Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.

elitemadzone.org :: AutoZone :: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63642 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 08:49 - pre 147 meseci
Lepo ja kažem, ovako to rade profesionalci :)





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 08:52 - pre 147 meseci
meni se jednom u vojvodini desila neka cudna magla :). Malo ispred Zrenjanina.
Magla je bila samo po zemlji, visine pola metra mozda. I to tako gusta da je izgledala kao onaj dim u diskotekama. Bukvalno se nije video asfalt, tek sa strane sam mogao da vidim one stubice sa macjim ocima. A iznad tih pola metra magle, sve je bilo neverovatno bistro!

edit:
^ma nije skupo uopste :)
http://www.nightvisionstore.co...dIR%2030hz%20NTSC%20Camera.htm
http://www.flirpathfindir.com/
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 08:55 - pre 147 meseci
@Ventura

Da li si ti probao u praksi ovu kameru?

Ja sam vozilo A8 sa fabricki ugradjenim IC sistemom (mislim da kosta nekoliko hiljada eura) i nije me oborio s nogu. Osim toga, sta ces ako majmun pretice i vozi pravo na tebe, a ti malo brze vozis jer "kao" vidis sve?

Ne mogu da verujem da se ovakvi aftermarkovi bolje ponasaju. Ova video reklama nije bas ubedljiva.

Veoma je vazno na kom mestu se nalazi i monitor za pracenje. Ako je na losem mestu, voznja moze biti jos opasnija.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 09:17 - pre 147 meseci
@Zarko Silic:

Ne znam koji si Audi vozio, i sa kojom kamerom, ali ovo je termalna kamera a ne IC kao recimo što su kamere za noćno osmatranje objekata, a to je velika razlika... Najnoviji Audi A6/A7/A8 i BMW X5/X6/5/7 imaju baš ove Flir termalne kamere, i one koštaju par hiljada evra...

Konkretno ova koju sam ja kupio je OEM od BMW-a i fabrička cena joj je oko 5000 dolara (link), stim što sam je ja uspeo izbunariti za daleko manje novca...

U suštini ideja ove kamere je ne da ti gledaš u displej i voziš, već da voziš normalno, a krajičkom oka pratiš dispej i pogledaš malo detaljnije ako primetiš da se nešto dešava ispred tebe na putu, primerno ako voziš po magli... Za vožnju noću kada je lepo vreme, korisno je da vidiš nekog traktoristu ili pešaka, ali nema nekih specijalnih beneficija... Međutim za maglu i uslove ograničenje vidljivosti, e tu si onda car...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 09:20 - pre 147 meseci
bas sam i ja razmisljao o poziciji monitora. Na ovoj reklami mi se cini da je na losem mestu. Da bih gledao u taj monitor, moram skroz da skrenem pogled sa puta
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 09:27 - pre 147 meseci
Citat:
CoyoteKG: bas sam i ja razmisljao o poziciji monitora. Na ovoj reklami mi se cini da je na losem mestu. Da bih gledao u taj monitor, moram skroz da skrenem pogled sa puta

Ja to planiram da stavim na fabrički displej, on je nekako nagnut prema vozaču i na totalno ok poziciji da može da se prati... Ne moraš da gledaš direktno u ekran, ali je pozicija takva da dok gledaš normalno na put ti krajičkom oka pratiš i šta se dešava na displeju, tj. možeš da primetiš ako se nešto pojavi na displeju, pa baciš oko na kratko da vidiš šta je..

evo kako je to kod mene recimo:


 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 09:35 - pre 147 meseci
korisna stvar u svakom slucaju. Ne mora u to da se bulji non stop. A kada su ovakve magle o kojima pricamo, gde moze da se vozi maksimalno 20km/h, ima se i vremena pogledati u ekran
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 09:51 - pre 147 meseci
Citat:
CoyoteKG: korisna stvar u svakom slucaju. Ne mora u to da se bulji non stop. A kada su ovakve magle o kojima pricamo, gde moze da se vozi maksimalno 20km/h, ima se i vremena pogledati u ekran

Fora je u tome da kada su magle i imaš ovo onda ne moraš voziti 20 kmh :)

Sa ovim po najgoroj magli možeš da voziš sa 70-80% uobičajene brzine...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 10:01 - pre 147 meseci
hm... ti onda mozes racunati samo na svoju opremljenost. Ali ne mozes racunati na tudju neopremljenost. Taj neko drugi moze mozda da se uplasi kad te vidi i izleti sa puta!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 10:02 - pre 147 meseci
Citat:
CoyoteKG: hm... ti onda mozes racunati samo na svoju opremljenost. Ali ne mozes racunati na tudju neopremljenost. Taj neko drugi moze mozda da se uplasi kad te vidi i izleti sa puta!

Što bi me se plašio, pa neću da vozim u suprotnoj traci.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 10:06 - pre 147 meseci
pa taj neko drugi ni ne vidi trake kako treba, a kamoli da vidi u kojoj ti ides :). A pored toga, on ni ne zna da ti u kolima imas to cudo tehnologije. Ja recimo dok nisam sad procitao ovde, cudio sam se kako uspevaju da jurcaju po tim maglustinama, gde ja ne mogu brze od 20 km/h. I bilo me strah i dok sam sam bio na putu i nikog u blizini, a kamoli kad vidim nekog kako me obilazi sa 3 puta vecom brzinom.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 10:51 - pre 147 meseci
Ova nightvision kamera je prilično retka zverka čak i u najnovijim autima, tako da sigurno to nisu imali svi koji su te obilazili :)

Generalno brzina po magli zavisi od mnogo parametara.. Recimo ja kad vozim autoputem po magli, tada znam da ne može ništa da mi izleti sa strane, već se fokusiram na auta ispred... Opet, ne moram da fizički vidim auto ispred, dovoljno mi je da vidim stop svetla i na osnovu njih da procenim koliko je gusta magla i koliko fore imam za reakciju... Recimo kada idem kroz Hrvatsku a da nije leto u Slavoniji je skoro uvek magla, i recimo ako svi voze 80-90kmh, ja sa svojim principom da pratim zadnja svetla mogu bez problema da vozim 130-140kmh, jer onaj ispred mene u levoj traci sigurno neće stajati ili voziti 20kmh, već u najmanju ruku 80, tako da imam i više nego dovoljno vremena za reakciju... A ako slučaju stoji, onda valjda ima dovoljno mozga da upali četiri migavca, a to se em dalje vidi nego obična svetla, em je signal da istog trenutka nalegnem na kočnicu.

Što se tiče vožnje po magli običnim, magistralnim putevima, ja ne vidim nikakav problem da se mimoiđem sa nekim ko ide 20kmh a ja recimo da vozim 80-100kmh.. Ja u svojoj traci, on u svojoj, ne vidim šta ima da mu smetam.. Isto tako i kod obilaženja, ako obiđem nekog ispred mene, taj će bar znati u narednih 100-200 metara dok mi vidi štopaljke da je put čist i kuda ide...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 11:33 - pre 147 meseci
Temovizija je slabo upotrebljiva po magli i jakoj kisi. Sa druge strane distanca jako zavisi od optike, naravno kao i fokus, odnosno kolicina informacija koja stize na senzor.
Takodje je vetrobransko staklo nepremostivi zid za termoviziju.

Montiranje skupe kamere, sa skupom optikom, na spolji deo auta je malo slozenija prica, izlozenost udarima i sl..

Pojacavaci svetla su za noc, takodje solidno skupi u generacii 2,5 i tri(iznad gen. 2), takodje je neophodna specificna magla da bi bili upotrebljivi.

Ir takodje, cestice vode su opaka opticka smetnja, kako za vidljivi spektar tako i za bliske vidljivom.

Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 11:38 - pre 147 meseci
Valda maglenke treba da vidi; ne stopaljke?

Problem je sto pojedinci iz suprotnog pravca, ne racunaju da neko u magli vozi 80 ili ne razmisljeju uopste pa krenu u preticanje, sto je kod nas vrlo cest slucaj. Tda IC kamera nije od preterane koristi.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 11:54 - pre 147 meseci
Citat:
vladd: Temovizija je slabo upotrebljiva po magli i jakoj kisi. Sa druge strane distanca jako zavisi od optike, naravno kao i fokus, odnosno kolicina informacija koja stize na senzor.
Takodje je vetrobransko staklo nepremostivi zid za termoviziju.

Montiranje skupe kamere, sa skupom optikom, na spolji deo auta je malo slozenija prica, izlozenost udarima i sl..

Pojacavaci svetla su za noc, takodje solidno skupi u generacii 2,5 i tri(iznad gen. 2), takodje je neophodna specificna magla da bi bili upotrebljivi.

Ir takodje, cestice vode su opaka opticka smetnja, kako za vidljivi spektar tako i za bliske vidljivom.

Vladd, ovaj Flir Pathfindir košta 2500-3000 evra i predviđen je za spoljnu montažu, zajedno sa kućištem koje je dizajnirano da izdrži sve uslove puta i udarce kamenčića koji se dešavaju.

Montira se obično iza maske, ili unutar branika (sa rupom za senzor):


I još jednom, ovo nije pojačivač svetla, već termovizijska kamera koja kreira sliku na osnovu toplote objekta.

Dakle kao takva nema problem da snima objekte kroz kišu/sneg/maglu, jer ona ne pojačava svetlost već snima termalni otisak koji nema problema sa prolaskom kroz vodene čestice u vazduhu..
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 11:56 - pre 147 meseci
Kada sve montiram i naletim na maglu, napraviću neki kraći video klip gde se vidi kako stvar funkcioniše...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 12:00 - pre 147 meseci
Citat:
ventura
Dakle kao takva nema problem da snima objekte kroz kišu/sneg/maglu, jer ona ne pojačava svetlost već snima termalni otisak koji nema problema sa prolaskom kroz vodene čestice u vazduhu..

A toplota hladnjaka iza nje ne pravi smetnje?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 12:03 - pre 147 meseci
Citat:
bakara: A toplota hladnjaka iza nje ne pravi smetnje?

Samo ako montiraš kameru iza hladnjaka :)

Dok je ispred, sve je ok :)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 13:53 - pre 147 meseci
Citat:
ventura: Što se tiče vožnje po magli običnim, magistralnim putevima, ja ne vidim nikakav problem da se mimoiđem sa nekim ko ide 20kmh a ja recimo da vozim 80-100kmh..


Pa ni ovi motoristi što piče 100+ km/h po gradovima, ne vide nikav problem što obilaze automobile koji idu 20-30km/h, sve dok neki od tih automobila ne odluči da iznenada bez migavaca napravi polukružno okretanje preko pune linije.

Citat:
ventura: I još jednom, ovo nije pojačivač svetla, već termovizijska kamera koja kreira sliku na osnovu toplote objekta.


A da li se onda u toj kameri vidi hladan balvan ispao iz nekog kamiona, koji na puti leži cele noći i koji je prema tome iste temperature kao put?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.16.02.2012. u 14:47 - pre 147 meseci
Citat:
ventura:Ne znam koji si Audi vozio, i sa kojom kamerom, ali ovo je termalna kamera a ne IC kao recimo što su kamere za noćno osmatranje objekata,













Na A7 je to jos dalje otislo


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Vožnja po magli - ljudi pojma nemaju, a trebalo bi da znaju.

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 63642 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.