Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju

elitemadzone.org :: MadZone :: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17460 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 15:12 - pre 149 meseci
Citat:
ZaMpA: opet je to na nemačkom, tako da malo vajde meni od toga :)

Znači, prevod je okej, i taj čiča je stvarno rekao na tv da je on lično bio tamo i da je on fotkao i da su njegove fotke montirane kasnije?


Tako je...

Edit:
Onaj film što sam linkovao je iz 2001 i tu može čiča da se vidi, tako da sve ovo nije ništa novo...
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 15:14 - pre 149 meseci
Citat:
vilil1: ...

pogle gde je Bujanovac na mapi. 15-ak km od Kosova.
gomila dnevnih migranata, gomila ljudi sa famlijom na Kosovu, puno mojih prijatelja.
multietnička sredina ista kao na Kosovu.
sto puta sam tamo išao.

jesi li ti uopšte bio tamo? koga poznaješ sa Kosova?
a i ovo su retorička pitanja, u principu me baš briga šta misliš.

baronišem, haha
 
0

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
194.249.198.*

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 15:16 - pre 149 meseci
Meni je ovaj video dosta zanimljiv:
http://video.google.com/videoplay?docid=6312864596613878002

Idite na 30:20 gde srpska vojska puca na albanske demonstrante. Neko pametniji od mene je već rekao: nismo hteli Vlasija i dobili smo Rugovu. Nismo hteli Rugovu i dobili smo Tačija.

I u mojoj porodici su ponekad putovali na Kosovo 70-ih godina i potvrđuju ono što se ovde govori, da su ljudi tamo generalno bili "kulturno zaostali" da kažemo tako na lepši način. Problem je nastao kada se država Srbija stavila u službu jednom delu tih primitivaca kako bi oni mogli da reše svoje račune sa drugim delom. Trebali smo sve da ih pustimo na miru a ne da se mešamo.
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.99.*



+726 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 15:57 - pre 149 meseci
previse krvozedno vodite ovu diskusiju.
zakljucak je smernica za gaju, jer ako ne zna sta je suzavac, treba da nauci pre nego sto ga poistoveti sa vatrenim oruzjem i hrabro ispuca paragrafe u kojima olako barata smrcu i zivotima kao da je proveo svaki dan na kosovu u toku sukoba.

ja sam kao ti deo zivota proveo u multietnickoj sredini, hvala bogu bila je mnogo civilizovanija od kosova ili tromedje o kojoj pricate. ipak ako pitate nas trojicu koji smo ziveli u istom gradu i isto vreme, svako je drugacije dozivljavao medjuetnicke odnose. za mene su razlike bile na nivou srbina iz banata i srema, nisu ni postojale... dok je neki komsija to drugacije doziveo, jer smo se kretali u razlicitim krugovima...

/edit: offtopic

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 20.01.2012. u 19:59 GMT+1]
 
+1

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 16:07 - pre 149 meseci
Citat:
milivoje t:...
tvoj zakljucak je logicki nonsens, jer hipici koji protestvuju radi finansijske politike i piju gumene metke i suzavac nisu separatisi koji se bore za otcepljenje dela usa, a kada bi to postali sigurno da bi prosli gore nego protestanti sa kosova iz gajinog videa....

ne razumem logiku za proterivanje svih đuture, sve i da su teroristi, bez optužnice, suđenja i presude.
pa i tada te ne proteruju nego guliš zatvorsku kaznu.

iz nerazumevanja "šakalizacije" tog procesa borbe protiv separatizma und secesije proizilaze ovi moji, avaj, logički nonsensi.
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 16:25 - pre 149 meseci
stvarno ? pa i ja zelim mir u svetu.
ali razumem logiku proterivanja, razumem zasto nema mira u svetu i zasto se vode ratovi, razumem i gadi mi se. ako ti ne razumes onda je kasno za tebe i ne mogu ti pomoci.

ipak o tome nismo pricali, odnosno replicirao sam ukazujuci na materijanu gresku, zatim tvoju logicku gresku. ako u kratkoj diskusiji o konkretnom slucaju ispadnes kratkih rukava, nema potrebe da je preusmeravas na opstu istinu i dogadjaju koji ce se desiti u ratu 10ak godina kasnije, samo radi 'poentiranja' u diskusiji...
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 16:30 - pre 149 meseci
poentiranje u diskusiji je jedan od osnovnih ciljeva iste.

drago mi je da želiš mir u svet.
ja želim svu decu situ i sve šakale u zatvoru.
 
0

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 16:48 - pre 149 meseci
ponekad je dobro uzdrzati se tog sportskog apsekta naseg druzenja ovde, bar u ovim temam gde se prica o smrti i teskim dogadjajima iz bliske istorije.


vidis, bio mi je interesantan deo gde si ti pisao o zivotu u bujanovcu osamdesetih. podsetilo me je na moju nedavnu posetu beceju... ova drzava ne uci iz rodjenih gresaka.

madjarska deca dan danas idu u zasebna odeljenja, prakticno bi se moglo reci u posebne skole iako su fizicki u istoj zgradi. deca se ne mesaju, cak ni ekskurzije nisu zajednicke, plan i program rada se razlikuju. od tog uzrasta sve pocinje. poznavanje srpskog jezika im je na nivou koji je cesto gori od poznavanja francuskog. pricam o deci.
takav obrazovni program se vodi pod parolom maksimalne tolerancije i sloboda ?!

a takav nakaradan sistem vodi pukoj segregaciji, od samog detinjstava, a segregacija ima dosta posledica... npr. izolaciji geografskoj, jer vecina od te dece sutra nece biti u stanju da normalno funkcionise i zaposli se sem u dominantno madjarskim sredinama u srbiji. zbog proste jezicke barijere, pa i kulturoloske.

da dalje ne idem u off, obrazovni sistem koji treba da je kamen temeljac spajanja i integracije u drustvo, kod nas radi upravo suprotno, u ciju korist ? niciju.
 
+2

Teratron

Član broj: 293911
Poruke: 291
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+187 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 17:03 - pre 149 meseci
Kako niciju ? Pa u svoju sopstvenu .
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 17:18 - pre 149 meseci
Naravno, u korist drzave i gradjana. I onih koji traze segregaciju i onih koji je vrse. Valljda ce historia postati magistra vita..jednog dana. Ako bude pameti

Pravljenje tenzija u mikrodrzavi se podrzava i koristi od velikih, pre ili kasnij. Bitno je d sukob tinja, ili tenzija.
I sada se prave azurni u resavanju pitanja Kosova i Metohije, a realno, odrzavaju status kvo, do sledece ideje za akciju.

Niti se popravlja zivot, niti je rukovodstvo sposobno za bilo sta drzavnicki konstruktivno, a potpiruju se razlike i tenzije nekakvim pregovorima, gde svako stoji na svojim pozicijama, i prihvata trulex kompromise kao kratkorocna resenja. I to losa resenja, koja trenutno izgledaju kao prakticna, realno neupotrebljiva na neki period od nekoliko godina..mlati se prazna slama.

Da su UN i najmocniji u UN zeleli resenje problema navodnih "ljudskih prava", ili zelje za samoopredeljenjem, ili zelje da se sacuva entitet od strane Srbije, to bi bilo DAVNO URADJENO. Najkasnije do 2002-e godine..

Pa cak i nakon neodobrene intervencije, provucene kroz pravni vakuum(sto domaca birokratija ne moze puno da zameri, posto i sami uzivaju sve blagodeti pravnih vakuuma i nedorecenih propisa), mogla se organizovati medjunarodna konferencija i staviti tacka na status gradjana u status teritorije.

Ali kome treba "mir u svetu"...samo plavusama i pesnicima..ne i pesnicama...


Sto se tice montiranjasituacija, da bi se opravdalo ovo ili ono, to se desava od pojedinca do drzave...kojekakva laziranja.

Meni je veci problem, sto debeli generali nisu imali pojma sta je to specijalni rat, iako su bili momcici kada je napadnut Vijetnam(kao odmazda za napad na bojni brod!!!), i kako su masno i debelo proveli ceo zivotni i radni, pa i ratni vek, ne radeci nista i reagujuci zestoko samo kada su u pitanju kvadrati neke vile...
U konfliktu su odlucivali da brinu najvise o sebi i izvrsavaju dnevnopoliticke zadatke, i to ne znajuci ni od koga poticu ni zasto ni cemu to vodi...

Poz
 
+3

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dial-up.dsl.siol.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 17:57 - pre 149 meseci
Citat:
milivoje t: poznavanje srpskog jezika im je na nivou koji je cesto gori od poznavanja francuskog. pricam o deci.
Ako je cilj međunacionalna tolerancija i integracija, a ne asimilacija, onda ne možeš očekivati da samo jedna strana radi na integraciji dok druga sedi i nadmoćno diriguje. Naročito u pretežno mađarskim/slovačkim/rumunskim mestima, deca bi morala da uče lokalni većinski jezik bez obzira na nacionalnost. Aparthejd postoji upravo zbog toga što je toj mađarskoj deci jasno rešeno da su oni manjina, da su slabiji, i da zbog toga moraju više da uče nego pripadnici većinskog naroda (tj. još jedan dodatan jezik).

Pre nego što je Milošević došao na vlast su u osnovnim školama deca učila i jezik sredine. Neko ko je rođen u Vojvodini 1982 ili ranije se verovatno seća toga pošto je išao na taj čas. Nije to nešto preterano funkcionisalo ali si barem naučio osnovne stvari i znao si kad ti komšija psuje majku ili si znao da brojiš do 10. Nakon toga su ukinuli obavezu srpskoj deci ali su ostavili obavezu deci druge nacionalnosti.

Ako danas odeš u Slovačku, u južnom delu, gde žive pretežno Mađari, nije ništa neobično da svi, pa tako i Slovaci, govore mađarski. To je zato što ti ljudi žele da žive sa svojim komšijama i smatraju da je normalno da razumeju komšijin jezik. Isto to važi i na severu Italije, gde komšije govore i italijanski i nemački i frulijski. U Belgiji, Holandiji i Luksemburgu su jezici susednih država, tj. nemački, francuski i holandski, obavezni predmeti u školama, To je veoma pametno jer onda ti ljudi mogu posle da posluju sa svim tim zemljama. U Trstu pre 2. svetskog rata je prosečan čovek govorio italijanski, nemački, hrvatski i slovenački, danas to valjda nije više tako. Kad bih se potrudio verovatno bih našao još neke primere.

U Srbiji je naprotiv normalno da, ako za stolom sedi recimo 5 Rumuna i sedne jedan Srbin, da svi "iz poštovanja" prebace na srpski kako bi ih ovaj jedan razumeo. To je sve lepo sve dok neki Rumuni odluče da ne prebace na srpski jer im se u tom trenutku neće, a ovaj Srbin se oseti uvređenim i krene po forumima da se žali kako ga ugnjetavaju u rođenoj zemlji. Na kraju, to je samoporažavajuće ponašanje, pošto je najlakše i najjeftinije trgovati se upravo sa komšijama. Umesto što prodajemo maline sa kamenom Rusima mogli smo to prodati Rumunima. Umesto ovih novih ruskih vozova mogli smo kupiti od Rumuna ili Hrvata. Umesto što smo prodali NIS Rusima mogli smo ga prodati Mađarima koji su čini mi se takođe dali ponudu. Ako nema neke ozbiljnije ekonomske saradnje onda nema ni pravog prijateljstva, a to znači da će biti još jedan rat sa nekim susedom u bliskoj budućnosti.
 
+3

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 18:14 - pre 149 meseci
Ahahahaha, ma idi...Belgija je primer jezicke tolerancije. Idi negde u Valoniju pa pricaj flamanski, pa onda reci koliko ljudi te je razumelo, i kako si prosao. :D

Da ne pominjem Svajcarsku, gde cak i zitelji istog grada, iz razlicitih delova, ne razumeju jedni druge jer govore razlicitim jezicima i ne pada im na pamet da nesto menjaju.
 
+3

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 18:15 - pre 149 meseci
@gajo2

Možda bi trebalo i da svi naučimo slovenački jezik kako bi se ti osećao prijatnije na ovom forumu?

Stvarno, kakvo je to kršenje ljudskih prava, terati mađarsku decu da uče mađarski, stvarno strašno. U čemu je tvoj problem?
 
+2

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dial-up.dsl.siol.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 18:23 - pre 149 meseci
Citat:
vilil1: Ahahahaha, ma idi...Belgija je primer jezicke tolerancije. Idi negde u Valoniju pa pricaj flamanski, pa onda reci koliko ljudi te je razumelo, i kako si prosao. :D
Nisi našao bolji primer, moj kolega na poslu je Valonac i on govori i holandski i francuski.

Da dodam, u Americi su belci i crnci nekada živeli u segregaciji, a onda je Kenedi doneo zakon da školski busevi moraju da saobraćaju tako da sve škole budu izmešane. Neki su se protivili tome, neki su čak i ubili Kenedija, ali 50 godina kasnije je sasvim normalno da crnac sedi pored belca. Isto tako će i Srbija jednom da dostigne taj nivo i Srbin i Mađar će da sedi jedan pored drugog i slušaće nastavu na rumunskom.

Citat:
Lazar-I: @gajo2 Stvarno, kakvo je to kršenje ljudskih prava
Nisam rekao da je to kršenje ljudskih prava, pročitaj još jednom. Rekao sam da, ako je cilj zaista integracija, a ne asimilacija, onda moraju i Srbi da se integrišu. U suprotnom ne treba ništa da se pretvaramo nego neko da lepo kaže da je cilj da sve manjine nestanu što pre, pa će svima da bude jasno.
 
+2

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 18:37 - pre 149 meseci
Postoji jedan zvanični jezik, obavezan za sve i postoji opcija učenja svog maternjeg jezika. Postoji čak i mogućnost slušanja kompletne nastave na svom maternjem jeziku i opet se javlja neko pametan kome i to nije dovoljno. Molim te prenesi nam kakva su iskustva u Sloveniji. Koliko na primer mladi koji su se školovali nakon raspada SFRJ znaju srpsko-hrvatski jezik? Koji procenat stanovništva uopšte čine nacionalne manjine?
 
0

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dial-up.dsl.siol.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 18:57 - pre 149 meseci
Vidi, ja nisam rekao da manjine ne moraju da uče većinski jezik. Ja sam odgovorio "milivoju t" da nisu manjine krive za sagregaciju koja svakako postoji, već Srbi koji ne žele da se integrišu. Taj arogantan stav da sam "ja većina" i "šta ja imam da učim njegov jezik, nek on nauči srpski pošto je ovo Srbija, bre!" je upravo to što tera manjinsku decu da ne nauče srpski. E sad, ako tebe ovo ne zanima, ništa, živi i dalje u svom Diznilendu i svaljuj krivicu na neku decu iz Bečeja. Ali ako te zaista zanima da se ta deca integrišu i da se u Vojvodini ne stvori segregisano društvo poput onog na Kosovu, onda bolje kreni da slušaš šta druga strana misli o svemu tome. Čak i ako ti je cilj asimilacija i da manjine nestaju, integracija će još uvek biti bolje rešenje, pošto će međunacionalni brakovi uglavnom davati decu koja će govoriti većinski jezik. A segregacija će da učini samo to da ćeš imati više jedno-nacionalnih brakova.
 
0

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 19:12 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: Vidi, ja nisam rekao da manjine ne moraju da uče većinski jezik. Ja sam odgovorio "milivoju t" da nisu manjine krive za sagregaciju koja svakako postoji, već Srbi koji ne žele da se integrišu. Taj arogantan stav da sam "ja većina" i "šta ja imam da učim njegov jezik, nek on nauči srpski pošto je ovo Srbija, bre!" je upravo to što tera manjinsku decu da ne nauče srpski. E sad, ako tebe ovo ne zanima, ništa, živi i dalje u svom Diznilendu i svaljuj krivicu na neku decu iz Bečeja. Ali ako te zaista zanima da se ta deca integrišu i da se u Vojvodini ne stvori segregisano društvo poput onog na Kosovu, onda bolje kreni da slušaš šta druga strana misli o svemu tome. Čak i ako ti je cilj asimilacija i da manjine nestaju, integracija će još uvek biti bolje rešenje, pošto će međunacionalni brakovi uglavnom davati decu koja će govoriti većinski jezik. A segregacija će da učini samo to da ćeš imati više jedno-nacionalnih brakova.


Pa valjda je poenta da se oni integrisu u nasu, vecinsku "vecinu"?! Zasto bi se ja integrisao u manjinu, ne razumem?! To je kao da ja dodjem kod tebe kuci i ocekujem, da ne kazem zahtevam, da ti i svi ukucani pricate i ucite Srpski jezik! Ili da zahtevam da se ponasate kako sam ja navikao, bilo sta... Pobogu! Pa gde to ima? Po cemu je to arogantno ako se ocekuje da se manjima prilagodi vecini? Nenormalno bi bilo da se vecina prilagodjava manjini, sto je i pokusano nekim ratovima ali nije uspelo, a nikada ni nece. To sto ti Srbe posmatras na taj nacin, kao arogantne i jos ponekako da ne navodim, je tvoj problem, a u velikom si problemu, ocigledno. Ne tera decu taj, kako ti mislis i zoves, arogantni stav Srbije nego roditelji i to samo oni koji su prilicno ograniceni kako intelektualno tako i na druge nacine!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
+1

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 19:23 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: Taj arogantan stav da sam "ja većina" i "šta ja imam da učim njegov jezik, nek on nauči srpski pošto je ovo Srbija, bre!" je upravo to što tera manjinsku decu da ne nauče srpski.


Meni jednostavno nije praktično da učim jezik koji govori manjina. Mnogo je bolje da to isto vreme utrošim na učenje nekog od svetskih jezika nego da naučim romski kako bih komšiji, koji inače zna srpski, rekao dobar dan na njegovom maternjem jeziku. Nisi mi ništa rekao o Sloveniji. Sceka je napisao nešto o Ljubljani iz ranijih dana. Zanima me kakvo je trenutno stanje.

Citat:
Sceka: U toj istoj Ljubljani, koju inace zbog ujaka i brace i vremena provedenog tamo mnogo volim, sam svojim ocima gledao kako narod netrpeljivo komunicira sa Srbima koje su zvali Cigani! Licno sam nebrojeno puta prisustvovao kada ljubljancani, obicni gradjani, trpaju Cigane (po desetak zajedno, koliko ih uhvate) na voz sa recima upucenim kondukteru "Ne pustaj ove Cigane da izadju pre Srbije a tamo ih izbaci najbolje u Beogradu medju ostale Cigane!". Znaci, pricam ono sto sam licno svojim ocima video, nesto cemu sam licno prisustvovao!!!


Sceka kaže da Slovenci nazivaju Srbe Ciganima. Mislim da su delimično u pravu, bar jesu što se mene tiče. Pokojna baba mi je pričala da imam malo "ciganske krvi" jer je njen pradeda bio Ciganin. Pravite se pametnim i pričate o nekoj integraciji. Gde su vaši Cigani? Zašto na popisu imate 83% Slovenaca i 9% onih koji se nisu izjasnili? Zašto se više ne uči srpsko-hrvatski jezik u školama? Čini mi se da je Srbija daleko ispred vas po mnogim pitanjima koja se tiču nacionalnih manjina, pa se pitam da li pričaš iz svog iskustva ili po običaju koristiš svaku priliku da napadneš narod koji iz nekog razloga ne podnosiš?
 
+2

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.99.*



+726 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 19:50 - pre 149 meseci
ja nikada nisam ziveo u multinacionalnoj sredini u kojoj razlicite nacije ne pricaju istim jezikom, mislim na srpskohrvatski.
pa ne mogu da pricam o tome da li su madjari tretirani ili nisu onako kako ti kazes, ako si zaista ziveo u takvoj sredini, rad sam poverovati.
u isto vreme imam dosta prijatelja i rodbine vojvodjana, ali njihova zivotna iskustva nisu kao tvoja, a najvise bih voleo da cujem madjare.

nedavno sam bio poslom u beceju, napisao sta sam video, pa ako procitas moj post opet vides da nisam napisao da su manjine krive, a posebno nisam napisao da su deca kriva, pa mi ne inputiraj takve stvari. kao sto sam napisao "mi" smo krivi, ali ipak takva obrazovna politika se pravi u saradnji sa manjinama, pa i na njihov racun ide deo krivice.

digresija, na poslu sam radio i danas radim sa kolegama nacionalnim manjinama, bezvezna rec, al ajde. ali u okviru tog skupa nesrba, nema madjara, najvece manjine u srbiji. nelogicno zar ne? a opet madjari zive mnogo blize beogradu od npr. pazaraca, crnogoraca, slovaka i hrvata sa kojima radim. sve nacionalne skupine sa kojima smo na ovaj ili onaj nacin bili u sukobu, za razliku od madjara.
ocigledno da ih nema zbog jezika, koji je najveca barijera, kao i najveci integrator.
zasto se taj problem ne resava, zasto iskljucujemo 4% populacije ?

da se vratim na becej, to je grad gde su srbi manjina i opstinske institucije sa kojima smo saradjivali zaposljavaju vecinski madjare. upoznao sam zenu koja nije rodom iz madjarske sredine, koja je tu zaposlena jer nije bilo lokalnih srba sa tim konkretnim fakultetom neophodnim za obavljanje funkcije, ali ni madjara sa tim fakultetom koji uspesno pricaju srpski, jer je neophodan zbog komunikacije sa srbima i romima na terenu... da skratim zena radi u vrlo neprijatnoj atmosferi gde madjari kolege namerno ne komuniciraju sa njom jer ona ne zna madjarski, a toga sam licno bio svedok par dana. to je vrlo neprijatna atmosfera razdvajanja koju nigde nisam video u jugoslaviji u srpskohrvatskim miks sredinama.
cak i posle rata srbi, hrvati i muslimani nalaze zajednici jezik, na planu obicnih ljudi, a posebno posla, migriraju, saradjuju.

slazem se da bi u gradovima kao sto je becej i srpska deca trebala da slusaju predmet madjarski da bar imaju neka pojma, ali mnogo bitnije madjarska deca srpski, jer zaboga oni se ovako getoizuju u mala vojvdjanska sela i mesta gde su vecina, strasno kalustrofobicna pozicija koja vodi ka losem.
svakako tera uspesne ucenike i studente da zavrse u budimpesti umesto u beogradu, na nas veliki gubitak.

lazar je pitao, pa i mene interesuje obzirom da srpskohrvatski u sloveniji govori slican procenat ljudi kao madjarski u srbiji, kako je organizovana nastava za njih u drzavnim skolama i mestima gde su vecina?
 
+1

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 20:00 - pre 149 meseci
Citat:
milivoje t: ... da skratim zena radi u vrlo neprijatnoj atmosferi gde madjari kolege namerno ne komuniciraju sa njom jer ona ne zna madjarski, a toga sam licno bio svedok par dana. to je vrlo neprijatna atmosfera razdvajanja koju nigde nisam video u jugoslaviji u srpskohrvatskim miks sredinama....

To je zakonom zabranjeno, koliko se secam! I nigde na svetu to ne postoji, nigde! Zna se koji je zvanicni jezik i gde se i na koji nacin koristi. Kolege na poslu, na svakom poslu ma kakav da je, su duzni da u medjusobnoj komunikaciji koriste zvanicni jezik! To je po zakonu ne samo kod nas nego i svuda u svetu!!! Ta zena ima puno pravo da tuzi sve od reda, i kolege i rukovodioce... i dobila bi spor sigurno, garantovano, potpisujem! Kakva budalastina, to jos nisam cuo!!!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17460 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.