Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

elitemadzone.org :: MadZone :: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142563 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 18:59 - pre 163 meseci
Pročitala sam sve teme a-pro-po hrvatskog pasoša koje postoje na sajtu, ali s obzirom da su neke baš zastarele i datiraju od 2004, 2006, 2008, rešila sam da otvorim novu temu, jer mislim da se Zakon menjao, dopunjavao, pa bi svaka novija iskustva dobrodošla... i meni i drugima.
Moj problem je sledeći - ja sam 1977.rođena u Hrvatskoj i živela u Hrvatskoj do poslednje kolone (1995). U međuvremenu sam se udala ovde, rodila decu, dobila srpsko državljanstvo, ličnu kartu, ali ja i dalje u slučaju neke potrebe vadim svoj Rodni list i Domovnicu iz Hrvatske. Da li ja bez problema mogu izvaditi hrvatski pasoš, odnonso putovnicu? I tu se moje pitanje ne završava...
....kako sam razvedena, i imam dvoje dece rođene u Srbiji, da li postoji šansa da deca dobiju hrvatsko državljanstvo,a time i hrvatski pasoš po majci?
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 20:34 - pre 163 meseci
Ako imas rodovnicu i domovinicu onda mozes imati putovnicu (icu :)) a ako nemas onda onda bi trebala prvo to da izvadis...
Deca mogu dobiti drzavljanstvo na osnovu jednog roditelja... Tako da ce i oni moci...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 20:42 - pre 163 meseci
Trebalo bi da može, samo ne vidim šta će ti osim ako ne planiraš da živiš tamo.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 20:56 - pre 163 meseci
Citat:
squirll: Ako imas rodovnicu i domovinicu onda mozes imati putovnicu (icu :)) a ako nemas onda onda bi trebala prvo to da izvadis...
Deca mogu dobiti drzavljanstvo na osnovu jednog roditelja... Tako da ce i oni moci...

moram reći da sam se slatko nasmejala na ovo "domovinicu" mada mislim da je greška, ali dobro zvuči...
Deca mogu dobiti hrvatsko državljanstvo, iako su rođena i žive u Srbiji i otac im je iz Srbije?


Citat:
bttp: Trebalo bi da može, samo ne vidim šta će ti osim ako ne planiraš da živiš tamo.

Kako šta će mi? Kako da odem recimo za Kanadu?
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 21:07 - pre 163 meseci
Citat:
cvetak77: Kako šta će mi? Kako da odem recimo za Kanadu?

Pa ako ideš turistički, ne bi trebalo da bude problem da dobiješ vizu. U svakom slučaju jednostavnije nego da vadiš HR pasoše. A valjda će i nama uskoro ukinuti vize za Kanadu, mislim ako su Hrvatima što ne bi i nama. Ako ti pak treba iseljenička viza, onda ti je manje više svejedno. Mada ovo pričam napamet jer nemam iskustva sa iseljavanjem.

Inače mesto rođenja nema veze sa pravom na državljanstvo, bar ne kod nas. Ako deca imaju pravo po nekom osnovu, to gde su rođena je potpuno irelevantno. Isto kao u slučaju da su roditelji strani državljani, i dete im se rodi u Hrvatskoj, ne dobija automatski hrvatsko državljanstvo. To koliko znam ima samo u SAD, da se pravo na državljanstvo stiče rođenjem na teritoriji SAD.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 22:27 - pre 163 meseci
Moze mnogo lakse da radi u Nemackoj sa HR papirima nego sa SRB, tako sam cuo.

edit: da bi se iskoristila ova pogodnost, sem drzavljanstva, treba da se prijavi prebivaliste u HR i treba izvaditi radnu knjizicu u HR.

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 15.11.2010. u 23:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.11.2010. u 23:35 - pre 163 meseci
Citat:
maliradojca: Moze mnogo lakse da radi u Nemackoj sa HR papirima nego sa SRB, tako sam cuo.

edit: da bi se iskoristila ova pogodnost, sem drzavljanstva, treba da se prijavi prebivaliste u HR i treba izvaditi radnu knjizicu u HR.

To jedino ako zapošljavaju na osnovu pasoša a ne kvalifikacija.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 08:35 - pre 163 meseci
Citat:
cvetak77
Deca mogu dobiti hrvatsko državljanstvo, iako su rođena i žive u Srbiji i otac im je iz Srbije?

Da, info iz prve ruke ;)

"domovinicu" jeste greska :) uvuklo mi se jedno slovo viska :)
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 09:39 - pre 163 meseci
cvetak... ti mozes da dobijes HR papire na osnovu rodjenja. Sta ti je sve potrebno ne znam tacno (kuci imam sve ispisano). Posle toga, kada izvadis za sebe papire, deca koja nisu punoletna mogu dobiti HR drzavnjanstvo se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva.
To je po njihovom zakonu mnogo jasno, nego je muka za nas koji imamo jednog roditelja sa HR papirima a nismo tamo rodjeni :S

Pozz.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 12:14 - pre 163 meseci
Evo ti info iz prve ruke,ja sam rodjen u RH 1979 i tamo sam ziveo do 1995,u martu ove godine sam izvadio Hrvatski pasos u konzulatu u Subotici.

Od papira ti treba sledece
1.Rodni list
2.Domovnica
3.Uverenje o drazavljanstvu Republike Srbije
4.Licna karta
5.Odjava iz RH
6.Dve slike(slike moraju biti izradjene prema specifikaciji sa njihovog sajta inace nece da prime http://www.mup.hr/UserDocsImag...i/Upute%20za%20fotografije.pdf)
7.110eur izrada

Ovo za decu stvarno ne znam najbolje da pitas u ambasadi
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.iter.org.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 12:29 - pre 163 meseci
Jeftinije je platiti kanadsku vizu nego hrvatski pasos...
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 12:41 - pre 163 meseci
Tvoja logika je jeftinije je platiti taxi nego kupiti automobil.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 13:40 - pre 163 meseci
Citat:
gajo2: Jeftinije je platiti kanadsku vizu nego hrvatski pasos...


Posetilacka viza za vise ulazaka 11700 din http://www.canadainternational...s/fees-frais_ser.aspx?lang=eng

Srpski pasos 2000 din

I sta te tu izadje jeftinije?
Cimanje sa papirima za vizu i kampovanje ispred SUP-a za pasos necu ni da racunam.Uostalom svako za sebe pravi racunicu pa moze da izracuna sta mu se isplati.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.iter.org.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 14:16 - pre 163 meseci
Hmm, za hrvatski pasos: 110 evra + rodni list + domovnica + blabla dokumenti
Kanadska viza: 11700 din (= 109,29 evra) + blabla dokumenti

Srpski pasos pretpostavljam da vec ima, a ako jos dodamo cenu izrade pasosa za decu, ispadne da je jeftinije ako putuje nasim pasosem.

Uostalom ne radi se ovde o parama, kad vec ima para da ode do Kanade, 110 evra tu ili tamo nece praviti razlike. Pretpostavljam da bi za postavljacicu teme bio problem da dobije vizu jer nema garancije da ce se vratiti u Srbiju, a nema ni rodbinu u Kanadi koja bi garantovala za nju. Zbog takvih "turistickih" poseta je Ceska prosle godine izgubila bezvizni rezim sa tom zemljom, a svi "azilanti" su zatim deportovani.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 15:03 - pre 163 meseci
Nisam jos cuo glupljeg saveta od toga da radije uzme vizu sa srpskim nego da izvadi pasos koji joj omogucuje putovanje bez vize, svasta.

Svako ko ima iole ikakve sanse da dobije pasos koji ce mu omoguciti lakse putovanje po svetu - treba obavezno da ga uzme.
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 16:37 - pre 163 meseci
Citat:
Urkelele: cvetak... ti mozes da dobijes HR papire na osnovu rodjenja. Sta ti je sve potrebno ne znam tacno (kuci imam sve ispisano). Posle toga, kada izvadis za sebe papire, deca koja nisu punoletna mogu dobiti HR drzavnjanstvo se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva.
To je po njihovom zakonu mnogo jasno, nego je muka za nas koji imamo jednog roditelja sa HR papirima a nismo tamo rodjeni :S

Pozz.


ček, ček, nejasna mi je najbitnija rečenica.... deca mogu dobiti HR držaljanstvo ako se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva, da tamo žive? ja se izvinjavam što sam ovako bukvalna, ali moram imati jasnu sliku u glavi....
a ta tvoja ili vaša muka je ista muka moje dece, ja ću dobiti papire, a da li će dobti deca s obzirom da im je jedan roditelj (ja) rođen u Hr, a oni nisu tamo rođeni...


Citat:
RonJ: Evo ti info iz prve ruke,ja sam rodjen u RH 1979 i tamo sam ziveo do 1995,u martu ove godine sam izvadio Hrvatski pasos u konzulatu u Subotici.

Od papira ti treba sledece
1.Rodni list
2.Domovnica
3.Uverenje o drazavljanstvu Republike Srbije
4.Licna karta
5.Odjava iz RH
6.Dve slike(slike moraju biti izradjene prema specifikaciji sa njihovog sajta inace nece da prime http://www.mup.hr/UserDocsImages/dokumenti/Upute za fotografije.pdf)
7.110eur izrada

Ovo za decu stvarno ne znam najbolje da pitas u ambasadi


kakva odjava? nisam tamo ni prijavljena, kako da se odjavim?


Citat:
gajo2: Hmm, za hrvatski pasos: 110 evra + rodni list + domovnica + blabla dokumenti
Kanadska viza: 11700 din (= 109,29 evra) + blabla dokumenti

Srpski pasos pretpostavljam da vec ima, a ako jos dodamo cenu izrade pasosa za decu, ispadne da je jeftinije ako putuje nasim pasosem.

Uostalom ne radi se ovde o parama, kad vec ima para da ode do Kanade, 110 evra tu ili tamo nece praviti razlike. Pretpostavljam da bi za postavljacicu teme bio problem da dobije vizu jer nema garancije da ce se vratiti u Srbiju, a nema ni rodbinu u Kanadi koja bi garantovala za nju. Zbog takvih "turistickih" poseta je Ceska prosle godine izgubila bezvizni rezim sa tom zemljom, a svi "azilanti" su zatim deportovani.


bre, odoste u širinu... nije priča o parama, nit o tome da li ja imam nekog u Kanadi, niti da je uopšte reč o Kanadi, navela sam to kao primer... ja samo želim HR pasoš za sebe i decu da mogu da putujem bez vize, hahaha, SAMO! skromno, nema šta....

svakako, hvala vam što diskutujete i učestvujete, svaka informacija mi je dragocena.....

 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 18:19 - pre 163 meseci
evo ovako:
Citat:
Clanak 3. Hrvatsko drzavljanstvo stjece se:
1. podrijetlom;
2. rodjenjem na teritoriji Republike Hrvatske;
3. prirodjenjem;
4. po medjunarodnim ugovorima.

Na osnovu ovoga ti imas pravo na hrvatsko drzavljanstvo. Kada to zavrsis onda podnosis papire za decu. Pozivas se na clan 5. Zakona o hrvatskom drzavljanstvu (tj. clan 1. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o hrvatskom drzavljanstvu) koji glasi:
Citat:
Podrijetlom stjece hrvatsko drzavljanstvo dijete rodjeno u inozemstvu, ciji je jedan roditelj u trenutku njegova rodjenja hrvatski drzavljanin ako do navrsene 18 godine zivota bude prijavljeno radi upisa kao hrvatski drzavljanin kod nadleznog tijela Republike Hrvatske u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili se nastani u Republici Hrvatskoj.
Dijete rodjeno u inozemstvu, ciji je jedan roditelj u trenutku njegova rodjenaja hrvatski drzavljanin, a ne udovoljava jednoj od pretpostvki iz stavka 1. ovog clanka, stjece hrvatsko drzavljanstvo ako bi ostalo bez drzavljanstva.
Dijete, koje stjece hrvatsko drzavljanstvo prema stavku 1. ili 2. ovog clanska, smatra se hrvatskim drzavljaninom od trenutka rodjenja.

E sad, po ovome bi neko rekao da tvoja deca nemaju pravo na HR drzavljanstvo, ali ti cim imas domovnicu, koju dobijes na osnovu rodnog lista (jer si se tamo rodila) smatras se njihovim drzavljaninom.

Kao sto pise, deca ce dobiti HR drzavljanstvo ako im je jedan roditelj (ti) rodjen u HR, ALI pod uslovom da nisu punoletni. Problem imamo mi (ja) koji smo punoletni a jedan roditelj nam ima hrvatsko drzavljanstvo. Mozemo i mi ali je procedura mnogo komplikovanija jer nam traze neki dokument gde smo se izjasnili da smo hrvatske nacionalnosti, da nismo osudjivani i bla bla blaa ...

qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2010. u 19:11 - pre 163 meseci
Citat:
kakva odjava? nisam tamo ni prijavljena, kako da se odjavim?


Posto si zivela tamo do 1991 oni te vode prijavljenu na adresi na kojoj si zivela pre rata.Odjavu mozes uraditi preko ambasade RH ali se ceka dugo(par meseci),mozes licno tamo u Hrvatskoj ili mozes nekome tamo (ako imas koga)da posaljes punomoc i domovnicu pa da te odjavi(odjavja se vrsi u sup-u gde si imala mesto boravka do 1991).Pored odjave treba ti i potvrda o OIB(osobni indetifikacioni broj,to ti je umesto JMBG-a posto ga hrvati vise ne koriste) broju takodje moze preko ambasade.Ja sam odjavu dobio preko neke organizacije ovde u NS mislim da se zove Humanitarni informacioni centar za pruzanje pravne pomoci tako nesto,dao njima punomoc i oni mi zavrsili odjavu i taj OIB broj(cekao sam oko mesec dana).

Ako zivis u BG najbolje ti je da odes do ambasade RH i sve o tome sto ti treba dobices od njih.



 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?17.11.2010. u 06:29 - pre 163 meseci
Kako to misilš ne koriste JMBG? Koriste ga još kako, možda su mu samo promenili službeno ime, format je ostao isti, kao i matični brojevi dodeljivani pre promene imena. U svakodnevnom govoru se i dalje kaže matični broj.

Dakle matični broj koji joj je dodeljen prilikom rođenja je i dalje važeći. Da ne bude zabune. A da li se zove JMBG ili OIB je potpuno nebitno.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?17.11.2010. u 08:48 - pre 163 meseci
Citat:
bttp: Kako to misilš ne koriste JMBG? Koriste ga još kako, možda su mu samo promenili službeno ime, format je ostao isti, kao i matični brojevi dodeljivani pre promene imena. U svakodnevnom govoru se i dalje kaže matični broj.

Dakle matični broj koji joj je dodeljen prilikom rođenja je i dalje važeći. Da ne bude zabune. A da li se zove JMBG ili OIB je potpuno nebitno.


Hrvati vise ne koriste JMBG,ni na jednom novom dokumentu nema ga upisano.OIB nije isto sto i JMBG,OIB ima 11 cifara(JMBG 13) iz iz tih 11 cifara se nista nevidi(kao sto se vidi iz JMBG,datum,godina rodjenja i ostalo).
http://www.oib.hr/oib.aspx

I kad podnosis zahtev za HR pasos traze ti OIB broj zato sto je on upisuje u pasos.Evo kako izgleda novi HR pasos http://www.mup.hr/99.aspx
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142563 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.