Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714038 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 01:56 - pre 89 meseci
@3576
Nemojte se odmah obeshrabriti. Sve otpore u sistemu pumpa može da savlada. Po slici izgleda da je Grundfos ali se ne vidi oznaka. Jeste li vi zaokrenuli radno kolo za 180 stepeni (odvrtanjem imbus šrafova) ili pumpa stoji naopako? (mada ne verujem da bi uopšte radila naopako postavljena)
Poslušajte Srksona u vezi balansiranja sistema? Današnji proizvodjači kotlova uglavnom uslovljavaju garanciju ugradnjom mešnog ventila, tako da ih skoro svi imaju i verovatno su u funkciji. U suprotnom bio bi to baš veliki problem (takoreći svetskih razmera jer nije to srpski izum).

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 21.12.2016. u 03:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 21.12.2016. u 03:08 GMT+1]
 
0

signalizator
blagoje vukovic
nezaposlen
BiH

Član broj: 332716
Poruke: 15
31.223.142.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 07:20 - pre 89 meseci
Citat:
3576:
Eh da sam barem to mogao pretpostaviti da će biti takav problem sa ugradnjom mešnog ventila.
Mešni ventil,elektronika,majstor i ostali pripadajući troškovi i na kraju sve to raskaciš i staviš na gomilu sa ostalim promašajima i odvrneš mešni ventil do panja i smanjiš T kotla na 55 i uživaš u toploti kuće. Sve te regulacije i ventile menja jedan najobičniji digitalni termoregulator (umesto nalegajućeg termostata) koji ne košta ni blizu toliko para koliko ove ostale đakonije. Šteta što to niko nije ranije hteo priznati pa da mnogi na ovom i sličnim forumima uštede koji dinar i koji živac. Nego je izgleda ona stara priča o komšiji i kravi.




Citat:
Srkson:
@3576

Nakon mog objašnjenja o mešnom ventilu kao prigušivaču protoka vode u sistemu da ne zaboravim da vam odgovorim.
Ako već ne ugrađujete pumpu u kotlovski krug odmah, onda je nakon ove ugradnje mešnog ventila, koji je poremetio pređašnji protok vode, potrebno da ponovo odradite balansiranje sistema preko prigušnica na povratu svakog od radijatora, od najbližeg ka najdaljem. O tome nešto više na ovom BLOG-u.


Dolazimo li to do zakljucka da mesni ventili nisu potrebni u sistemu grejanja???
Na forumima je teza da su neophodni, na terenu serviseri i majstori tvrde suprotno, upravo to da su smetnja protoku vode i bespotrebno ulaganje. Mislim da ce da bude debate jos oko tih mesnih ventila i veliko pitanje trebaju li ili ne u sistemu grijanja.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 07:41 - pre 89 meseci
@signalizator

Trokraki termostatski treba , tu nema dileme , osnovna zaštita kotla koja usput i ne remeti protok u sistemu.

Četvorokraki je već druga priča , gura se i gdje treba i gdje ne treba i može donijeti više štete nego koristi ako se ne uradi kako treba.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

sudija77
Zemun

Član broj: 78719
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 08:08 - pre 89 meseci
@Radijator20
Koje su vrednosti u auger meniju C03-C08, i koje su vrednosti u combustion fan meniju isto od U03 do U08,
sto se tice grejaca to je boljka koju mislim da su svi novi korisnici prosli, prve sezone grejanja sa kompaktom i meni je crkao grejac dva puta u prvoj sezoni grejanja, nakon toga su ubacili neki keramicki i od tada nije bilo nijedne greske ni neuspesnog paljenja grejac u cauri mora biti namesten tako da ni sa jedne strane ne dodiruje bilo sta sto ga okruzuje, sonda treba biti gurnuta do kraja, a ne napola izvadjena, sa regulacijom doziranja peleta i snagom ventilatora to se regulise
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 09:50 - pre 89 meseci
Mešni ventil nije nov izum. U uputstvu za rukovanje kotlom od pre 30 godina piše:
"Preporučujemo, da najniža temperatura vode u kotlu iznosi 70 c. Zbog pojave niskotemperaturne korozije, zabranjena je temperatura povratne vode, koja bi bila niža od 60 c." Takodje su dali i šemu kako se povezuje.
Majstori su i tada tvrdili da ne treba a u vreme kad sam uvodio grejanje, 1991. bilo ga je i teško naći u prodaji zbog poznatih dešavanja. Tako je moj prvi RIP kotao potrajao samo 20 godina bez mešnog ventila.

Prikačeni fajlovi
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 10:25 - pre 89 meseci
Moj prethodni post je bio "one more uncle Albert's story: During the war ..."
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 10:43 - pre 89 meseci
Ajmo o mešnim ventilima po ko zna koji put!

Pelet je jedini čvrsti energent, tj. jedino čvrsto gorivo čije sagorevanje može da se fino kontroliše, odnosno njegovim dodavanjem i oduzimanjem (pravovremenim doziranjem) u kombinaciji sa promajom kotrolišete snagu kojom grejete vodu u kotlu (fine tuning). Kad on već pruža tu mogućnost onda treba kontrolisati i temperaturu ka potrošačima, a u isto vreme zaštiti kotao od pothlađivanja. Treba uštedeti na grejanju, povećati komfor, nećete sigurno regulisati temperature u prostorijama zatvaranjem ventila na radijatorima ili otvaranjem prozora! Treba isporučiti u grejni prostor "samo" onoliko toplotne energije koliko je potrebno! Ta kontrolisana isporuka toplotne energije u grejni prostor u direktnoj je sprezi sa gore opisanom kontrolom doziranja peleta, pa ako u grejni prostor prema potrebama ide manja količina toplotne energije, onda u kotlu ostaje više toplotne energije, time temperatura u kotlu raste, te elektronika kotla reaguje i smanjuje doziranje, promaju i obrnuto (modulira)!
Jasno je kao dan da je gore opisani fine tuning nemoguć ako ložite drva ili ugalj, odnosno moguć je, ali ako izigravate Peru ložača ispred kotla i dodajete po potrebi grumenje uglja ili cepanice drva, buljite u termometar kotla i cupkate da održite temperaturu kotla u nominalno-radnom dijapazonu, pa i tada Pera ne može da uspostavi taj famozni fine tuning.

Da bi imali kontrolisanu isporuku toplotne energije u grejni prostor, sa grejnim sistemom koji za energent troši pelet, MORATE da imate ugrađen četvorokraki ili trokraki mešni ventil! Tada morate da imate na umu da samom njegovom ugradnjom dolazi do remećenja protoka vode u sistemu, te u velikoj većini slučajeva njegova ugradnja uslovljava dve cirkulacione pumpe u grejnom sistemu, jedna u kotlovskom krugu-petlji, a druga u radijatorskom-potrošačkom krugu.

I kad vam dođu kvazi stručnjaci i kažu vam da kod grejanja na pelet nije potreban četvorokraki ili trokraki mešni ventil, te da ćete temperaturu u prostorijama kontrolisati termoglavama i da u radijatore puštate i 65C koliko je i u kotlu, IZBACITE IH NAPOLJE!


https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

signalizator
blagoje vukovic
nezaposlen
BiH

Član broj: 332716
Poruke: 15
31.223.142.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 10:47 - pre 89 meseci
Kod roditelja mi je vec jedanaesta godina Termomont Simanovci kotao na cvrsto gorivo i u njega se lozi mrki ugalj i drveni okorci. Nemaju nikakav mesajuci ventil niti ograniceno paljenje pumpi i nigde nema traga kondenzu. Kotao je i danas kao nov iako mu je garancija i neki optimalni radni vek vec prosao. Imajuci u vidu da kotlovi na pelet imaju manje kondenza u radu ne vidim veliku svrhu mesnih ventila kod kotlova na pelet. Pogotovo jer vecinom tih kotlova upravlja elektonika i pumpe su ogranicene u vecini slucajeva da ne rade ispod 50 stepeni sto je jos i dodatna zastita kotlu. Nedavno sam sa kumom uvodio grejanje kod jednog coveka kome je brat masinski inzenjer. Razvod instalacije smo radili po njegovom projektu i zanimljivo da nigde u sistemu nije bilo mesnih ventila i samo jedna pumpa na povratu do kotla. Na moje pitanje vezano za mesne ventile odgovorio je da je to potpuno nepotrebno i samo dodatan trosak i gusenje sistema. Da stvar bude jos zanimljiva grejanje mu je fah, radi u dva rudnika na poslovima grejanja i odrzavanja.
Slazem se mozda u stavci kontrole polaza prema potrosacima a sto se tice pothladjivanja kotla nisam siguran da imaju neku bitnu ulogu, jer vecina tih kotlova je zasticena programiranim radom pumpi na nekim niskim temperaturama kotla.

[Ovu poruku je menjao signalizator dana 21.12.2016. u 12:11 GMT+1]
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 11:20 - pre 89 meseci
Nakon višegodišnjeg iskustva kao Pera ložač (kroz kotao mi je prošlo uglja kao preko lopate Alije Sirotanovića) mogu reći da se na zidove kotla loženog ugljem nalepi toliko katrana i gareži uzrokovano kondezom , da je teško na prvi pogled i videti koliko je kotao vlažan nakon prvog jutarnjeg loženja. Kada na takav kotao ugradite gorionik sve to sagori i tek tad se vidi efekat "pivske boce", koji je opisan na Srksonovom linku, prilikom jutarnjeg hladnog starta. Stav struke je da je mešni ventil neophodan ali svako ima pravo izbora. Pa i pogrešnog izbora.
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 11:21 - pre 89 meseci
U mom prethodnom postu mešni ventil sam samo jednom pomenuo u kontekstu da je on tu da zaštiti kotao od pothlađivanja, a 99% sam akcenat bacio na njegovu ulogu da je on tu da kontroliše isporuku toplotne energije u grejni prostor i da se samim tim dolazi do uštede energenta - peleta! Rudnici možda i mogu da se rasipaju energijom, ali naši džepovi to mnogo teško podnose!

Razlika u razumevanju grejanja na drva i ugalj i grejanja na pelet je kao nebo i zemlja!

I još nešto: Ukoliko je zadovoljena nominalno-radna temperatura kotla (od 72C do 86C - ova temperatura može da se postigne samo uz mešni ventil u grejnom sistemu) onda će skoro sigurno biti i zadovoljena najvažnija temperatura u sistemu, a to je temperatura povratnog voda u kotao, tzv. temperatura "tačke rose", koja treba da iznosi 65°C i više! Toleriše se da ova temperatura bude i 55°C i više, ali nikako ispod 55°C.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
+1

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-5.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 11:26 - pre 89 meseci
nema vise svrhe da tupimo treba ili ne treba ...isuvise puta je pisano sve i svasta pa ko zeli nek ugradi, ko ne zeli ...super ...srecno mu bilo
a i tema je grejanje na pelet ...ne mesni ventili i instalacje
Ecopell 35
 
+1

Radijator20
Marko Jokic
Tehnicka podrska
T COM
Podgorica

Član broj: 335754
Poruke: 12
62.4.62.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 13:12 - pre 89 meseci
Citat:
sudija77:
@Radijator20
Koje su vrednosti u auger meniju C03-C08, i koje su vrednosti u combustion fan meniju isto od U03 do U08,
sto se tice grejaca to je boljka koju mislim da su svi novi korisnici prosli, prve sezone grejanja sa kompaktom i meni je crkao grejac dva puta u prvoj sezoni grejanja, nakon toga su ubacili neki keramicki i od tada nije bilo nijedne greske ni neuspesnog paljenja grejac u cauri mora biti namesten tako da ni sa jedne strane ne dodiruje bilo sta sto ga okruzuje, sonda treba biti gurnuta do kraja, a ne napola izvadjena, sa regulacijom doziranja peleta i snagom ventilatora to se regulise


Meni je maknut fabricki i ugradjen mi je keramicki, koji je crkao 3 puta ali vjerovatno je crkao zato sto je tehnicar nema pojma pa ga je samo bacio u onaj kanal, nije ga pricvrstio. Zadnji sam ja zamijenio i kraj od grijaca se drzi za pin koji se stavlja sa ispod jeza.

Poslao sam ti email. Hvala za pomoc.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-5.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 15:04 - pre 89 meseci
napokon je uspelo . bez gasenja ceo dan

Ecopell 35
Prikačeni fajlovi
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
212.200.65.*



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 16:08 - pre 89 meseci
Citat:
pankec: napokon je uspelo . bez gasenja ceo dan

Imate neku El.kao dodatak za ecopell ? Mora zbog kotla,sistema ili...?(ako je bolje gde ste kupili i ...) Ja sam povećao vr rada i smanjio doziranje u održavanju pa mi tako radi bez gašenja. Da,povećao sam vreme održavanja i histerezis na 5-7 zavisi kakav je dan.Pozdrav
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 16:19 - pre 89 meseci
@Taradrina, jel bojler od stadlera ili kombinovani?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

Taradrina




Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 16:30 - pre 89 meseci
Citat:
Ultrena: @Taradrina, jel bojler od stadlera ili kombinovani?

CM za drva i ugalj 25 kw.(stari model iz 2009,priključci pozadi a gore sigurnosni-po prospektu). Nemam turbolatore još,ali sam poboljšao ložište.
 
0

3576

Član broj: 125713
Poruke: 137
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 17:15 - pre 89 meseci
Ako stavimo pumpu u kotlovski krug ona ce pogurati vodu od 70c prema mesnom ventilu elektronika ce to detektovati kao povisenu T prema radijatorima jer je zadata recimo 50c i dodatno ce zategnuti mesni ventil da bi skinula T polaza? I opet smo na pocetku. Sta smo dobili osim ujednacene T u kotlu? Samo trosak instalacije pumpe?
Ali ako stavimo na istu T polaza prema radijatorima recimo 50c a T kotla recimo 55c i pumpa radijatorskog kruga da se recimo pali na 50c sa malim histerezisom onda ako imamo mesni ventil on ce se vise otvarati jer mu treba vislja T vode da bi zadovoljio sondu polaza prema radijatorima i imaće dovoljnu količinu vode za cirkulaciju i predtaje problem gusenja koji stvara mesni ventil? Temperature sam naveo samo kao primer poenta je da bude mala razlika izmedju kotlovske i radijatorske temperature da ne bi mesni gusio protok. I onda na kraju opet shvatis da ti tu bas nista ne znaci mesni jel to sve moze i bez njega. On je vrlo koristan u prelaznim periodima kada je potrebna vrlo niska T polazne vode tek toliko da ugreje radijatore. I odlican je u jako malim sistemima gde dolazi do naglog zagrejavanja radijatora zbog tromosti sistema pa dok odreaguje termostat u kuci bude prevruce.
Nadam se da sam bio koliko toliko jasan u tome sto sam hteo objasniti.


Citat:
Srkson:
Ajmo o mešnim ventilima po ko zna koji put!

Pelet je jedini čvrsti energent, tj. jedino čvrsto gorivo čije sagorevanje može da se fino kontroliše, odnosno njegovim dodavanjem i oduzimanjem (pravovremenim doziranjem) u kombinaciji sa promajom kotrolišete snagu kojom grejete vodu u kotlu (fine tuning). Kad on već pruža tu mogućnost onda treba kontrolisati i temperaturu ka potrošačima, a u isto vreme zaštiti kotao od pothlađivanja. Treba uštedeti na grejanju, povećati komfor, nećete sigurno regulisati temperature u prostorijama zatvaranjem ventila na radijatorima ili otvaranjem prozora! Treba isporučiti u grejni prostor "samo" onoliko toplotne energije koliko je potrebno! Ta kontrolisana isporuka toplotne energije u grejni prostor u direktnoj je sprezi sa gore opisanom kontrolom doziranja peleta, pa ako u grejni prostor prema potrebama ide manja količina toplotne energije, onda u kotlu ostaje više toplotne energije, time temperatura u kotlu raste, te elektronika kotla reaguje i smanjuje doziranje, promaju i obrnuto (modulira)!
Jasno je kao dan da je gore opisani fine tuning nemoguć ako ložite drva ili ugalj, odnosno moguć je, ali ako izigravate Peru ložača ispred kotla i dodajete po potrebi grumenje uglja ili cepanice drva, buljite u termometar kotla i cupkate da održite temperaturu kotla u nominalno-radnom dijapazonu, pa i tada Pera ne može da uspostavi taj famozni fine tuning.

Da bi imali kontrolisanu isporuku toplotne energije u grejni prostor, sa grejnim sistemom koji za energent troši pelet, MORATE da imate ugrađen četvorokraki ili trokraki mešni ventil! Tada morate da imate na umu da samom njegovom ugradnjom dolazi do remećenja protoka vode u sistemu, te u velikoj većini slučajeva njegova ugradnja uslovljava dve cirkulacione pumpe u grejnom sistemu, jedna u kotlovskom krugu-petlji, a druga u radijatorskom-potrošačkom krugu.

I kad vam dođu kvazi stručnjaci i kažu vam da kod grejanja na pelet nije potreban četvorokraki ili trokraki mešni ventil, te da ćete temperaturu u prostorijama kontrolisati termoglavama i da u radijatore puštate i 65C koliko je i u kotlu, IZBACITE IH NAPOLJE!


 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 17:21 - pre 89 meseci
Drugari,
da li vam se dešavalo da elektronika ecopell-a ponekada zabaguje? Ovih dana mi se nekoliko puta desilo da gorionik umesto u održavanja ode u gašenje. Posle sledećeg starta sve funkcioniše normalno. Nisam primetio nekakav šablon u ovoj pojavi. Danas je gorionik ceo dan u radu bez gašenja i nekoliko puta od jutros je radio u održavanjapa i ciklusima dogrevanja. Trenutno je elektronika propustila da iz faze održavanja uđe u neku jaču snagu. Vreme rada po tajmeru je podešeno u intervalu od 6 i 30 do 23h. Podešena temperatura je 80°C, a histereza 3°C. Temperatura se spustila na 70°C i gorionik i dalje radi u održavanju, što će reći da je na 76°C propustio da uključi automatski odabranu snagu. Ovo bi inače bilo normalno da je gorionik izašao vremenskog intervala predviđenog za rad po tajmeru.
 
0

Taradrina




Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 17:47 - pre 89 meseci
Citat:
Ultrena: @Taradrina, jel bojler od stadlera ili kombinovani?

Izvinjavam se. Kod mene u jednoj kući tam stzdler sa bojlerom 120!,a u drugoj inox od 250L sa dva izmenjivača i el.grejač 6kw.
Za ecopell/nikada ništa nije zatajilo. Imate u meniju dz restartujete sistem.(mozda ste nešta isklj./uklj. )
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.12.2016. u 18:02 - pre 89 meseci
Ceo dan nisam ulazio u kotlarnicu pa ništa nisam podešavao. Kada je završio sa izduvavanjem nije hteo automatski da startuje i nakon resetovanja ipak je započeo fazu punjenja i paljenja. Ovo mi se prvi put desilo sa održavanjem. Znam da se članu @ultrena desilo nekoliko puta ,kao i meni, da gorionik ode u gašenje umesto u održavanje.
Inače od skora sam vlasnik i HeatON automatike i ja sam pobornik pametne automatike povezane na sistem grejanja. Grejanje vođeno senzorim spoljne temperature je fenomenalna stvar. Bez elektronike neophodno bi bilo više puta u toku dana vršiti korekcije položaja mešnog ventila. Ovako uz optimalno odabranu temperaturnu krivu elektronika sve sama odrađuje! Još da taneb završi modulaciju za ecopell i ugođaj će biti potpun.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714038 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.