Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako politicari racunaju!

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako politicari racunaju!

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24505 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.mynsn.net.



+2323 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 20:22 - pre 160 meseci
Mišljenja sam da ne treba suditi o onome u čemu nemate iskustva.
Imala sam prilike da radim i teške fizičke poslove i da 12-13 sati dnevno perem automobile, i da radim kancelarijski posao za skorojeviće gluplje od sebe, neprijavljena, za sitne pare, pod pritiskom, a sad se naknadno obrazujem da bih radila u prosveti. Znam i kako je biti radnik i poslodavac. A slušam i kako je raditi u prosveti. Iz perspektive onog dvanaestočasovnog rada, održati pet časova je pesma. A kad probate da održite čas, kad radite sa tridesetak dece (ili adolescenata), kad sve što je predviđeno morate da strpate u tih 45 minuta, a njih 30, ili dobar deo njih, se trudi da vam to ne uspe... kad ste u sendviču između dece i nadređenog, kad morate da skupite stotine sati seminara za licencu, a škola neće da vam ih finansira, možda taj dinar i nije tako sladak, a ni tako velik.

A što se onog o današnjim postignućima tiče, iz prve ruke mogu reći da sam svakodnevno svedok ogromnog i sramotnog neznanja kog se ljudi, studenti, uopšte ne stide, ne trude se da ga prikriju, a još manje da nadoknade propušteno. Neke druge stvari su u trendu, i među učenicima i među studentima. Srozavaju se i propisani standardi, a sve se i spontano srozava... Koliko je tu odgovornosti prosvetnih radnika? Može li se naći prava mera njihovog učinka, da bi se tako i plaćali? Može li se to stanje izdvojiti iz opštedruštvenog? Kolike su plate ostalih visokoobrazovanih ljudi, koji rade druge poslove i je li primerenije porediti njihove plate sa profesorskim od 35-40000?
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 20:37 - pre 160 meseci
Citat:
kaćunčica: Kolike su plate ostalih visokoobrazovanih ljudi, koji rade druge poslove i je li primerenije porediti njihove plate sa profesorskim od 35-40000?


Visoko obrazovanje nije garant uspeha u karijeri niti buduće velike plate i lagodnog života. To je samo škola koja te obučava da se baviš određenim zanimanjem i ulaznica za početak razvoja karijere. Ako bi baš da odrediš kolika je realna plata prosvetara, obrati pažnju na to koliko ljudi želi da dobije taj posao i koliko njih je spremno da ga napusti. Na osnovu toga ćeš videti da li je neki posao preplaćen ili potplaćen.

Ali da zanemarimo tu kalkulaciju, ni za sadašnje plate država nema dovoljno sredstava, pa odakle da iskopa dodatne pare da poveća svim svojim zaposlenima plate?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 21:09 - pre 160 meseci
Skole i ne trebaju da rade ako imaju nezadovoljne profesore sa malim platama koji ne mogu da prehrane svoju porodicu. Ti isti prosfetari su do pre par godina imali vecu platu za 100 evra, ali im je ta ista vlada inflacijom i rastom evra ugrozila zivotnu egzistenciju. Imamo najmanje plate u regionu i najvecu inflaciju.

Ako vlada ne zna kako pare da obezbedi, zaustavi inflaciju i divljanje evra... neka raspise izbore taj nesposobni predsednik vlade. Kako vlade u okruzenje su mogle svojim prosvetnim radnicima da obezbede plate vece za 100-300 evra nego sto su u Srbiji. U Srbiji je svakim danom sve gore i gore sa ovom vladom.
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 21:39 - pre 160 meseci
Citat:
kaćunčica: Mišljenja sam da ne treba suditi o onome u čemu nemate iskustva.
Imala sam prilike da radim i teške fizičke poslove i da 12-13 sati dnevno perem automobile, i da radim kancelarijski posao za skorojeviće gluplje od sebe, neprijavljena, za sitne pare, pod pritiskom, a sad se naknadno obrazujem da bih radila u prosveti. Znam i kako je biti radnik i poslodavac. A slušam i kako je raditi u prosveti. Iz perspektive onog dvanaestočasovnog rada, održati pet časova je pesma. A kad probate da održite čas, kad radite sa tridesetak dece (ili adolescenata), kad sve što je predviđeno morate da strpate u tih 45 minuta, a njih 30, ili dobar deo njih, se trudi da vam to ne uspe... kad ste u sendviču između dece i nadređenog, kad morate da skupite stotine sati seminara za licencu, a škola neće da vam ih finansira, možda taj dinar i nije tako sladak, a ni tako velik.

Ovo kao kad panduri kukaju kako im je posao rizican...

Ako vam posao ne odgovara, ako je previse zahtevan (psihicki ili fizicki, nebitno) a uz to jos smatrate da je malo placen - promenite jbn posao.

I tacno je da imaju 20-ak radnih sati nedeljno (5-6 casova x 5 dana = 25-30 casova = ~ 20.5h), ispijanje kafe i ogovaranje u zbornici se ne racunaju... I to samo uciteljice/ucitelji, nastavnici ni toliko.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:01 - pre 160 meseci
Citat:
kaćunčica:  Kolike su plate ostalih visokoobrazovanih ljudi, koji rade druge poslove i je li primerenije porediti njihove plate sa profesorskim od 35-40000?
ne treba govoriti o platama već o dnevnicama - kako je ventura već izračunao po danu efektivnog rada su među ministrima i premijerima. Niko ne spominje privatne časove, odnosno privatna angažovanja koja su praksa u obrazovanju i zdravstvu kao i turistička angažovanja kao pratnja deci na eksukurzijama po sveevropskim destinacijama.
Citat:
kaćunčica: A što se onog o današnjim postignućima tiče, iz prve ruke mogu reći da sam svakodnevno svedok ogromnog i sramotnog neznanja kog se ljudi, studenti, uopšte ne stide, ne trude se da ga prikriju, a još manje da nadoknade propušteno. Neke druge stvari su u trendu, i među učenicima i među studentima. Srozavaju se i propisani standardi, a sve se i spontano srozava... Koliko je tu odgovornosti prosvetnih radnika?
Ako nije odgovornost u potpunosti na prosvetnim radnicima onda mora biti da sam ja kriv za to... Pa to su deca koja maletene nisu sastavila mesec dana sa časovima koji traju 45 minuta, koja su sastavljala sve komunističke, verske, ovodržavne i onodržavne praznike, nerad zbog grejanja i sl sa profesorima/nastavnicima koji su u raznm vidovima štrajkova i nezainteresovanosti (osim za angažmane koje sam prethodno naveo).
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:15 - pre 160 meseci
Citat:
Wi-Fi: Ako vam posao ne odgovara, ako je previse zahtevan (psihicki ili fizicki, nebitno) a uz to jos smatrate da je malo placen - promenite jbn posao.

Ima jako mnogo lezilebovića i škarta ali takvi se grčevito drže za stolicu i takvi će ti dati otkaz poslednji. Stav iz te rečenice je veeeeliki luksuz kada su u pitanju retki i dragoceni vredni, stručni i savesni profesori.

A na ovom forumu je isto kao i svugde drugo u zemlji — razlike se ne prave. Ako je učitelj ili profesor onda je svaki do zadnjeg ološ i neradnik. Takvo razmišljanje vodi u propast. Poznajem nekoliko njih koji bi dušu dali toj deci, da ne pričam koliko se cimaju oko te iste dece.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:17 - pre 160 meseci
„Železnice Srbije“ primile su 142 nova radnika, bez konkursa, a mnogi od njih nemaju ni stručnu spremu, ni znanje za rad u ovom javnom preduzeću. Ko će biti primljen odlučili su sindikalni lideri i direktori, najvećim delom bliski SPS-u i DS-u. „Železnice“ su gubitaš i korisnik para iz državnog budžeta, a samo ove godine dobile su 16,5 milijardi subvencija od države.

- Kuvarica će, sa tri godine srednje škole, na jednoj stanici brinuti o teretnom saobraćaju kao kolski otpravnik, mesto za koje je potrebna četvorogodišnja železnička škola. Invalid rada, bez železničke škole, biće zadužen za prevoz opasnih tereta, a rukovodilac transportno-komercijalne službe na stanici u unutrašnjosti biće rudarski inženjer iako je za to mesto potreban VII stepen železničkog smera. U jednom mestu je primljen magacioner, iako ih ima dovoljno, a u drugom je bez dana iskustva čovek zaposlen kao saobraćajni kontrolor iako je za tu funkciju neophodno 10-15 godina iskustva - kaže sagovornik „Blica” iz „Železnica Srbije”.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...-brinuti-o-teretnom-saobracaju
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:25 - pre 160 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Malo sutra, mislim da previse omalovazavas njihov posao, ne ulazi tu samo 20 casova nastave koje su odrzali, tu takodje ulaze i sednice nastavnog veca, a ujedno i priprema za svaki cas sta ces da predajes,a casovi za dopunsku nastavu/ konsultacije , sta mislis da se samo pojavis i nesto lupetas ?

Možda rade i više, ne ulazim u to, ali 20 školskih časova nedeljno je dovoljno za punu platu.

20 školskih časova je 15 normalnih radnih sati. Koliko još vremena provedu na pripremu? 5, 10 sati? A koliko običan radnik radi nedeljno? Šta je sa onih 80 radnih dana koliko godišnje ne rade, dok svi ostali rade?

Citat:
Dejan Lozanovic:
...nekada je plata profesora na fakultetu bila ista kao i generala, a danas to ni malo nije slucaj.

Nekada je i baba bila devojka.. Nekada je čovek sa završenom osnovnom školom bio smatran za obrazovanog i mogao da radi na stručnim pozicijama, sada ti treba fakultet za maltene sve osim teškog fizikalisanja.. A bogami nije da nešto fali ljudi sa fakultetskim diplomama.. Prema tome, šta da očekuju? Plate nastavnika su svuda relativno niske, bilo da je to Srbija ili amerika, davno je prošlo vreme kada je ta pozicija bila jako dobro plaćena i kada nisi mogao tek tako naći ljude koji mogu da rade taj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:30 - pre 160 meseci
Citat:
MyWay:  Pa to su deca koja maletene nisu sastavila mesec dana sa časovima koji traju 45 minuta...

Ako izuzmemo par meseci na početku prve godine kada su časovi bili 45min, ja sam srednju školu završio sa časovima u trajanju od 30 minuta.. A možda su još uvek časovi 30min ko zna.. (ETŠ Nikola Tesla)... Počelo je to valjda sa nekim štrajkom, posle su svi zaboravili zbog čega su štrajkovali, al im se svideli ti časovi od 30 minuta pa ostade tako godinama...
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!29.01.2011. u 22:42 - pre 160 meseci
Da, da, Tesla Tri godine časovi po 30 minuta — ukrali su mi četvrtinu školovanja…
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.mynsn.net.



+2323 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 00:18 - pre 160 meseci
Citat:
BluesRocker
Ali da zanemarimo tu kalkulaciju, ni za sadašnje plate država nema dovoljno sredstava, pa odakle da iskopa dodatne pare da poveća svim svojim zaposlenima plate?


Neka npr. uzme porez advokatima! Kad advokat dođe na ročište, sudija pita oštećenog ostaje li pri zahtevu, da , tuženog ostaje li pri izjavi, da, dobro, sledeće ročište tad i tad, prošlo 5 minuta, advokatu 200€, jer on se, Bože moj, spremao za ročište. Kolika je tu dnevnica-satnica-minutnica???!!!
A kad država hoće da im uvede kasu, da bar nešto otkucaju i na to plate porez, onda gospoda advokati štite privatnost svojih klijenata i naprave generalni štrajk, blokiraju sudove i ne može im niko ništa, jer pravnici nisu napravili zakon protiv sebe.

Odeš kod stomatologa, dobar dan, evo anestezijica, 5 minuta čekamo, je li utrnulo, bzz,bzz, malo plombice, 20-30 €. Ništa fiskalni račun. Zaboga, čovek je šest godina studirao, njegovih sedam i po minuta su dragocenost! Državi ništa.

Zakoči ti se brava na ulaznim vratima, dobro veče, vi ste zvali, a, počinje Slagalica, aha, pa nisu vam loša ova vrata, mislio sam da su kineska, pa da, ovaj šraf je olabavio, malo ćemo i podmazati, e, već su počele asocijacije, gotovo - 50 €! Ko te *ebe, kad ne znaš sam da popraviš! Kolika je to dnevnica-satnica?

Nego, predlažem da se lepo prosvetni radnici angažuju po satu, skupe se kao oni OFR (obični fizički radnici) na nekom ćošku, neko nadležan dođe, da vidimo, danas nam treba pet časova trigonometrije u elektrotehničkoj, hoće li neko 150 din/sat, ima li još nekog, ima vas sedam, da vidimo, pada cena, 120 din/sat, ko hoće, samo petoro nam treba, 100din /sat, odlično, vas petoro idete u ETŠ. Ajmo tri časa matrica u ekonomskoj, početna cena... Zakon ponude i tražnje.
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
Odgovor na temu

vlada131
Niš

Član broj: 222787
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+168 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 00:52 - pre 160 meseci
^ Ja par zadnjih puta kod zubara dobio fiskalni račun....

Nego, možemo mi da prosipamo iz šupljeg u prazno koliko 'oćemo, dok ne proradi privreda nema ništa od bilo kakvog boljitka, i to je svima jasno (valjda i onima koji plate primaju iz budžeta).
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 00:58 - pre 160 meseci
@kaćunčica
Dobra si, prekvalifikuješ se za prosvetu ili pravo? Ili ćeš da predaješ pravo :) Nego para nema pa nema, može da se dobije samo više papira, ako, ako ...
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 01:11 - pre 160 meseci
Generalizacija je losa, ali istinita - obrazovanje nam je u ..... Dzabe svetli primeri kad je prosek takav kakav je.

Citat:
kaćunčica:Nego, predlažem da se lepo prosvetni radnici angažuju po satu, skupe se kao oni OFR (obični fizički radnici) na nekom ćošku, neko nadležan dođe, da vidimo, danas nam treba pet časova trigonometrije u elektrotehničkoj, hoće li neko 150 din/sat, ima li još nekog, ima vas sedam, da vidimo, pada cena, 120 din/sat, ko hoće, samo petoro nam treba, 100din /sat, odlično, vas petoro idete u ETŠ. Ajmo tri časa matrica u ekonomskoj, početna cena... Zakon ponude i tražnje.


Kamo lepe srece da je tako! Pa bi se i otimali za tih 150d/h, pa bi se brzo rascistilo ko vredi a ko zabusava. Vrlo brzo bi dobar profesor dobio i 300d/h, los bi prihvatio i 50. Pa da vidim koji ce da posalje kuci dete sa porukom da ga tata nauci matematiku, kad zna da na cosku cekaju petorica na njegovo mesto.

Sve to treba na prosek u privredi, dao ne dao oni ce strajkovati. I onda lepo dogovor - 1 mesto gore na PISA listi - 1% povecanje plate. I obrnuto. Cist racun.
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.72.*



+61 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 01:54 - pre 160 meseci
Sa obrazovanjem se ne sme igrati. Kako sejemo tako žanjemo.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 03:40 - pre 160 meseci
Ne smeš se ni sa seljacima igrati, opet neće imati šta da se žanje. Svako za sebe misli da je nezamenljiv, nažalost svi su u ovoj zemlji višak. O prosveti je trebalo razmišljati ranije kad su uvodjene gusle i veronauka a rušeni svi kriterijumi. Moji se kroz osnovnu prevlače sa ~3,50 a još ih nisam video da uče ili rade domaći, nit ih teram, sve je ionako otišlo dodjavola, previše su lenji da budu vrh a sve manje od toga dodje na isto. Vidim da neki i srednju završavaju a da retko kad odu u školu, mnogo će tu da se žanje... i sad će povišica da spase stvar, hoće kao što će budžet spasti ako je ne daju.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 06:21 - pre 160 meseci
Bogme stvarno bilo ko sto Ventura kaze, od 4 godine mog srednjoskolskog obrazovanja ja 3 proveo u neprestanim strajkovima (96-00).
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 09:11 - pre 160 meseci
Citat:
...rekao je Cvetković i dodao da je o svemu informisao i predsednika Srbije Borisa Tadića


Bitno da je on informisao pravog gazdu na ovu livadu zvana Srbija, odavno je mrtvo slovo na papiru cinjenica da premijer ima vece nadleznosti i da ovakve stvari uopste nisu u domenu predsednika.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 11:40 - pre 160 meseci


Citat:
MyWay: ne treba govoriti o platama već o dnevnicama - kako je ventura već izračunao po danu efektivnog rada su među ministrima i premijerima. Niko ne spominje privatne časove, odnosno privatna angažovanja koja su praksa u obrazovanju i zdravstvu kao i turistička angažovanja kao pratnja deci na eksukurzijama po sveevropskim destinacijama.

Ako nije odgovornost u potpunosti na prosvetnim radnicima onda mora biti da sam ja kriv za to... Pa to su deca koja maletene nisu sastavila mesec dana sa časovima koji traju 45 minuta, koja su sastavljala sve komunističke, verske, ovodržavne i onodržavne praznike, nerad zbog grejanja i sl sa profesorima/nastavnicima koji su u raznm vidovima štrajkova i nezainteresovanosti (osim za angažmane koje sam prethodno naveo).


Ne vrede nikakvi komentari.

Prosvetarima je neko-nekada dozvolio da se tako ponašaju, ovi (prosvetari) su uobrazili da im je vrednost velika i TRAŽE, koliko im treba!
Šta daju za te pare, uopšte nije važno, još od vremena kada im je taj neko-nekada saopštio i omogućio da svoju vrednost sami procenjuju i saopštavaju svoje nezadovoljstvo sa platama.

U privredi, u privatnom sektoru, 'ladno kažu: ako misliš da negde imaš veću platu, evo Ti radna knjižica odmah!
Ovde nema nikog sa tvrđim m00dima, da to kaže i prosvetarima, pa da se izjednače sa uslovima ostalih radnika na tržištu rada.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Kako politicari racunaju!30.01.2011. u 12:24 - pre 160 meseci
A profesora raznih po birou koliko hoces. :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako politicari racunaju!

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24505 | Odgovora: 117 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.