Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nestasica mleka, istina ili prevara?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nestasica mleka, istina ili prevara?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20306 | Odgovora: 116 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?07.08.2010. u 15:28 - pre 166 meseci
http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=450380

Citat:
Dragin: "Imlek" izazvao nestašice
7. avgust 2010. | 10:35 -> 16:03 | Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Ministar poljoprivrede Saša Dragin potvrdio je za B92 da je nestašicu mleka izazvala kompanija "Imlek" koja posluje u okviru "Salford" grupe.

S druge strane "Imlek" je za nestašicu, kao glavnog krivca, prozvao državu navodeći da su subvencije koje ministarstvo daje proizvođačima male i neredovne.

Ministar poljoprivrede Saša Dragin podsetio je na subvenicje koje dražava daje za kvalitetne krave, ali i mlekarama na osnovu količine mleka koju otkupljuju.

Dragin je rekao da nestašice nema i optužio "Salford" u okviru koga posluje i "Imlek" da stvara veštačku nestašicu i da je monopolista.

Pitanje ko je kriv za nestašicu mleka se kao vruć krompir prebacuje između proizvođača, najvećeg otkupljivača i ministarstva za poljoprivredu.

Da "Salford" ima monopoliski položaj i da ga zloupotrebljava, napisala je u svom prvom izveštaju iz 2006.godine. Komisija za zaštitu konkurencije. Komisija je tada utvrdila da "Salford" primenjuje nepravedne i netransparentne uslove.

"Komisija se tada nije bavila visinom, odnosno otkupnom cenom sirovog mleka, prosto zato što cene nisu u njenoj nadležnosti. Ona je samo naložila da se način obračunavanja cene mleka učini transparentnim, tako da bi poljoprivredni proizvođač u svakom trenutku mogao da zna koja je to cena koju će on dobiti“, objašnjava predsednica Agencije za zaštitu konkurencije Dijana Bajalović Marković.

"Ovo rešenje je nažalost u postupku po tužbi pred Vrhovnim sudom poništeno i nakon toga je Komisija početkom 2008. godine donela novo rešenje kojim je takođe konstatovala da postoji zloupotreba od strane kompanija u sastavu "Salforda". To rešenje je ponovo u postupku sada pred Upravnim sudom“, kaže ona.

Da li sada "Salford" ima monopolski položaj, u komisiji ne mogu da kažu. Istina je da se od 2008. godine vlasnička struktura nije mnogo menjala.

Na poziv minstra da se Komisija pozabavi "Salfordom", Dijana Bajalović Marković kaže.

"Razmotrićemo mogućnost da anazliziramo ponovo to tržište, ali to ne može da se okonča za dva dana, mora da se prati to tržište nekoliko meseci da bi se videlo šta se dešava“, kaže ona.

Mali proizvođači mleka nemaju puno prostora da se bore za veću cenu.

PKB gradi svoje mlekare

Generalni direktor PKB Milan Veljović izjavio je da će ta kompanija, ukoliko "Imlek" ne prihvati novi ugovor o otkupnoj ceni mleka otvoriti sopstvenu mlekaru.

"Ukoliko 'Imlek' ne prihvati ono što smo predložili, PKB ima podršku gradonačelnika da uđe u investiciju otvaranja sopstvene mlekare", izjavio je Veljović.

PKB, kao najveći proizvođač mleka u Srbiji, "Imleku" prosečno dnevno isporuči 172. 000 litara mleka.

On je objasnio da su odmah pošto je Grad Beograd preuzeo PKB započeli pregovori sa "Imlekom", sa zahtevom da se otkupna cena mleka poveća sa 0,26 na 0,28 evra, dodajući da je ugovorom preciziran i mehanizam korekcije cena u slučaju promene uslova poslovanja na tržištu.

"Pre sedam dana poslali smo predlog novog ugovora 'Imleku' i čekamo njihov zvaničan odgovor", rekao je Veljović.

On je dodao da je tačna informacija koju su dali predstavnici "Imleka" o subvencijama koje proizvođači mleka dobijaju od svojih država.

Te subvencije se, prema njegovim rečima, kreću od 11 eurocenti u BiH i Crnoj Gori, do 12 eurocenti u Hrvatskoj.

"U Srbiji država daje subveniciju od 1,5 dinar, odnosno 1,4 eurocenta, ali ne za svo mleko koje PKB proizvede nego samo za tri miliona litara po kvartalu", objasnio je Veljović.

Pošto PKB kvartalno proizvodi preko 15 miliona litara, to znači da je realna subvencija koju PKB dobija po litri isporučenog mleka manja od 0,25 eurocenti, što je skoro 50 puta manje nego što dobijaju proizvođači mleka u susednim zemljama, dodao je generalni direktor PKB.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?07.08.2010. u 16:10 - pre 166 meseci
Mrzi me da citam temu od pocekta, ali neki dan u Shidu kupujem mleko
(dugotrajno), tj. hteo sam da ga kupim, i kaze mi poznanik koji drzi malu
trgovinu - "Nema mleka, izvoze za Rusiju, pa nema."

Neki dan se vratio u Backu Palanku i isto vidim u Podunavlju da su rafovi sa mlekom siromasni prilicno.

Sve mi uzimajte, samo melko za kafu ne.... :(
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?07.08.2010. u 20:06 - pre 166 meseci

@Horvat:

Prica nije toliko stara kao sto kazes, pa ni ja nisam Metuzalem....

Prica je iz kasnih devedesetih. I da, kao sto rekoh u postu, izgubio je posao.
Pretpostavljam da se otkrilo nekom od analiza (ne znam kako - vidim da si strucniji na tom polju)
da je dosipana voda. Samo koliko je dugo on to radio pre nego sto je uhvacen?

I sam kazes da je to prica iz osamdesetih. Znaci mogao je destak godina to da radi?

Divota....

Inace, sada je vec ocigledno da Imlek naduvava stvar dodatno, bori se sa drzavom koja nece da poveca subvencije, a imlek nece da poveca otkupnu cenu mleka...

Rat dve mafije


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 09:14 - pre 166 meseci
Moram priznati vrlo interesantna nastasica! Mleka kao najjeftinijeg i trazenijeg proizvoda nema.
Ali zato ima joguata,mladog sira, kajmaka, pudinga... a sve su to kratkorocni proizvodi.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 13:09 - pre 166 meseci
Mene interesuje kojom logikom je dugotrajno mleko skuplje od kratkotrajnog?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 13:18 - pre 166 meseci
Mozda zato sto je proizvodni proces kompleksniji i zato sto su ljudi spremni da plate dugotrajno mleko vise?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 13:43 - pre 166 meseci
Dugotrajno mleko je kuvano,skupa ambalaza, a ovo mleko je samo podgrejano-sterilisano.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 14:00 - pre 166 meseci
^ misliš pasterizovano?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 15:01 - pre 166 meseci
Mislim da se pasterizuju oba, samo se dugotrajno pride i homogenizuje (da se ne bi odvojila masnoca tokom stajanja na polici) i sama ambalaza i pogoni za dugotrajno mleko se odrzavaju strerilnim da bi zapakovano mleko duze ostalo upotrebljivo, a to sve kosta.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 15:55 - pre 166 meseci
postoje više vrsta pasterizacije.

Citat:
About.com:

1. High Temperature Short Time Treatment. Milk is pasteurized at 161 F (71 C) for 15 seconds.
2. Low Temperature Long Time Treatment. Milk is pasteurized at 145 F (62° C) for 30 minutes.
3. Flash Pasteurization. This type of pasteurization, which involves high temperature for 3 to 15 seconds followed by cooling and packaging, is used for drink boxes and other liquids that can be stored for long periods of time without refrigeration.
4. Steam Pasteurization. Pressurized steam is used to kill E. coli, Salmonella, and Listeria in beef carcasses. Exposure of the beef to steam results in a surface temperature of about 200 F.
5. Irradiation Pasteurization. Exposure to gamma rays can prevent the growth of some foodborne microbes in foods such as meats, spices, and produce.
6. Ultrapasteurization. Heating milk or cream to 280 F (137° C) for 2 seconds can extend the refrigerated shelf life of milk from 60 to 90 days.
7. Ultra-High Temperature Pasteurization. Heating milk to 280 (137° C) to 302 F (150° C) for 1 or 2 seconds followed by packaging in airtight containers allows storage without refrigeration for up to 90 days.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?08.08.2010. u 20:20 - pre 166 meseci
Kod nas se koristi #7 za dugotrajno mleko, tako je i naznaceno na pakovanju (UHT). Ne bih se iznenadio i da deo proizvodne cene cine pantentni rojali za tu tehnologiju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 176
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+266 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?10.08.2010. u 22:20 - pre 165 meseci
Radim u komercijali za jednu od naših najvećih mlekara. Nije bitno koja, komuniciramo mi između sebe pa znam da je stanje i u drugima slično.
Trenutno imamo ulaz sirovog mleka za 30% manji nego pre nekoliko meseci. Nekoliko procenata je sezonskog tipa , veći deo je zbog uništenog fonda krava. Troškovi, gorivo, krediti, sve je poraslo a prihodi ostali isti pa veliki broj stočara prodaje zadnjih meseci kravu po kravu da plati dospele kredite i kamate i bori se da koliko toliko sačuva deo stada. To je jedan deo priče o manje mleka u Srbiji. Nije to ništa novo, traje trend već nekoliko meseci ali je bilo lagera dugotrajnih proizvoda pa je trošenje lagera stvaralo lažnu sliku, amortizovalo malo priču. Slična situacija je i u zemljama okruženja.
Drugi deo priče je skok evra. Cenovnici za CG, Bosnu su u evrima iz vremena evra od 87din. Zbog toga je zarada po jedinici proizvoda na tim tržištima sada neuporedivo veća nego na domaćem, naplaćuje se na 15 dana, sa debelim bankarskim garancijama, u CG je vrh sezone pa je normalno da se forsira to tržište da bi se kako-tako napravio profit u uslovima smanjene proizvodnje. I normalno je da se forsiraju proizvodi na kojima je zarada veća a mleko (paster i UHT) to nije.
Apropo mleka u prahu. Ne može se koristiti da se jeftino od njega u trenucima nestašice napravi sterilno mleko. Previše je skupo za to. A cena mu direktno zavisi ne od cene mleka nego od cene goriva koja je trenutno takva kakva je. A i sada je tolika potražnja za njim da bih ga mogao prodati po bilo kojoj ceni koju bih tražio. Neki moji stari kupci me svaki dan zovu i kukaju da im nabavim koju tonu. Džabe, nemam. Trpa se u margarine, sladolede, konditorske proizvode, stočnu hranu. Ne može se trenutno uvesti pošto je država odredila kvote koje su ispunjene.

Povodom kvaliteta mleka koje se otkupljuje. Tu ima svašta. Neretko se bacaju neke količine, nezanemarljive, jer je seljak hteo da malo više mleka preda pa je doneo u otkupnu stanicu i ono od krava koje su pod nekom terapijom. I sa svojih 30 litara upropasti 2 tone. Ili trpa sodu bikarbonu da bi smanjio kiselost. Ima baš svega. Velike mlekare takvo mleko ne koriste u proizvodnji , naše fabričke laboratorije su rigorozne jer bismo mogli izgubiti preskupe HACCP norme, ali neke male se ne ustežu ni od toga a i nemaju sopstvene laboratorije.

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?10.08.2010. u 22:45 - pre 165 meseci
Mene zanima jedno. Za koju cenu vi otkupljujete 1litar mleka a za koliko ga prodajete?
 
Odgovor na temu

angelico2
student, Pravni fakultet, Beograd

Član broj: 265185
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?10.08.2010. u 23:24 - pre 165 meseci
Kad sam pročitao šta si napisao, naježio sam se. Kad sam pričao sa likom koji radi u pekari, nisam mogao da jedem hleb i pecivo pola godine...
Tout cela ne vaut pas le poison qui découle, De tes yeux, de tes yeux verts, Lacs où mon âme tremble et se voit à l'envers...Mes songes viennent en foule, Pour se désaltérer à ces gouffres amers.
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 176
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+266 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 00:26 - pre 165 meseci
Citat:
stil: Mene zanima jedno. Za koju cenu vi otkupljujete 1litar mleka a za koliko ga prodajete?

Veruj mi da ne znam tačne cifre sa sirovinske strane. Ja sam u prodaji. Oko 22 din. Dodaj tu troškove transporta, retko gde se može na jednom mestu pokupiti više od tonu-dve. Znači cisterna neretko napravi svaki dan turu na nekim daljim linijama i 500km, obiđe i do 10 otkupnih mesta (potroši dosta goriva). Posle istakanja se pere nekim kiselinama i iznutra i spolja, i to takođe košta. Skine se nešto masnoće , dovede se recimo na 2,8%, pasterizuje (opet trošiš preskupo gorivo), pakuje se se u tetrapak (oko 11din) i skladišti u hladnjačama (koje opet troše energiju) do isporuke kupcima (opet vozilima koje troše više goriva zbog termokinga) i u recimo Merkatoru na polici bude oko 50din (sa 8%PDV i zaradom merkatora koja je veća nekoliko puta od naše). Veruj mi da je zarada skoro pa nikakva. Zaradi se na onoj masnoći koju si skinuo za pavlaku, namaze itd. Malo je bolja situacija sa sterilnom mlekom i jogurtima.

Citat:
angelico2: Kad sam pročitao šta si napisao, naježio sam se. Kad sam pričao sa likom koji radi u pekari, nisam mogao da jedem hleb i pecivo pola godine...

Nema problema sa tim u velikim mlekarama (Imlek, Šabac,Subotica, Sombor, NIš). Desiće se da nije nije zavaren dobro poklopac na pavlaci pa je ušao vazduh i napravio tufnu buđi. Skloniš je sa strane i pojedeš ostalo , ništa ti se neće desiti. Bar si siguran da nema antibiotika inače ne bi bilo ni buđi. Naravno da ne očekujemo da kupci to rade, ali to će se u ovoj industriji povremeno dešavati. Ili da se pavlaka ne zgusne zbog malo veće temperature u komori za fermentaciju. Desi se. Može da ti se ne sviđa ukus ali je totalno zdravstveno ispravna. Zabrini se kad vidiš "mlekaru" (obično malu, lokalnu) koja robu do kupaca vozi pikap-om bez termokinga na avgustovskih 35 stepeni. Ili STR-ovca koji nabavlja mlečne i mesne prerađevine u nekoj veleprodaji tipa Metro, Idea, RodaC&C (gde su uslovi skladištenja uglavnom perfektni), i vozi je u radnju na zadnjem sedištu keca ili lade.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 06:13 - pre 165 meseci
@ sonus70

Bilo bi lepo zbog svih ostaviti kalkulaciju troškova koje imate po jednom litru mleka. Tj. kolika je u stvari vaša zarada u svemu tome a koliki troškovi. Jedino tako ljudima možete objasniti kako cena litra mleka sa 22 dinara koliko dajete proizvođaču ode na onoliko koliko je u prodavnici.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 07:06 - pre 165 meseci
Pa dao je covek svoj odgovor

Citat:
Veruj mi da ne znam tačne cifre sa sirovinske strane. Ja sam u prodaji. Oko 22 din. Dodaj tu troškove transporta, retko gde se može na jednom mestu pokupiti više od tonu-dve. Znači cisterna neretko napravi svaki dan turu na nekim daljim linijama i 500km, obiđe i do 10 otkupnih mesta (potroši dosta goriva). Posle istakanja se pere nekim kiselinama i iznutra i spolja, i to takođe košta. Skine se nešto masnoće , dovede se recimo na 2,8%, pasterizuje (opet trošiš preskupo gorivo), pakuje se se u tetrapak (oko 11din) i skladišti u hladnjačama (koje opet troše energiju) do isporuke kupcima (opet vozilima koje troše više goriva zbog termokinga) i u recimo Merkatoru na polici bude oko 50din (sa 8%PDV i zaradom merkatora koja je veća nekoliko puta od naše). Veruj mi da je zarada skoro pa nikakva. Zaradi se na onoj masnoći koju si skinuo za pavlaku, namaze itd. Malo je bolja situacija sa sterilnom mlekom i jogurtima.


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10246 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 07:20 - pre 165 meseci
Napokon jedan kompetentan komentar. Thanks sonus.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 07:20 - pre 165 meseci
Pa nije čovek je opisao šta se radi ali nije napisao ništa konkretno. Dakle, prevoz učestvuje u ceni jedne litre mleka toliko i toliko, ali masnoću koju smo skinuli koristimo za margarinin ili puter pa to dodaje vrednost . Dakle ukupno po stavkama koje učestvuju u proizvodnom procesu da se vidi kolika je zarada ili gubitak.


B92 Biz Vesti Srbija
Manjak mleka, grad otvara mlekaru
11. avgust 2010. | 00:16 | Izvor: Blic, Danas, Novosti
Beograd -- Isporuke mleka ni u jednom momentu nisu obustavljene, tako da su za nestašice koje vladaju poslednjih dana krive isključivo mlekare, kažu domaći farmeri.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=11&nav_id=451106

[Ovu poruku je menjao stil dana 11.08.2010. u 08:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

laminator
laminator
beograd

Član broj: 62090
Poruke: 43
80.93.242.*



+10 Profil

icon Re: Nestasica mleka, istina ili prevara?11.08.2010. u 07:36 - pre 165 meseci
Pa koga ti ovde ložiš 500 km ima od Horgoša do Preševa .
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nestasica mleka, istina ili prevara?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20306 | Odgovora: 116 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.