Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703736 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:20 - pre 87 meseci
Lepo zoxor rekao,izolaciju su izmislili dokoni majstori da ljudima uzimaju pare.
Ovome na 300 mkv,neizolovanih puno za dva meseca 11000/5 kw,znaci mesecno 1100kw. Verovatno da ti 2t peleta nije puno?
a zeljezara sve sto je rekao,a ime veze sa tp,je pogresio i bar dva puta bio ispravljen za svaku izjavu ponaosob.
I taj sa velikim iskustvom,jeste palio gas,ali zato sto ima bas upravo VELIKO ISKUSTVO,pa nije placao skuplje uredjaj koji ima svmisla za 10dana vecih minusa u toku sezone,vec je kupio nesto sto mu pokriva 98% cele grejne sezone.
Procitaj malo,naucices nesto od njega...pogotovo o izolaciji,grejanju i matematici.
Uostalom,svrha mog ukljucenja u ovu sekciju foruma je bila da onom coveku sa kotlom na pirolizu,kazem da gresi po pitanju cene tp,ali je njemu pelet svakako spas,ali fizicki gledano. Novcanik ce mu sahraniti. Posto je vec resio da proda kotao,nek se zabavi matematikom,ona bar ne gresi.
Sto su me zajebali da se uvucem u objasnjavanje neceg sto neko ne veruje,a nema pojma o istom....ja sam papak.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:20 - pre 87 meseci
Citat:
rovaccccc:
Kao neko ko se grije na TP zrak-zrak,a prije toga se grijao na pelet,a jos prije toga se grijao na drva..........mogu reci iz prve ruke da je na pelet bilo najskuplje........na drva je bilo jeftinije.....a na TP je jos malo jeftinije.

Usporedba se odnosi na situaciju kada je tona peleta kostala 120-130 €..........metar drva 180€ + rezanje cijepanje.

Danasnja cijena peleta je strasna,i ne kontam zasto ljudi kupuju po ovim cijenama.Meni se cini kad bi obicne grijalice potjerao da nebi toliko potrosio,bar po ovim cijenama ovdje oko mene.


Jesul ti ova drva sa pozlatom.
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:22 - pre 87 meseci
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
Vidic Miroslav:
Ako je pumpa 18 kw znaci da treba nova energetska saglasnost, novi strujomer možda i uvesti mernu grupu. Ne verujem da će Elektrodistribucija tolerisarti takva opterećenja sistema u stambenim naseljima.

ako je pumpa 18kw tolika joj je grejna snaga, a ulazna snaga je 6kw



Sta bi bilo da vidi da moja od 14kw toplotnih,trosi 3kw strujno?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:27 - pre 87 meseci
Naucices ti polako.Bitno je da si poceo.Za tebe je sve nauka imas ti vremena da se doskolujes.
 
0

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:27 - pre 87 meseci
trosi i moja toliko prosecno, ono je max
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:28 - pre 87 meseci
Citat:
rovaccccc:
Kao neko ko se grije na TP zrak-zrak,a prije toga se grijao na pelet,a jos prije toga se grijao na drva..........mogu reci iz prve ruke da je na pelet bilo najskuplje........na drva je bilo jeftinije.....a na TP je jos malo jeftinije.

Usporedba se odnosi na situaciju kada je tona peleta kostala 120-130 €..........metar drva 180€ + rezanje cijepanje.

Danasnja cijena peleta je strasna,i ne kontam zasto ljudi kupuju po ovim cijenama.Meni se cini kad bi obicne grijalice potjerao da nebi toliko potrosio,bar po ovim cijenama ovdje oko mene.

Ispravka :)

5 metara drva = 180 € hehehh
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:31 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Naucices ti polako.Bitno je da si poceo.Za tebe je sve nauka imas ti vremena da se doskolujes.



Ja znam da se svako jutro probudim pametniji nego sto sam legao,sto ne mogu da tvrdim i za tebe. Probaj sutra na kuci prozore sirom otvorene da drzis,mozda ti bude toplije,jer kako razmisljas,sigurno hoces.
A ja odo da se smrznem uz moje grejanje. Cao
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:35 - pre 87 meseci
@sg kamikaza. Stvarno mi je mnogo da na postojecu potrošnju od 1200 dodam još 1100 (napomenuo sam da je to potrošnja u novembru i decembru). Ne znam čime sam te uvredio. Potrošnja od 3kw je prihvatljiva ali eto ja trošim više.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:47 - pre 87 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
Vidic Miroslav:
Ako je pumpa 18 kw znaci da treba nova energetska saglasnost, novi strujomer možda i uvesti mernu grupu. Ne verujem da će Elektrodistribucija tolerisarti takva opterećenja sistema u stambenim naseljima.

ako je pumpa 18kw tolika joj je grejna snaga, a ulazna snaga je 6kw



Sta bi bilo da vidi da moja od 14kw toplotnih,trosi 3kw strujno?


Stvarno to ekonomicno.Bolje idi pa spavaj.Znaju to ovi po forumu i bez tebe.A SUTRA PRAVI TP PA PRODAJI EVO IMAS REKLAMU SAD CE DA NAVALE.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:50 - pre 87 meseci
Ovo je podforum o PELETU ,svi logovani članovi valjda imaju tehničke pismenosti da znaju šta je bolje i jeftinije a nemaju svi tehničke i materijalne mogućnosti za TP, zato vas molim idite na svoj topic i ne trljajte nam nos računima od 20 evra.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 22:57 - pre 87 meseci
Citat:
kanalizacija se placa po utrosenoj vodi, znaci sve sto se mimo toga prospe u kanalizaciju je potkradanje nekog javnog preduzeca. slicno kao kradja struje.


Ta ista vrla javna preduzeća atmosfersku vodu uključuju direktno u fekalnu kanalizaciju (što je zakonom zabranjeno, ali ko još ferma zakone i propise), jer u ovoj banana državi ne postoji razvod atmosferske kanalizacije! Kod mene su na taj način potopili podrum (od poda do plafona), upropastili dva kotla (labinov na čvrsto gorivo, elektro kotao i sve što se nalazilo u podrumu)...upozoravani bili godinama unazad da atmosfersku vodu iz uličnih rešetki uključe direktno u korito Kolubare koje im je tu na izvol'te ili turski kolektor koji se nalazi u dnu ulice i predočeno im bilo da će u slučaju pretprljene štete u stambenom objektu biti tuženi sudu. Još su podigli u ulici i kameni zid kao branu, kad dođe do izlivanja vode iz uličnih rešetki, da ta voda koja u ulici napravi čitavu reku, nema gde da ode, nego da ulazi u dvorišta stanara i plavi prostorije ispod kote terena. Nije im palo na pamet da mrdnu prstom sve dok nije došlo do sranja. Onda sam ih lepo tužila sudu i nakon godinu i po dana ostvarila naplatu štete, a oni su onda ulične rešetke uključili u korito Kolubare, baš kao što i treba. Žalosno je da namerno prave problem tamo gde ne treba da ga bude i da reaguju tek kad se protiv njih podignu tužbe.

Ovo što čitam za trošak postavljanja TP bolje nego bajke za laku noć....pre 3 godine na izvođenju dva manja objekta za jednog investitora (prvi stambeni, prizeman, gabarit u osnovi 6x8 m, drugi objekat rekreativne namene manji od prvog)...predviđeno podno grejanje za oba, drugi se greje po potrebi, ne stalno. Trošak uvođenja TP, kopanja bunara, komplet mašinske instalacije su koštale 27000-30000 evra. Ko ima para - super, ali ko nema onda na TP može u startu da zaboravi.

Što se tiče izolacije, besmisleno je više i ponavljati. Ko neće da shvati, ne mora da je lepi, ali zato neka bude spreman da plaća po sezoni masne iznose. Najjeftinije je grejanje na pirolizu. Ko ima para za pirolitički kotao, on ne mora preterano da se sekira oko izolacije.

Svuda u razvijenom svetu, ljudi se greju na gas. Cimala sam društvo iz UK-a da vidim koliki su januarski računi...tamo se plaćaju struja i gas zajedno. Drugarica za kuću od 60 i kusur kvadrata platila 27 funti...šoknem se kako je mali iznos i pitam drugara, njegova kuća je veća, nekih 85 m2 pa računam biće barem 40 funti...stiže odgovor: "drugarica je energetski rasipnik, moj račun je 9 funti!" :D On jeste preko dana na radnom mestu (greje ujutru i uveče), ali vikednom kad je u stanu, grejanje je ceo dan. Nek' je 3x27 funti za nekoga ko greje ceo dan u najhladnijem mesecu u godini, pa je opet super povoljno u poređenju sa našim prilikama.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:05 - pre 87 meseci
kao što kaže rovaccccc grejanje na pelet je skuplje od TP i drva ali za neke od nas jedino moguće u ovom trenutku. Nema potrebe da ubedjujemo jedni druge šta je bolje. Svako bira energent prema svojim potrebama i mogućnostima. Jesam malo skeptičan kad čujem da se može grejati za džaba i zato sam pitao zašto veliki sistemi ne koriste pumpe i isporučuju energiju gradskim naseljima. Postoji li tako nešto bilo gde u svetu?
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:07 - pre 87 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Pa jel realno da neko na 100mkv potrosi tonu peleta u januaru?

A zašto da nije realno kada svi znamo kakav je bio januar?
Ja sam lepo,kao i Ultrena,postavio tabelu da svako može da vidi potrošnju i da uporedi sa svojom.
Meni je najlakše da u tabelu upišem da sam dnevno potrošio 5 kg ali bih onda lagao sebe.
U potpisu je lepo napisano kakva je kuća,kakva "izolacija",kakva oprema i sve što je bitno.
Neka svako napiše u potpisu najosnovnije podatke a ne da lupamo glavu da li se greje 100 ili 500 kvadrata za 10 evra mesečno.
Imam primer u Pančevu da je čovek sa TP dobio račun za struju preko 20.000,oo a ima istu ili čak manju kvadraturu od mene.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:12 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27
Svuda u razvijenom svetu, ljudi se greju na gas. Cimala sam društvo iz UK-a da vidim koliki su januarski računi...tamo se plaćaju struja i gas zajedno. Drugarica za kuću od 60 i kusur kvadrata platila 27 funti...šoknem se kako je mali iznos i pitam drugara, njegova kuća je veća, nekih 85 m2 pa računam biće barem 40 funti...stiže odgovor: "drugarica je energetski rasipnik, moj račun je 9 funti!" :D On jeste preko dana na radnom mestu (greje ujutru i uveče), ali vikednom kad je u stanu, grejanje je ceo dan. Nek' je 3x27 funti za nekoga ko greje ceo dan u najhladnijem mesecu u godini, pa je opet super povoljno u poređenju sa našim prilikama.

I sve to u Britaniji koja ima svoj gas, u kojoj je tokom osamdesetih na (skoro) svim kućama zamenjena stolarija i izolovani krovovi, ima dramatično blažu klimu od balkansle i standard grejanja po kome je 18 stepeni "mnogo".
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:20 - pre 87 meseci
Citat:
Vidic Miroslav:Jesam malo skeptičan kad čujem da se može grejati za džaba i zato sam pitao zašto veliki sistemi ne koriste pumpe i isporučuju energiju gradskim naseljima. Postoji li tako nešto bilo gde u svetu?
Da bi toplotna pumpa bila ekonomična potrebno je da isporučuje vodu od oko 40*C. Da bi to bilo dovoljno za zgrade potrebna je 10-15cm izolacija ili 2-3 puta više radijatora. A kao što znaš, gradska grejanja su projektovana za vodu temperature 90/70*C.
Drugi put pitaš al se rasplamsalo previše bez razloga. Razuman čovek čita i druge teme o grejanju pa razmišlja...

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:27 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Trošak uvođenja TP, kopanja bunara, komplet mašinske instalacije su koštale 27000-30000 evra. Ko ima para - super, ali ko nema onda na TP može u startu da zaboravi.


Nije sve tako crno na bijelo.
TP voda-voda su puno skupe.
TP zrak voda su jeftinije ali opet po skupe.
TP zrak-zrak je najjeftinija varijanta.Jeftinija od svakog centralnog grijanja.To je klima inverter.Ima svoje nedostatke u odnosu na druga grijanja.Ali potrosnja je strahota.Mene kosta grijanje do 150€ godisnje,u 85 m2 fino izolovanih.Ali zato imam lagano duvkanje u kuci.Toga kod radijatora nema npr.Ali racuni su na mojoj strani jbg.Na pelet sam trosio 2 do 3 puta vise,po starim normalnim cijenama peleta.

Moji roditelji se jos griju na pelet.
Ali oko mene je masa ljudi preslo na plin ko moze,bar sad od kako je pelet poskupio.
Moji roditelji su potrosili tonu peleta u mjesec dana u 90 m2.
To ih je kostalo oko 200€ po ovim sad cijenama,jer im je nestalo starog peleta davno.
Pitam se da su presli na grijanje na struju da li bi vise potrosili.
A grijanje na struju ne zahtijeva nikakvo odrzavanje.
Budes gospodin u odnosu na pelet.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:27 - pre 87 meseci
Citat:
zmajdin: I sve to u Britaniji koja ima svoj gas, u kojoj je tokom osamdesetih na (skoro) svim kućama zamenjena stolarija i izolovani krovovi, ima dramatično blažu klimu od balkansle i standard grejanja po kome je 18 stepeni "mnogo".


c/p

"Nocne temperature retko padnu ispod -3 do -5'C ovde, preko dana su se u najhladnijim danima kretale od 0'C do 4'C. Podesio sam da je grejanje stalno ukljuchuje u 4 vremenske zone
22:30 do 6:30 na 19'C
6:30 do 8:30 na 23'C
8:30 do 18:30 na 12'C
18:30 do 22:30 opet na 23'C

vikendom razlika samo od 8:30 do 18:30 podesheno na 20'C zato shto sam tu preko dana.
topla voda je instant non-stop."

Ovo su "podešavanja" za račun od 9 funti.

Neće biti da je smrzavanje na +18C. Država je pustila gasovod da premreži celu zemlju i za razliku od ovdašnje lopovske bande, ne pljačka stanovništvo sa nerealno visokim cenama...koliko god da je klima blaža, a izolacija na objektima nešto bolja u poređenju sa srpskim prilikama (polaže se na energetsku efikasnost, mada su prozori drveni, a izolacija je bolja u tavanskom prostoru nego u zidovima), ovi računi su više nego fenomenalni.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:48 - pre 87 meseci
Tihi. Izgleda da se ne razumemo. Verovatno zato što nisam dobro formulisao pitanje. Da li tradicionalno štedljivi Nemci greju Frankurt koristeći vodu iz Majne. Ako ne greju to nije zato što nemaju novca da ulože u infrastrukturu.
Ako pak koriste taj vid grejanja onda nema sumnje da svi treba da ugradimo pumpe.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-1.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.02.2017. u 23:48 - pre 87 meseci
Citat:
Vidic Miroslav:
kao što kaže rovaccccc grejanje na pelet je skuplje od TP i drva ali za neke od nas jedino moguće u ovom trenutku. Nema potrebe da ubedjujemo jedni druge šta je bolje. Svako bira energent prema svojim potrebama i mogućnostima. Jesam malo skeptičan kad čujem da se može grejati za džaba i zato sam pitao zašto veliki sistemi ne koriste pumpe i isporučuju energiju gradskim naseljima. Postoji li tako nešto bilo gde u svetu?

druze shvati da zivis u zemlji Srbiji gde nista nema logike
jos davnih 80ih utvrdjene su pozicije geo termalnih izvora ....jedno od najvecih je na prostoru macve tj prostor oko loznice pa sve do sapca i dalje ,zapravo to je podzemno jezero ogromnog kapaciteta i obnovljivo
nalazi se na dubinama oko 500-600 metara a voda je oko 60c dakle ne treba TP samo obicna pumpa i energija besplatna
a ti se pitas sto ne koriste TP ...cela macva moze da se greje skoro besplatno a to skoro niko ne koristi.osim jedne privatne firme ...ne znam ime ali na sabackom putu od obrenovca imaju staklenike prilicno velike koje zagrevaju tom vodom
primera koriscenja geotermalne energije u srbiji ima za prste jedne ruke umesto da pokriju macvu staklenicima i da pevaju svi

Ecopell 35
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 00:03 - pre 87 meseci
Ovo što sam naveo svojim očima sam video, mislim bio na licu mesta.

Plin je u Britaniji jeftiniji nego ovde jer, rekoh, imaju svoj. U Rusiji takođe.Cena struje za grejanje i sanitarnu vodu u Danskoj je 4 puta niža od one za osvetljavanje, kuvanje i gledanje televizije. To je zato jer imaju viška struje od vetro-generatora u koje je danska vlada ulagala novac poreskih obveznika, pa sad od toga imaju bennefit.

Tih 9 funti je za koliku gajbu, koliko kubika plina izađe za te pare.

Da je banda - jeste banda, ne sporim, šta više - potpisujem, ali da su cene nerealno visoke, već ne bih rekao: pre će biti da su nerealno visoka očekivanja.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703736 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.