Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705790 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 00:27 - pre 87 meseci
[quote]zmajdin: Ovo što sam naveo svojim očima sam video, mislim bio na licu mesta. [quote]

Bila i ja 2005. godine, provela 4 nedelje i nije bilo traga od energetske efikasnosti, ni od zamenjene stolarije (zviždalo je kroz prozore za medalju), niti je tad ubacivana izolacija.

[quote]
Tih 9 funti je za koliku gajbu, koliko kubika plina izađe za te pare. [quote]

Tih 9 funti je zbirni trošak za utrošenu električnu energiju u kući od 85 m2 (napisala u postu) i utrošeni gas za grejanje za istu kvadraturu. Frapantno samo po sebi, bez obzira na povoljnu cenu gasa u UKu. Moj mesečni račun za struju je 3xxx dinara, a pritom vodim računa da mi veći potrošači rade dok je jeftina tarifa, pa mi UK zbir grejanje+struja deluje kao neviđena usluga od strane države prema stanovništvu.

U računima gas izražavaju u kwh, ne pišu utrošene kubike.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 00:57 - pre 87 meseci
U Nemačkoj prosečna cena struje je 28,69 eurocenti za kwh.
Za grejanje stana od 70 m2 u 2015 godini trebalo je platiti 965 € ako je daljinsko grejanje, 830 € prosečno ako se greje na gas ili 755 € za naftu.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 01:10 - pre 87 meseci
Ako se toliko razlikju cene u Britaniji i Nemačkoj onda je jasno zašto Brexit.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 01:34 - pre 87 meseci
Citat:
Vidic Miroslav: Ako se toliko razlikju cene u Britaniji i Nemačkoj onda je jasno zašto Brexit.

U Britaniji možete da uzmete "paket" sa fiksnom cenom električne energije...bez obzira da li će u međuvremenu cena da ide gore ili dole, vi plaćate po toj ceni koja je bila važeća u trenutku potpisivanja ugovora.

Po tom fiksnom paketu (uzet jesenas), cena dnevne struje je 12.912 p/kWh, dok je noćna 6.094 p/kWh. Duplo povoljnije nego kod Švaba.
 
0

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 06:51 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
kanalizacija se placa po utrosenoj vodi, znaci sve sto se mimo toga prospe u kanalizaciju je potkradanje nekog javnog preduzeca. slicno kao kradja struje.


Ta ista vrla javna preduzeća atmosfersku vodu uključuju direktno u fekalnu kanalizaciju (što je zakonom zabranjeno, ali ko još ferma zakone i propise), jer u ovoj banana državi ne postoji razvod atmosferske kanalizacije! Kod mene su na taj način potopili podrum (od poda do plafona), upropastili dva kotla (labinov na čvrsto gorivo, elektro kotao i sve što se nalazilo u podrumu)...upozoravani bili godinama unazad da atmosfersku vodu iz uličnih rešetki uključe direktno u korito Kolubare koje im je tu na izvol'te ili turski kolektor koji se nalazi u dnu ulice i predočeno im bilo da će u slučaju pretprljene štete u stambenom objektu biti tuženi sudu. Još su podigli u ulici i kameni zid kao branu, kad dođe do izlivanja vode iz uličnih rešetki, da ta voda koja u ulici napravi čitavu reku, nema gde da ode, nego da ulazi u dvorišta stanara i plavi prostorije ispod kote terena. Nije im palo na pamet da mrdnu prstom sve dok nije došlo do sranja. Onda sam ih lepo tužila sudu i nakon godinu i po dana ostvarila naplatu štete, a oni su onda ulične rešetke uključili u korito Kolubare, baš kao što i treba. Žalosno je da namerno prave problem tamo gde ne treba da ga bude i da reaguju tek kad se protiv njih podignu tužbe.

Ovo što čitam za trošak postavljanja TP bolje nego bajke za laku noć....pre 3 godine na izvođenju dva manja objekta za jednog investitora (prvi stambeni, prizeman, gabarit u osnovi 6x8 m, drugi objekat rekreativne namene manji od prvog)...predviđeno podno grejanje za oba, drugi se greje po potrebi, ne stalno. Trošak uvođenja TP, kopanja bunara, komplet mašinske instalacije su koštale 27000-30000 evra. Ko ima para - super, ali ko nema onda na TP može u startu da zaboravi.

Što se tiče izolacije, besmisleno je više i ponavljati. Ko neće da shvati, ne mora da je lepi, ali zato neka bude spreman da plaća po sezoni masne iznose. Najjeftinije je grejanje na pirolizu. Ko ima para za pirolitički kotao, on ne mora preterano da se sekira oko izolacije.

Svuda u razvijenom svetu, ljudi se greju na gas. Cimala sam društvo iz UK-a da vidim koliki su januarski računi...tamo se plaćaju struja i gas zajedno. Drugarica za kuću od 60 i kusur kvadrata platila 27 funti...šoknem se kako je mali iznos i pitam drugara, njegova kuća je veća, nekih 85 m2 pa računam biće barem 40 funti...stiže odgovor: "drugarica je energetski rasipnik, moj račun je 9 funti!" :D On jeste preko dana na radnom mestu (greje ujutru i uveče), ali vikednom kad je u stanu, grejanje je ceo dan. Nek' je 3x27 funti za nekoga ko greje ceo dan u najhladnijem mesecu u godini, pa je opet super povoljno u poređenju sa našim prilikama.


bas bih voleo da vidim tu tp za 30000 evra. tu je neko hteo dobro da osisa. koliko kosta dobar kotao sa kompletnom automatikom na pelet da se ugradi u objekat oko 150m2?

FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 07:02 - pre 87 meseci
Da neko ne pomisli da sam dosao da likujem i da se hvalim racunima,jer nisam...struju ne kradem,i to da razjasnimo.
Da je toplotna skupa,nije! Nije kao sto vam je neko predstavio da jeste. Uporedio sam startni trosak u ulaganju u tp i gorionik,sa cenom energenta ponaosob...ko ima zavrseno grejanje i nema u planu da menja i adaptira,predmet mog pisanja nije ni bio,jer razumem materijalni momenat,tj nedostatak.
To sto je usputno pitano o bunarima i radijatorima,lepo je receno...i ne,ne mora iskljucivo podno,radi savrseno i na panelne i alu radijatore....za tucane ja iskreno ne znam,niti sam cuo.
Nemci ne koriste vodu iz Majne,kao sto ja ne koristim iz Dunava....skroz pogresno predstavljeno,i jos veca greska u razmisljanju,sve zbog ne informisanosti.
Cena za dva objekta 6*8 od 27000-30000 je realna ako hidrosonda busi do termalnog izvora,u suprotnom spada u sf.
Da se voda baca u kanalizaciju,baca...da se kukuruz lozi lozi...nema svrje komentarisati ni jedno.
Rekao sam lepo...zeleo sam onom iz niksica da ukazem da ima pogresnu predstavu o pocetnim ulaganju u tp,narocito ako prodaje postojeci kotao.
I da bi voleo i da vas grejanje kosta kao u mene,iskreno,i da ne morate u kotlarnicu da ulazite osim kad dzak istresate.
I nije realno za 100mkv potroaiti ~15000-20000k za jedan mesec grejanja,sta god ti mislio,to je preskupo.
Licno pratim mnogo tema o grejanju,pa cu i ovu,jer imam nekog u porodici kome mogu preneti vase neko iskustvo jer lozi pelet,dobro ili lose.
Pa sta god mislili o meni,niti sam prodavac a ni privokator,pisem iskljucivo kao zadovoljan korisnik.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:01 - pre 87 meseci
SG kamikaza, ono sto je meni zasmetalo u ovoj raspravi je da ste pitanje tipa i cene TP izbegli pod geslom prebacivanja postova,
a onda ste se dali u pricu o struji, vodi, izolaciji, javnim preduzecima.
Grejem 140m2, pec me je kostala 155000din i otci ce mi 3t peleta. Takodje znam za cenu TP od 6-7000e jer sam se raspitivao za takvu mogucnost grejanja.
U kojoj ste potrosackoj zoni sto se tice racuna za struju?
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:21 - pre 87 meseci
Pa na?kraju ce admin sve i prebaciti u drugu temu.
Tp mozes da kupis od polovne za 1500€,do rekoh ranije high end tehnoloskog resenja za 4-5-6000€.
Mene je oprema,tj delovi za istu kostalo 200200 dinara,u dinar tacno. Sklapanhe freonskog dela gratis,radio mi drugar,inace bi bilo 400-500€,automatiku sam sam sebi uradio. Zadrzavam se u plavoj zoni,i dosta imam lufta do crvene,otprilike da mi opterecenje tp po potrosnji poraste za 50% tek onda bih zakoracio u crvenu.
Mogao sam,a i mogao si na pp,da pitam i pitas...bese nasa greska. U januaru je na grejanje tp otislo manje od 600kw,skupe i jeftine zajedno pribliznog odnosa 2:1.
Ja sam prezadovoljan,i svakome ko sad krece da radi novo,ili adaptira postojece bih predlozio isto(voda voda,vazduh voda) spram tehnickih mogucnosti. A ko nije finansijski u mogucnosti,tj ni ne radi adaptaciju,ce uvek reci da je skupo i to postujem.
Treba dobro uraditi matematiku,uloga i dobiti,ali na jedno barem 5 godina,a kako se cene budu menjale kao i do sad,uvek treba imati rezervu...mozda ce bas pelet za par godina biti najekonomicniji,niko to ne moze sigurno da tvrdi i zna.
Recimo na ono sto sam ja nailazio pri potrazi tp za sebe,najjeftiniji gotov uredjaj,voda voda,za potrebe tvoje kuce je oko 2100-2200€. Vazduh voda,zna tvrdoglavi.
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:22 - pre 87 meseci
Meni nije tolko smetala cena TP koliko to sto određene mesece koji se poklapaju sa grejnom sezonom trosim 1500-1600kWh,pa bi svaki kilovat utrosen za grejanje bio po najskupljoj tarifi,a nije mi bas tako mala grejna povrsina. Postojala je mogucnost i da odvojim posebno brojilo za TP,ali kada sam izracunao trosak novog brojila plus TP,plus mogucnost da struja enormno poskupi i da drzava uvede taksu za koriscenje podzemnih voda(realno ako vecina pređe na ovaj vid grejanja,kao sto je uvela akcize na loz ulje kad je dosta njih sipalo),sve mi je to izgledalo previse pa sam odustao.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:35 - pre 87 meseci
Pa eto ugradite svi toplotnu pumpu i super dobru izolaciju.Ja nemam nista protiv.Ko se nebi grijao za 150 evra.Ja sam samo naveo primjer koliko varira potreba za kw kad zagudi.A siguran sam iz iskustva da vecina TP postane nemocna i u plusu a kamoli u minusu koji traje 30 dana.Neko to shvati olako jeftino daj dok nije nestalo a posle se smrzava.

Prica o izolaciji postaje dosadna.Nikad nisam pomislio da izolacija ne donosi boljitak.Ali sam zivio u vremenu kad se radilo 5 cm stiropora sad je 8-10 neki 15-20 A nijemci nestavljaju stiropor vise.

Izolacija je prevara.
Pa jeste.Jeftina fora.Ugradi TP ili pelet a prije toga izoluj podrum zidove tavan promijeni prozore i okreni kucu prema suncu.Po mogucnosti da nema spoljnih zidova.Skines parket jer podno ne moze tako da grije napravis iglo.
E tad ce usteda sa tp da bude vidljiva i moci se da ugrije.

Samo ljudi zaborave da je ugalj grijao i sa drvenom stolarijom koja puse i nije bilo izolacije.Prozori sa gitom stakla popucala.Da je neko radio izolaciju nebi se lopatalo toliko uglja pa nebi ni bilo toliko prasine.

Ja zivim u stanu koji ima panele i samo se mozda ukljuci najvise dva dana jedan radijator a tem, je 24 konstantno.Za nas je to bajka.Sve kratki rukav.

Neko je bio koju nedelju na zapadu a ja sam se zadrzo 30 godina i htio nehtio morao sam proci kroz ovu pricu.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:41 - pre 87 meseci
Nije tp skupa samo emoze da grije svaki objekat.A TAD NEMA USTEDE.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:46 - pre 87 meseci
@SG kamikaza
Nisu svi u mogućnosti napravti jeftino "sam svoj majstor" rješenje i nemaju potoke i podzemne vode oko kuće.

Evo copy/paste ponude TP vazduh/voda koju sam dobio za moju kuću:

Model: Power inverter PUHZ-SW120YHA
Kvadratura grijanja: do 170 m2
Snaga grijanja: 16,0 kW
Grijanje do: - 20 °C
Sezonska potrošnja EE: 12.800 kWh (1.536 KM/790E - cijena struje 0,12 KM/0.06E, sezona grijanja 7 mjeseci)
Sanitarna voda: DA
Projektova temperatura - 10°C, temperatura vode 45°C, toplotni gubitci 65 W/m²

Cijena sa ugradnjom na postojeći sistem CG - 8500KM / 4300E

Pelet kotao me je koštao 3000KM/1500E a ovosezonsko grijanje 1350KM/700E (pelet kupljen u ljeto). Valjda ovo govori da ne treba generalizovati da je nešto skupo ili jeftino , dobro ili loše , jer su cijene energenata regionalno zavisne.


Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 08:55 - pre 87 meseci
[quote]zeljezara:

Izolacija je prevara.
Pa jeste.Jeftina fora.Ugradi TP ili pelet a prije toga izoluj podrum zidove tavan promijeni prozore i okreni kucu prema suncu.Po mogucnosti da nema spoljnih zidova.Skines parket jer podno ne moze tako da grije napravis iglo.
E tad ce usteda sa tp da bude vidljiva i moci se da ugrije.

Zeljezara, slatko sam se nasmejao, meni je to u neku ruku struka.
Sto se TP tice dostozu 55*C. Meni je T vode u peci uglavnom oko 45*C, u januaru je bila 48-50*
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:20 - pre 87 meseci
@maks
Pristojna ponuda za tu tp shodno kvalitetu proizvidjaca,sa tpv pride.
Predvidjena potrosnja je neka maksimalna moguca,predatavljena u ponudi zarad njihove sigurnosti,jer da su napisali manje a ti potrosio vise,sta mislis ko bi koga zvao? To je ipak inverter tp.
Sto se ostatka posta tice,sve si lepo i posteno rekao za cene energenata spram geografskog polozaja nas samih.
Tvrdoglavi greje dosta veci prostor sa slabijom tp,inverter isto pa mislum dc nece nagurati tih 12000kw.
Opet kazem...kad iznosim licno misljenje,kao preporuku nekom ko radi od nule grejanje,ili je resen postojece da adaptira,uvek cu preporuciti tp bilo koje izvedbe.
A kome je toplo dok lozi ugalj u kuci golisavoj kao pistolj,bice toplo i u kuci izolovanoj kako treba,samo sto ce imati viska para u dzepu,ili ce istu kolicinu uglja,kupovati za dve sezone.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:21 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
U računima gas izražavaju u kwh, ne pišu utrošene kubike.

Citat:
zvonchica27: ..cena dnevne struje je 12.912 p/kWh, dok je noćna 6.094 p/kWh. Duplo povoljnije nego kod Švaba.

I onda, koliko kWh izađe za 9 funti.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:28 - pre 87 meseci
Nasmijao nego sta.Samo nisi razumio pjesnika.
Kad ti je struka izolacija onda bi te zamolio da mi objasnis jer ne znam.
U objektu sa trenutnim stanjem .Kad bi ugradili pelet ugalj pirolizu TP.Bil bilo razlike u potrosnji i cijeni ugradnje odrzavanja i potrosnje.
Pa bi cinjenice izgledale ovako.
Ako hoces tp onda moras te standarde.
Za ugalj i moglo bi nekako
Za pelet moze ali bice potrosnje
Piroliza kosta jeftino drvo ali mora biti suvo ogromni at i td

Pa bi te zamolio kao strucno lice da pojasnis ne samo meni nego i ostalima a prie svega meni dali moze tp u samogradnji od 1700 evra sa nekom siromasnom izolacijom u samogradnji da bude toliko isplativa ili da se lazemo kad vec nasmijajem mnoge.Hfala.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:34 - pre 87 meseci
[quote]dukimen:
[quote]zeljezara:

Izolacija je prevara.
Pa jeste.Jeftina fora.Ugradi TP ili pelet a prije toga izoluj podrum zidove tavan promijeni prozore i okreni kucu prema suncu.Po mogucnosti da nema spoljnih zidova.Skines parket jer podno ne moze tako da grije napravis iglo.
E tad ce usteda sa tp da bude vidljiva i moci se da ugrije.

Zeljezara, slatko sam se nasmejao, meni je to u neku ruku struka.
Sto se TP tice dostozu 55*C. Meni je T vode u peci uglavnom oko 45*C, u januaru je bila 48-50*[/quot

Volio bi da ti mene nasmijes sa cinjenicama.I moj se objekat grije u polazu oko 50 u januaru.A tvoj cop na 50 c ti znas koliki je.Kad ti je struka iznas da racunas pa de napisi malo o tvojoj struci.

TP u samogradnji a ako su inventer stvarno se isplate a i jeftine su do bola.
 
0

DBobo

Član broj: 120975
Poruke: 131
*.crnagora.net.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:36 - pre 87 meseci
Ja gledam šta da izaberem za sledeću sezonu. Raspitivao sam se za TP(jedino mi odgovara vazduh-voda, nemam uslova za bunar). One TP koje mogu postići 60 stepeni imaju COP 1,8, a one koje imaju COP 4 imaju grijače na struju ili plin da bi postigli veću temp. Ova koja postiže 60 stepeni ima COP-om 1,8(Daikin) je neisplativa, a one koje imaju COP 4 postižu temp. max 35-50 stepeni(ali tada nije COP 4 nego manji) mi ne odgovaraju jer nemam podno grijanje niti niskoenergetski sistem radijatora.
Blizu sam odluke za pelet, jer kad sam izveo račun na 10 godina, ulaganje i troškovi grijanja, ispada TP oko 20000€, pelet oko 20000€. Manje ni je trenutno ulaganje.
Vjerujte da sam se dobro informisao kod ljudi od struke i putem interneta itd.

 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:43 - pre 87 meseci
Izolacija nije vezana samo za grejanje nego i hladjenje.
Prica o nacinu grejanja i energentima (zaboravili ste struju) koja se vezuje za izolaciju je nepoznavanje materije, a sire je ljudi koji nemaju iskustva ni sa razlicitim nacinima grejanja ni sa kucama.
Bez obzira na koji se nacin grejete, izolacijom se postize veci konfor i usteda u grejanju tj. hladjenju
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i02-6.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.02.2017. u 09:49 - pre 87 meseci
@Dbobo
Kako SI došao do 20 000€ za pelet....koliki je taj objekat...nek je kotao/gorionik reda 2000€ ispade da si racunao 1800€ po sezoni za pelet
Ecopell 35
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705790 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.