Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592590 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 15:33 - pre 129 meseci
Citat:
mmix: A izvini zasto mi moramo da brinemo o njemu? Tom paoru sto ima lanac zemljei 30 godina star traktor? Zbog cega mi svi moramo da budemo taoci njegove egzistencije?

Mislim, jel ti svakog dana pises angry letter Mercedesu sto pravi odlicna kola i kvari posao kragujevackom fijatu? Efikasni i sposobni i treba da zamene neefikasne i nesposobne na vrhu lanca ishrane.


Evo zasto:

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-631_en.htm

Citat:
...Without public support, European farmers would be hard pressed to survive in the long term in this globalised environment.


I zarad svega ostalog sto je u doticnom saopstenju navedeno - koga ne mrzi da cita naravno!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 15:43 - pre 129 meseci
Jedini razlog zasto evropa subvencionise poljoprivredu je da stabilise i spusti cenu hrane za svoju industrijalizovanu radnu snagu, da bi dalje spustio njihovu cenu rada u ceni gotovih proizvoda i time povecali konkurentnost svog industrijskog sektora. Da ima zagarantovan izvor jeftine hrane za tu populaciju, znas koliko bi im pucao genitalni alat za seljaka? Ti njihovi seljaci koji uzimaju subvencije su seljaci tipa Cirica, veleposednici, a ne Zivorad iz Margite sa lancem zemlje.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 16:02 - pre 129 meseci
Citat:
mmix: Jedini razlog zasto evropa subvencionise poljoprivredu je da stabilise i spusti cenu hrane za svoju industrijalizovanu radnu snagu, da bi dalje spustio njihovu cenu rada u ceni gotovih proizvoda i time povecali konkurentnost svog industrijskog sektora. Da ima zagarantovan izvor jeftine hrane za tu populaciju, znas koliko bi im pucao genitalni alat za seljaka? Ti njihovi seljaci koji uzimaju subvencije su seljaci tipa Cirica, veleposednici, a ne Zivorad iz Margite sa lancem zemlje.


Aha, kapiram. Sto onda USA subvencionisu poljoprivredu/domacinstva/pojedince:

Citat:
Top states for direct payments were Iowa ($501 million), Illinois ($454 million), and Texas ($397 million). Direct payments of subsidies are limited to $40,000 per person or $80,000 per couple.


http://en.wikipedia.org/wiki/Agricultural_subsidy

Cudno.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 16:16 - pre 129 meseci
O cemu ti pricas, ti mislis da farmer na mikro farmi u Ajovi dobija 40k za svoj lanac zemlje? U Americi prakticno vise ne postoje mikro farmeri, sve je ili inkorporisano ili ukrupnjeno u veleposede, i tim veleposednicima je subvencija limitirana na max 40k. Upravo je odnos USA prema farmerima najocigledniji dokaz "get big or get out" politike u kojoj se neefikasno ruralno stanovnistvo eliminise iz procesa poljoprivrede i forsira u industriju. Ti sad mozes da kazes da je to zlo, ali zato u bilo kom supermarketu u USA mozes da kupis poljoprivredne proizvode iz domace proizvodnje po cenama koje bi mi ovde mogli samo da sanjamo, i shodno tome mozes da prihvatis da radis za manje para jer ti troskovi zivota izazvani hranom nisu veliki. Ali je zato siroti mali wanna-be seljak morao da se zaposli negde drugde.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 16:26 - pre 129 meseci
Citat:
mmix:
A izvini zasto mi moramo da brinemo o njemu? Tom paoru sto ima lanac zemljei 30 godina star traktor? Zbog cega mi svi moramo da budemo taoci njegove egzistencije?

Mislim, jel ti svakog dana pises angry letter Mercedesu sto pravi odlicna kola i kvari posao kragujevackom fijatu? Efikasni i sposobni i treba da zamene neefikasne i nesposobne na vrhu lanca ishrane.


zato sto je to manje-vise prosecna slika prosecnog paora u Srbiji............tj toliko zemlje ima(cak i manje) i toliko star traktor.......

i malo si pobrkao loncice.....ne mozes tog poljoprivrednika sa 5000ha zemlje da poredis sa mercedesom a ovog poljoprivrednika sa 30ha sa fijatom......zato sto su ti krupni paori EXTREMNI izuzetak i na prste (ajde neka bude nekoliko) ruku u Srbiji mozes da ih nabrojis,a sa druge strane su na desetine HILJADA paora sa posedima od 5,10,15 ha........posto je prosecna velicina gazdinstva u Srbiji oko 5 ha

to ti je kao kada kazes npr "preduzetnik u SAD".....da li ti pomislis na Bila Gejtsa(koji postoji jedan ili par takvih extrema) ili nekog Jona Jonsona(kakvih ima na milione) koji vodi svoj mali porodicni biznis u nekom tamo Arkanzasu?

uostalom,cilj tog mog posta je da pokazem Venturi,koji ima relativne veze sa realnoscu koliki prinos kukuruza po hektaru ima taj MERCEDES paor........pa sta onda ocekivati od onog prosecnog srpskog? sa lancom zemlje i traktorom od 30 godina?
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 16:29 - pre 129 meseci
Citat:
mmix:
O cemu ti pricas, ti mislis da farmer na mikro farmi u Ajovi dobija 40k za svoj lanac zemlje? U Americi prakticno vise ne postoje mikro farmeri, sve je ili inkorporisano ili ukrupnjeno u veleposede, i tim veleposednicima je subvencija limitirana na max 40k. Upravo je odnos USA prema farmerima najocigledniji dokaz "get big or get out" politike u kojoj se neefikasno ruralno stanovnistvo eliminise iz procesa poljoprivrede i forsira u industriju. Ti sad mozes da kazes da je to zlo, ali zato u bilo kom supermarketu u USA mozes da kupis poljoprivredne proizvode iz domace proizvodnje po cenama koje bi mi ovde mogli samo da sanjamo, i shodno tome mozes da prihvatis da radis za manje para jer ti troskovi zivota izazvani hranom nisu veliki. Ali je zato siroti mali wanna-be seljak morao da se zaposli negde drugde.



pa cekaj,ti ne pratis Venturina izlaganja.....:)

covek je nagovestio da "poljoprivrednici" po Grckoj i Italiji dobijaju subvencije za parce zemlje na kojima se nalazi 10 drveta smokvi......sta mislis,zasto njihove zemlje njih subvencionisu?
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 16:46 - pre 129 meseci
Citat:
mmix:
O cemu ti pricas, ti mislis da farmer na mikro farmi u Ajovi dobija 40k za svoj lanac zemlje? U Americi prakticno vise ne postoje mikro farmeri, sve je ili inkorporisano ili ukrupnjeno u veleposede, i tim veleposednicima je subvencija limitirana na max 40k. Upravo je odnos USA prema farmerima najocigledniji dokaz "get big or get out" politike u kojoj se neefikasno ruralno stanovnistvo eliminise iz procesa poljoprivrede i forsira u industriju. Ti sad mozes da kazes da je to zlo, ali zato u bilo kom supermarketu u USA mozes da kupis poljoprivredne proizvode iz domace proizvodnje po cenama koje bi mi ovde mogli samo da sanjamo, i shodno tome mozes da prihvatis da radis za manje para jer ti troskovi zivota izazvani hranom nisu veliki. Ali je zato siroti mali wanna-be seljak morao da se zaposli negde drugde.


Jes' ti bio u Ajovi? Ja jesam, doduse pre nekih 13-14 god, i uopste nije tacno da nama malih farmi od jedva par akri, mada oni koji su veliki su zaista ogromni. Sa nekima sam u kontaktu i danas, tj. skoro svakog dana tako da nekih 20-30 akri je sasvim normalno tamo... Poznajem farmera iz Vasingtona (drzave) koji ima 50.000 akri (da 50 hiljada) i to obradjuje sa zenom i par sezonaca, ali isto tako poznajem i Joel-a Salatina i gomilu manjih farmera koji na svega par akri uspevaju ne da prezive, nego da izuzetno dobro zarade...

No sama recenica "get big or get out!" dovoljno govori o razlikama u shvatanju. Ja cu staviti na to "sustainable farming"
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:01 - pre 129 meseci
Sustainable farming je iluzija, bar u onoj definiciji na koju ti mislis, ne zato sto je nemoguca vec zatos to je preskupa i nije dovoljno agilna da odgovori na eksponencijalni rast populacije. Lepo je to sto ima ljudi koji zive na par hektara ali sa stanovista moje price oni su irelevantni i oni ne dobijaju subvencije jer njihova proizvodnja sluzi samo njima ili drpanju malogradjana kroz organic nalepnice i slicne gluposti, oni su izuzetak, ne pravilo :)

To sto ih ti poznajes par ne menja sustinu, niti utice na statistiku koja je nemilosrdna, za 70 godina ruralna populacija je pala sa 24% na 0.2%. Uporedjujuci to sa nasom situacijom to bi znacilo da od trenutno 120 paora ostane samo jedan koji ce se baviti poljoprivredom.

Citat:
knight79: pa cekaj,ti ne pratis Venturina izlaganja.....:)
covek je nagovestio da "poljoprivrednici" po Grckoj i Italiji dobijaju subvencije za parce zemlje na kojima se nalazi 10 drveta smokvi......sta mislis,zasto njihove zemlje njih subvencionisu?


Zato sto su nesposobni da se izbore sa njima u politickom smislu. Kao sto ni mi nismo sposoni da se izborimo sa nasim mikro paorima.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:13 - pre 129 meseci
Citat:
mmix: ... Zato sto su nesposobni da se izbore sa njima u politickom smislu. Kao sto ni mi nismo sposoni da se izborimo sa nasim mikro paorima.


Jel' da ih pobijemo ili da im damo stranjge da se bese sami?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7173 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:20 - pre 129 meseci
@FoghornLeghorn,

A sto da ih neko pobije? U cemu je uopste razlika izmedju tih seljaka i bilo koga drugog ko radi nesto nerentabilno? U mom recniku "skinuti sa sise" nije isto sto i "pobiti".

Jedina razlika je sto su gadno bucni pa u mnogim zemljama po Evropi je politicarima jeftinije da im pljusnu neku lovu umesto da im lepo pokazu onu stvar i kazu da se preorijentisu na nesto od cega zapravo mogu da zive bez izdrzavanja od strane drzave.

Mislim, zasto ne bi onda svakome ko radi neki uzaludan posao drzava pljusnula malo subvencije, sto da ne... inace ce neko reci da ljudi hoce da "ga ubiju" samo zato sto ne zele da mu se poklanja lova.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:25 - pre 129 meseci
Citat:
mmix:Zato sto su nesposobni da se izbore sa njima u politickom smislu. Kao sto ni mi nismo sposoni da se izborimo sa nasim mikro paorima.


ili zato sto su oni politicika,drustvena,socijalna ili kako vec REALNOST,i zato sto je nemoguce bez njih.....tj. nemoguce je da u jednoj zemlji koja ima na milione hektare obradive zemlje samo 100-200 ljudi obradjuje tu zemlju....(mislim da svi oni podele izmedju sebe )
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:29 - pre 129 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Mislim, zasto ne bi onda svakome ko radi neki uzaludan posao drzava pljusnula malo subvencije, sto da ne...


ali taj ko obradjuje 5ha zemlje ne radi UZALUDAN posao,vec od toga ZIVI.....mislim,zahvaljujuci tome prezivljava.......obezbedi sebi hranu koju posadi na toj zemlji,ima stoku koju hrani detelinom i kukuruzom koji sadi na toj zemlji,itd,itd

e sad,ako je tebi to sto neko skormno ili siromasno od toga zivi UZALUDAN posao,ondaa.........mislim,znam da nisi na to mislio ali tako ispada....

da li je uzaludan posao i onome ko u gradu zaradjuje 200 eura mesecno kod nekog privatnika,i sa tim parama siromasno zivi?......uostalom,kome je to uzaludan posao,tom privatniku koji ne moze da se izbori sa nekim vecim privatnikom ili tom radniku sto zaradjuje 200 eura?
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:38 - pre 129 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Jedina razlika je sto su gadno bucni pa u mnogim zemljama po Evropi je politicarima jeftinije da im pljusnu neku lovu umesto da im lepo pokazu onu stvar i kazu da se preorijentisu na nesto od cega zapravo mogu da zive bez izdrzavanja od strane drzave.

Mislim, zasto ne bi onda svakome ko radi neki uzaludan posao drzava pljusnula malo subvencije, sto da ne...


http://www.dnevnik.rs/ekonomij...pa-zbog-suse-dinara-i-monopola

citat iz texta:


"Stručnjak Privredne komore Srbije Vojislav Stanković kao problem navodi i to što su u regionu, a pogotovo u Evropi, mnogo veće subvencije za poljoprivrednu proizvodnju.

- Ako posmatramo samo region, to jest Hrvatsku i Sloveniju, poskupljenja hrane su tamo bila manja i zbog jačih podsticaja po stanovniku i po hektaru obradivih površina nego što je to kod nas. U tim zemljama subvencije su od tri do šest puta veće nego u Srbiji, što se odražava na cene, a to bi trebalo da bude znak kreatorima naše agrarne politike"


ahaa.....EU politicarima je znaci lakse da SEST puta vece subvencije od nasih daju svojim poljoprivrednicima nego da im pokazu onu stvar....:)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:40 - pre 129 meseci
Citat:
knight79:- Ako posmatramo samo region, to jest Hrvatsku i Sloveniju, poskupljenja hrane su tamo bila manja i zbog jačih podsticaja po stanovniku i po hektaru obradivih površina nego što je to kod nas. U tim zemljama subvencije su od tri do šest puta veće nego u Srbiji, što se odražava na cene, a to bi trebalo da bude znak kreatorima naše agrarne politike"

Jesi ti bio skoro u marketu u Hrvatskoj? Tamo je skupo kao u Svedskoj.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:42 - pre 129 meseci
a kakve su subvenicje njihovim poljoprivrednicima?....koliko dobijaju po ha obradive zemlje?
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:44 - pre 129 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@FoghornLeghorn,

A sto da ih neko pobije? U cemu je uopste razlika izmedju tih seljaka i bilo koga drugog ko radi nesto nerentabilno? U mom recniku "skinuti sa sise" nije isto sto i "pobiti".

Jedina razlika je sto su gadno bucni pa u mnogim zemljama po Evropi je politicarima jeftinije da im pljusnu neku lovu umesto da im lepo pokazu onu stvar i kazu da se preorijentisu na nesto od cega zapravo mogu da zive bez izdrzavanja od strane drzave.

Mislim, zasto ne bi onda svakome ko radi neki uzaludan posao drzava pljusnula malo subvencije, sto da ne... inace ce neko reci da ljudi hoce da "ga ubiju" samo zato sto ne zele da mu se poklanja lova.



Malo je bilo nekulturno i neukusno sa moje strane, ali, u stvari je to odgovor na ono sto je Mojsilovic napisao na prethodnoj strani! Izvinjavam se ako sam preterao - naravno da nisam uistinu mislio na tako nesto.

Na nekoj od prethodnih strana sam napisao i podrzavam ono sto trenutno radi Makedonija, a to je davanje zemlje ljudima koji su na "socijalnoj sisi" kako bi mogli kroz poljoprivredu da dodju do odgovarajucih prihoda : http://www.setimes.com/cocoon/...features/2012/12/11/feature-03!

Stos je u tome da u poljoprivredi ne moras biti veliki da bi zaradjivao (u stvari zavisi koliki su ti apetiti). Ljudi sasvim lepo zive sa fuckin' 10 ari zemlje, a ne sade nista nelegano

U celoj prici i jedna i druga strana veoma dobro znaju da se barata resursom buducnosti i zato se koriste sva sredstva "borbe"!

A subvencije drzava bar ovde pljuska i levo i desno (Jat, Fiat + gomila raznoraznih). Tako i ja umem da poslujem, ne samo u poljoprivredi. Ako hocemo trzisnu utakmicu - no problemo - ali da vazi sa sve! Od Pere paora sa lancem zemlje do MK komerca. No ne ide tako - jednostavno, neki su suvise veliki da bi propali
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:46 - pre 129 meseci
Citat:
knight79: ili zato sto su oni politicika,drustvena,socijalna ili kako vec REALNOST,i zato sto je nemoguce bez njih.....tj. nemoguce je da u jednoj zemlji koja ima na milione hektare obradive zemlje samo 100-200 ljudi obradjuje tu zemlju....(mislim da svi oni podele izmedju sebe )

Zasto je nemoguce? Sta je nemoguce? Da jedna veleposednicka porodica ili kompanija obradjuje 10-20 hiljada hektara? Ajd razmisli jos malo o tome.
Sto se tice mikro paora, oni su politicka, drustvena i socijalna realnost, to si u pravu i dobijaju subvencije zato sto je politikos beskicmen i nema muda da im konfiskuje traktore kad blokiraju Pancevo u pokusaju da blokiraju Beograd. Tu realnost placamo svi mi ostali koji nismo paori, sto kroz poreze, sto kroz skuplju hranu, i samim tim indirektno to placa i celokupna ostala industrija.

Citat:
knight79: ali taj ko obradjuje 5ha zemlje ne radi UZALUDAN posao,vec od toga ZIVI.....mislim,zahvaljujuci tome prezivljava.......obezbedi sebi hranu koju posadi na toj zemlji,ima stoku koju hrani detelinom i kukuruzom koji sadi na toj zemlji,itd,itd
e sad,ako je tebi to sto neko skormno ili siromasno od toga zivi UZALUDAN posao,ondaa.........mislim,znam da nisi na to mislio ali tako ispada....


Sve i to bilo tacno sto ti pises da on ne zivi, pardon, prezivljava zahvaljujuci ekonomski neracionlanim subvencijama. On kosta drustvo vise nego sto mu doprinosi tako a je nejgov posao uzaludan za sve sem za njega samog. Ivan je pravu, tako i saraci mogud a traze subvencije da im drzava pokrije gubitak prihoda, pa curchija, pa bunardzija, pa abadzija, pa tamko dalje i tako nasiroko. Sve su to posteni poslovi, koje ti ljudi posteno rade da bi preziveli. Zasto ne i njima subvencije. Reci cu ti zasto, zato sto ih nema dovoljno da traktorima blokiraju ulice.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 17:56 - pre 129 meseci
pa moguce je u teoriji,ali je nemoguce u praksi.......da li ti znas za neku modernu zemlju gde JEDNA ili nekoliko prorodica (kompanija) obradjuje SVU poljoprivrednu zemlju?

i kako to sprovesti u praksi?......onaj ko ima 2-3-10 ha zemlje i ko je to nasledio od predaka,kako ce taj novopeceni veleposednik da mu uzme tu zemlju da bi prikljucio svojoj latifundiji ako ovaj mali paor nece da proda ili da mu pokloni svoju zemlju?

inace taj mali paor bi prezivljavao i bez tih subvenicja od 5ha zemlje....jeste da bi skromno i siromasno ziveo,ali na toj zemlji bi uzgajao kropmpir,pasulj,buraniju,uzgajao detelinu i kukuruz kojim bi hranio par svinja,koza i ovaca koje ima u dvoristu i od kojih on i njegova porodica zive........ne bi umro od gladi zahvaljujuci tih 5 ha zemlje....
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 18:00 - pre 129 meseci
Čista zabava je gledati pokondirene tikve kako iznova i iznova prosipaju priču koja im je medijskim putem usađena u glavu. Usađeno je da samo u Srbiji postoje mali poljoprivrednici, subvencije se gledaju kao ogromne cifre i kao lova koja bi trebala tuđe greške da nadomesti.

Čisto onako informativno.
Zna li neko od vas, vas koji tako žučno pljujete građanine ove (svoje) zemlje, koliki je iznos ovogodišnjih subvencija po hektaru u Srbiji?
Taj ko zna, neka uporedi te subvencije sa subvencijama koje država daje po jednom radnom mestu stranim kompanijama koje su prethodno dobile zemljište i pola ulaganja na tacni.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 18:13 - pre 129 meseci
Citat:
knight79: pa moguce je u teoriji,ali je nemoguce u praksi.......da li ti znas za neku modernu zemlju gde JEDNA ili nekoliko prorodica (kompanija) obradjuje SVU poljoprivrednu zemlju?
i kako to sprovesti u praksi?......onaj ko ima 2-3-10 ha zemlje i ko je to nasledio od predaka,kako ce taj novopeceni veleposednik da mu uzme tu zemlju da bi prikljucio svojoj latifundiji ako ovaj mali paor nece da proda ili da mu pokloni svoju zemlju?

inace taj mali paor bi prezivljavao i bez tih subvenicja od 5ha zemlje....jeste da bi skromno i siromasno ziveo,ali na toj zemlji bi uzgajao kropmpir,pasulj,buraniju,uzgajao detelinu i kukuruz kojim bi hranio par svinja,koza i ovaca koje ima u dvoristu i od kojih on i njegova porodica zive........ne bi umro od gladi zahvaljujuci tih 5 ha zemlje....


ne jedna, ali vise stotina da. Ekstenzivno obradjivana imanja od 20, 30 cak i 50.000 ha su itekako izvodljiva. 50.000ha je veliko parce zemlje, ali to je u osnovi 50x10km, uz dobru mehanizaciju (dovoljne sirine i dovoljne brzine) i sezonsku radnu snagu, ja tu ne vidim nekih problema. To se vec radi na drugim coskovima ove planete.

I drugo, da taj na 5ha moze da radi to sto ti pricas, onda mogu to i ovi sada. Sta ih sprecava?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592590 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.