Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 33933 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:04 - pre 166 meseci
Citat:
djoka_l: Decu smaraju u školi glupim pričama, meni je vrhunac bio kada jedna komšinica (4. razred osnovne škole) posle časa veronauke zgroženo priča o Svetom Jovanu koji je sam sebi odsekao glavu :D:D


A nije se zgrozila kada su joj čitali one kasapske bajke za decu, kao što je Crvenkapa i slično ... gde odsečene glave, iščupana jetra .... srce, kuvanje u loncu ... predstavljaju normalnu stvar.

Nije to poenta.
Poenta je u tome da se deca dovode u zabludu, kada posle časa biologije ili fizike odlaze na veronauku.

Za taj uzrast je to KONFILIKT U GLAVI.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:05 - pre 166 meseci
Setih se komentara jedne devojcice iz odeljenja:

- "Sto ste okacili ovu glupu sliku sv. Save ovde?!" (pokazuje na sliku na zidu)
- "Glupu? A zasto? Sta bi ti okacila tu?"
- "Pa ovaj moj crtez."

Dete ima jasno razvijen osecaj za vrednovanje svog rada :)
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:08 - pre 166 meseci
Citat:
Zoran Rodic: koliko su deca smorena jednim ''predmetom'' koji je u suprotnosti sa skoro pa svim ostalim predmetima, (biologija, hemija, fizika, istorija, geografija .... tehničko ...), od strane nestručnih ljudi koji nemaju ni kratki kurs pedagogije, a sve na teret budžeta i poreskih obveznika.


To što su deca smorena time, to je samo jedan deo problema, drugi deo problema je to što deca na neki način gube poverenje u biologiju, fiziku, hemiju itd (ako npr. veruju u biologiju onda su loši hrišćani). Jer, neće im nastavnik koji predaje hemiju ili biologiju reći: "Verujte u ovu nauku ili ćete goreti u paklu!" dok tzv. učitelji veronauke itekako umeju da iskoriste strah dece, uliju im strah u kosti i primoraju njihovu psihu na jednu vrstu podaništva.

Ali i pored svega, mislim da deca moraju da imaju izbor i da ako to stvarno žele, pohađaju veronauku. Samo je problem ustanoviti koje dete to stvarno želi a koje ne? Možda bi trebalo pomeriti starosnu granicu pa da deca kad su malo starija mogu sama da donesu odluku.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:20 - pre 166 meseci
Tjah... ozbiljnija razmisljanja na takve neke teme obicno krenu tek negde oko srednje skole...

Onako usput, imamo i predmet koji se zove "Narodna tradicija" - isto obavezan, jedan cas nedeljno :)
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:22 - pre 166 meseci
Jedno pitanje za sve učesnike u diskusiji: koliko vas ima neposrednog iskustva sa časovima veronauke u školi (bilo da se na neki nčin uključeni u to ili imaju decu koja pohađaju veronauku)??
Da pogađam?

Citat:
Srđan Pavlović

Setih se komentara jedne devojcice iz odeljenja:

- "Sto ste okacili ovu glupu sliku sv. Save ovde?!" (pokazuje na sliku na zidu)
- "Glupu? A zasto? Sta bi ti okacila tu?"
- "Pa ovaj moj crtez."

Dete ima jasno razvijen osecaj za vrednovanje svog rada :)
Srpkinjica jedna mala... već joj je sve glupo i misli da je najpametnija :-))
Save time... see it my way.
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:25 - pre 166 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Tjah... ozbiljnija razmisljanja na takve neke teme obicno krenu tek negde oko srednje skole...


Pa da, bilo bi najpoštenije da tek tad biraju da li da pohađaju veronauku ili ne. Do tad predmet građansko vaspitanje (ili možda bolje bonton što je neko predložio) bi bilo idealno.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:31 - pre 166 meseci
Ja vodim kombinaciju treceg i cetvrtog razreda ove godine (prosle su bili drugi i treci),
i neki od njih idu na veronauku pa cujem njihova iskustva odande, a znam i decka koji
to predaje, pa eto tako imam neke kontakte sa time (sasvim OK lik, btw).

Mislim da ih on vise uci o nekim obicajima vezanim za "praktikovanje" hriscanstva
u ovoj nasoj sredini (lupam: farbanje jaja za uskrs), nego sto im nesto mnogo
filozofira, ionako radimo sa decom sa MR, tako da je i moc shvatanja kod njih ogranicena,
i uglavnom barataju samo konretnijom materijom.
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:31 - pre 166 meseci
Citat:
MyWay:
Jedno pitanje za sve učesnike u diskusiji: koliko vas ima neposrednog iskustva sa časovima veronauke u školi (bilo da se na neki nčin uključeni u to ili imaju decu koja pohađaju veronauku)??
Da pogađam?

ja nisam imao neposrednih iskustava ni sa Sikstinskom kapelom pa znam da je Mikelanđelo tamo namolovao remek-delo.
 
0

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:37 - pre 166 meseci
Ja imam dete koje sada kreće u treći razred osnovne škole. Ja sam ateista, moja žena vernik, a klinka mi je pre škole bila opčinjena crkvom. Pre nego što je upisala prvi, žena i ja sednemo i pogledamo plan i program za veronauku i za građansko.
Od veronauke nam pozlilo. Da ne bude nesporazuma, pogledali smo i plan islamske, katoličke i protestanstke veronauke. Tu deca lepo uče o osnovnim načelima svoje religije i o načinu na koji se upražnjava dotična religija, dok je kompletan program pravoslavno veronauke koncipiran na sukobu sa naukom i dokazivanju da je jedino što je bitno u školi to je da se deci izbije iz glave materijalizam/darvinizam/logika/kauka i bilo šta drugo osim da je SPC jedini vlasnik celokupne istine.
Naravno, oboje smo odlučili, a i ćerkica se složila, da se ide na građansko...
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 13:51 - pre 166 meseci
Citat:
Zoran Rodic: Mislim da aluzije na pedofiliju, poziv na linč i banalizovanje veronauke sa pričom o paklu i sl. nimalo ne pomažu da se shvati koliko su deca smorena jednim ''predmetom'' koji je u suprotnosti sa skoro pa svim ostalim predmetima, (biologija, hemija, fizika, istorija, geografija .... tehničko ...), od strane nestručnih ljudi koji nemaju ni kratki kurs pedagogije, a sve na teret budžeta i poreskih obveznika.
OK, ali niko nije pozivao na linc, nego je tvoja (moja, necija) duznost da zastitis svoje dete od takvih manijaka. Ne moze neki manijak tamo da plasi moje dete glupim pricama kako ce mene neko da pali i kuva zato sto ga nisam upisao na taj njihov predmet i da ja ne reagujem. To nije prirodno. Svaka zivotinja ima urodjen instinkt da stiti svoje dete od takvih manijaka, a ako neka nema, onda ona nije vise ni ziva. Ja ne kazem nista ako je neko vec naucio dete da misli svojom glavom, pa sad ono hajde zbog nekih razloga kao sto je taj da se ne izdvaja hoce da ide na tu njihovu veronauku, ali i dalje smatra da su sve to gluposti (kao sto sam recimo ja u JeNeA za onu politicku nastavu na kojoj sam uglavnom dremao) ali ako se dete stvarno prestravi tih prica onda je duznost roditelja da reaguje i tacka, pa ako treba i licno, kad zakazu ostali nacini. Ako su to pozivi na linc, neka su.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 14:02 - pre 166 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Ja vodim kombinaciju treceg i cetvrtog razreda ove godine (prosle su bili drugi i treci),
i neki od njih idu na veronauku pa cujem njihova iskustva odande, a znam i decka koji
to predaje, pa eto tako imam neke kontakte sa time (sasvim OK lik, btw).

Mislim da ih on vise uci o nekim obicajima vezanim za "praktikovanje" hriscanstva
u ovoj nasoj sredini (lupam: farbanje jaja za uskrs), nego sto im nesto mnogo
filozofira, ionako radimo sa decom sa MR, tako da je i moc shvatanja kod njih ogranicena,
i uglavnom barataju samo konretnijom materijom.
Upravo tako (i van specijalizovanih škola/delova škola za decu sa posebnim potrebama) - moje iskustvo gledajući šta se radi na časovima je da se veronauka svodi na kako si rekao, praktikovanje hrišćanskih običaja sa osnovnim osvrtom na istoriju i značenje običaja..
Inače, moje dete ide na veronauku, mada smo je posle ozbiljne debate tipa eci-peci-pec i jbmlga, supruga i ja ( iz neke iracionalne averzije da nam decu vaspitavaju popovi) odlučili da upišemo dete na građansko... a onda je dete posle par meseci samo izjavilo da želi da ide na veronauku, jer je bolja ekipa na veronauci (vrlo prosta logika). I onda smo malo jurili/pisali molbe da se u toku godine prebaci na veronauku (što kao nije nije dozvoljeno), izađoše nam u susret... i eto, živo, zdravo, normalno dete, kojoj predaje sasvim ok pop, mlad i kako dete kaže, jaaako smešan...
Video sam i knjige, tamo nema ničeg o čemu su ovde izdašno piše (o nekim anatemama, prženju u paklu i sl)
Save time... see it my way.
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 14:26 - pre 166 meseci
Ama ti ljudi (popovi) lažu za pare. Šta vam je, ni oni u to ne veruju ali od te žvake žive i oni i njihove porodice. Meni nije jasno kako dozvoljavate da i vašu decu pretvarate u ljude kojima neko drugi servira neke stvari u koje treba slepo verovati bez ikakvih validnih dokaza. Ljudi su u prošlosti bili spaljivani od tih istih popova jer su se protivili takozvanim istinama koje su oni servirali i na taj način sprečavali napredak civilizacije. Danas su ljudi to malo zaboravili pa bi da se opet vratimo u srednji vek. Da li se i to uči na veronauci ? Kako unaprediti stare metode ubeđivanja ? U redu je da postoji predmet u kojima će se informativno objašnjavati deci da postoje različite religije, politička uređenja, kulture i tako to. Jednostavno zbog toga da saznaju što više o ovome svetu ali da škola služi za obučavanje budućih poslušnika je van svake pameti. Na četvrtom času uči o Darvinovoj teoriji a na petom nešto sasvim drugo koje nije zasnovano ni na kakvim naučnim činjenicama. Svašta.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 14:40 - pre 166 meseci
Ja uopste i ne znam zasto bi bilo ko ucio poseban predmet o religijama. To uvodjenje veronauke u skolu je u stvari sprdanje sa verom. Vera je ozbiljna stvar i ne treba da se tako zloupotrebljava. Ko ima potrebu za verom on ce vec da nadje nacin kako da komunicira sa svojim bogom ili sa cime vec ima potrebu da komunicira, a to o religijama moze da se uci u okviru istorije i gotovo.
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 15:22 - pre 166 meseci
Citat:
MyWay: Jedno pitanje za sve učesnike u diskusiji: koliko vas ima neposrednog iskustva sa časovima veronauke u školi (bilo da se na neki nčin uključeni u to ili imaju decu koja pohađaju veronauku)??
Da pogađam?

Ne moraš.

Srednja tehnička škola - katolička veronauka (bolje nulti čas utorkom, nego petkom čekati 2 časa posle nastave da prođe za građansko, je l'?):
1. godina - Na prvom času neki "holy young father" tipus uleteo i pričao o ne zna ni on o čemu... dosadilo mu da priča, dao je svakome da čita neki tekst iz biblije po par rečenica dok ga ne zaustavi. Mene nije zaustavio nekih 5 minuta dok mu nisam načitao ne znam ni ja šta, zatim me je pohvalio kako lepo čitam i poručio mi je da ću čitati ja još za njega. Neki tip se ubrzo setio da je promašio veronauku, i da on treba da ide na pravoslavnu... pobeže kroz vrata, uz par osmeha prisutnih. Svi su do kraja godine smoreno sedeli nakrivljeno u stolicama, škrabali po klupama, čačkali nos i pitali se kako čoveku nije muka od onog belog okovratnika na +35C...

2. godina - Isti tip, možda je ponekad neki drugi došao da ga kao zameni, ali nas je puštao posle 10 minuta dosadne agonije... da si u tom periodu pitao nekoga išta iz biblije, ne bi znao ni da zucne.

3. godina - Ponekad isti tip kao iz 1. i 2. godine, ali uglavnom je sada najčešće dolazio neki matori koji je pričao o starim Subotičkim oblastima i šta je gde bilo na mestu današnjih zgrada. Često je i pitao svakoga za ime i prezime kako bi mogao da ih protumači i pokuša prepoznati. Bilo je barem interesantno, ali ni V od veronauke.

da se razumemo, za ove 3 godine sam i dalje birao veronauku jer se uvek "isplatilo" biti tamo svake druge nedelje na 30-45 minuta, nego svake nedelje na građanskom pravu u veoma nepristupačno vreme.

4. godina - Poslali neku ćurku iz kotla Hada da nas očisti od greha. Nismo imali veronauku svake nedelje, nego smo imali svakog drugog petka duplo. Svaki put smo otišli do trafike i nakupovali kojekakvih sokova i grickalica, znajući da show počinje... zatim je ubrzo ona uletela u prostoriju. Nije bila obučena u tradicionalnu odoru časne sestre, nisam siguran ni da je bila časna sestra, ali je bila insane in the membrane. Da demonstiram par famoznih rečenica:

- Pa naravno da je ubica koji prihvati boga bolji od onih poštenih ljudi koji ga ne prihvataju! On sigurno neće u pakao, ali za ove druge ne znam baš!
- Ako živite u Srbiji i ne znate za boga, ili nećete da ga prihvatite - idete pravac u pakao, ali crnac na nekom ostrvu će svakako da ide u raj jer njemu niko nije rekao za Isusa.
- Pustite papu, pustite patrijarha, sve je to nebitno (dižući glas), bitno je da vi ne završite u paklu!

Dakle, dotična gospođica se derala konstantno, predajući nam takve argumente od kojih bi vam se digla kosa na glavi. Jednom prilikom smo ja i prijatelj koji je sedeo pored mene zamalo pootpadali sa stolica zato što je rekla da "Isus mora da uđe u nas". A zatim smo jedva disali jer je onako besna uzela da priča sledeće (ne izmišljam): "Isus MORA da uđe u vas! Vi imate u vama jednu šupljinu, jednu tamu, i samo je Isus može popuniti! Primite Isusa u vas i biće vam mnogo bolje! Sad ja stvaaaaarno ne vidim šta je tu smešno!!! Uopšte nije smešno sprdati se sa tako ozbiljnim stvarima..." Na kraju je rekla da će nam "oprostiti" po koju nedelju veronauke ako svi odemo u crkvu da se ispovedimo te subote (u njenoj organizaciji), što meni nije palo na pamet - i to sam joj dao do znanja. Zapretila mi je da ću morati da dolazim do kraja svake nedelje na veronauku... Svi su došli te subote, osim mene... ali opet nisam dolazio na veronauku. Prošao sam sa najvišom ocenom koja se dobija iz tih glupih predmeta.

Gde si bio? Nigde. Šta si radio? Ništa. Šta si naučio? Pitaj "boga"...
A man is smart. People are stupid.
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 15:29 - pre 166 meseci
Citat:
burex

- Pa naravno da je ubica koji prihvati boga bolji od onih poštenih ljudi koji ga ne prihvataju! On sigurno neće u pakao, ali za ove druge ne znam baš!
- Ako živite u Srbiji i ne znate za boga, ili nećete da ga prihvatite - idete pravac u pakao, ali crnac na nekom ostrvu će svakako da ide u raj jer njemu niko nije rekao za Isusa.
- Pustite papu, pustite patrijarha, sve je to nebitno (dižući glas), bitno je da vi ne završite u paklu!



Nešto slično sam i ja čuo da se "predaje" na veronauci.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 15:55 - pre 166 meseci
@burex:
ha, ha. super su ti postovi.
i ja sam samoinicijativno išao na veronauku i nekako sam prerastao sve to.
srećom pa je pop koji držao veronauku bio retko normalan čovek i više se diskutovalo o moralu i činjenju dobra nego o verskoj indoktrinaciji.
čak je govorio i o ekumenskom dijalogu između različitih veroispovesti, što je tada (početak '90-ih) bilo ređe od tartufa.
 
0

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 16:11 - pre 166 meseci
Citat:
djoka_l:  dok je kompletan program pravoslavno veronauke koncipiran na sukobu sa naukom i dokazivanju da je jedino što je bitno u školi to je da se deci izbije iz glave materijalizam/darvinizam/logika/kauka i bilo šta drugo osim da je SPC jedini vlasnik celokupne istine.
Naravno, oboje smo odlučili, a i ćerkica se složila, da se ide na građansko...


Samo boldovano da se izbije iz glave i vec smo uznapredovali.
 
0

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 16:12 - pre 166 meseci
Citat:

veronauku bio retko normalan čovek i više se diskutovalo o moralu

To bi i trebalo da bude glavna i jedina tema u veronauci . Nista manje nista vise .
Viva lollapalooza
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:06 - pre 166 meseci
Citat:
burex: Dakle, dotična gospođica se derala konstantno, predajući nam takve argumente od kojih bi vam se digla kosa na glavi.
Sto da ti se dize kosa na glavi od tih gluposti, osim zbog toga sto je iz ovoga sto pricas ocigledno da se radi o mentalno poremecenoj osobi. Mozda nema bas neku fiziolosku bolest, ali je sigurno poremecena licnost.

I eto, trose se pare od poreza da bolesni ljudi lupetaju svoje budalastine u drzavnim skolama. I neki to podrzavaju. Pa to je sramota. I sto se trose pare, i sto ovi pojedinci to trosenje podrzavaju.
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:20 - pre 166 meseci
Citat:
Pirossi: što je tada (početak '90-ih) bilo ređe od tartufa.

Gde je to bilo veronauke početkom 90tih? Ja tad išao u školu i ne pamtim da je iko koga poznajem imao veronauku kao predmet.

Citat:
deerbeer: To bi i trebalo da bude glavna i jedina tema u veronauci . Nista manje nista vise .

Sorry, al mislim da grešiš. Zna se šta je veronauka, a to o čemu pričate se zove etika. I svakako ima smisla da se uvede umesto veronauke.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 33933 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.