Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19170 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 02:30 - pre 153 meseci
Stalno mi se desavaju dve idiotske siuacije ili bar jedna od njih.
Ja sam ateista po verskim ubedjenjima i kako je sad moderno i aktuelno da te svuda pitaju za veroispovest, ja ne krijem i insistiram da se napise ateist. Medjutim dosta cesto se desava da ljudi neznaju sta je to pa situacja postaje smesna. U najvecem broju slucajeva dobijem komentar, " aha, komunista". Ja onda kazem da nisam komunista i da nikad nisam bio, ali da u boga ne verujem jer smatram da ga nema. Kod glupljih cinovnika diskusija ide dalje i sledi komentar "ako nisi komunista, zasto ne verujes u boga?"
Naj smesnija mi je situacija koja mi se desila nekoliko puta, gde dobijem ovakav predlog, " napisi ateista-pravoslavac", ja pitam kako je to moguce i dobijem sledeci odgovor "mi Makedonci smo pravoslavci, Albanci su muslimani, u koje da stavimo tebe? " Kakvo je vase misljene u vezi ove pojave i da li se nekome desavalo nesto slicno?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 02:36 - pre 153 meseci

Biti ateista je u celom svetu, a ne samo na ovim prostorima, poistoveceno sa satanizmom.
Bila je neka anketa u kojoj su se ljudi iz USA izjasnjavali ko bi bio najlosiji na mestu predsednika...u opticaju su bili pripadnici raznih vera, homoseksualci i atesti. Ateisti su dobili najmanje poverenja.
Sta ces, 2-3000 godina indoktrinacije mora da ostavi posledice, pogotovo kod neobrazovanih i priglupih ljudi.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 27.08.2011. u 09:01 GMT+1]
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 02:56 - pre 153 meseci
U americkoj vojsci na plocicama koje nose vojnici pored imena, prezimena, krvne grupe pise i veroispovest (pretpostavljam da se u slucaju sahrane zna kakva procedura sledi), kad su mi pravili vojnu legitimaciju imas jedan formular i tamo uneses podatke o sebi. Ja napisem ateist, ali zena koja radu izdavanje legitimacija nije znala sta to znaci i pita da joj pojasnim sta je to. Kad sam ja objasnio ona je stvarno imala pogled kao da je videla satanu. Medjutim naj jaci utisak ostavlja na Arape. Oni imaju naviku da ljude koji dolaze sa strane pitaju da li su muslimani, to je medju prvim pitanjima. Kad ja njima kazem sta sam i sta mislim o bogu, reakcije su pomalo smesne.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 03:01 - pre 153 meseci
Ne znam sta mislis pod 'smesne', ali islamski svet je jos gori po tom pitanju od ovih evropskih i americkih.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 03:04 - pre 153 meseci
Pod "smesne" mislim da neki ne veruju da slusaju to sta im pricam i gledaju nekako zacudjeno, neki kukaju usi jer ne zele da slusaju moju pricu o bogu. Neki misle da sam lud i da ne znam sta govorim. Imao sam radnike Iracane i oni slusaju sta im pricam o bogu, valjda posle posla idu pa govore sa nekim i sutra dan dolaze pripremljeni za diskusiju. Ja ih opet okrenem u kolo srece i tako smo se nadmudrivali 10 meseci.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 07:47 - pre 153 meseci
Ha, ha, ha, da, imaju oni mučenici te akcije, to je generalno problem sa takvim stvarima, nije religija ekskluzivitet po tom pitanju - usvojiš neka gotova rešenja, npr. ta religiozna učenja i onda ti ostatak života protekne u uklapanju stvarnosti u tu sliku koju si dobio na gotovo.

Ali mene srce boli kada vidim nekog mučenika, mlađeg dakle, koji je ono totalno neiskvaren, veruje u to onako najiskrenije, pravi čistunac ali ne u pogrdnom smislu. I jednom me je jedan takav pitao, Pakistanac, mlađi momak, duša od čoveka, stvarno na 'leb da ga mažeš - ja mu rekao i on se od tog trenutka bacio u takav očajnički zbun da mi se smučio život. Lakše bi mi bilo milion puta da je uzeo da mi urla kako ću goreti u paklu ili da me optužuje za ne znam šta nego ovo što sam ga šokirao takvim saznanjem da ima ljudi kojima sve pre i posle smrti već nije isplanirano unapred (ili jeste u smislu odlaska u pakao zbog neverovanja :) ).

S lokalcima ovde nisam imao problema i te zamene teza u vezi komunizma, mada vidim da je to razmišljanje popularno. Kapiram za te situacije koje si opisao, da si imao posla za nekim žešće zatucanim/neobrazovanim ljudima.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 08:07 - pre 153 meseci
Za pocetak uzdrzite se od derogativnih prozivanja vernika i zadrzite se na temi.

IMHO, i po nekom licnom iskustvu, problem je sto vernici ne mogu nikako da naprave relaciju izmedju svog mindseta i mindseta ateiste ili agnostika. Kad vernik sretne vernika, cak iako se politicki mrze, geografski su razdvojeni, itd, ipak u osnovi imaju medjusobno razumevanje jer smatraju onog drugog dovoljno slicnim, samo sto iz nekog razloga grese jer veruju u DRUGOG boga i u nekoj krajnjoj liniji postoji nada da ce jednog dana videti svetlo. Ateista sa druge strane ne veruje ni u jednog boga i kao takav je u ocima vernika "jalov" i od njega nikad nista nece biti. Cak i u drustvu u kojem su ateisti zasticeni od progona vernici redovno, iako to nikad nece priznati, prave ateistima probleme raznoraznih vrsta. To je veoma zanimljiv koncept jer se u osnovi verska tolerancija svodi na toleranciju prema drugim vernicima, ne prema ateistima
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 08:38 - pre 153 meseci
Vecina vernika nema pojma ni o svojoj veroispovesti a kamoli o ateizmu, komunizmu i uopste, vecina ljudi nema bas mnogo pojma o bilo cemu. Zato i brkaju stvari.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 08:52 - pre 153 meseci
Citat:
Shadowed: Vecina vernika nema pojma ni o svojoj veroispovesti a kamoli o ateizmu, komunizmu i uopste, vecina ljudi nema bas mnogo pojma o bilo cemu. Zato i brkaju stvari.
Savršeno tačno, nažalost!

Komunizam je Marksova utopija koja nikada nigde nije zaživela tako da niko od nas ne zna kako komunizam izgleda. Mi smo imali socijalizam i komunističku partiju. Za tu partiju je ključno bilo da si nevernik inače nisi mogao biti njen član. Prema tome komunisti su ateisti i verovatno zbog toga dolazi do nekih nerazumevanja. Komunisti nisu jedini ateisti.

Što se tiče kojekakvih formulara jednostavno u rubrici "veroispovest" upišeš "nema" i zdravo se vidimo. Ne vidim u čemu bi tu bio problem.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 09:01 - pre 153 meseci
Citat:
3way: Biti ateista je u celom svetu, a ne samo na ovim prostorima, poistoveceno sa satanizmom.


Da, zanimljivo je što na ovim prostorima najčešće hrišćani ateizam često poistovećuju sa satanizmom a upravo je satanizam, između ostalog, deo hrišćanske priče.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
62.240.22.*



+373 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 09:34 - pre 153 meseci
^Nije to bas tako. Vidis ti mozes da tvrdis da ne verujes, medjutim vernik posto "zna" da ima boga, time sto si rekao da ne verujes njemu znaci da te je djavo "zeznuo". Tu se zapravo ogleda logika i objektivno sagledavanje stvari, jer iako tvrdis da si van sfere desavanja, oni ne mogu prihvatiti to.

Edit: Ne mislim na sve, ali na vecinu.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 09:42 - pre 153 meseci
Citat:
3way: Ne znam sta mislis pod 'smesne', ali islamski svet je jos gori po tom pitanju od ovih evropskih i americkih.


Imao sam slucaj u arapskom svetu. Nije bilo nikakve reakcije, samo blago klimanje glavom u stilu "eh, jadna izgubljena dusa... zalosno... itd". Samo mi je jedan od njih napomenuo da to nije ispravno, ostalima je izgleda bilo svejedno u sta (ne) verujem.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 10:29 - pre 153 meseci
Citat:
To je veoma zanimljiv koncept jer se u osnovi verska tolerancija svodi na toleranciju prema drugim vernicima, ne prema ateistima

U stvarnosti ne postoji takva stvar kao sto je besplatan rucak......i verska tolerancija. A ateisti su u najgorem polozaju,prakticno kao kasta nedodirljivih u Indiji. Pogotovu je to izrazeno u muslimanskim zajednicama,gde se gaji odredjena tolerancija prema pripadnicima abrahamskih religija,ali ateisti su sejtanove sluge i tu nema razumevanja. Tako je kako je,smanji ateisticki dozivljaj kada si na muslimanskom tlu Konislave - neces im objasniti nista,a prvi si za odstrel ako dodje do frke.

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 11:20 - pre 153 meseci
Citat:
plague: ^Nije to bas tako. Vidis ti mozes da tvrdis da ne verujes, medjutim vernik posto "zna" da ima boga, time sto si rekao da ne verujes njemu znaci da te je djavo "zeznuo". Tu se zapravo ogleda logika i objektivno sagledavanje stvari, jer iako tvrdis da si van sfere desavanja, oni ne mogu prihvatiti to.


Vidiš, ja tvrdim da su dobar deo populacije zeznuli pisci a naročito marketinški promoteri tzv. svetih knjiga i da ništa nije tako kako se u tim klimavim spisima tvrdi.

Ateizam je stariji od bilo koje danas aktuelne religije a naročito je stariji od ideologija u koje spada i komunizam.

I nemam ja šta da verujem u raznorazne religijske verzije Boga jer ja sam uveren da Bog postoji a to se prilično razlikuje od verovanja u priče koje imaju za cilj da zastraše i izmanipulušu ljude.

I pored toga što sam uveren da Bog postoji nemam ništa ali baš ništa protiv ateista (protiv ateista imaju oni koji su izmanipulisani i nahuškani da "grizu" ateiste i "laju" na njih kao i oni koji direktno zarađuju na strahu svojih uniženih "vernika" tj. na strahu ljudi koji su se u5rali od tzv. božjeg gneva ukoliko se ne priklone dominantnoj religiji koja drži tržište na određenom prostoru). Dobar deo populacije naseda na manipulaciju raznoraznih religija tako da je po meni bolje da je čovek i ateista nego da je izmanipulisan.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 11:36 - pre 153 meseci
Citat:
Shadowed: Vecina vernika nema pojma ni o svojoj veroispovesti a kamoli o ateizmu, komunizmu i uopste, vecina ljudi nema bas mnogo pojma o bilo cemu. Zato i brkaju stvari.


Doduše i većina ateista nema pojma o verama, komunizmu itd... tj. većina ljudi zaista nema pojma o bilo čemu
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.alicedsl.de.



+17 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 12:25 - pre 153 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Doduše i većina ateista nema pojma o verama, komunizmu itd... tj. većina ljudi zaista nema pojma o bilo čemu :)


Zapravo, čitao sam skoro, mislim da je bio Spiegel, da je bilo jedno marketinško istraživanje, koje je ispitivalo ateiste sa namerom da se optimizuje marketinški pristup ka njihovoj demografiji, i ustanovljeno je da je prosečni ateista bolje upućen u veru nego prosečan vernik
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Morpheus NS
Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 12:59 - pre 153 meseci
O ovim reakcijama na ateizam bih imao štošta da napišem, bilo je zaista komičnih situacija. Kad za neki verski praznik konstatujem da mi on ne znači ništa, dobijem najčešće tezu o tome da je neko nekad na taj praznik nešto radio, pa udarom groma ili nekim drugim čudom bio "kažnjen" za nedelo koje je počinio. Zalud objašnjavam da je to podudarnost i da nema veze ni sa praznikom ni sa činom... Često mi je kazivano i da nisam Srbin jer kažem da nisam Pravoslavac, pošto je to, jel'te, neodvojivo.

A ljudi mešaju ateizam s komunizmom jer su navikli misliti da je neko ko je bio član KPJ po definiciji bio bezbožnik, nema tu neke velike filozofije. Ne verujem da će se situacija u skorije vreme promeniti, uvek će biti čudno kad se neki Srbin usudi ne biti Pravoslavac....
 
Odgovor na temu

cozi

Član broj: 6066
Poruke: 221
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+111 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 13:19 - pre 153 meseci
Zasto ateisti mesaju Teiste i pripadnike nekih verskih zajednica (konfesija)? Ima dosta Teista koji ne pripadaju ni jednoj verskoj zajednici (crkvi). Isto pitanje, isti odgovor.

Sva pitanja u vezi sa religijom su suvise komplikovana (ukljucuju filozofska, psiholoska, socioloska pitanja), da bi se ljudi koji nemaju vremena (talenta, obrazovanja...) bavili time pa usvajaju odredjena stanovista, predrasude. Ateisti=komunisti, Teisti=zatucani pravoslavci (katolici, muslimani...).

Ni sam ateizam nije kompaktan (vise shvatanja, vrsta, definicija), takodje postoji dosta pitanja i primedbi ateizmu... Neki su ovde pominjali neka istrazivanja javnog mnjenja o tome kako vernici manje znaju o religiji od ateista; istrazivanja takodje pokazuju da u doba kriza drasticno se povecava broj vernika a smanjuje broj ateista, mada kada su u pitanju licne krize (smrt bliskih osoba...) veliki broj vernika odbacuje veru u Boga i obrnuto...
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 13:23 - pre 153 meseci
Citat:
cozi
Ni sam ateizam nije kompaktan (vise shvatanja, vrsta, definicija), takodje postoji dosta pitanja i primedbi ateizmu...


Kako to mislis vise shvatanja?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom27.08.2011. u 13:44 - pre 153 meseci
Citat:
Onaj:
I nemam ja šta da verujem u raznorazne religijske verzije Boga jer ja sam uveren da Bog postoji a to se prilično razlikuje od verovanja u priče koje imaju za cilj da zastraše i izmanipulušu ljude.

Ne razlikuje se. To je isto verovanje, mozda ne u price, ali verovanje u nista.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto ljudi mesaju ateizam sa komunizmom

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19170 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.