Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593559 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 13:33 - pre 130 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Ventura hoces reci da se kod nas stvari malo pokrecu sa mrtve tacke? Da nesto ide u pravilnom smeru i na bolje?


he,pa pitanje je sa cijeg gledista se stvari pokrecu sa mrtve tacke.....tj,da li nesto ide u pravilnom smeru ili ne

npr sigurno nisu isti interesi i potrebe one spominjane stoke koja je u zadnjih 10ak godina prisvojila stotine hektara zemlje(njih ima mozda nekoliko stotina/hiljada u Srbiji) i onih vlasnika prosecnog gazdinstva velicine 4-5 hektara,kojih ima na desetine hiljada....

ja sumnjam da ce taj novi zakon,ako se ikada i donese,da promeni nesto sustinski...iz prostog razloga,zato sto je stoka finasijer stranaka na vlasti(bilo kojih),ili su bar klasicni dupeuvlakaci.......i onda se nadaju da koja god stranka bude na vlasti,imaju zastitu u svom "poslu" (tj pljacki i iskoriscavanju drzavne zemlje)

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 13:37 - pre 130 meseci
btw,informacija iz prve ruke,u juznom banatu proslogodisnji kukuruz se otkupljuje za oko 19 din/kg...(sto izadje 190000 din za "vagon" kukuruza),a spekulise se da ce se za par meseci ovogodisnji kukuruz placati svega 15 din/kg......

eto,ko pravi neke kalkulacije neka uzme ovo u obzir,pa ce videti kako fantasticne zarade ostvaruju srpski(banatski) paori....tj u nedoumici su da li da prodaju kukuruz po ovoj jadnoj ceni,ili da cekaju jos jadniju cenu(zapravo,jadni se nadaju da ce cena biti veca).........
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 14:05 - pre 130 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Ventura hoces reci da se kod nas stvari malo pokrecu sa mrtve tacke? Da nesto ide u pravilnom smeru i na bolje?


Ako budemo vredno radili 20+ godina za 200 e.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 14:06 - pre 130 meseci
Citat:
knight79: btw,informacija iz prve ruke,u juznom banatu proslogodisnji kukuruz se otkupljuje za oko 19 din/kg...(sto izadje 190000 din za "vagon" kukuruza),a spekulise se da ce se za par meseci ovogodisnji kukuruz placati svega 15 din/kg......

eto,ko pravi neke kalkulacije neka uzme ovo u obzir,pa ce videti kako fantasticne zarade ostvaruju srpski(banatski) paori....tj u nedoumici su da li da prodaju kukuruz po ovoj jadnoj ceni,ili da cekaju jos jadniju cenu(zapravo,jadni se nadaju da ce cena biti veca).........

19 dinara je sasvim ok cena za kukuruz, čak i 15 dinara je solidna cena.

Meni lično bi bilo super da i ove godine kukuruz prodam po 27 dinara kao i prošle godine kada je suša sve potamanila, ali prošle godine sam ja imao navodnjavanje a ove godine je prošle nedelje sistem uključen po prvi put. U nekoj dobroj godini poput ove, sasvim je realno da je kukuruz 15-20 dinara, jer čak i sa tom cenom, profit je vrlo solidan.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 14:27 - pre 130 meseci
Ja sam se sa ocem se zanimao malo oko psenice,posto je on dosta iskusniji. Na povrsini od oko 67 ara,prihod je negde izmedju 2,9 i 3t sto dodje negde oko 4,4t po hektaru. Na jednoj parceli od 20 ara je psenica dosta porasla i vetar je zeznuo,poljubila je zemlju i zato je prosecni prihod manji

E sad,pratio sam ulaganja. Uracunao sam potrosenu naftu,djubrivo,kombajn (120din/ar),psenicu od prosle godine koja je bila seme za ove njive i nju sam po ceni od 20 din racunao i ukupno je ulozeno oko 18000 za ovih 67 ara. E sad pametnjakovici neka racunaju. 2,9t po ceni od mizernih 18 din je oko 52000,znaci dobitak je 34000 na ulozenih 18,sa 3 dana rada sve ukupno
Naftu i djubrivo smo kupovali po trzisnim cenama,jer nemamo prijavljeno gazdinstvo. Da sam i to kupovao po povlascenim cenama bilo bi jos bolje
Inace sistem rada je bio ovakav: u jesen priprema zemljista i rucno sadjenje (imitiranje ciklona ),zatim rucno bacanje djubriva i jula meseca zetva

Hocu reci da su ove parcele radjene sa minimalnim trudom i ulaganjem i vidite koliko se isplati. Cak ni vecina njiva nisu moje,vec ih uzimam gratis samo da ljudima ne stoje.

Naravno nismo prodali po ovoj ceni,cekamo da cena jos malo skoci pa ce onda biti trgovine. Jos ako ubodem cenu od 22 dinara to je zarada 2,5:1 za par dana posla.

I posle ce me neko ubedjivati da se ne isplati

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 14:31 - pre 130 meseci
sasvim je ok cena kada bi imali prinos od 8-10 tona.....

ali posto to ima samo u tvojim racunicama(posto OBICNI paori(tj velika vecina ratara) imaju dosta manje prinosa),za njih je cena vise nego jadna......kada se uzme u obzir koliko su ulozili,koliko kosta nafta,seme,otrovi i sav ostali repromaterijal....
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 15:06 - pre 130 meseci
Pa da odemo delom na prvu stranu drugi post,naravno VENTURE,

Citat:
Sa jednog hektara u suvom ratarenju, ako nisu primenjivane pune mere, i ako nije baš vođeno mnogo računa morao bi u suvom ratarenju da skine oko 8-9 tona u zrnu. Da odmah proda to zrno uz najnižu cenu, bez da pravi ikakve kalkulacije sa silosima, ove godine je mogao da dobije 160 evra po toni (ove godine je cena bila još i niska, prošle godine je mogao dobiti 240 evra po toni), to je dakle prihod od 1360 evra po hektaru.


A nova prica,da ne ulazimo u racunice je,,,,
Citat:
dinara je sasvim ok cena za kukuruz, čak i 15 dinara je solidna cena.


Pa sta bi sa onih 27 dinara, pa 18 i sve nize,i to prre samo godinu dana.

I ponovo da prezivamo u temi mahinaciju i nestabilnost otkupa jer banda kroji politiku,kao i sa malinarima i ove godine.

Dokle vise sita?!!!!!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 15:07 - pre 130 meseci
Citat:
knight79: sasvim je ok cena kada bi imali prinos od 8-10 tona.....

ali posto to ima samo u tvojim racunicama(posto OBICNI paori(tj velika vecina ratara) imaju dosta manje prinosa),za njih je cena vise nego jadna......kada se uzme u obzir koliko su ulozili,koliko kosta nafta,seme,otrovi i sav ostali repromaterijal....

Prinos je u direktnoj korelaciji sa ulaganjem. Sigurno da ne može neki tamo paor koji baci 80kg azota da ima isti prinos kao i ja kad bacim 400kg. Ja sa ulaganjem od 1400 evra po hektaru ove godine očekujem 16 tona prinosa, a sledeće očekujem da ćemo da jurimo genetski potencijal od 18-22 tone ako nas vreme posluži kao ove godine.

Sa druge strane imaš paora koji uloži 400-500-600 evra po hektaru i on dobije 5-6-7 tona, ali je on opet na istom što se tiče ulaganja i dobiti, samo što mu je bruto dobit manja u odnosu na fiksni broj hektara.

Eno pogledaj onaj poljoinfo forum, i videćeš da su prinosi u nekoj normalnoj godini (da nije ekstrem kao prošla) nekih 10-11 tona kukuruza po hektaru kod onih koji se time ozbiljno bave (ozbiljno u smislu da im je to vrlo važan izvor prihoda, a ne hobi kojim ućare nešto sa strane).

Citat:
Lavlja_Jazbina:
Pa sta bi sa onih 27 dinara,i to prre samo godinu dana.

Iponovo da prezivamo u temi mahinaciju i nestabilnost otkupa jer banda kroji politiku,kao i sa malinarima i ove godine.

Dokle vise sita?!!!!!

Kakva bre mahinacija i nestabilnost otkupa?!?

Pa kakva je bila prošla godina? Prošle godine jedna kap kiše nije pala u Vojvodini od polovine maja do 7. avgusta. O čemu mi pričamo? Prošla godina je bila meteorološki ekstrem koji se dešava jednom u par decenija, pri čemu su prinosi bili desetkovani čak i pod navodnjavanjem (džaba voda kad vreo vetar skuva biljku), i normalno je za očekivati da će cena da skoči zbog toga.

Ova godina je maltene idealna za kukuruz, ja sam zalivni sistem upalio tek prošle nedelje (polovina JULA), svi će da se useru od prinosa, i šta onda? da isto bude cena 27 dinara? Dobro si naveo primer malinara, pošto bi svi oni da malina košta 2.5 evra kao kad je niko živ nije uzgajao, a sad kad je ima na sve strane, e sad im naravno cena ne odgovara.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 15:16 - pre 130 meseci
Evo i grafikona sa cenama, fluktuacija cena nije nikakvo čudo i uglavnom je u korelaciji sa vremenskim uslovima na globalnom tržištu


http://www.proberza.co.rs/graph/kukuruz/
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 15:37 - pre 130 meseci
Dobro,ali ja hocu da kazem da si u susnoj godini izvodio kalkulacije.
A kao drugo,sta ce mo sa pokradenim robnim rezervama,sa niskom cenom da ih ponovo punimo?!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 16:05 - pre 130 meseci
Ta kalkulacija koju si citirao je sa prinosom od 8.5 tona i cenom od 160 evra. :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 18:07 - pre 130 meseci
BTW, Lave, pogledaj situaciju od danas

Kukuruz, suvo ratarenje


oplodnja u suvom


Kukuruz, navodnjavanje



Sirak, u navodnjavanju, postrvna setva 20. Jun!!
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 18:57 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
knight79: sasvim je ok cena kada bi imali prinos od 8-10 tona.....

ali posto to ima samo u tvojim racunicama(posto OBICNI paori(tj velika vecina ratara) imaju dosta manje prinosa),za njih je cena vise nego jadna......kada se uzme u obzir koliko su ulozili,koliko kosta nafta,seme,otrovi i sav ostali repromaterijal....

Prinos je u direktnoj korelaciji sa ulaganjem. Sigurno da ne može neki tamo paor koji baci 80kg azota da ima isti prinos kao i ja kad bacim 400kg. Ja sa ulaganjem od 1400 evra po hektaru ove godine očekujem 16 tona prinosa, a sledeće očekujem da ćemo da jurimo genetski potencijal od 18-22 tone ako nas vreme posluži kao ove godine.

Sa druge strane imaš paora koji uloži 400-500-600 evra po hektaru i on dobije 5-6-7 tona, ali je on opet na istom što se tiče ulaganja i dobiti, samo što mu je bruto dobit manja u odnosu na fiksni broj hektara.

Eno pogledaj onaj poljoinfo forum, i videćeš da su prinosi u nekoj normalnoj godini (da nije ekstrem kao prošla) nekih 10-11 tona kukuruza po hektaru kod onih koji se time ozbiljno bave (ozbiljno u smislu da im je to vrlo važan izvor prihoda, a ne hobi kojim ućare nešto sa strane).


ali onda bi bilo pozeljno da ti ovde uvek pricas(tj pises) u svoje licno ime,i da opisujes licno svoja iskustva i rezultate......jer je besmisleno da pokusavas da izvodis neke racunice i situacije da (skoro) svi paori i ratari imaju istu ili bar slicnu situaciju kao ti....

i opet se vracamo na pitanje para...tamo neki paor koji baci 80kg azota ne baca toliko zato sto mu je ta cifra 80 hobi,nego zato sto ima toliko para(ili ima malo vise,pa pokusava da ustedi).....SVAKO(ili bar vecina paora) bi bacio 300-400-500 kg da mu finansijske prilike dozvoljavaju........i sta znaci u praksi to "ozbiljno se bave vaznim izvorom prihoda"?..........ispada da to znaci koliko para imaju da uloze u taj posao.......ako neko nema silne hiljade eura da ulozi,on se ne bavi ozbiljno,a onaj ko ima taj se bavi ozbiljno......(?!)

tebi je to ocigledno tesko da ukapiras da mnogim paorima par desetina hiljada eura kao obrtna sredstva(i kao sredstva za kupovinu zemlje,mehanizacije) deluje nedostizno kao naucna fantastika,ali zaista je tako u praksi u ovoj nasoj jadnoj i siromasnoj Srbiji......(btw ja definitivno mislim da se ti zajebawas i ne verujem ti za neke stvari koje pises,ali nije ni bitno)

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 19:37 - pre 130 meseci
Citat:
knight79: i opet se vracamo na pitanje para...tamo neki paor koji baci 80kg azota ne baca toliko zato sto mu je ta cifra 80 hobi,nego zato sto ima toliko para(ili ima malo vise,pa pokusava da ustedi).....SVAKO(ili bar vecina paora) bi bacio 300-400-500 kg da mu finansijske prilike dozvoljavaju........i sta znaci u praksi to "ozbiljno se bave vaznim izvorom prihoda"?..........ispada da to znaci koliko para imaju da uloze u taj posao.......ako neko nema silne hiljade eura da ulozi,on se ne bavi ozbiljno,a onaj ko ima taj se bavi ozbiljno......(?!)

I opet se vraćamo na onu moju priču da paorima novac nije problem.

Nema novca za repromaterijal? Svaki dobavljač će mu prodati robu sa valutom plaćanja u oktobru. Da li će biti skuplje? Pa sigurno, ali bi ga jednako ili čak i više koštalo da uzme od banke kredit za obrtna sredstva pa da plaća kamatu. Dakle, treba mu 500kg đubriva po hektaru, nema problema.

Mehanizacija? Pa za to tek se dobija kredit/lizing na dobar dan, pogotovo ako se neko već generacijama bavi poljoprivredom.

Bespovratna sredstva, pomoći, subvencije, grantovi? Sve to postoji i za malog poljoprivrednika uopšte nije beznačajno. Ali niko ga neće uhvatiti za ruku i odvesti do banke da mu da pare, to ipak mora sam da uradi.



Problem Srpskog seljaka/paora/poljoprivrednika nije nedostatak novca već nedostatak znanja i volje da nešto promeni na bolje.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 20:09 - pre 130 meseci
pa dobro covece,ajde da ostavimo po strani te banke,racunice itd,itd nego kazi mi da li ti nekada prolazis kroz sela Srbije,Vojvodine?

kakav utisak imas kada prodjes kroz neki tamo Seleus,Dobricu,Kozjak,Samos,Jarkovac(u juznom banatu) i da ne nabrajam dalje severni banat,backu itd.........da li ti se cini da ta sela prosto stare tj mladi ljudi odlaze odatle,mala deca se ne radjaju,da kuce,ljudi,masine i traktori izgledaju vrlo staro,potroseno i skromno (da ne kazem siromasno i jadno)?

mislim,ako primecujes takve znake,prosto je nemoguce ne doci do zakljucka da tu ne zive ljudi koji "plivaju u parama" i koji extremno dobro zaradjuju od te zemlje koju obradjuju generacijama.....i koji sta god pozele samo odu u banku i na dobar dan sve dobijaju....hocu da kazem da je nemoguce da sva ta sela i ti ljudi tako izgledaju,ako bi obrada zenlje bila tako ispativ i unosan posao kako ti tvrdis....

tacno je da tamo ima puno onih koji su "staromodni" i nece nikakve inovacije da unose u proizvodnju,ali nemoguce je da su tako retki kao ti koji "izmisljaju toplu vodu" i zapravo ostvaruju silan prihod od necega od cega neko drugi jedva prezivljava......shvati,da su seljaci i poljoprivrednici jedna od najsiromasnijih kategorija stanovnistva u siromasnoj Srbiji,i da samo neki izuzeci i pojedinci od poljoprivrede dobro zive.........mrzi me sad da trazim statisticke podatke o tome.....

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 20:26 - pre 130 meseci
Očigledno je da su vrlo retki. Poljoprivrednici su na žalost možda i najmanje obrazovan sloj društva, sa vrlo specifičnim mentalitetom i to se oslikava i na njihovu ekonomsku situaciju. Pored tog nemanja znanja i želje, problem su i male površine, a to opet proizilazi iz neke generalne letargije i nepreduzimljivosti.

Evo ti jedan primer od pre par dana, ja na lokaciji baš sa čovekom iz tog kraja koji si naveo, a koji važi za vrlo uspešnog poljoprivrednika... Gledamo mi tako useve kod mene (inače svi živi su se sjatili, od semenarskih kuća do lokalnih poljoprivrednika, da pogledaju rezultate tih par tehnoloških unapređenja koji već pokazuju izvanredne rezultate), sve je super, kaže čovek da bolji kukuruz nije u životu video.. I na kraju me pita bukvalno "a što ti ovo sve radiš?", i kaže "ja sam u svoju proizvodnju uložio 500-600 evra i imaću X tona, što bi ulagao više". Ja mu pokažem kukuruz i kažem jel vidiš ti da ćemo mi ovde imati 16 tona prinosa? Njegov odgovor je bio - da, ali si i više uložio, šta ti treba ta zajebancija?


[Ovu poruku je menjao ventura dana 28.07.2013. u 21:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 22:39 - pre 130 meseci
Lako mu da zeza seljake i preti im.Evo ovog je prestravio.



Ovoliki kukuruz nije ni u Sumadiji ni u Pazovi.Sta mu radis?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.07.2013. u 23:53 - pre 130 meseci
Dobra zaštita i malo drugačija tehnologija đubrenja, ali ne onoliko drugačija koliko planiramo za iduću godinu... Sama zemlja je inače krš kvaliteta (4-5-6 klasa)...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.07.2013. u 09:47 - pre 130 meseci
Zaboravih i na twin-row... Ovako je izgledao sirak pre neke 4 nedelje:



Kukuruz je isto sejan u twin-row, sklop je 85.000 biljaka... Ideja je da se sa ovim načinom setve stavi 15% više biljaka (samim tim i prinosa), a da svaka biljka i dalje ima jednako prostora za razvijanje.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.07.2013. u 13:47 - pre 130 meseci
Citat:
KrkaCiC:
i ukupno je ulozeno oko 18000 za ovih 67 ara. E sad pametnjakovici neka racunaju. 2,9t po ceni od mizernih 18 din je oko 52000,znaci dobitak je 34000 na ulozenih 18,sa 3 dana rada sve ukupno
Naftu i djubrivo smo kupovali po trzisnim cenama,jer nemamo prijavljeno gazdinstvo. Da sam i to kupovao po povlascenim cenama bilo bi jos bolje
Inace sistem rada je bio ovakav: u jesen priprema zemljista i rucno sadjenje (imitiranje ciklona ),zatim rucno bacanje djubriva i jula meseca zetva


Napravio sam gresku,zaboravio sam dodati 8000 din za kombajniranje,znaci ukupan ulog je ~26000 din.
Dakle to je oko 39000 po hektaru. Sa mizerijom od 18 din/kg imam "dinar na dinar" iako je rod podbacio

Ma da ne isplati se
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593559 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.