Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut

elitemadzone.org :: MadZone :: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15763 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

istinabe

Član broj: 300307
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+20 Profil

icon Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 12:04 - pre 147 meseci
BEOGRAD 10. 03. 2012

PRESS

LAVINA IZ KALIFORNIJE... AMERIČKA KOMPANIJA PRINUĐENA DA MENJA RECEPTURU
„Koka-kola" potencijalno kancerogena

Oprez - Sredstvo za bojenje 4-MEI (metilimidazol) u Kaliforniji stavljeno na listu potencijalno kancerogenih. Isti sastojak nađen i u „pepsiju", mnogim soja-sosevima, pojedinim pivima
Proizvođač najpopularnijeg gaziranog pića na svetu „koka-kole" moraće da promeni recept jer je jedan od sastojaka ovog napitka, sredstvo za bojenje 4-MEI (metilimidazol), u Kaliforniji stavljen na listu potencijalno kancerogenih.

Ovo sredstvo se, međutim, koristi i u drugim gaziranim napicima, poput „pepsija", određenim soja-sosevima i nekim vrstama piva. Američka potrošačka udruženja podnela su zahtev Agenciji za bezbednost hrane (FDA) još pre više od godinu dana da ispita štetnost sredstva 4-MEI.
Ljubomir Pfaf: Govorio sam odavno

Nutriciolog Ljubomir Pfaf rekao je za Press da ga ova vest uopšte ne iznenađuje i tvrdi da mu je ona dobar povod da podseti kolege kojima je govorio da „koka-kola" izaziva promene na jetri, gojaznost, šećernu bolest...

- Podsetiću da se čuveni glumac, sportista i guverner Kalifornije Arnold Švarceneger svojevremeno u Kaliforniji borio za zabranu gaziranih pića i brze hrane - kaže Pfaf.

Odluka još nije doneta

Ta odluka još nije zvanično doneta, ali su američki mediji i francuski „Mond" preneli da su testiranja na životinjama pokazala da ovo sredstvo može potencijalno da bude kancerogeno i izazove teška oboljenja, kao što su rak pluća, rak jetre, leukemija...

Predstavnica kompanije „Koka-Kola" Dijana Garsa Kjarlante navela je u pismenom saopštenju za američki nacionalni radio NPR da su dobavljačima karamel boje dali instrukcije da prilagode proizvodni proces kako bi smanjili prisustvo supstance 4-MEI.

- Iako verujemo da ne postoji opasnost po zdravlje građana koji bi opravdao ovakvu promenu, tačno je da smo zatražili od dobavljača da promene recepturu - rekla je Garsa Kjarlante.
KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU PRESSA


lepo j kazem da ne jedete nista sto nije postojalo pre 200 godina. Znaci kad idete u kupovinu kupujte samo ono sto je postojalo i pre 200 godina. Znaci preskocite trzne centre i drakstore, pekare i mesare jer svi ti proizvodi koji se tamo prodaju su puni hemikalija. Prvenstveno se misli na prskano voće i povrće, aditive, konzervanse, pojačavače aroma, veštačke boje i mirise u veštačkim napicima, konzervama, upakovanoj hrani, mesu i mesnim preradjevinama u mesarama i prodavnicama. Konzerve, suhomesnato, masnoće, slaninu i mast, čokolade, torte, slatkiše, pekarske proizvode (jer u svakom pekarskom proizvodu imate aditive, konzervanse, pojačavače aroma i slične nepotrebne otrove), slanu hranu, gazirane i veštačke sokove, razne slane i slatke grickalice, zejtin suncokretov, pržene i pečene namirnice, jela koja se dugo pripremaju, jela koja se pripremaju u ulju, mnogo začina i soseva, i slično izbegavajte a koristite prirodnu, svežu i zdravu ORGANSKU hranu koja nije genetski modifikovana. Kupujte kod proverenih stočara živu stoku (i jaja) koja nije konzumirala koncentrate u ishrani koji su puni hormona i antibiotika. Pre kupovine žive stoke proverite je kod veterinara, i dajte na klanje onima koji imaju dozvolu za klanje. Voće i povrće kupujte kod proverenih seljaka koji ga ne prskaju, ili ga prskaju propisno. Ako već morate na pijacu kupujte ono što je prirodnog izgleda a ne savršenog, ili da je veliko, jedro, bez trunke ozleda od insekata, ptica i slično. Ako već plaćamo hranu onda za svoj novac kupujmo zdravu hranu a ne otrove i hemikalije koje nas truju.

BOLEST NA USTA ULAZI
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 13:10 - pre 147 meseci
He, he, he... Uvek ima nesto sto ce me vikendom drzati u dobrom raspolozenju! :))

Danas mi se jedu neke snicle i krompir i salata.

Znaci, sednem u kola pa stucem nekoliko stotina kilometara u potrazi za proverenim stocarom i farmerom koji hrane stoku prirodno i ne prskaju povrce. Ako ih nekako nadjem, treba da kupim tele ili manju svinju, takozvanu svinjicu i da onda nekako tu stoku potrpam u kesu i nosim nekome ko moze da zakolje, istranzira... Kad to zavrsim, odem do farmera koji ima neprsano to sto prouzvodi i kupim par necega za salatu. Em sto ne znam kako da nadem takvog farmera, em ne verujem da ce mi prodati "cetiri paradajza"! Mor'o bi da kupim bar 10 kila ako ne i 100!

Znaci, za nekoliko snicli i salatu bih morao da vozim stotinama kilometara, da kupim stoku i nepotrebnu kolicinu povrca i sve to da uradim za dva sata maksimum koja imam do rucka?! :)))))))

Odlicno, samo nastavi sa postovima, jako zanimljivo!


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 13:31 - pre 147 meseci
Citat:

- Podsetiću da se čuveni glumac, sportista i guverner Kalifornije Arnold Švarceneger svojevremeno u Kaliforniji borio za zabranu gaziranih pića i brze hrane - kaže Pfaf.


Ja cu poceti da se brinem kada Chuck Norris zabrani gazirana pica... Arnold jos i moze da prodje... ali da prkosis Chuck-u, to moze da se zavrsi jako lose po zdravlje. Ono... *bes holesterol, sta ces da radis sa izlomljenim kostima :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 14:19 - pre 147 meseci
Miki,jako,jaaako je teško reći šta je istina b'e...

...kako to lepo reče naš dragi čika-Duško: istina je toliko puno na svetu,taman dovoljno da svi budemo u pravu...
Ovim ne mislim da po svaku cenu amnestiram cola i slične napitke,već izbor DA/NE se jednostavno mora prepustiti svakom pojedincu i njegovom ličnom odnosu prema tim i sličnim stvarima.
E,sad,koliko taj odnos može biti ličan pored sve ove mase propagandnog uticaja,to je već drugo pitanje i tu se može što-šta na tome poraditi,ali to svakako ne podrazumeva krajnosti kojima si ti pribegao u ispoljavanju svog stava.
Veliku istinu po pitanju odnosa čoveka prema hrani,još davno je izrekao Hipokrat:Hranu od otrova deli samo količina.
Dakle,ni u čemu ne treba preterivati i sve će biti u najboljem mogućem redu.
Čovek uvek mora da pažljivo osluškuje sebe i tihe,sićušne signale sopstvenog organizma,koji će nepogrešivo i uvek signalizirati šta mu je u kom trenutku potrebno,pa čak i koja čašica tih cola napitaka sa takvim stavom ne može nikada naškoditi,dok s druge strane krajnja isključivost će uvek rezultirati negativno.
Teško je ovako se ponašati u ovim sveprisutnim konzumentskim i konformističkim uslovima savremene civilizacije,ali onom ko će iole povesti računa o sebi i svom zdravlju drugog puta nema.
Citat:
lepo j kazem da ne jedete nista sto nije postojalo pre 200 godina.

Pazi,i pre dvesto godina ljudi su pekli hleb,meso itd,pa da vidimo šta o divnoj rumenoj korici hleba,peciva,pečenja,kaže nauka,a zapisano u knjizi Viktorije Butenko:
Citat:
Osim akrilamida, HCA, PHA i drugih mutagena i karcinogena, znanstvenici su u svakodnevnoj hrani otkrili još jednu veliku skupinu posebno štetnih tvari koje nastaju pri zagrijavanja.
U procesu kuhanja glukoza se veže uz proteine, pri čemu se stvaraju neprirodno zgusnuti kompleksi, poznati kao krajnji produkti uznapredovale glikoksidacije ih AGE (Advanced Glycoxidation End Products). Ti su kemijski procesi poznati i kao Mallardove reakcije. AGE ima patološku strukturu u kojoj su šećeri i aminokiseline međusobno čvrsto povezani u nerazgradiv spoj. Drži se da nijedna druga molekula nema tako pokretljivu strukturu i tako veliku sposobnost toksičnog djelovanje na proteine kao AGE. Novija istraživanja na ljudima potvrdila su da se oko 10% od AGE-a, koji se unesu hranom, u organizmu apsorbira.

Zbog AGE dolazi do kemijske reakcije poprečnog povezivanja lanaca atoma u krvnim žilama, srčanom mišiću i u očnim lećama, što dovodi do progresivnog gubitka elastičnosti tkiva. Svi mišići u tijelu, uključujući i srčani, gube svoju elastičnost. Stvaranje AGE i poprečnih atomskih veza uzrokovanih AGE-om ne-enzimski su procesi i nisu reverzibilni, jer na njih enzimi, koji su sposobni razbiti druge proteinske veze, ne djeluju. Molekule AGE-a razaraju normalnu proteinsku strukturu, koče fiziološku funkciju proteina i uzrokuju ireverzibilna oštećenja vitalnih organa. AGE izaziva upalne procese, osobito kod dijabetesa ili kod neurodegenerativnih i kardiovaskularnih oboljenja, a uzrokuje i otkazivanje
bubrega.

Kardiovaskularne smetnje izazvane AGE-om uključuju arteriosklerozu, visoki tlak, moždani i srčani udar, te smanjenu elastičnost tetiva i ligamenata. Kod dijabetičara uočena je znatno veća količina AGE-a, koji se u organizmu stvaraju zahvaljujući visokoj razini šećera u krvi. To je razlog što se arterioskleroza, visoki tlak, moždani udar i srčani zastoj često pojavljuju kao komplikacije kod dijabetesa. Za dijabetes kažu i da je, zapravo, samo oblik ubrzanog procesa starenja. Možda ćete se iznenaditi ako vam kažem kako se većina nas s AGE-om susreće svakodnevno. AGE je odgovoran za boju, okus i strukturu kuhane hrane; od njega hrana postaje tvrđa i gubi svoju prirodnu boju; od njega, primjerice, pečena purica postaje
zlatnosmeđa, a preprženi kruh potamni.
AGE se, kao žutosmeđi pigment pojavljuje u očnoj leći kod nekih ljudi. Zahvaljujući nakupljanju AGE-a, kristalići u očnoj leći postupno dobivaju žutosmeđu boju. Znatnija aloimulacija AGE-a može se pojaviti i u vidu jetrenih, odnosno staračkih pjega, koje se uglavnom javljaju na dijelovima kože što su izloženi suncu, a povezuju se s procesom starenja.

Postoji izravna povezanost između unosa AGE-a putem hrane i ubrzanog procesa starenja. Što više AGE-a apsorbiramo iz hrane to ćemo više naškoditi svom zdravlju. Na Odjelu za eksperimentalni dijabetes i starenje pri Katedri za gerontologiju na Medicinskom fakultetu Mount Sinai u New Yorku analizirano je preko 250 raznih namirnica s namjerom da se utvrdi njihov sadržaj AGE-a. Utvrđeno je tako da je količina AGE-a prisutna u svim kategorijama namirnica izravno povezana s temperaturom kuhanja, dužinom kuhanja i prisutnošću vlage. Pri pečenju na žaru i prženju utvrđen je najveći porast razine AGE-a, dok je pri kuhanju ta razina bila najniža.

Ovakvih i sličnih informacija internet je pun,a misliš li da sam se odrekao rumene korice hleba ili pečenja i reš pečenog krompira zbog toga,bez obzira na dva implantirana stenta?
Normalno da nisam,ali isto tako i ne preterujem u tome,pa se zato toga i ne bojim,kao što se ne bojim ni čašice "kratkog" pre ručka niti deci-dva "crvenog"posle ručka.
Da te ne bi bunilo ovo oko stentova,jednostavno nisam u kritičnim trenucima svog života mogao/umeo da se suprotstavim akutnom stresu,već je on prešao u hroničan,što je i rezultiralo na kraju stentovima,bez obzira što nikada u životu nisam patio od hipertenzije ili bilo kakve druge kardiovaskularne patologije.
I sada mi je pritisak kao u male bebe,a krvni sudovi(juče ustanovljeno)maksimalno elastični bez ikakvih kalcifikacija.
A ne uzimam nikakvu oficijelnu medikamentoznu terapiju već dve godine,osim mega doza askorbata (C vitamin+NaHCO3)i ono što uz to ide.
Ovime sam samo hteo da kažem da je eventualni zdravstveni problem pre uslovljen čovekovim odnosom prema svemu onome što ga svakodnevno okružuje, agensima, nego sam agens.
Wandmaker,Echret,Walker,Gűnter i ostali,puni su raznih istina o ispravnosti pristupa hrani,ali najčešće jedan drugom suprotstavljeni,pa onda uvek ostaje otvoreno pitanje kome poverovati.
Za mene nije bilo dileme,jer sam veoma brzo,nakon potrage, ustanovio da treba da verujem sebi i svojoj intuiciji.
Ako koji put i kupim neku colu,to je uglavnom zbog toga što želim da ispoštujem gosta,pa nije nikakav problem da sa njim koju čašu tog napitka i iskapim.
Ako ga već nisam ubedio da hedonistički gustiramo koju bocu "crvenog"...

[Ovu poruku je menjao Vasastajić dana 10.03.2012. u 16:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marxsi

Član broj: 292016
Poruke: 8
69.22.179.*



+38 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 17:56 - pre 147 meseci
Ludji su vam odgovori, nego post ovog sto je postavio temu. Dimkovicu, najgori si od sve dece.


Citat:
Sceka: He, he, he... Uvek ima nesto sto ce me vikendom drzati u dobrom raspolozenju! :))

Danas mi se jedu neke snicle i krompir i salata.

Znaci, sednem u kola pa stucem nekoliko stotina kilometara u potrazi za proverenim stocarom i farmerom koji hrane stoku prirodno i ne prskaju povrce. Ako ih nekako nadjem, treba da kupim tele ili manju svinju, takozvanu svinjicu i da onda nekako tu stoku potrpam u kesu i nosim nekome ko moze da zakolje, istranzira...



Da predjes nekoliko stotina kilometara da bi nasao neprskano prase?? Niko nema neprskane prasice? Svasta. I ne moras tu stoku da potrpas u kesu, mozes i sam da gajis. Stavis prase u kadu, ili na terasu sad kad otopli, das mu neko ime, i eto ti neprskano prasence. Paradajz moze da se gaji umesto fikusa, a krompir i salata moze u saksijama sa marihuanom. Taman da poprimi malo smek, da bude ukusnije.



"Smells like a money to me!!! Money! Money! Moneeeey!!!" $$$
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 18:40 - pre 147 meseci
Citat:
marxsi: Ludji su vam odgovori, nego post ovog sto je postavio temu. Dimkovicu, najgori si od sve dece.
...
Da predjes nekoliko stotina kilometara da bi nasao neprskano prase?? Niko nema neprskane prasice? Svasta. I ne moras tu stoku da potrpas u kesu, mozes i sam da gajis. Stavis prase u kadu, ili na terasu sad kad otopli, das mu neko ime, i eto ti neprskano prasence. Paradajz moze da se gaji umesto fikusa, a krompir i salata moze u saksijama sa marihuanom. Taman da poprimi malo smek, da bude ukusnije.

Dobro dosao u grupu gradjana pod nazivom "Udruzenje ludih ljudi koji daju lude odgovore na ludo postavljene teme"! :) Imas clanstvo na keca! Gospodin @Vasastajić je na probnom periodu, nije se nesto bas pokazao. Verovatno ga jedan stent vise u odnosu na mene sprecava da se opusti pa daje sebi za pravo da napise dug i ozbiljan post, ali nadamo se da ce "doci pameti" i zasluziti "znacku primernog ludog odgovaraca na lude teme". Ti i @Ivan Dimkovic dobijate znacku i to sa lorberovim listom na pozadini od zlaćane korice rebaraca neprskane gude koju od milošte zovemo Todor a tepamo Toki , urucenje sledi...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

marxsi

Član broj: 292016
Poruke: 8
69.22.170.*



+38 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut10.03.2012. u 18:52 - pre 147 meseci
Pa preterao si malo kad si rekao da treba da predjes nekoliko stotina kilometara da bi nasao neprskano prase. Ipak ne trazis neprskanu devojku od 25 god.

I trebalo bi da ima dobar upload organske hrane u Beogradu, tako da sigurno mozes da nadjes da downloadujes par kila krompira i nekoliko snicli.

A realno, bolje se ide u sleep mode kad si na organskoj hrani. Kolko god da je primamljiva hibernacija kad se naroljas coca cole i vec spremljenog industrijskog rostilja. Od toga samo mozes da back-up-ujes masnocu i salo. Mada mozda je vazan taj back up za zimu, ali od njega strada procesor i maticna.
"Smells like a money to me!!! Money! Money! Moneeeey!!!" $$$
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 00:26 - pre 147 meseci
Ludilo
Danas je sve kancerogeno,mozda je kancerogena i ova kineska tastatura na kojoj kucam,pa eto mozda mi otpadnu prsti
Kada bi svi vodili racuna o svemu sto jedu i piju da je extra zdravo-crkli bi od gladi jer ne bi imali sta da jedu
Ljudi zivite zivot.....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7174 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 10:07 - pre 147 meseci
@marxsi,

Cuj, procesor i maticna ima da ti vrisnu pre ili kasnije i ovako i onako... ako nece kancer, hoce srcka ili slog... ako nece slog / srcka, zvekne te kancer... Ako se provuces i zaobidjes ova 3 komada, mislis da si dobro prosao i odjednom se nadjes u situaciji da ne znas kako se zoves i ne primecujes da si se us*ao u gace... pozdravlja te cika Alchajmer. I tako...

Sve u svemu, cini mi se da briga "sta je kancerogeno", "da li je zdravo" vrlo verovatno donosi vise stete (stres, takodje povecava sanse za kancer) nego po koja koka kola i res peceno prase...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 10:28 - pre 147 meseci
Baš će neki seljak reći koliko je prskao i čime je hranio stoku... sve se bojim Jedino ako sami to radite, a i onda je pitanje u kakvom je stanju zemljište na kojem to raste, kao i kiša koja na to pada
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 19:11 - pre 147 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Baš će neki seljak reći koliko je prskao i čime je hranio stoku... sve se bojim :D Jedino ako sami to radite, a i onda je pitanje u kakvom je stanju zemljište na kojem to raste, kao i kiša koja na to pada :)

Ma kakvi, bre, pa bar su seljaci posteni! To je kao kad meni kaze komsija "Ja jabuke kupujem iskljucivo na pijaci, nikako u Maxiju! Na pijaci kod seljaka pa velike, crvene, socne... U Maxiju su isto takve na izgled ali kod seljaka su neprskane!". Pa se naljuti na mene kad pokusam da mu objasnim da te velike, crvene, socne... jabuke seljak kupuje na veliko pa ih preprodaje jer njegov vocnjak odavno nije u upotrebi! :))


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 19:15 - pre 147 meseci
mnogo se pravite pametni! lepo kupujte organsku ili liofilizovanu hranu koja je sertifikovana! i problem resen! ipak zdravlje na usta ulazi!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 19:45 - pre 147 meseci
Nisam bas siguran da i sertifikat uvek pomaze - za pocetak, nije problem lazirati isti + postoji jako velika "motivacija" za tako nesto posto je cena "organske" hrane cesto i visestruko veca...

Primera radi, cak i u najrazvijenijim i najuredjenijim EU zemljama imas laznih lekova (secam se da sam procitao negde cak i preko 10%) tj. lekova koji su proizvedeni van procesa kontrole... i sve to pored najrigoroznijih kontrola celog lanca. Sumnjam da je situacija sa hranom ista bolja, posto su tu rizici jos i manji (od nekog lose doziranog leka ili leka sa pogresnom formulacijom mozes da umres dok od "organske" hrane koja je zapravo "obicna" prskana nece da ti bude nista).

A drugo - za veliki broj namirnica nije moguce izbeci sastojke koji dolaze iz Kine, recimo - bilo da se radi o vitaminima ili nekim drugim sastojcima koji se koriste u proizvodnji hrane (od ishrane zivotinja pa do "pomocnih" sastojaka) - bio je jedan interesantan clanak pre nekoliko godina u The Economist-u da zapravo ogromna vecina prehrambenih artikala ima bar jednu komponentu koja je dosla iz Kine. A Kina nije bas poznata kao zemlja gde se bas drzi do autenticnosti... :)

Jedno je sigurno - ako se osecas bolje, ili ti se cini da je hrana ukusnija zato sto ima "organski" sertifikat, onda svakako nije lose da je kupujes cak i ako je u pitanju placebo efekat. Placebo ili ne, ako se tako osecas bolje, onda cela ta stvar radi posao... samo je pitanje da li zapravo vredi ekstra para, ali to je na svakom da licno proceni.

IMHO, ja jedino od tih "bio" / "organskih" stvari kupujem meso / sir i sl... zivotinjske proizvode. Ne zato sto mislim da je to "zdravije" vec zato sto bar postoji mogucnost da su te zivotinje bile kljukane sa manje antibiotika, koncentrata i sl... Sto se voca i povrca tice ja licno ne vidim neku prednost kupovine organskog/bio povrca i voca posto je to voce i povrce isto tako prskano, samo starijim preparatima a ukus nema veze sa "organskim" vec zavisi od nacina uzgajanja i klimatskih uslova tamo gde je to voce/povrce raslo.

Ali opet... svako tu ima svoje misljenje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 21:22 - pre 147 meseci
prosečni Srbenda naprosto voli kancerogene stvari.
prvenstveno roštilj na ćumur i dimljeno meso. kancerogenije stvari, a tako široko rasprostranjene u Srbalja, nema.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 21:33 - pre 147 meseci
Citat:
cika dacha: mnogo se pravite pametni! lepo kupujte organsku ili liofilizovanu hranu koja je sertifikovana! i problem resen! ipak zdravlje na usta ulazi!

Ajde da vidim šta ćeš o toj organskoj i liofilizovanoj hrani da kažeš nakon činjenica koje je obelodanio američki novinar Robert Parsons.
Nakon ovoga udri brigu na veselje,jer je život svakako kraći od 4,5 milijardi godina.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut15.03.2012. u 22:52 - pre 147 meseci
Citat:
Pirossi: prosečni Srbenda naprosto voli kancerogene stvari.
prvenstveno roštilj na ćumur i dimljeno meso.

+1
Znas kako,od neceg mora da se umre,pa bolje od rostilja nego od neceg drugog
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut16.03.2012. u 07:32 - pre 147 meseci
@Ivan D, ti pretpostavljam vecinu kupovine obavljas u DE?:) Kad god sam bio tamo, pisalo organsko ili ne na vocu, ukus je bio takav da nisam hteo ni zalogaj da zavrsim. Toliko je nepostojeci (ne los, vec SLAB) ukus. Bilo sta... jedino banane nisu uspeli da zeznu Nemci, ali to bi bio uspeh da jesu :)

A sa druge strane da se nadovezem na Sceku:
Pa ti ne znas gde da kupujes na pijaci :) Ne trazis one lepe a jeftinije od MAxi-a. Naprotiv - trazi one crvljive ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut16.03.2012. u 08:34 - pre 147 meseci
Ehm, kao sto rekoh - ukus blage veze sa "organskim" nema. Za ukus je odgovorna hemija, sto se u prirodnim uslovima svodi na zemljiste i klimu.

Organska nalepnica samo (bar nominalno) garantuje da je postovan odredjen proces proizvodnje bez odredjenih hemijskih dodataka/pesticida, ne i nekakav specifican ukus.

Stavise, upravo ti "organski proces" ogranicava mogucnosti :) Drugim recima, ako hoces da oponasas uslove, sta znam, iz neke baste na Mediteranu u, recimo, Svedskoj - jedini nacin da to eventualno uradis je uz pomoc hemije i teske nauke :-) Ako se ogranicis na "organske" metode, imaces nalepnicu ali ukus vrlo verovatno nece biti isti.

Tako da, na severu Evrope ili juri >ne<organsko voce/povrce ili kupuj robu iz Italije/Spanije/Turske. Opet, sve ti je to hit&miss posto ukus hoce zesce da varira i unutar neke drzave tj. zavisi od prave zemlje (tla) i klime itd....
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut16.03.2012. u 09:30 - pre 147 meseci
Ukus organskog pileta ili praseta je daleko bolje od ukusa mesa sa farme. Bez obzira na geografsko poreklo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut16.03.2012. u 09:41 - pre 147 meseci
Ivane, ja rekoh i za organsko i za neorgansko ;) Bilo od kuda da se prodaje - a mandarine i pomorandze cisto sumnjam da su iz Nemacke?
Odakle god da je, sta god da sam probao, osim banana, u Nemackoj nije imalo ukusa.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Napitak crni kojeg mnogi vole zeznut

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15763 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.