Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513780 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu13.09.2014. u 20:28 - pre 116 meseci
Citat:
Andrej013:
Ako me pitas za misljenje da li je razlika u prihodima koje poljoprivrednik dobije od 1000-2000 eura u odnosu na socijalnu pomoc dovoljna da pokrije troskove rada i sate provedene na njivi u losim uslovima, ja cu ti reci da se slazem sa tobom - nije. Da bi neko zeleo da bude poljoprivrednik, verovatno mora da ima platu vecu od 500 eura mesecno sto znaci da mora da postane mnooogo produktivniji i pametniji od naseg prosecnog poljoprivrednika, sto je dokazano moguce, ali nije verovatno. Zbog toga postoji prirodna migracija ljudi sa sela u grad.

Sasvim je drugo pitanje da li drzava treba da uradi nesto po tom pitanju, tj, drzava nikako ne treba da se mesa u to.

E, vidis, ja bih se verovatno slozio sa tobom da smo mi normalna razvijena drzava, koja na ovaj broj stanovnika ima 3 miliona zaposlenih (od toga priblizno 0 u "restruktuiranju" i priblizno 0 suvisnih po javnim sluzbama), 500.000 poljoprivrednika i 400.000 nezaposlenih. Onda bih ja rekao - ma OK Andrej, neka 20% poljoprivrednika ode iz sela u grad, to ce na kraju mozda ispasti dobro i zdravo po ekonomiju i BDP. Medjutim, mi sada u gradovima imamo 800.000 nezaposlenih i 1.700.000 zaposlenih, od cega 50.000 na u firmama u restruktuiranju koje su vec trebale da se zatvore pa to kao odlozeno na par meseci, 100.000 u drzavnoj administraciji koje bi trebalo hitno otpustiti i jos 100.000 sa kojima bi se moglo malo sacekati, 100.000 u ovim firmama koje duguju milijarde za porez i drzava sad kao razmislja da li da ih odmah raspusti i konfiskuje imovinu, ili da saceka da se istopi jos to malo imovine koje imaju. Znaci, realno stanje je da mi kolko sutra u gradovima treba da imamo 1.150.000 nezaposlenih, a 1.450.000 zaposlenih i zbog te situacije ja smatram katastrofom da se u grad slije jos 300.000 bivsih poljoprivrednika, cime bi se broj zaposlenih i broj nezaposlenih nasli na po 1.450.000 sa svake strane. Na sve to ti znas da otpustanje onih koji su u ovom trenutku suvisni vodi padu standarda i otpustanju dodatnog nekog procenta i tako retroaktivno, spiralno dok se broj zaposlenih ne stabilizuje na nekom nizem broju. Ja jednostavno ne mogu da zamislim da bi ni neka jaca drzava prezivela takvu situaciju. Verovatno verujes da je bankrot i dobro resenje a ujedno i jedina opcija? Ipak, vecina nas nema jasnu viziju kako bi bankrot trebalo da izgleda i sta bi bilo sa korisnicima socijalne pomoci, da li bi smrt od gladi u gradovima postala normalna pojava, da li bi se oni kojima selo smrdi masovno vracali tamo da proizvedu sebi nesto da pojedu?

Citat:
Zapravo, prilicno sam siguran da je venturina firma registrovana u nekom gradu pa se i njihov proizvod kao proizvod urbane sredine ;) isto vazi i za koleta i ostale. primer ti ne valja :)

Ne, ja sam gore uzeo u obracun BDP od poljoprivrede i prehrambene industrije, tako da je venturinih 800 hektara uslo u racunicu i povecalo prosek prihoda poljoprivrednog domacinstva. Ja sam smatrao da je to ok, jer i sa druge strane imamo suprotan primer i gotovo nemoguce je izmeriti sta tacno koliko iznosi, svakako jedno drugo u velikoj meri potire.

Citat:
Ja razumem da ljudi pale iz sela u grad i to je normalno i ocekivano i odlicno za ekonomiju. Ako lik u fabrici sebi zaradi nisku platu od 3500 eura godisnje, to je daleko bolje od seljaka koji zaradi 2000 eura na selu pa jos trazi od drzave da ga dotira.

Da, ali ako seljak utrci pa zauzme radno mesto u gradu, njemu hoce biti bolje, ali to znaci da jedan iz grada nece zauzeti to mesto, vec ce i dalje ostati na socijalnoj pomoci. U medjuvremenu jos jedan seljak utrci pa ne uhvati nikakvav posao nego ode direktno na socijalnu pomoc. Razlika - imamo dvojicu na socijalnoj pomoci, a da ni jedan seljak nije utrcao, imali bismo 0.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu13.09.2014. u 20:47 - pre 116 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:Nemoj sebe dikretitovati ovom izjavom.Taj sir je od 4% masti u mleku i nema veze za tom budjavom fetom.

Nisam hteo da potcenim kvalitet, kazem da je generalno trzisna cena fete veca od trzisne cene dokaceg kravljeg sira. I tradicionalni kravlji sir se pravi od tzv "obranog" mleka, to ce ti retko ko priznati jer je fensi da sir bude punomasni, ali fora je u tome da punomasni sir bez kuvanja mleka ne moze da se pravi bez hemikalija i bakterije ga uniste vrlo brzo. I ne formira onako lepe kriske koje mozes rezati nozem, nego se raspada. Ne znam tacno, mozda se cak desi da u feti ima vise masti, ali verovatno vestackih i procenat masti generalno nije neki pokazatelj, vec je kvalitet u tome ako je krava pasla organsku travu... Osim toga, dodatkom hemikalija ukus i miris se podesi tacno onako kako vecina kupaca zeli, pa ce ti vecina dece reci kako feta ima bolji ukus i miris i tako dalje, otici cemo u offtopic bezveze, a ja sam samo zeleo da kazem da poljoprivrednici u nekim delovima Srbije za sir dobijaju i manje nego pola tog iznosa :-(

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
176.67.195.*



+784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu13.09.2014. u 21:18 - pre 116 meseci
Sto se tice sira,deda doda malo vode u mleko koje pomuze i od toga pravi sir sa dodatim sirilom,popularno zvano "maja",i tako ostavi da se cedi i da istice surutka. Kroz neko vreme sir je gotov,tj mlad sir je gotov,onda ga ostavi da se odstoji u vodi,pre toga ga je posolio. Zbog obaveza koje ima nekad postoji u nekom procesu duze,nekad krace,i tako retko kada ima isti sir. To je valjda tradicionalni nacin,i od njega uglavnom kupuju stariji,mladi vise vole feta fazon

@pctel
A gde to ima da se kupi sir za 1e kilogram? Ko je lud da 5l mleka,plus rad proda za 1e?

Citat:
pctel: Da, ali ako seljak utrci pa zauzme radno mesto u gradu, njemu hoce biti bolje, ali to znaci da jedan iz grada nece zauzeti to mesto, vec ce i dalje ostati na socijalnoj pomoci. U medjuvremenu jos jedan seljak utrci pa ne uhvati nikakvav posao nego ode direktno na socijalnu pomoc. Razlika - imamo dvojicu na socijalnoj pomoci, a da ni jedan seljak nije utrcao, imali bismo 0.


Ovo je pogresno razmisljanje. Zar posao ne treba da dobije bolji,tj strucniji? A takva osoba koja zivi u gradu i posao joj uzimaju ljudi sa sela,koji su konzervativniji,manje obrazovani,onda takva osoba i nije za grad
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu13.09.2014. u 22:00 - pre 116 meseci
@KrkaCiC
Znam coveka koji svake srede ide da pokupi sir sa valjevskih planina, to je cena koju placa i nema nikakav problem da nakupi 200-300kg svaki put. Kajmak 2.5evra, pa ti vidi.

Sasvim je ok da posao dobije bolji i to je za poslodavca dobro. Imas poslova kod kojih ne moras da si mnogo obrazovan, vec ti kao plus dodje ako si jak i navikao da poturis kicmu i zapnes, a itekako ima gradskih momaka koji u nedostatku obrazovanja rade takve poslove i uglavnom su takvi na socijalnoj pomoci kada posla nema. Za devojke takodje, razne kasirke, sankerice, higijenicarke... svakako opet ona zanimanja kojih je najvise medju korisnicama socijalne pomoci zbog nemogucnosti zaposlenja. Nisam se bas nesto bavio pravljenjem statistike, ali deo mladjeg seoskog stanovnistva sigurno pomalo zna i ono sto se po oglasima navodi kao "koriscenje racunara (Word, Excel, Internet)"
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu15.09.2014. u 05:13 - pre 116 meseci
Citat:
Citat:
Andrej013:Frizer koji zaradi 300 eura je daleko korisnijji privredi od malinara koji zaradi 150 eura.

KrkaCiC: A kako to?

Frizer je samo iste pare pokupio od drugih i stavio ih u svoj dzep,a malinar je napravio novu vrednost koja 99% ide negde preko,dakle uvukao je 150e u zemlju.

Da ne ulazimo previse u detalje, krajnji rezultat je da je za pojedinca i za drzavu bolje da pojedinac zaradjuje vise nego da zaradjuje manje.

Ako hocemo da detaljisemo, onda cemo da se uhvatimo ekonomske teorije, adama smita i karla marxa i to moze da ode u nedogled. Interesantno je da bi se tvorci kapitalizma poput adama smita slozili sa tobom, dok bi karl marks se slozio sa mnom. Jos interesantnije je to da se u praksi pokazalo da je marks bio u pravu a smit ne(vecina razvijenih zemalja se oslanjaju na ekonomiju usluga) sto je jedan od razloga zasto su zemlje zapada proizvode prostitucije zaele pod BDP :) ispuniti uslugu i naplatiti je korisno ako je ta usluga potrebna nekome u drustvu ko je spreman da je plati :)


U sustini, cilj je da privreda bude sto ekonomicnija, sa sto manjim rashodima. Takodje, moramo da prihvatimo da postoji potreba za proizvodima poput maline i da se slozimo da npr covek mesecno pojede 1kg malina, ali u isto vreme moramo da se slozimo da postoji potreba za frizurama i da covek mesecno mora da ode jednom kod frizera. Ako ne ode kod frizera, nece umreti, ali takodje nece umreti ako ne pojede 1kg malina kao sto ne umire ako ne pojede 1 kg tartufa. Dakle, 7 miliona ljudi u srbiji hoce 7 miliona frizura i 7 miliona kila malina. Cinjenica da malinar moze vise da zaradi na poslu frizera nego na poslu malinara samo znaci da trziste vrednuje njegove usluge sisanja vise nego njegove usluge uzgajanja malina, sto znaci da on vecu vrednost proizvodi ako se bavi onime u cemu je bolji(a bolji je u friziranju nego u malinarenju jer tu zaradi duplo vise). Od svoje duplo vece plate on moze da kupi duplo vise usluga i proizvoda(i moze da kupi sve sto dva malinara poput njea proizvedu) i samim tim je mnogo efikasniji za dravu. Tacno je da tvorci proizvoda poput hrane, masina, prevoznih sredstava itd stvaraju dodatu vrednost, ali njima su potrebne usluge. Kada ti pruzis uslugu nekom tvorcu te dodate vrednosti i on ti plati za tu uslugu, tvoja cena usluge je ugradjena u cenu proizvoda koju je proizvodjac hrane odredio. A posto je on spreman da ti plati, to znaci da je on produktivan u stvaranju te dodatne vrednosti cim ima viska koji moze da potrosi(sa druge strane, ti sa svojih 150e od malina imas manjka i drzava verovatno mora da te dotira kako bi imao za zivot)

Drugim recima, cinjenica da si resio da postanes frizer iz sebicnih razloga(duplo veca plata) pozitivno utice na ekonomiju jer zbog konkurencije snizavas cenu svojih "neproduktivnih" usluga(da tebe nema, friziranje bi bilo npr 10% skuplje) tako da tvorac masina mora manje da odvoji za svoju frizuru pa je samim tim masina koju proizvodi jeftinija a cinjenica da vise zaradjujes kao frizer nego kao malinar samo znaci da je tvoja musterija koja proizvodi masine mnogo efikasnija u proizvodnji masina nego sto si ti efikasan u proizvodnji malina i stoga je za ekonomiju bolje da on jos jeftinije proizvodi masine u cemu je dobar nego da ti proizvodis maline u cemu si los.
Dodatno, to sto vise neces proizvoditi maline otvara prostor za produktivne proizvodjace malina da dodatno smanje cenu kile malina jer je deo trzista koji si ti drzao ostao prazan pa oni sa istim profitom mogu da budu jos konkurentniji.

Na kraju, kada dovoljno ljudi prestane da proizvodi maline i umesto toga pocne da frizira, prosecna plata frizera ce pasti na 200 eura, proizvodjaci ce manje placati za frizure i njihov proizvod ce biti jeftiniji pa ce proizvodjaci dodatne vrednosti biti jos vise nagradjeni za svoj produktivan i po ekonomiju pozitivan rad(i bice konkurentniji snizavanjem cena masina) a cena malina ce takodje pasti zato sto ce manje ljudi izdrzavati porodicu od proizvodnje malina a proizvodnja ce ostati ista zbog rasta produktivnosti malinara, efekata masovne proizvodnje i automatizacije.


U sustini, najbolje sto mozes da uradis za svoju zemlju je da gledas svoje sebicne interese i zaradjujes maximalno koliko mozes, a da posteno ucestvujes u trzisnoj utakmici i ne krsis zakon.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu15.09.2014. u 07:06 - pre 116 meseci
Citat:
Andrej013
U sustini, najbolje sto mozes da uradis za svoju zemlju je da gledas svoje sebicne interese i zaradjujes maximalno koliko mozes, a da posteno ucestvujes u trzisnoj utakmici i ne krsis zakon.


Ovo bi trebalo da prihvate kao jednu od teorema naprednog drustva.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu15.09.2014. u 07:14 - pre 116 meseci
Citat:
pctel: ...svakako opet ona zanimanja kojih je najvise medju korisnicama socijalne pomoci zbog nemogucnosti zaposlenja.

PO onome sto pisete, ispada da se soc. pomoc deli kao bombone, tako da sam uradio search:

Citat:
http://www.rts.rs/page/stories...in+jedva+pre%C5%BEivljava.html
Od državne pomoći živi 279.000 ljudi, a dečji dodatak dobija 386.000 dece, uglavnom iz siromašnih porodica. Nadležni kažu da bi trebalo pravednija raspodeliti sredstva iz budžeta za tu namenu.


Izgleda ste u pravu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu15.09.2014. u 17:42 - pre 116 meseci
Ako uporedimo taj link sa ovim od pre 2 godine:
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...pomoci-povecan-za-oko-23-odsto
Vidimo dinamiku povecavanja broja korisnika socijalne pomoci:
2011 - 180.000
2012 - 225.586
2013 - 250.000
2014 - 279.000
...
Inace kada kazem da od drzavne pomoci zivi preko 700.000 ljudi, mislim na:
279.000 - socijalna pomoc
52.000 - dodatak za negu i pomoc
389.000 - deciji dodatak
62.000 - roditeljski dodatak
-----------------------------
782.000 - ukupno

Sve vreme imamo rast BDP-a, sto znaci da bogatstvo bodatih raste brze nego siromastvo siromasnih, pa je u krajnjem zbiru sve to valjda super i pozeljno... svakako je zakljucak ove teme da nemamo nikakvog razloga za brigu....



Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu16.09.2014. u 04:18 - pre 116 meseci
Eh, plan nam kvare jedino primeri zemalja koje vec imaju ultra siromasne koji zive od soc. pomoci, a u slobodno vreme razmisljaju kako da zarade nesto 'tatrane (nebitno da li je to teski krminal, narkotici, crno, pa i sivo trziste)... Tek, i to doprinosi ekonomiji, jer su i zatvori privatizovani.
A to je dobro - jail, good... grows BDP.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu16.09.2014. u 09:19 - pre 116 meseci
^
Meni sve to nije bas najlogicnije, ali izgleda da vecina ilegalnih aktivnosti ulazi u BDP, evo naprimer imamo novinski clanak od pre nekoliko dana koji objasnjava kako su trgovina drigom i prostitucija podigli hrvatsko BDP:
Prostitucija-podigla-vrednost-hrvatskog-BDPa
"Prosečni dohodak od distribucije droge za razdoblje 1995- 2012. godina, iznosi 0,28 posto BDP-a.
Vrijednost tog dohotka zavisi od vrste i količine i čistoće uvezene droge, vremena nabavke, porekla, transporta, stanja na tržištu i količini pojedinačne kupoprodajne transakcije, i slično.

Ilegalni dohodak od prostitucije se bazira na na procenjenom broju prostitutki, broju radnih dana, broju klijenata dnevno i procenjenoj prosečnoj ceni po usluzi.
Prosečni ilegalni dohodak ostvaren od prostitucije za isto vreme iznosi 0,28 posto BDP-a."


Znaci, u idealnom slucaju, vracamo se na model devedesetih, kada ti neki baja prisloni utoku na celo i naredi da izujes patike. On te patike preproda, cime poveca BDP, a ti moras da kupis druge, cime takodje povecas BDP. Nakon 50 oduzetih i prodatih pari patika, baja kupi novu vecu zlatnu kajlu, cime ponovo poveca BDP. Ima li kraja nasoj sreci uz sav taj BDP
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu16.09.2014. u 13:33 - pre 116 meseci
To sto se vas dvojica razumete u obracun bdp-a kao marica u znamo vec sta pa se frljate najekstremnijim primerima, a pritom niste ni u pravu, ne znaci da ste uspeli da dokazete da je rast produktivnosti stetan na bilo koji nacin I da drzava ne treba da stimulise rast I da treba da podstice negativnu selekciju.

Fascinantno je koliko energije je potrebno da se odraslim ljudima objasne osnovne stvari koje bi trebalo da su intuitivne. Ja vise nemam volje, a vi nastavite da ubedjujete jedan drugog kako rast nije bas dobar I kako je bas taj rast krivac za povecanje broja ljudi na socijali, urusavanje moralnih vrednosti, pederluk, rast nezaposlenosti, cinjenicu da starimo, korupciju, niske pemzije I sve ostalo sto vas tisti.

Mozda pomogne ako vas neko obavesti da mi imamo izuzetno nizak I anemican rast za zemlju u razvoju, taki da tih 2% je ekvivalent recesije u razvijenoj zemlji, ali sumnjam da hoce.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 04:56 - pre 116 meseci
Andrej013: To sto se vas dvojica razumete u obracun bdp-a kao marica u znamo vec sta pa se frljate najekstremnijim primerima, a pritom niste ni u pravu, ne znaci da ste uspeli da dokazete da je rast produktivnosti stetan na bilo koji nacin I da drzava ne treba da stimulise rast I da treba da podstice negativnu selekciju.[/quote]

- Da si citao ista osim svojih postova, video bi da nigde nije receno da je rast produktivnosti stetan per se, vec da posledica tog rasta u nekim situacijama povlaci druge probleme koji su mnogo bitniji od pukog rasta BDP-a - pre svega za coveka i ljudskost.



Andrej013: Ja vise nemam volje, a vi nastavite da ubedjujete jedan drugog kako rast nije bas dobar I kako je bas taj rast krivac za povecanje broja ljudi na socijali, [/quote]

- Cekaj, pa sam si izjavio da usled rasta velik deo ljudi mora na socijalu. :D To je recept za napredak po tvojim recima i ekonomskoj matematici kojom si se igrao. Nemoj sad nama da prebacujes da smo samo mi to izjavili kad si i ti to sracunao lepo. :)



Andrej013: urusavanje moralnih vrednosti,

- Unistavanje moralnih vrednosti imas na primeru tu kod tebe u komsiluku, in da hood, to ne mora posebno da se dokazuje, to je cinjenicno stanje.



Andrej013: pederluk,

- Pederluk nije pominjan, to je neka tvoja licna projekcija.



Andrej013: rast nezaposlenosti,

- Rast nezaposlenosti je posledicno isto sto i socijala, to je apsolvirano.



Andrej013: cinjenicu da starimo, korupciju, niske pemzije I sve ostalo sto vas tisti.

- Starenje, korupciju, niske pemzije i tistenje necu komentarisati.




Kad vec toliko pominjes rast, jel ti ne vidis problem u tome sto je jedini nacin za napredak u ovakvom sistemu konstantan rast, na prostoru koji ima vrlo ogranicene resurse?!
Jel se tebi to ne cini malo kao oksimoron?

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 05:31 - pre 116 meseci
Citat:


Andrej013: Ja vise nemam volje, a vi nastavite da ubedjujete jedan drugog kako rast nije bas dobar I kako je bas taj rast krivac za povecanje broja ljudi na socijali,
- Cekaj, pa sam si izjavio da usled rasta velik deo ljudi mora na socijalu. :D To je recept za napredak po tvojim recima i ekonomskoj matematici kojom si se igrao. Nemoj sad nama da prebacujes da smo samo mi to izjavili kad si i ti to sracunao lepo. :)

moraces jos desetak puta da procitas ono sto sam rekao pa da se izvinis na svojim lazima. pritom ces prvo morati da naucis da koristis forum i opciju citiranja :)
Ja NIKADA nisam rekao da usled rasta velik deo ljudi mora na socijalu.
Nikada. A interesantno je da ste i ti i pctel bas identicnu stvar pokusali da mi pripisete. A vec sam citirao svoje recenice pctelu, pa imas na dva mesta dementovano:

Citat:
Andrej013:
Citat:
pctel:Andrej je rekao kako je pozeljno da se broj poljoprivrednika smanjuje i da nije problem da se oni polako presaltavaju na socijalnu pomoc.
netacno. Ja to nikada u zivotu nisam rekao vec sam rekao da je bitno da seproduktivnost poveca, a to da li ce u procesu neki preci na socijalu je potpuno nebitno. Super ako se povecava produktivnost a svi zaposleni postali efikasniji, ali je takodje super ako se poveca produktivnost a neki izgube posao. Nevidjeno dobra stvar. U suprotnom, neki u inostranstvu ce povecati produktivnost pa ce SVI kod nas izgubiti posao.
Zamisli da nasi seljaci I dalje obradjuju zemlju sa volovima I prodaju psenicu za 500 din kilo... pa preplavili bi nas jeftini hlebovi od 300 dinara iz madjarske pa bi SVI volovi bankrotirali.

Moras poceti da citas cele poruke, ne samo recenicu I po I izvrces receno.

Sve u svemu, plitko razmisljanje. to je ono kada neciji mozak moze da razume samo crno i belo i mogucnost apstrakcije je nula sto ogranicava inteligentno razmisljanje. tu ti ja ne mogu pomoci.

Citat:

Andrej013: urusavanje moralnih vrednosti,
- Unistavanje moralnih vrednosti imas na primeru tu kod tebe u komsiluku, in da hood, to ne mora posebno da se dokazuje, to je cinjenicno stanje.

Ne razumem, da li ti pokusavas da kazes da u mom komsiluku ili bilo kom komsiluku u USA ima vise malogradjanstine nego u Srbiji???? Cinjenicno stanje je da je to netacno i da svako ko je bio u americkom getu moze samo da se nada da u njemu ostane ako je alternativa vracanje u cari i kulturu srbije i ovo nije cak ni narocito preterana tvrdnja. Naivni porede najgore delove USA sa centrom BG-a zanearujuci cinjenicu da sve najgore kulturoloske devijacije iz USA su se u srbiji primile bolje nego bilo gde da sam bio. Npr u USA niko ziv ne gleda velikog brata, farmu i slicne bljuvotine dok u srbiji cveta sve tome slicno, a pored toga imamo i grand, cecu sprsku majku, bes i mrznju na ulicama svakog dana. Sad ce verovatno neko da se uhvati nekog protesta, occupy wall st i sl gluposti, ali je poenta da se to u usa desava uprkos tome sto se vecina stanovnistva sa njima ne slaze dok u Srbiji ubijaju ljude koji protestvuju.

Ti verovatno nikada nisi bio u USA pa za ovu glupost nisi kriv i ne moze da ti se pripise da lazes kao u prethodom citatu


Citat:

Kad vec toliko pominjes rast, jel ti ne vidis problem u tome sto je jedini nacin za napredak u ovakvom sistemu konstantan rast, na prostoru koji ima vrlo ogranicene resurse?!
Jel se tebi to ne cini malo kao oksimoron?
Ne, cini ti se jer vrlo plitko gledas na situaciju. Meni se cini malo vise kao oksimoron da ti pokusavas sebi i drugima da objasnis kompleksne pojave o kojima nista ne znas. Tako dolazis do zakljucka da ako se proizvede duplo vise hrane, vise ljudi ce biti gladno. Jedino sto ti znas je tvoja ideologija koja ima odgovor pre nego sto se pitanje postavi.
Ti si Braksi uvijen u oblande, to znas, ali te je sramota pa nespretno krijes.

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 17.09.2014. u 06:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 06:08 - pre 116 meseci
Ne mogu sada da odgovorim, ali Andrej, ti nisi u stanju da pristojno pricas, bez da besnis i pises licne uvrede.


Prilicno tuzan post.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 09:40 - pre 116 meseci
Andrej, u redu je da ti imas suprotno misljenje, ali nije u redu sto pokusavas da nas vredjas recima marica, kriv i slicno. Narocito imajuci u vidu da na ovoj planeti nemas mnogo istomisljenika medju ljudima koji odlucuju o ekonomiji, tacnije nije mi poznato da imas ijednog. Evo recimo Krkacic je gore konstatovao da je za BDP bolje da posao dobije bolji kandidat, tj. produktivniji, jer to direktno utice na rast BDP. E, sad, ti si zapalio preko, uzmimo primer da ja hocu isto tako, znaci teoretski potrebno je samo da sednem u slucajno izabrani avion, dodjem negde, nadjem jednu kompaniju koja tarzi radnike i budem malcice bolji od drugih kandidata, je li tako? Nije? Sta, primice me samo ako nemaju kandidata te struke u svojoj zemlji, a potom i ako ga nemaju ni u celoj EU, ako govorimo o EU? Pa kako to sad majku mu, oni rade na stetu svog BDP-a i svoje ekonomije? Uvode mi sto nekih uslova, te vsina plate, ovo, ono, cine sve sto je u njihovoj moci da mi maksimalno otezaju zaposlenje, a olaksaju nekom ko je manje produktivan? Razlog je upravo ovo sto ti ja i mr.ako i jos nekolicina ovde govorimo - na listi prioriteta je zaposljavanje i smanjenje socijalnih potreba stanovnistva uvek ispred porasta BDP-a. Porast BDP-a jeste dobar, ako povecava zaposlenost i smanjuje socijalne potrebe. Sa druge strane na primeru ovih gore drzava jasno vidimo da treba pristati na pad BDP-a ako to znaci smanjenje broja nezaposlenih i smanjenje socijalnih potreba, radije nego izabrati rast BDP-a a da nezaposlenost i socijalne potrebe ostanu iste, da ne pominjemo pomisao da se povecaju! Onog trenutka kada ja budem mogao da odem u bilo koju drzavu i da se ravnopravno takmicim na trzistu rada sa lokalnim kandidatima, ja cu poverovati u tvoju teoriju a do tada, ja necu pominjati maricu, kriv i slicno, vec cu kulturno konstatovati da tvoje teorije za sada nigde nisu nasle primenu u praksi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 14:00 - pre 116 meseci
@pctel,
Sto si bre osetljiv, to je zajebancija. Kao sto se vi zajebavate kada govorite da su robovski rad po zatvorima I kradja patika povoljni po BDP I da se zato stimulisu ili sta vec onda vam ja kazem da se razumete kao marica u... koliko se vi salite, isto toliko I ja :) ne ocekujes valjda da ozbiljno odgovaram na takve nonsense?

A nije mi jasno, kako to mislis "tvoje teorije za sada nigde nisu nasle primenu u praksi"?
Pa nisu to moje teorije, nisam ja to smislio, vec sam procitao od ljudi pametnijih od svih nas ovde. Imas npr Miltona Fridmena koji o svemu ovome pise, nobelovac covek. Isto tako imas pola krugmena koji se ne bi slozio sa svime, ili jos gore keynesa koji je tvrdio da bilo koja intervencija drzave se vrava kroz bdp trostruko, jer je ideja da kad drzava da 100$ poljoprivredniku on to ulozi u posao kupujuci masine za produktivnost I poveca bdp za 100$, prodavac masina uveca za 90, prodavac celika za masine 50$ itd pa dodjemo do 300$ sto je odlicna ideja samo sto se empirijski potvrdilo da je ptpuno pogresna ali on bi bio blizu toga da se slozi da treba davati malinarima sakom I kapom(ovi u USA na vlasti su njegovi ljudi), ali to sve ne znaci da "nemas mnogo istomisljenika medju ljudima koji odlucuju o ekonomiji, tacnije nije mi poznato da imas ijednog".

Akcenat je na medju ljudima koji ODLUCUJU o ekonomiji a ne medju ljudima koji su strucnjaci na polju ekonomije.
To o cemu ti pricas je posledica demagogije, populizma i to je normalno stanje(zato sto oni koji odlucju su tu zahvaljujuci glasacima koji po pravilu ne znaju bas nista) ali je takodje cinjenica da najbogatije zemlje sveta su dosle dotle gde su sada upravo zahvaljujuci ogromnom uvozu radne snage. To sto su sada one izuzetno razvijene pa im dodatni rast nije ogroman prioritet jer stanovnistvo tih zemalja vec moze sebi da priusti lagodan zivot bez truda(pogledaj ljude na socijali u USA koji bukvalno mogu da letuju u najpozeljnijim svetskim turistickim destinacijama, jedu jastoge i govore da im se ne isplati da rade). Oni su vec na vrhu lanca ishrane pa im to nije neophodno.
Sa druge strane imas Kinu koja je uradila sve sto je bilo potrebno ne bili dosla do dvocifrenog rasta BDP-a. Nikakve socijalne zajebancije tamo nisu prece od rasta. Dakle, liberalni kapitalizam na kvadrat.

i ovo
Citat:
Pa kako to sad majku mu, oni rade na stetu svog BDP-a i svoje ekonomije?
Da, oni definitivno rade na stetu svog BDP-a. Zavisi sta je politicarima bitnije, rast BDP-a ili glasovi. Sta ima tu da bude cudno? Pa cela industrija u USA moli kongres da izglasaju konacno liberalnije zakone o imigraciji zato sto ih gusi cinjenica da prosecan softverski inzenjer bez problema moze da ima sestocifrenu platu. Znas zasto? Zato sto su ogranicen resurs pa sebi dizu cenu a neophodni su. To utice na konkurentnost tih kompanija i finalnu cenu njihovih proizvoda. Kada bi se opet liberalizovala imigracija kao sto je bilo(bila je tema na ESu gde je neko pricao kako je do pre 20 godina bilo saveta nasih ljudi "e kada dolazis ovde u USA turisticki, trazi tamo na granici onu zelenu kartu da ti lupe, to ti je dobro da imas"). Dakle to sto trenutno to o cemu pricas ne postoji u razvijenim zemljama ne znaci da nije postojalo i da nije davalo fenomenalne rezultate.
To naravno ne znaci da treba odmah istog dana otvoriti granice za sve imigrante zato sto postoji veliak mogucnost da gomila nekvalifikovane radne snage preplavi trziste i zavrsi na socijali jer je socijala u USA, Nemackoj ekvivalent odlicnog zivota za nekoga iz neke africke zemlje i sl. Isto tako ne treba ni odmah naterati 90% neprodutivnih malinara da ostave maline jer bi onda imao desetine ili stotine hiljada besnih koji bi izasli na ulice i pobili ovih 10% ili bi blokirali ekonomiju na neki drugi nacin. Naravno da ja ne pricam o tome vec pricam o cinjenici da je dobro da na duzi rok ti ljudi shvate da im se ne isplati da se bave neproduktivnim poslom i da ili postanu produktivniji ili uvecaju parcele, ili se presaltuju na neki drugi posao gde ce moci vise da zarade jer je to dobro za sve u drzavi.

Sa druge strane, u svakoj zemlji na svetu je implementirano ovo o cemu govorim. Npr pre 50 godina je 80% ljudi zivelo od poljoprivrede pa je pola nacije biklo gladno. Danas valjda 10% ljudi od toga zivi a imamo i za izvoz. U razvijenim zemljama je ta cifra oko 2% a izvoze mnogo vise. Dakle, ovo o cemu ja pricam je implementirano SVUDA u svetu.

Ali u sustini, mene ovo zanima, pitanje za tebe,:ako se ne poveca produktivnost kod nas, da li se slazes da ce "neki u inostranstvu povecati produktivnost pa ce SVI kod nas koji su ostali manje produktivni izgubiti posao.
Zamisli da nasi seljaci I dalje obradjuju zemlju sa volovima I prodaju psenicu za 500 din kilo... pa preplavili bi nas jeftini hlebovi od 300 dinara iz madjarske pa bi SVI volovi bankrotirali."
Da li se slazes da bi se to desilo ili ima neke sanse da se to ne desi i ako ima, pliz napisi kako?

Necu da budem prepotentan, ali ako se oko te najosnovnije cinjenice ne slazemo u potpunosti, onda stvarno nema razloga da nastavimo da pricamo na ovu temu, jer jednostavno ne posmatramo isti svet. U svetu gde ja zivim, svi, ali svi, 100% poljoprivrednika sa volovima bi bankrotiralo i nema te drzave i tog poreza i tih subvencija koji bi uspeo da izdrzava tako nesto. Ako ima bilo kakve sumnje u ovo, a iz svega sto citam mi se cini da ima, onda stvarno nema razloga da jedan drugog gusimo nekim statistikama, ubedjivanjima i sl jer ili ne zivimo na istim planetama ili nam je ideologija preca od cinjenica koje vidimo a tu je onda svaka prica suvisna jer takvi ljudi imaju predefinisano misljenje koje nisu spremni da promene i traze samo izuzetke u pravilima koji idu u korist svoje ideologije i ignorisu cinjenicno stanje.

U isto vreme, plz mi navedi jedan negativni efekat toga sto danas nemamo ljude koji volovima obradjuju zemlju. Ja ne mogu da ga se setim, ali mozda ti mozes?



[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 17.09.2014. u 16:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
176.67.198.*



+784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 15:34 - pre 115 meseci
Citat:
Andrej013:
Citat:
Citat:
Andrej013:Frizer koji zaradi 300 eura je daleko korisnijji privredi od malinara koji zaradi 150 eura.

KrkaCiC: A kako to?

Frizer je samo iste pare pokupio od drugih i stavio ih u svoj dzep,a malinar je napravio novu vrednost koja 99% ide negde preko,dakle uvukao je 150e u zemlju.


Da ne ulazimo previse u detalje, krajnji rezultat je da je za pojedinca i za drzavu bolje da pojedinac zaradjuje vise nego da zaradjuje manje.


Ovim si otkrio vrucu vodu. Ne,ipak je najbolje da svi zaradjujemo sto vise

Zamisli ovako,da ti tvom caletu naplacujes sisanje,200 din,i tako non stop kad kosa poraste,a on tebi brijanje 200 din i tako cete vi kao porodica zaraditi,jel tako?

A sa druge strane,ti proizvedes 1kg malina,i prodas ih za 200 din. Sta je bolje?
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.pools.spcsdns.net.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 15:46 - pre 115 meseci
Citat:
KrkaCiC: Ovim si otkrio vrucu vodu. Ne,ipak je najbolje da svi zaradjujemo sto vise :)

Zamisli ovako,da ti tvom caletu naplacujes sisanje,200 din,i tako non stop kad kosa poraste,a on tebi brijanje 200 din i tako cete vi kao porodica zaraditi,jel tako?

A sa druge strane,ti proizvedes 1kg malina,i prodas ih za 200 din. Sta je bolje?

Pliz, mojne. Imas odgovor u drugom delu posta koji citiras.
Ne mozes pojednostavljivati situaciju koja nije jednostavna jer ces doci do pogresnog zakljucka.
To da li je bolje to da li ces ti nekog sisati za 200 din ili mu prodavati maline zavisi od ulozenog truda. Ako ulozis 2 sata u sisanje a 2 sata I 1 minut u maline, sisanje je isplativije.

Ali to je toliko pojednostavljen primer da je besmislen. Ja sam ti naveo situaciju sa uslugama, proizvodnjom I alternativnom proizvodnjom. Bolje je pruzati uslugu egikasnom proizvodjacu I zaraditi 200 dinara nego bitineefikasni proizvodjac I zaraditi 190 dinara. To je poenta. Sisanje je bolje za drustvo ako se od njega zaradi dinar vise nego od kopanja zlata I dijamanata.


Al posto volite pojednostavljene primere, da damo bar ekvivalentan trzistu. Znaci, tata pravi kompjutere za 1000 din, sin maline za 100 din(sledece godine ce 90 jer je neefikasan a trziste je efikasno) a tata placa sisanje 200 din. Ukupno imaju 900 din. U tom slucaju je bolje da sin batali maline I sisa tatu za 150 din. Sin zaradi vise, tata plati manje I postane konkurentniji na trzistu sto je KLJUCNO ZA BUDUCNOST a vise para ostane u kuci. Ukupno zarade 1000 dinara.

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 17.09.2014. u 17:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.stcable.net.



+2509 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 16:21 - pre 115 meseci
A berber na ćošku zatvorio butigu...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu17.09.2014. u 16:46 - pre 115 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Ovim si otkrio vrucu vodu. Ne,ipak je najbolje da svi zaradjujemo sto vise :)

Zamisli ovako,da ti tvom caletu naplacujes sisanje,200 din,i tako non stop kad kosa poraste,a on tebi brijanje 200 din i tako cete vi kao porodica zaraditi,jel tako?

A sa druge strane,ti proizvedes 1kg malina,i prodas ih za 200 din. Sta je bolje?

Bolje je ovo prvo jer su ustedeli 400din na shishanju i brijanju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513780 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.