Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701328 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

s.milos

Član broj: 137202
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 06:44 - pre 85 meseci
Zar nije "eta" kotla isto što i dobijena energija (u ovom slučaju predata vodi) / uložena energija. Ovde se sve vreme govori o efikasnosti sagorevanja tj. prosto rečeno o mogućnosti da se iz peleta izvuče što više energije koja se dalje predaje kotlu i vodi. Dobijena energija predata vodi može da se izmeri kao i uložena energija preko energetske vrednosti goriva tj. određivanjem donje toplotne vrednosti peleta.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 07:40 - pre 85 meseci
Citat:
zmajdin:
Pored ogranjčenja sadržaja ugljen-monoksida za svaku klasu, određena je najmanja iskoristivost izražena u procentima, kao i metodologija kako se do nje dolazi - baš ono što evo već treći dan pokušavam bezuspešno da objasnim.



Pa niste bas objasnili osim sto se pozivate na standard EN 303-5 koji je koliko vidim u ISS povucen i na instrument koji ima neki svoj program, a po gorionicima se vidi da programi i elektronika nisu savrseni.
Pored toga kao sto je neko rekao svi parametri ocitavanja se odnose na dim pa je pitanje na sta se odnosi ocitavanje na kraju.
Da li je proizvodjac to naveo u uputstvu?

[Ovu poruku je menjao dukimen dana 21.04.2017. u 08:51 GMT+1]
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 07:57 - pre 85 meseci
Citat:
FelipE Pirot:@tihi2
Part1-potkrepljen zmajdinov zadnji post
"An important factor in defining the class of a heating boiler is compliance with all requirements related both to heat efficiency and the threshold emission values for such class"
Ajde da razjasnimo o čemu pričamo:

1. svi podešavaju (odnosom vazduha i peleta) stepen sagorevanja peleta, izražava se u %, i može po zmajdinovom merenju, da bude oko 90% (nisam siguran da meri i prašinu ali to nije sad važno). Problem je što se to zove "iskoristivost kotla" a to nije to. Neki (kao AlfaPlam na http://www.svetlostnis.rs/proi...otao-na-cvrsto-gorivo-wood-50/) namerno daje podatak "stepen iskorišćenja=85.8%" namerno ostavljajući da zaključimo da je to stepen iskorišćenja kotla a nije (jer dole piše da je kotao klase 3 koji ima stepen iskorišćenja preko 82% a manje od 84%).

2. efikasnost kotla se meri količinom peleta tj energijom na ulazu i količinom toplotne energije na izlazu mereno kalorimetrom. Izražava se u %.

3. Klasa kotla je podatak izveden iz gornja dva i računa se po donjoj tabeli. Izražava se kao Klasa3, klasa 4 i klasa 5.

Klasa 3: CO<5000mg/m3, OGC<150, Prasina<150, iskoristivost >82%
Klasa 4: CO<1200mg/m3, OGC<50, Prasina<75, iskoristivost >84%
Klasa 5: CO<700mg/m3, OGC<30, Prasina<60, iskoristivost >89%

Nije ideja da se vidi ko je poentirao, već da pričamo o istim stvarima.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 08:22 - pre 85 meseci
Slazem se sa Tihim, po logici stvari energent proizvede 100% energije, a koliko ce pec te energije preneti vodi, to je iskoristivost kotla. Gubici su koliko energije ode kroz dimnjak i koliko u okolni prostor, ako je u pitanju kotlarnica. Ako je sobna pec energija okolnom prostoru treba da se racuna kao iskoriscenje.

 
+1

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 08:41 - pre 85 meseci
dukimen

1. Povučen je SRPS EN 303-5:12 koji je zamenjen novim - SPRS EN 303-5:1016, koji će takođe jednog dana da bude povučen i zamenjen mlađim.
2. Ništa nije savršeno: ni metar koji koristite sigurno se razlikuje od etalona, makar za koji mikron. Uzgred, merni instrumenti se baždare i za to imaju odgovarajući sertifikat.
3. Šta konkretno zamerate upravljačkoj elektronici. Možda sekunda traje sekundu i po?

tihi2
Po sadržaju ugljen-monoksida i iskorišćenju Zoranova kombinacija gorionik-kotao zadovoljava kriterijum za prvu klasu (na 15 i 6 kW), ali sigurno ne i po koncentraciji prašine/pepela u dimu. Nemam opremu za merenje prašine, niti mislim da mi je potrebna jer, rekoh već, ne izdajem sertifilkate. Moja pažnja je usmerena na koeficijenat iskorišćenja i koncentracija ugljen-monoksida koji nisu ni u kakvoj korelaciji sa koncentracijom prašine. Međutim, iskoristivost može biti i 95, što je teško da se postigne, ali ako je sadržaj prašine u klasi 3, onda je klasa 3, bez obzira na iskorišćenje.

Dva termina postoje, o tome sam već posao, ali izgleda da je promaklo - iskorišćenje kotla i iskorišćenje goriva i za to dao obrasce prema kojima se izračunava: za iskorišćenje kotla varijable su količina preteklog kiseonika i temperatura dima, a za iskorišćenje goriva varijable su ugljen-dioksid i ugljen-monoksid.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 08:44 - pre 85 meseci
@tihi2
Pa i ja sam, doduse nezgrapno, govorio da su oboje u pravu ,svako na svoj nacin i bez nekog argumenta , koristeci zdravu logiku stvari , e sad na koju stranu te povuce logicnije (u nedostatku istog).
I da u pravu si , ni ja ne dozivljavam ovo kao takmicenje kad sam rekao poentirati , moja greska
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 08:52 - pre 85 meseci
SPRS EN 303-5:1016 i dalje nista niste objasnili obzirom da ne moze da se procita.
Da, merni instrumenti se bazdare, a vi ne izdajete sertifikate, ali niste rekli na sta se odnosi zadnje zadnje ocitavanje u % i kako to moze da se bazdari ako je to procena instrumenta na osnovi gornjih ocitavanja.
 
0

s.milos

Član broj: 137202
Poruke: 12
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 08:55 - pre 85 meseci
Citat:
dukimen: Slazem se sa Tihim, po logici stvari energent proizvede 100% energije, a koliko ce pec te energije preneti vodi, to je iskoristivost kotla. Gubici su koliko energije ode kroz dimnjak i koliko u okolni prostor, ako je u pitanju kotlarnica. Ako je sobna pec energija okolnom prostoru treba da se racuna kao iskoriscenje.


I sam energent ima neki svoj stepen iskorišćenja. Naime, sagorevanjem istog jedan dobar deo energije se troši na isparavanje prisutne vlage što je kod peleta malo, ali je ima. Tako da se gornja i donja toplotna vrednost razlikuju za oko 1000 kJ/kg. Ali ako mislite na neto energiju predatu sistemu-kotlu onda mislim da je to ispravno.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 09:05 - pre 85 meseci
Da mislim na proizvedenu energiju, zato sam i napisao energent, a ne pelet. Mislim da za testiranje i pelet moze da se dovede na 0% ali i energetsk vrednost peleta je izracunljiva i sa vlagom.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 09:10 - pre 85 meseci
Ne znam šta još treba da objasnim: konstatovali ste da je neki standard povučen, a ja da je inoviran. Nije tačno da ne može da se prolita - napisan je slovima i na srpskom jeziku, znači može. Uzgred: inovacija standarda ne podrazumeva promenu metodologije merenja, već granične vrednosti.

Sve vreme objašnjavam na šta se odnosi "očitavanje u procentima", pretpostavljam da mislite na stavku "efikasnost", dao obrasce prema kojima se gubici/efikasnost izračunava, pozivao se na međunarodni standard, ali sve to je ovde naišlo na osporavanje, pa eto - ne vredi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 09:25 - pre 85 meseci
Reagovao sam na to da ste rekli da objasnjavate tri dana, ne objasnivsi nista.
Koliko shvatam, kazete da je poslednja stavka na instrumentu odnosi na obrazac izracunavanja ugljenmonoksida. Tada ste tvrdili da je to iskoriscenje kotla.
 
+1

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 09:56 - pre 85 meseci
Pobogu, dao sam obrasce po kojima se iz izmerenih vrednosti - ugljen-monoksida i preteklog kiseonika izračunava sve ostalo pa i efikasnost, e da se bolje razume kako se do čega dolazi, ali očigledno ne vredi. Kanda ne imem da objasnim.

Evo spiska parametara: valjda će da bude jasnije.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 09:58 - pre 85 meseci
Smisao ovog „mlaćenja prazne slame“ već 4—5 dana vidim samo u jednom.
Pojedinci se ubiše guglajuću da dođu do nekih podataka i parametara,samo ne znam iz kog razloga.Da li da dokažu ko je pametniji na forumu ili da ospore nešto što je BAŠ Zmajdin radio?
Niti je on lažirao rezultate,niti je napravio analizator pa pokušava nekom da ga proda.
Izmislili ljudi analizator koji služi za merenje NEČEGA.
Čovek izmerio i dobio NEKE rezultate.
I?U čemu je problem?
Eno,i Ultrena je čovek okačio slike sa temperaturama dimnih gasova pa se niko nije našao da ih prokomentariše.A kada se uporedi temperatura dimnih gasova sa mojim rezultatima i njemu bi analizator pokazivao 90 + % NEČEGA.
Kada ste toliko pametni,kupite analizator ili nađite nekog ko ga je već kupio (za ozbiljne pare) i izmerite % NEČEGA na vašem kotlu pa makar bio i 150.
Onda lepo okačite slike da može lda se vidi i da imamo uvid koji gorionik ili koji kotao je dobar (bolji).

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 10:26 - pre 85 meseci
@zoran o.
Pa zapravo je vladd prokomentarisao njegove a i moje slike recima "Samo da sitno razjasnim, ove visoke efikasnosti su efikasnosti sagorevanja kotla. Sto je znacajno drugacije od efikasnosti kotla." , gde je i krenula diskusija u ovome pravcu.

@zmajdin
Po nekom mom skromnom iskustvu i misljenju , posto gro Nas nema analizator da odradi preciznije stvari , ja sam sagorevanje u mom kotlu stelovao odokativno "doterujuci" izgled vatre (boju, razigranost, ucinkovitost iste itd) promenom brzine ventilatora za istu kolicinu peleta (tj na istoj snazi) i dosao sam (citajuci case postove) do zakljucka da je "ovom mojom odokativnom" ( :D ) metodom bolje da u sagorevanju ima viska kiseonika tj drugim recima , da je bolje da su brzine ventilatora vece , pa to bilo makar i na uštrb temperature izduvnih gasova (iako su one malo vece) spram iskoristivosti energenta i mozda kotla . Iliti , da i ne treba bas puno da se obaziremo na T izduva , spram efikasnosti ?
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 10:41 - pre 85 meseci
Da li neko moze da mi kaze razliku izmedju termostatskih ventila esbe vtc 512 i LTC 141 sem sto ovaj drugi ima pumpu u sebi , jel on zaista mnogo bolji kao sto cena govori , ili da ugradim 512 plus neku pumpu 25-60....

i jos neko pitanje , posto imam CM set da li mi je potreban diferencijalni termostat ili mogu preko Cm elektronike da spojim sonde za temp akumulatora toplote ( mislim da je PR5 ) i da kupim samo onda sonde

I na koji nacin da resim da mi gorionik ne radi nocu od 00-08 da u tom rezimu rade grejaci na struju , okvirno mi jasno kako nekom sklopkom da namestim da mi se tad pali grejaci ali mi nije jasno kako da tad ne radim pec , hvala unapred na odgovorima , pozdrav svim dobronamernim ljudima na forumu
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 11:06 - pre 85 meseci
Citat:
kepo01: Zmajdine imas pp ....

Ne stiže još.
Citat:
FelipE Pirot:... ja sam sagorevanje u mom kotlu stelovao odokativno "doterujuci" izgled vatre (boju, razigranost, ucinkovitost iste itd) promenom brzine ventilatora za istu kolicinu peleta (tj na istoj snazi) i dosao sam (citajuci case postove) do zakljucka da je "ovom mojom odokativnom" ( :D ) metodom bolje da u sagorevanju ima viska kiseonika tj drugim recima , da je bolje da su brzine ventilatora vece , pa to bilo makar i na uštrb temperature izduvnih gasova (iako su one malo vece) spram iskoristivosti energenta i mozda kotla . Iliti , da i ne treba bas puno da se obaziremo na T izduva , spram efikasnosti ?

Ovaj metod podešavanja snažno podržavam: boja&razdraganost - ako je plamen lep i svetao, ni premekan ni preoštar, onda je dobar. Ako je takav, pa je povrh svega ložište svetlo - belo, bež, pa i golubije plavo, dobro je. Tad će i temperatura dima biti najniža.
Citat:
shando90: Da li neko moze da mi kaze razliku izmedju termostatskih ventila esbe vtc 512 i LTC 141 sem sto ovaj drugi ima pumpu u sebi , jel on zaista mnogo bolji kao sto cena govori , ili da ugradim 512 plus neku pumpu 25-60....

Ventil je isti.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 11:21 - pre 85 meseci
Shando90—
Pa CM je sav u tajmerima i vremenima,sigurno ima i period grejanja,pogledaj bolje uputstvo ,ona sonda za AT dolazi sa gorionikom,negde je ispod nekog poklopca.Imaš AT,litara??,i Ja bi gorionik gasio kad je AT pun a da ima vremena,do početka rada grejača,da se isprazni da bi što više niže tarife potrošio!Nema jeftinije i komotnije od niže tarife !!!
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 12:58 - pre 85 meseci
@koborjanos,dukimen

Nije baš toliko bitna pismenost ili odsustvo iste koliko je bitno da je dobro da postoji i crno i belo (a inače užasno ne volim tu kombinaciju) ali...da me neko (bilo ko) ubeđuje da je crno ustvari belo ili obrnuto ,da bi se,možda,dokazao kao „alfa mužjak foruma“ vređa MOJU inteligenciju.
Ako je neko osporavan ,onda sam to ja.Iako sam sve argumentovao slikama.Da li se to nekom ne sviđa ili ne i zašto,to nije moj problem.
Pošteno sve piše u potpisu,minutaža potrošnje je tačna,slike verodostojne pa neka se izvlače zaključci kako kome odgovara.
I da,da naglasim.
Niti sam Zmajdinčić ili neki drugi nego sam LIČNO JA.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
87.250.52.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 12:59 - pre 85 meseci
Pa ako ce neko u pljuvacinu, to je lako, po tome smo bar poznati.
Pravopisne greske su stvar obrazovanja, a ne teme, a i nepismenost moze da se shvati tj. tumaci na razlicite nacine.

Ako cemo vec o digresijama...posle procitane prve knjige Igre prestola, radnja je pocela da me nervira, pa sam poceo da citam samo pojedine licnosti koje su me interesovale (naslovi glava su imena licnosti i o njima je radnja), tako i ovde, koga nervira neki lik nek preskace njegove postove.

 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.04.2017. u 13:14 - pre 85 meseci
Ne nervira mene niko (daleko bilo).
Nerviraju me tvrdnje (bilo čije) da nešto ne valja a ja kod sebe u kotlarnici vidim (svojim očima) da valja.A povrh svega kada su te tvrdnje iznešene uvredama i omalovažavanjem.
U kotlarnici nije kao u knjigama.Papir trpi sve.
Pravo stanje je „na terenu“.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701328 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.