Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20752 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 10:43 - pre 164 meseci
Citat:
Java Beograd: Totalno, totalno, ali TOTALNO pogrešno ! -18 C je temperatura koja se ne bi smela prelaziti.

Možeš li da pojasniš?

Koliko je meni poznato (a kuvanje mi je kao neki hobi) kod zamrzavanja namirnica je bitno da se one zamrznu najviše za 2 sata.. Npr. za neki običan komad mesa, ne mnogo debeo, je potrebno 2 sata na -25 da bi se kompletno zaledio... Na -1 bi se takođe zaledio, ali verovatno za 20 sati, pa to nije odgovarajuće... Ne verujem da ima veze sa nekom bakteriološkom ispravnošću, već da je do toga da bi se u tom slučaju formirali ogromni kristali vode unutra, i od ukusa i teksture namirnice ne bi ostalo ništa...

Ako je namirnica bakteriološki ispravna (da nema parazite i sl.), može se zaleđena čuvati i na -1 bez problema... Međutim da bi namirnica bila bakteriološki ispravna mora u fabrici biti zamrznuta na preko -35 kako bi se pobili svi štetni paraziti...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 10:43 - pre 164 meseci
Nisi u pravu ventura (bar za deo sa isto je -1 i -50). Cista voda ledi na 0 ali voda u namirnicama nije "cista". AKo na pakovanju stoji -18 postoji razlog za to.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 11:41 - pre 164 meseci
Ima na nekim pakovanjima, piše: na temperaturi -18 rok je godinu dana, a na -120C 6 meseci. Ili tako nešto...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 11:58 - pre 164 meseci
Nisam odavno video takvo pakovanje. U nekom trenutku kao da su svi presli na "ispravno do" i cuvati na -18C, dal je u pitanju neka promena propisa ili samo teze da produze rok trajanja, nemam pojma.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-164-165.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 12:10 - pre 164 meseci
je l to na frikom ribi pise da je uvezeno iz hr? :D
lol

a ono oko vakumiranja ribe, zasto bi morala biti vakumirana?!

(btw,na snimku nigde nema dokaz da je taj datum koji kaze da je)

Citat:
cyBerManIA: Kao prvo, pricate za kvalitet snimka kao da je sniman 3D kamerom..

mislis hd?

a sto se tice hleba za 25 i 26 dinara, zasto si uzeo onaj za 26 ako si izricito trazio za 25 (a nije ti rekla da tog vise nema)?

na zalost, pokvarena roba je PRECESTA (i jedan primerak je puno) u manje vise svim lancima
al meni nisu jasni upravnici tih prodavnica, koji k narucuju toliko kvarljive robe KAD ZNAJU DA NECE PRODATI SVE u roku,umesto da 2 puta naruce po manje, izgleda kao da odjednom naruce sleper, pa ako prodje,prodje (i onda se desava prelepljivanje nalepnica ili cak i bacanje gomile hrane, sto opet, umesto da daju u narodnu kuhinju ili slicno, nekih nedelju dana PRE isteka roka, oni ce to baciti, ovo vazi i za mesne proizvode kao i za voce i povrce...)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 21:22 - pre 164 meseci
Ne, misli na 3D. Kamera jeste hd al' su ljudi digli frku kao da je to neki ne znam kakav hi-tech (kao sto bi bilo kad bi bila 3D). Kontas? :)

Ako na pakovanju pise da je vakumirana onda MORA da bude vakumirana makar to inace bilo totalno nepotrebno. Ako na pakovanju pise da su pakovali Marsovci, ima da pakuju fakin' Marsovci inace im treba odrati kozu sa ledja.

Sto se tice narucivanja, verovatno ti je poznat pojam "popus' na kolicinu" :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-164-165.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 21:54 - pre 164 meseci
mea culpa, preleteo sam recenicu, pa sam pogresno zakljucio sta je covek hteo reci

pa je l pise da je vakumirano pakovanje?(na snimku se ne vidi da pise)

tesko da dobiju toliki popust da im se isplati prakticno pola narudzbe (subjektivna procena) baciti, al dobro, ako ne placaju, bas im je svejedno koliko ce baciti
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:02 - pre 164 meseci
Paaa, ocigledno ne bace :)

Ne znam na tom konretnom ali obicno pise. A i ono.. da ne pise, ako je vakumirano napravljeno tako ima i da ga prodaju.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-164-165.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:04 - pre 164 meseci
ma ok ako je napravljeno vakumirano, ja pitam je l jeste posto tu ribu ne kupujem
kupujem neke druge, koje su u slicno takvoj plasticnoj foliji, sta li je, ali nisu vakumirane, nego samo zavarene (koliko se sad secam) (a "odvakumirati" se moze jedino ako je ostecena kesa,ne?)

a oko prvog, stoji to...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:43 - pre 164 meseci
Citat:
Shadowed
Ako na pakovanju pise da je vakumirana onda MORA da bude vakumirana makar to inace bilo totalno nepotrebno. Ako na pakovanju pise da su pakovali Marsovci, ima da pakuju fakin' Marsovci inace im treba odrati kozu sa ledja.

Do juče smo svežu ribu dobijali zamotanu u stare novine, a sada je odjednom problem što zamrznuta riba nije u vakum pakovanju... Jeez...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:49 - pre 164 meseci
Pa do juce su deca umirala od tetanusa jer su se radjala po njivama i stalama, do skora nismo imali ni wc u kuci, ni pijacu vodu u kuci.
Postoje razlozi zasto se neka hrana na odredjen nacin pakuje.

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:54 - pre 164 meseci
Zaboravio si i ono da danas mnogo više ljudi umire od raka nego pre 50 ili 100 godina... To mora da je zbog zagađenja životne sredine i toksičnosti hrane...

U redu je ispoštovati neke osnovne postulate, ali ne treba preterivati... Zaleđena riba je totalno ok i da je rukama biraš i ubaciš u korpu (ako možeš da kupiš hleb koji je pre tebe ispipalo X ljudi, što ne bi mogao ribu kojoj će taj ledeni sloj koji je dodirivan ionako da se istopi), a ovde se polemiše da li je ok što pakovanje više nije vakumirano...
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 22:57 - pre 164 meseci
Citat:
ventura: Zaboravio si i ono da danas mnogo više ljudi umire od raka nego pre 50 ili 100 godina... To mora da je zbog zagađenja životne sredine i toksičnosti hrane...


Mali offtopic:
Danas mnogo više ljudi umire od raka zbog dijagnostike, a ne zbog nekog širenja bolesti.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 23:16 - pre 164 meseci
Citat:
ventura: Do juče smo svežu ribu dobijali zamotanu u stare novine, a sada je odjednom problem što zamrznuta riba nije u vakum pakovanju... Jeez...


Ja nemam nista protiv da se i sada prodaje tako. Ali ako je proizvodjac stavio u vakuum pakovanje i rekao da se cuva na -18, ima da bude u vakuum pakovanju i da se cuva na -18.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 23:19 - pre 164 meseci
@ventura
To stoji sto se tice s*anja koje se trpa u hranu da bi ostala duze upotrebljiva i mislim da je to i najveci problem sto se tice hrane.
Veci nego vakuum pakovanje vs "sa luftom".
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa27.09.2010. u 23:38 - pre 164 meseci
Citat:
NoneVi: Mali offtopic:
Danas mnogo više ljudi umire od raka zbog dijagnostike, a ne zbog nekog širenja bolesti.

Kada pređeš par hiljada poruka forum sam počne da dodaje [irony] tagove...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa28.09.2010. u 07:49 - pre 164 meseci
Vakumiranje se radi da se spreci oksidacija hrane cime ista gubi ukus, ne skracuje/produzava rok trajanja osim ako rok trajanja nije vezan samo za ukus (koliko se secam ovo je prica za npr kafu).

To i dalje ne negira ovo sto Sahodwed kaze, jbg ako je proizvodjac vakumirao, onda treba takav i da ostane.

Ono sto je meni cudno ovde je da se nijedan smrznuti proizvod (cak i iz uvoza) ne "glazira". Napolju dok sam bio temperature i fluktuacije i vakumiranje uopste nisu bili potrebni za vecinu smrznutih proizvoda jer su isti bili okovani u par milimetara debeo led. Nema oksidacije, nema dehidracije, nema formiranja velikih kristala u hrani, nema potrebe za hemijskim konzervansima, trpi kratkotrajne temperaturne promene (sta vise uopste se ne otopi dok ga donesem kuci i gurnem u friz), ako se proizvod otopi greskom radnje/prevoza proizvod izgubi glazuru sto se odmah vidi. Win-win kombinacija izmedju proizvodjaca i kupaca. Al iz nekog razloga to kod nas nema.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa28.09.2010. u 08:39 - pre 164 meseci
Citat:
ventura: Kada pređeš par hiljada poruka forum sam počne da dodaje [irony] tagove...


Jel? :-)
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

cyBerManIA
I ovo T ono
Space

Član broj: 25195
Poruke: 698
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.facebook.com/cyberman..


+263 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa29.09.2010. u 02:57 - pre 164 meseci
@Bubnjar
Umoran sam tebra da bi gledao svaki frejm klipa kako bi u nekom cosku video slucajno uhvaceni sat:)
Prijatno ;)

@Horvat,
Ne moze tebra da mi kaze da ga nema, ako stoji u rafu :)
A sto se tice pobune, mrzi me da se napinjem s njima oko toga.A i po prirodi sam smiren lik, pa treba bas da me iznerviraju, kako bih prso i pobunio se za 2x1din x 10 :D
Mada nije u parama, vec u kvalitetu posla koji obavlja doticna :D

@Shadowed,
tnx tebra sto si pojasnio oko 3D i HD nesporazuma :)

I jedan update na temu...
Svratio sam juce prepodne po hlebac i sve proslo glatko :)
Bilo nas je par osoba u redu i obe kasirke rade svoj posao :)

 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa03.10.2010. u 19:42 - pre 164 meseci
Gotova jela bez ikakve kontrole

Kuvanu hranu, pečena, pohovana mesa, dodatke jelima koji se prodaju u supermarketima niko ne kontroliše. To je za „Blic nedelje“ potvrdio Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Ministarstvo trgovine nemo na pitanja potrošača
– Tačno je da niko ne kontroliše kuvanu hranu koja se prodaje po supermarketima. Iznenađen sam da uopšte neko sme da priprema hranu u prodajnom objektu. Za tako nešto ne postoji nikakvo ovlašćenje. Šta mislite gde završava bajato meso koje više nije za prodaju? To niko ne kontroliše. Pitali smo nekoliko puta i Ministarstvo trgovine kako to dopuštaju i vide li da na taj način štite trgovce, a ne potrošače – kaže za naš list Papović.

Tako se dešava da kad kupac pazari, na primer, prženu ribu koja je više živa nego pečena, ali to ustanovi tek kada je krenuo da jede, tada bude već kasno. Onda presedne ručak.

Ovakva jela, koja su često pomoć domaćicama, samcima, mladim bračnim parovima, prodaju su po svim većim gradovima u Srbiji Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu, Nišu...

Zato se „Blic nedelje “obratio svim inspekcijama, tačnije poljoprivrednoj, veterinarskoj i sanitarnoj, kako bi utvrdio ko je odgovoran za kvalitet pripremljene hrane, koja se već godinama prodaje u supermarketima. Međutim, nadležne inspekcije ne mogu da se dogovore ko je odgovoran. Prvo smo se obratili veterinarskoj inspekciji s pitanjem kontroliše li ona kakvo se pečeno ili pohovano meso prodaje u supermarketima. Odgovorom su nas uputili na sledeću inspekciju – poljoprivrednu. Međutim, i ovde su nas prosledili dalje, odnosno uputili su nas na sanitarnu inspekciju.

– Kontrola kvaliteta kuvane hrane koja se prodaje po supermarketima nije u nadležnosti naše inspekcije, već sanitarne – kažu za naš list u poljoprivrednoj inspekciji.

Tu sad krug počinje da se zatvara.

Naime, kada smo kontaktirali načelnicu sanitarne inspekcije dr Svetlanu Tadić, ona je rekla da kontrola ovih namirnica, takođe, nije u njihovoj nadležnosti.

– Po novom Zakonu o bezbednosti hrane sanitarna inspekcija kontroliše samo dijetetske proizvode, dečju hranu, enzime, flaširane vode. Dakle, kuvana hrana koja se prodaje u supermarketima, odnosno njeno higijensko stanje, ne kontroliše naša inspekcija – kaže za naš list dr Svetlana Tadić.

Tako se ispostavlja da baš niko ne vodi računa o građanima, odnosno da niko ne prati kakvog je kvaliteta kuvana hrana koja se prodaje u sve brojnijim supermarketima. Takođe se niko ne bavi pitanjem skladištenja i čuvanja ovih namirnica.

Najčešći nedostaci kuvanim jelima
- Preslano
- Bajato meso
- Meso punjeno krompirom
- Nepečeno meso i riba
- Pohovano meso bez mesa

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...tova-jela-bez--ikakve-kontrole
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vanredna kontrola u "Idei" zbog prepravljanja roka trajanja mesa

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20752 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.