Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710672 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 11:07 - pre 85 meseci
Citat:
marko srzic
A za mog gradjevinca Zvoncicu ima obcija prepravke resetke sa modulacijom.Pa posle moze na cetiri kw.


A rešetku za CM sa kojom se uspešno obara donja snaga gorionika je do sada uspešno odradio ko? Niko? Ako mi je u postojećem stanju, sa izolacijom 0-5-8 cm potrebno ispod 4 kW, zamisli na koliko će da se spusti kad dodam još po 10 cm izolacije. AT sve to popegla i šalje samo koliko treba. A sa modulacijom će da se pali i gasi. Još kad vidim koliko će mi za izolovan objekat biti potrebno struje da dopunim AT tokom noćne jeftine tarife (verovatno ne pun, ali makar donekle da se zagreje) i da li se uklapam do skoka u crvenu zonu (za jedno dve grejne sezone, neću povezivati ove godine, to je sigurno), pa se otvori dodatna mogućnost za obaranje troška grejanja, ma idi.
Citat:
marko srzic:
Ja o izolaciji ne razmisljam ne zbog toga sto to nije dobro nego , kad mogu da ugrijem na koliko hocu i odrzim nocu na 20c .Vecim dielom bez dogrijavanja onda sto bi se mucio .Kad propane fasada za koju godinu tek onda.


Kada bi je stavio i kada bi video koliki je to komfor u kući, kako leti, tako i zimi, bilo bi ti žao što je nisi odradio ranije....Godine brzo prolete, kroz uštedu u peletu pokriješ ulaganje, a za to vreme uživaš.

Ovo 20C noću bez dogrevanja je SF, kod mene na -21C tokom noći (grejanje isključeno do 21h) padne na +14C u ref.sobi, a pritom samo zapadni zid sobe nema izolaciju, dok je na preostala spoljašnja dva zida 8 cm stiropor. Soba je sa četvorostrukim balkonskim vratima, troslojno staklo low e i petokomorni pvc profili. Jesam pored reke, ali nemoguće da to pravi toliku razliku o odnosu na druge. Poludim kad ljudi krenu da pišu bajke.

Citat:
marko srzic:
A gas je jeftiniji od peleta pa pravi dilemu


Pravi dilemu samo ljudima koji imaju lak pristup do gasovoda, a većina nas po unutrašnjosti nema tu mogućnost. I drugo, draže mi je da sama sebi krojim grejnu sezonu i određujem koliko će dugo da traje, a ne da mi javna preduzeća propisuju kad će da me greju, a kad bi da zavrću.

Jesmo li se saglasili da su liveni radijatori smetnja i problem?
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 11:55 - pre 85 meseci
Citat:
tihi2:
Tačno tako. Za mene je iskoristivost kotla=prenesena energija u kuću. ....


Mislim , cemu tolika frka oko iskoriscenosti . Ko sta ima , ne moze se od babe napraviti devojka :D

Da pojasnim slike : Zadata T vode 65 , kotao radi vec ko zna koliko od jutros sa postignutom T vode na 64 (verovatno nekad u toku rada je ili pala na 63 pa je pojacao snagu i za nekoliko minuta se vratio na manju snagu i T vode opd 64 , a i postigao T vode od 65 i radio isto tako neko vreme dok voda opet ne padne na 64 - polaz , zbog toplotnih gubitaka kuce) . T u kotlarnici 22' , od ugrevanja preko dimovodnih cevi uglavnom , a i instalacija nema izolaciju (takodje) , pored otvorenog prozorceta , a i kotlarnica je unutar kuce , 2.5m x 2m , tj vrlo mala prostorija .
Temperatura izduvnih gasova ko sto se vidi je 83'C , pri brzini ventilatora od 2040 obrataja/minut . Vreme 12:04 :D , pre pola sata .
Briga mene dal je to ono iskoriscenje sto je naznacio proizvodjac ili je par procenata nize , u sobama mi toplo (23') , kotao na toj snazi ( P2 = 6 kw ) trosi konstantno 1.4 kg/h , a u drugom delu dana ce spustiti snagu i raditi konstantno i na P1 a ona je jacine 4 kw , s tim sto ce polaz biti izmedju 68 i 78'C , zavisi kolika je spoljna temperatura , jer su termoglave smanjile prolaz ka radijatorima zbog ugrejanosti soba , pa se veliki deo polaza vraca u kotao maltene ne rashladjen (+ termostatski 3kraki vtc512 igra ulogu) .
Briga mene za par procenata iskoriscenosti , ko sto rece kepo01 - sto ce mi za 20 god. ustedeti jednu grejnu sezonu . Kad imam 20 god. vise bolece me i za ovo , stari dekica :D

Prikačeni fajlovi
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.203



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 12:30 - pre 85 meseci
Radijatori niti su skupi niti su pronlem postojeci.

Naravno nebi ja da dijelim savjete niposto.
Na forumu postoje ljudi sto naprave i kotao i gorionik tak sto niko nije napravio resetku za manju snagu nevjerujem.Stace ti resetka ako nemas regulaciju.Neko nije imao potrebu neko nije imao volje.Masinci i gradjevinci malo drugcije razmisljaju.Ima tu jos toga nije resetka sama.Ja sam grijao konstantno na 24 i kad nije u minusu netreba nocu dogrijavat.Za 8 sati spusti 5 stepeni.Zima traje 40 dana a ljeto nekad samo avgust tad klima potrosi 20 evra.Za ovih 40 dana zime potrosi vise peleta ali neka.

Gas kad prikljucis valjda ima celu godinu.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 12:52 - pre 85 meseci
Evo par slika u radu, o temperaturi gasova po snagama. Odrzavanje je oko 6kw, sve je slikano u radnom rezimu (zagrejan kotao, i dovoljno vremena radilo na zadatoj snazi). Fali mi slika za 12 kw, ali moze i bez nje Normalno, mora ta temperatura biti izmedju.




[Ovu poruku je menjao Ultrena dana 20.04.2017. u 14:04 GMT+1]
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
Prikačeni fajlovi
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 16:26 - pre 85 meseci
Samo da sitno razjasnim, ove visoke efikasnosti su efikasnosti sagorevanja kotla. Sto je znacajno drugacije od efikasnosti kotla.

Da li to efikasno sagorelo ide u vodu, ili deo u okolinu, kroz izolaciju, to je druga prica.

Treba odrzavati visok nivo efikasnosti sagorevanja, ali i predaja proizvedene toplote ima svoje probleme.
Da ne bude nejasno nekima. I da ne koristimo priliku da univerzalizujemo termine, jeste povoljno za trgovce, ali nije sreca za korisnike.

I drugo, vrlo je nezahvalno insistirati na preciznim brojkama KW/kvm, posto su uslovi i potrebe grejanja uvek razliciti, cak i kod objekata identicne arhitekture..
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 16:35 - pre 85 meseci
Kotlovi ne sagorevaju, nego preuzimaju proizvedenu toplotu. Šta kotao ne preuzme, odlazi napolje, a koliko će kotao da izrači kroz izolaciju i na vrata, odnosno koliko je otišlo u sistem, drugi je par opanaka. To se meri kalorimetrom.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
+1

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 17:28 - pre 85 meseci
Ja koristim, tzv, "skolske" termine, a igranje sa terminologijom je suptilna stvar marketinga.

Merenjem kolicine produkata sagorevanja i kolicine preostalog viska kiseonika se definise kvalitet procesa sagorevanja u kotlu, ili van kotla, mozda neko lozi kazan za pecenje rakije..i to je nekakva "toplotna masina".

Da ponovim, igranjac i skakutanje sa terminima sa procesa na proces je igra za marketing a ne koristi za definisanje procesa.

Ako tako generalizujemo, i zanemarimo i drugi i treci "par opanaka", onda se moze reci da je sistem 90 i +% efikasan, cak i na livadi i bez izolacije..

Sto i definisu doticni propisi o energetskoj efikasnosti, samo se ta poglavlja zanemaruju kao nebitna dok je fokus na kotlu kao objektu..proizvodnje, prodaje...
Mada isti propisi imaju i definiciju "efikasnost sagorevanja u kotlu", ali je ona marketinski nepodobna.

Da ponovim, dobro je meriti i kolicinu kiseonika i CO i temperaturu izduvnih gasova, potreban je i taj deo optimizacije i smanjenja CO u okolini, ali je to ipak samo deo sire slike.

Ako kotao radi pothladjen, cak i sa visokim stepenom efikasnosti sagorevanja, njegova efikasnost je manja, posto je odavanje toplote u okolinu prilicno konstantan proces, u kw, ne u procentima.
Inace ne bi bilo smetnje da rade i sa 1% nazivne snage, sa sacicom peleta, ako cemo posmatrati sve kroz sagorevanje.

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 18:41 - pre 85 meseci
Citat:
zmajdin:
Jel' imate neki predlog kako to da se izmeri iskorišćenje, kad već ovaj standardni način koji sam očigledno bezuspešno pokušao da objasnim/razjasnim koji, kako kažete, nije validan? Lako je reći - to ne valja. Deder recite kako valja.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 20:20 - pre 85 meseci
@vladd
He,he , pola pije pola šarcu daje

Ubedjen sam da kod integrisanih kotlova se ne dobija "tek tako" oznaka za klasu 5 .

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 20.04.2017. u 22:00 GMT+1]
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 21:00 - pre 85 meseci
sta reci uskoro mozemo ocekivati ovakav post.grijem 100 mk kotao 12 kw kotao platio 6000 e,kotao

modulira ,meni u kuci hladno,i onda se mi raspisemo ,nevalja kotao .nije iskoristenje 90% itd.kakav je

sistem ,radijatori ,izolacija nije bitno ,


kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
+1

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 21:44 - pre 85 meseci
Citat:
zmajdin:
Jel' imate neki predlog kako to da se izmeri iskorišćenje, kad već ovaj standardni način koji sam očigledno bezuspešno pokušao da objasnim/razjasnim koji, kako kažete, nije validan? Lako je reći - to ne valja. Deder recite kako valja.
Ne rekoh ja da ne valja ni da ne treba meriti - daleko bilo. Naravno da treba meriti i podešavati, to svakako daje dobre (i finansijske) rezultate. Ali taj podatak nije "efikasnost kotla" koji većina podrazumeva, već možda "efikasnost sagorevanja" ili (vlad kaže kvalitet procesa sagorevanja) ili nekako slično.

Verovatno je problem u terminologiji.

Ja sam to poredio sa mojim načinom merenja: posebno brojilo meri svu struju u kotlarnici a kuća ima toliko kWh gubitaka na sat na nekoj temperaturi i za svaki dan se izračuna koliko je trebalo energije u kući da se održi zadata temperatura. Još lepše bi bilo kad bi to merio kalorimetrom al ga nemam. Mada, 4 zime sam se grejao na struju pa je gubitak kuće vrlo tačan.
Dakle, sva struja u kotlarnici se troši za grejanje i TP, i tri cirkulacione pumpe i ventilatori i svetlo i elektronika za upravljanje i računa se kao ulazna energija.

Ne mogu da verujem da ne postoji neki naziv i standard za takvo merenje.

Mislim da nije veliki problem da se izračuna gubitak kuće pa to računa kao "dobijena energija". Utrošeno je lako meriti kroz pelet (mada bi pošteno bilo meriti i troškove struje koja svakako postoji i možda(?) nije mala).

Alternativa je kalorimetar al to je već retko i skupo.

Da me ne bi poogrešno razumeli oko "frke" koji spominje @FelipE Pirot, ovaj podatak bi pomogao pri odluci koliko peleta kupiti za dogodine. Sada se, koliko vidim, kupuje od oka ili po iskustvu od prethodnih godina. Prošle 2 zime bile pretople, ova hladnija (prosečno samo) za 2.4*C i eto problema i sa cenom i sa nabavkom.

Ako se odluči za taktiku da se kupi 10 tona peleta, ono što se ne potroši ostaće za sledeću zimu - onda ovi podaci ne trebaju.

Ovako merena "iskoristivost kotla" se zove isto kao i za druge izvore energije a meri se značajno drugačije:
kotao na struju iskoristivost oko 95%, mereno sa kalorimetrom na izlazu
kotao na drva 40-50% - stavljao sam link o testu, mereni sa kalorimetrom na izlazu,
kondenzacioni kotao na gas 109% - meren po nekom drugom standardu
kotao na pelet 90% - meren po trećem standardu.

I svi to zovu iskoristivost kotla i porede. I šta običan kupac da kupi?





Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 22:31 - pre 85 meseci
*kotao na struju iskoristivost oko 95%-skupa struja
*kotao na drva 40-50% - NI POD RAZNO
*kondenzacioni kotao na gas 109% -skup priključak i kotao

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 22:41 - pre 85 meseci
Klasu 5 iz doticnih dokumenata dobijaju kotlovi koji imaju odredjen nivo ekolosko prihvatljivih izduvnih gasova.

Da li kotao greje okolinu, ne zanima klasu 5...

P.S
Zbog ekolosko birokratskih metoda merenja se i dobijaju "perpetum mobili" sa iskoriscenjem 109%
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 22:54 - pre 85 meseci
Pored ogranjčenja sadržaja ugljen-monoksida za svaku klasu, određena je najmanja iskoristivost izražena u procentima, kao i metodologija kako se do nje dolazi - baš ono što evo već treći dan pokušavam bezuspešno da objasnim.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
+1

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 23:24 - pre 85 meseci
Citat:
vladd:
Klasu 5 iz doticnih dokumenata dobijaju kotlovi koji imaju odredjen nivo ekolosko prihvatljivih izduvnih gasova.

Da li kotao greje okolinu, ne zanima klasu 5...


Ne zanima je ?

Uslov je i ekoligija, i odredjena minimalna iskoriscenost energije kotla. Ako jedno od ovo dvoje ne ispunjavas, nema klase.

A da bi dobio iskoriscenost, gasovi moraju dole i nema grejanja okoline.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.04.2017. u 23:54 - pre 85 meseci
@tihi2
Bez obzira na "iskoristivost kotla" , i pelet kao i drva bi trebalo uzimati sa neko malom rezervom . Upravo zbog ovakvih situacija kao ove zime , zbog cega je i cena istog bila nebu pod oblake , a narod u muci i mora da plati danak. Ko sto rece , sto se ne potrosi sada , izgorece dogodine , sa nekom win-win cenom.
A mi kao krajnji korisnici mozemo samo vrlo malo da uradimo po pitanju procenta iskoriscenja kotla, a meni ti pokusaji lice na koborjanosevog don kihota.
Na tvoje pitanje - I svi to zovu iskoristivost kotla i porede. I šta običan kupac da kupi?
Ono,kolko mu je i "domet"
Skup je ovo sport, al bitno da se okrece :D

@vladd
Zvuci logicno, ponarocito za perpetum mobile
Jedino se ne slazem oko zagrevanja okoline , na osnovu mog iskustva govorim , i rekao bi da se drze napisanog u prospektu . Kotao je stvarno dobro izolovan , i najvecim delom isijava toplotu na dimovodnim cevima . Kad bi se one nekako izuzele , verujem da maltene ne bi podigao temperaturu prostorije ni za par stepeni , a ona je kod mene svega 5m2 .
Nazovi me naivnim , ali ipak Zmajdin je u par zadnjih postova poentirao, doduse bez nekog argumenta . Ali to sto tvrdi , meni je zaista logicno.

Eto , dok sam kuckao , i kepo01 je potvrdio to isto .
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 00:14 - pre 85 meseci
Perpetuum(sa dva U) mobile je jako dobra mašina i ja bih voleo da je posedujem.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 00:16 - pre 85 meseci
Baš ste me naterali da potražim...

Klasa 3: CO<5000mg/m3, OGC<150, Prasina<150, iskoristivost >82%
Klasa 4: CO<1200mg/m3, OGC<50, Prasina<75, iskoristivost >84%
Klasa 5: CO<700mg/m3, OGC<30, Prasina<60, iskoristivost >89%

Dosuše, podaci za iskoristivost su za kotlove preko 100kW (manji kotlovi sigurnoimaju manju iskoristivost) ali su dobar orjentir.

Ceo link je na http://www.boilersforpellets.c..._in_Standard_PN_EN_303_5:2012_

Tamo ima i kotlova na pelet i svi su integrisani i klase 5.

@FelipE
jedino što možemo da uradimo je ono što većina radi usklađivanjem vazduha i brzine puža tj poboljšanje sagorevanja. Iskoristivost kotla ne možemo značajno popravljati (samo tubulatori, šamotne cigle itd) i to jako teško može da pređe 80% na kućnim kotlovima do 35kW.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 21.04.2017. u 01:26 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 00:27 - pre 85 meseci
@z.o.
Da , samo kad bi postojala :)
@tihi2
Part1-potkrepljen zmajdinov zadnji post
"An important factor in defining the class of a heating boiler is compliance with all requirements related both to heat efficiency and the threshold emission values for such class"
Part2Apsolutno , nema druge .

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 21.04.2017. u 02:01 GMT+1]
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.211.73



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 03:50 - pre 85 meseci
Mereno na kotlu 7 klase.Jos kad bi bio deklaliran pelet i izmerena fina prasina.Izracunato ulozeno dobito.Onda bi mogli razgovarat o iskoristivosti kotla.
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710672 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.