Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21786 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...09.09.2010. u 12:23 - pre 165 meseci
@NicholasMetropolis,

Ja znam nekoliko ljudi licno koji su u Srbiji dobili finansiranje... ali je to bilo drasticno duze i teze nego njihove kolege na zapadu.

Nemam podatke, dakle pricam samo iz nekog empirijskog iskustva: mislim da je % ideja koje mogu da se realizuju na taj nacin jednostavno drasticno manji u trzistima koji nemaju razvijen sektor investitorskog finansiranja.

Tacno je da VC lova moze da predje granice, ali kao sto i sam znas u investicijama je sve u menadzmentu rizika - a rizik prelaskom svoje granice (ili granice svoje bescarinske zone) drasticno skace... a prelaskom u neke nesredjene zemlje skace jos vise.

To prakticno znaci da je barijera za dobijanje VC love mnogo mnogo veca. Fondovi koji se bave investicijama po Balkanu se mahom fokusiraju na nekretnine i par probranih izuzetno uspesnih firmi koje imaju jako mali rizik - to je prilicno daleko od VC tipa finansiranja.

Slazem se da ima dosta toga loseg u balkanskom drustvu generalno, od "uspeh se ne prasta" pa do cestog podrugljivog stava prema necemu novom i inventivnom te od necega sto bih nazvao "ma ne moze bre" fenomen gde se gomila stvari ubija u startu sa tim stavom... ali nije samo to problem, problem je i u pristupu kapitalu.

ICT biznis je verovatno najmanje pogodjen i najvise "lici" zapadnom sa najvise sanse da mozes dobiti finansiranje za neki projekat i preko granice, ali to je priroda ICT-a - nisam siguran da neko u masinstvu recimo moze da kaze da za podjednako inventivnu ideju i plan za egzekuciju moze podjednako jednostavno da dodje do love.

Ali opet, to je moje "empirijsko" opazanje... ako neko ima drugacija iskustva molim da me demantuje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...09.09.2010. u 12:38 - pre 165 meseci
Ja sam od 2000 na ovamo dva puta jurio VC kapital za otvaranje appdev outfita ovde, oba puta sam ispusio, jednom cak od strane sopstvenog poslodavca a sve je bilo spremljeno, i ideja i busiess plan i kontakti, cak i high-level ekipa koja bi vodila outfit. I upravo je rizik kombinovan sa nerealnim troskovima operative presudio u oba slucaja. Mozda bi danas moglo da se proba opet ali sada i VCovi imaju druge vrste problema, a i softverska industrija je sve vise hostile i sve rizicnija kao investicija zbog lose odradjenog patentnog sistema. A ideje koje su bas ekstremno originalne do te mere da ih ne mogu sacekati trolovi, to su vec retke, retke pojave.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...10.09.2010. u 13:14 - pre 165 meseci
Pa napravio sii sistemsku gresku.

Pokusao si da oformis nekakvu "proizvodnju", koja Srbiji ne treba, ne mislim tematski nego principijelno. Od 2000-e godine, planirao se zivot na lakim parama, kredita i zaduzenja, svih mogucih vrsta, a ne formiranje proizvodnje.

Uz to, nisi bio clan (neke) finansijske stranke, ali ti ni to ne bi pomoglo, posto si zeleo SAMO proizvodnju, i plan se odnosio samo na to.

U tom planu je trebala da stoji stavka odliva novca na potrebne lokacije, blokada trzista na odredjen nacin, i mehanizmi drzavnog uplitanja u raspodelu novca po tom pitanju.

Tada bi "biznis plan" bio prihvatljiv, i velike kolicine novca bi proticale kroz projekat.

Od Tvoje vestine, zavisilo bi koliko bi para preostalo u tvojoj kasici, ili, mozda js bolje, koliko bi prosirenog uticaja dobio za sakupljanje parica na drugim temama. Da pojasnim, ne bi dobio neprskani novac, vec uticaj na neke drzavne resurse, koji bi bili indirektni izvor licnih para

Poz
 
Odgovor na temu

srdjee

srdjee
Član broj: 5097
Poruke: 673
*.opera-mini.net.



+25 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...11.09.2010. u 08:32 - pre 165 meseci
^^ Ja sam skontao da je mmx trazio inostrani VC?

@mmx
Ako mozes reci koji su konkretno rizici bili kljucni pored 2. razloga koji mi takodje nije jasan ako si ti pravio biznis plan?
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...11.09.2010. u 12:49 - pre 165 meseci
Rizici
- slab i nikakav patentni portfolio
- governance i prenos vlasnistva nad proizvodima (u jednom slucaju)
- mid-term politicka nestabilnost
- trenutna ekonomska nestabilnost i los finansijski sektor

Nerealno skupi operativni troskovi:
- Lokacija
- Skupi seniori + drzavni overhead (sve mora legit)
- Internet

O ovom drugom sam svojevremen i pisao u nekoj temi o specificnosti beogradskih developera, da ne ponavljamo tu celu pricu. Imaj u vidu da se sve ovo desavalo pre ekonomske krize i da su nekretnine bile preskupe i za kupovinu i za rentu, internet je kostao ruku i nogu (to je bilo pre demonopolizacije medjunarodnog povezivanja) a labor market je bio naklonjen devoloperima jer su i ostali veliki igraci masovno zaposljavali u to doba (MS, FS, itd) i nudili jake plate. Te stvari su se promenile ali rizici nisu nista manji (sta vise jos su izrazeniji). Znas, nije da smo najgori i najskuplji na svetu, daleko bilo, ali jos ima manje rizicnih a jeftinijih u izobilju.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...18.09.2010. u 01:23 - pre 165 meseci
Ne bih da svojom gorčinom okadim tematiku, ali duboko sam razočaran, ne samo današnjim trenutkom, već generalnom perspektivom.

Vidim da se malko diskutovalo o tome koliko su zlo giga miga mega ‚‚univerziteti‚‚.

I to je namerno urađeno, duboko sam uveren.

Puna je državna uprava takvih ‚‚kadrova‚‚ i dobro se drže zajedno svojim ‚‚pacovskim‚‚ instiktima - neko je gore to pisao.

Ono što me posebno nervira je potpuno izvrnuta logika, koja em, što ne ulaže u domaće,
nego to još i promoviše kao pametno i ‚‚tržišno logično‚‚

Iako su verska mišljenja ovdi zabranjena, ja eto verujem da nam fali još dve, tri godine da potonemo potpuno do dna.

Pitanje je i oćemo li se tu zaustaviti?

Da citiram Štulića :

‚‚A šnjur nose opaki, sa nečuvenom moći da teraju što zažele !
Mnogo ih je - i strašno galame.
Obično razbiju sva ogledala na koja naiđu....
Da ne ostane ni trag na lepotu‚‚


Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...18.09.2010. u 08:26 - pre 165 meseci
To o cemu pises stoji isto i za drzavne.
Cak mislim da je izrazenije, nego kod privatnih.

Sa tim da privatni to radi o svom trosku kao i student koji to dobrovoljno placa.
Kome drzavni odgovaraju?
Mogu da upisu ili ne upisu koliko hoce, moze da im zavrsi 5 ili 90% studenata, moze program da bude isti 30 godina - i to sve za pare poreskih obveznika i bez bilo kakve odgovornosti.

Mislim da su oni prilicno vece zlo koje treba da brine Srbiju.

Citat:
Ekonomski fakultet u Novom Sadu ima nesvakidašnju praksu zbog koje studenti s pravom negoduju. Kad god žele da dekanu podnesu molbu, žalbu ili zahtev, naravno u pisanoj formi, traže im uplatnicu od 800 dinara. Taj namet je propisan internom odlukom, a nema ga nijedan fakultet u Srbiji. Ova stavka opterećuje skroman studentski budžet, ali je problem i zašto plaćaju ono što je već plaćeno kroz funkcionerski dodatak za dekana.

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...acanje-dekanu-kosta-800-dinara

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...18.09.2010. u 11:01 - pre 165 meseci
Izinite, a sta je to "politicka nestabilnost", koja tako utice na doticni posao.

Predpostavljam da niste partijski funkcioneri, koji krecu u "kombinaciju" pokrivenu mandatom partije, i koja se moze prekinuti prestankom mandata. Ta floskula je njihova. Koriscena u zelji dokopavanja vlasti i uticaja.

Od 2000-te, nikakve politicke nestabilnosti nije bilo. Bilo je samo usporavanje reformi(koje jos traje, intenzivnije, posto se reforme pogresno sprovode), i tone supljikavih zakona, sto je pomalo smetalo preduzetnistvu.
Politicki, nikakva bura se nije desavala, koja bi uticala na rad malog preduzetnika. I kada je izvrsen atentat na Zorana Djindjica, to nas je pogodilo kao gradjane, moralno, ali niko nije prestao sa svojim tekucim poslom(krimose ne racunam..valjda je to ok)

Cak i kod smena lokalnih partija u upravi, nastavjani su nezavisni poslovi, nezavisni od opstinskih tendera...gde je bio problem, ako se nije zelela "drzavna suma"..

Poz
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...19.09.2010. u 17:25 - pre 165 meseci
Evo,ko da su pratili temu:

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...odsto-ima--fakultetsku-diplomu

Mada ne znam kojim je to obavezujucim aktom utvrdjeno da:

Citat:
Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva


i koje su sankcije ako zemlja clanica to ne ostvari? No dobro,nema to puno veze sa nama. Ne sumnjam da ce se vlasti u Srbiji potruditi da statistickim metodama za 10-tak godina dokazu kako zemlja ima 25-45% visokoobrazovanog gradjanstva i verujem da ce uspeti,bez obzira na stvarnost. Evo,ova drzavna sekretarka vec najavljuje da ce se procenat povecati. Malo elasticne statistike,malo novi privatni gigamegaultra univeziteti sa instant diplomama,malo uracunavanja diplomaca koji su vec zbrisali,a nisu odjavili boraviste u srbiji i eto...tje da bude sredjeno


Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...27.09.2010. u 12:42 - pre 165 meseci
A maloumnike koji smisljaju izraze kao "bankarski proizvod" hoce li da racunaju?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: A ko ce da radi nesto konkretno za 5-6 godina?Ili-dno je jako blizu...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21786 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.