Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589130 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:14 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:
Problem je 15-25 hiljada evra?

A traktor i ostalu mehanizaciju je dobio za džabe? To nije morao da plati?

Stavi na papir za koliko se isplati traktor, a za koliko ova moderna oprema... Vrlo su interesantne cifre.


nisam rekao da je traktor i ostalu mehanizaciju dobio dzabe,nego da i to otplacuje na neki(dugogodisnji) kredit,lizing ili sta vec........mislim,da deo svoje zarade i na to mora da potrosi (a to radi da ne bi imao OSNOVNU mehanizaciju staru 30 godina)

i onda na sve te troskove,siguran sam da velika vecina paora nema 25 hiljada eura za nova ulaganja.........

shvati da je za mnoge paore i tih 25000 eura problem.....mozda tebi to deluje neverovatno,ali zaista je tako.........ja sam prvo mislio da se ti zezas svo vreme,ali ti izgleda stvarno ne razumes da ima jako puno ljudi,a narocito sitnih paora kojima su cifre od 25000-50000 eura naucna fantastika......



 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:14 - pre 131 meseci
Citat:
knight79:
Citat:
ivan.mojsilovic:
Ne budi lenj vec se vrati pa procitaj kako.

Za poslednjih 7-8 godina paori koji se imalo ozbiljno bave tim poslom (ni blizu ozbiljno ko ventura) su svi kupili nove traktore, gomilu zemlje, uzeli u arendu itd. Nikad bolje nisu ziveli.


procitao sam celu temu i tako nesto nisam nasao........bio bih ti zahvalan,ako bi me uputio na link...

btw,da li je to sto si napisao neki statisticki podatak,tj cinjenica koju treba uzimati zdravo za gotovo?......da nije proslogodisnji popis poljoprivrede to utvrdio?...:)


Necu vidi sam ako vec ucestvujes u diskusiji. Ne moras da je uzimas zdravo za gotovo, kao sto ni tvoje procente ja ne uzimam. Ovo sam rekao jer poznajem takve paore i niko od njih nema vise od 150ha. A i tih 150ha imaju jer su uzeli drzavnu zemlju u zakup.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:21 - pre 131 meseci
dobro,a koliko takvih paora poznajes?....tj sta mislis koliko takvih gazdinstava ima u odnosu na ukupan broj istih u Srbiji?

mislim,to pitam,jer ako se ispostavi da postoji 10,50,100 takvih paora u Srbiji,to ne znaci da su VELIKA VECINA paora (ili mojih 98%) vrlo imucni i bogati ljudi kao tih 50ak...


 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:21 - pre 131 meseci
Citat:
knight79:
i onda na sve te troskove,siguran sam da velika vecina paora nema 25 hiljada eura za nova ulaganja.........

Čak ni kada to ulaganje od 25.000 evra (koje će da refinansira u roku od 2 nedelje od kad mu stigne mašina, i da dobije nazad 85% te love) znači da će imati 46% veće prinose (izvor)?

Interesantni ti neki paori...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:27 - pre 131 meseci
Citat:
knight79:
dobro,a koliko takvih paora poznajes?....tj sta mislis koliko takvih gazdinstava ima u odnosu na ukupan broj istih u Srbiji?

mislim,to pitam,jer ako se ispostavi da postoji 10,50,100 takvih paora u Srbiji,to ne znaci da su VELIKA VECINA paora (ili mojih 98%) vrlo imucni i bogati ljudi kao tih 50ak...




Jedno 500, najveci su sa 150, prosek je oko 50.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:30 - pre 131 meseci
koliko god bili interesantni oni su realnost srbije....

uostalom,ako je to sve tako,na neki nacin lako i jednostavno kako ti tvrdis,zasto vise paora u Srbiji to ne radi u praxi,tj zasto u nasim selima i njivama nema mnogo vise,ne tih "egzoticnih" masina,vec obicnih novih traktora,sejacica,kombajna......nego i dalje dominira IMT mehanizacija stara decenijama?...mislim,lako se to proveri u statistickim podacima koliko nam je stara mehanizacija.......

rekoh da cesto prolazim selima juznog banata (ne traktorom,nego autom) i manje-vise je retkost videti neku "super" masinu..........onaj nesto noviji obican belarus traktor nekolicine seoskih paora je redji prizor za kojim se okrecu glave u selu..:)

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:35 - pre 131 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Citat:
knight79:
dobro,a koliko takvih paora poznajes?....tj sta mislis koliko takvih gazdinstava ima u odnosu na ukupan broj istih u Srbiji?

mislim,to pitam,jer ako se ispostavi da postoji 10,50,100 takvih paora u Srbiji,to ne znaci da su VELIKA VECINA paora (ili mojih 98%) vrlo imucni i bogati ljudi kao tih 50ak...




Jedno 500, najveci su sa 150, prosek je oko 50.


e sad,si mi sve objasnio..:)

kakav prosek je 50?.....ne mislis valjda da je prosecno gazdinstvo u Srbiji ima 50ha?

ja upravo listam zadnje strane i ne nalazim objasnjenje kako su,generalno,paori u Srbiji imucni i bogati ljudi..:)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:39 - pre 131 meseci
Citat:
knight79: e sad,si mi sve objasnio..:)

kakav prosek je 50?.....ne mislis valjda da je prosecno gazdinstvo u Srbiji ima 50ha?

ja upravo listam zadnje strane i ne nalazim objasnjenje kako su,generalno,paori u Srbiji imucni i bogati ljudi..:)


Koji si ti trol :)

Pitao si me koliko ih poznajem. Toliko i njihov prosek je 50ha. I ne mislim da je prosecno gazdinstvo tako veliko.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:44 - pre 131 meseci
ali sigurno si svestan da je to samo mali % od ukupnog broja paora u Srbiji.....pa se na osnovu toga ne moze tvrditi kako velika vecina paora nikada bolje nije zivela....

zanimljivo i to kako nase vlasti ne iskoriste nekog od npr tih 500 paora,pa da ga predstave u nekim rezimskim poljoprivrednim emisijama na TV-u,da objasni covek kako se u Srbiji lepo zivi od poljoprivrede,tj NIKAD BOLJE........ja koga god vidim u takvim emisijama,da li stoacar da li farmer,kuka na "sva zvona" o jadnom stanju u nasem agraru...
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:49 - pre 131 meseci
http://www.bizlife.rs/vesti/56...spremna-za-stranu-konkurenciju

sve nade su uprte u nase VELIKE farmere,koji zive nikada bolje,da sacuvaju srpsku poljoprivredu.......nadam se da ce proci bolje od nase fudbalske reprezentacije....:)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:49 - pre 131 meseci
Nisam ni rekao vecina, vec oni koji si iole ozbiljnije time bave a da ih ja znam (dete sa sela sta ces :) )

Naravno da kukaju kad svi muljaju da ne plate neki porez. Sad su im uterali pa skoro svi moraju u sistem PDV pa moraju i porez na dobit placati a do sada nisu placali skoro nista.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:56 - pre 131 meseci
Interesantno je da naši seljaci neće da unapređuju proizvodnju!
Gledam na National Geographic onaj serijal o farmama pre, za vreme i posle prvog i drugog svetskog rata... Bog te, pa ono što su oni koristili od mera i mehanizacije kod nas nisu ni čuli! A radi se o malim farmama i to pre sto godina! Ovi naši ni hranu ne umeju da spreme kako treba nego se hrane jednolično i nezdravo, uz bogatstvo zdrave i sveže hrane u vrtu iza kuće...

Sećam se kad smo sestra i ja kao mali odlazili u selo moje majke na letnji raspust. Prvi-drugi dan jeli smo ono što nam spreme domaćini. To je bio blagi užas od loše spremljene i kabaste hrane, lepljivog hleba... A onda kad bi moja keva preuzela kuhinju (ujakova žena, domaćica te kuće, jedva je čekala da se oslobodi te bede), to je bio festival ukusa, boja, raznovrsne, zdrave, a i dalje obilne hrane. Ali je ona kao devojčica otišla u grad i tamo naučila kako sve može da se iskombinuje hrana, kako da se ne baca, kako da umesi hrskav, vazdušast hleb... Dakle, sve može bolje samo ako se hoće.

Ovo što pišem je samo ilustracija kako se ne odstupa od stogodišnjih običaja i načina rada, iako su ti isti moji rođaci svakog leta dobijali tromesečni besplatni kurs kuvanja i vođenja kuhinje. A sledećeg raspusta opet zateknemo isto stanje: neukusno, mnogo hrane se baca u pripremi i posle jela (jedino je svinji odgovaralo takvo stanje, dok nije došlo vreme i za nju), štedi se na namirnicama kojih ima u izobilju...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 21:57 - pre 131 meseci
Citat:
knight79
uostalom,ako je to sve tako,na neki nacin lako i jednostavno kako ti tvrdis,zasto vise paora u Srbiji to ne radi u praxi,tj zasto u nasim selima i njivama nema mnogo vise,ne tih "egzoticnih" masina,vec obicnih novih traktora,sejacica,kombajna......nego i dalje dominira IMT mehanizacija stara decenijama?...mislim,lako se to proveri u statistickim podacima koliko nam je stara mehanizacija.......

Zato što ih boli uvo da se cimaju.

Zašto bi prosečan srpski seljak razmišljao o novim tehnologijama ili nedajbože preko interneta se upoznao sa nekima od njih, ili da čak nabavi neku mehanizaciju zlu ne trebalo... Što bi se cimali kad lepo rade sa mehanizacijom i tehnologijom koju im je deda ostavio, a kad im zafali para, onda krenu da fizički ucenjuju ostale građane srbije, blokiraju puteve, i država lepo zavuče ruku u moj i tvoj džep, srpskom seljaku namiri onoliko koliko on smatra da mu pripada i divota... I onda dođe neki ventura da filozofira o anhidrovanom amonijaku.. Ma nek se tera u tri lepe i on i njegov amonijak...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 22:14 - pre 131 meseci
Ma ne,nauci se od tebe stosta.Stvarno.Ajde kazi,posto si ovde u samom poslu u poloprivredi,kako delis seljake.
Sa pocetka teme je i pocela polemika oko kriticne obradive povrsine i 30 ha.Zar nisu seljaci-paori i u Sumadiji,Valjevu,Cacku.
Ispadose svi neradnici,koji nemaju tu kolicinu zemlje.Lako se svodi racunica za velike.Sta je sa ljudima koji imaju 5-10 ha.
U kojoj su oni grupi po tebi.|Za veliki traktor nisu.Kod mene i ne moze da prodje putem.Koja masina se njima isplati.
Kada pricamo o kravama,ispade ispod 20 nemoj ni da pocinjes.Sta ti ljudi treba da rade.Umru?Nestanu?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 22:17 - pre 131 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina
Sta je sa ljudima koji imaju 5-10 ha.U kojoj su oni grupi po tebi.|Za veliki traktor nisu.Kod mene i ne moze da prodje putem.Koja masina se njima isplati.
Kada pricamo o kravama,ispade ispod 20 nemoj ni da pocinjes.Sta ti ljudi treba da rade.Umru?Nestanu?

Oni su u grupi da imaju dve opcije:
a) da dođu do 30-tak hektara bilo kupovinom ili zakupom (što je povoljnija opcija)
ili
b) da rasprodaju to što imaju i bave se nečim drugim

Prosto i jednostavno. Naravno, može neko da životari i sa 5 hektara, da bude više gladan nego sit, ali on nit je poljoprivrednik niti ga treba uzimati za neki primer, kao što ne treba uzeti za primer nekoga ko ima baštu od 2 ara i reći eto on je jadan poljoprivrednik, a ne može da prehrani porodicu od toga. Neke granice treba da postoje, a po meni, donja granica za bavljenje poljoprivredom od koje možeš da živiš sasvim pristojnim životom je 30 hektara.


Napomena: Kad kažem poljoprivreda onda mislim na ratarsku proizvodnju. Sa 5-10 hektara primerno u Šumadiji se može raditi vrhunska povrtlarska proizvodnja.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 22:31 - pre 131 meseci
Citat:
da dođu do 30-tak hektara bilo kupovinom ili zakupom

Kako to mislis.Vinca,Stragari,Knic itd.Te kolicine nema.Svi obradjuju svoje malo sto imaju.

Citat:
da rasprodaju to što imaju i bave se nečim drugim

Ovo je radikalno,pa u nicemu se ne razlikuje od hitlera.
hA JE 2K€ X 5ha o kojima pricamo 10k€.Napravi biznis plan kada si bas tako radikalan.
Mislim da ce od velike koristi biti mnogima,ne mora sada,bilo kad.Evo mene zanima..Ja sam na 3 ha oko kuce imam mozda 1 ha sume i jos rastrkano
4 ha.Ima takvih po srbiji mnogo.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 22:34 - pre 131 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ovo je radikalno,pa u nicemu se ne razlikuje od hitlera.
hA JE 2K€ X 5ha o kojima pricamo 10k€.Napravi biznis plan kada si bas tako radikalan.
Mislim da ce od velike koristi biti mnogima,ne mora sada,bilo kad.Evo mene zanima..Ja sam na 3 ha oko kuce imam mozda 1 ha sume i jos rastrkano
4 ha.Ima takvih po srbiji mnogo.

Sa 10.000 evra mogu da se bave čime god hoće... Mogu recimo privatnu bolnicu da naprave, ili da osnuju aviokompaniju za jeftine letove... Kad im već nije problem da se sa tom lovom bave "poljoprivredom", mogu da se okušaju i u ovim drugim biznisima...

Aj ti meni reci kako moj komšija koji ima baštu od 2 ara, on je poljoprivrednik u duši, kako da dođe do 5 hektara koje ti veleposednici imaju? Koji on traktor da kupi? Ne bi valjalo da čoveku ubijemo san da bude ponosan poljoprivrednik koji će od svog poštenog rada prehraniti celu porodicu.. Šta ima veze što ima samo 2 ara, bitno je da čovek to voli!

Šta tek on da radi ako ne može da živi od poljoprivrede? Ovi veleposednici bar mogu da dobiju 10.000 evra za svoju zemlju, a koliko može moj komšija? 40 evra? šta da radi sa time? Kako da živi od toga?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 22:53 - pre 131 meseci
Ti sto imaju malo zemlje nek se bave povrtarstvom i eto para.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 23:03 - pre 131 meseci
Vec sam napisao ogroman post koji je iz nekog razloga nestao,mrzime da ponovo pisem.Uostalom da ti iskesiram te tvoje hektare.Elem.
Citat:
Kad im već nije problem da se sa tom lovom bave "poljoprivredom", mogu da se okušaju i u ovim drugim biznisima...

Ne,ti si im to vec rasprodao.Bili su poljoprivrednici,a ti si ih gurnuo na ulicu sa svojim fiks idejama.
Sada bez kuce i njiva,imamo novu kolicinu socijalnih slucajeva,zahvaljujuci tebi i slicnim lokatorima.
Ali ne zaboravi,nece ti biti dovoljne sve pare,svoje i sveta da te odbrani od te kriticne mase,gladne,ali ne svojom voljom.!!To mislim i za sebe.
Bice, da ce mo guliti zadnjicu na siljak.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.05.2013. u 23:41 - pre 131 meseci
Pa ako su bili poljoprivrednici i bilo im je dobro, onda super... Ko sam ja da govorim bilo kome kako treba da živi..

Ali ako je neko "poljoprivrednik" koji obrađuje 5 hektara, pa od toga ne može da preživi bez da zavlači ruku u moj džep, i to klasičnim nasilničkim ucenama, e to neće moći... Idi majstore obrći pljeskavice ili lopataj za dnevnicu ako ne znaš ništa drugo, a poljoprivredu prepusti onome ko ume i može time da se bavi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589130 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.