Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 92666 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:12 - pre 171 meseci
Dobro, sve se na kraju svodi na to da neki misle da je bolje sjediti kuci i nemati nista, nego raditi za 15000 din.
Kada taj sto nema nista poslije nekoliko dana pocne da skapava od gladi, i krene da trazi neki posao da bi kupio da jede, i nadje neki posao za 12000 din, sto bi mu omogucilo da kupi nekoliko dzakova krompira i ne crkne od gladi - drzava treba da mu zabrani da radi, jer je to ispod propisanog minimuma, te mora da nastavi da trazi drugi posao sa odgovarajucom platom. Pri tom za nalazenje posla ima na raspolaganju svega par dana, zavisi koliko ko moze izdrzati bez hrane...

Odlican je taj zakon. Mogli bi da ga nazovemo "Gepard-zakon" o zaposljavanju. Tako slicno i gepard kad lovi - zatrci se dva-tri puta za lovinom, i ako omane u tih nekoliko pokusaja crkava, jer nema vise snage ni zaliha energije u organizmu da bi opet pokusao.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:15 - pre 171 meseci
Citat:
BluesRocker: Omladinske zadruge postoje za privremene i povremene poslove. Pričamo o full time poslu koji ne može da se radi preko zadruge, a i da može plata za ceo mesec bi bila duplo veća od zvanične minimalne plate ?.


Kako ne može pa čovek je baš u ovoj temi naveo da na taj način posluje tj. isplaćuje platu svojim radnicima.

Citat:
BluesRocker: A ima i ljudi bez posla i radnog iskustva koji imaju preko 30 godina i nemaju pravo da rade preko omladinske zadruge. Šta sa njima?



Tačno, šta sa njima ?

Citat:
BluesRocker:

A nisi odgovorio, ako neko ne sme da radi za 15.999 koje mu se nude, šta će dobiti od države zauzvrat?


Opet, poenta je da ako se vodiš kao zaposlen to znači da imaš platu od one koja ti je potrebna da preživiš mesec. Mora da postoji kategorija za koju ćeš reći - E onaj je zapošljen, radi čitav mesec i od toga može da živi. Ako je < od te neke granice on ne može da preživi mesec dana.

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:21 - pre 171 meseci
Citat:
Odin D.: Dobro, sve se na kraju svodi na to da neki misle da je bolje sjediti kuci i nemati nista, nego raditi za 15000 din.


Ne to uopšte nije tačno to nije ono što neki misle. To je običa zamena teza.

Poenta je u tome da kad tražiš posao koji ćeš raditi mesec dana imaš u vidu nekakvu cifru za koju ćeš znati da će ti omogućiti da preživiš do sledeće plate. I to ne na način da se ti ubeđuješ sa poslodavcem kolika je suma u pitanju jer možeš biti ubeđen i da ti u stvari trebaš njemu da platiš (kao Keba Kraba i Sunđer Bob , već da se u svakom trenutku javno zna koliko je to kako ne bi dolazilo do licitiranja ) Takođe treba da ukaže poslodavcu kad planira posao koja je to granica koju mora da preskoči da bi bio održiv i za njega i za svojeg radnika.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:31 - pre 171 meseci
Citat:
stil: Kako ne može pa čovek je baš u ovoj temi naveo da na taj način posluje tj. isplaćuje platu svojim radnicima.

Ti radnici ne rade full time poslove već su to studenti koji odrade 2-3 večeri vikendom. Bar sam tako razumeo.

Citat:
stil: Opet, poenta je da ako se vodiš kao zaposlen to znači da imaš platu od one koja ti je potrebna da preživiš mesec. Mora da postoji kategorija za koju ćeš reći - E onaj je zapošljen, radi čitav mesec i od toga može da živi. Ako je < od te neke granice on ne može da preživi mesec dana.

A ko si ti da odrediš koliko je nekome dovoljno da preživi mesec dana (da li izdržava samo sebe, ili i još članova porodice, ili je on izdržavano lice)? Nabrojao sam ti primere da različiti ljudi imaju različite potrebe. A da pretpostavimo da tih 800.000 ima potrebu za tačno 16.000 din mesečno, oni trenutno zarađuju 0 din. 15.000 >> 0 ?

Citat:
stil: Takođe treba da ukaže poslodavcu kad planira posao koja je to granica koju mora da preskoči da bi bio održiv i za njega i za svojeg radnika.

A poslodavac i radnik su debili pa ne znaju kolika je plata dovoljna i da radnik može da preživi normalno i da ne pređe kod drugog poslodavca koji bolje plaća? Kom poslodavcu je u interesu da mu radi radnik koji nije jeo i spava bez grejanja pa dođe na posao sav ukočen i bolestan?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:35 - pre 171 meseci
Ma sta meni neko ima da se mjesa sa koliko ja mogu da prezivim mjesec dana.
Ako mogu i sa 50 Evra to je moja stvar.
Mozda ja berem pecurke u sumi i onda ih kuvam na elektricnom sporetu za koji platim struju mjesecno 30 evra i kupim bombona za preostalih 20.
Mozda je tako volim da zivim. Sta meni ima neko da odredjuje za koliko cu ja raditi. Radicu za onoliko za koliko ja hocu, niko me ne tjera da radim za privatnika za platu koja mi ne odgovara.
Ne mora meni drzava da kaze da je meni 15000 malo ili dovoljno. Nisam ja debil, valjda sam znam koliko mi treba.

To sto vi pricate moze imati nekog smisla u drzavi u kojoj svako ko ne radi dobija mjesecno pomoc od drzave dovoljnu da normalno zivi, a koja je najmanje u visini tog minimuma ispod kog je zabranjeno raditi.
U Srbiji mozes da dobijes samo k..rcinu kad ne radis, pa u cemu je onda smisao zabranjivati nekom da radi za bilo sta sto je bolje od k...rcine?
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:48 - pre 171 meseci
Cekaj, hoces da kazes da ne bi bilo tih proizvoda? Pa neka prosire kapacitete, zaposle jos radnika, povecaju proizvodnju. Pa ne bi taj proizvod bio jeftin, bio bi skup kao i do sada. Samo sto bi bilo vise kupaca. Pa ne bi valjda svi pohrlili da kupuju bas od njega
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:50 - pre 171 meseci
Citat:
BluesRocker:Ti radnici ne rade full time poslove već su to studenti koji odrade 2-3 večeri vikendom. Bar sam tako razumeo.


Ma da, on radi samo vikendom :)

Kako se to radi u principu ? Napiše se potvrda o probnom radu za slučaj da dođe inspekcija i prijavi te na omladinsku. Kasnije tu potvrdu smo produžava i to je to.



Citat:
BluesRocker:A ko si ti da odrediš koliko je nekome dovoljno da preživi mesec dana (da li izdržava samo sebe, ili i još članova porodice, ili je on izdržavano lice)? Nabrojao sam ti primere da različiti ljudi imaju različite potrebe. A da pretpostavimo da tih 800.000 ima potrebu za tačno 16.000 din mesečno, oni trenutno zarađuju 0 din. 15.000 >> 0 ?


Pa nisam ja to odredio, ima ko je za to zadužen . Mora postojati neka suma na osnovu koje posle vršiš poređenje.



Citat:
BluesRocker:A poslodavac i radnik su debili pa ne znaju kolika je plata dovoljna i da radnik može da preživi normalno i da ne pređe kod drugog poslodavca koji bolje plaća? Kom poslodavcu je u interesu da mu radi radnik koji nije jeo i spava bez grejanja pa dođe na posao sav ukočen i bolestan?


U ovom trenutku imaš mnogo više onih koji traže posao od onih koji ga nude te je to je totalno nevažno. Ravnoteža ponude i potražnje poslova je poremećena pa to pravilo ne važi, ne za poslove gde se uvek može naći zamena.

Citat:
BluesRocker:Kom poslodavcu je u interesu da mu radi radnik koji nije jeo i spava bez grejanja pa dođe na posao sav ukočen i bolestan?


Radiš dok možeš da izdršiš, par meseci i posle te štutne kad se razboliš ili sam daš otkaz jer ne možeš da izdržiš, nađe drugog i tako u krug. Zbog toga su konkursi u pojedinim firmama stalno otvoreni. Neki tako rade.



[Ovu poruku je menjao stil dana 04.05.2010. u 14:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 12:52 - pre 171 meseci
Citat:
Odin D.: Ma sta meni neko ima da se mjesa sa koliko ja mogu da prezivim mjesec dana.
Ako mogu i sa 50 Evra to je moja stvar.
Mozda ja berem pecurke u sumi i onda ih kuvam na elektricnom sporetu za koji platim struju mjesecno 30 evra i kupim bombona za preostalih 20.
Mozda je tako volim da zivim. Sta meni ima neko da odredjuje za koliko cu ja raditi. Radicu za onoliko za koliko ja hocu, niko me ne tjera da radim za privatnika za platu koja mi ne odgovara.
Ne mora meni drzava da kaze da je meni 15000 malo ili dovoljno. Nisam ja debil, valjda sam znam koliko mi treba.

To sto vi pricate moze imati nekog smisla u drzavi u kojoj svako ko ne radi dobija mjesecno pomoc od drzave dovoljnu da normalno zivi, a koja je najmanje u visini tog minimuma ispod kog je zabranjeno raditi.
U Srbiji mozes da dobijes samo k..rcinu kad ne radis, pa u cemu je onda smisao zabranjivati nekom da radi za bilo sta sto je bolje od k...rcine?


Reče ti iz Austrije :)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 13:39 - pre 171 meseci
Kakve to veze ima.
Radio sam i u Srbiji na crno po 12 sati svaki dan kad sam morao nesto jesti i stan placati, radio sam na crno nocnu smjenu u kiosku na Slaviji i na zeljeznickoj stanici za 200 maraka dok sam studirao, radio sam na crno za 250 evra u skoli racunara...
Jeste da se drzava sekirala svaki dan za mene, dolazili svaki dan da me obilaze "Treba li ti para, imas li sta jesti, mozes li platiti stan, mi dosli da ti damo pare ako neradis..... Eto, pa svrati malo do socijalnog kad budes u prolazu pa uzmi onu socijalnu pomoc koja je veca nego sto bi mogao da zaradis kad bi radio...."

Nego ja nisam htjeo, poslije citavog dana na fakultetu nesto nisam mogao da spavam, pa mi bilo lakse da sjedim po citavu noc u kiosku...
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 13:41 - pre 171 meseci
Citat:
llux: To ventura vazi za prvi deo mog posta, za drugi ne. Proizvodjac sokova ne treba da dize cenu soka vec da smanji svoju zaradu. Kazem, onaj koji ima mogucnosti a nece da da vecu platu jer ne mora.
A vratice mu se tako sto ce prodati vise sokova jer ce ljudi imati para da kupe


Citat:
Cekaj, hoces da kazes da ne bi bilo tih proizvoda? Pa neka prosire kapacitete, zaposle jos radnika, povecaju proizvodnju. Pa ne bi taj proizvod bio jeftin, bio bi skup kao i do sada. Samo sto bi bilo vise kupaca. Pa ne bi valjda svi pohrlili da kupuju bas od njega



ma nek smanji ZARADU, poveca kapacitete, zaposli radnika jos... nek se i natrti da ga svi jebemo...


Citat:
Ma da, on radi samo vikendom :)

Kako se to radi u principu ? Napiše se potvrda o probnom radu za slučaj da dođe inspekcija i prijavi te na omladinsku. Kasnije tu potvrdu smo produžava i to je to.


pa radi samo vikendom. nema tu probnog rada, kolko radi tolko mu se pise u zadruzi i to je to. nema tu nikakvih potvrda, ako dodje inspekcija on nije MOJ RADNIK, vec je to usluga omladinske zadruge. kao na primer kada zoves vodoinstalatera u firmu da ti popravi nesto. On obavlja posao u tvojoj firmi ali nije tvoj radnik nego pruza uslugu, tako i zadruga pruza uslugu.


 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 13:48 - pre 171 meseci
Nista ja tebe anakin sada ne razumem. Ja bih bio srecan da moram da povecam proizvodnju. Veca zarada. Ne kapiram te sada totalno
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 13:50 - pre 171 meseci
pa kojim kapitalom ce da poveca obim proizvodnje i uposli jos radnika ako po tebi TREBA DA SMANJI PROFIT.

prvo niko normalan nece smanjiti PROFIT pa da 100 000 ljudi umire od gladi, jer se na tome zasniva i svet i ekonomija, na PROFITU, i to sto si ti rekao je najveca glupost o kojoj moze samo da se masta.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 13:57 - pre 171 meseci
Neko je rekao da ih profit cuva od bankrota. A kupovna moc gradjana ga ne cuva? Ko ce da mu kupi taj proizvod posle?
Pa procitaj nasu diskusiju jos jednom. Imace vise kupaca, vise proizvoda ce da proda. I tako ce vratiti ulozeno. Naravno, pricam o firmama koje ladno mogu vece plate da daju
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:03 - pre 171 meseci
Citat:
Neko je rekao da ih profit cuva od bankrota. A kupovna moc gradjana ga ne cuva? Ko ce da mu kupi taj proizvod posle?
Pa procitaj nasu diskusiju jos jednom. Imace vise kupaca, vise proizvoda ce da proda. I tako ce vratiti ulozeno. Naravno, pricam o firmama koje ladno mogu vece plate da daju


jeste, al nece preduzece da ti se brine o kupovnoj moci vec ce da se prilagodjava trzistu, bas ce on da razmislja ako da vece plate vise ce kupovati od njega..., on ce svoje proizvode prilagodjavati onima koji IMAJU da plate. Nijedna firma ne moze mnogo vece plate da da. odakle ti to? mislis posto prave milion profita da moze da se odrekne profita u korist radnika? Teska posla. Jednostavno stvari ne funkcionisu tako.

p.s i ako ima 800 000 siromasnih i na ivici propasti, ima i 100 000 onih koji imaju i bice potrosaci. Jednostavno nije duznost nijednog preduzeca da se brine o stanju u narodu. Ono da svi crknu gladni nece mnogo da dotakne firmu, samo ce da se preseli tamo gde moze da proda proizvod.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:07 - pre 171 meseci
Citat:
llux: Neko je rekao da ih profit cuva od bankrota. A kupovna moc gradjana ga ne cuva? Ko ce da mu kupi taj proizvod posle?
Pa procitaj nasu diskusiju jos jednom. Imace vise kupaca, vise proizvoda ce da proda. I tako ce vratiti ulozeno. Naravno, pricam o firmama koje ladno mogu vece plate da daju

Pa neće valda da prodaje sokove samo svojim radnicima? Šta ima veze kolika je plata njegovih radnika sa platom u državi, ili još bolje tamo gde te sokove izveze (pošto svi uzdižu taj izvoz kao vrhunac ekonomskog uspeha i opšteg blagostanja). Cena radne snage se formira na tržištu, cena sokova isto tako. Ako nećeš tako da se igraš, onda podeli svima bonove i tačkice.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:08 - pre 171 meseci
Pa sada dolazimo do poente da zbog pojedinaca propade zemlja. Ako je tako ja sam za to da se drzava umesa. Valjda se gleda opste dobro. To je isto kao kad bi ukinuli zakon o saobracaju i na taj nacin pustili da me neka budala pregazi. I ovi nas gaze finansijski. Blues, tebi sam vec odgovorio. I ja kazem da kada bi svi to uradili a ne samo firma u kojoj radim
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:25 - pre 171 meseci
Citat:
llux: Pa sada dolazimo do poente da zbog pojedinaca propade zemlja. Ako je tako ja sam za to da se drzava umesa. Valjda se gleda opste dobro.

Umešala se u bivšem SSSR-u što je dovelo do opšteg blagostanja. Videli to u Mađarskoj, DDR-u, Bugarskoj i ostalim nekada uglednim zemljama pa se i oni pridružili tom sistemu. Svima bilo lepo. Samo ne znam što nisu zadržali onda taj sistem. :)

Citat:
To je isto kao kad bi ukinuli zakon o saobracaju i na taj nacin pustili da me neka budala pregazi. I ovi nas gaze finansijski. Blues, tebi sam vec odgovorio. I ja kazem da kada bi svi to uradili a ne samo firma u kojoj radim

A ti misliš da ta tvoja firma zarađuje mnogo više nego što plaća radnike? Uvek možeš da tražiš povišicu, kukaš kako imaš puno troškova u kući. Tako čitav kapitalistički svet posluje. Svi traže više dok ne dobiju ili promene firmu. Niko nije toliko dobar da sve što ima da drugima. Pretpostavljam da ni ti ne bi svoje pare dao nekom drugom da ne moraš, osim ako kupuješ neki proizvod ili uslugu. Kapitalista radnike plaća onoliko koliko mora, kolika je cena na tržištu, ili ako je pametan malo više da mu ne bi odlazili kod konkurencije.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:32 - pre 171 meseci
Pa u tome je poenta. Ljude moras sve "na silu".
Ne mozes da ocekujes da ce sami da naprave potez koji bi zemlju izvukao iz bede. Briga njih za zemlju. To se mora regulisati, kao sto regulisemo sve ostalo jer znamo da ljudi nikada nece misliti sta je od opsteg dobra za sve nas
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:35 - pre 171 meseci
Citat:
BluesRocker: Umešala se u bivšem SSSR-u što je dovelo do opšteg blagostanja. Videli to u Mađarskoj, DDR-u, Bugarskoj i ostalim nekada uglednim zemljama pa se i oni pridružili tom sistemu. Svima bilo lepo. Samo ne znam što nisu zadržali onda taj sistem. :)


Nedavno je Amerika spašavala privatne firme od propasti. Dakle umešala se (uložila zajednički - državni novac u njih) i nije dozvolila da bankrotiraju.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?04.05.2010. u 14:48 - pre 171 meseci
Citat:
llux: Pa u tome je poenta. Ljude moras sve "na silu".
Ne mozes da ocekujes da ce sami da naprave potez koji bi zemlju izvukao iz bede. Briga njih za zemlju. To se mora regulisati, kao sto regulisemo sve ostalo jer znamo da ljudi nikada nece misliti sta je od opsteg dobra za sve nas

Kapitalizam funkcioniše toliko vekova zato što svako gleda svoj interes. Kad nam se interesi podudaraju, odnosno kada se nađemo na nekoj ceni koja obema stranama odgovara, onda obavimo transakciju ili zaključimo ugovor. Kada prosečan kapitalista ne bi gledao prvenstveno svoj interes već neko opšte dobro, to bi dovelo do toga da svima bude gore. Ako je radniku prvenstveni interes da što više zaradi, on će više da se trudi, više da se usavršava, radiće prekovremeno, napredovati i više zarađivati, više poreza plaćati, što doprinosi opštem dobru. Ako kapitalista gleda svoj interes, on će se truditi da mu firma dobro posluje, da radnici dobro rade, da ispuni sve obaveze prema radnicima i državi, da su radnici zadovoljni i da mogu da napreduju u okviru firme jer tako može da iskoristi njihove ambicije i za svoj interes. Ako bude imao velik profit, ulagaće iz njega što više novca u proširenje proizvodnje da bi uvećao kapital. To znači i da će zaposliti više radnika, i da će postojeće bolje da plati da bi ostali i živeli za firmu. I naravno više poreza državi. Sve je to iz ličnog interesa. A na opšte dobro se pozivaju samo političari koji bi da se od tog opšteg dobra nakradu.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 92666 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.