Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

elitemadzone.org :: MadZone :: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142659 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?12.10.2012. u 02:29 - pre 140 meseci
Citat:
Tzvrchak: Sad mala digresija na temu... ali stvar je malo hitna, a tamo gde je tema postavljena nema odgovora...

Rodjena sam u Skoplju, Makedonija. Zivim preko 30 godina u Beogradu i imam srpsko drzavljanstvo. Majka mi je hrvatica i ima sva tamosnja dokumenta i stan u vlasnistvu. Otac je makedonac po nacionalnosti, ali ima srpsko drzavljanstvo. Nakon razvoda roditelja 1990.god sestra i ja smo pripale majci i nemam pojma gde sad zivi otac, nemam kontakt sa njim. Ja sam se pri upisu u srednju skolu u Beogradu (01.IX 1991) izjasnila kao hrvatica po majci i imam uslov za sticanje hrvatskog drzavljanstva poreklom. U konzulatu u BGu mi je to prihvaceno, ali zatrazeno da predam rodni list iz mesta rodjenja (iako mi je prebacen izvod iz maticne knjige rodjenih na Novi Beograd). U makedonskom izvodu iz MKR shvatim da pise da imam i MAKEDONSKO drzavljanstvo, koje nisam nikada trazila a i ne treba mi. Sta sad? Da li da predajem dva drzavljanstva u hrvatski konzulat, ili prvo da trazim otpust iz makedonskog drzavljanstva preko makedonskog konzulata u Beogradu? Da li je dovoljno da u hrvatski konzulat predam uz dva drzavljanstva izjavu da se odricem makedonskog drzavljanstva ukoliko dobijem hrvatsko?

Molim za pomoc, ne spavam vec danima, jedva sam pribavila papire za hrvatsko drzavljanstvo... Sve prolazi, jedino ovo ne znam smem li da predam? Dva drzavljanstva, pa trazim i trece??? I molim vas jos i ono... i ono cetvrto, a ne bi bilo lose i peto???


Gle, mi sad mozemo da tupimo do zore, ovako ili onako.... ali s obzirom da je tvoj slucaj specifican, najlakse i najbolje je da pozoves Hrvatski konzulat u Sime Lozanica i da ih pitas.....ili otidji kod njih, ionako si u Beogradu, tete koje tamo rade su izuzetno ljubazne i sve ce ti objasniti.... jer na kraju krajeva one su te kojima trebas odneti sva dokumenta i podneti zahtev za domovnicu....

Neke zemlje prihvataju da imas vise drzavljanstava, ali nisam sigurna da li Hrvatska prihvata tri drzavljanstva. I nije u pitanju samo Hrvatska u tom slucaju nego se pitaju sve te tri drzave....
 
Odgovor na temu

Tzvrchak
Beograd

Član broj: 307614
Poruke: 1
92.244.134.*



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?12.10.2012. u 05:48 - pre 140 meseci
@cvetak77, puno hvala na odgovoru! U Sime Lozanica sam pitala, ona fina teta mi je rekla da predam sve pa ce o mom slucaju odluciti Zagreb. Pitam kakva je inace praksa sa tim "mojim slucajevima", kazu da ne znaju jer o tome odlucuje Zagreb... Vrzino kolo dakle. Za Srbiju znam da dozvoljava visestruko, ali ne znam za Makedoniju i Hrvatsku. U svakom slucaju hvala puno!
 
Odgovor na temu

beknenad

Član broj: 307757
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?14.10.2012. u 23:41 - pre 140 meseci
Moja nevenčana supruga ima hr pasoš,, izbeglica, njeni su se vratili tamo,ima hr pasoš, imamo jedno dete, drugo na putu, da li deca mogu izvaditi pasoš, da li ja nekako mogu dobiti pasoš mogu se prijaviti kod njenih. da li bi bilo drugačije da smo venčani?
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.10.2012. u 03:11 - pre 140 meseci
Citat:
beknenad: Moja nevenčana supruga ima hr pasoš,, izbeglica, njeni su se vratili tamo,ima hr pasoš, imamo jedno dete, drugo na putu, da li deca mogu izvaditi pasoš, da li ja nekako mogu dobiti pasoš mogu se prijaviti kod njenih. da li bi bilo drugačije da smo venčani?


Tvoja supruga moze da izvadi hrvatski pasos za decu, prvo mora da ih upise u hrvatske knjige da bi dobili hrvatske Rodne listove, a na osnovu toga Domovnice, pa samim tim i Putovnicu. To je pravo dobijanja hrvatskog pasosa po osnovu roditelja (nasledjuje drzavljanstvo svojih roditelja) i to pravo vazi jedino ako je dete maloletno (sto kod tebe jeste slucaj).

Ti mozes dobiti pasos jedino ako se vencas sa njom i ako se prijavis da zivis na teritoriji Hrvatske.
 
Odgovor na temu

beknenad

Član broj: 307757
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?15.10.2012. u 22:22 - pre 140 meseci
hvala puno, imao bih još neko pitanje. Prvo, da li se moram odjaviti sa adrese u Srbiji,pošto mi je to problem imam firmu,zatim da li ga mogu dobiti ako se venčamo i prijavim se tamo u nekom kraćem roku ili....i da li ga sigurno dobijam? Podrazumeva se da nisam probisvet, osuđivan itd.....Da li postoji mogućnost da kada decu, odnosno dete tamo prijavimo da idem na spajanje porodice iako nismo venčani? i treće, pre par godina sam se raspitivao na osnovu porekla, pradeda mi je odande, deda i otac su se izjašnjavali kao hrvati itd...? i ako neko ima neke informacije,malo izlazim iz teme, baba i prambaba su mi nemice, ima li ikakve šanse......papiri nemački
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?17.10.2012. u 23:38 - pre 140 meseci
Citat:
beknenad: hvala puno, imao bih još neko pitanje. Prvo, da li se moram odjaviti sa adrese u Srbiji,pošto mi je to problem imam firmu,zatim da li ga mogu dobiti ako se venčamo i prijavim se tamo u nekom kraćem roku ili....i da li ga sigurno dobijam? Podrazumeva se da nisam probisvet, osuđivan itd.....Da li postoji mogućnost da kada decu, odnosno dete tamo prijavimo da idem na spajanje porodice iako nismo venčani? i treće, pre par godina sam se raspitivao na osnovu porekla, pradeda mi je odande, deda i otac su se izjašnjavali kao hrvati itd...? i ako neko ima neke informacije,malo izlazim iz teme, baba i prambaba su mi nemice, ima li ikakve šanse......papiri nemački


Joj, al' si ga ti zamrsio.... sto komplikujes, moras gledati da pojednostavis, zivot je ionako sam po sebi komplikovan :)

elem, ne znam sto je tebi bitno sad to sto imas firmu, ako vec planiras da nadjes nacin da se odselis, sta ce ti onda firma.... Prebaci firmu na nekog ko ti je blizak, ako je vec neces gasiti.... Mada, nisam sigurna da li Hrvatska trazi da se odjavis iz (u ovom slucaju) Srbije, to ti mora reci neko ko je tako radio, recimo 80% sam sigurna da ne trebas da se odjavljujes....
Mislim da postoji zakonski rok u kom je Hrvatska obavezna da ti da drzavljanstvo i pasos, ali on nikako nije kratak kao sto tebi treba.... To sto ti nisi osudjivan niti probisvet je ok, ali nikakva olaksica ili ubrzanje procesa, moras biti realan.
E sad, ulogu igra to sto su ti se pradeda i deda, otac izjasnjavali kao Hrvati, ali moras im priloziti neki dokument na uvid..... i za neke tako slozenije stvari se ipak moras raspitati u Konzulatu ili Ambasadi, jer neke odgovore nemamo ni mi ovde.....
 
Odgovor na temu

gasopa1963

Član broj: 308173
*.cpe.m-kabl.net.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?27.10.2012. u 22:22 - pre 139 meseci
Forumasi molim za pomoc,
radi se o hrvatskom drzavljanstvu: baba po majci ( sada pokojna)je rodjena u Splitu, zivjela u Dubrovniku, davno udata i zivjela u Crnoj Gori. Moja majka je rodjena i zivjela u Crnoj Gori i nije nikada imala Hrvatsko drzavljanstvo. Ima li ikakvog osnova da ja takodje rodjen u CG trazim drzavljanstvo R.Hrvatske(dvojno) ?
Unaprijed hvala!
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
67.55.47.*



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?28.10.2012. u 01:08 - pre 139 meseci
Ne. Da bi stekao pravo na hrvatsko drzavljanstvo morao bi ti bar jedan roditelj imati hrvatsko drzavljanstvo a da ti imas manje od 18 godina.
U drugom slucaju pravo na hrvatsko drzavljanstvo bi mogao steci u slucaju da ti se neko od roditelja izjasnjavao kao Hrvat, da to mozes dokumentima i dokazati, kao i da se ti izjasnjavas kao Hrvat.
 
Odgovor na temu

gasopa1963

Član broj: 308173
*.cpe.m-kabl.net.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?28.10.2012. u 17:25 - pre 139 meseci
Pozdrav i hvala na odgovoru,
shvatam da ide prvo prvi naslijedni red(majka pa djeca) i po tome ima li pravo moja majka da dobije HR drzavljanstvo po svojoj pok majci iz Dalmacije(gore navedeno) sva ujcevina joj je u Dalmaciji itd..
Unaprijed hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

arctium_lappa
Svetlana
Beograd

Član broj: 308717
Poruke: 2
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?13.11.2012. u 11:48 - pre 139 meseci
zvala sam konzulat danas, rekli su mi da je domovnica trajna, posto sam je ja izvadila pre 4 godine, to nije problem, ona dakle moze da bude starija od 6 meseci, e sad problem je u tome sto sam tad vadila i rodni list, a on ne sme da bude stariji od 6 meseci i receno mi je da moram da idem u split da se odjavim i da uzmem novi rodni list, a ja dole ne zivim od '91. ne razumem zasto se moram odjavljivati i to je sad veliki trosak putovati dole, zar ne moze nekako drugacije to odjavljivanje? da posaljem punomoc nekome?
Real eyes realise real lies
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?13.11.2012. u 12:11 - pre 139 meseci
Citat:
arctium_lappa: zvala sam konzulat danas, rekli su mi da je domovnica trajna, posto sam je ja izvadila pre 4 godine, to nije problem, ona dakle moze da bude starija od 6 meseci, e sad problem je u tome sto sam tad vadila i rodni list, a on ne sme da bude stariji od 6 meseci i receno mi je da moram da idem u split da se odjavim i da uzmem novi rodni list, a ja dole ne zivim od '91. ne razumem zasto se moram odjavljivati i to je sad veliki trosak putovati dole, zar ne moze nekako drugacije to odjavljivanje? da posaljem punomoc nekome?


Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj,recimo u Iloku nemoras da putujes u Split.

Odjava mora iz Sup-a(Split) gde si imala zadnje mesto boravka,moze preko punomoci toj osobi treba da posaljes punomoc(overenu u sudu),orginal domovnicu i overenu fotokopiju srpske licne karte(ta osoba moze i da ti izvadi rodni list).

 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?13.11.2012. u 13:35 - pre 139 meseci
Citat:
RonJ: Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj,recimo u Iloku nemoras da putujes u Split.

Odjava mora iz Sup-a(Split) gde si imala zadnje mesto boravka,moze preko punomoci toj osobi treba da posaljes punomoc(overenu u sudu),orginal domovnicu i overenu fotokopiju srpske licne karte(ta osoba moze i da ti izvadi rodni list).


Tacno, pritom za Rodni list ne treba punomoc....
 
Odgovor na temu

arctium_lappa
Svetlana
Beograd

Član broj: 308717
Poruke: 2
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?13.11.2012. u 15:06 - pre 139 meseci
hvala na odgovorima :)
Real eyes realise real lies
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?13.11.2012. u 15:19 - pre 139 meseci
Citat:
Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj...


Jel neko zna kakva je situacija sa vadjenjem podataka za osobe rodjene pre 1 svetskog rata, da li su i oni ubačeni u bazu podataka i da li može na ovaj način da se dodje do njihovih dokumenata ( rodni list ), u pitanju je Lika?
 
Odgovor na temu

arctium_lappa
Svetlana
Beograd

Član broj: 308717
Poruke: 2
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2012. u 09:17 - pre 139 meseci
ako moze neko da mi odgovori, interesuje me,posto je ranije napisano da se prebivaliste moze odjaviti i preko neke agencije u beogradu za 7dana, da li mi mozete pomoci o kojoj se agenciji radi, jer trazila sam,nista nisam nasla, a potrebno mi je da tu odjavu sto pre zavrsim, na zalost ispalo je da nemam kome dole poslati punomoc. ako neko zna molim vas javite mi na pp
Real eyes realise real lies
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.cpe.quickclic.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?16.11.2012. u 13:17 - pre 139 meseci
Ja znam samo da je ta agencija bila negde u Busijama.
Imas jos jednu opciju - direktno se obrati Hrvatskom konzulatu u Beogradu, oni ti isto mogu uraditi odjavu preko njih...
 
Odgovor na temu

beknenad

Član broj: 307757
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?19.11.2012. u 09:50 - pre 139 meseci
Predao sam poćetkom novembra sve papire u konzulatu za državljanstvo, prihvatili su ih i rekli da će javiti, da li znate okvirno za koliko bi mogao dobiti odgovor. Predao sam na osnovu porekla, pošto mi se otac izjašnjava kao hrvat, sve ostale papire sam pribavio kao i njegovu vojnu knjižicu gde se on izjašnjava kao hrvat i krštenicu iz katoličke crkve.
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?19.11.2012. u 13:40 - pre 139 meseci
Hm, zasto ih odmah nisi pitao kakva je praksa inace, kakva su im iskustva, koliko je vremena obicno potrebno da se realizuje zahtev za drzavljanstvo.....?
Makar okvirno da znas bar nesto....
Zasto nisi otisao u rodno mesto svoga oca i tamo zatrazio domovnicu?

Reci cu ti moje iskustvo. Ja sam hrvatski drzavljanin (imam i srpsko drzavljanstvo), moja deca su rodjena u Srbiji i imaju srpsko drzavljanstvo. Otisla sam u svoj rodni grad i tamo ih upisala u maticne knjige na osnovu svog hrvatskog drzavljanstva. Dobile su hrvatsko drzavljanstvo. U jednom jedinom danu.
 
Odgovor na temu

icewolf989

Član broj: 308962
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?20.11.2012. u 22:50 - pre 139 meseci
cvetak77 zanima me da li su ti deca bila maloletna ili punoletna kad si ih upisivala u maticne knjige ?
 
Odgovor na temu

cvetak77
Dijana Jankovic
ekonomski tehničar
Stoney Creek, ON, Canada

cvetak77
Član broj: 265631
Poruke: 5
*.acanac.net.



+4 Profil

icon Re: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?21.11.2012. u 03:02 - pre 139 meseci
maloletna.....
ali ako beknenad trazi hrv. drzavljanstvo po drugom osnovu mozda nema veze sto je punoletan....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Hrvatski pasoš - kakva je situacija danas?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142659 | Odgovora: 224 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.