Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3911839 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 13:55 - pre 127 meseci
Slažem se sa jedy, prošla tura u Tompi je imala "upozorenje" u email-u o proveri jezika.

Druga stvar, tj pitanje bolje upućenima u procedure. Zar matičar ima toliko ovlašćenje da ne dozvoli prebacivanje?! Koliko znam to je slobodna volja aplikanta 5 dana (ako se ne varam) pre zakletve da se izjasni ukoliko želi negde drugo da polaže?

Treća stvar... ne znam zašto su ljudi toliko zapeli za te "veze" da je državljanstvo gotova stvar! Ako se i plati, to je samo pomoć pri predaji papira, dalje šta im Bog da! Postoje provere predmeta na još 3 nivoa i nema te osobe koja može sve da "reši" pozitivno!
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.opera-mini.net.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 14:05 - pre 127 meseci
Svako ko kaze da su tako ostri, i da navodno treba znati perfektno jezik, ja verujem da preteruje. Prosto, ja sam dva puta bio, i nije se zahtevalo to. Bio je i PavleX i pitali su ga samo osnovnet stvari, nista vise. Manite se tog zastrasivanja, pa sta imate od toga?
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 14:36 - pre 127 meseci
Citat:
Zole84:
Slažem se sa jedy, prošla tura u Tompi je imala "upozorenje" u email-u o proveri jezika.

Druga stvar, tj pitanje bolje upućenima u procedure. Zar matičar ima toliko ovlašćenje da ne dozvoli prebacivanje?! Koliko znam to je slobodna volja aplikanta 5 dana (ako se ne varam) pre zakletve da se izjasni ukoliko želi negde drugo da polaže?

Treća stvar... ne znam zašto su ljudi toliko zapeli za te "veze" da je državljanstvo gotova stvar! Ako se i plati, to je samo pomoć pri predaji papira, dalje šta im Bog da! Postoje provere predmeta na još 3 nivoa i nema te osobe koja može sve da "reši" pozitivno!

u tome i jeste stvar,kako ljudi mogu biti toliko naivni ili su ofrlje upuceni u proceduru pa misle da kad preko veze predaju papire misle to je to gotovo,ma kakvi ne misle oni na jos 3 nivoa i Budimpestu:))
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 14:40 - pre 127 meseci
Citat:
Miki_1988:
Citat:
83sjm:
Miki_1988
mislim da se i u konzulatu u Subotici treba zakazati termin za predaju zahteva ili si to vec uradio?Ako nisi nemoj da putujes dzabe nazovi konzulat verovatno se moze i telefonski zakazati.


Imam zakazano, kazite mi samo koja je procedura kada tamo djdoem? jel treba da podignem neki broj, jel treba odmah da trazim konuzla ? aj molim vas, pojasniati mi proceduru, jer imam ogromnu tremu, pa da budem prirpemljen na vreme.... HVALA UNAPRED

ja nisam bila u SU ali sam pratila iskustva na forumu ljudi koji su bili
@Serveto ti sve lepo objasnio:))opusti se bez treme i bice dobro:))
 
Odgovor na temu

markidjani2
sekretar
bambi

Član broj: 319474
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 14:53 - pre 127 meseci
Cao ljudi,
mene interesuje posto samisto dobio zakletvu za tompu ali u 8h, a cuo sam da zakletva pocinje u 9h, a pri tommi u mail-u ne pise nikakav aprovera znanja da je moguce da cu izbeci tu proveru?
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 14:53 - pre 127 meseci
Citat:
Gospodin-BP: Svako ko kaze da su tako ostri, i da navodno treba znati perfektno jezik, ja verujem da preteruje. Prosto, ja sam dva puta bio, i nije se zahtevalo to. Bio je i PavleX i pitali su ga samo osnovnet stvari, nista vise. Manite se tog zastrasivanja, pa sta imate od toga?


Uopste ne preterujem i ne zastrasujem. Napisao sam onako kako je bilo... I, opet, ponavljam da je tako bilo u Tompi prilikom zakletve!!! Nijednog momenta nisam rekao da je svuda rigorozno pri predaji dokumenata i na zakletvi. Jasno je da nije. Ni meni na predaji nije bilo strasno. Cak, vrlo opusteno. Daleko od toga da me maticarka nista nije pitala. Jeste, i to dobrih 15-20 min je trajao razgovor. Ali, to su bila pitanja tipa predstavite se, na koga se pozivate, sta su vam u srodstvu osobe koje ste naveli u formularu, gde ste ucili madjarski, koji vam je broj telefona, da li su mesta rodjenja roditelja selo ili grad, da li ste ikada bili u Madjarskoj i razlog posete, da li sa nekim govorite madjarski, gde zelite da polozite zakletvu i slicno... Verovatno slicno kao i kod vecine. Eto, i Dejana je prepricala slucaj iz Tompe kada sam i ja bio. Ne razumem zasto ste svi toliko sumnjicavi i odmah osudjujete coveka koji je izneo svoje iskustvo?! Svi se pozivate na to da forum sluzi da pomazemo jedni drugima. Cilj iznosenja mog iskustva nije bio zastrasivanje, nego neki vid upozorenja i pripreme svima onima koji ocekuju poziv za zakletvu u tom mestu. Dakle, budite spremni na ovakav scenario, ali, daleko od toga da sam siguran da ce biti tako. Cini mi se da sam i napisao sta je bilo nacrtano na slici, sve sa namerom da oni koji idu u narednom terminu mogu da se pripreme, ukoliko slike budu iste. Koliko sam uspeo da vidim, dok sam cekao da stignem na red, slike su slicne- uglavnom budu neke zgrade, most, reka, ulica i mnogo ljudi (muskarci, zene, deca) u toku razlicitih aktivnosti. 100% ne izmisljam i ne zastrasujem, niti imam bilo kakvu korist od toga. Kada je nas nekoliko iznelo ovde svoje iskustvo, momentalno smo naisli na osudu- da nam tako i treba kad smo platili i mrzelo nas da ucimo jezik. I tada sam zamolio te iste da na srpskom napisu kakvu bi pricu oni ispricali na osnovu pojmova koji se nalaze na slici. Niko nikakav predlog nije izneo, bas niko. Zasto? Zato sto na svom maternjem jeziku ne bi znali to da urade, a kamoli na madjarskom koji su, kako se hvale, tako dobro naucili. Da jos jednom ponovim, jezik sam ucio, prilikom podnosenja zahteva licno razgovarao sa maticarkom i bez icije pomoci odgovarao na pitanja. Na zakletvi sam na slici pokazivao pojmove i rekao na madjarskom kako se kaze zgrada, ulica, trg, ljudi, most. Tada me je zena prekinula i rekla da zeli da cuje recenice. Pokusao sam i nesto na tu temu da kazem, ali je samo rekla da nije dovoljno. Eto...
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 15:00 - pre 127 meseci
Citat:
markidjani2:
Cao ljudi,
mene interesuje posto samisto dobio zakletvu za tompu ali u 8h, a cuo sam da zakletva pocinje u 9h, a pri tommi u mail-u ne pise nikakav aprovera znanja da je moguce da cu izbeci tu proveru?


Kao sto sam malo pre i napisao, da apsolutno ne znaci da provere nece biti ako to u mailu ne pise. I meni je pisalo da dodjem u 8:30, dok je nekima pisalo da dodju u 8h, a zakletva je pocela posle 9.... Dakle, unapred ne mozemo znati da li ce vam pripremiti novogodisnje paketice u vidu slika i provera jezika ili ne. Jedno je sigurno, provuci se ne mozes... Jer, fascikle ljudi, koji nisu prosli proveru ili se nisu pojavili, stavljaju na stranu a druge na sto ispred gospon Viktora. Tako da je nemoguce da se pojavis na kraju i kazes "hej, mene niste prozvali...." Budi spreman na svaki scenario. Ako ne bude provere i nista vas ne pitaju, dobro ste prosli... Cista sreca, nista drugo...
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.static.stcable.net.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 15:56 - pre 127 meseci
Citat:
ja_ns:
Citat:
Gospodin-BP: Svako ko kaze da su tako ostri, i da navodno treba znati perfektno jezik, ja verujem da preteruje. Prosto, ja sam dva puta bio, i nije se zahtevalo to. Bio je i PavleX i pitali su ga samo osnovnet stvari, nista vise. Manite se tog zastrasivanja, pa sta imate od toga?


Uopste ne preterujem i ne zastrasujem. Napisao sam onako kako je bilo... I, opet, ponavljam da je tako bilo u Tompi prilikom zakletve!!! Nijednog momenta nisam rekao da je svuda rigorozno pri predaji dokumenata i na zakletvi. Jasno je da nije. Ni meni na predaji nije bilo strasno. Cak, vrlo opusteno. Daleko od toga da me maticarka nista nije pitala. Jeste, i to dobrih 15-20 min je trajao razgovor. Ali, to su bila pitanja tipa predstavite se, na koga se pozivate, sta su vam u srodstvu osobe koje ste naveli u formularu, gde ste ucili madjarski, koji vam je broj telefona, da li su mesta rodjenja roditelja selo ili grad, da li ste ikada bili u Madjarskoj i razlog posete, da li sa nekim govorite madjarski, gde zelite da polozite zakletvu i slicno... Verovatno slicno kao i kod vecine. Eto, i Dejana je prepricala slucaj iz Tompe kada sam i ja bio. Ne razumem zasto ste svi toliko sumnjicavi i odmah osudjujete coveka koji je izneo svoje iskustvo?! Svi se pozivate na to da forum sluzi da pomazemo jedni drugima. Cilj iznosenja mog iskustva nije bio zastrasivanje, nego neki vid upozorenja i pripreme svima onima koji ocekuju poziv za zakletvu u tom mestu. Dakle, budite spremni na ovakav scenario, ali, daleko od toga da sam siguran da ce biti tako. Cini mi se da sam i napisao sta je bilo nacrtano na slici, sve sa namerom da oni koji idu u narednom terminu mogu da se pripreme, ukoliko slike budu iste. Koliko sam uspeo da vidim, dok sam cekao da stignem na red, slike su slicne- uglavnom budu neke zgrade, most, reka, ulica i mnogo ljudi (muskarci, zene, deca) u toku razlicitih aktivnosti. 100% ne izmisljam i ne zastrasujem, niti imam bilo kakvu korist od toga. Kada je nas nekoliko iznelo ovde svoje iskustvo, momentalno smo naisli na osudu- da nam tako i treba kad smo platili i mrzelo nas da ucimo jezik. I tada sam zamolio te iste da na srpskom napisu kakvu bi pricu oni ispricali na osnovu pojmova koji se nalaze na slici. Niko nikakav predlog nije izneo, bas niko. Zasto? Zato sto na svom maternjem jeziku ne bi znali to da urade, a kamoli na madjarskom koji su, kako se hvale, tako dobro naucili. Da jos jednom ponovim, jezik sam ucio, prilikom podnosenja zahteva licno razgovarao sa maticarkom i bez icije pomoci odgovarao na pitanja. Na zakletvi sam na slici pokazivao pojmove i rekao na madjarskom kako se kaze zgrada, ulica, trg, ljudi, most. Tada me je zena prekinula i rekla da zeli da cuje recenice. Pokusao sam i nesto na tu temu da kazem, ali je samo rekla da nije dovoljno. Eto...


Da si koristio reci tipa FENT-LENT. MOGOTT, ELOTT, MELLETT, NAGY, KICSIT, itd... da si dodao po neku BOJU, pa AZ-EZ, pa da si ubacio CSUNYA-SZEP, da si dodao po koji broj... itd... verujem da bi prosao. Moguce da si se zbunio. Tebi iz tog ugla deluje kao pretesko, ali verujem da ne bilo bas tako strasno bilo da si govorio prideve, po koji glagol, po koji broj itd... Da kada si naisao na nrku reci kojju ne znas, da nisi samo precutao, ili NEM TUDOM, nego da si rekao EZ PILANOTNYILOG NEM TUDOM, NEM JUT ESZEMBE, ELFELJTETTEM, itd... verujem ba bi prosao...
Ja sam bas tako vezbao kuci. Ima jedna slika, i na toj slici ima kuca, na kuci prozori, na krovu kuce ima odzak, iza kuce je auto, pored kuce je cesma, u dvoristu je zelena trava... itd.. Nije dovoljno samo reci par reci, i to je to.. Svima bih preporucio da bas tako vezbaju. da nauce osnovne stvari. PORED, ISPOD, IZNAD, IZA, ISPRED, GORE, DOLE, U, NA itd... da dodaju neki pridev, kolicinu, i to je to.. Stvarno nije tesko.

To sada deluje nekome iz ove perspektive tesko, ali ako kontas oko 1000- 2000 reci, to nije nikakav problem. Svako moze da na mesecnom nivou nauci bar minimum 400 -500 reci, to nije ni 1h ucenja dnevno, i za 3 meseca moze sasvim da nauci dovoljan fond reci da uz minimalno znanje gramatike ( pravljenje od jednine mnozinu, ubacivanje vremena, menjanje kroz lica itd.. ) moze da savlada to sto je tebi delovalo kao nemoguce.

Meni na primer nikakav ne bi bio problem da samo ja treba da pricam, ja kada bih mogao da biram na koji nacin zelim da prodjem inervju, ja bih izabrao bas taj tvoj nacin. Moj najveci problem je razumevanje madjarskog jezika, jer ja uopste nemam komunikaciju na madjarskom, pa mi je to malo problem. Ja jedino gde slusam madjarski to je na kompu i ponekad kada odem na neki privatni cas pa sa nastavnicom. Meni uopste nije problem font reci, zato kada bih mogao da biram, najradije bih izabrao taj tvoj nacin... Meni je najveci problem to sto nemam gde i sa kime da razumem madjarski, jer sam ga vrlo malo slusao. Ni citanje, ni pisanje, ni moja prica nije problem, samo je problem hocu li razumeti sta me taj pita.
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 16:59 - pre 127 meseci
Citat:
Gospodin-BP: Da si koristio reci tipa FENT-LENT. MOGOTT, ELOTT, MELLETT, NAGY, KICSIT, itd... da si dodao po neku BOJU, pa AZ-EZ, pa da si ubacio CSUNYA-SZEP, da si dodao po koji broj... itd... verujem da bi prosao. Moguce da si se zbunio. Tebi iz tog ugla deluje kao pretesko, ali verujem da ne bilo bas tako strasno bilo da si govorio prideve, po koji glagol, po koji broj itd... Da kada si naisao na nrku reci kojju ne znas, da nisi samo precutao, ili NEM TUDOM, nego da si rekao EZ PILANOTNYILOG NEM TUDOM, NEM JUT ESZEMBE, ELFELJTETTEM, itd... verujem ba bi prosao...
Ja sam bas tako vezbao kuci. Ima jedna slika, i na toj slici ima kuca, na kuci prozori, na krovu kuce ima odzak, iza kuce je auto, pored kuce je cesma, u dvoristu je zelena trava... itd.. Nije dovoljno samo reci par reci, i to je to.. Svima bih preporucio da bas tako vezbaju. da nauce osnovne stvari. PORED, ISPOD, IZNAD, IZA, ISPRED, GORE, DOLE, U, NA itd... da dodaju neki pridev, kolicinu, i to je to.. Stvarno nije tesko.

To sada deluje nekome iz ove perspektive tesko, ali ako kontas oko 1000- 2000 reci, to nije nikakav problem. Svako moze da na mesecnom nivou nauci bar minimum 400 -500 reci, to nije ni 1h ucenja dnevno, i za 3 meseca moze sasvim da nauci dovoljan fond reci da uz minimalno znanje gramatike ( pravljenje od jednine mnozinu, ubacivanje vremena, menjanje kroz lica itd.. ) moze da savlada to sto je tebi delovalo kao nemoguce.

Meni na primer nikakav ne bi bio problem da samo ja treba da pricam, ja kada bih mogao da biram na koji nacin zelim da prodjem inervju, ja bih izabrao bas taj tvoj nacin. Moj najveci problem je razumevanje madjarskog jezika, jer ja uopste nemam komunikaciju na madjarskom, pa mi je to malo problem. Ja jedino gde slusam madjarski to je na kompu i ponekad kada odem na neki privatni cas pa sa nastavnicom. Meni uopste nije problem font reci, zato kada bih mogao da biram, najradije bih izabrao taj tvoj nacin... Meni je najveci problem to sto nemam gde i sa kime da razumem madjarski, jer sam ga vrlo malo slusao. Ni citanje, ni pisanje, ni moja prica nije problem, samo je problem hocu li razumeti sta me taj pita.


Najlakse je pametovati sa distance... Samo jedna opaska- nisi vezbao kuci, nego kod kuce! Slika je bila crno-bela, nema boja. Zatim, priznajem da se u toj situaciji nisam snasao, jer tako nesto nisam ocekivao. Imao sam prilike da polazem usmeno testove na drugim jezicima, i uvek ti daju 2-3 minuta vremena da razmislis o onome sto ces reci. Jos ti i postavljaju pitanja, kako bi zaista utvrdili tvoj nivo znanja jezika. Ali, ovde nije bio takav slucaj... Nego izaberes sliku i nemas vremena ni da razmislis o bilo cemu, odmah te pritiskaju da pricas... Kako da pricas, kad ne znas ni sta treba da kazes?! Na crno-beloj slici imas malo mogucnosti da upotrebljavas prideve. Jer, kako znas da je trava zelena?! Mozda je sva sparusena, zuta. Ne znas ni da li je suncano i lep dan, pa da makar to kazes. Nema boja pa da kazes da je zgrada te i te boje. A to sto si napisao da treba reci da ne znas neku rec kako se kaze... ne vredi ni komentarisati. Zenu, koja je fino pricala, odbio jer nije znala da kaze invalidska kolica na madjarskom. I to uz opasku "evo samo mi jos ovo recite kako se kaze"... i kad nije mogla da se seti, njegov odgovor je bio "oooh, zao mi je, ali ne mogu da vas pustim". Tako da uvek mogu da nadju neku rec koju neces znati i da bas to bude razlog. Naravno, i da ta rec ne bude neki deo tela, odece, licnih dokumenata i podataka. Na nekoj drugoj slici je bio covek koji stoji na merdevinama i kreci kucu. Uz to ima i sav potrebam pribor za to- kofu sa bojom, valjak i cetku za krecenje... Pa, nemoj mi reci da bi znao da kazes valjak i cetka za krecenje i da bi se te reci sigurno nasle u onih 1000-2000 koje si naucio?! Ako je tako, onda svaka cadt, ali mi nije jasno kako vec nisi prosao intervju sa takvim znanjem?!
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.static.stcable.net.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 17:27 - pre 127 meseci
Ja ga nisam prosao jer nisam znao da kazem licna karta. Ja sam ucio gluposti tipa "ANTENA, CEV, CRV, ZMIJA, KAMILA, BRDO, SLON, MIRIS, DUNJA TRSKA, ZABA, KORNJACA, BUNDEVA ITD.." i milon drugih stvari koje nisu tako neophodne za svakodnevni razgovor. Nisam se dovoljno fokusirao na reci iz svakodnevnog zivota. Ja znam preko 2000 reci, sada sam vec blize 3000 reci. Ne znam sta da ti kazem, meni taj nacin deluje kao laksi, posto ja znam apslotno skoro sve da kazem (naravno, ne gramaticki ispravno) ali mogu da se snadjem u Madjarskoj sa ovim znanjem madjarskog bez ikakvog problema (sto i jesam uradio)
Kazem, mene jedino zbuni to kada oni pocnu da pricaju, pa ako malo zbrzaju, onda se izgubim, i tu se vidi da mi fali madjarsko okruzenje. Ne moze se sve iz knjige i kompa i testova... Moras imati praksu. Ja npr. sve testove za A nivo mogu da uradim i da prevedem i da razumem, ali eto, kada neko iste te testove neko uzme da mi procita tu vec nastaje problem jer ne slusam puno madjarski. Alii kazem, vi koji imate srece da imate sa kime da komunicirate na madjarskom jeziku, ja bih vama preporucio sam ucite sto vise reci, i nece biti problema.. To je neko moje vidjenej stvari.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 18:02 - pre 127 meseci
Slušajući vas dvojicu, mislim da nema niko više šanse da dobije mađarsko državljanstvo, jer možeš da naučiš da tečno pričaš mađarski ali ne znaš da kažeš "invalidska kolica" i pao si,
ja mislim da nije to baš tako............
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.static.stcable.net.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 18:12 - pre 127 meseci
Ma naravno da nije tako... Evo, svi kude nesto tu Suboticu i te konzule po Srbiji, a stvarno nije tesko.. Stvarno se trazi ono najosnovnije. Taj konzul mi je rekao da ne treba uciti nebitne stvari, nego kao ovako, naveo je primer. Kaze, zamisli da si otisao sam u Ameriku i nepoznatu sredinu, i da ti pozli, pa da znas da kazes sta ti je.. Da kada te pitaju na ulici ko si i odakle si da znas lepo da kazes, da znas koji je koji dokument, itd.. Stvarno se ne trazi nista tesko. To sto je mene pitao sta sam jeo prolse nedelje i koji ce dan biti prekosutra, i koliko je 18+16 je u krajnju ruku smesno... Ako to ne znamo, onda stvarno ni ne treba da dobijemo nikada to drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 18:28 - pre 127 meseci
Citat:
kamicak:
Slušajući vas dvojicu, mislim da nema niko više šanse da dobije mađarsko državljanstvo, jer možeš da naučiš da tečno pričaš mađarski ali ne znaš da kažeš "invalidska kolica" i pao si,
ja mislim da nije to baš tako............


Koliko ogranicen treba biti i izjaviti tako nesto posle svega sto sam napisao?! Naglasio sam, i opet cu, da je ovo bilo u Tompi i ne znaci da je svuda tako. Moguce je dobiti i drzavljanstvo cak i ako ne predas zahtev licno, niti se licno pojavis na zakletvi da ga preuzmes, nego to sve neko drugi obavi. Cak nikome nista nije ni placeno, nego cist dogovor i usluga i veza poznanika. Pri tom, podnosilac zahteva ne zna ni da zine na madjarskom i danas je drzavljanin! Dakle, ako moze da se desi to, moze da se desi i scenario iz Tompe. Sve je moguce!

 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 18:40 - pre 127 meseci
Citat:
Gospodin-BP:
Ma naravno da nije tako... Evo, svi kude nesto tu Suboticu i te konzule po Srbiji, a stvarno nije tesko.. Stvarno se trazi ono najosnovnije. Taj konzul mi je rekao da ne treba uciti nebitne stvari, nego kao ovako, naveo je primer. Kaze, zamisli da si otisao sam u Ameriku i nepoznatu sredinu, i da ti pozli, pa da znas da kazes sta ti je.. Da kada te pitaju na ulici ko si i odakle si da znas lepo da kazes, da znas koji je koji dokument, itd.. Stvarno se ne trazi nista tesko. To sto je mene pitao sta sam jeo prolse nedelje i koji ce dan biti prekosutra, i koliko je 18+16 je u krajnju ruku smesno... Ako to ne znamo, onda stvarno ni ne treba da dobijemo nikada to drzavljanstvo.


Slazem se da treba znati jezik. Ja sam ga ucio, a i dalje to radim, kod drugaricine mame. Radili smo po knjizi, uz poseban osvrt na moguca pitanja. Tako da mnoge reci, mimo onih vezano za pitanja, znam i upotrebljavam. Kad sam isao na zakletvu, cariniku sam na madjarskom rekao gde idem. Cak je i pitao da li imam neki papir koji to potvrdjuje. Nakon, neuspesne, zakletve sam obavio kupovinu u apoteci, takodje, na madjarskom. Sto se mene tice, savest mi je mirna jer umem da se sporazumem onoliko koliko mi treba. S druge strane, ne mogu biti miran jer je hiljade ljudi dobilo drzavljanstvo na mufte i bez ikakvog znanja jezika. Ali, i na to gledam kao na cistu srecu, a ja je nisam imao... Tako da ne vredi samo pamet....
 
Odgovor na temu

ivalex

Član broj: 156685
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 22:08 - pre 127 meseci
Čitajući redovno sve postove na ovoj temi,a kad se uvidi stanje koje je u realnom životu,zaista bi trebalo prestati širiti dezinformacije o svim segmentima
aplikacionog procesa pošto koliko se svi trudili da dokažu da jeste,pravilo je da pravila nema i da isti aršini ne važe za sve i da je svaka aplikacija priča za sebe zbog milion drugih faktora
(mesta predaje,ljubaznih ili neljubaznih službenika,znanja ili neznanja jezika itd).To što neko zna 3000 reči i ne prođe predaju dokumenata ili proveru od strane konzula u SU,a neko ko ne zna ni dve reči da izgovori i prođe tako što u gomili od 50 ljudi polaže zakletvu otvarajući usta bez izgovorene reči,opet je stvar koja zavisi od faktora sreće i pozitivnih ili negativnih okolnosti koje nam se ukažu.
No,ono zbog čega se oglašavam je jedna informacija koju ću podeliti sa vama.Naime,neko sam ko je predao dokumenta pre par meseci,pre 2 nedelje bio na proveri u SU i nalazim se u fazi čekanja poziva za zakletvu i (još uvek) nemam državljanstvo,ali poznajem veoma veliki broj ljudi koji ga imaju i koji često idu u HU.Dosta njih je često putovalo preko ovih dana i niko nikakve provere jezika nije imao od strane carinika što na Bačkom bregu,što na Horgošu.Priče o kojekakvim proverama i prijavama su najobičnije dezinformacije koje su pojedinci ovde napisali.
Još samo fali da se pojavi neki pametnjaković koji će reći da je čuo "od tamo nekoga" kako će svaki carinik imati polusatni razgovor sa svakim dvojnim državljaninom kako bi se uverio da li poznaje jezik pa ako ne zna da mu pošalje prijavu za Budimpeštu i pokrene proces oduzimanja državljanstva.... :D
Pored dilera droge,trgovaca belim robljem,kradenim automobilima, afričkih azilanata i somalijskih "slepih putnika" u šleperima....novopečeni HU državljani sigurno nisu neko s kim će se organi carine zabavljati. ;)
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 22:18 - pre 127 meseci
Oko cega se vi prepirete bre?

Nego jel moze neko da mi pomogne u vezi prelaza granice i onih natpisa EU i NON EU. AKo sam u autu sa Srbinom a ja Madjar.. da li da izlazim iz auta da predjem preko EU prelaza?

A sta ako sam u turistickom busu... a sve sami Srbi i ja jedini Madjar?

Da pomenem da cesto na prelazima i radi samo jedan prelaz pa tuda svi idu... na onim manje prometnim prelazima.
 
Odgovor na temu

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 22:52 - pre 127 meseci
Citat:
dejanab92:
Sad me zvala drugarica koja je predala zahtev za drzavljanstvo pre 3 meseca,u nekom mestu na K manje mesto u Madjarskoj. Predala je preko jedne zene kojoj je dala 350 evra,e juce joj stigao mail da je pozvana na zakletvu u Tompu decembra 12-og, ali sad kad se vrse takve provere u Tompi sa slikama i na zadnjoj zakletvi nije prosla starija zena kojoj je madjarski maternji jezik jer nije znala objasniti sta vidi na slici, bila su invalidska kolica zena sa perikom i jos neke stvari koje budu u bolnici,ona je sve to rekla ali nije dovoljno reci samo sta vidis vec treba prica kao sto je jedan clan vec to rekao,ona je to saznala od zene koja joj je "pomogla" da preda, i ta joj je zena rekla da se prebaci u Suboticu na zakletvu, ali tu nastaje problem jer taj glavni za zakletve u Tompi zove se Viktor on ne odobrava prebacivanje,dosta ljudi je odbio i rekao da bas moraju doci u Tompu, i slag na tortu ta zena joj je priznala da ona nije imala nikakvu vezu pri predaji zahtjeva vec tamo vodi ljude koji nesto znaju i nauce,pa ako prodje prodje a ako ne,eto problema. Eto sta prevaranti rade,pa ti daj onda pare,ova cura sad sama ne zna sta ce,morat ce uciti jos sama jer ce je sigurno malo propitati pre zakletve, svesna je da nece proci u Tompi ali nada se da ce proci u Subotici,sad mora sve sama, a pre 3 meseca joj ta zena obecavala kule i gradove,da sviju zna a sad odjednom nema nikakvu vezu i ne poznaje nikoga ko bi joj pomogao.

Pa sta je to reci? Poceli su prozivati iz Budimpeste nakon mjesec dana od predaje, salju poziv za zakletvu nakon 3 mjeseca. Jel to slucajnost ili su to malo ubrzali obradu zahtjeva? Mozda da skupe malo vise glasaca...
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 23:01 - pre 127 meseci
Citat:
japanskaprepelica:
Oko cega se vi prepirete bre?

Nego jel moze neko da mi pomogne u vezi prelaza granice i onih natpisa EU i NON EU. AKo sam u autu sa Srbinom a ja Madjar.. da li da izlazim iz auta da predjem preko EU prelaza?

A sta ako sam u turistickom busu... a sve sami Srbi i ja jedini Madjar?

Da pomenem da cesto na prelazima i radi samo jedan prelaz pa tuda svi idu... na onim manje prometnim prelazima.


Ja idem u Madjarsku skoro svaki dan,i ugl nas ide 3 ili 4,i dovoljno je da jedno od nas ima eu pasos i prodjemo svaki put u delu koji je za eu pasose,i ako samo jedan drugar stalno nosi madj pasos a mi svi ostali srbijanski i ja bosanski,i ne bude nikakvi problema. Tako da ako ides sa prijateljem u autu dovoljno je da ti imas eu pasos i da prodjete u delu koji je za eu drzavljane.
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 23:02 - pre 127 meseci
Citat:
japanskaprepelica:
Oko cega se vi prepirete bre?

Nego jel moze neko da mi pomogne u vezi prelaza granice i onih natpisa EU i NON EU. AKo sam u autu sa Srbinom a ja Madjar.. da li da izlazim iz auta da predjem preko EU prelaza?

A sta ako sam u turistickom busu... a sve sami Srbi i ja jedini Madjar?

Da pomenem da cesto na prelazima i radi samo jedan prelaz pa tuda svi idu... na onim manje prometnim prelazima.


Ko vozi auto? Srbin ili Madjar? Ako auto vozi Madjar i njegovo je vozilo, Srbin kao putnik moze da se "provuce" preko prelaza sa natpisom EU. Kako je kada su autobusi u pitanju, to ne znam. A, tebi nece biti problem i da na licu mesta pitas granicnu policiju, jer znas jezik (makar si se tako hvalio). Oni ce ti reci da li da izlazis i ides na EU prelaz ili ostanes u NON EU. Iskustvo, doduse mini-bus je u pitanju, govori da ostajes unutra... Ne mora da znaci da je isto i kada je bus u pitanju.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.11.2013. u 23:03 - pre 127 meseci
Citat:
Paladium2:
Citat:
dejanab92:
Sad me zvala drugarica koja je predala zahtev za drzavljanstvo pre 3 meseca,u nekom mestu na K manje mesto u Madjarskoj. Predala je preko jedne zene kojoj je dala 350 evra,e juce joj stigao mail da je pozvana na zakletvu u Tompu decembra 12-og, ali sad kad se vrse takve provere u Tompi sa slikama i na zadnjoj zakletvi nije prosla starija zena kojoj je madjarski maternji jezik jer nije znala objasniti sta vidi na slici, bila su invalidska kolica zena sa perikom i jos neke stvari koje budu u bolnici,ona je sve to rekla ali nije dovoljno reci samo sta vidis vec treba prica kao sto je jedan clan vec to rekao,ona je to saznala od zene koja joj je "pomogla" da preda, i ta joj je zena rekla da se prebaci u Suboticu na zakletvu, ali tu nastaje problem jer taj glavni za zakletve u Tompi zove se Viktor on ne odobrava prebacivanje,dosta ljudi je odbio i rekao da bas moraju doci u Tompu, i slag na tortu ta zena joj je priznala da ona nije imala nikakvu vezu pri predaji zahtjeva vec tamo vodi ljude koji nesto znaju i nauce,pa ako prodje prodje a ako ne,eto problema. Eto sta prevaranti rade,pa ti daj onda pare,ova cura sad sama ne zna sta ce,morat ce uciti jos sama jer ce je sigurno malo propitati pre zakletve, svesna je da nece proci u Tompi ali nada se da ce proci u Subotici,sad mora sve sama, a pre 3 meseca joj ta zena obecavala kule i gradove,da sviju zna a sad odjednom nema nikakvu vezu i ne poznaje nikoga ko bi joj pomogao.

Pa sta je to reci? Poceli su prozivati iz Budimpeste nakon mjesec dana od predaje, salju poziv za zakletvu nakon 3 mjeseca. Jel to slucajnost ili su to malo ubrzali obradu zahtjeva? Mozda da skupe malo vise glasaca... :)


Pa bilo je i pre da stigne poziv za zakletvu nakon 3 meseca,ovde u Subotici ugl to dobijaju oni koji nemaju brak ni decu pa valjda je njih lakse obraditi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3911839 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.