Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593493 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja14.08.2013. u 23:36 - pre 130 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ventura...da li je tebi bitno da imas veliko stablo kukuruza ili velicina klipa?
Nesto sam polemisao danas sa jednim Sapcaninom pa kaze da je u sremu taj kukuruz mnogo nizi ali klip veci.

Za silažu mi je bitnija masa od klipa, međutim u praksi ako zasadiš više biljaka po hektaru (veća masa) imaćeš manje klipove ali će ih biti više pa si na istom što se tiče merkantile. Mi smo čak primetili da na ovim vrelinama od +40 kakve se dešavaju bukvalno svako leto, kukuruzu mnogo više prija gušći sklop jer pravi veću hladovinu i manje vlage isparava iz zemlje.

Citat:
Lavlja_Jazbina:
I sto ti je stablo pri zemlji suvo ?

Ako misliš na prvu fotku iz ove poruke, tu se vidi da je kukuruz malo podgoreo od suše, ali ništa strašno kako ume da bude, bacili smo dosta đubriva, pa sam efekat podgorevanja nije tako drastično izražen.

 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja18.08.2013. u 11:04 - pre 130 meseci
http://www.rtl.hr/vijesti/novo...agreb-nema-se-vise-sto-cekati/
Nešto čujem da uskoro i ovde počinju blokade.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja18.08.2013. u 19:21 - pre 130 meseci
http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=18&nav_id=743979

e,ako ce nadlezni(vlada Srbije) da spasu cene poljoprivrednih proizvoda onda paori nemaju razloga za strah...:)....(ne znam kako vise da docaram ironiju)

ovde na forumu ce Ventura ponovo objasnjavati kako su cene sasvim OK,kako je sve manje-vise super a poljoprivrednici mlate li malte pare i samo se bogate i debljaju..:)....i zivot nastavlja svojim tokom..:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja18.08.2013. u 23:01 - pre 130 meseci
ajde da je ventura neko ko komentariše sa strane, ali ventura nema nikakav problem da taj isti kukuruz koji on proizvede proda po ceni za koju kaže da je ok, tako da možda i ima neke istine u tome da je ipak ta cena ok.

BTW kukuruz neće biti 13 dinara koliko je sada, prosto jer ga nema dovoljno, godina je počela vrhunski ali je suša pogodila u sred sezone, tako da kad dođe vreme skidanja ja očekujem cenu od oko 16 dinara, a na zimu i 20 dinara.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 06:50 - pre 130 meseci
Citat:
godina je počela vrhunski ali je suša pogodila u sred sezone,

Pa ako zoves ovu godinu,susa,prosla je bila armagedon.:-).
Sto je cena niska ako su drzavne rezerve koje su pokrali prazne.Opet idemo ka starom.Mali seljak razliku od 13-20 na 7t ima 50k razliku na ha
gde ti na svojih ihhhhhihi mozes da osciliras koliko hoces.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 07:38 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
ajde da je ventura neko ko komentariše sa strane, ali ventura nema nikakav problem da taj isti kukuruz koji on proizvede proda po ceni za koju kaže da je ok, tako da možda i ima neke istine u tome da je ipak ta cena ok.


pa mozda je za tebe cena OK,ali to ne mora znaci da je i za ostale paore u Srbiji......logicno zar ne?........ovako,ispada kao da govoris u ime svih zemljoradnika Srbije.....da li je mozda osnovano neko udruzenje u koje spadaju svi zemljoradnici u Srbiji,pa si ti PR ili predsednik tog udruzenja,pa dajes izjave u ime svih?...:)

ako si ti izgubio kontakt sa realnoscu ili se pravis "prost",ja te informisem da velika vecina paora koji obradjuju 10,20,30 ha zemlje nikako nisu zadovoljni cenom kukuruza od 13,14,15,16 din za kg.....
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 07:54 - pre 130 meseci
:D paori nikad nisu zadovoljni sa cenom svojih proizvoda niti kolicinom subvencija. Uvek moze vise :)
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 07:58 - pre 130 meseci
nije tacno....

ako odmaknu od poslovanja sa gubitkom,ili od pozitivne nule,uglavnom su zadovoljni......tj da nesto (koliko-toliko opipljivije) ostane sa strane....

naravno,to ne mora da znaci da imaju zaradu od 2-3 puta ili vise u odnosu na ulozeno....samo da nisu u gubitku ili na nuli...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:04 - pre 130 meseci
Citat:
knight79
ako si ti izgubio kontakt sa realnoscu ili se pravis "prost",ja te informisem da velika vecina paora koji obradjuju 10,20,30 ha zemlje nikako nisu zadovoljni cenom kukuruza od 13,14,15,16 din za kg.....

A šta ćemo sa seljacima na jugu Srbije kojima su ovi od 10-20 hektara veleposednici? Kolika cena kukuruza treba da bude da bi se njima isplatio uzgoj kukuruza na 10-20 ari? Daj reci neku cifru, da li je to 100-150 dinara? Zašto da njih diskriminišemo?

Mislim, ja znam da bi ti vrlo rado platio hleb 500 dinara umesto sadašnjih 50, i kilo mlevenog mesa bi platio 3000 dinara, jer iskreno želiš da podržiš malog seljaka, pa daj da to i organizujemo, samo reci koja je 'fer' cena, i odmah ćemo da napravimo kalkulacije svega.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:15 - pre 130 meseci
Citat:
knight79:
ako odmaknu od poslovanja sa gubitkom,ili od pozitivne nule,uglavnom su zadovoljni......tj da nesto (koliko-toliko opipljivije) ostane sa strane....

naravno,to ne mora da znaci da imaju zaradu od 2-3 puta ili vise u odnosu na ulozeno....samo da nisu u gubitku ili na nuli...

U ovoj godini, taj jedan mali paor koji obrađuje 5-10 hektara je u kukuruz uložio 150 evra, imaće prinos od 6-7 tona, i kada se razduži nakon žetve, njemu će ostati 400 evra zarade, ove godine, po ovoj ceni od 13 dinara.

Ako je hteo sve sam da plati, bez da se zadužuje kod lokalnog trgovca koji će mu otkinuti 10-15% zarade, tada bi ga proizvodnja koštala 478 evra, i to računam bez ikakvih subvencija države. U tom slučaju bi imao nešto veću zaradu od 400 evra, to je sigurno plus 50 evra koliko bi mu otkinuo trgovac i plus još jedno 100-140 evra na račun subvencija.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:22 - pre 130 meseci
prvo moramo da vidimo sta je to "MALI" seljak.....da li je onaj ko danas u Srbiji obradjuje 20-30 ha MALI seljak?.......obzirom da je prosek gazdinstva u Srbiji oko 4-5ha...

drugo,da li ti zaista mislis(ili opet gubis kontakt sa realnoscu,mada ja bih rekao da se pravis "prost") da na cenu hleba DIREKTNO i proporcionalno utice kolika je otkupna cena zita i kukuruza......da li ti paori prodaju kukuruz i zito DIREKTNO vladi Srbije?

sta cemo sa marzama,alavoscu,gramzivoscu i bahatoscu otkupljivaca polj. proizvoda?...oni nemaju uticaja na cenu hleba?.......ko ce njima da finansira vile,prostitutke,avione i kamione?...:)


http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvo...ka-cenu-u-silosima_408919.html

evo,malo se vracaj u realnost....pazi citat:"Zemljoradnik Radovan Nosonjin obavio je žetvu na 15 hektara, a kako kaže, žitu je dao "sve što nauka i struka zahtevaju" i procenjuje da će troškovi odneti pet tona pšenice po hektaru, pod uslovom da cena ne bude niža od 22 dinara za kilogram."
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:26 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
knight79:
ako odmaknu od poslovanja sa gubitkom,ili od pozitivne nule,uglavnom su zadovoljni......tj da nesto (koliko-toliko opipljivije) ostane sa strane....

naravno,to ne mora da znaci da imaju zaradu od 2-3 puta ili vise u odnosu na ulozeno....samo da nisu u gubitku ili na nuli...

U ovoj godini, taj jedan mali paor koji obrađuje 5-10 hektara je u kukuruz uložio 150 evra, imaće prinos od 6-7 tona, i kada se razduži nakon žetve, njemu će ostati 400 evra zarade, ove godine, po ovoj ceni od 13 dinara.

Ako je hteo sve sam da plati, bez da se zadužuje kod lokalnog trgovca koji će mu otkinuti 10-15% zarade, tada bi ga proizvodnja koštala 478 evra, i to računam bez ikakvih subvencija države. U tom slučaju bi imao nešto veću zaradu od 400 evra, to je sigurno plus 50 evra koliko bi mu otkinuo trgovac i plus još jedno 100-140 evra na račun subvencija.



kao prvo,ko to njemu garantuje,sem tebe,da ce imati prinos od 6-7 tona?......mislis,ko god poseje kukuruz ima zagarantovan rod od 7 tona?.....a drugo,pazi ovo:


"Sa 35 hektara Milenko Belić, zemljoradnik iz Zrenjanina, dobio je ukupno 200 tona hlebnog žita, ili u proseku 6,2 tone po hektaru.

On kaže da nije prodao ni kilogram pšenice, jer mu ne odgovara sada ponuđena cena od 16 do 17 dinara i podseća da je ta cena pšenice za šest dinara niža od lanjske.

Kao i mnogi drugi ratari, Belić će čekati da" proradi tržište", dok je žito smešteno u silosima.

Belić iznosi i računicu o ulaganjima, od setve do žetve, po kojoj, sa svim agrotehničkim merama i punom tehnologijom, trošak po hektaru dostiže čak 120.000 dinara, u šta je uračunao i zakup zemlje od oko 25.000 dinara po hektaru."
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:34 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:Mislim, ja znam da bi ti vrlo rado platio hleb 500 dinara umesto sadašnjih 50, i kilo mlevenog mesa bi platio 3000 dinara, jer iskreno želiš da podržiš malog seljaka, pa daj da to i organizujemo, samo reci koja je 'fer' cena, i odmah ćemo da napravimo kalkulacije svega.


uostalom,posto je pala cena zita,sta mislis,hoce li pasti i cene hleba?.........:)........i kako to moze da kg zita kosta 16 din,a jedna kifla 25 din?

http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvo...cuva-socijalni-mir_412020.html

ja bih rekao da je najbitnije i kljucno u celoj prici koliki deo kolaca uzimaju monopolisti da bi imali da placaju vile,avione,kamione i naravno prostitutke..:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:43 - pre 130 meseci
Citat:
knight79: uostalom,posto je pala cena zita,sta mislis,hoce li pasti i cene hleba?.........:)........i kako to moze da kg zita kosta 16 din,a jedna kifla 25 din?

http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvo...cuva-socijalni-mir_412020.html

Vidiš, tu si skroz u pravu, mora da je neka zavera u pitanju..

Mislim, opšte je poznato da mlinovi to žito melju za džabe, brašno za džabe prenose do pekara, pekar je za džabe dobio lokal, mašine ga nisu ništa koštale, radnik koji mesi kiflu ne traži platu, struju i vodu ne plaća, to mu opraštaju, radnica koja prodaje kiflu isto radi za džabe, papir u koji ti uvije kiflu pekar dobije besplatno, fiskalnu kasu je isto tako dobio besplatno...

Kad to tako realno sagledaš, stvarno je šokantno da pljačkaši pekari kiflu od 50 grama naplate 25 dinara, a kilo žita se jadnim seljacima plaća samo 16 dinara.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:48 - pre 130 meseci
nisu pekari pljackasi,nego monopolisti i "posrednici" izmedju seljaka i vlade Srbije...:)

inace,zemljoradniku koji proizvodi to zito takodje je sve za dzabe....traktor ide na luft,drzava mu poklanja repromaterijal,banke mu skoro besplatno daju kredite da uvecava svoje gazdinsvo itd,itd....:)

takodje kao i onog "tvog" pekara,masine ga nista nisu kostale,kada se nesto pokvari ili treba da se kupi novo to je u rangu cena sa pekarskom fiskalnom kasom i furunom..:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:55 - pre 130 meseci
Ma kako bre to sad? Zar već nismo naoštrili vile i sekire da krenemo na pekare?

Pazi ovo, seljak prozivede žito za 16 dinara kilo. Mlinar pljačkaš naplati brašno 31 dinar samo što ga je provukao kroz mlin. A pekar onda uzme to brašno vredno 1.5 dinar i proda ga 16 puta skuplje, odnosno za 25 dinara!!! ej bre, pa ako pekari nisu pljačkaši, ko je?

Ja totalno kapiram seljake, cena žita ne može da bude 16 dinara, mora da bude minimum 18.3 dinara, jer je velika razlika da li u jednoj kifli od 25 dinara žito košta 80 para ili čak 91 paru! To pravi krucijalnu razliku!!
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 08:56 - pre 130 meseci
Citat:
ventura: A šta ćemo sa seljacima na jugu Srbije kojima su ovi od 10-20 hektara veleposednici? Kolika cena kukuruza treba da bude da bi se njima isplatio uzgoj kukuruza na 10-20 ari? Daj reci neku cifru, da li je to 100-150 dinara? Zašto da njih diskriminišemo?

Pazi ventura, iskreno i bez trunke cinizma u svom tonu ti kažem da veoma pažljivo i sa zadovoljstvom čitam mnoge tvoje postove na temu iz poljoprivrede, ali ovaj GAF sa "poljoprivrednicima saksijašima", koji pri tom proizvode isključivo za sopstvene potrebe, nije ti uopšte na mestu.
Drugo, dobro barataš proračunima, nesumnjivo, pa bih te zamolio da nam ovde izvedeš računicu sa koliko procenata na finalnu cenu kifle učestvuju ostali pomoćni artikli i usluge u odnosu na žito.
Hvala.
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 09:01 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Ma kako bre to sad? Zar već nismo naoštrili vile i sekire da krenemo na pekare?


mozda si ti naostrio vilu zbog pekara i spremas pohod na iste,ostali paori su besni i ostre sekire zbog tajkuna i monopolista koji na njima zaradjuju
 
Odgovor na temu

knight79
super ultra turbo menadzer sa Megatrenda
offshore kompanija

Član broj: 315096
Poruke: 195
*.hip-petrohemija.rs.



+96 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 09:04 - pre 130 meseci
Citat:
Vasastajić:Drugo, dobro barataš proračunima, nesumnjivo, pa bih te zamolio da nam ovde izvedeš računicu sa koliko procenata na finalnu cenu kifle učestvuju ostali pomoćni artikli i usluge u odnosu na žito.
Hvala.


pa kako dobro barata proracunima kada npr UVEK za osnovu svoje racunice uzima kako ce BILO KOJI paor u Srbiji da ima prinos kukuruza od 6,7,8 tona po ha......i onda na osnovu toga izvlaci koliki ce im biti prihod.....totalno nerealno....
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja19.08.2013. u 09:06 - pre 130 meseci
Ma samo mi reci kako to tajkuni zarađuju?

Seljak proda žito za 16 dinara tajkunu. Mlinar ga kupi od tajkuna, ne znamo po kojoj ceni, ali on onda proda brašno po 31 dinar. Pekar uzme 50 grama brašna koje košta 1.5 dinar i napravi kiflu koju proda za 25 dinara. Pa ko je tu tajkun i pljačkaš? Mojne sad braniš pekare, da nije možda neko tvoj pekar? Pa ni tajkuni ne zarađuju koliko ti pekari!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 593493 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.