Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21787 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 14:40 - pre 166 meseci
Lesli je po obicaju pogodio sustinu,a sto se tice izbora -drzavni ili privatni fakultet,ja mogu da razumem srednjoskolce koji ganjaju upis na neki privatni,zato sto nisu sisali vesla i vide mogucnosti koje im srpsko drustvo pruza,a to je:

-upisati drzavni tehnicki fax da bi se steklo neko znanje i pri tom propishati firnajz bubajuci mnoge gluposti koje im nece trebati,a posle diplomiranja cackati nos ispred biroa i zicati lovu od kevine penzije,ili
-upisati privatni trlababalan univerzitet,pri cemu je problem jedino kinta koja mora da se plati za diplomu,ko te pita za znanje.Onda posle dobijanja diplome uloziti maximalne napore da se ubaci na drzavnu dojku i problem resen.Jerbo,na drzavnoj dojci te niko ni ne pita za steceno znanje nego ima sistematizacija,pa ako si menadzer za istrazivanje ruda i gubljenje vremena,tvoja strucna sprema je visoka i ima da budes placen po PS-u. Sta ce ti bolje.

U prvom slucaju nisi naucio nista konkretno i korisno da bi te ono malo srpske privrede zaposlilo da im budes od koristi(mada,istina imas dobre osnove da lako usvajas prakticna znanja),a u drugom nisi naucio nista ali nije ni vazno. Ako imas strikana ili ujku na vaznom mestu,pa on kaze tamo gde treba „daj molim te ubaci mi ovog malog tamo kod tebe u agenciju/opstinu/javno gradsko/”,sta ce ti znanje,bezveze

Klinci nisu mutavi,idu linijom manjeg otpora,I ja bih tako da sam na njihovom mestu.Sto da se muce,pogotovu ako bas nisu zaljubljeni u masinstvo ili elektrotehniku ili ne planiraju da idu napolje. Vide da nema smisla.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 16:42 - pre 166 meseci
Sad cu izmisliti toplu vodu ali kod nas je kompletan sistem vrijednosti poremecen i sve je u rasulu. Ok, svi to znamo, nista novo, ali ajde da gledamo kako ce se to promjeniti.

Da li je cist idealizam i moja naivnost sto ja smatram da je moguce upisati neki od pomenutih tehnickih fakulteta, biti zainteresovan za ono sto se na njima izucava i postati dobar u odredjenoj grani tehnike. Nekako nisam ubjedjen da se nakon zavrsenog fakulteta, sa znanjem, ne moze naci posao u struci. A pretpostavimo i taj slucaj. Pa bar tehnika nije prodavanje magle. Ukoliko na trizstu postoji realna potreba za nekim proizvodom, ili ukoliko neko smatra da moze neciju proizvodnju ili poslovanje da unaprijedi sa nekim uredjajem koji on moze da dizajnira/isprojektuje, moze uvijek da napravi tim, nadje jos dvoje troje mladih kolega iz struke, pa jednog kolegu sa ekonomije, pa naprave biznis plan, pokazu kako mogu da budu od koristi .. Znaci malo angazovanja, a ne samo pasivnosti i tvrdjenje da nema posla. Mozda za neke struke i nema, ali ne razumijem kako tehnika danas moze biti jedna od njih.

Krivica pada na sve, od profesora koji vjerovatno sav posao prebacuju na asistente, preko asistenata kojima nije ni do cega, a pogotovo do toga da animiraju studente i zainteresuju ih za rad, pa do samih studenata koji nalaze opravdanja u svemu. Cast izuzecima naravno.

Znaci svi zivimo u nekoj kolotecini i niko ne vidi izlaz iz toga. Veoma mali procenat ljudi se trudi da iz toga izadje, ali jednostavno bivaju uvuceni nazad od strane vecine i neefikasnosti raznoraznih sistema (koje opet vodi vecina).

 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 17:25 - pre 166 meseci
Fora je u tome da na svim studijama/skolama koje imaju neke veze sa nekom proizvodnjom necega,trazenje posla i prvi kontakti sa mogucim poslodavcima pocinje ne po dobijanju diplome,nego vec na 3,najkasnije 4.godini(ili koliko vec koji fax traje).Ono,pomogne se profesoru na nekom projektu/tezgi,napravi se ekipica koja radi na necem konkretnom,mozda se uzme i neka kintica,steknu se poznanstva i kontakti sa kompanijama itd. Mozda se iskamci i neka stipendija ;)

Onda,sa diplomom u dzepu,vec imas spisak vrata na koja ces da pokucas i da se nadas da ce neko da kaze:e,super sto si diplomirao,ti vec znas sta mi radimo,ajde dodji pa da vidimo.

Mislim,nije ovo tako tesko ostvarljivo.Reforma kompletna svega i svacega,pa ako se pocne sutra,za jedno 150-200 godina mozda se i pojave prvi rezultati.

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 17:33 - pre 166 meseci
Citat:
peromalosutra: Nekako nisam ubjedjen da se nakon zavrsenog fakulteta, sa znanjem, ne moze naci posao u struci.

Pa vidi, znanje koje je potrebno da bi se polozio ispit cesto nema nikakve veze sa znanjem koje je potrebno da bi obavljao finansijski isplativ posao za poslodavca.
Tako da prilikom trazenja posla "znanje" koje konfigurira u toj prici je znanje koje si stekao radnim iskustvom, a ne spremanjem ispita. Te je u tom pogledu veoma tesko naci posao ako nemas prakticnog iskustva, jer danas nema mnogo firmi koje zaposljavaju nevjeste pripravnike sa planom da se oni tu priucavaju u firmi godinu-dvije, cituckaju dokumentaciju, uceci od starijih kolega... sa nadom da ce za par godina od njih biti korisni radnici koji ce u sledecih 20 godina biti profitabilni.
Takvih firmi nema vise u Srbiji i mozes biti sretan kad nadjes neki posao u kome poslodavac ne ocekuje da ces vec sutradan po dolasku na posao zaraditi za poslodavca vise para nego sto on treba da te plati za taj dan, a kamoli da ti par mjeseci placa "uhodavanje" u posao i "pecenje zanata".

Ajde ovi sa jeftinijom opremom, tipa programeri koji mogu da izguraju sa nekim kompjuterom ili donekle i elektronicari koji jos i mogu nesto da urade sa koliko-toliko jeftinim cipovima i nesto prirucne opreme... ali sta da rade npr. automaticari, energeticari, masinci, hemicari, tehnolozi,... oni opremu iz svoje struke mogu gledati samo na televiziji, tako da pokretanje nekih mini-biznisa, projekata i planova iz njihove koze svrsenih studenata- tesko buraz, tesko....
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 18:01 - pre 166 meseci
Cini se da je u tome problem, licno upisujem trecu godinu ETF-a i kako sam do sada uglavnom orjentisan ka programiranju uz interese iz srodnih oblasti (elektronika itd) posmatrao sam situaciju prilicno subjektivno.

Medjutim cak i na tako pogodnom smjeru gdje se mnogo moze napraviti samo sa kompjuterm, voljom i vremenom na raspolaganju, velika vecina studenata govori kako nam nedostaje prakse, zali se to ucimo "suvoparnu teoriju", a ne ucimo da to primjenimo .. a sve sto je potrebno je da se skupi par ljudi sa slicnim interesovanjem i da pocnu da rade na nekom projektu, da se podjele u grupe, pa elektronicari naprave neki uredjaj, programeri napisu softver za njega, neko da radi menadzment i koordinaciju i slicno, u to bi se mogli uklopiti studenti raznih interesovanja. Mislim da bi svaki fakultet na ovu inicijativu dodijelio neke bazicne resurse.

Probao sam nesto slicno na ETF-u u Banjaluci i uspjeli smo da dobijemo podrsku fakulteta i asistenata, doduse nedostatak vremena je odlucio da se sve uglavnom zavrsi na tome pa trenutno i nemamo nekih implementiranih projekata za pokazati.

Citat:
li sta da rade npr. automaticari, energeticari, masinci, hemicari, tehnolozi,... oni opremu iz svoje struke mogu gledati samo na televiziji, tako da pokretanje nekih mini-biznisa, projekata i planova iz njihove koze svrsenih studenata- tesko buraz, tesko....


Ovo je aspekt koji nisam posmatrao i generalno nisam upoznat sa tim koliko je moguce uraditi nesto upotrebljivo sa nekim improvizovanim sredstvima. Pretpostavljam da nije (kao sto ti kazes), e tu se doticemo opet do te druge strane odgovornosti, gdje i drzava treba da se ukljuci.

 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 18:27 - pre 166 meseci
Tesko da drzava u danasnje vreme moze da se ukljuci drugacije nego da daje neke kredite za samozaposljavanje sa malim kamatama i dugim grejs periodom ili slicno, ali tu je pa kvaka isto kao i za sve kod nas, neko trazi XX% da ti odobri takav kredit ili eventualno subvenciju za samozaposljavanje. Tako da je mrka kapa. Mada, ko se bavi programiranjem isl, ne mora ni da cilja ovde, nego moze ovde da zivi a da radi za neke napolju, to bi mu bilo najbolje resenje. Ono, da ne gubio vreme trazeci posao ovde, nego odmah da cilja napolju pomocu interneta, ali sa druge strane, za to mu pa fakultet i ne treba. Mada to opet nema veze sa totalnom propascu bilo kakve grane privrede ovde u kojoj su potrebna tehnicka zanimanja, sto je katastrofa za bilo koju zemlju. Tesko da ce ekonomija takve zemlje ikad da ode dalje od trange frange modela.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 19:29 - pre 166 meseci
Drzavni fakulteti su jednostavno ogledalo moguceg u drustvu...

Kazete "puno teorije a malo prakse, zanimljive prakse" - pa to je jasno, odakle silna industrija - PRAVA, velika industrija, koja bi mogla da radi dovoljan broj projekata sa fakultetima?

IT i elektro inzenjerima telekomunikacija i sl.. je lakse, zato sto ta industrija ipak postoji u Srbiji...

A sta sa tehnolozima, masinskim inzenjerima i sl? Ima posla naravno, ali obim industrije je takav da je tesko moguce ocekivati neke obimne projekte na fakultetu.

Zbog toga se ljudi i odlucuju ILI za neki privatni "instant" fax ili za ekonomiju/pravo ili ETF. Gde "ETF" u principu sluzi kao "gateway" za emigraciju mnogima.

To je "kokoska-jaje" problem - neka konkurentna hemijska, masinska i sl... industrija je odavno pre par decenija desetkovana - i dok se ne obnovi do nekog slicnog nivoa, tesko je ocekivati nekakav bogat prakticni program na tim faxovima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa-hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 19:43 - pre 166 meseci
Citat:
KING:Nista to cudno nije, jer ovde ne postoje fabrike ni privreda. Sta ce da rade inzenjeri ovde? Ja stvarno ne znam sta bi radio sad neki taze inzenjer (tehnicke struke) , eventualno ako ga prime negde da mastiljari tj da bude nekakav "šef" u par fabrika koje rade, šalterusa u nekoj banci ili u EPS. Osamdesetih su teh fakuletete pokusavali da upisu skoro pa duplo nego koliko su primali, i to najbolji djaci, a sad se ne upisuje ni 20%. To je zalosno i sramota. I samo jos jedan znak ludila ovih ovde, svejedno sa koje strane katedre sede ludaci, da li ovi koji nece da reformisu fakultet ili ovi koji svi hoce u nekakve menadzere i slicnu baraberiju. Eventualno idu na prava ili medicinu, a osnovni motiv im je "davanje poklona" , i nikoga od njih nije briga da se stvarno necim bavi u zivotu. To je sve intelektualno, moralno i... covecanski ;-) inferiorma bagra, lutke od krvi bez trunke ideje. Sto bre takve neko ne pobaca u vodu, sve komplet, sta diraju kucice. Mene retko sta iznenadjuje, ali ovo stvarno nisam ocekivao. Ovo je dno dna za mene. Najnaprednije zemlje sveta su one zemlje koje ulazu u nauku i tehniku i gde su tehnicka zanimanja trazena, a oni koji ulazu u tamjan mogu samo da kopaju, grobove ili kukuruz, svejedno je. A i to dok ih "menadzeri" , popovi i ini izmuzu do maksimuma, pa pobegnu odavde. Jaka zemlja i "narod" u kojoj od 5 - 6 miliona stanovnika za elektroinzenjera hoce da uci njih 100 - 200 komada. I takvi ce da pricaju nesto protvi zlog Tite i njegovih i njihove zemlje. Stoka.


Tačno tako. Što više starim, sve više se slažem sa tobom i delim tvoj bes.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 20:14 - pre 166 meseci
Eh, pa nije to sad posle svih ovih godina bas pravi bes koji traje. Mada je nakd bio, kao sto bi definisao Carls Bukovski, kaze, "mrznja, jedino osecanje koje traje". Ali kako drtavi, umori se covek od toga, mislim da mu to bude sve, nego je sad to vise vise onako, "bes" iz rezignacije, samo za casove dokolice. Mada ovi mladji bi i trebalo stvarno da budu besni zbog ove situacije, zato sto samo takvi besni mogu da promene nesto i uvek su samo takvi menjali drustvo. Ono, mozda se ovih 200 komada koji nece da idu nigde nego hoce da zive ovde a vole tehnicke nauke sakupe pa nadju neke pare da pocnu nesto stvarno sto nije trange frange. Kao prica o tehnoloskom napretku koga su u principu uvek vukli par momaka sa bazom u nekoj garazi ;-) Pa ih onda vidi mister sa debelom cigarom i naprave bum. Samo treba da im ciljna grupa bude globalno trziste, ili mozda ne cak ni trziste, ni pare ni nista, nego eto, da dokazu da mogu, zbog sebe. Ja sam samo "naucio" da oko takvih "projekata" ciljna grupa ne treba da im budu ovi ovde jer od njih i tako nema nista, ako to nisu djidjuve, ogledalca i gologuze opajdare. Eno, skoro je ovde neko pisao kako je bio u... sta znam, ustanovi tipa Pentagon pa tamo video nesto kompjuterske opreme na kojoj pise "made in EI Nis, Yugoslavia". Mozda onda to bude ponovo, ko zna. Ne Jugoslavija i EI Nis, nego nesto slicno. Sad dok ovo pisem sam sebi delujem naivno, ama sta da radis. Kazu da je svaki cinik ili slicno u stvari razocarani idealista. Kakvi mozda treba da budu i ovih 200 sto ce da promene srpski svet :-(
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-138-125.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 21:17 - pre 166 meseci
@peromalosutra, lepo je to, kao skupi se neka ekipica,ovo ono... jedna mana - TO KOSTA
kosta imati te racunare na kojima ces programirati (ok,imas vec svoj komp,radis na tome)
kosta oprema za elektronicare (ajd imas lemilicu i srafcigere,a sta cemo sa malo ozbiljnijom opremom,tipa osciloskop?)
delovi pogotovo kostaju
kosta napraviti kampanju (ekonomisti) i progurati to
kosta prostor u kojem se sve ovo radi (mozda prostorije na faxu nekom?)

sve kosta, i nije u pitanju sica tipa 100-200 dinara...

mislim da je informaticarima "najlakse" da se razvijaju,jer im najmanje i treba, samo jedan komp (ali opet,potrebna je dobra osnova, dobri profani)
dok je ostalima (pa i elektronicarima,automaticarima i masincima...) malo ipak teze
treba komp, treba osnovni alat (veoma pozeljno bi bio napredniji alat), trebaju delovi...

a stepenicu vise su pomenuti hemicari i slicni

Citat:
Ivan Dimkovic:
Kazete "puno teorije a malo prakse, zanimljive prakse" - pa to je jasno, odakle silna industrija - PRAVA, velika industrija, koja bi mogla da radi dovoljan broj projekata sa fakultetima?


koliko znam,faxevi se obicno vode kao obrazovno naucne ustanove
pa kao takve imaju "puno pravo" da se bave istrazivanjima i na svoju ruku, nevezano za trenutnu privredu (npr. da prodaju istrazivanja napolje, da rade jednostavno da bi studenti naucili neke osnove i malo naprednije stvari,makar ti projekti neimali neku novcanu vrednost), razvijaju nesto (sa studentima)
medjutim,toga kod nas malo ima (opet,vrati se na lovu, budzeti su smanjeni, skole se dobrim delom finansiraju od upisnina i skolarina,a pomenuta tema se bas vrti oko toga kako je smanjen broj upisanih studenata - dakle - smanjeni prihodi)

iskreno, usrecilo bi me kada bi sada neko rekao istinito "GRESIS! jako gresis! kod nas na svakom fakultetu imas po 10ak aktivnih projekata na kojima ucestvuje oko polovina upisanih studenata", ali bojim se da se to nece desiti,barem ne u skorije vreme


sta vise reci,nego da postoje studenti (i ucenici) elektro struke koji nisu takli lemilicu u zivotu, a kamoli nesto i napravili s istom
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 21:42 - pre 166 meseci
Citat:
Horvat: koliko znam,faxevi se obicno vode kao obrazovno naucne ustanove pa kao takve imaju "puno pravo" da se bave istrazivanjima i na svoju ruku, nevezano za trenutnu privredu (npr. da prodaju istrazivanja napolje, da rade jednostavno da bi studenti naucili neke osnove i malo naprednije stvari,makar ti projekti neimali neku novcanu vrednost), razvijaju nesto (sa studentima) medjutim,toga kod nas malo ima (opet,vrati se na lovu, budzeti su smanjeni, skole se dobrim delom finansiraju od upisnina i skolarina,a pomenuta tema se bas vrti oko toga kako je smanjen broj upisanih studenata - dakle - smanjeni prihodi)
E pa Tita i njegovi su bili osnivaci CERN-a, posle su se povukli zbog ekonomije, nisu imali pare da dalje placaju, ali to nema veze, tj ima ali nije tema, ali hocu da kazem da su oni u to vreme imali ideju i viziju kuda, kako i zasto, sto ovi sad nemaju. Znaci, "drustvena elita" ta na kojoj je da uoblicava drustvo u kom pravcu ce da ide, samo sto ovde to ne postoji, "drustvena elita" , i onda je potpuno razumljivo zbog cega ovo drustvo koristi nekakva civilizacijska dostignuca ali u njima nikako ne ucestvuje nego samo parazitira. Ali kako taj parazitizam nije postignut kroz evoluciju nego onako djuture, grebatorski, onda je ovo i ovakvo drustvo osudjeno na propast. Ako se ne opameti, sto nece. Sta da radis. Tako da su jedine mogucnosti za one kojima lezi tehnicka struka izgleda bezanija, sa ETF kao odskocnom daskom, ili u garazu pa guslaj dok ne smislis vrucu vodu, tj dok ne smisle sta da smisle. Takvi su oni.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 22:37 - pre 166 meseci
ko uci znace, ko krade imace !
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 22:49 - pre 166 meseci
To! U radiše svega biše, u kradiše još i više! Tako ti je u Srbiji, brale.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...05.09.2010. u 22:55 - pre 166 meseci
@Horvat

Stoji da kosta, ali sam si i dao rjesenje, a to je ucesce fakulteta u procesu.

Ne vjerujem da ce bilo koji dekan/profesor odbiti grupu studenata koja mu dodje sa razradjenim planom i kaze "mi zelimo da pravimo to i to, trebale bi nam opremljene prostorije (koje svaki fakultet ima, u njima drzi labaratorijsku/prakticnu nastavu), iskustvo asistenata i nesto od opreme". Naravno, kljuc je da zahtjevi budu koliko je moguce realni (da ne kazem skromni) i da se zauzvrat obecaju rezultati. Pogotovo sto time moze da skupi razne poene zbog animacije studenata i to potvrdi listom zavrsenih projekata.

Kod mene na fakultetu smo ovo uspjeli progurati: http://etfbl.net/index.php?c=p...&f_id=12762&ss_jezik=1 medjutim studenti su ti koji se nisu odazvali i svoje vrijeme nisu ulozili u ovako nesto (ukljucujuci i mene), sto ce se ipak nadam se promjeniti. E sada, kod nas je to bilo jednostavno, zbog prirode posla kojim bi se bavili, sto je neko spomenuo za pocetak je dovoljan i samo jedan racunar, za druge oblasti tehnike gdje su potrebni znacajno veci resursi ovo vec postaje problem.




 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 07:32 - pre 166 meseci
Citat:
Izvoljski: ko uci znace, ko krade imace !

Citat:
Lesli Eldridz: To! U radiše svega biše, u kradiše još i više! Tako ti je u Srbiji, brale.




I to spada u neki od važnih faktora, koji utiču na opšte opredeljenje mladih, proizišlo iz stvarnosti trenutnog društvenog stanja, ali na žalost - to je demotivacija.

A iz predhodnih postova se zaključuje jedno beznadno stanje, pokušaji da se "štapom i kanapom" snalazi manja grupa entuzijasta, ali to nema veze sa (potrebnim) normalnim sistemima razvijenog društva.
Prisusutvujemo već 20 godina rasprodaji stečene imovine, koriste se resursi (ali ne zadugo), koje je jedno prethodno društvo stvorilo...ostali su isti programi u školama i fakultetima...bla, bla bla.

Svi smo fakult. obrazovani, spremaju mi se dvoje unučadi (dogodine) za neki fakultet, po nekoj inerciji...bez jasne vizije - šta od toga imaju, jer je jači uticaj na njih iz neposrednog okruženja ono što su naveli
@Izvoljski i @Lesli Eldridz.

A kuda to vodi, zna se.
Sam naslov Teme otkriva.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 07:46 - pre 166 meseci
Još par stavki...
Državni fakulteti, usled konkurencije privatnih menadžerskih usmerenja (a nepopunjenosti svojih tehničkih smerova), sve više i sami otvaraju menadžerske studijske programe. I to vrti u krug..

Masa inženjera, nemajući posao ili ga nedavno izgubivši propašću preduzeća, završavaju za nastavnike.

Studenti su mahom i sami demotivisani i često ne prihvataju dobre prilike. Npr. baš kod mene na faksu su imali priliku da idu na praksu u jednu jaku firmu, gde se stvarno radi i može da se nauči puno, a oni se nećkali: ko da ide po 6 sati mesec dana tamo?!

I tako..
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 10:01 - pre 166 meseci
Državni fakulteti često pod svojim okriljem hrane fosilni profesorski kadar, nesposoban da se menja, prepozna i prizna vreme u kome se živi i radi. Takav kadar je praktično nemoguće pomeriti zbog socijalnog konteksta državnih ustanova i ostaju na svojim pozicijama do penzije ili biološkog uništenja. Svoj rad uglavnom vrednuju mukom koju je potrebno proizvesti kod studenata za polaganje ispita a manje kvalitetom znanja, umenja, navika, opštih sposobnosti i osobina ličnosti koje će studenti steći za vreme u kome se živi - jer to ne umeju da ocene. Najčešće se ocenjuje trenutna utreniranost nekakvih nazovi znanja. Stvarni sadržaji nastave često ne sadrže ni elemente povezivanja teorije s praksom, a zahtevi za apstrakcijom i važnošću aktiviranja misaonih operacija se zloupotrebljavaju samo tako.

Kako radim u firmi koja je sklop mašinsta i elektrotehnike, stekao sam i svoje mišljenje o svemu ovome. Tipičan mašinski inženjer (čast izuzecima!) savršeno rešava zadatke iz više matematike, (za kviz Milioner) zna kolika je tačka topljenja nekog metala, ali ne zna da razlikuje sivi liv od čelika, niti zna prednosti jednog i drugog u konstruktivnom smislu. Ne zna kako se zove 95% klasičnog alata kojim će biti okružen na radnom mestu. Ne zna da vari, buši, reže, radi na strugu, glodalici, ne zna da drži turpiju u ruci. Ne "oseća" ništa čime će biti okružen. Naši mašinski inženjeri se spremaju da projektuju nešto što je odavno isprojektovano, da dokazuju nešto što je odavno dokazano, izračunavaju nešto što je odavno izračunato, odnosno spremaju se za nešto što nikada u životu neće videti na svom radnom mestu.

Ovo naravnio ne znači da treba sve apstraktno izbaciti iz planova i programa, i od inženjera napraviti VK majstore - nego priznati nelogičnost i sadržaje uskladiti koliko toliko sa realnošću.

Uzgred, evo i mog odgvovora na jednu istorijsku temu na ES-u koja se tiče "perspektivnosti" mašinskog inženjera u Srbiji. Problem mašinskog inženjera u Srbiji je što svoje znanje teško može da unovči "privatno", a znamo da je danas jedna plata malo. Tako, u mom okruženju mašinski inženjeri se "specijalizuju" za: pravljenje kuhinja po meri, pravljenje ikebana, držanje časova matematike i fizike, uvođenje struje, lepljenje keramičkih pločica i sl. Tek retki srećnici ostanu u svojim okvirima (potrebna dobra lova za alat i prostor) i nauče da izrađuju čamce od metala. Tako ovaj pasus može opravdati razloge iz naslova teme.

O elektro inženjerima neću pričati, ali verujem da je slično kao i sa mašinskim.

Sve u svemu, na državnim fakultetima se u najgorem slučaju ipak iskristališu dve važne osobine budućeg akademskog građanina: upornost i sposobnost za "nošenje" i s neinspirativnim zahtevima, kakvih je u praksi najviše.


Na drugoj strani, privatni fakulteti su prepoznali probleme državnih fakulteta, ali im to trenutno nije primarni cilj. Glavni cilj (ako izuzmemo zaradu) je pridobijanje što većeg broja studenata, kako bi se stvorila kritična masa i stekli uslovi za sveopšte priznavanje "legaliteta". Taj legalitet je trenutno zaista pod velikim znakom pitanja (jer su pod imperativom pomenutog primamljivanja što većeg broja studenata) kriterijumi spali ispod svih normi. Ne može se vršiti generalizacija, ali pouzdano znam da je završavanje (doškolovavanje) treće i četvrte godine na jednom privatniom fakultetu lakše nego jedan kolokvijum na jednom državnom fakultetu. Superbaka je dobro uočio i manjak privatnih fakulteta sa orjentacijom ka prirodnim naukama, što samo govori da ni oni nemaju odgovor na kritike koje opućuju ka državnim fakultetima.

Kako sada stvari stoje, izbor privatnog nasuprot državnom fakultetu često je strateški bolji potez jer štedi vreme i energiju. Zauzeće radno mesto nekome ko na državnom fakultetu guli tek treću godinu ;) Nema ljutnje, nit' je ovima sa državnih fakulteta neko obećao radno mesto, dobru poziciju i platu kad završe studije, nit' su ovi sa privatnih fakulteta krivi što školovanje na državnim fakultetima traje po 10 godina.


[Ovu poruku je menjao X Files dana 06.09.2010. u 11:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 11:37 - pre 166 meseci
Citat:
X Files:Tipičan mašinski inženjer (čast izuzecima!) savršeno rešava zadatke iz više matematike, (za kviz Milioner) zna kolika je tačka topljenja nekog metala, ali ne zna da razlikuje sivi liv od čelika, niti zna prednosti jednog i drugog u konstruktivnom smislu. Ne zna kako se zove 95% klasičnog alata kojim će biti okružen na radnom mestu. Ne zna da vari, buši, reže, radi na strugu, glodalici, ne zna da drži turpiju u ruci. Ne "oseća" ništa čime će biti okružen. Naši mašinski inženjeri se spremaju da projektuju nešto što je odavno isprojektovano, da dokazuju nešto što je odavno dokazano, izračunavaju nešto što je odavno izračunato, odnosno spremaju se za nešto što nikada u životu neće videti na svom radnom mestu.

Ovo naravnio ne znači da treba sve apstraktno izbaciti iz planova i programa, i od inženjera napraviti VK majstore - nego priznati nelogičnost i sadržaje uskladiti koliko toliko sa realnošću.


Ovo je zapravo potpuno pogresna predstava o poslu masinskog inzenjera, a pogotovo u proizvodnji.

Od osmisljavanja, preko konstrukcije do realizacije je malo duzi put, a "poznavanje" alata je potrebno samo da se konstatuje stanje, odnosno sta doticna radionica ima ili moze da pruzi(od zahvata), da bi se konstrukcija usaglasila sa tehnologijom(mogucom) izrade. Uz potrebna vremena izrade, angazovanja i habanja alata, da be nakon veriznih poligona i plana izrade ispao proizvod za minimalno vreme i minimalan trosak, propisanog kvaliteta.

U vecini se proizvodi vec napravljeno, posto zaista sve sto je napravljeno ne postoji na svakom mestu. To sto se moze kupiti negde gotovo za neke pare je jedna filozofija, a razvijanje procesa proizvodnje, ucesce neke grupe ljudi u kreativnom proizvodnom radu je druga prica...

Poenta je da se raspolaze sopstvenim resursima. Pa ako si Qatar, onda valjas naftu i kupujes Rolsove

Za 5-6 godina, predpostavljam, bice neophodno okrenuti se realnim resursima i realnom radu, posto kradje, reketa i poreza nece biti u toj meri, sto se obrta novca tice, ne kao pojava. Jednostavno je sistem u Srbiji prezasicen parazitima, i vise nema potrebne kolicine maglovitog novca za klepanje.

A novac je uzrok odluka sta raditi. I sta upisati zarad brze zarade, i kojim se poslom baviti. Lagodnih zelja je sve vise, a bara sve manja.

Poz

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 11:48 - pre 166 meseci
Citat:
X Files: Superbaka je dobro uočio i manjak privatnih fakulteta sa orjentacijom ka prirodnim naukama, što samo govori da ni oni nemaju odgovor na kritike koje opućuju ka državnim fakultetima.

Neće ga ni imati sve dok mi iz budžeta plaćamo nastavni kadar na državnim fakultetima i dok su dobri đaci u dilemi da li da besplatno upišu državni fakultet ili da plate školovanje na privatnom.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...06.09.2010. u 11:51 - pre 166 meseci
Pominješ proizvodnju, širok je to pojam. U našoj firmi je NEKADA za vreme remonta (mesec do dva godišnje) bila OBAVEZA da inženjeri i uopšte radnici u proizvodnji dođu u sektor održavanja i pomažu u remontu (umesto što se dogovore kada će ko da bude "dežurni" u praznoj sobi). Time stiču bitna znanja o mašinama kojima upravljaju. Pominjanje alata je u kontekstu sistematičnosti sticanja znanja, kao da je preskočen dobar deo osnovne škole. Da ne bude posle "pa ja uopšte nisam za ovaj posao".

Inženjeri se po mom iskustvu sve više pretvaraju u nekoga ko "ima ključ" od ormara sa dokumentacijom.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21787 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.