Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BG "usisava" Srbiju?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BG "usisava" Srbiju?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16679 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 18:35 - pre 160 meseci
Kao sto su vec ranije drugi konstatovali, samo 20% studenata je iz Beograda, znaci, nije bas na nivou statisticke greske, ali nije ni neka defaul situacija. Dalje, kao sto si sam primetio, ne radi svaki student vec svaki pedeseti ili stoti, pa kad se to projektuje na onih 20%, e onda pricamo o nivou statisticke greske, znaci nisu vredni pomena u diskusiji, tako da smo to resili pa idemo dalje...

"Takodje, profesori, asistenti, sekretarice, sluzbenice, tetkice, kuvari i kuvarice, portiri i bibliotekarke.... svi bi se oni radosno doselili..."
upravo o tome pricam... poznato je koliko je danas tesko naci posao, narocito drzavni, nisam primetio da ljudi nesto kategoricki odbijaju da rade na planinama, vec je i tamo svako raspolozivo mesto popunjeno, doselili bi se sve da pitaju kad krece prvi autobus! A onda bi za sobom povukli i ogromnu grupu radnika usluznih delatnosti - pomenuo si decu, znaci tamo treba vrtic, treba osnovna skola, treba uciteljica, treba sportski trener, treba frizer, treba prodavnica, treba banka, treba pekara, treba elektricar, treba vodoinstalater, treba serviser mobilnih telefona... eto iz samog tvog pitanja shvatas koliku migraciju ljudi povlaci jedan univerzitet, bez obzira gde se nalazi!

E, kad smo i to pitanje rascistili da otvorimo sledece - studenti koji zele da rade, zasto mislis da im je u prestonici dozvoljeno da rade, a na planini bi im bilo zabranjeno? Dobro, mozda ne bas isti posao, ali kao sto vidis iz primera koje sam nabrojao, gde je univerzitet tu posla ima, e sad jedino ako je nekom neko zanimanje Bog unapred odredio i zabranio mu da radi nesto drugo...

"Znas, Srbija je bas bogata zemlja, svi zainteresovani mogu da studiraju i to dzaba..."
Kako nije bogata zemlja kad ima mogucnosti da studentima stavi na raspolaganje najskuplje kvadrate prostora u drzavi?! Da nema, ona bi to izdala nekoj firmi, pa inkasirala godisnje 50 miliona EUR-a od izdavanja zgrada Beogradskog univerziteta... cime bi mogao da se otplacuje kredit kod MMF dovoljan za izgradnju 2 miliona kvadratnih metara prostora Po meni, to je tacno koliko je i potrebno da se za 100% studenata BU izgradi novi fakultet + za svakog zasebna soba sa kupatilom u nekoj od najzdravijih prirodnih sredina u Srbiji. E, sad, da li bi to bas moralo da se da na besplatno koriscenje, ili bi mogla da se "ubere" jos neka lova za drzavu, a da to i dalje bude na obostrano zadovoljstvo... I kad se sve to sabere i oduzme za par decenija imali bismo zgrade u centru koje donose prihod, imali bismo zgrade u zdravijoj sredini cija upotreba manje kosta a isto verovatno donosi prihod... ovako imamo cist gubitak i rasipanje drzavnih para
E, sad, razumem ja da se to nece uraditi, ali da se takva, jedina zdrava ideja ovde maltene ismeva, to mi je socioloski fenomen

Ponavljam sliku sa prethodne strane, cisto da nam je pred ocima ako nastavimo da o tome i dalje diskutujemo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 18:57 - pre 160 meseci
Izvini sto te prekidam u viziji, ali zaboravio si da elaboriras uspravljanje Zemljine ose koje sam pomenuo.
Pa ako moze samo jos i to, pa da studija izvodljivosti bude kompletna...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 19:03 - pre 160 meseci
Ma, razumemo se mi potpuno - nema ispravljanja zemljine ose, nema promena ustaljenih strategija, nema selidbe univerziteta, nema zaustavljanja usisavanja Srbije od strane Beograda, nego eto onako, blejimo malo izmedju dve muže.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 19:10 - pre 160 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Na slici je jedan od Kineskih univerziteta i naravno studiranje je besplatno.





Šaolin, bato!
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 19:38 - pre 160 meseci
Istrolovaste coveka naopako, mada ideja lepo zvuci kad se baci na papir i saberu novci. Samo one univerzitetske zgrade na Studentskom trgu(pmf, filozofki i filoloski) da se iznajme nekome na 100 godina, bilo bi kesa za po jedan univerzitet na svakoj planini u Srbiji. Ili recimo jedan Studenjak, lokacija naopako dobra, sta god da krenes da radis sa njim isplatilo bi se.

Znam kome se ideja ne bi svidela. Koliko bi stanova bilo u Halo oglasima osvanulo sutra da se desi sve ovo? Ne mogu da zamislim kolicinu novca koja se ostavlja samo na kirije. Pala bi cena iznajmljivanja stanova, ne bi se prepolovila, ali tako nesto bi isla dole. A gde su sve one silne fotokoprinice, knjizare, brze hrane, kafici, klubovi i kompletna logistika koja ide uz studentariju...

Pitanje od milion dolara, jel moguce da se u Slobinom rezimu niko nije setio ovoga? Cenim da se BG oslobodio silnih studenata na vreme da bi 5. oktobar dosao negde u avgustu - nema otpora, zaludne omladine i slicne ekipe koja visi u gradu.

Pitanje od 2 miliona - kako se ove pijavice danasnje ne setise bar neki master plan da urade za univerzitet na nekom brdu? Ono, prodaju PMF nekome ko ce da napravi hotel ili neki poslovni prostor, ili statijaznam i obecaju 2452. godine fakultet kao na gornjoj slici? Nesto masimo u ovoj prici.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?30.01.2011. u 21:26 - pre 160 meseci
Citat:
ArsenLupen: Pitanje od milion dolara, jel moguce da se u Slobinom rezimu niko nije setio ovoga?

Nije Sloba bio bas toliki diktator koliko se misli - ima tu nekakva famozna "autonomija univerziteta", koja mi nikada nije bila jasna. Kad treba da se daju pare iz budzeta, onda je univerzitet drzavni, a ako policajac udje unutra da pita nesto, onda pada vlada! Univerzitetima upravljaju i tamo rade ljudi koji decenijama nisu napisali nijedan naucni rad, a deklarisu se kao vrhunski strucnjaci sto moze samo u Srbiji. Njihov posao se sveo na to da ispituju studente napamet nauceno gradivo, sto moze i moja baba da radi.

Citat:
Pitanje od 2 miliona - kako se ove pijavice danasnje ne setise bar neki master plan da urade za univerzitet na nekom brdu?

Kako bilo onda, tako je i danas. Drzava ne sme da pogura ni Bolonjsku deklaraciju, a ne da menja neki zabudjali kadar, o izmestanju univerziteta na logicniju lokaciju da i ne govorimo. Ne znam zasto smo verovali da ce smena jednog coveka resiti sve, kad problem nije u mozgu jednog vec u mozgovima miliona ljudi.
 
Odgovor na temu

cvijic_ltd
Marko Cvijic
Aetius Media

Član broj: 26080
Poruke: 171
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 01:33 - pre 160 meseci
U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra? Neka je i na 100 godina, smešno je zaista :)

Ekem, Univerzitet u Beogradu je sastavljen od više nezavisnih fakulteta, koji u suštini predstavljaju mini univerzitete. Svako izdaje svoju diplomu, koja ima svoj oblik i boju. Uzgred, to je i ljudima koji su odlazili na master studije na kanadske univierzitete, pravilo problem. Evo i kako. Prijave se za master na Univerzitetu u Torontu čovek koji je diplomirao na Mašinskom fakultetu i čovek sa diplomom sa FON-a. Kažu mi smo sa Univerziteta u Beogradu. Pogledaju ljudi sa UofT, vide različite diplome, i ne znaju ko tu koga zeza. Proveravaju ljude po sto puta.

Elem, ovde mnogo toga ne štima, ali to nije razlog da kukamo i da se svađamo. Voleo bih da svi radimo i ostvarujemo finansijsku dobit a me da se svađamo i pričamo odakle je ko. Svi smo odavde i to je to.
"Kroz dvadeset godina, bićete više razočarani zbog stvari koje
niste uradili, nego zbog
onih koje jeste. Zato podignite sidro. Odjedrite iz mirne luke...
Istražujte. Sanjajte.
Otkrivajte."

Mark Tven
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 08:08 - pre 160 meseci
E moj druze, biti odavde nije stvar fizcke nego duhovne prirode.
U tom smislu:
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 11:01 - pre 160 meseci
Citat:
cvijic_ltd: U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra? Neka je i na 100 godina, smešno je zaista :)


Zašto smešno? Za lokaciju kao što su PMF, filološki i filozofski fakultet verujem da će se uvek naći ko će da kupi/iznajmi kao poslovni prostor. 50 miliona uopšte nije velika cifra...

Citat:
Univerzitet u Beogradu je sastavljen od više nezavisnih fakulteta, koji u suštini predstavljaju mini univerzitete


Zajdničko im je svima da za budžetski finansirane studente uzimaju pare od poreza ove države, što je odličan razlog da se i ta država nešto pita, ne? U najgorem slučaju, da se izdaje ista diploma, pa da ljudi u Torontu ne moraju da se brukaju.


 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 12:58 - pre 160 meseci
'De bre 50 miliona evra, RK Beograd su prodate za 360 miliona, 34 objekta ukupno + neki poslovni i distributivni centar i građevinsko zemljište i to pre četiri godine dok još niko nije pričao o krizi.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 13:12 - pre 160 meseci
@Darko Nedeljković

Hi hi, univerzitet sa sve sancem, da studenti ne beze iz kampusa...

No, salu na stranu, ideja je odlicna. Zavrsio sam PMF u BGD-u i video sam koliko je to idiotska ideja imati fakultet u sred metropole. Kafici, diskoteke, zezanje... Mislis na sve samo ne na studije. A koliko para ode na studiranje, kirije, hranu, izlaske... Znam neke kojima su studije izasle koliko i jedan omanji stan u BGD!
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 13:24 - pre 160 meseci
Iako mislim da je ideja sama po sebi dobra, mislim da je čist promašaj za našu sredinu.

Priča me podseća na ono kada je krenuo neki rijaliti šo’ tipa dve gradske plavuše idu na selo da rmbače, pa je neko lepo primetio - batice, jedna je stvar kada na selo šalješ Paris Hilton koja u životu nije videla govedo, a kamoli selo, a druga je stvar da praviš tako nešto kod nas gde najvećem broju ljudi viri praziluk iz donjeg dela leđa.


Isto i za taj univerzitet/fakultet u idiličnoj prirodnoj sredini - jedna je stvar kada se to uradi u npr. Norveškoj (Tromso), Švajcarskoj, i sl. mestima gde se stvari prave po meri čoveka ili u spomenutoj Kini gde sa druge strane živi pet milijardi ljudi po centimetru kvadratnom. Potpuno je druga stvar kada tu priču hoćeš da prodaš ljudima kojima je preko glave učmalosti i besperspektivnog života u maloj sredini.

I to nas vraća na naslov teme - jedan od važnijih razloga zbog kojeg je tolika imigracija u Beograd je i to da u njemu imaš bioskop, šareni i svetao izlog, kakve-takve sadržaje i slično. Može to nekome da se svidi ili ne (meni se ne dopada ali šta da radim) ali to je razlog zbog kojeg niko ne bi išao u npr. Bor ili na Rudnik da studira, pa ne znam kakav da je kampus.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 13:30 - pre 160 meseci
@Devanagari

Jel ides na studije u BGD da ucis ili da se zajebavas ?


Mada kod nas je mentalitet, posalji ga malo u BGD da malo vidi sveta i malo da se 'istreses'... Kakav mentalitet takva i drzava... Riba smrdi od glave, ali se cisti od repa.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?03.02.2011. u 16:20 - pre 160 meseci
Citat:
cvijic_ltd: U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra?

Zmaj, je li? Ne znam da li si negde naisao na informaciju da prodavac kokica svojih kvadrat ili dva ulice placa 40.000 evra godisnje (~20.000 EUR/m2). Firma u kojoj radim placa zakup prostora od 300 kvadrata koji se nalazi 100 metara od filozofskog fakulteta okvirno pola miliona evra godisnje (~2.000 EUR/m2) i ne namerava da prekine. Ostale firme u okolini zakup placaju takodje 1.500-2.000 EUR/m2. Ipak, ja sam uzeo da se ne moze ceo univerzitet izdati po toj ceni, vec da se uhvati neki prosek od ~500 EUR/m2 godisnje. A univerzitet ima okvirno 100.000 kvadrata, neka me neko ispravi ako ima precizniji podatak.

Citat:
Devanagari: I to nas vraća na naslov teme - jedan od važnijih razloga zbog kojeg je tolika imigracija u Beograd je i to da u njemu imaš bioskop, šareni i svetao izlog, kakve-takve sadržaje i slično. Može to nekome da se svidi ili ne (meni se ne dopada ali šta da radim) ali to je razlog zbog kojeg niko ne bi išao u npr. Bor ili na Rudnik da studira, pa ne znam kakav da je kampus.

A, ne bi? Nikakav problem bato, imas Megatrend pa studiraj. Idealna lokacija, par stanica od Delta sitija, TC Usca, splavova... A ti bi o trosku drzave? E, pa onda izvoli tamo gde ti drzava kaze. Mi trenutno nemamo problem manjka studenata, vec je broj studenata 2x-5x veci od maksimalno dozvoljenog po bolonjskoj deklaraciji za povrsinu kojom raspolzemo. Iz toga imamo 3 izlaza:
1) I dalje lagati da smo za prikljucenje EU, a nista ne menjati
2) Pokupovati iz drzavne kase sav preostali najekskluzivniji prostor u centru grada, pa prosiriti univerzitete
3) Sagraditi nove, vece zgrade univerziteta na najjeftinijim lokacijama a to finansirati od prodaje/izdavanja starih

Ako pogledate, najgore resenje je ovo prvo a ono ce se bez ikakve sumnje odabrati i primeniti. Realno najbolje je ovo trece, ali ga niko nece ozbiljnije razmatrati. Ovo drugo je isto fino i potpuno u skladu sa nasim mentalitetom "ima se, moze se", ali da li se zaista i ima? Naravno, ima i cetvrto resenje, koje se primenjuje ako nekad, nekim cudom ipak postanemo deo EU - broj studenata na drzavnim univerzitetima se dekretom smanji za 80%, a u medjuvremenu svaka budza u vlasti osnuje svoj univerzitet, pa da vidis kako "kaplje" lova od ljudi koji ce prodati sve sto imaju da im dete zavrsi makar privatni fakultet gde ce skolarina biti 10.000 eur godisnje. Ali, tako to ide. Ja se ne secam kada je Srbija u novijoj istoriji povukla neki pametan potez, pa nema razloga da i u ovom slucaju odstupi od tradicije.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?18.05.2011. u 18:15 - pre 156 meseci
Najnoviji podaci , ako je verovati B92 kazu da se u Beogradu u poslednjih god dana doselilo 55000 ljudi !
Ako se uzme u obzir da se nisu svi prijavili i registrovali dolazi se do priblizne cifre od 65-6 iljada . . . . .
Pomenuse da je prosecna plata negde u unutrasnjosti 15000 a na N.Bg 55000 . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pomenuse skole , pozorista , mostove , bazene , standard pa i cene ( verovali ili ne manje su u bg )
NE pomenuse samo , ima li ova vlast neku taktiku , program ili bar NAMERU da se to smanji ?
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?18.05.2011. u 19:58 - pre 156 meseci
Zasto bi se taj proces zaustavljao?
Sumanute zelje za obratnjem tog procesa poticu iz sustinskog nerazumjevanja ljudskog drustva i njegovog funkcionisanja.

U knjizi "What Technology Wants" Kevin Kelly je izmedju ostalog sabrao i dugogodisnja istrazivanja i teoretisanja raznih likova koji su se bavili razvojem gradova, te na vrlo slikovit nacin objasnio razloge nastanka i nacine funkcionisanja velikih gradova kao i posljedice koje su oni imali na razvoj drustva i civilizacije uopste.

Osim toga, promet robe, rada, informacija, ljudi, poslova, kulture, sporta i svega ostalog sto je povezano sa ljudima, a narocito ideja (koje su manje-vise pokretac ljudsog drustva) eksponencijalno se povecava u zavisnosti od velicine grada.
Tako ce jedan grad od 5 miliona ljudi sam proizvoditi visestruko vise svega toga nego zajedno 10 gradova od pola miliona stanovnika.
Nema nikakvog razloga da se grupica od nekoliko miliona ljudi rastrkava po selima i zaseocima samo da se nebi gasila neka tamo vjekovna ognjista po nekim zavicajima, i tako sebi otezavaju i robnu i informacionu komunikaciju.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+557 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?18.05.2011. u 20:52 - pre 156 meseci


Sve je to lepo i priroda i cist vazduh ali koji im je ragbi tim na top-listi ragbi timova? A svi znamo da ako ragbi tim nije jak da studenti nece da biraju taj fakultet jer to je jedan od osnovnih parametara za izbor fakulteta (pored parametra: duzina shanka u studentskom klubu) i kad smo vec kod toga uopste ne vidim teren za ragbi na ovoj slici i deluje da nemaju otvorene bazene, mada vidim da neka recica protice pored (ili okolo) ali to valjda nije isto?


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?19.05.2011. u 00:42 - pre 156 meseci
Sto se tice usisa to je savim normalno (pogotovo ako su ljudi iz Srbije), najvise mi smeta sto imamo pridoslice i etabliraju se kao "domacini" iz nekih "plemenskih" drzava...e to je problem...cim se rodi e oce oma za Beograd....ali neka im nek se svi podave u smradu i guzvi...
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?19.05.2011. u 05:20 - pre 156 meseci
[quote]Odin D.: Zasto bi se taj proces zaustavljao?
Sumanute zelje za obratnjem tog procesa poticu iz sustinskog nerazumjevanja ljudskog drustva i njegovog funkcionisanja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Interesantno je da u vec pomenutoj emisiji na B92 , gradonacelnik Beograda gospodin Djilas komentarise ovaj podatak i KUKA KO SURO PILE.
Kaze kako bi najsretniji bio da taj proces stane i cak sta vise krene u suprotnom pravcu.
Pominje infrastrukturu , vrtice (5kom u prosloj god) , gradsko saobracajno , most koji su zapoceli i jedan koji tek hoce i kaze kako je sve to nedovoljno ako se ovaj trend nastavi .
Racunam Djilas je pismen covek , razume potrebe i probleme velikog grada , jes da je politicar ( a oni vole da lazu ) ali ne bi valjda radio i pricao na stetu sredine ciji je prvi covek ?
PozZz . . .



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 19.05.2011. u 16:24 GMT+1]
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+80 Profil

icon Re: BG "usisava" Srbiju?19.05.2011. u 06:43 - pre 156 meseci
Đilasu niko ne brani da se kandiduje za gradonačelnika Kučeva, i tako se oslobodi svih tih muka koje pominje. A ionako ne ume da pristupi gradskim problemima na pravi način.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BG "usisava" Srbiju?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16679 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.