Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707110 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 07:09 - pre 91 meseci
Citat:
zeljezara: Ne iznosim nista na racun zadovoljnih potrosaca Ekopela.Regulaciju sam narucio u Italiji ima link nekoliko postova unazad.A ima i Bugarskih i Poljskih pa izvoli.Das 100 evra pa probas,Tu istu regulaciju mozes da narucis na kupujem prodajem samo sto je 115 evra a u italiji je 45 evra Dobijes semu spajanja i upustvo na Srbskom..Ja nemam carinu i postarinu jer sam u evropi.Pa vi zivite u zabludi.Kupujte domace.


Kad sam mislio na dodatno kupovanje,mislio sam na dodatke za mesni ventil,zatim sobni termostat i slicne stvari.Ovo o cemu ti pricas je regulacija za rad gorionika,to je nesto drugo.E sad da te pitam-zar ti nemas zmajdinovu regulaciju rada gorionika-kotla koja je pravljena za centrometal ili sa ovom sto si narucio iz It.zelis nesto drugo da postignes?
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 07:45 - pre 91 meseci
Nista ja druze nemam od Zmajdina osim korektne odnose on nedira mene ja nediram njega i to je to.A da ti kazem da sto god dogradis nece ti postic neki boljitak znatno.Naprotiv Sobni termostat mesni trokraki regulacija polaza sa motornim pogonom bez AT Samo doprinosi cescem gasenju gorionika ili ga salje cesce u odrzavanje a to je skoro pa isto.Samo konstantan rad moze da postigne ustedu i komfor.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 09:57 - pre 91 meseci
Ja ću iznijeti svoje mišljenje po pitanju stabilizacije temperatura u sistemu. Mnoge opaske su ovdje ponovljene više puta, pa i neću ispasti mnogo pametan.
Najveći problem je ne usklađenost snage gorionika sa potrebama za grijanje.
Druga stvar je želja da što prije počne grijanje. Start sa velikom snagom ili čak maksimumom a sistem mali i ne dovoljan da prihvati svu energiju.
Niske zadate temperature u kotlu i dešava se sledeće: Osim što je sagorijevanje lošije, približne su temperature maksimalno zadate i temperature na kojoj se uključuje pumpa. Taman kad gorionik dostiže zadatu temp. i počinje da modulira ili održava, pumpa iz sistema stjera hladnu vodu u kotao. Onda pumpa isključuje, ko ima elektro pogon, ventil zatvara i opet diži snagu. Mene je nerviralo isključenje pumpe po 5-6 puta i riješio sam ga postepenim otvaranjem trokrakog u startu. Trenutno to traje oko 10-ak minuta tako da pumpa grijanja kad krene, nema stajanja dok ima potrebe za grijanjem. Kotlovska pumpa se isključi max. 2 puta do stabilizacije. Moja najveća zamjerka elektronikama je mala diferencijalna temperatura između maksimalne i početka modulacije ili održavanja. Sad su manje potrebe za energijom a kotao, gorionik, šamotni setovi, turbulatori..., imaju popriličnu inerciju. Dok gorionik smanji snagu, dok sagori ostatak goriva na rešetci, temperatura već preletjela zadatu. Bugarska elektronika po ovom ima prednost ali joj je mana samo tri nivoa snage. Ovi nedostatci će se popeglati (ali će nastati drugi) kad se pojača potrošnja a smanji vanjska temperatura. Ne zamjerite
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 10:24 - pre 91 meseci
Moze li objasnjenje oko ovih stvari ?

Kotao termoflux pelling 25,kosta 2000€ cak i manje negdje,super radi posao vec godinama,u kuci je instaliran samo kotao bez mis ventila bez akumulacionog spremnika,potrosnja je dobra u odnosu na izolaciju kuce i u skladu je sa vecinom,temperatura je idealna,roditelji su prezadovoljni odrzavanjem temp i konforom koji pruza ovo grijanje.

Pitanje se odnosi na ovo.Cesto cujem da mis ventil i akumulacioni spremnik doprinose vecoj ustedi i boljem iskoristenju sistema,ali kosta par hilajda € dok to sve skupis.

Ovdje ima test ovog kotla gdje pise da je iskoristenje 91,3 % pod punim opterecenjem........i 92% pod djelimicnim opterecenjem.

http://thermoflux.ba/assets/photos/files/pelling-25.pdf

Ako ovaj kotao sam od sebe ima toliko dobro iskoristenje..........koliko je onda realno ocekivati ustedu i bolje iskoristenje sistema ako se ulozi jos par hiljada € u aku spremnik i cetveroputi ventil.

Ono sto mene jos vise buni je sto sam jednom sreo tipa u austriji koji ima sve to instalirano i akuspremnik i sve po ps-u...........ali po njegovim rijecima nisam primijetio manju potrosnju.

 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 10:39 - pre 91 meseci
Rovacccc--

Ako si prezadovoljan svojim sistemom nediraj nista.Pogodio si,izgleda,snagu gorionika,raspon sanga,snagu kotla za potrosnju kuce.
Tome se i tezi ali vecina nas promasi i eto belaja!
Sa AT se ide na siguricu.Sta god promasio on ce to ispeglati.Kosta al' kostaju i zivci.
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 11:18 - pre 91 meseci
Citat:
taneb:
Kod integrisanih kotlova je tu regulaciju snage možda i moguće napraviti
da radi bolje nego kod gorionika, jer kod gorionika postoji x,y modela kotlova pa još i x,y veličina istih.

Mislim da je ovo suština što se tiče rada gorionika. Čarobna reč je prilagodljivost. Što više opcija i mogućnosti koje bi korisnik gorionika prilagodio svojim potrebama i sistemu na koji je instaliran.Neko je u nekom od prethodnih postova napisao jedna snaga, opet neko hoće modulaciju, pa automatiku...Beše nekada “Svakom prema potrebama, od svakog prema mogucnostima” . Većini koje poznajem dovoljan je samo termostat, a ono sa druge strane žice ih ne zanima i samo push the button I to fercera.

Citat:
taneb:
@neo
Biće info na forumu kad bude verzija softvera sa modulacijom spremna za produkciju i možete se javiti meni ili Dadu za ispravku softvera na Vašem gorioniku. Naravno, ovo važi i za sve ostale koji to budu hteli.


Hvala na informaciji i unapred se radujem još naprednijim mogućnostima. Uvek je šteta dobar hardver gušiti softverom. Jedan sjajan gorionik će ovom 1.nešto iteracijom postati još bolji i prilagodljiviji. Ko zna možda neko od korisnika ustanovi da mu je u prelaznom period bolja modulacija,kad je hladno automatika... Ali sjajna stvar je veća mogućnost izbora.

Nešto mislim (podvlačim, laički) da ova automatika savršeno funkcioniše na livenim kotlovima koji su manje osetljivi na nagle promene.
Inače ova moja zapažanja su krajnje dobronamerna i pretpostavljam da je poželjno čuti utiske,kritike i neke želje kupaca. Još ako priča teče uz uzajamno poštovanje sagovornika i iz cele priče se izrodi ovo što ste gore napisali korist je nemerljiva. Da li postoji mogućnost manjih koraka u snagama ili možda samo 7kw kao najslabija u modu buduće modulacije?

Dok nisam kupio ecopell nisam imao pojma da u neposrednom okruženju ima toliko korisnika ovog gorionika i svi su zadovoljni kako proizvodom tako i ljudima iz ove firme.Većini je verovatno dovoljno ono što gore napisah push the button, ali evo videh da ima ovde I dosta frikova (kao ja) koji vole da posete kotlarnicu I u terminima kada se ne prazni pepeljara

 
0

GSP VOZAC
Aleksandar Garilovic
Vozac
Gsp
Beograd

Član broj: 331784
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 11:24 - pre 91 meseci
Imam jedno pitanje vezano za elektroniku na alafaplam coomo 15 za ulazak u glavni meni do sada svi znamo koja je sifara e sada sta mene zanima dali postoji mozda jos negde neko podesavanje u svim onim podmenima a ima ih bas dosta i ako postoji moze li neka sifra i cemu sluze da dodatna podesavanja .
vidim da mi pec od pre par dana ne radi kako treba naravno serviser je bio zamenio upaljac za pelet ali parametre nije dirao bar ne one u koje mogu uci i videti al od njegovog odlaska moja pec vise nije ista verujem da je pomerio negde neki parametar pec non stop juri temp vode a pre njegovog dolaska sa istim ovim parametrima je radila u modulate rezimu . Ako neko zna resenje neka pomaze da resim problem . Samo da dodam pec cistim svaki dan skoro generalno prosto tako radim od prvog dana koriscenja peci .
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 11:43 - pre 91 meseci
@gsp
Bolje zovi servisera da se vrati ;D
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 11:59 - pre 91 meseci
Citat:
zeljezara:
Nista ja druze nemam od Zmajdina osim korektne odnose on nedira mene ja nediram njega i to je to.A da ti kazem da sto god dogradis nece ti postic neki boljitak znatno.Naprotiv Sobni termostat mesni trokraki regulacija polaza sa motornim pogonom bez AT Samo doprinosi cescem gasenju gorionika ili ga salje cesce u odrzavanje a to je skoro pa isto.Samo konstantan rad moze da postigne ustedu i komfor.

Jedino nemam sobni termostat,ne znam zasto ali bezim od njega jos uvek.Inace u ovom periodu imam konstantnost u grejanju,napisao sam već da je oscilacija kotla od66'C do 73'C uz konstantnost temperature ka radijatorima.Ovo postizem odrzavanjem temperature ciju snagu sam sâm podesio prema trenutnim potrebama.Takođe ovo postizem i zahvaljujuci pogonu na četvorokrakom ventilu i zmajdinovoj regulaciji.Najbitnije je da sam prethodne tri sezone u parama potrosio isto peleta koliko i uglja dok se nisam prebacio na pelet i time sam zadovoljan.
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

mrbakero
Beograd

Član broj: 120139
Poruke: 427
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 15:43 - pre 91 meseci
Citat:
boree:
@mrbakero : thermoflux miniterm aqua 8,5

http://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/minitherm-aqua

Da li ovo ima u Srbiji ,gledao sam alfa plam i termokonvoj,treba mi pomoc oko odabira i vase misljenje cena kvalitet itd.
Hvala
1× Fujitsu 12 LUCA
2× Fujitsu General 07 LECA
Kuca 60 kvm
 
0

mrbakero
Beograd

Član broj: 120139
Poruke: 427
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 15:46 - pre 91 meseci
Citat:
boree:
@mrbakero : thermoflux miniterm aqua 8,5

http://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/minitherm-aqua

Da li ovo ima u Srbiji ,gledao sam alfa plam i termokonvoj,treba mi pomoc oko odabira i vase misljenje cena kvalitet itd. da li postoji kombinacija pelet i drva kaminska pec to me interesuje ili neka druga
Hvala
1× Fujitsu 12 LUCA
2× Fujitsu General 07 LECA
Kuca 60 kvm
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 15:50 - pre 91 meseci
Ima u Srbiji da se kupi , odlična peć i za Vaše potrebe taman.
http://www.ekonatim.rs
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 15:51 - pre 91 meseci
Dobro je to kod tebe.Mnogi se varaju i kite sistem bezveze a onda naprave smetalice koje gase gorionik i time naprave jos vise problema.Cetverokraki bez pogona toplo preporucujem svakome ko nema AT.Skoro svaki gorionik ima prikljucak za pumpu na sebi.A ventil zabiljezis gdje salje 40-45 u sistem i to je zavrseno i dovoljno.Zastita kotla i polaz regulisan .Jeftino a dobro.Na gorioniku nastelujes da nepali pumpu bez 60-70 i temp kotla nastimas u rezim 70-80.Sta vise kititi.Ja imam sve moguce ali cijena grijanja na pelet je veca od uglja.Uz neznatan komfor nemoram lozit dva puta nego svaka dva dana napunim pelet,
 
0

mrbakero
Beograd

Član broj: 120139
Poruke: 427
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 17:09 - pre 91 meseci
da li postoji kombinovana kamin pec drva i pelet npr
1× Fujitsu 12 LUCA
2× Fujitsu General 07 LECA
Kuca 60 kvm
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 17:30 - pre 91 meseci
Tako male još nisam ni čuo ni video da postoje.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

studio3dart

Član broj: 176761
Poruke: 230
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 17:39 - pre 91 meseci
Da li je neko pratio,kada gorionik manje trosi,recimo kada bi ga izbalansirao na P2 i tako da radi i povremeno ulazi u modulaciju,ili da se pusti na P5 i da u tom rezimu brzo postice temperaturu,ulazu u gasenje-cekanje.Ako neko ima iskustva,molio bih da podeli.Hvala.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 22:12 - pre 91 meseci
Citat:
dusanmijat:
Ja ću iznijeti svoje mišljenje po pitanju stabilizacije temperatura u sistemu. Mnoge opaske su ovdje ponovljene više puta, pa i neću ispasti mnogo pametan.
Najveći problem je ne usklađenost snage gorionika sa potrebama za grijanje.
Druga stvar je želja da što prije počne grijanje. Start sa velikom snagom ili čak maksimumom a sistem mali i ne dovoljan da prihvati svu energiju.
Niske zadate temperature u kotlu i dešava se sledeće: Osim što je sagorijevanje lošije, približne su temperature maksimalno zadate i temperature na kojoj se uključuje pumpa. Taman kad gorionik dostiže zadatu temp. i počinje da modulira ili održava, pumpa iz sistema stjera hladnu vodu u kotao. Onda pumpa isključuje, ko ima elektro pogon, ventil zatvara i opet diži snagu. Mene je nerviralo isključenje pumpe po 5-6 puta i riješio sam ga postepenim otvaranjem trokrakog u startu. Trenutno to traje oko 10-ak minuta tako da pumpa grijanja kad krene, nema stajanja dok ima potrebe za grijanjem. Kotlovska pumpa se isključi max. 2 puta do stabilizacije. Moja najveća zamjerka elektronikama je mala diferencijalna temperatura između maksimalne i početka modulacije ili održavanja. Sad su manje potrebe za energijom a kotao, gorionik, šamotni setovi, turbulatori..., imaju popriličnu inerciju. Dok gorionik smanji snagu, dok sagori ostatak goriva na rešetci, temperatura već preletjela zadatu. Bugarska elektronika po ovom ima prednost ali joj je mana samo tri nivoa snage. Ovi nedostatci će se popeglati (ali će nastati drugi) kad se pojača potrošnja a smanji vanjska temperatura. Ne zamjerite



slažemo se ko puzle,sve spomenute probleme riješio sam na svojoj skalameriji na pelet,imam ferroli gn1no4 uljni/plinski kotao prerađen za pelet i na njega natefteren ferroli sunp7 plamenik,na tu kombinaciju spojio sam u spoj slijepo crijevo AT 200 litara i između njih pumpa koja non stop cirkulira,poslje AT imam trokraki miš ventil koji regulira acc10 i poslje njega pumpu koju pali sobni termostat a sobni termostat je spojen na cijevni termostat koji se nalazi između kotla i AT,po kući na svim radijatorima su termostatski ventili osim na kupaonskoj lojtri i radijatoru na podestu stubišta,plamenik radi u modulaciji sa 5 snaga (trenutno pali 1.-2.snaga) i način rada je programiran preko plamenikove elektronike,e tu ima mala kvaka jer plamenik pali dodatni diferencijalni termostat sa AT (sa ebaya za 10 dolara) koji ima najveću diferenciju do 30*C pa ju je moguće postaviti prema trenutnoj potrebi a ne plamenikov termostat koji ima samo 10*C diferenciju i ne može se mijenjati,koga zanima neka pogleda moju shemu stavljenu (sa detaljnim opisom) na jedan prijašnji post,sa ovakvom "jednostavnom" i po meni osnovnom skalamerijom (regulacija kotlovskog kruga/regulacija kruga grijanja/regulacija snage plamenika/regulacija temperature grijanog prostora) postigao sam balans između rada plamenika i potrebne tople vode za radijatore,u ovakvom spoju uvijek je radna temperatura kotla 63/5-80*C i nikada ne kreče hladna voda ni u kotao ni u sistem,dapače sa ovakvom skalamerijom postigao sam da u sistem kreče baš uvijek (bez obzira na vanjsku temperaturu) onolika temperatura kolika je zadana na miš ventilu preko acc10 a u kotao nikad ispod 63*C,naravno da sam se igrao pune dvije sezone grijanja da bi postigao da mi ferroli sunp7 ima najmanju stabilnu snagu na 9kW (i to mi je sada 1. snaga) te ga uspio isprogramirati da ima raspon snaga koji mene u potpunosti zadovoljava 1.=9kW,2.=12kW,3.=15kW,4=18kW,5.=21kW a mogu ga bez problema vratiti i na tvorničke snage od 15kW do 35kW , u kotao sam ugradio turbulatore da se smanji vanjski utjecaj pritiska zraka i poveća iskoristivost samog kotla,nakon puno gruntanja te čitanja po forumima iskustva ljudi koji se griju na pelet a nemaju kotao original za pelet što i kako sa povećanjem iskoristivosti sadašnje skalamerije došao sam do zaključka da mi je još ostalo samo da napravim klapnu na plameniku ili na cijevi od kotla do dimnjaka koja će se otvarati prilikom starta plamenika i koja će se zatvarati kod gašenja plamenika,zašto, e pa zato jer ipak postoji strujanje zraka preko plamenika i ložišta kotla koji hladi sam kotao,uglavnom grijem 180 kvm neizolirani objekat sa 24h/22,5*C i potrošnjom od 1 vreće minimalno do 2,5 vreća maksimalno što u sezoni grijanja od 8 mjeseci iznosi 6435 kg u sezoni 2014/15 i 6360kg peleta u sezoni 2015/16,naravno uz tu potrošnju u tom razdoblju grijem i dodatno izolirani kombi bojler Tesy cgvs 150 litara na kojeg sam ove sezone napokon ugradio uronski termostat koji koji je spojen preko cijevnog između kotla i AT i koji precizno regulira rad pumpe u krugu bojlera,ove sezone očekujem još manju potrošnju jer sam (mislim) uspješnije balansirao sistem (od početka ove sezone grijanja su turbulatori koji su bili u eksperimentalnoj fazi i dorađeni su u protekle dvije godine zatim umetak u plameniku za smanjenje snage koji je položio testni rad u prošloj sezoni grijanja te dodatno izmijenjen za ovu),napokon imam konstantnu temperaturu objekta bez oscilacije ovisno o vanjskoj temperaturi sa normalnom potrošnjom (po mojim financijskim mogučnostima=jeftinije nego da kupujem drva) i to bez programabilnog gašenja plamenika u 4 vremenska intervala (što ferroli sunp7 omogućava a radio sam u prvoj sezoni grijanja) i ručnog mijenjanja snage plamenika ovisno o vanjskoj temperaturi (radio sam u prvoj sezoni i dio prošle sezone grijanja),e sad da se počnem igrati sa kojekakvim upravljačkim elektronikama koje bi vjesio na ferroli sunp7 plamenik i pokušavao dobiti još kvalitetniji rad možda i bi da su mi dostupne za isprobavanje (elektrotehnika mi je struka),ne zamjerite na podugačkom postu samo sam se nadovezao na dušanmijata sa svojim iskustvom,očekujem referiranje u ovakvom stilu i gospodina kojeg sam to tražio za njegov kotao (viadrus u22) sa istim plamenikom, na drugom forumu,pozdrav

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 06.11.2016. u 23:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 06.11.2016. u 23:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 06.11.2016. u 23:33 GMT+1]
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 22:15 - pre 91 meseci
molim brisanje ovog duplog posta,hvala

Citat:
dusanmijat:
Ja ću iznijeti svoje mišljenje po pitanju stabilizacije temperatura u sistemu. Mnoge opaske su ovdje ponovljene više puta, pa i neću ispasti mnogo pametan.
Najveći problem je ne usklađenost snage gorionika sa potrebama za grijanje.
Druga stvar je želja da što prije počne grijanje. Start sa velikom snagom ili čak maksimumom a sistem mali i ne dovoljan da prihvati svu energiju.
Niske zadate temperature u kotlu i dešava se sledeće: Osim što je sagorijevanje lošije, približne su temperature maksimalno zadate i temperature na kojoj se uključuje pumpa. Taman kad gorionik dostiže zadatu temp. i počinje da modulira ili održava, pumpa iz sistema stjera hladnu vodu u kotao. Onda pumpa isključuje, ko ima elektro pogon, ventil zatvara i opet diži snagu. Mene je nerviralo isključenje pumpe po 5-6 puta i riješio sam ga postepenim otvaranjem trokrakog u startu. Trenutno to traje oko 10-ak minuta tako da pumpa grijanja kad krene, nema stajanja dok ima potrebe za grijanjem. Kotlovska pumpa se isključi max. 2 puta do stabilizacije. Moja najveća zamjerka elektronikama je mala diferencijalna temperatura između maksimalne i početka modulacije ili održavanja. Sad su manje potrebe za energijom a kotao, gorionik, šamotni setovi, turbulatori..., imaju popriličnu inerciju. Dok gorionik smanji snagu, dok sagori ostatak goriva na rešetci, temperatura već preletjela zadatu. Bugarska elektronika po ovom ima prednost ali joj je mana samo tri nivoa snage. Ovi nedostatci će se popeglati (ali će nastati drugi) kad se pojača potrošnja a smanji vanjska temperatura. Ne zamjerite



slažemo se ko puzle,sve spomenute probleme riješio sam na svojoj skalameriji na pelet,imam ferroli gn1no4 uljni/plinski kotao prerađen za pelet i na njega natefteren ferroli sunp7 plamenik,na tu kombinaciju spojio sam u spoj slijepo crijevo AT 200 litara i između njih pumpa koja non stop cirkulira,poslje AT imam trokraki miš ventil koji regulira acc10 i poslje njega pumpu koju pali sobni termostat a sobni termostat je spojen na cijevni termostat koji se nalazi između kotla i AT,po kući na svim radijatorima su termostatski ventili osim na kupaonskoj lojtri i radijatoru na podestu stubišta,plamenik radi u modulaciji sa 5 snaga (trenutno pali 1.-2.snaga) i način rada je programiran preko plamenikove elektronike,e tu ima mala kvaka jer plamenik pali dodatni diferencijalni termostat sa AT (sa ebaya za 10 dolara) koji ima najveću diferenciju do 30*C pa ju je moguće postaviti prema trenutnoj potrebi a ne plamenikov termostat koji ima samo 10*C diferenciju i ne može se mijenjati,koga zanima neka pogleda moju shemu stavljenu (sa detaljnim opisom) na jedan prijašnji post,sa ovakvom "jednostavnom" i po meni osnovnom skalamerijom (regulacija kotlovskog kruga/regulacija kruga grijanja/regulacija snage plamenika/regulacija temperature grijanog prostora) postigao sam balans između rada plamenika i potrebne tople vode za radijatore,u ovakvom spoju uvijek je radna temperatura kotla 63/5-80*C i nikada ne kreče hladna voda ni u kotao ni u sistem,dapače sa ovakvom skalamerijom postigao sam da u sistem kreče baš uvijek (bez obzira na vanjsku temperaturu) onolika temperatura kolika je zadana na miš ventilu preko acc10 a u kotao nikad ispod 63*C,naravno da sam se igrao pune dvije sezone grijanja da bi postigao da mi ferroli sunp7 ima najmanju stabilnu snagu na 9kW (i to mi je sada 1. snaga) te ga uspio isprogramirati da ima raspon snaga koji mene u potpunosti zadovoljava 1.=9kW,2.=12kW,3.=15kW,4=18kW,5.=21kW a mogu ga bez problema vratiti i na tvorničke snage od 15kW do 35kW , u kotao sam ugradio turbulatore da se smanji vanjski utjecaj pritiska zraka i poveća iskoristivost samog kotla,nakon puno gruntanja te čitanja po forumima iskustva ljudi koji se griju na pelet a nemaju kotao original za pelet što i kako sa povećanjem iskoristivosti sadašnje skalamerije došao sam do zaključka da mi je još ostalo samo da napravim klapnu na plameniku ili na cijevi od kotla do dimnjaka koja će se otvarati prilikom starta plamenika i koja će se zatvarati kod gašenja plamenika,zašto, e pa zato jer ipak postoji strujanje zraka preko plamenika i ložišta kotla koji hladi sam kotao,uglavnom grijem 180 kvm neizolirani objekat sa 24h/22,5*C i potrošnjom od 1 vreće minimalno do 2,5 vreća maksimalno što u sezoni grijanja od 8 mjeseci iznosi 6435 kg u sezoni 2014/15 i 6360kg peleta u sezoni 2015/16,naravno uz tu potrošnju u tom razdoblju grijem i dodatno izolirani kombi bojler Tesy cgvs 150 litara na kojeg sam ove sezone napokon ugradio uronski termostat koji koji je spojen preko cijevnog između kotla i AT i koji precizno regulira rad pumpe u krugu bojlera,ove sezone očekujem još manju potrošnju jer sam (mislim) uspješnije balansirao sistem (od početka grijanja turbulatori koji su bili u eksperimentalnoj fazi dorađeni u protekle dvije godine zatim umetak u plameniku za smanjenje snage koji je položio testni rad u prošloj sezoni grijanja),napokon imam konstantnu temperaturu objekta bez oscilacije ovisno o vanjskoj temperaturi sa normalnom potrošnjom (po mojim financijskim mogučnostima=jeftinije nego da kupujem drva) i to bez programabilnog gašenja plamenika u 4 vremenska intervala (što ferroli sunp7 omogućava a radio sam u prvoj sezoni grijanja) i ručnog mijenjanja snage plamenika ovisno o vanjskoj temperaturi (radio sam u prvoj sezoni i dio prošle sezone grijanja),e sad da se počnem igrati sa kojekakvim upravljačkim elektronikama koje bi vjesio na ferroli sunp7 plamenik i pokušavao dobiti još kvalitetniji rad možda i bi da su mi dostupne za isprobavanje (elektrotehnika mi je struka),ne zamjerite na podugačkom postu samo sam se nadovezao na dušanmijata sa svojim iskustvom,očekujem referiranje u ovakvom stilu i gospodina kojeg sam to tražio za njegov kotao (viadrus u22) sa istim plamenikom, na drugom forumu,pozdrav
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2016. u 23:09 - pre 90 meseci
Daj nesto novo,ovo smo procitali ne samo dva puta.
Ono po cemu sam te Ja zapamtio je mali AT koji menja regulaciju povrata,i to je OK.
Neka novost??
Smanujes potrosnju.I to je OK,al' ne moze beskonacno.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.11.2016. u 02:10 - pre 90 meseci
Goranto treba čitati sa razumijevanjem pa se lako uoče promjene opisa rada u tri godine prerade i pripasivanja skalamerije ,i ovdje i tamo,promjene u opisu bit če sve manje jer se postižu željeni rezulti,dajcova i agkaova elektronika nemaju veze sa mojom skalameriom nego samo uz njihovu pomoč čitajući opisivanje njihovih radova na forumima došao sam do zaključka da ču koristiti vrijednosti između krivulja grijanja 1,5 i 1,75 za određivanje konstantne temperature polaznog voda koja je reguliran acc10 te če dvije veličine vrijednosti temperature iz tog opsega biti mijenjane tj. primjenjivane tri puta u sezoni grijanja kao konstantne temperature polaznog voda

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 07.11.2016. u 03:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 07.11.2016. u 03:28 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707110 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.