Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592909 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 07:45 - pre 129 meseci
btw,evo traze i da ih drzava zastiti od monopola i kartelizacije....:)....blokirace i neke uljare ili sta vec

http://rtv.rs/sr_ci/ekonomija/...-paore-od-monopola_414704.html

http://rtv.rs/sr_ci/vojvodina/...ktorima-u-beograd-_416808.html
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 13:00 - pre 129 meseci
Citat:
knight79:
bravo,ventura eto vec se radja u tebi politicar,sa politickim stavom i programom (tj nogara u dupe).....eto ti jos jedne prilike da se politicki angazujes,tj tamo ispred vlade srbije formiraj neku binu,i ponovi taj text tvojim kolegama poljoprivrednicima,pa da vidis kako ce te podrzati i kako ce ti skandirati...:).....tako je i Sloba poceo kada se obratio onim srbima sa kosova recima "niko ne sme da vas bije"..:)

Ja da sam hteo da se bavim politikom do sada bi me gledali na Dnevniku svakog dana, prema tome, to me ne zanima.

Citat:
knight79:
btw,zar nisi pre neki post napisao da je OK cena za kukuruz,a sada ti se ne svidja?......a i sta mislis,da li je tim silnim paorima koji protestuju "dobro" pa rade to,ili hoce da zarade 3 ili 4 puta na ulozeno,a sa ovakvim cenama to ne mogu?

Cena kukuruza od 10 dinara mi se ne sviđa i ja neću prodavati po toj ceni. Nije mi frka da sačekam par meseci da cena dođe na 15-20 dinara i tada ću da prodajem, uostalom kao što rekoh, svake godine je cena kukuruza najniža odmah nakon žetve, što je i normalno, jer je tada ponuda najveća a potražnja je manje više konstantna tokom cele godine.

Ako već mene lično pitaš za mišljenje, ja bi najviše voleo da kukuruz košta 100 dinara i da se userem od para svake godine, ali generalno ja i sa 10 dinara mogu da pokrijem sve svoje troškove i da mi ostane u investicionom smislu i više nego solidan profit. Ali što bi prodavao po 10 dinara kad ću da sačekam koji mesec i prodam za 15-17-18 dinara?

Takođe i ti paori sigurno mogu da pokriju troškove proizvodnje sa 10 dinara, jer da nije tako niko ga ne bi ni prodavao po toj ceni. Da li će da im ostane onoliko koliko su navikli i koliko im treba, to ne znam, ali da rade u minusu, to sigurno nije slučaj.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 13:12 - pre 129 meseci
Citat:
knight79:
btw,evo traze i da ih drzava zastiti od monopola i kartelizacije....:)....blokirace i neke uljare ili sta vec

Blokada uljara je živa glupost. Nisu uljare dobrotvorne ustanove pa da kažu, nema veze što nam je zakon omogućio brutalnu zaradu, mi ćemo sad da se odreknemo toga i budemo fer, tra lala la.

Trenutna cena suncokreta je 470 dolara, odnosno 350 evra, odnosno 40.1 dinar/kg. Ako je već država zabranila poljoprivredniku da svoj suncokret proda u inostranstvu, onda treba i uljari da zabrani mogućnost da suncokret kupuje ispod tržišne cene.

Adresa na koju poljoprivrednici treba da se obrate je Vlada Srbije. I to ne pompezno seljački sa 500 traktora, već neka odaberu svoju delegaciju od 5-10 ljudi, i neka direktno u vladi izboksuju promenu te uredbe koja zabranjuje izvoz. I to je to. Ako vlada to ne želi da uradi, onda iduće godine niko da ne proizvodi suncokret, pa nek uljare lepo kupe robu po svetskim cenama direktno u inostranstvu i rešena stvar...

Ali generalno, šta će se desiti čak da ih i puste sa traktorima da se parkiraju ispred vlade/skupštine, nek parališu ceo Beograd, i šta će postići sa tim? Doćiće neko, umesto 26 dinara ponudiće im 31 ili čak možda i 41 dinar, i šta sa tim? Iduće godine će uljare odjednom postati dobrotvori i neće opet biti u istoj situaciji?
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 16:53 - pre 129 meseci
pa dobro,to bi u teoriji i hipoteticki bilo super da neka "delegacija" poljoprivrednika ode u vladu srbije i da se tamo dogovore i o promeni odredbe koja zabranjuje izvoz i o mnogo cemu drugom sto ce stvarno poceti da se postuje....ali ko je toliko naivan da misli kako se to moze desiti u praksi?

kada bi takva "delegacija" otisla u vladu,tamo bi ih sacekao neki zamenik pomocnika ministra poljoprivrede da ih obavesti kako on njih razume,kako je tesko stanje,ali drzava trenutno moze malo sta da uradi i bla,bla,bla.......vec vidjeno.......uostalom,ko drugi da ih i primi?....koliko vidim predsednik vlade je u Briselu gde se po ko zna koji put nije nista dogovorio sa Tacijem,predsednik drzave je u,manje-vise,turistickoj poseti Kini.....ne znam gde je podpredsednik vlade Vucic,ali sigurno ne sedi u vladi na izvolte poljoprivrenicima..........novi ministar poljoprivrede jos nije ni izabran....

jedini nacin da neko uopste PRIMETI te poljoprivrednike su upravo te blokade....koliko god to apsurdno zvucalo....i sam sam danas u Pancevu cekao pola sata u koloni automobila dok su prolazili traktrori........ali kako na drugi nacin da neko zaista uradi nesto sto ce pomoci tim ljudima?........makar to bilo i povecanje cena za 2,5,10 dinara....

uostalom,da li se neko seca da je IKO protestvovao u Srbiji ZA BILO STA nakon onih protesta od 5.oktobra 2000 godine?......ja mislim da se to nije desilo.....jer smo svi kao narod otisli u offsajd.....ljudi su postali totalno apaticni,sludjeni,"umrtvljeni" da vise ni za kakvu stvar ne mogu da se izbore nego sve prihvataju kako jeste........sutra da cena litre benzina kosta 1000 din,svi bi savijene glave cutali i placali.....da Miskovic podigne cene svojih proizvoda za 100% svi bi i dalje kupovali........a da li je tako nesto moguce u mnogim zemljama EU?....tamo npr najave otpustanje 1000 radnika i sutra imas 10000,100000 ljudi na ulicama u strajkovima i protestima,i odmah nema otpustanja tih 1000 ljudi,jer ce imati razoren grad.....

eto,ovi paori su JEDINI u Srbiji koji su u stanju da se izbore za nesto....mislim,jedini su koji pokusavaju protestima....
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 17:09 - pre 129 meseci
Citat:
knight79
kada bi takva "delegacija" otisla u vladu,tamo bi ih sacekao neki zamenik pomocnika ministra poljoprivrede da ih obavesti kako on njih razume,kako je tesko stanje,ali drzava trenutno moze malo sta da uradi i bla,bla,bla.......vec vidjeno.......

Da, 100% bi bilo tako.

Onda se ta delegacija zahvali na vremenu, preporuči seljacima da ove godine prodaju suncokret po 26 dinara, i da sledeće godine niko ne zasadi nijednu semenku suncokreta. Pa kad uljaru budu morali da kupe suncokret po 40 dinara, a za litar ulja treba 2.5kg suncokreta, onda ulje neće biti 140 već 240 dinara, a naš narod je poznat po tome da mnogo voli ulje i da jedva čeka da stoji u redovima za isto...

Ali ne, oni će da krenu traktorima za Beograd, zaustaviće ih u Pančevu, dobiće par dinara više na ponuđenu cenu i tu će se završiti sva priča... do iduće sezone.

U principu svaka medalja ima dve strane. Prošle godine su uljari plaćali suncokret 57 dinara i litar ulja je bio 140 dinara. Ove godine plaćaju suncokret 26 dinara i litar ulja će opet koštati 140 dinara. Nije u redu da ti prisiljavaš uljaru da prodaje finalni proizvod za manje nego što košta sirovina (to je izmeđuostalog i bio uzrok one nestašice), ali isto tako nije u redu da seljacima ispostavljaš račun svoje socijalne politike fiktivnih cena. Ne znam koliko tačno košta sama proizvodnja i amortizacija uljare, ali ako je trenutno realna cena sirovine za litar ulja 100 dinara, onda se na to mora dodati i trošak proizvodnje, amortizacije i profit uljare, pa ako se tako dođe do cene od 200-250 dinara, to je to. To je cena ulja. Ne možeš ti nikoga na silu prisiljavati da svoj rad i zaradu troši na socijalnu politiku države.
 
Odgovor na temu

sito90

Član broj: 92864
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja28.08.2013. u 22:31 - pre 129 meseci
...ali ako je trenutno realna cena sirovine za litar ulja 100 dinara, onda se na to mora dodati i trošak proizvodnje, amortizacije i profit uljare, pa ako se tako dođe do cene od 200-250 dinara, to je to. To je cena ulja. Ne možeš ti nikoga na silu prisiljavati da svoj rad i zaradu troši na socijalnu politiku države...

Samo jedan komentar na cenu troskova proizvodnje ulja...
Cena suncokretove sacme je od 30 do 40 din. A to je koliko ja znam "otpad" prilikom cedjenja...
Da li je moguce da "otpad" kosta vise od same cene sirovine? Njih onda samo zrno kosta nista. Oni naravno nece tako reci, troskovi prerade itd... naravno da nece...
To je otprilike kao da se ja bavim taksi prevozom i ne placam gorivo. Pa onda kazem da je jedva zaradim zato sto je cena odrzavanja auta velika.
Ima jedan vic kad cigu pitaju posto pesma?
- 100 dinara
- auuu cigo pa mnogo je.
- brate, mene kosta 80, ne mogu jeftinije.
E meni matematika oko proizvodnje ulja izgleda upravo tako.

Da napomenem i da necistoce i primese koje se redovno odbijaju na prijemu, uljare kasnije prodaju kao suncokretovu prasinu za grejanje. Pa to su odbili od cene i dobili bukvalno dzabe.

Cena ulja u trgovini !??! Kako je moguce da Dijamantovo ulje kosta manje u Makedoniji i BIH ??? ili je mozda kod nas 140din zato sto je tamo 90?
Daleko su oni od "jedva zarade" bar iz moje perspektive.

Ne verujem da je moguca varijanta da se u ovoj zemlji neko dogovori da ne seje suncokret naredne godine. lepo ali nemoguce.
Takodje ne verujem da bi manji proizvodjaci imali ikakve koristi od liberalizacije izvoza suncokreta. Tu bi posao napravili veliki proizvodjaci i veliki izvoznici.
Nece se niko ko ima 20-30ha suncokreta baviti izvozom.

Po meni, resenje se ne moze traziti ni kod uljara (sto bi oni moralisali na svoj racun) a ni kod proizvodjaca (nemaju oni mehanizam a i ne znaju dalje od blokade)
vec vlast u ovoj drzavi treba da pre svega uvede red u odnos malih proizvodnih firmi i velikih trgovinskih lanaca. Da se ono sto se proda trgovcu, i naplati u normalnom roku. Za sad uz sve ranije najave, to jos nije slucaj. I onda se niko ne usudjuje da udje u posao recimo proizvodnje ulja u manjim industrijskim pogonima zato sto se boji da ce ga trgovci prevariti i nece mu platiti na vreme ili mu nece platiti uopste. A on treba da uzme kredit da bi otvorio pogon. Od banke naravno. A koja se to banka nije naplatila ako joj se ne vraca kredit? Ali kad se mali proizvodjac bilo cega u Srbiji zali da ga je prevario recimo otkupljivac stoke za klanicu, odgovor drzave je do sada bio da je to rizik poslovanja. E pa nije, to je lopovluk i bezobrazluk koji niko ne kaznjava i zato se stalno i ponavlja.
kada bi se te stvari resile, onda bi bilo 100 malih uljara koje bi nudile realnu ceni otkupa za maloprodajnu cenu ulja od 140 din.
I to je po meni jedina opcija za trzisno formiranje cene suncokreta.
Mozda sam otisao dalje od teme poljoprivrede... :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 08:46 - pre 129 meseci
@sito90:
Rekoh već da se ne razumem u proizvodnju uljara, ali moguće je da stoji to što kažeš, što znači da uljare ne bi smele da imaju problem da plate tržišnu cenu za suncokret.

Citat:
sito90
Ne verujem da je moguca varijanta da se u ovoj zemlji neko dogovori da ne seje suncokret naredne godine. lepo ali nemoguce.

U ovoj državi ne mogu 10 ljudi u kućnom savetu da se dogovore da okreče ulaz, a kamoli nešto ovako radikalno... Ali ko im je kriv. Ili će naučiti da se civilizovano ponašaju ili će nestati.

Citat:
sito90
Takodje ne verujem da bi manji proizvodjaci imali ikakve koristi od liberalizacije izvoza suncokreta. Tu bi posao napravili veliki proizvodjaci i veliki izvoznici.
Nece se niko ko ima 20-30ha suncokreta baviti izvozom.

Kako ne bi?

Verovatno taj što ima 20-30 hektara suncokreta se neće baviti izvozom (mada lično ja bi, jer to je 3-4 puna kamiona, a ako me transport košta 2.5 dinara, ja onda sigurno dobijam 37.5 dinara za svoj suncokret umesto da ga prodajem po 26 uljarima), ali će to onda raditi bukvalno svaki silos u svakom selu. Naravno, cena bi bilja manja od berzanske jer mora da se ugradi trošak transporta i profit trgovca, ali bi sigurno bila veća od ovih 26 dinara koliko je trenutno ponuđeno.

Citat:
sito90
Po meni, resenje se ne moze traziti ni kod uljara (sto bi oni moralisali na svoj racun) a ni kod proizvodjaca (nemaju oni mehanizam a i ne znaju dalje od blokade)
vec vlast u ovoj drzavi treba da pre svega uvede red u odnos malih proizvodnih firmi i velikih trgovinskih lanaca.

U slučaju suncokreta, država treba da kaže ako su uljare zaštićene zabranom izvoza, onda i poljoprivrednici treba da su zaštićeni tako što će država da zabrani uljarima da nude otkupnu cenu manju nego što je na CME-u i rešen problem. Fer i pošteno za obe strane.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 17:33 - pre 129 meseci
cena ulja ostaje ista a otkupna cena repromaterijala 50% niza!

pametnom dosta!

 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 17:46 - pre 129 meseci
^ Ljudi trose previse ulja :) Sto se mene tice moze da bude i 500, potrosim jednu bocu svaka 2 meseca.
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 17:52 - pre 129 meseci
Ima u Madjarskoj, 1.1269 Euro
http://tesco.hu/akcio/41650
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 22:28 - pre 129 meseci
ivan.mojsilovic@ a sta trosis? mast? :-)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 22:33 - pre 129 meseci
Nista :)
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.08.2013. u 23:59 - pre 129 meseci
a jedes li stogod?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.08.2013. u 00:12 - pre 129 meseci
Naravno, samo ne przim :)
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.08.2013. u 00:34 - pre 129 meseci
Što automatski po tebi znači da cela industrija jestivog ulja treba da se stavi pod katanac.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.08.2013. u 04:49 - pre 129 meseci
Ne znaci, iskuliraj, bilo je off topic malo.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.08.2013. u 12:01 - pre 129 meseci
pa to je jedna od odlika naseg naroda,ne da trosi previse ulja(i drugih namirnica) nego da ima (ne)svesnu potrebu i zelju da gomila zalihe tih istih namirnica

i onda zato to sve tako ide,jer verujem da vecina domacinstava ima solidne rezerve ulja,masti,soli,secera,mesa,pa i lekova,i da sad pocne neka apokalipsa ili treci svetski rat,mnogi bi bili sigurni neko vreme sa tim zalihama......(ako im neko ne opljacka to sve).....ali onda bi krenulo da se gomila i oruzje,municija,bukneri itd za odbranu "svetih" zaliha ulja,masti itd,itd...

a verujem da je sve to posledica KOLEKTIVNO NACIONALNOG secanja na godine u kojima je bilo nestasica hrane,tj kada je bilo gladi....npr kao sto su bile godine tokom drugog svetskog rata i neposredno posle......te generacije koje su tada gladovale su jos zive i zato im je sada u genetskom kodu naredba "stvaraj zalihe hrane i namirnica,zlu ne trebalo"...

eto,da se i ja malo ugradim u offtopic.....mada,mozda i nije offtopic....eto zasto nase uljare rade punom parom i izigravaju monopoliste,jer uvek ima ko da kupuje BESOMUCNE kolicine ulja...
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja04.09.2013. u 07:42 - pre 129 meseci

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=03&nav_id=749588

e bas ce od evrope srpska poljoprivreda imati koristi....:(
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja05.09.2013. u 15:40 - pre 129 meseci
Situacija od danas, 04.09.2013.

Kukuruz, suvo ratarenje, KWS Kermes, setva 28. April, sklop 87.000 biljaka, težina zrna sa klipa na fotki 322 grama






Sirak, suvo ratarenje, KWS Bulldozer, postrvna setva 16. Jun






Poređenja radi, Delta Agrar


Ogledno polje Pioneer



Kao što se vidi, sirak i kukuruz su fantastični, ali smo zato na suncokretu prsli... 74 hektara poplavljeno, presejali smo nekih 20-tak hektara, ostatak je delovao da će da se izvuče, ali na kraju je prinos malo jači od 2 tone, i ako cena ostane ova koja je sada, nećemo uspeti da izvučemo troškove... To je samo nauk za iduću godinu i pokazatelj koliko je drenaža "skupa"... Sirotinja i cicija uvek plaćaju dva puta...
 
Odgovor na temu

da.li.sam.to.ja
d.sluzbenik

Član broj: 264058
Poruke: 50



+147 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja07.09.2013. u 16:21 - pre 129 meseci
jel to na drugoj slici aflatoksin na klipu?

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592909 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.