Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589157 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 10:57 - pre 129 meseci
Kako to mislis gubitak sredstava za koja nije kriv? Zasto nije kriv? Jel odlucio da se bavim tim i tim? Jeste. Ko mu je kriv?

Ja ne mogu da naplatim dosta racuna za posao koji sam obavio. Da li sam ja kriv sto sam izgubio sredstva ili je kriv neko drugi? Ako nisam ja, hocu i ja onda neku subvenciju ili garantovanu cenu proizvoda od koje mogu da zivim. Ipak sam ja jer sam pristao na takve uslove svestan da mogu da na]ebem. Tako su i oni pristali da se bave ratarstvom stoga, ko im je sad pa kriv?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:07 - pre 129 meseci
Citat:
gigamg1: Transportnih troškova ka kojoj destinaciji? Mađarska nije ostrvo i Mađarska takođe ima svoju pšenicu i ne uvozi iz Srbije pa da mora da plaća transport i ne graniči se samo sa Srbijom. Nismo jedina zemlja koja izvozi polj. proizvode.

Razlika u ceni između pšenice u Mađarskoj i pšenice u Srbiji može da bude maksimalno do iznosa transportnih troškova te iste pšenice na relaciji Srbija-Mađarska.

Da je razlika u ceni veća od transportnih troškova, odmah bi se našao neko ko bi kupio pšenicu u Srbiji jeftino, prevezao u Mađarsku i instantno profitirao na razlici. Čak i da takva razlika nastane nekim spletom okolnosti, ona može samo vrlo vrlo kratko da traje.

Citat:
gigamg1:
U neku ruku se slažem da je pšenica neprofitna i da ima manje rizika u proizvodnji od ostalih kultura ali ne treba zato spuštati pogled i gledati u stranu kada postoji mogućnost da tvoje ulaganje ode u propast. To ne može da se prebaci nikome i svako ima pravo da iskaže svoje nezadovoljstvo zbog gubitka sredstava za koji nije kriv.

Ali ta situacija sa pšenicom nije nastala ove godine. Svake godine ista priča, i svake godine seljaci seju pšenicu. Tu je neko lud, a po svim izgledima je to seljak.

Citat:
gigamg1:
Polako se zatrpavaš u cifre.
Možda je vreme da reanimiraš svoj nalog "bbq" na nekim forumima pa da najzad premostiš te rupe u realnosti sa kojima se mučiš.

Ja cifre obožavam i jedino u njih verujem. Na taj forum nemam nameru da se vraćam, bilo je lepo da čujem neke korisne informacije na samom početku kakvo je stanje kod drugih, ali sam ja vrlo brzo prerastao taj nivo i teško da bilo šta pametno mogu da čujem tamo. A pogotovo što tamo neka smislena diskusija nema nikakvu poentu, jer čim se ne slažeš sa mišljenjem zaštićene vrste seljaka-poljoprivrednika, odmah si okarakterisan kao tajkun, strani plaćenik, cijin špijun ili neki sličan subdiverzioni element. Kad mi se budu slušale takve priče, sešću na pivo ispred zadruge, a da se zajebavam sa budalama, to mogu i na ovom forumu.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:09 - pre 129 meseci
Citat:
ventura:
Daj ti meni konkretan primer, reci evo ga paor, on ima 15 lanaca zemlje tu i tu, kuću ovoliku, toliku okućnicu, to i to od mehanizacije, i ja ću ti reći tačno koliko novca, gde i kako može da ga dobije za poboljšanje svog posla.


Dobro,evo ti jedan konkretna primer....

covek je moj neki dalji rodjak iz Ilandze(selo u juznom Banatu) tu zivi njegova porodica vec vekovima.....ima oko 17 lanaca zemlje.....zemlja spada u zemlju najboljeg kavliteta u tom ataru i realtivno je blizu sela,nije u onim delovima atara koji su npr podlozni plavljenju itd

ima dva traktora (jedan je manji IMT 542,drugi veci valjda IMT 570),ne znam bas tacno ali oba su stara bar 20-25 godina,ali su u dobrom stanju(radjene su im generalne pre par godina)......ima dve prikolice,sejacicu,i sve one sitnije masine neophodne za obradu zemlje(plugovi,tanjirace,drljace,cikloni za djubrivo itd,itd)....sve je to kupovano tokom "zlatnih 80tih" dosta je staro ali je u ispravnom stanju.....

jedino,koliko znam,pre neku godinu je prodao onaj berac kukuruza,jer je bio jako star i stalno se kvario,a i pocela je "moda" da se kukuruz kruni na njivi,sto rade 4-5 ljudi u selu,tj koji imaju adekvatne masine za to,pa svima ostalima tako skidaju kukuruz sa njiva...

ima veliku kucu(zidanu 70tih godina poslog veka) od nekih 200 kvadrata,dva velika dvoriste(jedno sa zivinama i svinjama),bastu,dva velika ambara u koje staju bar 5-6 "vagona" kukuruza i koje je koristio kada je sam brao kukuruz,ali to se sve manje radi u selu koliko vidim.....covek je vrlo vredan,dosta stvari sam zna da uradi,pravi je domacin i tako mu i izgleda kuca,dvoriste itd.....i jedino se bavi poljoprivredom.....

i kao sto sam rekao u NAJBOLJEM mogucem slucaju ostvari rod od 6-7 tona kukuruza i covek uvek posluje,otprilike tek nesto bolje od pozitivne nule.......mislim,nece da umre od gladi zbog onih basta i domacih zivotinja koje ima,ali DALEKO od toga da dobro zivi,da npr moze da kupi novi auto sinu,da moze sa porodicom svake godine da ide na letovanje itd,itd....cak mi ove godine deluje nekako najvise razocaran stanjem u poljoprivredi i stalno kuka...

i sta bi bi ti posavetovao tom coveku?...gde da dobije novac za poboljsanje svog posla?....tj STA konkretno da uradi kako bi bolje zaradjivao?

ovo moze mozda da koristi i drugim ljudima koji su u slicnom stanju.....eto da vidimo taj Venturin "recept" za bogacenje paora,tj poboljsanje njihove proizvodnje...


 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:17 - pre 129 meseci
Znači on ima realno nekih 100.000 evra vredne imovine. Ako bi danas uzimao kredit kod banke, uz ove ludake procenitelje oni to mogu da mu procene komotno i na 150.000 evra, zbog ovih arapa koji nisu evra uložili ali su duplirali prodajnu cenu zemlje svuda.

Sa tih 100 ili 150 hiljada evra imovine, on može da uzme 80-120 hiljada evra kredita/lizinga za obrtna sredstva i mehanizaciju sa čime komotno može da krene da radi 80-tak hektara zemlje i sasvim fino da zarađuje. Ako bi napravimo malo veću finansijsku gimnastiku, mogao bi recimo da uzme 50.000 evra hipotekarno obezbeđenog keš kredita za obrtna sredstva, i recimo 200.000 evra u lizingu za mehanizaciju (kod lizinga, ako mu i treba obezbeđenje, oni traže obezbeđenje samo za amortizacionu razliku mašine, što znači da sa procenjenom imovinom može da uzme mnogo veću vrednost mašina nego što je sama imovina).

Kada uzme taj novac, imaš u ovoj temi one moje kalkulacije kako može da dođe do početnih 30 (ili 80 hektara u ovom slučaju), i koliko će da zarađuje na godišnjem nivou.

Ali eto, pošto sam siguran da taj tvoj paor neće ni u ludilu da založi celokupnu imovinu kod banke, neka dođe kod mene, i sa svim tim što ima, ja ću mu ponuditi deal za uzgoj energetskih biljaka, od toga će sigurno zaraditi 6-8 hiljada evra godišnje. Ne treba mu nikakvo dodatno ulaganje, a cenim da mesečna zarada od tih 10 hektara od 500 do 650 evra nije malo.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:26 - pre 129 meseci
I to sve u vakuuma. Bez toga da jede nešto. Da treba da se obuče. Bez da mu crkne veš mašina ili šporet u kući. Zdravstvene probleme isključujemo u startu. Registracije isključujemo u startu. Nenadane krahove tržišta kao one posle afere aflatoksin da ne računamo. Grad, oluja, poplava, požari i suša da ga ne pogađaju. Beneficirane lopove koji bez bojazni od poziva na odgovornost kradu letinu i pokućstvo da ne računamo.
Slobodno neka se uputi u takve tokove.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:33 - pre 129 meseci
Ne znam zasto, ali jos uvek se iznenadim kad vidim do koje mere je komunizam zadojio ljude da iskreno veruju da im bilo ko duguje bilo sto zbog toga sto su se rodili. I da apsolutno ni pod kojim uslovima u zivotu ne moraju da rizikuju bilo sta jer tu mora da bude drzava koja ce ih drzati za rucicu sve vreme. Vladavina mediokritetstva.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:33 - pre 129 meseci
Super za njega, onda neka radi u gubitku, mada sam ja čuo da neki ljudi mogu sasvim lepo da žive na selu sa platom od 650 evra... Poneki čak oda takve plate kupe i neki rezervni deo za traktor koji ceo košta 3-4-5 hiljada evra.

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:36 - pre 129 meseci
cek,bre ajde da te poslusa i zalozi imovinu kod banke...

u kojoj to banci da uzme?...da li SVE banke daju takve kredite na "dobar dan"?...da li su kod svih banaka isti uslovi?

dalje,jos vaznije,kada pricas o zemlji,pretpostavljam da mislis na zakup zemlje.....jer nema sanse da se sa 100000 eura kupi 80ha zemlje....

gde da nadje tih 80ha zemlje u tom selu?....ona drzavna koja je davana u zakup koliko znam vec je podeljena medju nekoliko krupnijih paora u selu i tajkuna sa strane,cesto po nekim suludim cenama i ne verujem da bi on uspeo tu da dobije neke vece kolicine zemlje..........da uzima od starih baba i deda u arendu,ne verujem da bi skupio 80ha zemlje,jer prosto toliko i nema zemlje u selu koja se izdaje......oni koji izdaju vec imaju "klijente" te krupnije paore (i tajkune)....

i da li mislis da kupi POTPUNO novu mehanizaciju,a ovu sto ima da posalje u staro gvozdje ili proda ili da te silne hektare obradjuje tom mehanizacijom koju ima?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:52 - pre 129 meseci
Citat:
knight79: cek,bre ajde da te poslusa i zalozi imovinu kod banke...

u kojoj to banci da uzme?...da li SVE banke daju takve kredite na "dobar dan"?...da li su kod svih banaka isti uslovi?

dalje,jos vaznije,kada pricas o zemlji,pretpostavljam da mislis na zakup zemlje.....jer nema sanse da se sa 100000 eura kupi 80ha zemlje....

gde da nadje tih 80ha zemlje u tom selu?....ona drzavna koja je davana u zakup koliko znam vec je podeljena medju nekoliko krupnijih paora u selu i tajkuna sa strane,cesto po nekim suludim cenama i ne verujem da bi on uspeo tu da dobije neke vece kolicine zemlje..........da uzima od starih baba i deda u arendu,ne verujem da bi skupio 80ha zemlje,jer prosto toliko i nema zemlje u selu koja se izdaje......oni koji izdaju vec imaju "klijente" te krupnije paore (i tajkune)....

i da li mislis da kupi POTPUNO novu mehanizaciju,a ovu sto ima da posalje u staro gvozdje ili proda ili da te silne hektare obradjuje tom mehanizacijom koju ima?


Skoro svaka banka daje takve uslove. 80ha ima sigurno u svakom selu. To je jako mala povrrsina zemlje za svaki katastar. Ako ne nadje 80, naci ce 40, pa 50, pa 60 itd.

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 11:58 - pre 129 meseci
pa ne kazem da nema 80ha u selu,nego tamo gde ima,neko je sigurno vec "uzurpirao"......

sad ispada,ko god pozeli da obradjuje 80 ha zemlje u bilo kom selu,samo zalozi svoju imovinu u banci,pukne prstima i stvori mu se 80ha zemlje....jos ako je moguce u komadu

u kakvom selu ti zivis,zivota ti?.....ako ne znas,tih 80 ha je oko 150-160 "lanaca" zemlje i za veliku vecinu paora to je OGROMNA povrsina zemlje,koju po mnogim selima vojvodine retko ko i obradjuje......koliko vidim tamo ljudi i sa 30ak ha(60 lanaca) vaze za neku vrstu zemljoposednika...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:09 - pre 129 meseci
Citat:
knight79
dalje,jos vaznije,kada pricas o zemlji,pretpostavljam da mislis na zakup zemlje.....jer nema sanse da se sa 100000 eura kupi 80ha zemlje....

Naravno da mislim na zakup, ko je idiot da kupuje zemlju po ovim cenama?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:13 - pre 129 meseci
Pa da ilustrujemo ovu temu sa našim poljoprivrednicima:

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:19 - pre 129 meseci
Citat:
knight79:
pa ne kazem da nema 80ha u selu,nego tamo gde ima,neko je sigurno vec "uzurpirao"......

sad ispada,ko god pozeli da obradjuje 80 ha zemlje u bilo kom selu,samo zalozi svoju imovinu u banci,pukne prstima i stvori mu se 80ha zemlje....jos ako je moguce u komadu

u kakvom selu ti zivis,zivota ti?.....ako ne znas,tih 80 ha je oko 150-160 "lanaca" zemlje i za veliku vecinu paora to je OGROMNA povrsina zemlje,koju po mnogim selima vojvodine retko ko i obradjuje......koliko vidim tamo ljudi i sa 30ak ha(60 lanaca) vaze za neku vrstu zemljoposednika...


Pa ko je rekao da je biznis pichkin dim. Mora malo i da mucne glavom kako da dodje do ha, nece valjda sa neba da mu padne. Ne ume kazes? Rizicno kazes? Ma hajde...

 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:28 - pre 129 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
knight79
dalje,jos vaznije,kada pricas o zemlji,pretpostavljam da mislis na zakup zemlje.....jer nema sanse da se sa 100000 eura kupi 80ha zemlje....

Naravno da mislim na zakup, ko je idiot da kupuje zemlju po ovim cenama?



ali u toj situaciji veci bi problem bio kako doci do tih 80ha u tom selu nego da zalozi imovinu u banci..(mada u pravu si da mnogi paori to nikada ne bi uradili)....znaci,pitanje je koliko bi uspeo tvoj savet u praksi......

ovaj ode u banku,oni mu procene celokupno imanje,dobije pare(kredit/lizing) i sta onda?......aukcija za podelu drzavne zemlje vise nema (a i one sto su bile cesto su bivale namestene).......ako ide kod svake babe i dede,starih za obradu zemlje,i da pokusava da dobije zemlju od njih u arendu,mozda bi tako skupio jedno 10-20-30 lanaca u vr' glave(10-20ha),ali nikako 160 lanaca koliko ima 80ha......a i ta cena zakupa koliko vidim svake godine je sve veca......


 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:33 - pre 129 meseci
:))) najbolje da se ubije onda da se ne muci :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:35 - pre 129 meseci
Citat:
knight79
ovaj ode u banku,oni mu procene celokupno imanje,dobije pare(kredit/lizing) i sta onda?......aukcija za podelu drzavne zemlje vise nema (a i one sto su bile cesto su bivale namestene).......ako ide kod svake babe i dede,starih za obradu zemlje,i da pokusava da dobije zemlju od njih u arendu,mozda bi tako skupio jedno 10-20-30 lanaca u vr' glave(10-20ha),ali nikako 160 lanaca koliko ima 80ha......a i ta cena zakupa koliko vidim svake godine je sve veca......

Daj bre nemoj da se blamiraš.

U Alibunaru licitacije se prave svake godine, a sada u Septembru se očekuje da će izbaciti na licitacijama nekih 2-3 HILJADE hektara. Od toga će sigurno 300-800 hektara biti u Ilandži. S obzirom da ove godine cene kukuruza nisu party-cene kao prošle godine, cenim da će seljaci biti mnogo realniji u dokazivanju čiji je veći na licitacijama, a početna cena od 35.000 dinara u Alibunaru će sigurno potpomoći toj situaciji... Tako da u Ilandži ima zemlje koliko hoćeš, ali majka joj stara, ona ko za inat samo leži tamo, neće da vuče za rukav da je uzmeš...

Ako mu je mnogo 35k u Alibunaru, nek pređe samo preko puta u Plandište, početne cene 10-15 hiljada i bog da ga vidi...
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 12:58 - pre 129 meseci
znaci,ako imas pare,ipak ima zemlje koja "pada sa neba"?..:)

ja nisam u toku sa tim aukcijama,jer se licno ne bavim poljoprivredom,samo sam cuo da je na tim aukicjama bilo kaubojstine nevidjene.......posavetovacu sve to mog rodjaka,pa cu videti kakvu ce to reakciju iznedriti.....

nego,ventura taj tvoj savet nije neka posebna mudrost.....mislim,odes u banku,zalozis svu imovinu,sebe,svoju decu,uzmes kredit i ugrabis zemlju koje ima gde god hoces i pocnes fino da zaradjujes........verovatno je to palo na pamet i nekom "paoru iz margite"

sta bi po tebi u celoj toj prici moglo da krene naopako,tj da se tom koji se upusta u sve to ne isplati bas ta rabota?......ili ispada da su mu zarada i uspeh zagarantovani?...:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
37.19.108.*



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 14:06 - pre 129 meseci
Samo je smrt zagarantovana.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 14:33 - pre 129 meseci
aha....bas i nisi neki savetik...

nego,vidi ovog domacina,gazdu,gospodara,itd,itd iz Sakula koji obradjuje 5500 hektara zemlje...(?!)

http://www.youtube.com/watch?v...QM&feature=player_embedded

ima 16 johndeere traktora,kaze da primenjuje sve moguce agrotehnicke mere,da su mu njive UVEK bolje od komsijinih i rod kukuruza mu je u proseku 10 tona...(negde 8 a negde 13)....:)

sad,ako takvo "cudo" sa svim tim masinama,avionima i kaminonima ima 10 tona prinosa,sta misllis koliki ce rod imati onaj paor koji obradjuje 10-20 ha zemlje IMT traktorom starim 20 godina?.......(i to sve tehnologijom,kako ti kazes,starom 50 godina)......tesko da ce dobaciti do tih 10 tona po hektaru...


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 15:18 - pre 129 meseci
A izvini zasto mi moramo da brinemo o njemu? Tom paoru sto ima lanac zemljei 30 godina star traktor? Zbog cega mi svi moramo da budemo taoci njegove egzistencije?

Mislim, jel ti svakog dana pises angry letter Mercedesu sto pravi odlicna kola i kvari posao kragujevackom fijatu? Efikasni i sposobni i treba da zamene neefikasne i nesposobne na vrhu lanca ishrane.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 589157 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.