Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu

elitemadzone.org :: MadZone :: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 33528 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:21 - pre 165 meseci
Pa to je veronauka i u srednjoj skoli?

Covece... Ja kontao da su izboksovali za osnovnu samo.
E domacinstvo je majka za njih.
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:40 - pre 165 meseci
Domacinstvo je super, ja sam imao 5 iz strikanja krajem osamdesetih
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:43 - pre 165 meseci
Citat:
jablan
Gde je to bilo veronauke početkom 90tih? Ja tad išao u školu i ne pamtim da je iko koga poznajem imao veronauku kao predmet.

nije bilo u školi, napisao sam da je bilo samoinicijativno. bila je mala grupa nas dece u crkvenom domu pri lokalnoj crkvi.

Citat:
Srđan Pavlović: Domacinstvo je super, ja sam imao 5 iz strikanja krajem osamdesetih

jeste.
ja sam voleo one recepte evo danas kuvam kao zmaj
to je koristan predmet.
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 17:58 - pre 165 meseci
Citat:
Pirossi: bila je mala grupa nas dece u crkvenom domu pri lokalnoj crkvi.

Jel to bila pravoslavna crkva? U mom razredu jedina osoba za koju znam da je posećivala verske objekte bila je popova ćerka. :)
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 18:23 - pre 165 meseci
^ ha, ha. jeste, pravoslavna. na jugu Srbije.
popova ćerka, koju ja poznajem, završila je mnogo prizemniju/svetovniju nauku - ekonomiju - i predaju u srednjoj školi.
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 20:28 - pre 165 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:I eto, trose se pare od poreza da bolesni ljudi lupetaju svoje budalastine u drzavnim skolama. I neki to podrzavaju. Pa to je sramota. I sto se trose pare, i sto ovi pojedinci to trosenje podrzavaju.
A ti Lesli u celom svom školovanju nisi imao nijednog lika u vidu učitelja/nastavnika/profesora? Nekog čija lupetanja pamte generacije? Ili si pak imao multiplicirane verzije Koste Vujića??
Pa i na njih su se trošile pare zar ne? A i sad se troše pare na njih, kroz radom zaslužene penzije... to ti ne smeta?
Save time... see it my way.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 20:31 - pre 165 meseci
@MyWay,

Citat:

A ti Lesli u celom svom školovanju nisi imao nijednog lika u vidu učitelja/nastavnika/profesora? Nekog čija lupetanja pamte generacije?


Problem je sto je ceo smisao tog "predmeta" lupetanje. Kakav god profesor ili nastavnik bio, tome jednostavno nije mesto u skoli koja bi trebala da se bavi naukom. Neka otvore privatne skole finansirane od strane crkvi i drugih sekti pa neka tamo propagiraju te price, onima koji su spremni to da plate.

Sa druge strane, jasno je da se u svakom normalnom predmetu nadje neka budaletina i svako od nas je imao bar jednu takvu budalu za nastavnika/profesora, ali to se moze resiti zamenom budale - i time predmet prestaje da biva besmislen.

Kada je vero-tzv-"nauka" u pitanju, tu pomoci nema - posto problem nije u predavacu vec u predmetu koji vec u samom nazivu vredja inteligenciju.

Vera je stvar pojedinca, i daleko je kompleksnija stvar od toga sto se deci servira pod plastom vero"nauke" od strane pushera jedne religije za decu, sto kaze Lesli. Jos im drzava placa da propagiraju te njihove price deci koja treba da se OBRAZUJU, a ne indoktriniraju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 21:01 - pre 165 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Kada je vero-tzv-"nauka" u pitanju, tu pomoci nema - posto problem nije u predavacu vec u predmetu koji vec u samom nazivu vredja inteligenciju.
Čuj, kad već pričamo o nazivima/terminima koji vređaju inteligenciju, moram nakratko da odem u off, i da spomenem moj top-pick u toj oblasti: homofobija.

Vera jeste stvar pojedinca, ali ja zaista ne vidim ništa loše u tome da postoji veronauka (ili vero"nauka" kako kažeš), uostalom imaš gomile primera i svakojakih slučajeva - od silnih vernika koji nikad nisu učili veronauku u školi (naprotiv, učili su ih da je religija opijum za narod), do onih koji su i samoinicijativno izučavali (npr burex i pirossi ovde) pa imaju neblagonaklon stav sada prema tome..

Ja smatram da se neki odnos broja verujućih i neverujućih neće drastično poremetiti uvođenjem/neuvođenjem verske nastave, čak smatram da će pomoći da se neke stvari prihvate normalnije u ovoj zemlji, te da se npr smanji broj krštenja ala Đesika
Save time... see it my way.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 21:09 - pre 165 meseci
Ako bi se "veronauka" izucavala kako treba da se izucava u jednoj obrazovnoj instituciji baziranoj na nauci, ona bi kompletno stala u kurikulum:

- Istorije (istorija religije)
- Filozofije

Medjutim, ako se u tom predmetu potencira neka konkretna religija i ucenici teraju da prihvataju nekakva dogmatska ucenja onda je u pitanju cist bezobrazluk da jedna sekularna drzava to placa (i, da, znam da Srbija nije jedina "sekularna drzava" koja to radi - sto uopste ne cini to ispravnim). Verskoj indoktrinaciji jednostavno NIJE MESTO u drzavnoj obrazovnoj instituciji, zato sto je cilj drzavne skolske ustanove OBRAZOVANJE (i to obrazovanje bazirano na naucnom sadrzaju) a ne propagiranje ucenja organizovanih religijskih organizacija.

Uopste sama ideja da se deci usadjuju nekakvi "odgovori" o pitanju smisla zivota, porekla univerzuma itd... i to sa nekim arhaicnim objasnjenjima starim par hiljada godina je potpuno trosenje vremena koje bi trebalo potrositi na nesto sto daleko vise odgovara tom uzrastu. Zasto? Zato sto je pitanje smisla naseg postojanja i zivota nesto do cega dolazi odrastao i zreo covek pre ili kasnije i sto je izuzetno komplikovana i individualna tema bez nekog jednoznacnog "one size fits all" odgovora... soliti pamet DECI o tome je isto kao i da im se prica o deda mrazu, pogotovu ako su te price sablonske i to iz nekakvim religijskih knjiga koje su "propisane" u toj drzavi... znaci, ako si u Srbiji "the istina" je ortodoksno-hriscanska, ako si u Hrvaskoj "the istina" je katolicko-hriscanska... ako si u nekoj islamskoj zemlji "the istina" je drugacija, itd... treba ostaviti decu na miru sa tim stvarima - pa neka sama dodju do svoje "the istine" ako zele, i kada im mozak bude dovoljno razvijen da sami upotrebe svoj um za to.

Btw, nemam ni nesto preterano bolje misljenje o "gradjanskom vaspitanju" pogotovu zato sto svi znamo ovde zasto i kako je taj "predmet" nastao.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.08.2010. u 22:24 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 21:23 - pre 165 meseci
Kada bi veronauka bila predmet o veri i religijama, to bi bilo ok, mada ne bi bilo potrebe za novim predmetom, sociologija bi to mogla da pokriva, no sve jedno.
Medjutim, ona to nije vec je propoved a to nije ok. Tome je mesto u crkvi.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu16.08.2010. u 22:34 - pre 165 meseci
Citat:
MyWay: A ti Lesli u celom svom školovanju nisi imao nijednog lika u vidu učitelja/nastavnika/profesora? Nekog čija lupetanja pamte generacije? Ili si pak imao multiplicirane verzije Koste Vujića??
Pa i na njih su se trošile pare zar ne? A i sad se troše pare na njih, kroz radom zaslužene penzije... to ti ne smeta?
Bilo je, ali mi ne smeta zato sto oni nisu bili bolesni fanatici. Ono sto je on napisao nije lupetanje, ono je fanatizam, kao sa one karikature sa lopticom i dranjem.
 
0

angelico2
student, Pravni fakultet, Beograd

Član broj: 265185
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 00:25 - pre 165 meseci
Citat:
Nije poenta u tome da je suprotno nauci, nego da obezvredjuje tu nauku i kriticki pogled na svet. Znaci sve se svodi na - tako pise u bibliji, tak'o rek'o pop. Sto se tice ovoga o vaspitanju...pa ne znam sta da mislim, mozda je bolje "zabraniti" tako nesto, jer takvo vaspitanje proizvodi dronove koji ce posle ceo zivot da koce gde god stignu...


Citat:
Potrebno je vreme, za samo par godina se jako teško prave verski fanatici.


Citat:
Cilj je pridobiti sto vise vernika. Ko politicari recimo. Jedno prica a ko zna sta on privatno misli.


Citat:
Ama ti ljudi (popovi) lažu za pare. Šta vam je, ni oni u to ne veruju ali od te žvake žive i oni i njihove porodice. Meni nije jasno kako dozvoljavate da i vašu decu pretvarate u ljude kojima neko drugi servira neke stvari u koje treba slepo verovati bez ikakvih validnih dokaza. Ljudi su u prošlosti bili spaljivani od tih istih popova jer su se protivili takozvanim istinama koje su oni servirali i na taj način sprečavali napredak civilizacije. Danas su ljudi to malo zaboravili pa bi da se opet vratimo u srednji vek. Da li se i to uči na veronauci ? Kako unaprediti stare metode ubeđivanja ? U redu je da postoji predmet u kojima će se informativno objašnjavati deci da postoje različite religije, politička uređenja, kulture i tako to. Jednostavno zbog toga da saznaju što više o ovome svetu ali da škola služi za obučavanje budućih poslušnika je van svake pameti. Na četvrtom času uči o Darvinovoj teoriji a na petom nešto sasvim drugo koje nije zasnovano ni na kakvim naučnim činjenicama. Svašta.


Ove izjave više govore o gospodi koja su ih napisala nego o veri o kojoj pričaju...

Citat:
Kada "moja" deca krenu nesto na tu temu - ja im dam svoje objasnjenje sa generalnim zakljuckom da ne treba slepo da veruju i bilo sta, vec da svacije tvrdnje (pa i bilo kog nastavnika, ukljucujuci i mene) treba da kritikuju, tj. preispitaju,i da sto vise gledaju oko sebe u potrazi za odgovorima a manje upijaju "gotove istine".


Ako učis svoju decu da nemaju poverenju u nikoga, to je veoma žalosno. Kad kažeš detetu, nemoj da diraš šporet opeći ćeš se, ne može dete niti da shvati šta mu pričaš, niti da kritički rezonuje. I jedino što ga drži dalje od šporeta je tvoj autoritet i njegova vera u tebe, i podsvesno znanje da mu ne želiš zlo. I ako ipak dirne šporet, opeći će se, i naučiće "školu" na teži način. Kad su u pitanju stvari obuhvaćene pravoslavljem i konkretnije Biblijom, tematika koja je obuhvaćena od većine odraslih ljudi čini intelektualnu decu, koja se ponašaju kao da imaju 2 godine, pa ne veruju, dok se ne opeku, jer ne mogu da pojme nešto tako sveobuhvatno. I dok neki hoće naučno, da provere, što im apsolutno niko ne brani, neki od nas uči se na tuđim greškama, i nije nam potrebno da se opečemo da bi poverovali da je šporet stvarno vreo. Ali i pored toga ne shvatam bes i mržnju onih koji ne veruju prema nama koji verujemo. OK nema boga, dokažite, nikakav problem, ono što piše u bibliji što se tiče istorije, nije se dogodilo, nema problema, dokažite da nije. I bez obzira da li ti to dokazao, i da li pored toga ako eventualno ne uspeš da dokažeš, ti si mi i dalje "brat", i ne razumem tvoju ljutnju što ne mislim isto kao ti.

Citat:
Nemam ni ja, a verovatno nema niko. Samo, kada ti 'iz ubedjenja' krenu da ukidaju teorije evolucije, da biju pedere i tako to, sto se vec smatra 'odrzanjem pravoslavlja', e onda to postaje problem..


Lepo si napisao. Darvinova TEORIJA evolucija, znači ne zakon, ne zakonitost, teorija utemeljena na opažanjima dokazima i iskustvima, koja su kasnije OBORENA. Jel se iko od vas seća ministarke koje je htela da izbaci Darvinovu teoriju zato što je naučno oborena. I šta se desilo? Na kraju su izvršili toliki pritisak na nju da je dala otkaz. Znači određene ljude u ovoj zemlji je apsolutno briga o naučnim dokazima. Važno je da se to uči u Evropi.... A to što se tuku homoseksualci, to je sa jedne strane izraz ove države a sa druge strane meni nepojmljive promocije homoseksualnih vrednosti pod okriljem isticanja problema sa kojim se homoseksualci sreću. Pravoslavna vera je protiv homoseksualizma, ali to ne znači da ne možeš biti homoseksualac i pravoslavni vernik. Samo si loš vernik.. ali to je drugo pitanje. Kao što čovek koji je nekog ubio, iako je crkva još više protiv toga, ne prestaje biti pravoslavni vernik.

Citat:
Jbg, svako shvata Darvinovu teoriju u skladu sa svojim intelektualnim potencijalima :)


Ovo nažalost ide u oba smera, ne samo onaj na koji si ti mislio...

Citat:
Kod mene tamo uzmu i zidaju jos jednu crkvu u naselju, a recimo specijalna skola nema ni osnove uslove za rad (pocevsi od manjka prostora, pa na dalje).


I tu ti je kriva crkva pretpostavljam?

Citat:
Roditelji: Želite li da vaša deca odrastaju srećni u svom okruženju? Želite li da čine dobro zbog sebe i drugih, a ne zbog bojasni da će dobiti ćušku od vaše ruke ili boga? Želite li da ne postanu "specifični" slučajevi kao ja, pa da zažale što su proveli deo svog bezbrižnog detinjstva u izučavanju nečega za šta će kasnije zažaliti? Nemojte ih slati na veronauku... imajte obzira ka sebi i ka njima. Ako zaista žele da budu vernici, neka uzmu bibliju u ruke kada odrastu i neka čitaju... ako im odgovara - odgovara. Bolje je to, nego da kasnije zamrze svoje okruženje kada otkriju da na drugim mestima ima mnogo boljih odgovora na njihova pitanja...


Jeste eto baš, ja ću tebi dati bibliju c++ na japanskom pa ti nauči da programiraš... e to ti je umanjeni ekvivalent davanja nekom da čita bibliju. Bog nikog ne udara, i ako ti neko iz pravoslavne crkve to rekao reci da sam mu ja poručio da je lažov na kvadarat. A to što su te roditelji tukli i što imaš određenih problema sa sredinom i što si nesrećan, ne razumem kako te je mogla vera ljubavi dovesti u to stanje? Pre bi bilo da su u pitanju postupci nekih ljudi, ali tu više može psiholog da ti pomogne nego sveštenik.

Citat:
Nije li kliše ostaviti popa samog i bez nadzora sa par desetina dečaka i devojčica?


Možda rimokatoličkog...

Citat:
To što su deca smorena time, to je samo jedan deo problema, drugi deo problema je to što deca na neki način gube poverenje u biologiju, fiziku, hemiju itd (ako npr. veruju u biologiju onda su loši hrišćani). Jer, neće im nastavnik koji predaje hemiju ili biologiju reći: "Verujte u ovu nauku ili ćete goreti u paklu!" dok tzv. učitelji veronauke itekako umeju da iskoriste strah dece, uliju im strah u kosti i primoraju njihovu psihu na jednu vrstu podaništva.


Ja sam vernik pa ne gubim poverenje ni u jednu nauku, ali takođe ne pripadam ni sajentologiji pa da verujem da je nauka - Bog i da ima sve odgovore. Smatram da nauka služi da se logički i racionalno opisuju stvari koje nas okružuju, od nas samih do zvezda. Ali ne znači da ako ne mogu da odletim do prve zvezde da je nauka loša ili da ta zvezda ne postoji, ili da nauka nikad neće pronaći "warp drive". Niko u nauci ne kaže e tako je, i da je stvarno tako. Prvo se postavi hipoteza pa se ona dokazuje, često se i obori emirijskim dokazima, nekad se modifikuje, i na kraju end-rezultat, koherentan opis nečega koji je možda 100% tačan, a možda u budućnosti se pokaže da nije pa se shodno tome modifikuje.

Jeste da te profesor neće plašiti paklom (niti bi sveštenik trebao), ali će ti zato, iako mu dokažeš da ono što piše u udžbeniku nije tačno, NATERATI da to naučiš ili će te kazniti kecom (a to je za đaka gore od pakla). To je u mom slučaju bila Darvinova teorija, teorija relativnosti, francuska buržuaska revolucija, itd.


Citat:
Bilo bi pametnije da su u škole uveli bonton kao obavezni predmet, umesto tog građanskog vaspitanja i veronauke... A u kasnijim razredima umesto bontona da se predaju osnove ekonomske kulture...


Najpametniji post na čitavom topiku +1 (i osnove pravne kulture ako bi mogao da dodam)



Da li bi veronauka trebala da bude obavezan predmet... kategoričko NE. To je suprotno duhu pravoslavlja i slobodnog izbora.

Da li bi trebala da bude opcioni. Apsolutno DA. Da sam samo ja imao nekoga da mi objasni neke stvari u vezi vere, kad sam bio manji, bio bi presrećan. Do pre 2 godine npr. nisam shvaćao smisao i svrhu krštenja, jer sam išao logikom ja sam pravoslavan vernik, šta ima veze jer sam kršten ili ne. A da budemo iskreni, koliko nas vernika ima naviku da ode nešto da priupita popa, naročito mi gradska deca?

Naša crkva sada jeste de facto na kolenima, ali ako će te par loših popova naterati da više ne veruješ u nešto što je veće i od tebe i njih, onda ti nisi ni bio nikakav vernik, već pomodar. Dosta ljudi me pita kako bog dopušta da umre dete, ili da neko ubija i doživi 100tu. Što ga ne udari odma munja iz vedra neba. Pa zato što bog nikoga ne kažjava na zemlji, i jedini ko može da te s*ebe si ti sam. Da te bog ošine munjom ili nekim drugim holivudskim efektom, pa gde bi tu bila slobodna volja koja je osnova svega što piše u bibliji?

Takođe mislim da bi bilo izuzetno korisno da se uči istorijat i osnove drugih religija sa pogledom na primenu u praksi. Pa nek dete onda lepo sagleda stvari iz svih uglova. Npr kad sam pričao nekim prijateljima koji su rimokatoličke vere šta su pape radile, inkvizicija, krstaški ratovi, itd. ili su slegali ramenima kao da to nema nikakve veze sa njihovom verom, ili mi nisu verovali da to ima veze sa crkvom. Slično je važilo za muslimane. Takođe smatram da iako je pravoslavno stanovištvo u Srbiji u ubedljivoj većini, da je fer primoravati pripadnike drugih priznatih vera da im jedini izbor bude građansko obrazovanje. Čekaj mi možemo da učimo o našoj veri na teret svih (od poreza koje svi plaćaju) a drugi vernici ne mogu??

Možda da uvedemo scientologiju, ona je zasnovana na nauci... i da dovedemo Tom Kruza da nam priča po školama... ja mislim da ne bi bilo deteta koje ne bi išlo na te časove...

Pročitajte ovaj link -- http://prvisvetskirat.wikidot.com/cujte-srbi .Ima i da se nađe duža verzija u vidu knjige. Pogledajte kako nas je lik opisao i kakvi smo ostali 90tak godina kasnije. Nama je problem što umemo da se posvađamo oko toga da li je led hladniji na severnom ili južnom polu... naćićete ovde neke ljude koje poznajete, a neki od vas naćiće i sebe.

Koliko sam shvatio dosta vas ima stav zasnovan na :
1.Neistinama
2.Nepotpunim informacijama
3.Anegdota, i pojedinih ličnih iskustava i događaja.

I kao što psihologija kaže, kad zaključuješ na osnovu malo podataka dešava se HALO efekat. Neke od vas ni ne zanima pravoslavlje, koliko sam razumeo, ali važno je da i pored toga što skoro ništa ne znate o njemu imate prilično čvrst stav i mišljenje... e to je srpska genetika.

Ali kao i u mnogo drugih slučajeva, LOGIKA BEZ DOVOLJNO ČINJENICA ume da se pokaže kao veoma opasno oruđe, koje zna da napravi više štete nego koristi.
Tout cela ne vaut pas le poison qui découle, De tes yeux, de tes yeux verts, Lacs où mon âme tremble et se voit à l'envers...Mes songes viennent en foule, Pour se désaltérer à ces gouffres amers.
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 00:47 - pre 165 meseci
Citat:
angelico2
bla bla truć

Jel se iko od vas seća ministarke koje je htela da izbaci Darvinovu teoriju zato što je naučno oborena.

bla bla truć

sećam je se ja.
redak primerak reverzibilne evolucije.

a sa Arčibaldom Rajsom i njegovim remek-delom ste se svima popeli na perčin.
to, i Jovan Dučić u tvrdom povezu, sabrana dela Vladike Nikolaja i starca Tadeja kao i pamfleti, vašeg cenjenog profesora, Koste Čavoškog.

edit:
i ne piši više da je Darvinova teorija oborena.
brukaš fakultet.

edit2:
sada uočih i ovaj biser:
Citat:
angelico2: Prvo se postavi hipoteza pa se ona dokazuje, često se i obori emirijskim dokazima, nekad se modifikuje, i na kraju end-rezultat, koherentan opis nečega koji je možda 100% tačan, a možda u budućnosti se pokaže da nije pa se shodno tome modifikuje.

tačno tako.
dok vi vernici prvo krenete od tvrdnji/dogmi pa posle tražite dokaze da to potkrepite.



[Ovu poruku je menjao Pirossi dana 17.08.2010. u 01:59 GMT+1]
 
0

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 03:32 - pre 165 meseci
Citat:
Jeste eto baš, ja ću tebi dati bibliju c++ na japanskom pa ti nauči da programiraš... e to ti je umanjeni ekvivalent davanja nekom da čita bibliju.

Bog je svemoguć, najbolji, najpametniji, najveća faca u Kostolac... Biblija je reč boga. Tvrdiš li da je bog toliko bistar da je poslao nama dole bibliju koja ne vredi ni 2 pare ako je pročitaš, sve dok ne dođe "stručno lice" i objasni ti kako, šta i gde? Jedan će ti objasniti da treba ubiti svakoga ko se ne slaže sa tobom, drugi će ti objasniti da su sve priče u bibliji metafore za nešto, treći će napraviti kombinaciju ta 2. Dakle, knjiga koja je navodno savršena reč boga, koja se u tolikoj meri mora menjati i od nje praviti kojekakve pod-biblije, sve sa različitim tumačenjima "savršene reči boga", nije sveta.

Da sumiram:
Deci ne treba dati da čitaju bibliju, jer će tamo da pročitaju o ubistvima, gay sexu, klanju, abortusu (!), pretnjama, pričama za malu decu, moralima koji nemaju veze sa vezom... pa će da zaključe da je njihova vera najveća glupost koja je ispuzala na tlo ove planete.
VEĆ
Deca ne treba da čitaju bibliju sami, nego treba da dođe neki "odgovorni" (pop, velečasni, nebitno) i da sažvaće i ispljune kompilaciju "The best of Biblija" klincima, tako da svi znaju kako je ta vera miroljubiva i puna znanja... a one grozote što se naknadno pročitaju u bibliji - to "nije adekvatno protumačeno".

Divno. Bog je savršen a ne može niko da protumači šta je pesnik hteo da kaže. Patetično...

Citat:
Bog nikog ne udara, i ako ti neko iz pravoslavne crkve to rekao reci da sam mu ja poručio da je lažov na kvadarat.

Nema potrebe. Ja ću ti reći da si lažov na kvadrat. Da li imaš uopšte predstavu koliko je bog ubio ljudi u bibliji jer su se zamerili "njegovom stadu"?
Klik: http://www.evilbible.com/Murder.htm (dobro ajde, bog nikome ne pali tradicionalne ćuške, već ako mu se neko zameri, opali takvu "ćušku" da tamo trava više ne raste)

Citat:
A to što su te roditelji tukli...

Roditelji me nisu tukli. Nikad. Naučili su me moralima i zašto treba biti "dobar" na pravi način. Kroz bibliju ćeš pak naučiti da trebaš biti dobar, jer ako ne budeš, big daddy će te pošalje kod rođaka u pakao na malo 1na1 zabave.

Citat:
i što imaš određenih problema sa sredinom i što si nesrećan, ne razumem kako te je mogla vera ljubavi dovesti u to stanje? Pre bi bilo da su u pitanju postupci nekih ljudi, ali tu više može psiholog da ti pomogne nego sveštenik.

E, vidiš, zbog ovoga već para kreće iz ušiju. Niko mene nije terao ni na šta. Svi su bili ljubazni, smeškali su mi se, i podržavali me u onome što radim. Rekli su mi da ako se molim, da će bog poslušati moje zahteve. Retko sam išta tražio od boga, uglavnom mir, zdravlje i eventualno moj prvi kompjuter, kojeg sam dobio zahvaljujući tome što mi je ćale prodao fiću i odrekao se svog jedinog prevoznog sredstva kako bi uložio u mene i moj napredak (delo boga, je l'?).

Znaš šta sam još tražio od tog smrada od gore? Pa evo recimo, da nam ne pošalje po koju bombu... Na noć nove godine 1998-1999 sam tražio od boga da nas ne bombarduju, jer će mnogo ljudi ginuti i to nam ne treba. E, pogodi šta je bilo? KITA. Eto šta je bilo. Posle zilion molitvi i mog zapomaganja nečemu gore što ne postoji, shvatio sam da šta god sam tražio tokom mog života NIJE ispunjeno, niti je saslušano, niti je imalo smisla!

Onda sam uzeo bibliju u ruke, gledao Discovery Channel, čitao neke pametnije knjige, i saznao o svetu onakvom kakvom jeste, a ne o onakvom kakvom su me učili kroz pogled verskih fanatika. I od tada se osećam odlično, više nego odlično. Osećam se super znajući da ne znam nešto, a ne da na ono što ne znam lepim sliku nekog nebeskog bića. Jedini problem danas je to što me je sramota kada se setim kakve sam gluposti radio kao vernik, dok su svi to gledali kao nešto normalno i rekli "awww, so lovely".

I posle svog tog mog iskustva sa "religijom mira i ljubavi", dobijam opaske "Ma ti si bre lud, blesav, psihijatrijski slučaj, idi kod doktora"....
EJ! JA treba da vidim psihologa, a ti veruješ da je zemlja matora 6k godina, da je postojala nojeva arka i da smo mi svi na zemlji jer je neka ćurka zagrizla jabuku nakon što joj je to rekla ZMIJA! PRE sam trebao da idem kod psihologa, tada kada sam sklapao ruke i uperivao ih ka nebu, bre! Pa danas da ti neka baba u autobusu dođe i kaže "bog mi je rekao...", hoćeš li joj verovati, ili ćeš zaključiti da je malo preterala noćas sa stomaklijom? Ali eto, svi ti tipovi u bibliji su gledali i boga i Isusa i anđele kao dobar dan, a kada su se molili, bog ih je čuo, ali samo nas neće jer eto - ja sam "slučaj za posmatranje"...

Voleo bih da ti kažem par reči još vezano za te opaske tipa "ja verujem u boga, ti si prestao, stoga idi kod doktora", ali mislim i da je ovo dosta. Slobodno reci gde sam pogrešio u mojoj veri, i šta sam trebao da radim, umesto što me otpisuješ kao psihijatrijski slučaj (i takvi su stvoreni od strane boga, ne?). Mogao bi i da prepoznaš koliko snage i volje treba da kažeš sebi "sve u šta si verovao čitavog života nije tačno" i da u hrišćanskom okruženju odbiješ veru koja ti je od rođenja prikačena.
A man is smart. People are stupid.
 
0

angelico2
student, Pravni fakultet, Beograd

Član broj: 265185
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 06:00 - pre 165 meseci
@Pirossi

Citiraš me sa bla bla truć, i hoćeš da te shvatim ozbiljno u nekom dijalogu?

Oborena jeste, a pošto idem na pravni fakultet ne vidim kakve to veze ima sa pravom? Kao što sam i hiljadu puta rekao dao sada, google je nekom majka, nekom maćeha.

Spominjem tu knjigu, jer sam je tek nedavno pročitao prvi put na predlog prijatelja i šokirao sam se koliko je ova zemlja ostala ista. Imamo mobilne telefone, aute, net, itd, a većina ljudi je ostala potuno ista. Šokirao sam se.. izgleda da sam si u glavi pomalo i idealizovao tu Srbiju pre stotinjak godina...

I sve to tvoje poznavanje vere si začinio sa karikaturom o kreacionističkoj sekti.

Citat:
Koliko sam shvatio dosta vas ima stav zasnovan na :
1.Neistinama
2.Nepotpunim informacijama
3.Anegdota, i pojedinih ličnih iskustava i događaja.

I kao što psihologija kaže, kad zaključuješ na osnovu malo podataka dešava se HALO efekat. Neke od vas ni ne zanima pravoslavlje, koliko sam razumeo, ali važno je da i pored toga što skoro ništa ne znate o njemu imate prilično čvrst stav i mišljenje... e to je srpska genetika.

Ali kao i u mnogo drugih slučajeva, LOGIKA BEZ DOVOLJNO ČINJENICA ume da se pokaže kao veoma opasno oruđe, koje zna da napravi više štete nego koristi.


Ponavljam ovaj segment, pošto te je izgleda mrzelo da isčitaš ceo post.

@burex

Možeš da čitaš bibliju solo, možda ćeš skontati možda nečeš, lakse je kad te neko uputi, ko već nešto konta. Ja lično verujem da je u bibliji reč boga, ali nekad je na otvorenom, direktno, kao u zapovestima, a nekad se provlači između redova.

Deca čitaju i o vešticama i ivici i marici, i vuku koji je pojeo crvenkapu i baku itd. Pa nikom ništa nije, niti je poludeo.

Koliko sam shvatio, mada možda i grešim, bog je par puta "intervenisao" ali kad je greh i zlo došlo do tih razmera, da se ni jedno slobodno dete više ne može roditi i odrasti. Takođe je zanimljivo da od novog zaveta, nema ni jedan takav primer, i tu počinje hrišćanstvo (do tada je bio judeizam).

Ono što ja pričam se više odnosi na pojedinca, znam jako puno primera iz rata kad je neko uradio zle stvari, pa mirno živeo, a neko uradio isto to pa mu se npr. razboli sin. Pa svi ljudi onako pakosno kažu, Bog ga je kaznio... a kad ih pitaš pa što nije kaznio onda i ovog drugog, kažu - stiće ga kletva!!. Smešno, žalosno, srpska logika i kultura. Svi imamo slobodnu volju, a to kažnjavanje bi bila negacija slobodne volje.

A to što ti je ćale prodao fiću da bi vam uzeo komp. Svaka mu čast. Ja sam imao sličan primer u životu, samo što je bilo u pitanju kupovina novog auta ili najnovijeg PC286 u Nemačkoj (jeste, tada kad sam bio jako mali, tek se pojavio prvi PC i koštao kao novi stojadin). Ali svi se postavljaju kao da je bog tu da pomaže... to stvarno ne kontam. I ja kad bi hteo ferari, zar treba da se ljutim na boga ako ga nikad ne zaradim u životu?


Ja ništa ne tvrdim. Ja kažem da verujem u ono što piše u Bibliji i idealima koje ona promoviše potvrđeno istorijom, i ličnim iskustvom mene i drugih ljudi. Da ne shvatam sve što piše u Bibliji, to je istina, ali ne znači da ću da odmah sve odbacim.
Takođe ne razumem otkud toliki bes prema nečemu što ne razumeš?

Očigledno da ste obojica imali neka nezgodna iskustva sa ljudima u svojoj prošlosti, jer kad neko iskaljuje bes prema nečemu bez argumenata, uobičajeno je posredi neka vrsta psihološkog problema. Govorim ovo bez trunke uvrede, i naravno to nije nikakvo profesionalno mišljenje.

Samo se čudim da se ljudi mogu toliko nervirati i imati toliki bes prema nečemu... ok ti si ateista(veruješ da bog ne postoji ili nešto slično), sajentolog(veruješ u nauku), ili si egoista (veruješ da si centar univerzuma). Ok, veruješ, ja mislim da nisi u pravu, ali neću se zato ponašati kao da me bodeš sa feferonkom gde sunce ne sija, svaki put kad spomeneš svoje verovanje. A vi se upravo tako ponašate.


I da, shvatio sam, da pored svog ovog pisanja nisam dao mišljenje na temu topika. Mislim da ako neka NVO hoće da promoviše građansko obrazovanje treba to i slobodno da radi. Samo sumnjam, pod bojazni da ću da zvučim kao zagovornik teorija zavere, da se tu radi o nekim potpuno drugim motivima od promovisanja građanskih vrednosti.

Živite u zemlji u kojoj 85% stanovništva ima verovanja koja vas iritiraju. Mogu da zaključim samo da ste ozbiljni mazohisti.
Tout cela ne vaut pas le poison qui découle, De tes yeux, de tes yeux verts, Lacs où mon âme tremble et se voit à l'envers...Mes songes viennent en foule, Pour se désaltérer à ces gouffres amers.
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 07:05 - pre 165 meseci
Citat:

Citat:
stil: Ama ti ljudi (popovi) lažu za pare. Šta vam je, ni oni u to ne veruju ali od te žvake žive i oni i njihove porodice. Meni nije jasno kako dozvoljavate da i vašu decu pretvarate u ljude kojima neko drugi servira neke stvari u koje treba slepo verovati bez ikakvih validnih dokaza. Ljudi su u prošlosti bili spaljivani od tih istih popova jer su se protivili takozvanim istinama koje su oni servirali i na taj način sprečavali napredak civilizacije. Danas su ljudi to malo zaboravili pa bi da se opet vratimo u srednji vek. Da li se i to uči na veronauci ? Kako unaprediti stare metode ubeđivanja ? U redu je da postoji predmet u kojima će se informativno objašnjavati deci da postoje različite religije, politička uređenja, kulture i tako to. Jednostavno zbog toga da saznaju što više o ovome svetu ali da škola služi za obučavanje budućih poslušnika je van svake pameti. Na četvrtom času uči o Darvinovoj teoriji a na petom nešto sasvim drugo koje nije zasnovano ni na kakvim naučnim činjenicama. Svašta.



angelico2:Ove izjave više govore o gospodi koja su ih napisala nego o veri o kojoj pričaju...


A šta govore o meni. Sad radim ono što su trebali nastavnici da te nauče. Samo mali primer kolike su štetočine ti koje ti koje braniš.

Citat:
Nikola Kopernik

Kopernikov ili heliocentrični sistem svijeta zasniva se na tvrdnjama da se Zemlja okreće oko svoje ose i da kruži oko Sunca. Ove tvrdnje su uskoro bile prihvaćene u naučnim krugovima, ali su ujedno uzrokovale uzbunu u crkvenim krugovima, pa je papa 1616. ovo Kopernikovo delo zabranio, tj. stavio na indeks, sve do 1822. godine. Valja reći i da su ostale hrišćanske crkve (npr. kalvinizam) bile protiv heliocentričnoga sistema, a da ga je i odbacivao nemali deo naučnika onoga doba (npr. Frensis Bekon) zbog korelacije s merenjima koja nije, u to doba, bila bolja od geocentričnog ili Ptolomejevog sistema.




EJ bre 206 godina su kočili razvoj nauke. Samo u ovom primeru. Pa do sad bi smo već imali kolonije po svemiru.

A Đordano Bruno

Citat:
Đordano Bruno (1548 — 17. februar 1600), je bio italijanski filozof, astronom, i okultist pogubljen kao jeretik, jer su njegove ideje bile u suprotnosti za doktrinom katoličke crkve.

Sholastički je obrazovan ali radi sumnje u tradicionalno učenje beži iz samostana u Ženevu, pa u Pariz. On prihvata Kopernikov heliocentrični sistem. Za Đordana Bruna svemir je beskonačan a priroda je Bog u stvarima.

Prevarom je došao u Veneciju gde ga hapsi inkvizicija i živog spaljuje na lomači 1600. godine. U završnom pasusu presude Brunu je pisalo: „Kazniti dakle brata Đordana blago i bez prolivanja krvi“

Za njega su najvazniji pojmovi bili RAZUM i SLODODNO ISTRAZIVANJE.


I sad reci ti meni šta to govori o meni a šta o crkvi. Štetočine jedne i to je samo blaga ocena za nekog ko ima krvave ruke do lakata.





[Ovu poruku je menjao stil dana 17.08.2010. u 08:16 GMT+1]
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 07:25 - pre 165 meseci
Citat:
Lepo si napisao. Darvinova TEORIJA evolucija, znači ne zakon, ne zakonitost, teorija utemeljena na opažanjima dokazima i iskustvima, koja su kasnije OBORENA.


Vidi se da si dobru skolu izucio.
Em ne znas znacenje reci "teorija", em prosipas lazi o tome kako je oborena.
Od koga si skolu ucio, dobro si je i naucio.

Vidis, mozes ti da se ne slazes sa Evolucijom, pa da onda mi pricamo jel to jeste il nije. Ali, ovakvo uporno laganje o navodnom obaranju teorije lepo govori o tome sta si ucio, kako si ucio i za kakve se uopste moralne kvalitete zalazes.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..9-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 07:43 - pre 165 meseci
uzgred, ovo nema veze sa mojim verskim ubedjenjima, ali :

Darwinova teorija je najpre suprotna zakonu entopije tj da sistem uvek ide ka neuredjenosti, a darwin tvrdi upravo suprotno da je od amebe nastao covek !

Bar da je rekao obratno mozda bih mu verovao posto svaki dan srecem likove koji me uveravaju da je moguce da od coveka nastane majmun, konj, magarac, hijena, neki beskicmenjak i dr...
 
0

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 07:49 - pre 165 meseci
Citat:
Izvoljski:
Darwinova teorija je najpre suprotna zakonu entopije tj da sistem uvek ide ka neuredjenosti


Pa ono, nije. Mutacije i prirodna selekcija se nisu ogresili o ovaj zakon.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
0

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu17.08.2010. u 09:24 - pre 165 meseci
Najveca greska je bilo uvodjenje gradjanskog kao kontraodgovor, jer se na kritiku uvodjenja veronauke odgovara da ima i gradjansko pa se moze birati.

Bolje bi bilo da je uvedena samo veronauka i to kao izborni. Ali pravi izborni, a ne kao sad izborni izmedju dva, dok niko nije ostavio deci sansu da biraju da li ce uopste da biraju.
Verujem da bi bilo poprilicno manje ucenika koji posecuju predavanje.


Ali kako je Izvoljski na temi o kuhinjama rekao (a po funkcionisanju SPC vidim da je to vecinski stav vernika) da uloga crkve nije da ima socijalno aktivnu ulogu i da drzava treba da hrani gladne, te da se ljubav prema bliznjem ne ispoljava kroz pomoc nego kroz molitvu ili sta vec - onda ne vidim razlog da crkva bude aktivna ni u skolskoj zajednici.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Reklama za predmet Gradjansko vaspitanje po GSP prevozu
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 33528 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.