Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 518608 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 11:54 - pre 82 meseci
Citat:
djoka_l:
Citat:
7.scena:
Klimatski i geografski uslovi izuzetno pogoduju uzgoju maline, ali malina je specifična, ne postoje načini da se ekstenzivno industrijski obrađuje i bere.


http://www.oxbocorp.com/Produc...rs/9120/tabid/169/Default.aspx

Znači može da se mašinski bere, samo što se ne isplati da se za 30 ari kupuje berač. ili da se pravi hladnjača. Kada bi uzgajivači malina zaista bili pravi profesionalci, imali i mehanizaciju i sopstvene hladnjače.


Imali su. Posvadjali se i sjebali sve.
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:04 - pre 82 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Istom tom logikom hocu i ja garantovanu cenu i nesto sto malira imaju a ja nemam a to je garantovani otkup. Trenutno zivim u Zrenjaninu koji je "opustosen" i ljudi beze iz njega. Ako mi drzava garantuje da cu prodati 1000 licenci godisnje po minimalnoj ceni od $5 (jer mi se to isplati) nas 3 cemo moci da zivimo i radimo u Zrenjaninu i necemo morati da idemo za Boegrad. Takodje ovo je sve izvozni novac i vratice se u Srbiju pa ce svima biti dobro. Ako moze malinarima, mora i meni.

Zrenjanin je Berlin za Bajinu Baštu :).
IT i poljoprivreda su vrlo različite privredne grane, ne bih gubio vreme na isticanje razlika i zašto poređenje nije na mestu.

Koliko ja razmem malinari ne traže subvencije države (koje su normala u EU čiji smo mi deo u smislu tržišta jer nema carina). Već traže veće otkupne cene od kompanija koje otkupljuju malinu, a od države istragu jer optužuju otkupljivače da su formirali kartel koji diktira cene ispod tržišnih.

Koliko vidim nema ništa ispunjenja zahteva seljaka, jer nemaju jako udruženje niti imaju svoje hladnjače pa da mogu da kupe sebi vreme (malina se mora odmah zamrznuti ili pojesti), zato moraju da prodaju po ponuđenoj ceni ili da im ceo rod propadne.

Što se tiče softvera kao i malina meni ide u korist da ti prodaješ što više licenci i imaš što veću cenu.
Btw svaka čast na proizvodu.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:09 - pre 82 meseci
Citat:
A koja je razlika? Ti si resio da pravis maline a ja softver. Zasto si ti privilegovan a ja nisam?

Da ali koga zabole preko za tvoj softver?Prosto pitanje!.

Reci da je neko duzan da otkupljuje je besmisleno.Svako pravi dogovor i racunicu sa svoj cef.Rizik je licni kao i pare.

Problem je kada drzava dozvoli uvoz da bi odredjene baje profitirali duplo a ostavili domace proizvodjace na stetu.

Citat:
I batice, bio sam ja po njivama koliko god hoces, i to ne kao dodatni izvor prihoda vec jedini. Pricaj mi pricu.


I hocu,o malinama.Nisam pomenuo drugu polj.kulturu a za ovu sam siguran da nisi imao!
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:09 - pre 82 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone
@7.scena - upravo tako, ja ne razumem logiku coveka kom je normalno da odnos cene proizvodnje bilo cega i cene koju placa potrosac bude 1:20 i da 1 deo cene ide proizvodjacu a 19 delova zarade uzima posrednik.


19 delova zarade? Te maline se same transportuju, skladiste, pakuju u potrosacka pakovanja, reklamiraju kupcu, 0 skarta, ne zauzimaju nikakav prostor za prodaju vec same uskoce kupcu u korpu ni od kuda i same se takodje ukucaju u kasi?

Naravno same znaju i koliko treba gde da ih bude, koliko da se kupi kako ne bi propao "super unosni" 1900% profit posao i sve ostale "sitnice" koje cine troskove nekog prodavca.

Cenim da prilicno optimisticno gledas na margine u tom sektoru :-)



Ivane ajde malo da izkarikiramo stvari - da bi bile mozda malo jasnije.

Ajde zamisli sad obrnuti tok stvari - recimo VW Golf kosta u Srbiji 15.000e. Sad zamisli da ga uvoznik za Srbiju placa 3000e u Nemackoj, a ima razliku u ceni samo 5x, a ne 20 kao sa malinama.

Pri tom prodaje automobil, mora da ima citavu logistiku (servis, rezervni delovi, prodajni saloni, spedicija itd) koja je recimo uporediva sa high-tech logistikom i zaposlenima potrebnim da bi maline stigle is Srbije u Holandiju.


Kako bi ljudi reagovali? Jel bi bilo ok da placaju 15k za nesto sto u Nemackoj kupuje po 3k? A ovde je razlika samo 5x :D

Jel bi bilo ok da placaja 15k za auto koji posrednik u Nemackoj placa 5k? Ovde je razlika samo 3x :D

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:13 - pre 82 meseci
bananaphone..ti si pomesao proizvodjaca (malinara) i hladnjacara (guzicu koja bi 5x vise zaradila).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:16 - pre 82 meseci
Ja koji sam iz grada i nikad nisam bio na njivi, UZ PUNI RESPECT PREMA SVAKOME KO JE RADIO PROIZVODNJU imam jedno logično pitanje:

U 99.99% slučajeva, kad god pitaš seljake o otkupnoj ceni, oni kažu da sa tom cenom NE MOGU DA SE POKRIJU TROŠKOVI.

Tako su malinari pričali i prošle godine, kada je otkup bio 200 din, tako pričaju i sada. WTF ? Kome i kako ja onda da verujem ?

Ja nisam lud, a nedam se zbuniti. Ali neko ovde pokušava da zbuni nekog: Malinarima NIKAD cena ne može da pokrije troškove, a sve ih he više i više, i svi žive sve bolje i bolje.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:20 - pre 82 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Istom tom logikom hocu i ja garantovanu cenu i nesto sto malira imaju a ja nemam a to je garantovani otkup. Trenutno zivim u Zrenjaninu koji je "opustosen" i ljudi beze iz njega. Ako mi drzava garantuje da cu prodati 1000 licenci godisnje po minimalnoj ceni od $5 (jer mi se to isplati) nas 3 cemo moci da zivimo i radimo u Zrenjaninu i necemo morati da idemo za Boegrad. Takodje ovo je sve izvozni novac i vratice se u Srbiju pa ce svima biti dobro. Ako moze malinarima, mora i meni.



Druze logika ti je potpuno pogresna. Zamisli da je tvoj sw trazena roba na svetskom trzistu, i ne postoji problem plasmana tvog proizvoda, odnosno licenca za tvoj sw se prodaje u svetu za $50. Problem je sto ti svoj software moze da plasiras u svet samo preko M$-a, a M$ odredjuje cenu koju ce placati tebi za licencu i oni tebi hoce da plate $2.5 za svaku licencu koju prodaju za $50.

Da li treba drzava da se umesa i da dovede u pitanje takvu vrstu poslovanja, i da trazi od M$-a da ti garantuje cenu od koje ti mozes da zivis i razis u Zrenjaninu (recimo $5 po licenci)?

Dakle drzava ne treba da subvencionise malinare, niti proizvodjace sw, ne treba ni da otkupljuje proizvode, ona treba da pomogne da se ostvari fer raspodela dobiti, izmedju proizvodjaca i posrednika, za robu koja vec ima plasmanm trziste i kupca, a ne da vestacki podrzava nesto sto nikom ni ne treba.
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:25 - pre 82 meseci
@Java
Ja sam radio i danas radim sa nekim ljudima iz tih malinarskih krajeva. Nikome od njih to nije primarni posao. Pa ni vecini njihovih roditelja koji preko godine rade neki od drugi od 8-16h posao ili su u penziji. Dakle malina je nesto relativno novo i ti ljudi nisu iskljucivo poljoprivrednici. Zato i mogu sebi da priuste manju zaradu ili totalni gubitak u slucaju prirodnih nepogoda kao ove godine, jer ne zavise samo od maline. Vecina nema dovoljno velike parcele da taj posao moze da im bude primaran. Zato su u lose organizovani. Kapiram sve ce se to vremenom promeniti.

U svakom slucaju kada je dobra godina, mnogi odlicno zarade. Ali ima tu mnogo hvaljenja koje je nerealno jer gubitke pokrivaju drugim poslovima, a o tome cute.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:26 - pre 82 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
bananaphone..ti si pomesao proizvodjaca (malinara) i hladnjacara (guzicu koja bi 5x vise zaradila).



Nisam - upravo pricam da 19 od 20 delova zarade odnosi posrednik (hladnjaca, transport i supermarket) a samo 1/20 dolazi do proizvodjaca. I svima je to ok, jel' posrednik ima stravicne troskove da preveze kamion malina u hladnjaci do EU.

Pa sam istu logiku primenio recimo na cenu automobila i pitam jel bi to bilo ok, da se tako prerasporedjuje zarada od prodaje automobila u Srbiji.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 787
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:46 - pre 82 meseci
Da vratimo diskusiju na pocetak .

Za sada se ne zna konacna cena maline , ovo sto im daju je samo akontacija.

Konacna cena zavisi od mnogo toga , i ovo je za sada samo opipavanje pulsa i pocetni pritisak na vlasti . . .

zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 12:53 - pre 82 meseci
Citat:
Dakle drzava ne treba da subvencionise malinare, niti proizvodjace sw, ne treba ni da otkupljuje proizvode, ona treba da pomogne da se ostvari fer raspodela dobiti, izmedju proizvodjaca i posrednika, za robu koja vec ima plasmanm trziste i kupca, a ne da vestacki podrzava nesto sto nikom ni ne treba.

Sa boldovanim se slazem.Ovo oko posredovanja,mmmm.Malinar ulaze u sadnice,navodnjavanje,ostale agrotehnicke mere sa radnom snagom.

Osoba x (kakogod ga nazvali) ulaze u hladnjacu.I jedan i drugi su vlasnici svog dela i mogu da kalkulisu na svoj nacin.Ako nema malina hladnjaca

je nepotrebna.Ako ima malina a nema hladnjace,moze da se podeli sirotinji,prijateljima i prejede.:).Stvar je sto hladnjacari krenu da prave oscilacije

iz godine u godinu i ucenjuju sa cenom otkupa.Dolazimo do dela koji se zove "drzava" a koja zivot daje za svoj narod sa sve ljudstvom koja je vodi.

i koja zbog termina privatizacija (jbg evropa) NEMA svoje hladnjace i dokazuje kako se bori za "SVOJ" narod menadzerisanjem i prodajom

tog proizvoda na svetskom trzistu koji to izgleda vole da plate.Ne,ipak je bolje da guzice bez porekla kapitala imaju hladnjace i budu ti koje

kako se vidi ne pomaze ( puj puj,narod gde sa kojim zivi) nego bi da eto,MALO zarade.

Strateski prpoizvod ili ne,kakogod ga nazvali bice takav zbog vec pomenutog,neorganizovanog u svakom sewgmentu.

p.s.Ista prica i sa pcelarima.Svi gledaju kako se moze zaraditi ( ove godine je kisa omasila cvetanje bagrema) pa ce biti dobra godina,

a sta cemo sa prethodne 3 koje su bile u cabru?

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:05 - pre 82 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
A koja je razlika? Ti si resio da pravis maline a ja softver. Zasto si ti privilegovan a ja nisam?

Svako pravi dogovor i racunicu sa svoj cef.Rizik je licni kao i pare.



Apsolutno.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:07 - pre 82 meseci
Onog trenutka kada hladnjaca iz Slovenije moze da dodje do Arilja, a da ne posalju zandarmeriju, onda moze da se prica o ostalom: seoske hladnjace, cena, kvalitet i slicno...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:07 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:


Druze logika ti je potpuno pogresna. Zamisli da je tvoj sw trazena roba na svetskom trzistu, i ne postoji problem plasmana tvog proizvoda, odnosno licenca za tvoj sw se prodaje u svetu za $50. Problem je sto ti svoj software moze da plasiras u svet samo preko M$-a, a M$ odredjuje cenu koju ce placati tebi za licencu i oni tebi hoce da plate $2.5 za svaku licencu koju prodaju za $50.



A ko ce meni da zabrani da prodajem samo preko MS? Ili to ko to brani malinarima da prodaju direkt Sparu? Da li je lako? Nije. E zato i kosta koliko kosta.

Plus ima jos jedna razlika, ja ne znam da li cu da prodam, oni 100% znaju da ce prodati sve sto imaju.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:17 - pre 82 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Da bi malina uspela,mora se postovati sve po pitanju agrotehnickih mera a to je sa beracima 50% troska.Cena od 100 rsd te tera u minus.


Ili moji rade mnogo efikasno ili nešto pogrešno računaš. Oni sa 100 dinara imaju zaradu. Prošle godine bila viša cena, pa kupili još jednu parcelu.

Nego, ako može neko da odgovori da li naša država zabranjuje izvoz malina? Da li trebaju neka posebna odobrenja koja ne mogu da se dobiju (FT1P) i slično?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:17 - pre 82 meseci
Citat:
dejanet:
Onog trenutka kada hladnjaca iz Slovenije moze da dodje do Arilja, a da ne posalju zandarmeriju, onda moze da se prica o ostalom: seoske hladnjace, cena, kvalitet i slicno...

U centar,svaki komentar bi kvario receno.

Inace ima po Srbiji ( konkretno znam po pitanju sljive i tresnje u Sapcu) koji mesetare za ruse i sve otkupljuju.

P.S.Komentar za sljivu da je ove godine premalo za otkup.Licno od 40 stabala 0 ploda.Mraz za orah i sljivu je bio poguban,mislim na prolecni.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:23 - pre 82 meseci
Citat:
component:
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Da bi malina uspela,mora se postovati sve po pitanju agrotehnickih mera a to je sa beracima 50% troska.Cena od 100 rsd te tera u minus.


Ili moji rade mnogo efikasno ili nešto pogrešno računaš. Oni sa 100 dinara imaju zaradu. Prošle godine bila viša cena, pa kupili još jednu parcelu.

Nego, ako može neko da odgovori da li naša država zabranjuje izvoz malina? Da li trebaju neka posebna odobrenja koja ne mogu da se dobiju (FT1P) i slično?


Svi mogu da izvoze danas.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.ztomy.com.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:24 - pre 82 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
dejanet:
Onog trenutka kada hladnjaca iz Slovenije moze da dodje do Arilja, a da ne posalju zandarmeriju, onda moze da se prica o ostalom: seoske hladnjace, cena, kvalitet i slicno...

U centar,svaki komentar bi kvario receno.

Inace ima po Srbiji ( konkretno znam po pitanju sljive i tresnje u Sapcu) koji mesetare za ruse i sve otkupljuju.

P.S.Komentar za sljivu da je ove godine premalo za otkup.Licno od 40 stabala 0 ploda.Mraz za orah i sljivu je bio poguban,mislim na prolecni.


Hladnjaca nije kamion koji ti dovezes, to je ogromno postrojenje u koje utovaras sa mehanizacijom. Nisam sigudan da znam na sta mislis.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 13:25 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone
@7.scena - upravo tako, ja ne razumem logiku coveka kom je normalno da odnos cene proizvodnje bilo cega i cene koju placa potrosac bude 1:20 i da 1 deo cene ide proizvodjacu a 19 delova zarade uzima posrednik.


19 delova zarade? Te maline se same transportuju, skladiste, pakuju u potrosacka pakovanja, reklamiraju kupcu, 0 skarta, ne zauzimaju nikakav prostor za prodaju vec same uskoce kupcu u korpu ni od kuda i same se takodje ukucaju u kasi?

Naravno same znaju i koliko treba gde da ih bude, koliko da se kupi kako ne bi propao "super unosni" 1900% profit posao i sve ostale "sitnice" koje cine troskove nekog prodavca.

Cenim da prilicno optimisticno gledas na margine u tom sektoru :-)



Ivane ajde malo da izkarikiramo stvari - da bi bile mozda malo jasnije.

Ajde zamisli sad obrnuti tok stvari - recimo VW Golf kosta u Srbiji 15.000e. Sad zamisli da ga uvoznik za Srbiju placa 3000e u Nemackoj, a ima razliku u ceni samo 5x, a ne 20 kao sa malinama.

Pri tom prodaje automobil, mora da ima citavu logistiku (servis, rezervni delovi, prodajni saloni, spedicija itd) koja je recimo uporediva sa high-tech logistikom i zaposlenima potrebnim da bi maline stigle is Srbije u Holandiju.


Kako bi ljudi reagovali? Jel bi bilo ok da placaju 15k za nesto sto u Nemackoj kupuje po 3k? A ovde je razlika samo 5x :D

Jel bi bilo ok da placaja 15k za auto koji posrednik u Nemackoj placa 5k? Ovde je razlika samo 3x :D


Ne treba da karikiramo stvari uopste.

Ako imas svoj biznis, znas kakve su margine. Treba platiti racune, radnike, prostor, osiguranja, sertifikacije, marketing i milion drugih stvari.

Sve u svemu, ni jedan biznis u lancu prodaje voca nema margine vece od konzervativnih.

To jednostavno nisu biznisi sa visokim marginama.

Ako si siguran u suprotno, eto ti prilike da odes u penziju mnogo pre vremena :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu27.06.2017. u 14:08 - pre 82 meseci
Daj Ivane ne budi lenstina, otvori malo google i potrazi po netu nesto o ovom, kreni od fairtrade price. Evo prvi random link: https://www.theguardian.com/co...t-growers-bananas-68p-per-kilo

Margine supermarketa su ogromne, sto nije toliki problem, nego radi se o kartelima i spekulantima, koji kontrolisu i prodajnu i kupovnu cenu proizvoda na svetskom trzistu, medju najbogatijim ljudima na svetu, se nalazi trgovci hranom pobogu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 518608 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.