Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593631 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2013. u 00:25 - pre 131 meseci
http://www.balkanmagazin.net/n...oljoprivreda-u-srbiji-i-evropi
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2013. u 07:28 - pre 131 meseci
Citat:
- pa zato američki naučnici zaključuju: Industrijska poljoprivreda je nezdrava za prirodnu sredinu, klimu, naša tela i za ruralnu ekonomiju. (1a)

Ovo izvuceno iz konteksta govori sve po pitanju navijackih,novokompovanih politickih zemljoradnika.
Ali njih to i ne zanima,samo profit i gazi.GLUP narod.
A sad da predjemo na ocenu kredibiliteta novinara koji je pisao posto je to prioritetnije objasniti.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2013. u 08:51 - pre 131 meseci
@gigamg1:
Ovo je neko teško nepismen pisao... Izvlači neke cifre iz zadnjice, bez ikakvog konteksta, i onda ih primenjuje u tekstu kao neko poređenje sa Srbijom...

Na kraju krajeva šta je zaključak? Da je ok da poljoprivrednik ima 5 hektara, da radi koliko god, a da mu onda država nadomiri u kešu onoliko koliko mu treba za normalan život? Sve je to super, ali to se onda zove državno subvencionisani hobi a ne posao.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.06.2013. u 13:22 - pre 131 meseci
Citat:
ventura: @gigamg1:
Ovo je neko teško nepismen pisao... Izvlači neke cifre iz zadnjice, bez ikakvog konteksta, i onda ih primenjuje u tekstu kao neko poređenje sa Srbijom...

Pa pazi, jeste pisac toga teksta u pravu donekle ali to je samo neka teorija kada bi laički posmatrali celu situaciju.
Činjenica je da sa manjim obradivim površinama teško da ćeš preživeti u današnje vreme bez infuzije države u vidu subvencija. Čak i da imaš veći broj sitnijih parcela, opet ćeš teško da se okupiš jer sam utrošak goriva potrošenog u putu je nezanemarljiv. Mnogi gledaju na poljoprivredu kao neku delatnost gde je dosta da se služiš odokativnim metodama i da na osnovu takvog razmišljanja ostvaruješ profit. U neku ruku, naša poljoprivreda je urnisana samim zanemarivanjem i nebrigom oko same proizvodnje jer mnogi kalkulišu tako da minimalno ulože a maksimalno izvuku i onda kada ih takvo razmišljanje u kombinaciji sa raznim malverzacijama sa cenama od strane otkupljivača i prerađivača dovede do tačke gde sami razmišljaju o isplativosti samog posla e tek onda se iz cele te situacije rađa neka vrsta ozlojeđenosti i prebacivanje krivice na druge.
U teoriji, najlepše bi bilo kada bi se sam proces proizvodnje doveo u beskrajni krug gde bi se proizvodi iz jedne grane poljoprivrede iskoristili za pogon druge grane poljoprivrede a sam krajnji profit podelio na ravne časti svima onima koji su učestvovali u proizvodnom procesu ali to bi bilo samo teoretisanje i gubljenje vremena.
Nemoguće je izbegavati industrijski vid poljoprivrede jer samo na takav način je moguće ostvariti profit. Sve ostalo bi bilo gubljenje vremena, živaca i novca. U dobiti bi bila samo neka ideja o pravdi koju imamo u glavi ali od pravde se ne plaća čak ni ovaj internet priključak koji nam pomaže da prosipamo svoje budalaštine širem auditorijumu.
Nemoguće je ne igrati po pravilima tržišta. Još kada se malko zakuva ta situacija sa tržištem, dobijamo današnji problem sa neisplativošću poljoprivrede.
Veliki problem nisu same subvencije. Kada bi cena bila adekvatna, subvencije ne bi bile skoro ni potrebne ali cena zaustavlja sve jer sami političari balansiraju između poljoprivrednika i prosečnog građanina. Znaju da moraju da očuvaju socijalni mir i ne smeju da oslobode tržište jer bi time stvorili potencijalnu opasnost koja bi pretila urušavanjem njihovih položaja. Dosta je pogledati na trenutnu cenu pšenice i trenutnu cenu hleba (kao finalnog proizvoda) i dovoljno je pogledati cenu hleba pre 2 godine i cenu pšenice pre 2 godine. Dosta je pogledati trenutnu cenu otkupa stoke i trenutnu cenu mesa u mesarama i tako dalje i tako dalje. Uopšte, dosta je pogledati cene inputa i cene otkupa. Svake godine inputi idu gore dok otkupna cena stagnira.
Jednostavno, tržište je izmanipulisano. Otkupna cena poljoprivrednih proizvoda ne prati cenu finalnih proizvoda jer i politika igra svoju ulogu u tome time što ne želi da stvara socijalni nemir dižući cene osnovnih namirnica a sa druge strane ne želi da se zameri prerađivačkom lobiju koji svoje proizvode plasira po ceni koja premašuje dupliranu cenu osnovnih sirovina. Prosečnom građaninu se pruži prilika da osnovne namirnice kupi po ceni koja je koliko-toliko pristupačna za njegovu sitnu platu a poljoprivredniku se baci neka crkavica od subvencije čisto onako da mu zamaže oči.
Situacija je takva kakva jeste i poljoprivreda nije usamljena grana tu. Kriva je pohlepa i alavost kako određenog broja proizvođača koji primorani lošim stanjem u džepu štede na inputima i mehanizaciji u cilju uštede tako i pohlepa i alavost političara i prerađivača koji od jednog mandata žele da obezbede svoje unuke ili da za kratko vreme postanu bogataši.
Začarani krug u kome se gubi srednja klasa u jazu koji se produbljuje između bogatih i siromašnih.
Svi to znamo i apsurdno bi bilo dalje o tome raspravljati kako u kontekstu poljoprivrede tako i u kontekstu bilo kakve druge delatnosti.
Teoretisanje može dovesti samo do pogoršanja situacije. Volja i snaga jedino mogu da nas izvuku iz ovakve sitacije a složićemo se, to nam je u deficitu.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2013. u 00:06 - pre 131 meseci
@gigamg1:
Slažemo se u potpunosti.

Pšenica je tu najbolji pokazatelj kao što si rekao, ali isto tako dobar pokazatelj je i činjenica da pšenicu seje samo onaj ko mora... Cenim da je pitanje trenutka kada će hleb koštati onoliko koliko država kaže, ali da li će ga biti na rafovima to je druga stvar...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja01.07.2013. u 12:14 - pre 131 meseci
Inače kad smo već kod GMO na susednoj temi, na terenu je situacija sa diabrotikom katastrofalna... Pojavila se mesec dana ranije nego što je obično, i u enormnim količinama zbog dve blage zime...

Mi trenutno imamo 1-2% poleganja zbog toga, ali pitanje je kako će se to sve odvijati... Zaštita pončom nas je koštala 80 evra po hektaru, a sada se svi prave grbavi... Semenari prebacuju odgovornost na bayer, bayer prebacuje da semenari nisu dobro objasnili (semenari inače tvrde da je poncho totalna zaštita), i tako u krug... Ajde doduše nama je poleglo samo 1-2%, a ovima koji nisu tretirali pončom je poleglo 80-90%, ali opet tek smo na početku sezone i tek treba da ide igranka...

Gledam sada da odradimo zaštitu iz aviona jer drugačije se ne može prići, ali i pored svih problema sa pčelarima (taj insekticid je štetan i za pčele), i da uspemo da dobijemo odobrenje od ministarstva da zaprašujemo, ta zaštita traje 4 dana i bube vetar donese sa susednih parcela i opet si na početku...

Jedino praktično rešenje za ovaj problem je isključivo GMO, jer GMO biljke imaju neke enzime koji ubijaju te bube... Drugo rešenje je da svi prestanu da seju kukuruz dok se dijabrotika ne istrebi, što je malo teže izvesti...


BTW, ovo je kukuruz kod mene, sejan 29. Aprila, fotkano pre 4 dana:


Inače "suvo" ratarenje je u pitanju, parcela nije pod pivotom, ali u ovoj godini je to do sada bilo nebitno :)
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 01:24 - pre 131 meseci
Velika je zbrka u domaćoj poljoprivredi i svi su u pravu a opet niko nije u pravu.
Mišljenja sam da treba udariti na državu pšenicom. Minimalno uložiti (i to samo ko hoće da je seje) i to sejati samo sopstveno seme iz reprodukcije. Taman toliko da se oseti par godina kako je to kada semenske kuce dobiju šamar zbog svoje alavosti a prerađivačka industrija dobije mesto koje zaslužuje. Verujem da bi i cena skočila.
Gadno je sada onima koji su maksimalan trud uložili oko nje i maksimalno ispoštovali sve mere da bi dobili dobar prinos jer dele istu sudbinu sa onima koji su "ladili dupe" i pravili se pametni izbegavajući svaki trud i ulaganje koje su mogli. Ovi prvi nemaju neki profit od svojih ulaganja i kukaju dok ovi drugi imaju čist gubitak i povrh svega komentarišu prinose prvih kao "nemoguće" i nazivaju ih lažovima. Jadno je što otkupna cena još nije formirana iako je žetva u jeku.

@ventura
Nebitno je jer je prirodni zalivni sistem odradio svoje. U nekim krajevima čak i previše.
Tvoj gubitak je mislim čak i veći od ostalih proizvođača kukuruza jer tebi silaža igra glavnu ulogu a samo poleganja utiče loše na kvalitet stabla. Koliko se sećam, pončo u početnoj fazi čuva od žičnjaka i sličnih štetočina dok kasnije ulazi u samu biljku i dalje je štiti od diabrotike. Neko je tu zakazao.
Zeznuta je situacija sa diabrotikom. Mišljenja su pomešana. Neki govore da je plodored donekle zaustavlja, neki govore da je tretiranje semena dovoljno, neki misle da će je insekticidi proterati, neki se čak bore protiv nje paljenjem žetvenih ostataka ali jedno je sigurno, nedorasla je domaća poljoprivreda tome problemu. Ponajviše kumuje tu i stavka da ta bubica nosi etiketu "imported" pa je u tome i veća muka jer nedovoljno je znanje o njoj. Budi veoma srećan ako su vlasnici susednih parcela makar tretirali seme starom metodom ručnog "furadanisanja" jer dosta njih želi da uštedi hiljadarku po setvenoj jedinici kupujući netretirano seme a čak ni taj stari metod tretiranja ne koriste.

GMO u tvome slučaju ne igra neku ulogu koju su mu kojekakvi rekla-kazala novopečeni stručnjaci sa diplomama na spinovanim vestima dodelili jer koliko sam razumeo tvoja delatnost je iskorišćenje energije iz organskog materijala.
Ako ti taj silažni kukuruz koristiš samo iz potrebe iskorišćenja energije bez proizvodnje sirovine ili gotovog proizvoda (konvencionalna poljoprivreda) koji bi bio namenjen za ljudsku ili životinjsku konzumaciju onda ne postoji argument koji bi bio dovoljno jak da ti zabrani korišćenje gmo hibrida. Ako ti iskoristiš takvu silažu za proizvodnju energije a ostatak kao organsko đubrivo (kompost) onda tu nema šta da se polemiše o gmo jer tvoj krug je zatvoren i štetni efekti gmo organizama su izolovani.
Ispravi me ako grešim.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 10:27 - pre 131 meseci
Citat:
gigamg1: Velika je zbrka u domaćoj poljoprivredi i svi su u pravu a opet niko nije u pravu.
Mišljenja sam da treba udariti na državu pšenicom. Minimalno uložiti (i to samo ko hoće da je seje) i to sejati samo sopstveno seme iz reprodukcije. Taman toliko da se oseti par godina kako je to kada semenske kuce dobiju šamar zbog svoje alavosti a prerađivačka industrija dobije mesto koje zaslužuje. Verujem da bi i cena skočila.
Gadno je sada onima koji su maksimalan trud uložili oko nje i maksimalno ispoštovali sve mere da bi dobili dobar prinos jer dele istu sudbinu sa onima koji su "ladili dupe" i pravili se pametni izbegavajući svaki trud i ulaganje koje su mogli. Ovi prvi nemaju neki profit od svojih ulaganja i kukaju dok ovi drugi imaju čist gubitak i povrh svega komentarišu prinose prvih kao "nemoguće" i nazivaju ih lažovima. Jadno je što otkupna cena još nije formirana iako je žetva u jeku.

Država ima jednu vrlo konfuznu politiku što se tiče poljoprivrede, odnosno kontrolisanja cene pšenice (odnosno brašna, odnosno hleba).

Država ne može na duži period efikasno da kontroliše cene, i to je neodrživo. Država bi tu trebalo da odigra ulogu nekog buffera sa robnim rezervama, da one ispeglaju te cikluse u poljoprivrendoj proizvodnji, pa tako kad se desi sušna godina i cena skoči drastično, država tada reaguje sa robnim rezervama da cenu održi na nekom nivou, a kada je godina dobra a cene niske onda te iste robne rezerve da napuni i to je to..

Međutim šta se dešava, te robne rezerve su postale još jedan instrument za kriminalne radnje, kao i sve ostalo, jer gde je logika da država popunjava robne rezerve prošle godine, kada je bila nenormalna suša, prinosi podbacili po 50-60%, i oni plaćaju kukuruz po 29 dinara za robne rezerve, a ove godine ne verujem da će kukuruz biti više od 18-19 dinara ako godina nastavi ovako dobro sa kišom kako je krenula.

Citat:
gigamg1
Tvoj gubitak je mislim čak i veći od ostalih proizvođača kukuruza jer tebi silaža igra glavnu ulogu a samo poleganja utiče loše na kvalitet stabla. Koliko se sećam, pončo u početnoj fazi čuva od žičnjaka i sličnih štetočina dok kasnije ulazi u samu biljku i dalje je štiti od diabrotike. Neko je tu zakazao.
Zeznuta je situacija sa diabrotikom. Mišljenja su pomešana. Neki govore da je plodored donekle zaustavlja, neki govore da je tretiranje semena dovoljno, neki misle da će je insekticidi proterati, neki se čak bore protiv nje paljenjem žetvenih ostataka ali jedno je sigurno, nedorasla je domaća poljoprivreda tome problemu. Ponajviše kumuje tu i stavka da ta bubica nosi etiketu "imported" pa je u tome i veća muka jer nedovoljno je znanje o njoj. Budi veoma srećan ako su vlasnici susednih parcela makar tretirali seme starom metodom ručnog "furadanisanja" jer dosta njih želi da uštedi hiljadarku po setvenoj jedinici kupujući netretirano seme a čak ni taj stari metod tretiranja ne koriste.

Mislim da što se tiče dijabrotike to da li su komšije radile zaštitu ili nisu cenim da ne igra veliku ulogu, jer kako ovi moji kažu ta buba može za jedan dan da pređe 5 kilometara nošena vetrom (a vetar tamo duva non-stop), tako da je ta dijabrotika problem na nivou cele države i regiona, a ne samo na nivou jednog proizvođača.

Juče smo pričali sa ovima što rade prskanje iz aviona, cene su stvarno niske (1100 din/hektar), dnevno mogu da urade oko 1000 hektara, i to sve štima.. Međutim ako mi krenemo da prskamo tim nekim insekticidom koji deluje na imago, to znači da ćemo potamaniti i sve pčele u krugu od 3 kilometra od naših parcela ako pčelari ne sklone ili ne pokriju košnice... Sad, ovi iz JAT-ove privredne avijacije tvrde da smo mi samo dužni da istaknemo obaveštenje par dana unapred, a pčelari moraju sami da reaguju da rade šta god treba jer je to njihov posao, što u principu i ima smisla, ali ipak to još proveravam i sa opštinom i sa inspekcijama... Na kraju krajeva ne bih da me spopadnu okolni pčelari sa raznoraznim tužbama, a sa druge strane nemam nameru da dopustim mi propadne 200 vagona zrna, zbog nečijih 100 košnica...

Citat:
gigamg1
GMO u tvome slučaju ne igra neku ulogu koju su mu kojekakvi rekla-kazala novopečeni stručnjaci sa diplomama na spinovanim vestima dodelili jer koliko sam razumeo tvoja delatnost je iskorišćenje energije iz organskog materijala.
Ako ti taj silažni kukuruz koristiš samo iz potrebe iskorišćenja energije bez proizvodnje sirovine ili gotovog proizvoda (konvencionalna poljoprivreda) koji bi bio namenjen za ljudsku ili životinjsku konzumaciju onda ne postoji argument koji bi bio dovoljno jak da ti zabrani korišćenje gmo hibrida. Ako ti iskoristiš takvu silažu za proizvodnju energije a ostatak kao organsko đubrivo (kompost) onda tu nema šta da se polemiše o gmo jer tvoj krug je zatvoren i štetni efekti gmo organizama su izolovani.
Ispravi me ako grešim.

To je tačno, i mislim da bi to bio veliki potencijal za energetiku zemlje. Sa GMO ne moraš da vodiš računa o plodoredu, uzmeš jednu parcelu i samo rokaš kukuruz iz godine u godinu. Sa 1 hektara se može dobiti 27724 kWh struje godišnje ili 7260m3 čistog metana. Ono što je interesantno je da biogas elektrana može da gura i čist metan u gasovod (u Nemačkoj većina biogas elektrana to i radi), u tom slučaju cena sirovine za 1 kubik metana je nekih 15-20 centi.. Dodaj još 10 centi za amortizaciju i profit elektrane i imaš cenu prirodnog gasa koja je jeftinija nego tržišna, a uz sve to nisi energetski nezavisan od Rusije ili koga već, i imaš obnovljivi izvor, nemaš zagađenja i sve te fazone...

Ali ko će u Srbiji da se zanima sa nekim dugoročnim planovima, kad ovde ministar na stručnom panelu izjavi da u prethodnom periodu nije bilo investicija u obnovljive izvore, i da će oni da podstaknu taj sektor i privuku nove investicije tako što će da smanje podsticaje za 15%!

 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 11:25 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:... Na kraju krajeva ne bih da me spopadnu okolni pčelari sa raznoraznim tužbama, a sa druge strane nemam nameru da dopustim mi propadne 200 vagona zrna, zbog nečijih 100 košnica...


Moze li tacna lokacija planiranog zaprasivanja(moze i na PM) posto je kolega odvezao pcele u juzni banat na suncokret?
Blizu Plandista je on ostavio pcele...

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 11:36 - pre 131 meseci
Ne brini, ako bude zaprašivanja, biće svi obavešteni bar 5 dana unapred.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 12:13 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:
Država ima jednu vrlo konfuznu politiku što se tiče poljoprivrede, odnosno kontrolisanja cene pšenice (odnosno brašna, odnosno hleba).

Država ne može na duži period efikasno da kontroliše cene, i to je neodrživo. Država bi tu trebalo da odigra ulogu nekog buffera sa robnim rezervama, da one ispeglaju te cikluse u poljoprivrendoj proizvodnji, pa tako kad se desi sušna godina i cena skoči drastično, država tada reaguje sa robnim rezervama da cenu održi na nekom nivou, a kada je godina dobra a cene niske onda te iste robne rezerve da napuni i to je to..

Međutim šta se dešava, te robne rezerve su postale još jedan instrument za kriminalne radnje, kao i sve ostalo, jer gde je logika da država popunjava robne rezerve prošle godine, kada je bila nenormalna suša, prinosi podbacili po 50-60%, i oni plaćaju kukuruz po 29 dinara za robne rezerve, a ove godine ne verujem da će kukuruz biti više od 18-19 dinara ako godina nastavi ovako dobro sa kišom kako je krenula.

Pa to u suštini i jeste zamisao celog tog aparata.
Slažem se sa tim da država treba da služi samo nužni buffer i da uskače jedino kada je stanje kritično. TO bi bilo sasvim dovoljno da je sve u redu kao što nije...
Problem je što država Srbija nije jedina u tome poslu jer sve države kontrolišu tržište (iako ne priznaju to). Tržište nije slobodno.
Da su pametni, mogli su intervenisati oko otkupne cene umesto što su obećali kojekakve subvencije. Ovako su zakuvali situaciju i stvorili veliki problem jer cena pšenice još nije formirana a subvencije i refrakcija za gorivo namenjeno za prolećne radove još nije isplaćena velikoj većini.
Time su primorali one kojima treba novac da prodaju svoju pšenicu po početnoj ceni od 17din što je debeli minus ako se izračunaju inputi. Duplo veći prinos od rekordnog bi jedino tu pomogao što je teško moguće čak i u najluđim snovima.


Ugovori datum tretiranja sa avijacijom i istakni u okolnim selima najmanje nedelju dana ranije da će biti obavljeno tretiranje iz vazduha.
To bi bilo dovoljno jer čak i opštinari raznorazni tako rade pre zaprašivanja protiv komaraca. Ne možeš ti sada ići od pčela do pčelara i govoriti svakome da treba da zaštiti pčele.

Evo, ovde su neke brojke sa tabelama u kojima je prikazan rast cena inputa i tromost cene otkupa. http://www.agroservis.rs/o-psenici-u-racunici-na-njivi

[Ovu poruku je menjao gigamg1 dana 02.07.2013. u 16:56 GMT+1]
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 17:37 - pre 131 meseci
Ventura, nisam siguran koliko bi ti GM kukuruz pomogao oko zlatice! Bar prema prici farmera iz Ajove, tamo se vec pojavila ona koja je rezistentna na Bt hibrid! I to samo posle nekoliko godina sejanja. Doduse oni o plodoredu ne vode mnogo racuna, ali se zato nje resavaju tako sto prskaju koristeci one visoko-gazne traktore sa hidraulikom za podizanje tockova, tako da prskanje vrse sa visine od 2,5 do 3 metra. Kazu da jedino tako uspevaju sa njom da se izbore. Doduse, nisam pitao koji tacno pesticid koriste za tu bubestiju...

Inace, kod mene je nema. Bar ne jos uvek. Videcemo da li ce "izmileti" nesto kasnije. Setkao sam danas po kukuruzima i trazio ali ne videh je bas nigde!

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22537837

Oni inace koriste ovo:


Doduse, ne znam kolika je cena prskanja iz vazduha (iznajmljivanje aviona itd) + bes pcelara jer masa njih upravo boravi sad po Vojvodini pored suncokreta... mislim da je obzirom na tvoju kolicinu hektara ova masinica jako isplativa sta god da sejes!

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 18:34 - pre 131 meseci
Citat:
FoghornLeghorn
Oni inace koriste ovo:


Doduse, ne znam kolika je cena prskanja iz vazduha (iznajmljivanje aviona itd) + bes pcelara jer masa njih upravo boravi sad po Vojvodini pored suncokreta... mislim da je obzirom na tvoju kolicinu hektara ova masinica jako isplativa sta god da sejes!

Ova mašinica je već u pipelineu za nabavku za iduću godinu, i to Hagie STS12, koji pored klirensa od 185cm ima i ulagače za tečno đubrivo





Međutim ova aplikacija iz aviona me iznenadila koliko je jeftina (1100 dinara po hektaru), a videćemo koliko je precizna... U svakom slučaju pored insekticida ćemo dodati i neke mikroelemente za prihranu kad već prskamo da kukuruz bude još bolji.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 18:59 - pre 131 meseci
''1100 dinara po hektaru'' bas jeftino! da nisu nulu zaboravili :-) mozda je to cena po jednom preletu!

[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 02.07.2013. u 20:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 19:19 - pre 131 meseci
^ bas jeftino, koliko je minimum?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja02.07.2013. u 19:59 - pre 131 meseci
Minimuma nema, ali ako se radi manje od 200 hektara onda se plaća i dolet do lokacije, u mom slučaju nekih 25-30 hiljada.

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja05.07.2013. u 07:51 - pre 131 meseci
Citat:
ventura:
@gigamg1:
Ovo je neko teško nepismen pisao... Izvlači neke cifre iz zadnjice, bez ikakvog konteksta, i onda ih primenjuje u tekstu kao neko poređenje sa Srbijom...

Na kraju krajeva šta je zaključak? Da je ok da poljoprivrednik ima 5 hektara, da radi koliko god, a da mu onda država nadomiri u kešu onoliko koliko mu treba za normalan život? Sve je to super, ali to se onda zove državno subvencionisani hobi a ne posao.


a zasto je ovo neko "nepismen" napisao?.....zato sto se ne slaze sa tvojim misljenjem?.....inace,cifre nisu iz zadnjice,nego su to statisticki podaci....da li ti imas neke drugacije cifre o velicini polj gazdinstava u evropi i odakle si ih izvukao?........iz PREDNJICE?

http://www.balkanmagazin.net/n...oljoprivreda-u-srbiji-i-evropi


npr ovaj citat iz tog texta je potpuno tacan:

"Skoro polovina poljoprivrednih gazdinstava u EU je mali posed, velicine ispod jedne ESU jedinice (45% od ukupnog broja ili 6,4 miliona malih gazdinstava - naspram 7,3 miliona komercijalnih gazdinstava)!"

i ako je takvo stanje u evropi,gde si i sam napisao da se posed sa 10 stabala nekog drveta registruje kao poljoprivredno gazdinstvo i subvencionise,zasto ne bi bilo ok da poljoprivrednik sa 5 hektara u Srbiji dobija subvencije?.........a mi tezimo ka toj istoj evropi,pre neki dan smo dobili zeleno svetlo...:)

btw,sta je za tebe NORMALAN ZIVOT,za sta mislis da 5 ha nije dovoljno?.......tj,da vidimo koliko para na godisnjem nivou,neko treba da zaradi da bi,po tebi,NORMALNO ziveo......a onda cemo da vidimo,na osnovu stanja u poljoprivredi i visini prosecne plate,koliko to ljudi u Srbiji,po tvojim parametrima NORMALNO zivi....:)






 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+373 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja05.07.2013. u 10:03 - pre 131 meseci
@knight79 Ispravi me ako gresim, ali nigde ne pise da je u gradjanima EU to primarni izvor prihoda, ili sam ja to mozda prevideo?
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja05.07.2013. u 11:02 - pre 131 meseci
onaj text o poljoprivredi se ni ne bavi time kome je i sta primarni izvor prihoda u EU........tj,ne spominju se oni podaci u tom kontekstu,vec je samo statisticki navedeno kolika je velicina u hektarima poljoprivrednih gazdinstava.....i dati su mnogi izvori na kraju texta

pretpostavljam da ima raznih slucajeva u praksi,bas kao i ovde u Srbiji......tj nekome je obrada 5-10 ha zemlje dopunski izvor prihoda,a nekome je primarni...

ali svejedno,bas me zanimaju gledista i shvatanja ljudi,narocito Venture,koliko je para danas u Srbiji na godisnjem nivou potrebno za normalan zivot.....(koji se po Venturi ne moze priustiti obradom samo 5 ha zemlje)....i kako sam spomenuo,na osnovu celokupnog stanja u srpskoj privredi,poljoprivredi,visini prosecne plate i drugih statistickih podataka mozemo onda videti koliko to Srba zivi NORMALNIM zivotom...:)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja05.07.2013. u 11:09 - pre 131 meseci
Oko 20K eur neto za minimum pristojnosti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593631 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.