Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju

elitemadzone.org :: MadZone :: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17454 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.99.*



+726 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 20:50 - pre 149 meseci
radi se o neformalnoj komunikaciji, koja bi trebala da postoji izmedju ljudi koji provode vreme u ista 4 zida.
 
0

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 21:00 - pre 149 meseci
Citat:
milivoje t: radi se o neformalnoj komunikaciji, koja bi trebala da postoji izmedju ljudi koji provode vreme u ista 4 zida.

Neformalna komunikacija ne postoji u radnim uslovima. Zato i postoji zakon. Inace je na nasim prostorima ta neformalnost na radnom mestu nesto sto nas kosta "k'o Svetog Petra kajgana" odvajkada. Nema na poslu neformalne komunikacije, na poslu se radi a van posla se "neformalise" do mile volje! Nazalost, kod nas se na poslu sve samo ne radi ono za sta se dodje na isti! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dial-up.dsl.siol.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 21:59 - pre 149 meseci
Citat:
milivoje t: nedavno sam bio poslom u beceju, napisao sta sam video, pa ako procitas moj post opet vides da nisam napisao da su manjine krive, a posebno nisam napisao da su deca kriva, pa mi ne inputiraj takve stvari.
Uh, to nisam tebi napisao već Lazaru, moj odgovor tebi je ona prva poruka gde sam citirao tvoje ime.

Citat:
kao sto sam napisao "mi" smo krivi, ali ipak takva obrazovna politika se pravi u saradnji sa manjinama, pa i na njihov racun ide deo krivice.
Pošto se jesam upoznao sa Mađarima iz Mađarske, Rumunije i Slovačke, mogu ti reći da među Mađarima preovladava mišljenje da su Mađari u Jugi tokom 80'ih bili najviše integrisani u svoje države od svih ostalih.Mogu da navedem primer gde je jedan Mađar iz Jugoslavije tvrdio da on nije Mađar, već Jugosloven koji govori mađarski jezik i da je deo te velike celine bratstva i jedinstva.

Znači iz takvog stanja smo stigli do današnjice koja počinje da podseća na aparthejd koji je postojao na Kosovu. Ja lično krivim Miloševića za ovo, ali recimo da smo "krivi svi" - čak i u tom primeru pozitivna akcija mora da krene od većine, pošto ne može manjina da menja stanje stvari. Pod tim mislim da Srbi u mešovitim mestima moraju da pokažu svojim komšijama da oni poštuju njihov jezik i običaje, time što će nešto od tog jezika i običaja i pokupiti. Npr. ja ti mogu reći primer da gomila ljudi u Novom Sadu ne zna da navede ime grada na svim zvaničnim jezicima, ili pojma nemaju da neki slave Božić 25. decembra.

Citat:
da se vratim na becej, to je grad gde su srbi manjina i opstinske institucije sa kojima smo saradjivali zaposljavaju vecinski madjare. upoznao sam zenu koja nije rodom iz madjarske sredine, koja je tu zaposlena jer nije bilo lokalnih srba sa tim konkretnim fakultetom neophodnim za obavljanje funkcije, ali ni madjara sa tim fakultetom koji uspesno pricaju srpski, jer je neophodan zbog komunikacije sa srbima i romima na terenu... da skratim zena radi u vrlo neprijatnoj atmosferi gde madjari kolege namerno ne komuniciraju sa njom jer ona ne zna madjarski, a toga sam licno bio svedok par dana. to je vrlo neprijatna atmosfera razdvajanja koju nigde nisam video u jugoslaviji u srpskohrvatskim miks sredinama.
cak i posle rata srbi, hrvati i muslimani nalaze zajednici jezik, na planu obicnih ljudi, a posebno posla, migriraju, saradjuju.
To je situacija za osudu i na žalost ne znam šta drugo da kažem osim da nek ona pokupi neke osnovne reči iz mađarskog, pa će i njene kolege postati otvoreniji prema njoj. Znam primer jedne žene koja se preselila u Sloveniju tokom 70'ih, znači to je bilo vreme bratstva i jedinstva i svi su tečno govorili srpsko-hrvatski. Ona je došla da radi u toj firmi i kaže, tokom prvih mesec-dva su kolege pričali s njom na srpsko-hrvatskom, ali kako je vreme odmaklo sve više su prebacili na slovenački. Jednostavno njima je lakše govoriti na svom maternjem jeziku, i čak i ako su ljubazni i ne žele da te uvrede, posle nekog vremena im više "ideš na k****c" i neće ti više izaći u susred. Kaže da je ona nakon toga ubrzo naučila slovenački i više nije imala problema. Možda je situacija te žene iz Bečeja slična, i vreme je da krene da se prilagođava svojoj sredini.
Citat:
slazem se da bi u gradovima kao sto je becej i srpska deca trebala da slusaju predmet madjarski da bar imaju neka pojma, ali mnogo bitnije madjarska deca srpski, jer zaboga oni se ovako getoizuju u mala vojvdjanska sela i mesta gde su vecina, strasno kalustrofobicna pozicija koja vodi ka losem.
Slažem se, ali kako bih rekao, šteta je već učinjena, sad treba neko da popravi tu štetu a većina ima moć to i da uradi. Getoizacija se dešava kada želiš da budeš blizu sebi sličnima. Očigledno se nešto promenilo u toj sredini, i Srbi i Mađari više nisu toliko slični da bi jedni drugima bili prijatni za zajednički život. Ja mislim da je to posledica odbrambenog mehanizma, npr. stvari tipa "ovo je Srbija bre" neće uvek izazvati pozitivnu reakciju kod nekoga ko nije Srbin ili ne oseća da pripada toj zajednici. A ako je reakcija negativna, onda će taj drugi pomisliti u sebi "na žalost", a posle nekog vremena i "ne još dugo". Pa onda iz misli se pređe na delo i dobili smo još jedno Kosovo.

Citat:
lazar je pitao, pa i mene interesuje obzirom da srpskohrvatski u sloveniji govori slican procenat ljudi kao madjarski u srbiji, kako je organizovana nastava za njih u drzavnim skolama i mestima gde su vecina?
Srbi nisu priznati kao nacionalna manjina i ne zna se tačan broj njih koji živi u Sloveniji. Ja sam čuo neke priče da ih ima čak 10%. Naravno Slovenci ne znaju šta je razlika između Srba, Bosanaca, Muslimana, Crnogoraca, Makedonaca i Albanaca, a ponekad nisam siguran da znaju razliku između srpskog i hrvatskog - tako da tih 10% možda čine pripadnici svih tih naroda, koji se kolektivno pežorativno zovu "Bosanci" (ne Cigani, to još nisam čuo). Ne možeš tačno reći koliko je Srba pošto na zadnjem ovom popisu nije bilo pitanja o etničkoj pripadnosti.

Pošto nisu priznati kao nacionalna manjina, Srbi nemaju ni prava na školstvo na maternjem jeziku ili besplatnog tumača na sudu. Tj. postoji neki zakonski okvir da se to ostvari ali ja još nisam čuo da je neko to i zahtevao. Srbi nisu homogena zajednica nego su rasuti po celoj Sloveniji, zbog toga baš i nemaš organizacije koje bi se brinule o ovakvim stvarima.

Citat:
ScekaNeformalna komunikacija ne postoji u radnim uslovima
???
 
0

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 22:24 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: Pod tim mislim da Srbi u mešovitim mestima moraju da pokažu svojim komšijama da oni poštuju njihov jezik i običaje, time što će nešto od tog jezika i običaja i pokupiti.


Pa eto, pokazali su u samoj Madjarskoj.
1918. je ostalo tamo da zivi oko 25-30.000 Srba.

Sad ih nema skoro uopste, svi su asimilovani.
Njima - tj. njihovom potomstvu danas, a to je mozda 50-100.000 ljudi - je madjarski maternji jezik, nose madjarska imena itd.
 
+2

Teratron

Član broj: 293911
Poruke: 291
*.opera-mini.net.



+187 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 22:31 - pre 149 meseci
Ja mislim da bi trebalo promeniti naziv teme
 
+1

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 22:32 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: ???

Prvo da ti odgovorim na ovo. Neformalni razgovor je čavrljanje a to nije nesto sto se radi u radno vreme. Potpuno je nebitno ako je ta zena izuzeta iz čavrljanja ali bi bilo nedopustivo da je izopstena iz formalne komunikacije koja mora da se odvija po ustaljenom redu i zakonu to jest na zvanicnom jeziku. Njena je dobra volja da li ce uopste da čavrlja sa kolegama na poslu kao i njihova ali je sramota da oni to rade na madjarskom kad je ona prisutna. Ne zaboravi jednu bitnu cinjenicu: i ona i oni (kolege koji čavrljaju madjarski) se nalaze u Srbiji a ne u Madjarskoj! A za razliku od ovog primera koji si naveo:

Citat:
Znam primer jedne žene koja se preselila u Sloveniju tokom 70'ih, znači to je bilo vreme bratstva i jedinstva i svi su tečno govorili srpsko-hrvatski. Ona je došla da radi u toj firmi i kaže, tokom prvih mesec-dva su kolege pričali s njom na srpsko-hrvatskom, ali kako je vreme odmaklo sve više su prebacili na slovenački. Jednostavno njima je lakše govoriti na svom maternjem jeziku, i čak i ako su ljubazni i ne žele da te uvrede, posle nekog vremena im više "ideš na k****c" i neće ti više izaći u susred. Kaže da je ona nakon toga ubrzo naučila slovenački i više nije imala problema.


ova zena iz Beceja nije presla u drugu drzavu nego je u svojoj drzavi! Inace, zena koju spominjes koja se preselila u Sloveniju ne moze da se uzima kao komparativan primer zato sto je tada bila drugacija "situacija na terenu" koja je moze nikako biti uporediva sa slucajem zene u Beceju! Ta zena koja je dosla u Sloveniju nije napustala zemlju nego dosla da zivi u istoj zemlji ali u sredinu u kojoj se govorilo drugim jezikom a zvanican jezik nije bio samo jedan, kao sto je sada slucaj i u Srbiji i u Sloveniji!


Citat:
Mogu da navedem primer gde je jedan Mađar iz Jugoslavije tvrdio da on nije Mađar, već Jugosloven koji govori mađarski jezik i da je deo te velike celine bratstva i jedinstva.

Znači iz takvog stanja smo stigli do današnjice koja počinje da podseća na aparthejd koji je postojao na Kosovu.


To je normalno stanje svuda u svetu i taj Madjar koji je tvrdio da je Jugosloven koji govori madjarski jezik je potpuno u pravu! Moja dva brata nisu mogli nista da urade cak ni povodom jezika, morali su da potpisu da su Slovenci i da im je Slovenacki jezik maternji da bi mogli da ostanu da zive u Ljubljani, mislim da su i neku glupost kao sto je "odanost Sloveniji" ili tako nesto morali da potpisu! Da ne pricam o tome sto su momentalno dobili otkaz tamo gde su radili a o ostalim gadostima i ponizenjima koje su doziveli tokom godina, koje su sledile nakon priznanja Slovenije, pricacu neki drugi put jer ovo nije tema o njima!!!

Boldovano - Teske reci izgovaras, a neznanje i nepoznavanje materije te ne oslobadja krivice za optuzbe koje iznosis! Nemam reci za ovo! Ne zaboravi da procitas pravila ponasanja na ovom forumu!

U stvari, muka mi je kad citam kako se ti obracas nama ovde u Srbiji pa je bolje da prekinem, dok me jos drzi domace vaspitanje koje, u ovakvim slucajevima nazalost, jos uvek rukovodi mojim postupcima!


Pozdrav!





"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
+3

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 22:38 - pre 149 meseci
Pitam se šta bi Mađari rekli kada bi im država Srbija ponudila slovenački model? Recimo jednog dana kaže ne priznajemo vas kao nacionalnu manjinu i ne znamo koliko vas ima jer naš popis ne sadrži polje za unos etničke pripadnosti. Niste dovoljno homogeni, a i ne pravimo neku razliku između vas, Rumuna, Slovaka i ostalih. Nemate pravo na školovanja na svom jeziku, niti usluge besplatnog tumača u sudu. Po našim saznjanjima sve ovo je nepotrebno jer niko do sada ništa nije ni tražio (nije valjda da se bojite?).

Mogu da zamislim kakav bi bio odgovor Mađara na ovo, a kakva bi tek bila Gajova kritika na račun Srbije! Ovako, Gaju smeta samo to što Srbi ne uče jezike nacionalnih manjina kako bi se što bolje integrisali u društvo!

Ja naravno ne želim isti model u Srbiji, samo mi idu na živce tipovi koji bi tek nešto da kritikuju, valjda su čuli na vestima da je "cool" kritikovati Srbiju. Vidiš Gajo, vrati se malo na početak teme pa ćeš shvatiti da se vesti često lažiraju.

P.S.
Citat:
Pa eto, pokazali su u samoj Madjarskoj.
1918. je ostalo tamo da zivi oko 25-30.000 Srba.

Sad ih nema skoro uopste, svi su asimilovani.


Da li je neko čuo za pesnika Aleksandra Petrovića? Verovatno veoma mali broj ljudi, a za Šandora Petefija?

 
+2

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 23:08 - pre 149 meseci
Kosovo sedamdesetih i osamdesetih prošlog veka? - Sve znatno jeftinije nego u ostatku Srbije. Pekare u vlasništvu albanaca-šiptara i ako zatražiš hleb ili neko pecivo rizikuješ da budeš ignorisan i uskraćen za uslugu. Košare veoma često izložene upadima vojnih formacija sa prostora Albanije i terorističkih grupa sa teritorije Kosova, o tome se ćuti. Inače, za one koji ne znaju Košare je karaula u blizini Prizrena. Već tada počinje prodaja srpskih imanja za vrtoglave - precenjene sume, prvo dobrovoljno a posle "uz ubeđivanje" tipa da ljudima nestaje stoka, pale se imanja, pljačke, prebijanja na sred ulice, polja (sve to "samo od sebe", jer vlast ne priznaje da šiptari nisu dobri a sve radi privremenog mira), uz konstantno posećivanje od strane "ljudi u crnom" koji baš žele za tu i tu sumu da kupe baš to imanje/kuću/stan. Kako je vreme odmicalo, "cene" srpskih nekretnina su opadale da bi sada bile uglavnom nikakve. Cenkanja nema.
Početnog "masakra" nije bilo. U pravu ste kada kažete da smo svi mi samo pioni a u ovom slučaju Albanci će na kraju izvući deblji kraj a pri tom mislim na običan narod. A zašto su oni zogodni? - Zbog svoje kulture i religije. Ženska čeljad uglavnom totalno nepismena. Muškarci, samo iz imućnijih porodica imaju nešto više od 4-8 razreda osnovne škole. Puno dece koju treba nahraniti i obući. Takvo stanovništvo: neobrazovano, takoreći siromašno, verski zaslepljeno je idealno za manipulacije. I, ako se tako gleda šiptari i jesu gluplji u odnosu na Srbe. Ali, kada kažem da su gluplji kao merilo ne uzimam to koliko znaju matematiku, književnost, umetnost već koliko su spremni da na neki svoj način intelektualno pobegnu sa zacrtanog koloseka i smisle nešto novo, pa makar to novo za ceo ostali svet bilo samo obično otkrivanje tople vode. A većina njih to nije u stanju a to nije krivica pojedinca već društva a konkretno sve potiče od njihovih glavešina.
Uostalom, takva situacija je više-manje u celom svetu: Šačica moćnika vrti ostatak čovečanstva oko malog prsta za šačicu dolara.
Što se tiče događaja iz 1998/1999 godine? Albanci-šiptari su prvi krenuli, onda su Srbi (vlast u BG) bili prinuđeni da odgovore silom i bilo je svakavkih gadosti sa obe strane. Ono što nama Srbima ne odgovara i ne ide baš na ruku, a toga se kao narod generalno ne odričemo, jeste neverovatno hvalisanje - pričanje lovačkih priča: slučajno pogodiš jednog, a onda pričaš kako si ih ubio na hiljade i tako to.
Da se razumemo: Ratovi nikada nisu bili niti će biti fer. Uvek će postojati hijene koje će se oglušavati o generalna naređenja i uvek će postojati nadređeni koji će za određeni procenat zažmuriti na oba oka i ogluveti na oba uva. Ali, ne verujem niti sam verovala u pričama o hladnjačama: Da li je neko ikada utvrdio indetitet tih tela? - Ne bi me uopšte čudilo da su u pitanju srpska tela - iste one nestale osobe o kojima se prave arhive i za koje se skupljaju donacije kako bi se saznalo šta je sa njima.
U bivšoj SFRJ je važilo nepisano pravilo: Slovenci su sebe smatrali najcivilizovanijim, zatim su išli Hrvati, pa Srbi - Crnogorci, pa Bosanci i Makedonci. I u skladu sa tim pravilom uvek je bilo peckanja, pa čak i više od toga: U Hrvatskoj zatražiš hleb i ne dobiješ ga iako su police pune istog ali to za njih nije hleb već kruh i oni "ne znaju" šta je to hleb.

Ali, ali, ... pogrešno je generalisati narode i narodnosti i na osnovu toga ih uzdizati ili anatemisati jer kao što u svakom žitu ima kukolja, tako i u kukolju može da se pronađe žito a ono što je BITNO jeste ŽITO.

Moje lično mišljenje je da u Srbiji nacionalne manjine imaju maksimalna prava više nego igde u svetu. Primer. Dok su "jadni" albanci-šiptari u Srbiji imali svoje osnovne i srednje škole, studirali na maternjem jeziku, dobijali dokumenta na maternjem jeziku (čak su i Srbima rođenim tamo štampana zvanična dokumenta na albanskom jeziku i to još osamdesetih godina a možda i pre i takva dokumenta su priznavana, bez prevođenja, u centralnoj Srbiji), "povlašćeni" Srbi u Albaniji ne samo da nisu imali pravo da ni kod kuće govore srpski i poštuju srpsku kulturi i običaje, nisu ni smeli ni da imaju ni srpska imena ni sprska prezimena (bez obzira da li ista sadrže u sebi žšđčćljnj) već im je ime i prezime određivala država.

Ako je ovo Republika Srbija i ako je ovde priznati zvanični državni i jedini jezik Srpski, osnovna dužnost nacionalnih manjina jeste da ga poznaju u dovoljnoj meri da mogu da komuniciraju sa državnim organima i da razumeju i da mogu da pročitaju državne spise koje se odnose na njih (vlasnički listovi imovine, lična dokumenta, razna rešenja, diplome, ...) i da mogu da komuniciraju sa budućim poslodavcem i kolegama. Religija, običaji, maternji jezik - OK, to mogu i imaju pravo da zadrže ali ne u smislu da remete javni red (tipa muslimanskog pokušaja da na ulicama Pariza kad god im padne na pamet na ulicama se mole i da očekuju da ceo Pariz se zamrzne dok oni završe). Očekivati od većinskog stanovništva, odnosno od stanovništva čiji se maternji jezik koristi kao jedini službeni jezik, da zna jezik nacionalnih manjina je isto kao kada bi Srbi koji žive i rade u, na primer, Austriji, očekivali da svi austrijanci znaju srpski jezik i da normalno mogu da uđu u bilo koju ustanovu ili trgovinsku radnju i komunikaciju sa punim pravom obave na srpskom jeziku i sva potrebna dokumentacija im bude izdata na srpskom jeziku, jer pobogu i oni su tamo nacionalna manjina.
Ne znam kakva je konkretna situacija sa Vojvodinom, ali s obzirom na njenu multietičnost i ukoliko postoje jezici koji su ravnopravni sa srpskim jezikom u tom slučaju niti je Srbin dužan da zna mađarski, niti je Mađar dužan da zna srpski s tim što je poželjno da Mađar zna srpski i to zbog njega samog jer Vojvodina je manji sastavni deo Srbije a uz to nisu Mađari u celoj Vojvodini većinski narod jer sutradan pri radu lako bi im se desilo da ih sagovornici ne mogu da razumeju. Neki ideal bi bio da u takvoj sredini i Srbi znaju Mađarski i mađari srpski pa čak i da poznaju međusobne kulture. Ali, to zavisi od samih ljudi na prvom mestu, na državi bi bili samo da omogući besplatno učenje jezika nacionalnih većina i manjina i ništa više: Ja ne znam za vas ostale, ali mi (mislim moja generacija - moje odeljenje) učili smo neke osnove slovenačkog i makedonskog jezika iako su i Slovenija i Makedonija udaljene stotinama kilometara, jer su to ipak bili priznati jezici (doduše na nivou republika) u SFRJ, a bilo je i poređenja srpsko-hrvatskog govora i ekavica - (i)jekavica.

Kao što Amerikanci, Britanci, Francuzi, Italijani, Nemci, ... očekuju od pridošlica - imigranata u potrazi za boljim životnim uslovima da se uklope u njihova državna i "jezička" pravila pa tek onda im se omoguće neka prava i to opet umanjena u odnosu na starosedeoce, većinsko stanovništvo (npr. imigranti za iste poslove i iste uslove rada regularno dobijaju znatno manje plate, pa čak i u državnim institucijama), tako je logično očekivati i da se nacionalne manjine u Srbiji prilagode - asimiliraju na osnovu većinskog Srpskog stanovništva a ne da traže neka specijalna prava: Pa, pobogu nisu to ugrožene vrste pa da ih sada nešto specijalno treba tretirati.

I, ko će nas učiti kako "raditi" sa manjinama. Britanci? - Oni Britanci koji su iskorenili Velšane, mislim one prave Velšane koji su imali svoj jezik i kulturi i Škote. Oni što se danas nazivaju Velšani i Škoti su zovu samo tako jer žive u tim oblastima. Ili Amerikanci kod koji i dan danas postoji netrpeljivost između belih, crnih i crvenih? Gde su im indijanci? - Šačica njih izolovana po rezervatima, bez prava da se domognu ni mesta večitog mlađeg referenta u nekoj zabitoj opštini. Crnih, tj crnaca ima zahvaljujući činjenici da su takoreći do juče bili neophodni kao robovska potrošna snaga i zahvaljujući svojoj izdržljivosti.
Svi ti današnji veliki učitelji koji brinu o dobrobiti i najmanjih naroda i narodnosti, imaju (pa čak i dan danas) mnogo toga čega se treba stideti: mnoštvo "poturčenih janjičara" koji ne znaju svoje poreklo a i ako ga znaju odriču ga se i stide i najveći su protivnici baš onih naroda od kojih potiču kako se ne bi odali kako su različiti u odnosu na "većinu" kako ne bi izgubili privilegije.

Dok god bude bilo važnije ko je kakve boje kože, ko kojim jezikom govori, ko kom narodu pripada, ko se kome bogu moli, ko koliko zlata ima, od toga ko koliko zaista vrede i koliko ko u sebi ima ljudskosti, biće ovakvih istih i sličnih tema. A društvo bez ovih razlika, ovih glupavih razlika na kojima se susrećemo na svakom koraku, čini mi se da je eonima udaljeno od sadašnjeg trenutka.


Citat:
Sceka: Neformalna komunikacija ne postoji u radnim uslovima. Zato i postoji zakon. Inace je na nasim prostorima ta neformalnost na radnom mestu nesto sto nas kosta "k'o Svetog Petra kajgana" odvajkada. Nema na poslu neformalne komunikacije, na poslu se radi a van posla se "neformalise" do mile volje! Nazalost, kod nas se na poslu sve samo ne radi ono za sta se dodje na isti! :)


Pozdrav!


Slažem se.


ER
 
+3

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju20.01.2012. u 23:28 - pre 149 meseci
Da je bilo zločina na Kosovu - bilo je, tako da ovim ne mislim da opravadavam bilo koga.

Citat:
gajo2: Jesu NATO bombe naterale srpsku vojsku da ubije 10 hiljada civila i protera pola miliona Albanaca u Makedoniju i Albaniju?

Kada bi se sabrale sve cifre sa kojima su se gadjali, došlo bi se do podatka da je na Kosovu živelo oko 4 miliona šiptara. Koliko je od tih 10 hiljada ubijenih civila bilo kao ovi iz članka?
Ne znam da li si znao, ali deo šiptara je pobegao od zlih Srba u - užu Srbiju !?
Čudno, ali to "proterivanje" je počelo sa bombardovanjem. Biće da je dobar deo utekao da ne strada od prijateljske vatre (u režiji Holbruka)?

Citat:
CoyoteKGgajo2: Mene interesuje, recimo osemdesetih godina proslog veka kako je bilo na kosovu?

Pitaj nekog starijeg da ti ispriča o "slučaju Martinović", i kako su ga optuživali da se sam povredio, da bi zataškali priču.

Citat:
Pirossi: nisu tretirani kao životinje ali nisu imali pristupa državnim institucijama. nisu radili u opštini, sudu, supu, zdravstvu.

Posle Titove smrti, zemlju (SFRJ) je vodilo predsedništvo, i svake godine se menjao predsednik (po kružnom sistemu).
Predsednik predsedništva u periodu 15.05.1986 — 15.05.1987 godine bio je Sinan Hasani. Bilo ih je u svakom segmentu društva. Koliko se sećam, sredinom ili krajem devedesetih su masovno istupili iz policije.
Krajem osamdesetih sam često bio na Kosovu - poslom. Zavlačio sam se po selima i sedeo sa šiptarima. Jednom prilikom sam video da klinac od domaćina (14 godina) seda u auto i kreće negde.
Kada je video moju zaprepašćenu facu, domaćin mi je objasnio da se ne sekiram, jer on već dugo vozi, a policija (u to vreme milicija) je "naša" (t.j. njihova) i znaju čiji je sin, pa nema nikakvih problema.
Šiptari su, i u ono vreme, koristili privilegiju nacionalne manjine da ne plaćaju struju i komunalije (a nije smelo da im bude ukinuto).
Osamdesetih se u školama na Kosovu učio i srpski i albanski.

Citat:
gajo2: U Srbiji je naprotiv normalno da, ako za stolom sedi recimo 5 Rumuna i sedne jedan Srbin, da svi "iz poštovanja" prebace na srpski kako bi ih ovaj jedan razumeo.

Meni je najnormalnija stvar da naučim (i da koristim) jezik zemlje u kojoj živim. Italijanski sam naučio dok sam živeo u Italiji.
I svaki put kada bi sedeli u društvu sa nekim Italijanom, pričali bi italijanski, bez obzira što je u društvu bilo 5-6-7 "Balkanaca" i jedan Italijan.

Vezano za manjine po Vojvodini, ovde oni imaju veća prava nego, recimo, Srbi u Madjarskoj, ili Turci u Nemačkoj... ili Bosanci (ili Bošnjaci) u Sloveniji (i u Sloveniji sam često obitavao, i znam za probleme Bosanaca još iz osamdesetih).
Kada smo već kod Slovenije, Zoran Janković ima još neku manu, osim što je rodjen u Srbiji???

Imam prijatelje i Šiptare, i Madjare, i nemam problem sa poreklom ljudi. Za mene postoje dobri i loši.
Šiptari su Albanci sa Kosova - tako me je naučio moj komšija šiptar. I kada hoću da ga zezam, oslovim ga sa "Albanac". Izuzetno su pošteni u poslu, ali su još uvek pod plemenskim savezom. Ako ste dobri sa njim, sve će učiniti za vas. Ali ako poglavica kaže da treba da vas ubije - uradiće to bez trunke razmišljanja.
Posle dolaska NATO, veliki deo šiptara je otišao na Kosovo da uzme papire i stanove (uglavnom društvene, iz kojih su isterani zli Srbi), tako da imaju dvojno državljanstvo. Naravno, uvek neko iz porodice ostaje u Srbiji da im čuva poziciju ovde.

Blah, sad vidim da je predugačko... zato nisam hteo da se upuštam u prepisku ovde :(

EDIT: dok sam ovo pisao, ispisano je 5-6 komentara :/
 
+4

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.142.33.0

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 10:55 - pre 149 meseci
Ja sam tu dao razloge zašto se segregacija pojačava u Vojvodini a vi mene ne slušate već terate po svojem. Mislim, razumem ja da sam ja ovde budala, pošto je ova diskusija akademska i čak i ako vi prihvatite realno stanje, vlast u Srbiji neće ništa učiniti da se ono i popravi.

Evo još da odgovorim na neke stvari koje su ovde izrečene pa se odjavljujem sa ove teme.

Citat:
Hapless joint: Pa eto, pokazali su u samoj Madjarskoj.
1918. je ostalo tamo da zivi oko 25-30.000 Srba.

Sad ih nema skoro uopste, svi su asimilovani.

Po mirovnom sporazumu su Srbi u Mađarskoj imali opciju da u roku od godinu dana pređu u Srbiju gde će dobiti državljanstvo. Više od 50% Srba je to i učinilo. Ostali su već živeli u heterogenim sredinama, mešovitim brakovima, i do danas su praktično asimilovani.

Citat:
Sceka: Prvo da ti odgovorim na ovo. Neformalni razgovor je čavrljanje a to nije nesto sto se radi u radno vreme.
Možda ne u zatvoru???
Citat:
Potpuno je nebitno ako je ta zena izuzeta iz čavrljanja ali bi bilo nedopustivo da je izopstena iz formalne komunikacije koja mora da se odvija po ustaljenom redu i zakonu
Jel čovek rekao da nisu komunicirali s njom na srpskom? Nije! Rekao je da nisu hteli da čavrljaju s njom na srpskom i da se ona zbog toga oseća izopštenom. Zvanična komunikacija u državnim firmama mora da se odvija na zvaničnom jeziku, a u Bečeju je to srpski i mađarski.

Citat:
To je normalno stanje svuda u svetu i taj Madjar koji je tvrdio da je Jugosloven koji govori madjarski jezik je potpuno u pravu!
To se desilo pre 20-30 godina, kada su mađari bili u tolikoj meri integrisani da su se neki izjašnjavali kao Jugosloveni. Danas pretpostavljam da imaš mnogo manje njih koji se izjašnjavaju kao Srbi.

A da obrnem raspravu, pošto vidim da podržavaš da manjine moraju da preuzmu nacionalnost države - Srbin iz Bosne nije Srbin već Bosanac, Srbin sa Kosova nije Srbin već Kosovar - jel se slažeš?

Citat:
Moja dva brata nisu mogli nista da urade cak ni povodom jezika, morali su da potpisu da su Slovenci i da im je Slovenacki jezik maternji da bi mogli da ostanu da zive u Ljubljani, mislim da su i neku glupost kao sto je "odanost Sloveniji" ili tako nesto morali da potpisu! Da ne pricam o tome sto su momentalno dobili otkaz tamo gde su radili a o ostalim gadostima i ponizenjima koje su doziveli tokom godina, koje su sledile nakon priznanja Slovenije, pricacu neki drugi put jer ovo nije tema o njima!!!
Ja ne branim Sloveniju, nikad nisam rekao da Srbija treba da preuzme slovenački model. Gadosti i poniženja su doživljavali i ne-Srbi u Srbiji, kao i ne-Hrvati u Hrvatskoj i tako dalje, to što su i tvoja dva brata preživeli to je žalosno, ali ne čini to da su Srbi bili jedine žrtve u ovom zadnjem ratu.
Citat:
Boldovano - Teske reci izgovaras, a neznanje i nepoznavanje materije te ne oslobadja krivice za optuzbe koje iznosis! Nemam reci za ovo! Ne zaboravi da procitas pravila ponasanja na ovom forumu!
Tvoje neznanje o mom znanju o ovome neće učiniti da budeš u pravu. Ti si svojim rečima dokazao da ne želiš da znaš kako se druga strana oseća, i da odbijaš da prijvatiš stanje kakvo jeste. Ako gledamo istoriju međunacionalnih odnosa u zadnjih 30 godina, onda vidimo da su se manjine pre 30 godina izjašnjavale kao Jugosloveni, a vidimo da su danas sve učestaliji sukobi u mešanim sredinama, da se manjine sve manje osećaju kao deo ove države a da se većina sve više žali na manjine. Ako ti kažeš da to nije istina, ništa, neće ti se život nešto preterano promeniti. Ali ako se situacija bude pogoršala toliko da Srbi više neće moći da uđu u mađarska sela bez policijske pratnje, onda će ovde neki dežurni pametnjakovići za to kriviti Vatikan i Masone, umesto da stavimo prst na čelo i razmislimo kako smo stigli dovde.

Citat:
U stvari, muka mi je kad citam kako se ti obracas nama ovde u Srbiji pa je bolje da prekinem
Pa prekini, to što imaš rezidencijalni status u Srbiji ne znači da ljudi moraju da se slažu s tobom po svim pitanjima.

Citat:
Lazar-I: Pitam se šta bi Mađari rekli kada bi im država Srbija ponudila slovenački model?
Srbija je posle 1. svetskog rata potpisala da će se lepo brinuti o Mađarima tako da bi to značilo kršenje obaveza. Manjine u Vojvodini imaju specijalni status zato što su one istorijski živele na tom prostoru pre nego što je Srbija preuzela obavezu da ih štiti. Slovenija nije potpisala takav sporazum sa Srbijom, zato danas imaš samo Mađare i Italijane kao priznate nacionalne manjine, pošto je te obaveze preuzela iz bivše Juge.

To je realno stanje, ne znači da se ja slažem sa tim, i pravo da kažem ne slažem se, ja mislim da su Srbi ugnjetavani u Sloveniji. Međutim, tragična politika srpskog rukovodstva je jedini krivac zašto je to tako. Kad su Slovenci rekli da hoće da se otcepe, Milošević je mogao da im ponudi mirovni sporazum, u koju bi uključio i obavezu Slovenije da ona štiti prava Srba. To se nije desilo zato što smo imali mombrila za predsednika, a danas Srbija više nije u poziciji da postavlja bilo kakve uslove Sloveniji.

Citat:
Ovako, Gaju smeta samo to što Srbi ne uče jezike nacionalnih manjina kako bi se što bolje integrisali u društvo!
Meni smeta rastuća segregacija u društvu, zato što želim da srpsko društvo postane bolje. Na žalost u Srbiji još ima ljudi poput tebe koji učenje manjinskog jezika smatraju za uvredu.

Citat:
Da li je neko čuo za pesnika Aleksandra Petrovića? Verovatno veoma mali broj ljudi, a za Šandora Petefija?
I šta hoćeš da kažeš, Ugarska koja je 1840. imala latinski za zvanični jezik i gde su sve poluge vlasti držali Nemci je nekako nasilno asimilovala Aleksandra Petrovića da postane Mađar?

Citat:
EmmaR: Moje lično mišljenje je da u Srbiji nacionalne manjine imaju maksimalna prava više nego igde u svetu. Primer. Dok su "jadni" albanci-šiptari u Srbiji imali svoje osnovne i srednje škole, studirali na maternjem jeziku, dobijali dokumenta na maternjem jeziku
Nekada je to tako bilo i u Vojvodini ali danas više ne možeš da dobiješ dokumente na manjinskom jeziku. Tako da su manjine imale više prava u ex-Yu nego danas i to treba da se priznaje.

Citat:
Ako je ovo Republika Srbija i ako je ovde priznati zvanični državni i jedini jezik Srpski, osnovna dužnost nacionalnih manjina jeste da ga poznaju u dovoljnoj meri da mogu da komuniciraju sa državnim organima i da razumeju i da mogu da pročitaju državne spise koje se odnose na njih (vlasnički listovi imovine, lična dokumenta, razna rešenja, diplome, ...)
Slažem se.
Citat:
i da mogu da komuniciraju sa budućim poslodavcem i kolegama
Ne slažem se, privatne firme ne moraju da imaju srpski za zvaničan jezik, kao primer imaš IBM, Google, Microsoft, tamo je jezik engleski bez obzira u kojoj se zemlji nalaze. U firmi u kojoj ja trenutno radim je isto tako engleski zvanični jezik, dokumenta i formalna komunikacija se vrši na engleskom, imamo radnike koji ne govore slovenački itd.
Citat:
Očekivati od većinskog stanovništva, odnosno od stanovništva čiji se maternji jezik koristi kao jedini službeni jezik
U tome je stvar, u sredinama sa nacionalnim manjinama srpski nije jedini službeni jezik.

Citat:
Neki ideal bi bio da u takvoj sredini i Srbi znaju Mađarski i mađari srpski pa čak i da poznaju međusobne kulture. Ali, to zavisi od samih ljudi na prvom mestu, na državi bi bili samo da omogući besplatno učenje jezika nacionalnih većina i manjina i ništa više:
Ja bi išao dalje od toga: u mešovitim sredinama država treba da natera sve roditelje da vode decu na časove jezika jednog drugog naroda.

Citat:
Kao što Amerikanci, Britanci, Francuzi, Italijani, Nemci, ... očekuju od pridošlica
Samo što manjine u Vojvodini nisu pridošlice. Njihovi preci nisu birali da će živeti u Srbiji već se to istorijski tako desilo. Ako ja odem u Nemačku onda ću prihvatiti njihova pravila zato što želim da me prihvate u njihov klub. Ali ako klub dođe do mene i kaže ti sad pripadaš nama, moraš da radiš to i to ti to, onda ne mora da znači da ću ja to i prihvatiti.
Da dam drugi primer, mnogi u Srbiji bojkotuju plaćanje TV pretplate pošto smo prisiljeni da ga plaćamo, a ne gledamo svi državnu televiziju. Sa druge strane imaš ljude koji rado plaćaju dodatno za filmske kanale na kablovskoj, zato što to žele, i imaju mogućnost da se isključe kad god im se hoće.

Evo i sad se odjavljujem, idem da zarađujem pare svojim slovenačkim vlastodršcima.
 
0

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 11:10 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: Ja bi išao dalje od toga: u mešovitim sredinama država treba da natera sve roditelje da vode decu na časove jezika jednog drugog naroda.


To bi baš doprinelo jačanju ljubavi među narodima. Država jedino treba da ponudi mogućnost i jednake uslove za sve, a da prisilu koristi samo kada je to neophodno. Koliko god da je trenutno vlast loša, uvek postoje ljudi sa još gorim idejama. Zbog ovakvog ramzišljanja nadam se da nikada nećeš imati bilo kakav oblik vlasti nad ljudima.

Citat:
Srbija je posle 1. svetskog rata potpisala da će se lepo brinuti o Mađarima tako da bi to značilo kršenje obaveza. Manjine u Vojvodini imaju specijalni status zato što su one istorijski živele na tom prostoru pre nego što je Srbija preuzela obavezu da ih štiti. Slovenija nije potpisala takav sporazum sa Srbijom, zato danas imaš samo Mađare i Italijane kao priznate nacionalne manjine, pošto je te obaveze preuzela iz bivše Juge.


Da bi napao Srbiju ti se vraćaš u period posle I svetskog rata, a pritom zaboravljaš da su Srbi u Sloveniji bili ravnopravan narod još od Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca! Nije dobro mrzeti, najpre za onoga koji mrzi!
 
+4

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 11:18 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: ...

Evo i sad se odjavljujem, idem da zarađujem pare svojim slovenačkim vlastodršcima.


Od svega sto si do sada rekao jedino ovo ima smisla!


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 21.01.2012. u 18:42 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
+3

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 12:42 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: To je realno stanje, ne znači da se ja slažem sa tim, i pravo da kažem ne slažem se, ja mislim da su Srbi ugnjetavani u Sloveniji. Međutim, tragična politika srpskog rukovodstva je jedini krivac zašto je to tako.

Znaci Srbi su ugnjetavani u Sloveniji ali nisu krivi Slovenci koji ih ugnjetavaju nego Srbija, srpsko rukovodstvo!?

E, sad si i sebe prevazisao. Ovo je vrhunac nemorala.
 
+6

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 13:37 - pre 149 meseci
Citat:
Samo što manjine u Vojvodini nisu pridošlice. Njihovi preci nisu birali da će živeti u Srbiji već se to istorijski tako desilo. Ako ja odem u Nemačku onda ću prihvatiti njihova pravila zato što želim da me prihvate u njihov klub. Ali ako klub dođe do mene i kaže ti sad pripadaš nama, moraš da radiš to i to ti to, onda ne mora da znači da ću ja to i prihvatiti.


Da, da a Srbi moraju da poštuju sve... Kako da ne? Da li ti je uopšte poznata istorija? Da li znaš šta je nekada sve bilo pod Srbijom?
Istina je da je Vovodina relativno nov deo Srbije, tek posle prvog svetskog rata - nešto su i nama kao pripadnicima pobedničke alijanse morali da dodele a ne samo da oduzmu. Vojvodina jeste žitnica i plodna, čak ima i nešto nafte i gasa, ali... to je teritorija gde je bar sto godina unazad (gledajući 1918) bilo pretežno srpskog stanovništva tu doseljenog, negde najbliže svojoj matici za vreme osmajlija. Ali, takođe, da se ne ljute komšije Rumuni, Srbi su tada bili većinsko stanovništvo u celoj panonskoj niziji, znači sve do Budimpešte u Mađarskoj i Temišvara u Rumuniji. Čak i danas pogranična mesta u Rumuniji su sa većinskim srpskim pravoslavnim stanovništvom koje još uvek odlično govori srpski jezik.
Za uzvrat, stvorena je "kvazi" država Albanija koja sada je dovoljno ojačala da indirektno pravi problema na Balkanu a počinje i šire (hehe, stigoše im miroljubljivi Albanci i u London i u Njujork - pitanje dana kada će početi da ih tamane kao svoje nekadašnje štićenike Talibane). Albanci jesu oduvek živeli na tim prostorima ali rastureni i razjedinjeni po sukobljenim plemenima i pod zastavom drugih država. Čiji su bili Skadar i Drač? - Srpski, Srbija je kontrolisala otranska vrata i time morski prilaz balkanskom poluostrvu i jugoistočnoj evropi (drugi prilaz preko Bosfora i Dardanela ostao je Turcima koji tada nisu bili zanemarljiva sila sa kojoj se moglo tek tako.
I nije samo Srbija time oštećena: oštećena je i Makedonija i Grčka pa i Crna Gora.

Vraćam se na čuvenu Britaniju: Baš su nešto se potrudili da se uklope u osvojene teritorije i da ih maksimalno ispoštuju a pogotovo u svom neposrednom komšiluku Velsu i Škotskoj. Agresori, kroz istoriju, učili su jezik potčinjenih samo da bi znali šta ovi pričaju i da bi ih bolje i uspešnije kontrolisali a ne da bi mogli da vode razgovore uz kaficu.

Vojvodina je sastavni deo Srbije. U Srbiji je službeni jezik SRPSKI. I to je jezik koji bi jedino trebao da se koristi u državne svrhe. Da li treba očekivati da poslodavac u Kragujevcu prihvati kao verodostojan dokument izdat na Mađarskom jeziku? Da plaća sudske tumače? Ili taj isti dokument treba da bude na srpskom jeziku kako bi bio razumljiv u celoj Srbiji? Da li španci u Americi dobijaju dokumenta na španskom ili na engleskom jeziku? (i njih tamo ima proporcionalno isto koliko Mađara u Srbiji).

Citat:
Ne slažem se, privatne firme ne moraju da imaju srpski za zvaničan jezik, kao primer imaš IBM, Google, Microsoft, tamo je jezik engleski bez obzira u kojoj se zemlji nalaze. U firmi u kojoj ja trenutno radim je isto tako engleski zvanični jezik, dokumenta i formalna komunikacija se vrši na engleskom, imamo radnike koji ne govore slovenački itd.


Ma možete vi u firmi da komunicirate i marsovskim jezikom, ali kada je u pitanju vaša komunikacija sa državnim jezikom ona mora biti na jeziku države u kojoj se nalazite. Ako to važi za sve, važi i za ovu Srbiju koju svi nešto uče i koja još uvek ima budala koje dozvoljavaju da im se drugi mešaju tamo gde nikako ne bi trebalo i u oblastima gde se prave neopravdano veliki zločini i gde se na drugim stranama okreću leđa, zatvaraju oči i zapušuju uši.
Kao primer naveo si velike internacionalne firme sa sedište u Americi, gde je službeni jezik engleski i koji je od centrale odabran kao zvanični jezik ispostava ma gde se nalazile ali ne verujem da je zaposlenima zabranjeno da međusobno komuniciraju na maternjem jeziku: logično je da finalni proizvodi budu primarno na engleskom jeziku kao i da se komunikacija između ispostava obavlja na engleskoj jeziku (sem ako njima nije drugačije lakše) jer je uslov za zapošljavanje engleski jezik, ali isto tako logično je i ispravno da ispostava komunikaciju sa državnim organima obavlja na službenom jeziku države na čijoj se teritoriji nalazi, tj gde je registrovana.

Citat:
Nekada je to tako bilo i u Vojvodini ali danas više ne možeš da dobiješ dokumente na manjinskom jeziku. Tako da su manjine imale više prava u ex-Yu nego danas i to treba da se priznaje.


Ne poznajem nikog od nacionalnih manjina iz Vojvodine tako da ovo ne mogu ni da potvrdim ni da osporim. Ali, čisto sumnjam da ne mogu, pogotov sada kada Vojvodina dobija sve više samostalnosti. Uostalom, šta će im dokumenta na maternjem jeziku: Da ih urame? Taj dokument bi im bio samo koristan u Subotici, Somboru ali već u Vršcu, Pančevu, pa čak i u Novom Sadu ne bi im bio od neke koristi.

Citat:
Ja bi išao dalje od toga: u mešovitim sredinama država treba da natera sve roditelje da vode decu na časove jezika jednog drugog naroda.


Država nije u stanju da obezbedi besplatno školovanje najugroženijima a će da obezbeđuje besplatno učenje jezika nacionalnih manjina? Jer, zna se: po zakonu obavezna je osnovna škola i to poštuju svi koji mogu, ali nije obavezno znanje stranih jezika pa čak ni onih koji se uče u školi (znanje ocenjeno sa prosečnom ocenom 2 tokom školovanja nije dovoljno ni da se kaže "Dobar dan" na stranom jeziku), a jezik nacionalnih manjina jeste strani jezik.
Evo ja bih se prva upisala na kurs jezika nacionalnih manjina ali pod uslovom da to bude besplatno i ni na koji način uslovljeno u smislu neke protivusluge jer bi to trebalo da bude na dobrovoljnoj bazi.
Napravi anketu koliko bi ljudi iz tvog sopstvenog okruženja rado pristalo na tako nešto pod uslovom da bude besplatno i naravno u terminima koji neće staviti njihove poslove i/ili redovno školovanje u pitanje.
To isto važi i za decu: Obezbediti besplatne dodatne aktivnosti (sport, razne radionice, škole stranih jezika, ...) i eto pozitivnog pomaka - svako pri zdravoj pameti pre će dete poslati tamo nego ga prepustiti ulici i kompjuterskim igricama pod uslovom da im je tako nešto pristupačno (i materijalno i fizički - mislim na prevoz jer ako do tamo treba putovati par desetina km to odmah povlači znatne materijalne izdatke koje većina nema).

Citat:
Samo što manjine u Vojvodini nisu pridošlice. Njihovi preci nisu birali da će živeti u Srbiji već se to istorijski tako desilo. Ako ja odem u Nemačku onda ću prihvatiti njihova pravila zato što želim da me prihvate u njihov klub. Ali ako klub dođe do mene i kaže ti sad pripadaš nama, moraš da radiš to i to ti to, onda ne mora da znači da ću ja to i prihvatiti.
Da dam drugi primer, mnogi u Srbiji bojkotuju plaćanje TV pretplate pošto smo prisiljeni da ga plaćamo, a ne gledamo svi državnu televiziju. Sa druge strane imaš ljude koji rado plaćaju dodatno za filmske kanale na kablovskoj, zato što to žele, i imaju mogućnost da se isključe kad god im se hoće.


Grešiš. Manjine u Vojvodini nisu pridošlice, ali nisu ni bile većine. Tada su već Srbi tamo bili većina a zna se kako su dospeli tamo i čemu su služili tamo: odbegli od osmajlija, i korišćeni kao široki pogranični vojnici, kao prva odbrana Austrougarskog cartva u slučaju da osmajlije odluče da pređu Savu i Dunav i Drinu (ka Bih) a sve zbog nešto malo privilegije. Tako da, gledajući sa neke druge strane, klub jeste došao kod njih ali je došao u cilju ujedinjenja svoje dve ispostave a pri tom klubu su pripali i neki "drugi", pa prema tome ti neki drugi na službenom - zvaničnom nivou treba da primenjuju pravila kluba. Pobogu, nije Srbija okupirala Mađarsku.




Znate šta, ovo je čisto gubljenje vremena. I u budućnosti će i dalje biti krojenja granica: razjedinjenja, ujedinjenja, i tako u krug. Gubljenja starih i stvaranja novih nacionalnosti, kultura i običaja, i jezika. Menjaće se aršini ljudskosti - nekad na bolje a nekad, nažalost, na gore. Nažalost, uvek će postojati i privilegovane nacije i one neprivilegovane koje će služiti u nefer borbama između privilegovanih: Zašto ja da bacim bombu direktno na Peru kada to može da uradi moj podanik Mika i tako što će je baciti na Perinog podanika Lazu a mi ćemo ih kao tamo nešto osuđivati i praviti se ludima i usput kao slučajno zarađivati na tuđoj nesreći.
Ovoga puta u ovom delu sveta pioni su narodi sa Balkana: devedesetih prošlog veka iscenirani su sukobi između Slovenaca, Hrvata, (bosanskih) Muslimana i Srba. Trenutno je aktivno Kosovo: Srbi-Albanci, a stara žarišta se drže na uzici. Polako pokušavaju da upale jug Srbije, Sandžak i Vojvodinu. A sve zbog toga što nekom tamo, kome se može (jer su mu budale to dale) treba čist i slobodan put (u smislu da nikome ništa ne plaća niti odgovara ni za šta) i veliko nedovoljno iskorišćeno bogatstvo ruda.
Jedini spas je i da njima zaigra mečka pred vratima i da ih sruši.


Da ne bude zabune, nemam ništa protiv nacionalnih manjina kao ni protiv drugih naroda i narodnosti. Ali, ako se od mene očekuje da poštujem nacionalnu tekovinu (jezik, kulturu, običaje, veroispovest) nekog tamo Šandora, Jože, Džona, ... i od njih očekujem da poštuju mene i moje nacionalno nasleđe, odnosno nasleđe naroda kome pripadam.

Pozdrav od jedne srpkinje-crnogorke-vlajne-mađarice-nemice-rumunke, zvanično srpkinje kojoj je jedini maternji jezik srpski jer su se svi ostali asimilirali, tj izgubili kroz generacije, koja sebe smatra i vidi kao srpkinju. Prema tome, ne dirajte mi u Srbiju i Srbe.

Kada bismo pogledali kompletnu poznatu istorju seoba naroda, videli bi smo da odavno nema čistih naroda. Ko je sve prohujao Balkanom: rimljani, huni, južni sloveni, kelti, sasi, turci-osmanlije,... nemoguće je da niko od njih nije ostavio genetski pečat osim samo slovena. Prošlost je bila prepuna otmica lepih devojaka i njihovog potomstva. Danas, tj. već duži istorijski period to se radi dobrovoljno.
Prema tome, kad god neko u nekoga uperi pušku velika je verovatnoća da nišani svog brata.
ER
 
+3

timotic
Lopare, RS

Član broj: 17945
Poruke: 32



+359 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 13:56 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2:
A da obrnem raspravu, pošto vidim da podržavaš da manjine moraju da preuzmu nacionalnost države - Srbin iz Bosne nije Srbin već Bosanac, Srbin sa Kosova nije Srbin već Kosovar - jel se slažeš?


Srbi u Bosni i Hercegovini nisu manjina.
 
+1

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 14:57 - pre 149 meseci
Mislim da nepotrebno diskutujete.

Sustina kosovskog problema krije se u krevetu.

U srpskom krevetu!
 
+1

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 15:06 - pre 149 meseci
^ suština problema je u privredi, kakav krevet, leba ti?
 
+1

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 16:03 - pre 149 meseci
Citat:
gajo2: Kad su Slovenci rekli da hoće da se otcepe, Milošević je mogao da im ponudi mirovni sporazum, u koju bi uključio i obavezu Slovenije da ona štiti prava Srba.

Ajde, istine radi, reci ti nama ko je bio Predsednik predsednistva SFRJ pred izbijanje sukoba (fakticki, predsednik SFRJ)?
I reci nam ko je bio komandni kadar u JNA (vojsci) u to vreme? Nemoj zaboraviti na Spegelja http://www.youtube.com/watch?v=-AI02tYstUE
Kada su slovenci rekli da hoce da se otcepe, vec su bili dobro naoruzani, i logisticki podrzani... ali odosmo daleko od teme.

Dakle, NATO je lazirao podatke (prva poruka ove teme) da bi dobili izgovor za bombardovanje Srbije, ali to nije bitno, jer su Srbi, svakako, krivi?

@zarsilic:
Upravo tako :)
 
+1

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
213.133.8.*



+334 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 17:10 - pre 149 meseci
Citat:
Pirossi: ^ suština problema je u privredi, kakav krevet, leba ti?


takav da su srpske zene "moderne" i ne zele da radjaju, dok se oni kote kao misevi, u danasnjoj "demokratiji" to znaci da ce oni za par generacija i u samoj Srbiji biti vecina i lagano uzeti vlast i raditi sta oni pozele
 
0

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
194.249.198.*

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju21.01.2012. u 17:59 - pre 149 meseci
Uveren sam da ili novinari Blica čitaju ovaj forum, ili možda neki političari:
http://www.blic.rs/Vesti/Vojvo...ju-se-samo-na-engleskom-jeziku
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Istina o "masakru" Albanaca koriscenom kao opravdanje za napad na Srbiju
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17454 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.