Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513892 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 10:37 - pre 116 meseci
Citat:
BluesRocker:
Zašto pominješ Bangladeš u negativnom kontekstu? Za 10 godina i oni će nas prešišati po standardu, ako već nisu.

Nije BluesRocker, ni jednu od te 3 zemlje ja ne pominjem u negativnom kontekstu, vec navodim cinjenicu da su te tri zemlje u svetskom vrhu po udelu samozaposlenih u ukupnom broju zaposlenih, sto ukazuje da im je privreda sastavljena od mnostva sitnih i da im je prosecan broj zaposlenih po preduzecu manji od 2. A slozices se to da se neko ravna sa nama po standardu ga ne svrstava u neki svetski vrh. Banglades koristim kao primer za drzavu gde bi po Andrejevom tumacenu dovoljno bilo ukinuti tu sitnu privredu i poljoprivredu i drzava automatski postize ogroman ekonomski uspeh (sto ja tvrdim da ne ide bas tako). A sve je krenulo od tvrdnje da Srbija treba da smanjuje broj ljudi koji se bave sitnom poljoprivredom i broj ljudi koji pokrecu svoj biznis, kako bi tu strukturu uskladila sa Japanom, Nemackom, Svedskom i USA, dok sam ja upravo taj koji govori da se Srbija ne moze organizovati kao USA, Nemacka, Japan i Svedska, vec htela-ne htela MORA kao Gana, Banglades, Benin i slicne.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 10:53 - pre 116 meseci
Citat:
BluesRocker:
U Bangladešu nezaposlenost 4,5%, kod nas 20,1%. Sprdajmo se s Bangladešom, kao što smo i sa Kinom i Indijom, a verovatno nekada davno i sa Japanom.

Nije sprdnja, naprotiv delim tvoje misljenje da smo na tom putu... Nego ne znam kako racunas nezaposlenost, ja dobijam sasvim drugi procenat od oko 32% (+/-1% hvala unapred Bojane )
Ugrubo, mi imamo oko 800.000 nezaposlenih i 1.700.000 zaposlenih, sto daje broj od 2.500.000. Kada podelis 800.000/2.500.000 dobijes da je to 32%, tj. 68% zaposlenih, 32% nezaposlenih.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 10:58 - pre 116 meseci
Citat:
mr. ako:
A cak i da uzmemo da ce bas svi dobijati pomoc u visini plate (po tvom primeru ekonomske igrarije s brojkama koju si naveo) koju drzava recimo da moze da daje, to ne menja cinjenicu da oni >nemaju< posao, i dalje ne doprinose i ne stvaraju - sto kod nekih ljudi moze da prodje, ali vecinu bi to psihicki unistilo - a drzava ne moze da nadoknadi psiholosku stabilnost pojedinca koji zna da zivi od milostinje. Zato i rekoh ono na kraju poruke u zagradi: "(Da ne spominjem kako na coveka kao pojedinca utice to sto ne radi, to sto nema jedno od osnovnih ljudskih prava - pravo na rad, koliko je uopste psihicki unazadjeno drustvo satkano od 98% ljudi koji ne doprinose - cak ni sebi.)"

Ja bih tu dodao misljenje da to neminovno dovodi do porasta kriminala, jer covek koji radi 8 casova + sat vremena do posla + 9 sat vremena nazad, taj uvece razmislja gde mu je krevet, a onaj koji je ceo dan sedeo i dosadjivao se bi vec mogao da razmislja o tome gde bi mogao da ode i opljacka/ukrade nesto.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 10:59 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Nego ne znam kako racunas nezaposlenost, ja dobijam sasvim drugi procenat od oko 32%
Ugrubo, mi imamo oko 800.000 nezaposlenih i 1.700.000 zaposlenih, sto daje broj od 2.500.000.


Stopa nezaposlenosti se racuna drugacije, pogledaj ovde: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0...%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82
Po poslednjim podacima, ona u Srbiji iznosi 20,8%.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 11:03 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Nego ne znam kako racunas nezaposlenost, ja dobijam sasvim drugi procenat od oko 32% (+/-1% hvala unapred Bojane :-) )
Ugrubo, mi imamo oko 800.000 nezaposlenih i 1.700.000 zaposlenih, sto daje broj od 2.500.000. Kada podelis 800.000/2.500.000 dobijes da je to 32%, tj. 68% zaposlenih, 32% nezaposlenih.

I jedno i drugo sam pročitao na wikipediji, nisam računao.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 11:05 - pre 116 meseci
Pctel, nije problem ako neko radi na malo ako radi kako valja.
Niko se ne zalaze za to da mali proizvodjaci koji rade lose umesto toga uzmu pa ne rade nista nego ili da rade kako treba ili da rade nesto drugo (a to drugo kako valja). Naravno, moze i da nastavi da radi tako kako radi, ali kako radi, tako i zaradi.
Ovo sa ciscenjem puteva podrzavam. Kao sto i rekoh - socijalnu pomoc ne treba dati radno sposbnim koji ne rade, ali se takvih poslova za kojuce dobiti sitnu kintu (u visini soc. pomoci) moze naci puno. Samim tim i taj sto batali maline jer nema pojma kako da ih radi, nece otici na soc. pomoc, jer je kao radno sposoban nece dobiti nego ce raditi nesto drugo (pa makar to bilo i drzavno organizovano ciscenje puteva, mada verovatno ima i korisnijih stvari) pa tek onda dobiti soc. pomoc. Doduse, za te slucajeve bi bilo dobro da dobiju nesto vise nego sto je socijalna pomoc za one koji nisu radno sposobni. Sama soc. pomoc ne bi ni bila u novcu (pricao vec onomad, da ne ponavljam).
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 11:13 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:Nije BluesRocker, ni jednu od te 3 zemlje ja ne pominjem u negativnom kontekstu, vec navodim cinjenicu da su te tri zemlje u svetskom vrhu po udelu samozaposlenih u ukupnom broju zaposlenih, sto ukazuje da im je privreda sastavljena od mnostva sitnih i da im je prosecan broj zaposlenih po preduzecu manji od 2. A slozices se to da se neko ravna sa nama po standardu ga ne svrstava u neki svetski vrh. Banglades koristim kao primer za drzavu gde bi po Andrejevom tumacenu dovoljno bilo ukinuti tu sitnu privredu i poljoprivredu i drzava automatski postize ogroman ekonomski uspeh (sto ja tvrdim da ne ide bas tako). A sve je krenulo od tvrdnje da Srbija treba da smanjuje broj ljudi koji se bave sitnom poljoprivredom i broj ljudi koji pokrecu svoj biznis, kako bi tu strukturu uskladila sa Japanom, Nemackom, Svedskom i USA, dok sam ja upravo taj koji govori da se Srbija ne moze organizovati kao USA, Nemacka, Japan i Svedska, vec htela-ne htela MORA kao Gana, Banglades, Benin i slicne.

Nisam shvatio zašto ih pominješ, ali su oni dobar primer kako privreda može da se razvija na zdravoj osnovi - "neoliberalni kapitalizam" :) . Ja sam siguran da tamošnji poljoprivrednici ne seku prste zato što im tržište plaća 2e za kg voća a ne 3 koliko oni misle da je pravedno. Ako svi rade (95%), onda tek nema smisla da jedna grupa preduzetnika sipa drugoj grupi neke pare da bi ova bila zadovoljna prihodom.

Njihov BDP jeste nominalno 6 puta manji, ali konstatno raste dok mi stagniramo, a naš najveći problem je što se zadužujemo samo da bi plaćali kamate za postojeće dugove, što znači da je partija pokera pri kraju. Videćemo kroz 5-6 godina koliki će biti BDP jednih i drugih.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 13:26 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Drugo, smatram za apsolutno neprihvatljivo da onaj ko hoce da radi makar malo - nebitno 30 ari, 3 ara ili 0,3 ara malina inkasira manje novca nego sto onaj koji nece bas nista da radi inkasira od socijalne pomoci. Sa 700.000 uzivaoca socijalne pomoci, Srbija ima mogucnost da svih svojih 17.000 km puteva uredi tako da oko svakog puta rastu cvetne aleje, ako svaki socijalni slucaj uredi samo 40m puta godisnje, odnosno tri i po metra mesecno - pa da zubima treba da kida travu, pokidao bi tri i po metra mesecno. Sta god da se dogodi - bilo da nam putevi postanu cvetne aleje umesto smetlista starih kesa, flasa i sporeta, bilo da nekoliko stotina hiljada socijalnih slucajeva izgubi volju da to i dalje bude, sve je to super. Zakonska regulativa za to postoji, potrebno je samo primeniti je.


Mind = blown.

Znaci ti imas ogromen rupe u znanju i to je razlog nesporazuma.

prvo, nedaj boze da igde postoji to sto ti govors: ko god ima po saksiju sa psenicom, drzava mora da mu obezbedi da zaradjuje od te psenice vise nego socijalna pomoc od npr 6000 din, sto znaci da drzava mora da otkupi tu kilu psenice po ceni od 6000 dinara za kilogram?
Ili kako si to zamislio?

Postoji ekonomska racunica koja kaze sta je isplativo a sta ne. E bas zbog toga ja govorim da tvoja ideja ide na direktno nagradjivanje neefikasnih neradnika kojima je mnogo da obradjuju ekonomski isplativih npr 5hektara, mnogo im je lakse da obrade ar i po iza kuce pa sada, oni su dokazali da imaju dobru volju, drzava sada mora da im daje pare :D


Druga rupa u zananju je ta da ti nisi svestan da sistem u srbiji bas funkcionise kako si ti zamislio, i vidimo kako nam savrseno ide :D
Znaci, danas ako imas 30 ari malina, i inkasiras tri dinara od njih, ti i dalje dobijas svoju socijalnu pomoc PLUS tih tri dinara od 30 ari malina i imas vise novca od ovih sto ne obradjuju maline. Problem je ako imas 1 hektar malina, a trazis socijalu. E to ne moze. Ako imas hektar malinjaka, onda prodaj pola hektara, i uzmi socijalnu pomoc, i dalje ces imati vise nego oni na socijali(ako budes u plusu sa tim malinama, ako si nesposoban, onda neces)


kako uopste moze da ti padne na pamet da neko zaradi socijalnu pomoc od 0.3 ara malina? KAKO? objasni mi pliz, ajde ti znas koje su cifre u pitanju, koliko se dobije malina na 0.3 ara i koliko kilo mora da bude da bi zaradio par hiljada socijalne pomoci? Dakle ili ti matematika ne radi ili ne baratas cinjenicama da oni sa 0.3 ara malina i dalje su kvalifikovani za socijalnu pomoc. Dakle, sve funkcionise kao u zamlji iz snova, a mi tonemo li tonemo.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 13:29 - pre 116 meseci
Pa to izgleda zavisi od toga da li si vlast ili opozicija, ako si vlast onda racunas tako da deluje manje, a ako si opozicija, onda racunas tako da deluje vise. U svakom slucaju nisam ja izmislio ovaj metod obracuna, nailazim na njega godinama, evo naprimer nedavno:
Nezaposlena-trecina-Srbije

Ako kazemo da je nezaposlenost 20% onda nas problem nije velika nezaposlenost, nego mala zaposlenost, koja je onda oko 40%.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 13:42 - pre 116 meseci
Ne, ne zavisi od toga, nauka je precizna stvar.
Problem nastaje kad se novinari dohvate necega sto ne znaju, a jos ako su podstaknuti izjavama politicara, milina.

Elem, do zabune dolazi kad se za racunanje uzme broj prijavljenih na Birou (Nacionalna sluzba za zaposljavanje).
U tom slucaju, ne dobija se stopa nezaposlenosti, vec broj koji pokazuje one koji su prijavljeni kao nezaposleni, a ne stvarno nezaposlene.

Ako te ovo zanima, vise mozes saznati ako izguglujes: "Anketa o radnoj snazi".
Jedino ona daje pravu i medjunarodno uporedivu stopu nezaposlenosti.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 13:50 - pre 116 meseci
Nezaposleni je onaj ko ne placa penziono osiguranje.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 13:59 - pre 116 meseci
Citat:
Shadowed:
Niko se ne zalaze za to da mali proizvodjaci koji rade lose umesto toga uzmu pa ne rade nista nego ili da rade kako treba ili da rade nesto drugo (a to drugo kako valja).

Andrej je rekao kako je pozeljno da se broj poljoprivrednika smanjuje i da nije problem da se oni polako presaltavaju na socijalnu pomoc. Na kraju, zalagali se mi ili ne zalagali to se intenzivno desava, razlikujemo se samo po tome da li mislimo da je to dobro ili lose, a u slucaju da svi mislimo da je lose onda smo dosli do zajednickog stava.

Citat:
Kao sto i rekoh - socijalnu pomoc ne treba dati radno sposbnim koji ne rade...

Da, shvatam sta hoces da kazes, ali za sada imamo kriterijume na osnovu kojih se dodeljuje socijalna pomoc i ne znam da li su drugaciji kriterijumi u skladu sa evropskim i medjunarodnim standardima, ako jesu onda super. Ako nisu, opet se verovatno svi slazemo oko toga da drzava uopste ne koristi svoje zakonsko pravo i duznost da iznalazi uzivaocima socijalne pomoci nekakve radne zadatke.

Citat:
Samim tim i taj sto batali maline jer nema pojma kako da ih radi, nece otici na soc. pomoc, jer je kao radno sposoban nece dobiti nego ce raditi nesto drugo (pa makar to bilo i drzavno organizovano ciscenje puteva, mada verovatno ima i korisnijih stvari) pa tek onda dobiti soc. pomoc.

Apsolutno pogodjena poenta - velika je prednost sedenja u hladovini u odnosu na batrganje po malinjaku ako je krajnji prihod isti, ali zato nema narocite prednosti uredjivanja puteva, podizanja nasipa, ciscenja smeca i slicno nad radom u malinjaku, ako su prihodi isti. Rezultat - cuvamo malinjake, cuvamo BDP, sprecavamo povecanje budzetskih troskova.

Citat:
prvo, nedaj boze da igde postoji to sto ti govors: ko god ima po saksiju sa psenicom, drzava mora da mu obezbedi da zaradjuje od te psenice vise nego socijalna pomoc od npr 6000 din, sto znaci da drzava mora da otkupi tu kilu psenice po ceni od 6000 dinara za kilogram?
Ili kako si to zamislio?

Ako uzmemo tvoj ekstremno hipoteticki primer kao tacan, dvoclana porodica koja ne drzi nikakve saksije inkasira 1.500 evra godisnje, a u slucaju da zasadi jednu saksiju i inkasira 1 evro prihoda, automatski gubi sledovanje od 1.500 evra.
Onako kako bi trebalo da bude: dvoclana porodica koja ne drzi nikakve saksije inkasira 1.500 evra godisnje, a ako zasadi jednu saksiju i inkasira 1 evro, onda je logicno da joj sleduje 1.499 evra.

Citat:
Postoji ekonomska racunica koja kaze sta je isplativo a sta ne. E bas zbog toga ja govorim da tvoja ideja ide na direktno nagradjivanje neefikasnih neradnika kojima je mnogo da obradjuju ekonomski isplativih npr 5hektara, mnogo im je lakse da obrade ar i po iza kuce pa sada, oni su dokazali da imaju dobru volju, drzava sada mora da im daje pare :D

Naprotiv, tvoja ideja ide na direktno nagradjivanje totalnih neradnika, a surovo kaznjavanje onih koji bi ipak probali da rade nesto.

Citat:
Druga rupa u zananju je ta da ti nisi svestan da sistem u srbiji bas funkcionise kako si ti zamislio, i vidimo kako nam savrseno ide :D

Naprotiv, funkcionise upravo onako kako ti tvrdis da je dobro i vidimo kako nam savrseno ide.

Citat:
Problem je ako imas 1 hektar malina, a trazis socijalu. E to ne moze.

Slazem se, niti moze niti treba. Problem je sto je prosecna povrsina malinjaka 0,3 hektara po domacinstvu, a vise ili jednako od 1ha imaju mozda 5% ili 10% najbogatijih malinara. Njima niti treba dati socijalnu pomoc, niti je traze, niti su ciljna grupa o kojoj govorim - kandidati za presaltavanje na socijalnu pomoc.

Citat:
kako uopste moze da ti padne na pamet da neko zaradi socijalnu pomoc od 0.3 ara malina? KAKO? objasni mi pliz, ajde ti znas koje su cifre u pitanju, koliko se dobije malina na 0.3 ara i koliko kilo mora da bude da bi zaradio par hiljada socijalne pomoci? Dakle ili ti matematika ne radi ili ne baratas cinjenicama da oni sa 0.3 ara malina i dalje su kvalifikovani za socijalnu pomoc.

Verujem da ti je jasnije sta sam hteo da kazem nakon citanja primera sa saksijom.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 14:52 - pre 116 meseci
Citat:
pctel: Apsolutno pogodjena poenta - velika je prednost sedenja u hladovini u odnosu na batrganje po malinjaku ako je krajnji prihod isti, ali zato nema narocite prednosti uredjivanja puteva, podizanja nasipa, ciscenja smeca i slicno nad radom u malinjaku, ako su prihodi isti. Rezultat - cuvamo malinjake, cuvamo BDP, sprecavamo povecanje budzetskih troskova.


Pa, pazi, nismo se mi bas slozili da je krajnji ishod isti, vec je to bila varijanta cak i ako je isti (a ne bih rekao).




Inace, malinari i ne traze soc. pomoc (ova prica je bila ako bi prestali to da rade pa predju na soc.) vec traze da im drzava (do)plati maline jer, eto, tako.
Naravno, nije problem da traze, nego im ne treba dati. Al' da ne smeju da blokiraju puteve jer time maltretiraju one koji sa tim nema veze. Sve one koji to rade treba pohapsiti, malinari ili ne.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 15:43 - pre 116 meseci
Shadowed, ja nisam nekakav advokat malinara, pa da se bavim time u kojoj formi oni to traze, a i sam imam utisak da im ta forma nije dobra.

Ja sam se skoncentrisao na sustinu - kako izgleda nas prosecan malinar, koliko zaradjuje, zasto je nezadovoljan, kako ce situacija po svemu sudeci da se odvija u buducnosti i kakve to posledice ima na sve nas.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.pools.spcsdns.net.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu10.09.2014. u 15:56 - pre 116 meseci
Citat:
[Andrej je rekao kako je pozeljno da se broj poljoprivrednika smanjuje i da nije problem da se oni polako presaltavaju na socijalnu pomoc.
netacno. Ja to nikada u zivotu nisam rekao vec sam rekao da je bitno da seproduktivnost poveca, a to da li ce u procesu neki preci na socijalu je potpuno nebitno. Super ako se povecava produktivnost a svi zaposleni postali efikasniji, ali je takodje super ako se poveca produktivnost a neki izgube posao. Nevidjeno dobra stvar. U suprotnom, neki u inostranstvu ce povecati produktivnost pa ce SVI kod nas izgubiti posao.
Zamisli da nasi seljaci I dalje obradjuju zemlju sa volovima I prodaju psenicu za 500 din kilo... pa preplavili bi nas jeftini hlebovi od 300 dinara iz madjarske pa bi SVI volovi bankrotirali.

Moras poceti da citas cele poruke, ne samo recenicu I po I izvrces receno.


I cekaj, jel se to meni cini ili ti tvrdis da su malinari diskriminisani I da nemaju pravo na socijalnu pomoc samo zato sto imaju saksiju malina u dvoristu? Nadam se da shvatas da oni ne traze socijalnu pomoc jer im je to sica, oni traze mnogo vise
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu11.09.2014. u 05:52 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
mr. ako:
A cak i da uzmemo da ce bas svi dobijati pomoc u visini plate (po tvom primeru ekonomske igrarije s brojkama koju si naveo) koju drzava recimo da moze da daje, to ne menja cinjenicu da oni >nemaju< posao, i dalje ne doprinose i ne stvaraju - sto kod nekih ljudi moze da prodje, ali vecinu bi to psihicki unistilo - a drzava ne moze da nadoknadi psiholosku stabilnost pojedinca koji zna da zivi od milostinje. Zato i rekoh ono na kraju poruke u zagradi: "(Da ne spominjem kako na coveka kao pojedinca utice to sto ne radi, to sto nema jedno od osnovnih ljudskih prava - pravo na rad, koliko je uopste psihicki unazadjeno drustvo satkano od 98% ljudi koji ne doprinose - cak ni sebi.)"

Ja bih tu dodao misljenje da to neminovno dovodi do porasta kriminala, jer covek koji radi 8 casova + sat vremena do posla + 9 sat vremena nazad, taj uvece razmislja gde mu je krevet, a onaj koji je ceo dan sedeo i dosadjivao se bi vec mogao da razmislja o tome gde bi mogao da ode i opljacka/ukrade nesto.

Pa verovatno da je tako, jer nemoguce je sagledati posledice koje bi prinudni nerad doneo (ustvari mozda i nije nemoguce, eno po USA ima crnackih krajeva, svi su na socijali i svi "rade" sa strane neki kriminal ili drogu ili nesto drugo kvalitetno. :D ). Andrej previdja da je nemoguce primeniti ekonomsku matematiku na zivog coveka, jer tu ide mnogo vise faktora od "nisi efikasan => ides na socijalu => zavrsio si". Mislim, prihvatljivo to zvuci na prvi pogled, mnogo je lakse kada sebi pojednostavis to te mere. Ipak, kada se broji paslj, sparusene odvajas bez grize savesti, ali kad su ljudi u pitanju, nije tako (bar ne bi trebalo da je tako).


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu11.09.2014. u 06:49 - pre 116 meseci
Meni je nestvarno koliko je ljudi u US na socijali. Kazu mi da je 50-60 miliona na punoj, dok je 50% stanovnistva na nekom vidu socijalne pomoci.

Ne dobro..
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu11.09.2014. u 06:57 - pre 116 meseci
Posalji Srbe pa ces videti da ce se socijalna pomoc,ukinuti.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu11.09.2014. u 12:25 - pre 116 meseci
Citat:
Andrej013: netacno. Ja to nikada u zivotu nisam rekao vec sam rekao da je bitno da seproduktivnost poveca, a to da li ce u procesu neki preci na socijalu je potpuno nebitno. Super ako se povecava produktivnost a svi zaposleni postali efikasniji, ali je takodje super ako se poveca produktivnost a neki izgube posao. Nevidjeno dobra stvar.

Za mene je to isto, ali dobro, nema veze... Problem je sto odustajanje neefikasnih poljoprivrednika od poljoprivrede NECE dovesto do povecanja BDP-a efektom ulaska visokoefikasnih na njihovo mesto iz 2 razloga:

1) Ako 300 domacinstava koji imaju 100 hektara malinjaka odustanu od gajenja malinjaka, nece se pojaviti ventura koji ce kupiti te malinjake - oni nisu na jednom mestu vec na 300 razlicitih lokacija po celoj zapadnoj Srbiji!
2) Cak i da ispraznimo svih 15.000 malinjaka, ventura ce od svega toga mozda izabrati naprimer 100 hektara koji su relativno blizu jedni drugih, okrenuti na dobru stranu, imaju zadovoljavajuci kvalitet zemljista i po svemu su idealni za ogromne prinose, a za ostale ce konstatovati da nisu pogodni za proizvodnju pa tamo nece proizvoditi nista. Da li je tebi prihvatljiva ili neprihvatljiva mogucnost da odustajanjem niskoefikasnih od proizvodnje eventualno moze doci do i do pada BDP-a?

Citat:
I cekaj, jel se to meni cini ili ti tvrdis da su malinari diskriminisani I da nemaju pravo na socijalnu pomoc samo zato sto imaju saksiju malina u dvoristu?

Pa sad gledam ove uslove za socijalnu pomoc, u principu pravo na socijalnu pomoc moze ostvariti domacinstvo koje ima manje od pola hektara zemljista, kucu do 10 kvadrata po clanu domacinstva i pokretnu imovinu do ~400 evra. Kazu i da onaj ko proda svoju pokretnu imovinu pravo na socijalnu pomoc ostvaruje tek kada potrosi pare, tj. nakon perioda kada je normalno da pare budu potrosene na zivotne potrebe. Svakako ne mogu da tvrdim da nigde u Srbiji ne postoji primer domacinstva koje ima mali zasad malina a pritom ostvaruje pravo na socijalnu pomoc, samo da takav primer meni nije poznat. Nedaleko od moje kuce postoji naselje od gde zivi sto-dvesta ljudi i apsolutno celo naselje zivi od socijalne pomoci, bez ijednog primera koji ima neko legalno zaposlenje i bez ijedne zasadjene biljke. Poznajem predsednika opstine, pa mi je jednom prilikom rekao kako je probao njima da da opstinsku zemlju kako bi prihodovali koji dinar od poljoprivrede, ali bez izuzetka svi su to odbili.

Citat:
Nadam se da shvatas da oni ne traze socijalnu pomoc jer im je to sica, oni traze mnogo vise

Kao sto sam rekao ja nisam njihov advokat da se zalazem da se njima da bas to sto oni traze, tog kvantiteta i u toj formi. Ja vidim problem u tome kad vidim nekog ko proba nesto da radi, a odeca mu pocepana i trebalo ju je baciti pre 20 godina, cipele prsle, pa nevesto usivene, zalepljene komadom gume, a kad u prodavnicu ode uzme hleb i pita koja je najjeftinija salama. Da ne bih bio zasut lavinom komentara kako takvo nesto ne postoji, imam za sve sumnjicave konkretnu ponudu - pocetkom oktobra dolazim u Srbiju, hajde da organizujemo druzenje jedan vikend, pesacku turu sa neke od valjevskih planina do nekog od okolnih gradica/varosica. Mogu besplatno da ponudim i svoju vikendicu na divcibarama, ima mesta za 7-8 ljudi, odemo tamo jedne subote uvece, prespavamo i u nedelju rano ujutro zaputimo se put Ljiga, banje Vrujci, Mionice, Ravne Gore, ili tamo na jug prema Pozegi. U neko od vecih mesta stignemo uvece odakle hvatamo autobus za Beograd, a usput vas provedem kroz 30 km Srbije, pokazem vam kako izgledaju ta sela, kakvi su malinjaci, od cega ljudi tamo zive i kakav im je kvalitet zivota. Usput cemo svakako sresti 10-20 ljudi koji ce nam rado ispricati svoja iskustva iz prve ruke. Posto bismo isli nis planinu, pesacili bismo bez problema 5 km/h kroz po sumama i makadamima, znaci ostalo bi vise nego dovoljno vremena za razgovor sa ljudima. Ko sme da prihvati izazov neka se javi u inbox.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu12.09.2014. u 14:00 - pre 116 meseci
Citat:
pctel:
Cak i da ispraznimo svih 15.000 malinjaka, ventura ce od svega toga mozda izabrati naprimer 100 hektara koji su relativno blizu jedni drugih, okrenuti na dobru stranu, imaju zadovoljavajuci kvalitet zemljista i po svemu su idealni za ogromne prinose, a za ostale ce konstatovati da nisu pogodni za proizvodnju pa tamo nece proizvoditi nista. Da li je tebi prihvatljiva ili neprihvatljiva mogucnost da odustajanjem niskoefikasnih od proizvodnje eventualno moze doci do i do pada BDP-a?

Naravno da je prihvatljiva. Sada mozemo kao ljudi da raspravljamo sta uraditi da do toga ne dodje, koje vrste stimulacija sprovesti koje nagradjuju efikasne proizvodjace umesto neefikasnih. Kada se to desi, BDP ce porasti.

Citat:
pctel:
Pa sad gledam ove uslove za socijalnu pomoc, u principu pravo na socijalnu pomoc moze ostvariti domacinstvo koje ima manje od pola hektara zemljista, kucu do 10 kvadrata po clanu domacinstva i pokretnu imovinu do ~400 evra. Kazu i da onaj ko proda svoju pokretnu imovinu pravo na socijalnu pomoc ostvaruje tek kada potrosi pare, tj. nakon perioda kada je normalno da pare budu potrosene na zivotne potrebe. Svakako ne mogu da tvrdim da nigde u Srbiji ne postoji primer domacinstva koje ima mali zasad malina a pritom ostvaruje pravo na socijalnu pomoc, samo da takav primer meni nije poznat.


LOL, tebi nije poznat?! Zato sto ljudi dolaze kod pctela i daju mu uvid u socijalnu pomoc koju primaju?
Imam odlicnu vest za tebe! Posto si rekao da je prosek malinjaka u srbiji 0.3 hektara, obradovaces se kada te obavestim da je median verovatno oko 0.25 hektara (zbog outliera koji imaju po 3 hektara i vise), sto znaci da je pola malinara ispod 0.25ha, sto znaci da se bar 60% svih malinara kvalifikuje za socijalu ako je istina ovo sto si do sada pricao. Da li se slazemo? (reci mi da li se slazes sa mojom racunicom ovde, ako ne, okacicu grafik koji slikovito objasnjava zasto vise od pola malinara 10000% ima manje od 0.5 hektara)

Citat:
pctel: Kao sto sam rekao ja nisam njihov advokat da se zalazem da se njima da bas to sto oni traze, tog kvantiteta i u toj formi. Ja vidim problem u tome kad vidim nekog ko proba nesto da radi, a odeca mu pocepana i trebalo ju je baciti pre 20 godina, cipele prsle, pa nevesto usivene, zalepljene komadom gume, a kad u prodavnicu ode uzme hleb i pita koja je najjeftinija salama.

A isto tako vidis kako su malinari, po tvojim recima pre 4-5 strana, glupi, zatucani, odbijaju da poslusaju dobar savet jer im je ispod ponosa, ne zele da procitaju nista, ukljucujuci novine i sl. Pa jbg, mi smi siromasno drustvo u kojima i pametni, obrazovani, ljdi spremni na kompromise i prihvatanje saveta ne zive bas kao bubrezi u loju. Kako onda ocekivati da najgluplji i najzatucaniji medju njima zive lagodno ako oni sami sebi odbijaju da pomognu?
Niko nije rekao da nema siromasnih ljudi medju njima, ali ti siromasni mogu da dobiju socijalnu pomoc jer su za nju kvalifikovani i pored toga zarade neku crkavicu od malina, sto znaci da zaradjuju vise od samo socijalne pomoci. u cemu je problem?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513892 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.