Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 26032 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?10.07.2012. u 23:47 - pre 143 meseci
Nije ravan ali je poprilicno manja razlika nego AUD, CAD, USD vs. EUR. A i 10% range tokom godine nije puno.
 
Odgovor na temu

visnjic

Član broj: 270440
202.168.94.*



+37 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 06:24 - pre 143 meseci
Da li cemo se mi raspasti pre ulaska u EU?
 
Odgovor na temu

CiM0beTa

Član broj: 303979
Poruke: 194
193.107.4.*



+50 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 07:57 - pre 143 meseci
Citat:
visnjic:
Da li cemo se mi raspasti pre ulaska u EU?


e to, to :) mislim da cemo biti u pocetnoj fazi truljenja :)
Ako si mislio na nas ljude od rrecimo 30 godina :)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 10:13 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic:...
Mozda sam nesto propustio na casu evra, ali ne vidim cinjenice koje potkrepljuju da je igde greska bila sto je evro uveden.
(BTW, CG i clanice Evro zone nisu isto... clanice evrozone imaju barem neki unity u vidu ECB-a i kvazi mogucnost odluke (realno: ima je nemacka :D), dok CG samo koristi valutu u kojoj realno vecina trgovine se odvija). Mi mozemo samo kao CG da uvedemo evro.

Pa pazi, samo da ne ode u tu stranu jer je to vise puta obradjivano na raznim temama pa cu povrsno i uopsteno bez statistike i udubljivanja... sam si ovim objasnio zasto ne valja imati evro u odnosu na, recimo, nas dinar. Kako god se okrene mi imamo apsolutnu kontrolu nad dinarom. Stampamo sami nasu valutu, imamo stampariju! Drzave koje su prihvatile evro kao svoju valutu nemaju nikakvu kontrolu nad novcem, osim na papiru a cak i to je vrlo, vrlo ogranicenih mogucnosti. Znaci, onaj ko ima punu kontrolu nad valutom koju neka Drzava koristi taj ima kontrolu nad tom drzavom u svim segmentima koji imaju dodir sa tom valutom, konkretnim novcem. Crna gora je u velikom problemu jer sta god da urade, kako god da napreduju - u bilo kom smislu - nema sanse da odlucuju bilo sta jer im je zvanicna valuta evro na koju nikako ne uticu, ni po cemu. Koliko god bi oni zeleli da promene varijantu budzeta, trzisnih pravila... a narocito gotovog novca u opticaju (sto je vrlo bitna i znacajna stavka u svakoj Drzavi na svetu!!!) nemocni su da bilo sta urade jer zavise od onoga sto im se servira "pod moranje" a van njihove Drzave. Sto se konkretno gotovog novca tice, da skratim potpuno, onaj ko stampa evro taj diktira sve u vezi njega, Crna Gora samo moze, odnosno, mora da sledi to i nista drugo!

Koliko god mana imala nasa varijanta sa Dinarom, a ima realno puno mana u praksi svakodnevno dokazivo!, ipak mi sami odredjujemo uslove kojima obezbedjujemo monetarna desavanja u okviru Drzave i korigujemo odnos sa inostranstvom po za nas najpovoljijem odnosu. Mozemo da stampamo novac jer zadovoljavamo sve kriterijume za to. Stampanje i plasman gotovog novca je nesto sto je veoma opasno i moze vrlo stetno da bude ako se ne koristi na pravi nacin, u to se uveravamo skoro svakodnevno, ali odreci se mogucnosti da mozemo nesto a pri tom nas niko na to nicim ne primorava - da li je to pametno?!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
89.47.40.*



+702 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 10:18 - pre 143 meseci
Bajatovicu, ti li si?!?
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 10:43 - pre 143 meseci
Strucan je u ovim ekonomskim temama otprilike kao i bajatovic....
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 12:49 - pre 143 meseci
Cekaj bre Sceka... a sta mi imamo od te nezavisnosti? Ne mislim da kretene (pardon... drzavni aparat...) vec na narod, firme?
Super... drzava ima kontrolu... treba im lova za penzije, nastampa se, posle vrati, i aj cao... samo preheban narod.
Firme umesto da mogu da kalkulisu u evrima/dolarima u kojima sve ionako obracunavaju, one moraju bankama da daju procente za konverziju plus kursne razlike od dana kupovine do dana dospeca...

Znaci opet nisi pokazao konkretnu korist :) Sve je ono korist na papiru.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 13:04 - pre 143 meseci
Ja se isto slabo razumem u te monetarne zahebancije. Znam samo da me odrase za auto svake godine zbog kursnih razlika :)
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 16:38 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic:
Cekaj bre Sceka... a sta mi imamo od te nezavisnosti? Ne mislim da kretene (pardon... drzavni aparat...) vec na narod, firme?
Super... drzava ima kontrolu... treba im lova za penzije, nastampa se, posle vrati, i aj cao... samo preheban narod.
Firme umesto da mogu da kalkulisu u evrima/dolarima u kojima sve ionako obracunavaju, one moraju bankama da daju procente za konverziju plus kursne razlike od dana kupovine do dana dospeca...

Znaci opet nisi pokazao konkretnu korist :) Sve je ono korist na papiru.



Pa ima korist i taj obicni narod, dobije penzije plate, a da imamo eure kasnile bi isplate.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 19:18 - pre 143 meseci
Ne, nego bi bile ili manje ili fixirane u EUR... ovako su samo manje :D
 
Odgovor na temu

CiM0beTa

Član broj: 303979
Poruke: 194
193.107.4.*



+50 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 19:19 - pre 143 meseci
Ja koliko vidim Sceka aktivno brani svoju poziciju. Iz aviona se vidi da njemu bas odgovara ovakva monetarna politika. ccc
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 20:04 - pre 143 meseci
nikakva korist od sopstvene valute ako se vodi pogresna monetarna politika.

Tako nasa zemlja kaze odbrana dinara, a to samo znaci dodatno ispumpavanje deviznih rezervi. Kome odgovara dakle takva "odbrana" ?

Nekom sigurno da, meni prvo na pamet padaju dve grupe ljudi:

- ljudi koji su se zaduzili najcesce hipotekarno i vezali dug za evro. Jasno kao dan da eventualni odlazak dinara na 150 ili vise ne bi pratio i skok plata.
- uvoznici. Mislim da o ovome ne treba ni govoriti setite se samo kako je Jevrosimovic penio na Soskica.

Da li je Soskic kriv ?

Zanemarimo sada bezobrazno visoku platu, realno stanje u srpskoj ekonomiji je takvo da Soskic moze samo da naudi, a da popravi vrlo malo. Guverner je uopste receno kao sudija na terenu. Ako je mec los sudija ga ne moze popraviti, a ako je dobar moze upropastiti sve losim sudjenjem. Njemu sad popuje Jelasic, toboze tvrdeci da je on upozoravao da se ne zaduzuje preterano u dinarima, a on sam je postavio scenu za sve to drzeci dinar precenjenim i dovodeci ljude u zabludu da ce sasvim lako moci otplatiti preuzete obaveze.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 20:10 - pre 143 meseci
Da uvoznicima ili izvoznicima odgovara jak/slab dinar je najveca nebuloza i preterana laz.
Nijednima ne odgovara nijedno konkretno!!! Odgovara im STABILAN dinar. Stavise, odgovara fixiran kurs ili mogucnost evra kao valute (kao sto je slucaj u nekim zemljama gde postoji nacionalna valuta ali je potpuno dozvoljen rad u stranim valutama - samo treba dvojno knjigovodjstvo) ili najbolje evro kao valuta.

Uvoznicima odgovara da evro padne kada treba da plate uvoz ili da skoci kada prodaju (da bi onima koji primaju plate u evrima bilo isto a oni imaju vise dinara) - znaci, boli ih uvo da li ide navise ili nanize na duge staze, bitno je da li mogu da ga kontrolisu :D


Mislim...
 
Odgovor na temu

CiM0beTa

Član broj: 303979
Poruke: 194
193.107.4.*



+50 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 20:17 - pre 143 meseci
u pravo se o tome radi. Nemoguce je projektovati kurs da svakom odgovara. Zato se treba manuti te igre i pretociti sve u Evro. Pa dal ce da skace ili pada u odnosu na druge svetske valute, to nama nista ne znaci jer smo toliko mali da ne mozemo to osetiti. A prica o poskupljavanju nekih proizvoda, sto je pala, skocila cena nafte, zlata, ili cega vec, ili neko nekog koknuo zoljom, teroristicki napad...sve su to nebuloze za obicnog coveka. Ali trgovci ce opet to koristiti kao opravdanje za neku novu mucku... Kao kad vas majstor farba da je bolja ta slavina koju vam ugradjuje...a zapravo nema drugu.
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 21:55 - pre 143 meseci
ok uvedemo euro za valutu, sta mislis ko bi imao mu*a da izadje pred sve i kaze ""ljudi smanjenje plata 30-50%""???

Niko, ovako sa dinarom narod se ponasa kao zaba kad je kuvas i blago povecavas temperaturu. Jednostavno mi nismo spremni za euro, zavrsili bi kao grcka, a ovako devalvacijom lakse je stelovati sistem.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?11.07.2012. u 22:31 - pre 143 meseci
stabilnost i snaga jedne valute bilo koje zemlje bi trebalo da je posledica stabilnosti i snage privrede, a ne kao sto mi sad administrativnim merama u novcanoj politici hocemo da uticemo na stanje u privredi. To je spekulacija.

Citat:
Dexic: Da uvoznicima ili izvoznicima odgovara jak/slab dinar je najveca nebuloza i preterana laz.
Nijednima ne odgovara nijedno konkretno!!! Odgovara im STABILAN dinar. Stavise, odgovara fixiran kurs ili mogucnost evra kao valute (kao sto je slucaj u nekim zemljama gde postoji nacionalna valuta ali je potpuno dozvoljen rad u stranim valutama - samo treba dvojno knjigovodjstvo) ili najbolje evro kao valuta.

Uvoznicima odgovara da evro padne kada treba da plate uvoz ili da skoci kada prodaju (da bi onima koji primaju plate u evrima bilo isto a oni imaju vise dinara) - znaci, boli ih uvo da li ide navise ili nanize na duge staze, bitno je da li mogu da ga kontrolisu :D


Mislim...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?12.07.2012. u 00:07 - pre 143 meseci
@Braksi, u pravu si, ali to nema veze sa time da li bi narodu bilo bolje da je u evrima :D

Citat:
Commandant Carlos: ok uvedemo euro za valutu, sta mislis ko bi imao mu*a da izadje pred sve i kaze ""ljudi smanjenje plata 30-50%""???


Imao bi onaj koji bi im objasnio da im je plata vec manja 100% zbog dinara :D
Niko nece reci smanjenje plata... vec bi plate bile lepo fixirane u Evrima do kraja krize. Ne svidja vam se? Odhebite i napravite neki svoj biznis pa sami diktirajte plate...
Ovako, em nece drzava da vas hebe visim kursom, em nece uvoznik (u prevodu... 90% stvari u maloprodaji kod nas...) da vas hebe "uracunatom kursnom razlikom", em nece NIS da vas hebe "uracunatom kursnom razlikom", em nece fond PIO da gubi u evrima zbog dinara, pa nece ni penzioneri, em nece zdravstveni fond da gubi jer se fabrike lekova ograde od kursne razlike pa naplate odmah vecu cenu...itd.

Znaci, lepo im ovo objasnis za 2 minuta i kazes - plate u EUR 30% manje, ali imacete u sustini konstatne cene.. ili cemo odmah da povecamo cene 20%, plate odu dole 20% zbog kursa i hebemo vas 40%. Pa vi birajte..
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?12.07.2012. u 01:44 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic: @Braksi, u pravu si, ali to nema veze sa time da li bi narodu bilo bolje da je u evrima :D


sta znaci da li bi narodu bilo bolje ? Ja znam ljude kojima je fantasticno dobro, znam neke kojima je i 93 bilo super, a znam neke kojima bi npr trampa savrseno odgovarala.

Druga stvar je ta sto za uvodjenje evra treba saglasnost ECB. Zanimljivo da ECB gleda kroz prste npr Crnoj Gori, a neke zemlje EU moraju da ispune uslove za evro. Sve u svemu evro je vec prisutan u Srbiji i to veoma.

Sa druge strane, evro ima neke prednosti i neke mane. Da Italija kojim slucajem vrati liru ona bi se lakse izborila sa trgovinskim deficitom, ali bi izgubila pomoc ECB koja je veoma izdasna, bar za sada. Npr Mario Dragi je bez da je trepnuo odobrio ogromne sume pomoci Spaniji i Italiji ostavljajuci Nemce u potpunom soku. Posto Srbija nije u EU pa ne moze ni da se ocese o ECB onda je vrlo zgodno sto ima dinar.

Nemci su veoma pogresili sto su oklevali da postave svog coveka na celo ECB. Najpre se Aksel Weber usprotivio politici ECB, zatim i Jurgen Stark i Nemacka je ostala bez jakog svog kandidata. Dragi pak sasvim jasno zastupa stavove Italije i ne obazire se puno na nemacko gundjanje. Sad Merkelova vidi da je pogresila jer joj se Jens Weideman ucinio slabim kandidatom za ECB pa mu je ponudila Nemacku Banku sa koje on sad kritikuje Dragija.

No, da se vratim na Srbiju.

Srbija se nalazi sada u jednoj monetarnoj zamci. Jer nas deficit je velik i jasno da uvozniku odgovara precenjen dinar. Medjutim vrlo brzo bi se masa pobunila da i sama nije uvucena u igru sa uzimanjem ogromne kolicine kredita koji je vezan za evro. Za vreme Milosevica veoma je bila kritikovana praksa da neko od uvoznika dobija devize po zvanicnom kursu od recimo 6 din iako se marka menjala na ulici za 30. Danas se radi nesto slicno, ali na jedan mnogo sofisticiraniji nacin.

Posto ovo ne moze da traje unedogled, ako ni zbog ceg drugog, ono zbog toga sto ce se potrositi devizne rezerve i dinar ce opet dobiti dva kursa, pitanje je sta ce se desiti ?

Ukoliko dodje do sloma dinara, to ce neminovno izazvati kolaps bankarskog sistema. Srecna okolnost je sto je to uglavnom strani kapital i nasa drzava ce moci reci bankama da su eto izgubile jer su rizikovale. Nesrecna okolnost je sto i banke duguju poveriocima, a pored toga propast banaka u Srbiji za dugi rok odvratice strani kapital. Jedna od najgorih varijanti bila bi da drzva Srbija nacionalizuje banke i time socijalizuje njihove gubitke.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?12.07.2012. u 02:11 - pre 143 meseci
Citat:
Braksi:sta znaci da li bi narodu bilo bolje ? Ja znam ljude kojima je fantasticno dobro, znam neke kojima je i 93 bilo super, a znam neke kojima bi npr trampa savrseno odgovarala.

Siguran sam da je broj onih kojima je bilo bolje '93 mnogo manji od broja onih kojima je sada bolje nego tada.

Citat:
Druga stvar je ta sto za uvodjenje evra treba saglasnost ECB. Zanimljivo da ECB gleda kroz prste npr Crnoj Gori, a neke zemlje EU moraju da ispune uslove za evro. Sve u svemu evro je vec prisutan u Srbiji i to veoma.

Ne treba. Treba saglasnost da bi se uslo u Evrozonu. Ali niko ne moze da nama zabrani da koristimo evro kao zvanicno sredstvo placanja, bilo da dinar postoji pored evra ili da samo evro postoji. Kako ce ECB gledati na to je nesto drugo.
Sta bi drzava izgubila time? Mogucnost stampanja novca jedino.
Da li je dug rizican se gleda kroz BDP, ne kroz nesto drugo. Sto je kurs veci (sto se vise stampa :) da tako kazem, iako nije to to..), to je BDP manji u devizama i samim tim je gore po nas.

Ovo ostalo sto si rekao nema veze sa temom niti je ikakav argument vezan za uvodjenje evra.
I da ponovim... UVOZNIKU NE ODGOVARA PRECENJEN DINAR. To je GLUPOST najveca. Cak je i glupost da IZVOZNIKU odgovara precenjen dinar. Obojici u Srbiji vise odgovara fixiran kurs ili evro. Jer time mogu precizno da planiraju a i narod moze vise da kupi, jer nece imati mrdanja "zbog kursa".
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?12.07.2012. u 07:23 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic:I da ponovim... UVOZNIKU NE ODGOVARA PRECENJEN DINAR. To je GLUPOST najveca. Cak je i glupost da IZVOZNIKU odgovara precenjen dinar. Obojici u Srbiji vise odgovara fixiran kurs ili evro. Jer time mogu precizno da planiraju a i narod moze vise da kupi, jer nece imati mrdanja "zbog kursa".


naravno da uvozniku odgovara precenjena valuta jer to je sasvim jasno. Sta bi ti vise voleo da tvoja plata od 30,000 dinara vredi 300 ili 150 evra ? Naravno da bi vise voleo da vredi 300 jer bi tako mogao vise robe da kupis u inostranstvu.

Sto se tice sledece konstatacije:

Citat:
Obojici u Srbiji vise odgovara fixiran kurs ili evro. Jer time mogu precizno da planiraju a i narod moze vise da kupi, jer nece imati mrdanja "zbog kursa".


fixiran kurs na sta ? U odnosu na evro, dolar ?

To su sve administrativne mere jer kurs je samo cena valute koju odredjuje trziste. Sta znaci intervencija banke, tzv "odbrana " kursa ? Znaci da nase devizno trziste ne funkcionise jer nema dovoljno ponude deviza spram traznje. Resenje je da se obori cena dinara spram evra ili poveca kolicina evra na deviznom trzistu. Posto mi ne vrsimo emisiju evra i ne mozemo da ga emitujemo ili povlacimo iz opticaja mi to radimo preko deviznih rezervi. Taj i takav udar na dinar je obicno kod veceg uvoza.

Uvodjenje evra, pak, je smrtna presuda nekonkurentnoj privredi. Lagana smrt kao u slucaju Grcke. Grcka je pre ulaska u EU imala carinske barijere i kako tako stitila domacu proizvodnju. Zatim je ulaskom u EU uklonjena carina. Gledano statisticki Grcka je dobila trziste od 200 miliona ljudi (1981) a otvorila svoje od desetak, ali avaj, kad njena privreda ne moze da izvozi pa i pored takve pogodnosti raste joj deficit koji se pegla dugom. Po ulasku u EU ipak su ostale vancarisjke barijere i drahma. Vancarinske barijere su postepeno ukidane i ostala je samo drahma.

Drahmom su Grci mogli da isprave deficit devalvirajuci valutu, a onda je dosao evro i to je nestalo. Od tada raste Grcki dug.

Sad neko kaze da Grcka uvede drahmu, ali sad je za to kasno. Uvodjenjem drahme dug koji ostaje u evrima bi se momentalno duplirao, a da li bi to ucinilo Grcku jeftinijom i konkurentnijom na trsitu ostatka unije jako je veliko pitanje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce se EU raspasti pre naseg ulaska?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 26032 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.