Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592935 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja14.12.2013. u 22:11 - pre 126 meseci
2k€.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 01:33 - pre 126 meseci
Khm, khm...
Ispod su navedene i reference. Da se ne bacamo "stručnim" ciframa koje nemaju pokriće.
http://www.balkanmagazin.net/n...oljoprivreda-u-srbiji-i-evropi
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 07:10 - pre 126 meseci
Mozda dublje prokomentarisati ovo.
Citat:
Zato postoji opasnost da i nova Strategija agrara Srbije ostane na zastarelim, pogrešnim i nepotpunim informacijama
o poljoprivredi u svetu – što nužno vodi u promašaj i dalje propadanje domaće poljoprivrede.

U najkraćem – poljoprivreda razvijenih zemalja je postala neodrživa, pa je zato ne treba uzimati za cilj kome Srbija treba da tež
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 09:16 - pre 126 meseci
Citat:
gigamg1:
Khm, khm...
Ispod su navedene i reference. Da se ne bacamo "stručnim" ciframa koje nemaju pokriće.
http://www.balkanmagazin.net/n...oljoprivreda-u-srbiji-i-evropi

Tekst kao tekst, klasično novinarsko piskaranje bez ikakvog smisla, ali su zato zaključci totalno pogrešni.

Novinar kao argument o veličini poseda navodi Španiju, Grčku i Italiju gde je prosečna veličina poseda manja od 5 hektara a oni su kao super uspešni! Pa naravno da su uspešni kad su na toj površini manjoj od 5 hektara vinogradi ili maslinjaci. Ili još veći apsurd da navodi Holandiju da je tamo prosek manji od 10 hektara. Jeste, ali je zaboravio da napomene da su to uglavnom staklenici (a da ne pominemo da se u dobrom delu njih uzgaja cveće).

Ako hoćemo (i da realno možemo) da od nekoga gledamo i prepisujemo što se tiče poljoprivrede, to su onda amerikanci. Niko drugi im nije ni do kolena, u svakom pogledu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 16:45 - pre 126 meseci
Citat:
Ovo što si spomenuo oko subvencije, ne znam dal mogu baš da ti poverujem.
Šta to znači sad? Da oni što rade na veliko rade na nuli? i zarađuju samo od te subvencije?

Ne uvek, to zavisi od godine - vremenskih uslova, ponude i potraznje, postignute cene... U nekoj situaciji velike ponude iz nekontrolisanih drzava, EU proizvodjac radi na nuli i pritom je i dalje zadovoljan jer su mu sredstva od subvencija sasvim dovoljna za pristojan zivot, dok u za njega povoljnijoj godini on ostvaruje znatnu zaradu i ulaze visak u prosirenje proizvodnje, novu tehniku i slicno. Deo teksta sa gornjeg linka potvrdjuje moja zapazanja, s tim da tvrdi da ne samo sto se proizvodi prodaju po ceni kostanja vec i ispod cene kostanja, sto ja nisam primetio:
Citat:
Visoke subvencije evropskim i američkim farmerima dovele su do pada cena primarnih poljoprivrednih proizvoda u svetu, kao i u Evropskoj zajednici, pa su one sada niže od realnih troškova proizvodnje. Francuski ministar poljoprivrede, Bruno Le Maire kaže doslovno: Ključno pitanje su cene. Ja ne znam ni jednog poljoprivrednog proizvođača, bilo da je u proizvodnji mleka, žitarica, voća ili povrća, koji se ne suočava sa osnovnim problemom da su prodajne cene niže od troškovnih cena.



Citat:
Šta terbaju oni što žive na selo i nemaju puno zemlje? da beže svi u grad ili u razvijene EU zemlje, ko što i upravo rade?

Da, ja sam jedan od retkih ljudi u Srbiji koji pozitivno gleda i na migraciju selo-grad i na migraciju Srbija-inostranstvo. Ovo prvo dugorocno vodi ka ukrupnjavanju parcela, dok ovo drugo kratkorocno vodi ka smanjenju nezaposlenosti, a dugorocno eventualnim znatnim deviznim prilivima kroz pomoc iseljenika rodbini. To na nivou pojedinca bude par desetina eura, ali na nivou drzave verovatno vise nego sto su celokupne strane investicije o kojima se toliko prica.

Citat:
Ali i tu postoji kvaka da pre svakog posla mora da postoji plasman a to je ono trece P u marketingu,sto se kod nas ne primenjuje ma koji biznis bio.
Da, za supeh svake proizvodnje prva i osnovna stvar je mogucnost plasmana proizvoda. Ako imas siguran plasman NECEGA, nebitno da li je to krompir ili rezervni delovi za svemirski brod, nije nemoguce obezbediti ni znanje, ni radnike, ni tehnologiju, pa ni novac. Tu imamo dva gledista - jedno koje zastupa ideju da treba da vaze isti uslovi za sve, pa ako nekom programeru niko ne obezbedjuje plasman web sajtova i drugog programskog koda, onda ni proizvodjacu krompira ne treba da obezbedjuje plasman njegovog proizvoda. Drugo glediste hranu izdvaja kao osnovnu bezbednosnu komponentu drzave, koja je znacajna najmanje koliko i vojska, ako ne i mnogo znacajnija. Ja sam sklon ovom drugom nacinu misljenja, smatram da drzava treba da uzme ucesca u organizaciji poljoprivredne proizvodnje, pre svega odredjivanjem cega i koliko je potrebno trzistu kako bi se izbegle ogromne cenovne oscilacije kje cine ne samo da ne moze biti napretka u poljoprivredi, vec i da se unisti ono malo sto se batrga pokusavajuci da opstane.

Citat:
gigamg1: Khm, khm...
Ispod su navedene i reference. Da se ne bacamo "stručnim" ciframa koje nemaju pokriće.
http://www.balkanmagazin.net/n...oljoprivreda-u-srbiji-i-evropi

Pa tekst je sam sebi kontradiktoran na vise mesta:
Citat:
Obradivo zemljište (arable land) je oko 24,3% tj. 104,4 miliona hektara...
EU-27 (koja uključuje Bugarsku i Rumuniju) ima oko 7,3 miliona komercijalnih poljoprivrednih gazdinstava, uz dodatno oko 6,4 miliona malih gazdinstava...
Radna snaga zaposlena u poljoprivredi EU-27 je bila u 2007. godini ekvivalentna sa 11,7 miliona radnika zaposlenih sa punim radnim vremenom...
U Srbiji, prema zvaničnim podacima sa sajta vlade Srbije... obradivo zemljište i bašte = 3,295.000 ha (65,2% ukupne polj. površine);
Srbija ima 778.891 registrovanu porodičnu farmu...

Prvo, nije sasvim jasno kako to EU ima 7.3+6.4=13.7 miliona gazdinstava, a radnu snagu od 11,7 miliona ljudi, sto bi znacilo 0,85 ljudi po gazdinstvu?! Sta je definicija poljoprivrednog gazdinstva na kom nema nikog ko se bavi poljoprivredom?!

No dobro, kada se uzme u obzir da EU ima 500 miliona stanovnika, kada uporedimo statistiku, vidi se sledece:
- u EU 2% stanovnistva zivi od poljoprivrede
- u Srbiji 15% stanovnistva pokusava da zivi od poljoprivrede, znaci 7x vise nego sto je potrebno
- u EU po coveku kome je poljoprivreda delatnost imaju 10ha oranica + 30 hektara ostalog poljoprivrednog zemljista = 40 ha
- u Srbiji po coveku kome je poljoprivreda delatnost imamo 3ha oranica + 2ha ostalog poloprivrednog zemljista = 5 ha, znaci 1/8 onog sto je normalno

Znaci, kao sto sam i ranije napomenuo, nasa realnost je da 85% ljudi iz sela migrira u grad, a da isto toliko iz grada (ili iz sela ako uspe) migrira u inostranstvo. U apsolutnim vrednostima podaci koliko tacno ljudi zivi od poljoprivrede mnogo variraju, ja sam uzeo da je to oko milion a moze biti par stotina hiljada gore/dole, znaci pripremite se za dolazak 800.000 novih nezaposlenih.
Plan B: Drzati ih tamo gde jesu i pomagati im da ne umru od gladi, gurajuci problem pod tepih.
Izbor izmedju dve lose opcije, koja god da se izabere, mnogi ce je kritikovati kao pogresnu.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 17:08 - pre 126 meseci
Lavlja_Jazbina@ a okolina NS nema cene ispod min 10.000e za 1ha a ima ljudi traze i mnogo vise...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 20:06 - pre 126 meseci
DA.Ali ko ce da kupi ?!
Citat:
Ne uvek, to zavisi od godine - vremenskih uslova, ponude i potraznje, postignute cene..

Jok.Zavisi od plastenika.Danas istrazivanje o mladom krompiru, isplativosti i dosao sam do saznanja da je plastenik brzi od prirode.
Dok ja izbacim svoj proizvod,cena je duplo pala.A djubre od krompira koje prodaju po supermarketima je problem sto su to strani vlasnici,
pa i to djubre je od njih a nas proizvod se sabotira samim tim.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 20:20 - pre 126 meseci
Lavlja_Jazbina@ po tim cenama se kupi! a oni traze vise!

video sam kod Begecha da sade krompir i na zemlji postavljaju foliju!!! probaj taj nacin!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 20:42 - pre 126 meseci
Dosao sam do zakljucka zbog gomilu nepogodnosti za malog poljoprivrednika da je bolje da,evo da uzmem samo 1ha i zasadim
vise kultura da bi posle u malo prodaji,svojoj tezgi prodavao te proizvode+restoranima koje vec imam preko priljatelja.
Zasto je nemoguce za seljaka kada pricamo o radu.Treba mnogo para koje nema.A ima od pre nekog dana izjava da se poljoprivreda ne ispalti a obradjuje
300ha,zamisli idiotizam.
 
Odgovor na temu

da.li.sam.to.ja
d.sluzbenik

Član broj: 264058
Poruke: 50



+147 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja15.12.2013. u 21:45 - pre 126 meseci
Pogledaj na google bastu ''lelea'' pa da vidis kako se lepo zivi I zaradjuje od male bastice!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.12.2013. u 19:06 - pre 125 meseci
Naš suncokret osvojio Japan

Citat:
NOVI SAD - Svaka čast!
Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad izvozi svoje proizvode u 44 države, naveo je direktor Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad Jegor Miladinović.
Jedna od vodećih naučnoistraživačkih ustanova, i to ne samo u Srbiji već i u ovom delu Evrope, nedavno je prodala seme suncokreta Japanu.

- Prodaja suncokretovog semena Japanu veoma je važna, imajući u vidu da je ta zemlja poznata po visokom kvalitetu svojih proizvoda - kazao je Miladinović.
- Pre meseca dana Japanu smo isporučili suncokret, ali kad u potpunosti budemo završili tu transakciju, odnosno kad Japanci budu platili, moći ćemo da trgujemo s njima - objasnio je Miladinović.

On je napomenuo da je svaki osmi suncokret koji se seje na svetu proizveden u novosadskom institutu, a koliki je to uspeh, objasnio je poredeći taj podatak s automobilskom industrijom, zapitavši se kolika bi Srbija sila bila kad bi svaki osmi automobil u svetu bio proizveden u Kragujevcu.

- Uspevamo da se nosimo s multinacionalnim kompanijama, koje u svoja istraživanja ulažu stotine miliona dolara dnevno, što nije ni naš godišnji budžet, ali zahvaljujući predanom radu naših naučnih radnika, uspevamo da opstanemo u takvoj konkurenciji - rekao je direktor.

Gde izvoze
OD ARGENTINE DO RUSIJE

Prioritet je domaće tržište, kazao je direktor i dodao da prija kad domaće sorte i hibride prodaju i registruju u inostranstvu.
- Kad u zemljama kao što su Ukrajina, Rusija, Kazahstan, Mađarska, Turska, Argentina, Francuska, Italija vidite desetine i stotine hektara pod sortom ili hibridom čiji ste vi autor, onda je to ipak veliko priznanje - istakao je Miladinović.


Nisam bas razumeo.Institut proizvodi ili otkupljuje ?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja30.12.2013. u 20:21 - pre 125 meseci
Citat:
Prioritet je domaće tržište, kazao je direktor i dodao da prija kad domaće sorte i hibride prodaju i registruju u inostranstvu.
- Kad u zemljama kao što su Ukrajina, Rusija, Kazahstan, Mađarska, Turska, Argentina, Francuska, Italija vidite desetine i stotine hektara pod sortom ili hibridom čiji ste vi autor, onda je to ipak veliko priznanje - istakao je Miladinović.

To mu dođu malo veća ogledna polja :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja09.01.2014. u 23:19 - pre 125 meseci
Citat:
Pismo paora iz Banata: Ministre nemamo svi džipove i skupe kombajne!


JAŠA TOMIĆ - Đorđe Guran iz Jaše Tomića uputio je otvoreno pismo ministru poljoprivrede Dragana Glamočiča u kome je izneo sve muke sa kojima se sreće srpski seljak.

Pismo prenosimo u celini.

Ovim pismom želim da se obratim Gosp. Min. Glamočiću.

Poštovani gospodine Ministre: Ja Vam pišem iz Jaše Tomić, opština Sečanj. Moja petočlana porodica i ja živimo isključivo od ratarstva i drugih primanja nemamo. Pokušavamo da se sa svakom dolazećom godinom prilagodimo novim uslovima i zahtevima koje nam postavlja Min.Poljoprivrede, Poreska uprava, Socijalno….desi se da i zadnje dinare iz kuće damo da platimo porez i PIO. Verujte da je jako teško preživeti, a kamoli napredovati. Dolaze na naplatu naknade za odvodnjavanje, a kanala nema u blizini ni na 500 m dok dosta njiva leži pod vodom.Pa eto i to platimo da što se kaže duga nigde nemamo.

Predprošle godine pokrali nas skladištari (Transpetrol Sečanj), prošle godine mali rod zbog suše i naravno mizerna cena zbog aflatoksina (čista politika) i eto ove godine nas uništiše monopolisti sa cenom suncokreta. Subvencije od 6000 dinara po hektaru direktnih davanja, ma koliko male i ne konkurentne sa subvencijama u okruženju, opet su nam nešto značile. Naravno stigle su kasno, ali su bar pokrile kamate za koje smo se zadužili da bi kupili repromaterijal za proleće u nedostatku pravovremenog stizanja subvencija.

Onda onaj drugi deo gde smo plaćali punu cenu nafte pa nam je vraćano 50 dinara po litri. Retko ko je svoje pravo na to iskoristio, jer jednostavno nismo imali para za kupovinu. Mi smo faktički finansirali sami sebe plaćajući punu cenu i onda čekajući da nam država vrati bukvalno naše pare. Pa sami znate da je akciza bez poreza na 1 litar nafte oko 50 dinara. I evo opet po promeni ministra najavljuju se nove mere. Mesto da nam se subvencije povećavaju i prave nas konkurentnijim poljoprivrednicima iz EU mi idemo sve dalje u dubiozu samog opstanka.

Kada Zakon treba da se menja zbog nas to je nemoguće, a kada se menja zarad otkidanja od nas i krpljenja rupa u budžetu onda je izmena moguća. U najavama koje čujemo iz medijske „tišine“ gore nego što je vladala za vreme Miloševića, ne naslućuje se ništa dobro. Ukidate povraćaje za naftu i pokušaće te da subvencionišete seme i đubrivo. Na taj način mi nećemo ni osetiti subvencije, jer će se sliti u ruke prodavaca, distributera tog repromaterijala. Cena repromaterijala će istog momenta biti povećana i ta razlika će biti ti naši povraćaji. Sledeća stvar je ukidanje 6000 dinara po hektaru direktnih davanja i preusmeravanje u investicije.

Pa ja evo pitam Vas u koje investicije? Ko od onog prosečnog farmera sa popisa poljoprivrede, koji je rađen, može i sme da uđe u investicije tipa traktora, silosa, hangara…..ili nečeg većeg. Znate li Vi da ljudi nemaju da bace veštačko đubrivo, a ne da kupuju traktore. Nemojte gledati 5% poljoprivrednika koji se već mogu nazvati tajkunima nego pogledajte sve nas ostale. Nemamo mi svi u dvorištu nove Džon Dir traktore, besne džipove, nove Class kombajne i novčana sredstva za teranje cena državnog zakupa u nebesa. Nisam imao nameru da Vas uvredim, kritikujem ili išta zlonamerno već samo da Vam, ako mogu, ukažem na realno stanje Srpskog seljaka.

Ta razna udruženja koja izlaze u javnost nisu ni merilo ni predstavnici prave većine seljaka. U tim udruženjima su zastupljeni određeni lobiji i pojedine velike gazde koje se forsiraju i probijaju kroz njih. Poštovani gospodine ministre Glamočiću evo ja Vas pozivam da budete gost moga gazdinstva i u razgovoru sa ostalim seljacima možda uvidite gde smo mi sada.


 
Odgovor na temu

da.li.sam.to.ja
d.sluzbenik

Član broj: 264058
Poruke: 50



+147 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja10.01.2014. u 00:11 - pre 125 meseci
A koliko doticni ima zemlje?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja26.01.2014. u 19:13 - pre 124 meseci
Verovatno malo.Za malo, multi kultura i tezga na pijaci za organsko.Na kalenicu troje radi solidno.Tezga je dnevno 300 rsd

a ako se uplati za tri meseca 4k rsd.Mora se imati gazdinsto na svoje ime.Videcu sa upravom oko detalja.

Ventura,daj neko desavanje ovog toplog vremena,sada mraz i kako ces dalje.Mene zanima seme koje ces koristiti ili neko kome ne treba

dosta vode.Hocu na 1 ha da posejem pa da se puvam sa ovim mojim tvrdoglavim rodjama.:).
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
176.67.195.*



+784 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja26.01.2014. u 19:24 - pre 124 meseci
Sumnjam da je na Kalenic pijaci dnevni zakup tako malo.
U Krusevcu je 300 dinara dnevno zakup,tako da mislim da je skuplje na kalenic pijaci.
Inace Tih 4000 din mesecno je za zakup tj rezervaciju tezge,inace se svakog dana placa taj dnevni najam

Dakle,ako je dnevno recimo pomenutih 300 din,to mu dodje mesecno 300x30+4000=13000 din

Mislim da je mesecni zakup 4000 din,ali ne kad se placa mesec za mesec,vec se pocetkom godine kesira 48000 din
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
130.204.138.*

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja26.01.2014. u 19:39 - pre 124 meseci
^ tako je nekad bilo. Licitiralo se za svaku tezgu. Nije svaka na dobrom mestu. Verovatno je jos uvek tako.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja26.01.2014. u 20:09 - pre 124 meseci
Citat:
Sumnjam

Zar ti ja licim na nekog ko lupeta ;).Pa pitao.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja29.01.2014. u 11:42 - pre 124 meseci
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/282737.sr.html
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja11.04.2014. u 18:31 - pre 122 meseci
Ventura,sta si se stisao sa informacijama.Niko ne sme da te dira.Koje seme si uzeo za ovu godinu.Da li nedostatak snega ce se odraziti,ovo malo kise da li je dovoljno

ii,ma sta ima vise da te pitam.Pricaj.:).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prošlogodišnji scenario sa poljoprivrednicima se nastavlja
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 592935 | Odgovora: 1617 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.