Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 518864 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 09:50 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Shadowed:
Meni jos niko nije odgovorio zasto malinari sami ne odrede minimalnu cenu ispod koje nece prodavati maline :)
Zato što malinu moraju da prodaju. Zapravo, moraju da je smeste u hladnjaču odmah nakon branja. Nije to proizvod koji može da se ubere i da stoji u skladištu. Upravo je zato i pozicija malinara nazavidna.
Bila je neka slika na prethodnim stranicama, kao neka prijemnica u magacin / hladnjaču na kojoj je pisalo cena 0,00. To nam govori da je malina predata u hladnjaču bez cene. Samo na čuvanje.
A hladnjačari, naravno koriste svoju povoljnu poziciju, znaju da malinari moraju da uberu i moraju da im donesu.


OK. Dakle, imamo ovu situaciju:
Malinar: "Minimalna cena mojih malina je 400din/kg. Ja ispod toga ne idem."
Hladnjacar: "Bas me briga. Propasce ti maline. Moze za 200din?"
Mainar ima tri opcije:
-"Ne dolazi u obzir. Ispod 400 ne idem. To je moja minimalna cena a i ti kako hoces"
Ovde hladnjacar ima dve opcije: da pristane ili ne pristane

-"OK, OK, evo po 200din/kg"
-Nastavi da se pogadja za neku cenu izmedju


Ukoliko drzava odredi minimalnu cenu:
Drzava: "Minimalna cena 400din, kraj price".
Malinar moze da trazi vise ili ne. Pretpostavimo da nece jer je on trazio tu min. cenu.
Hladnjacar moze da prihvati ili ne.



Boldovano u prvom delu je situacija u kojoj malinari odrede min. cenu sami. Po cemu se to razlikuje od verzije gde to drzava uradi?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 09:55 - pre 82 meseci
Ma da, najbolje da imamo kvote sta smemo da proizvodimo na sopstvenoj zemlji.

A izvini molim te sta fali Poljskoj kao zemlji? Odakle ti pravo da omalovazavas bilo kakvu zemlju a kamoli Poljsku koja je svetlosnu godinu ispred nas hebenih seljobera?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 09:56 - pre 82 meseci
Citat:
Shadowed:ili ne.

Boldovano u prvom delu je situacija u kojoj malinari odrede min. cenu sami. Po cemu se to razlikuje od verzije gde to drzava uradi?


Po tome sto je sledeci korak blokada puteva jer im treba garantovan otkup po garantovaim minimalnim cenama.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 10:45 - pre 82 meseci
Citat:
Shadowed:
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Shadowed:
Meni jos niko nije odgovorio zasto malinari sami ne odrede minimalnu cenu ispod koje nece prodavati maline :)
Zato što malinu moraju da prodaju. Zapravo, moraju da je smeste u hladnjaču odmah nakon branja. Nije to proizvod koji može da se ubere i da stoji u skladištu. Upravo je zato i pozicija malinara nazavidna.
Bila je neka slika na prethodnim stranicama, kao neka prijemnica u magacin / hladnjaču na kojoj je pisalo cena 0,00. To nam govori da je malina predata u hladnjaču bez cene. Samo na čuvanje.
A hladnjačari, naravno koriste svoju povoljnu poziciju, znaju da malinari moraju da uberu i moraju da im donesu.


OK. Dakle, imamo ovu situaciju:
Malinar: "Minimalna cena mojih malina je 400din/kg. Ja ispod toga ne idem."
Hladnjacar: "Bas me briga. Propasce ti maline. Moze za 200din?"
Mainar ima tri opcije:
-"Ne dolazi u obzir. Ispod 400 ne idem. To je moja minimalna cena a i ti kako hoces"
Ovde hladnjacar ima dve opcije: da pristane ili ne pristane

-"OK, OK, evo po 200din/kg"
-Nastavi da se pogadja za neku cenu izmedju


Ukoliko drzava odredi minimalnu cenu:
Drzava: "Minimalna cena 400din, kraj price".
Malinar moze da trazi vise ili ne. Pretpostavimo da nece jer je on trazio tu min. cenu.
Hladnjacar moze da prihvati ili ne.



Boldovano u prvom delu je situacija u kojoj malinari odrede min. cenu sami. Po cemu se to razlikuje od verzije gde to drzava uradi?

Nije baš tako. Jednako koliko malinar mora da proda malinu, toliko i hladnjačar mora da kupi malinu. Jer, ako ne kupi malinu, ogromne režijske troškove nema od čega da plati. Ide u gubitak. Zađaba mu hladi hladnjača.

Ovde je ponuda: malinar, potražnja je hladnjačar.

Očigledno je da trenutno postoji velika ponuda koju čine malinari, a mali broj hladnjačara čini malu potražnju. I zato se hladnjačari k urče, jer znaju da će svakom od njih sigurno biti napunjena hladnjača.
Kažem, da je više hladnjačara - drugačija bi bila priča.

Zato i treba da uđe "strani kapital". Da veliki lanci, kao što je Lidl i slični sagrade svoje hladnjače, i da strogom ekonomskom logikom, ne obazirući se na hohštapleraj lokalnih moćnika i tajkuna - plaća otkup.

Jedan Lidl sigurno može da otkupi čitav srpski rod, jer ima ogroman broj prodajnih objekata i ima gde i kad da proda, a na kraju krajeva višak može da ustupi drugim velikim lancima.

Živi bili pa videli, desiće se i to.



I još nešto. Cenu mora da odredi proizvođač -onda se ugrade svi redom za svoj procenat. I onda bude kao i sa ostalom robom: rodna godina - jeftina malina, loša godina - skupa malina.
Kad se za neku godinu desi velika potražnja od strane brojnih hladnjačara (živi bili pa videli) desiće se "kartel / monopolsko udruživanje" druge vrste: malinari će zarad velike potražnje da kartelski ugovore visoku min cenu koja nema mnogo opravdanja u proizvodnim troškovima.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 10:46 - pre 82 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
A izvini molim te sta fali Poljskoj kao zemlji?

Ne fali im nista, imaju korupciju, kriminal, opsti lopovluk, ne smeju vise da koriste bakarne kablove jer ih nocni sakupljaci ekspresno demontiraju, imaju brzinu povecanja javnog duga veoma slicnu nasoj, imaju fasade u jako losem stanju po gradovima itd, ali ne znam sta ti je trebalo da me teras da sve ovo napisem, bolje da smo sve to precutali i zadrzali se na konstataciji da je Poljska ozbiljna drzava u odnosu na nas, oko ceag se slazemo.

Citat:
Ma da, najbolje da imamo kvote sta smemo da proizvodimo na sopstvenoj zemlji.

Ne, svako tamo ima 2 varijante saradnje sa drzavom:
1) Ja sam sposoban i pametan, ne treba drzava nista da mi odredjuje niti na bilo koji nacin ekonomsko-socijalno pomaze
2) Ja imam velikih poteskoca da uspesno plivam u ekonomsko-socijalnim tokovima, molim drzavu da mi organizaciono i novcano pomogne

I sad sam izaberes 1 ili 2. Ako izaberes 1 nema blokada puteva, protesta i trazenja da se drzava ukljuci, rekao si da mozes sam da se izboris. Ako izaberes 2 onda radis sta ti se kaze i imaces uvek pokrivene troskove i zaradu od koje mozes da zivis, sto od prodajne cene, sto od drzavnih dotacija.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 10:58 - pre 82 meseci
Zanimljivo je da ljudi poput Nedeljkovica koji se uzdaju u svetu moc drzavne regulative takodje konstatuju da je drzava do bola korumpirana.

Ne razumem, u vasoj percepciji drzava je nesto onostrano, a korumpirani su pojedinci koji je vode ili kako ?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 11:17 - pre 82 meseci
Darko, ti si toliko ubedjen da sve znas da ne vredi ozbiljno polemisati sa tobom. Ovo sto nalupeta za Poljsku je odlican primer. Elem, buducim i sadasnjim diskutantima, radite ovo iskljucivo iz zabave i vezbanja svojih vijuga a nikako sa namerom da Darku i slicnim zutoprdcima nesto dokazete. Oni su bogovi, shvatili su sustinu zivota, sve svetske zamke i od njih mozes samo da naucis nikako da oni nesto nauce.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 11:23 - pre 82 meseci
jujuju tek sam sad video sta je napisao za Poljsku.

Poljsku ja vidim kao mentalni sklop bivsih komunista koji su u medjuvremenu postali ekstremni katolici. Tako otprilike zamisljam i pakao.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 11:57 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
Nije baš tako. Jednako koliko malinar mora da proda malinu, toliko i hladnjačar mora da kupi malinu. Jer, ako ne kupi malinu, ogromne režijske troškove nema od čega da plati. Ide u gubitak. Zađaba mu hladi hladnjača.

Ovde je ponuda: malinar, potražnja je hladnjačar.

Očigledno je da trenutno postoji velika ponuda koju čine malinari, a mali broj hladnjačara čini malu potražnju. I zato se hladnjačari k urče, jer znaju da će svakom od njih sigurno biti napunjena hladnjača.
Kažem, da je više hladnjačara - drugačija bi bila priča.

Zato i treba da uđe "strani kapital". Da veliki lanci, kao što je Lidl i slični sagrade svoje hladnjače, i da strogom ekonomskom logikom, ne obazirući se na hohštapleraj lokalnih moćnika i tajkuna - plaća otkup.

Jedan Lidl sigurno može da otkupi čitav srpski rod, jer ima ogroman broj prodajnih objekata i ima gde i kad da proda, a na kraju krajeva višak može da ustupi drugim velikim lancima.

Živi bili pa videli, desiće se i to.

Da, ali se ovde ne radi o ulaganju stranih firmi, povecanju broja hladnjaca nego o trazenju drzavno-proipisane minimalne cene.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:23 - pre 82 meseci
@Java - posrednik ne mora da kupi malinu, moze da napravi zalihe maline, ili jednostavno kupi poljsku malinu, pa ako kontrolise trziste - poput srpskog, moze da spekulise.

Recimo ponudi nerazumno niske cene odkupa u Srbiji i sa tim izazove nestasicu na trzistu, sto digne cenu njegovim zalihama ili poljskoj malini u koju je ulozio novac, koje sad proda sa vecim profitom nego da je poslovao trzisno.

Imas ove objasnjenje sta se desava na globalnom trzistu: https://www.theguardian.com/bu...s-commodities-food-price-rises


Ljudi ne shvataju da hrana i voda nisu stvari poput ne znam sw ili automobila ili mobilnih telefona. Pa kao trziste ponuda-potraznja, spekulacije, itd...

Svi razumeju koliko je nafta bitna i vrlo im je logicno da postoji jaka regulativa oko nafte, posto sve zavisi od nafte.

Od hrane i vode zavisimo jos vise, i to hiljadama godina pre nego sto je nafta uopste usla u upotrebu, i te stvari do poslednjih 20-30g nikad nisu bile van kontrole drzave, nisu ni danas van kontrole drzave u vecini drzava na svetu...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:32 - pre 82 meseci
Naravno, ako je "posrednik" jedan, ili ih je dovoljno malo, pa mogu da se dogovore.

Pomisli samo koliko je isplativo kupiti Poljsku malinu, transportovati je do Srbije, držati nekoliko meseci u hladnjači a onda prodati ?! Kome. Po kojoj ceni ? Jeftinije od samih Poljaka ? Možda, ako bi glavni kupac bio štićenik doma za ometene u razvoju.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:34 - pre 82 meseci
necemo valda jesti rimokatolicku poljsku umesto nase pravoslavne maline ?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:37 - pre 82 meseci
Citat:
Java Beograd:
Naravno, ako je "posrednik" jedan, ili ih je dovoljno malo, pa mogu da se dogovore.

Pomisli samo koliko je isplativo kupiti Poljsku malinu, transportovati je do Srbije, držati nekoliko meseci u hladnjači a onda prodati ?! Kome. Po kojoj ceni ? Jeftinije od samih Poljaka ? Možda, ako bi glavni kupac bio štićenik doma za ometene u razvoju.


Haj lagano procitaj tekst koji sam stavio sa komentarom... Naravno ne isplati se ako ne napravis spekulativni rast cena izmedju kupovine i prodaje...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:41 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:
@Java - posrednik ne mora da kupi malinu, moze da napravi zalihe maline, ili jednostavno kupi poljsku malinu, pa ako kontrolise trziste - poput srpskog, moze da spekulise.

Recimo ponudi nerazumno niske cene odkupa u Srbiji i sa tim izazove nestasicu na trzistu, sto digne cenu njegovim zalihama ili poljskoj malini u koju je ulozio novac, koje sad proda sa vecim profitom nego da je poslovao trzisno.

Imas ove objasnjenje sta se desava na globalnom trzistu: https://www.theguardian.com/bu...s-commodities-food-price-rises


Ljudi ne shvataju da hrana i voda nisu stvari poput ne znam sw ili automobila ili mobilnih telefona. Pa kao trziste ponuda-potraznja, spekulacije, itd...

Svi razumeju koliko je nafta bitna i vrlo im je logicno da postoji jaka regulativa oko nafte, posto sve zavisi od nafte.

Od hrane i vode zavisimo jos vise, i to hiljadama godina pre nego sto je nafta uopste usla u upotrebu, i te stvari do poslednjih 20-30g nikad nisu bile van kontrole drzave, nisu ni danas van kontrole drzave u vecini drzava na svetu...


Sve je to super samo sto ti tvoji spekulanti mogu da spekulisu u donjoj babusnici. Oni maline izvoze i od izvoza zaradjuju a ne od krcmenja po marketima. Tako da koliko god da se digne cena maline u maloprodaji u Srbiji, oni mogu da plasiraju samo delic roda.

Samo se vi upinjite, ovo je dobra mozgalica :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 12:58 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Java Beograd:
Naravno, ako je "posrednik" jedan, ili ih je dovoljno malo, pa mogu da se dogovore.

Pomisli samo koliko je isplativo kupiti Poljsku malinu, transportovati je do Srbije, držati nekoliko meseci u hladnjači a onda prodati ?! Kome. Po kojoj ceni ? Jeftinije od samih Poljaka ? Možda, ako bi glavni kupac bio štićenik doma za ometene u razvoju.


Haj lagano procitaj tekst koji sam stavio sa komentarom... Naravno ne isplati se ako ne napravis spekulativni rast cena izmedju kupovine i prodaje...


1. Naravno da neću da čitam tekstove sa linkova. Imam pametnija posla. Zamisli sad kad bi svaki forumaš stavio po desetak linkova ka kojekakvom sadržaju.

2. Otprilike ovo šta je Ivan rekao. Koji bre špekulativni rast ? U Donjoj Babušnici, ili na svetskom tržištu ? Ko će da plati tu špekulaciju, u svetu ? Kao što već rekoh, možda štićenik doma za ometene u razvoju. Ozbiljni kupci neće. Neće ni sasvim obični kupci, na običnoj pijaci u Bloku 44.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 13:56 - pre 82 meseci
Citat:
Braxi:
jujuju tek sam sad video sta je napisao za Poljsku.

Ovo za Poljsku je sve kako je napisano, nije napamet nego sam relativno cesto tamo. Ako na forumu ima ljudi sa iskustvom duzeg boravka u Poljskoj mozemo prodiskutovati o cinjenicama i zapazanjima. Ako nema, ko hoce da veruje nek veruje, ko nece nek zamislja Poljsku kako mu volja. To je svakako offtopic.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 15:49 - pre 82 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Sve je to super samo sto ti tvoji spekulanti mogu da spekulisu u donjoj babusnici.


Aha - cek da vidimo - jbg opet link, izvestaj iz opstine Donja Babusnica:

https://www.cbi.eu/market-info...le-nuts/frozen-berries/europe/

Za Javu koji kaze - "mrzi me da citam link, ali 'oma da ti kazem da nisi u pravu" :D:

The largest share of imports from countries outside the European Union were from Serbia, which has a 74% market share. Serbia is the largest exporter of frozen raspberries and frozen blackberries in the world, and is gradually increasing its exports of frozen berries to the EU market.

Tips:

Benchmark your company against your peers from Serbia and Poland. Carefully monitor crop in Poland and Serbia as in the years with lower harvest there is an increasing demand for frozen berries from other developing countries and a chance to open the market and establish a future position on the European Union market.


Ali ljudi nema veze, poenta spekulacije je da se napravi situacija na trzistu iz koje ces napraviti profit, a ta situacija nikako ne znaci da moras da odkupis malinu, novac na trzistu se moze itekako generisati na propasti trzista maline u Srbiji.

Jer u suprotnom - da moras da odkupsi svu malinu, onda bi malinari bili carevi, a izvoznici bi zaustavljali saobracaj u Srbiji.

Evo druga spekulacija - koja je vrlo cesta u svetu. Izvoznik koji kontrolise trziste, hoce da izbaci male kooperante (hladnjace) koji su izmedju njega i proizvodjaca, i nudi nerealno male cene (jer mu se moze - kontrolise trziste) a hladnjace nude malu cenu proizvodjacu, na kraju slupa kompletno trziste, izbaci sve iz lanca, i onda uvodi svoje hladnjace (kcerke firme ili direktno) i ima 100% kontrolu nad svime.




 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 15:57 - pre 82 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Braxi:
jujuju tek sam sad video sta je napisao za Poljsku.

Ovo za Poljsku je sve kako je napisano, nije napamet nego sam relativno cesto tamo. Ako na forumu ima ljudi sa iskustvom duzeg boravka u Poljskoj mozemo prodiskutovati o cinjenicama i zapazanjima. Ako nema, ko hoce da veruje nek veruje, ko nece nek zamislja Poljsku kako mu volja. To je svakako offtopic.



Nemoj Darko molim te da moram da te vracam na tvoj cuveni post o obecanoj zemlji - Albaniji :D

Pusti pricu o cinjenicama i zapazanjima :D :D :D
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 15:59 - pre 82 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Pa koliko da ih bude? Eno zutoprdac rece onomad da su u Valjevu 64 hladnjacara dala jedni drugima menice. Koliko treba da ih ima da bi selja imao pregovaracku poziciju?


Bar jedno 6400 i to da dodju svi da mole da njima proda.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu07.07.2017. u 17:07 - pre 82 meseci
Citat:
bananaphone

poenta spekulacije je da se napravi situacija na trzistu iz koje ces napraviti profit

Pa oni su takvu situaciju na tržištu napravili i sada je u toku poslednja faza.
Prošle godine su uvezli Poljsku malinu i uhvaćeni su u pokušaju prevare.
Šta sad da rade sa preostalim zalihama Poljske maline?
Prosto, oboriće otkupnu cenu maline u Srbiji.

Ako malinari u Srbiji neće da pristanu na niske otkupne cene onda će se prodati zalihe Poljske maline.
Ako malinari pristanu na niske otkupne cene još bolje jer će hladnjačari ostvariti ekstra profit.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 518864 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.