Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 110274 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.31.*



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?15.12.2014. u 01:23 - pre 113 meseci
Citat:
Dexic:  pogotovu sto deo izjave kaze da shvataju da njima moze biti losije grejanje


Ovo je sustina cele teme
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?15.12.2014. u 17:28 - pre 113 meseci
To je samo bezobrazluk toplane, a u sustini, ostalima je bolje grejanje, tj. bice bolje ako je dobro izolovan stan, a ne slamarica...

Jer po sadasnjem sistemu, nebitno je po kom sistemu se naplacuje grejanje, svak zgrada dobija odrednjenu kolicinu toplote, i ako je ne iskoristi, nista.. ali ako ima jedan potrosac manje u zgradi, to je veca kolicina toplote koju ostali stanovi mogu imati - bukvalno.
U zgradama gde ima grejanje po utrosku ovo primete gornji stanovi - sto se vise greju donji, gornji ne mogu podjednako da se ugreju.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?15.12.2014. u 17:32 - pre 113 meseci
A pazite sad ovo :)
Izmenjena je odluka o nacinu racunanja potrebne energije (za maximalnu mogucu snagu), i umesto da se racuna na -18*C, sada je na -12*C:)
Ai je zato povecana cena po kW angazovane snage, da bi se izjednacilo koliko se placa fixni deo :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?07.09.2016. u 10:16 - pre 92 meseci
Verovali ili ne, odvojio sam nekoliko sati i procitao sam celu temu!
Da ne otvaram novu temu, imam situaciju ove tematike. U stanu gde zivim decenijama pa sve do dva meseca nazad je postojalo grejanje sa toplane. Sada se gasi ta toplana, a isto JKP kom smo i do sad placali nudi da nam "uvede" grejanje sa druge toplane ako potpisemo ugovor i platimo 40.000 dinara po stanu! Ja smatra da je to cist reket, oni nista novo u zgradi ne ugradjuju, sta mene ima da interesuje sa koje toplane ce oni da greju?!
I, sad se javlja suprotna situacija od ove iz naslova - nije nemogucnost iskljucenja, nego mogucnost neukljucenja
Situacija u zgradi je takva da otprilike 50% vlasnika stanova hoce da se "ukljuci", a drugih 50% nece, sa cim toplana nema nikakav problem, izuzev sto ovima koji nece planira da naplacuje 30% cene grejanja. Sto se tice tog grejanja kroz zidove o kom ventura prica, ja naprimer pojma nemam da li komsije oko mene hoce ili nece grejanje, a ako sam dobro razumeo ako nece onda bih ja trosio vise struje/peleta grejuci njih, ili bih imao slabije grejanje ako ostanem prikljucen na toplanu (i do sada grejanje nije bilo neko, nikakvi kratki rukavi koje pojedinci pominju, vec dugi rukavi/dzemper zimi. Zgrada je starog tipa grejanja, kroz stan prolazi 5 vertikala. Racun za grejanje je 72.000 dinara godisnje, znaci tih 30% bi 21.600 dinara. Mene zanima da li te cevi zaista mogu da isijaju toliko hiljada kWh za sezonu, ili je to cist reket?
Sto se moje finansijske situacije tice, imam neku ustedjevinu, mogu da biram hocu li TA, pelet, kvalitetnu klimu sa inverterom, toplotnu pumpu, solarne panele ili sta god je najekonomicnije u periodu od sledecih 10 godina. Inace se ranije nisam javljao na ovoj temi, niti se bavio razmisljanjima o iskljucenju, ali sam sad malo revoltiran tim reketom za uvodjenje grejanja koje sam oduvek imao, pa bih rado pokazao toplani da ima i alternativnih resenja, pa makar bilo i skuplje.
Da, neko pomenu instalacije i struju, sad sam pogledao racun, imam odobrenu snagu 17,25kW na sat, a ja za ceo mesec potrosim 200kWh, sto znaci da imam prostora da povecam potrosnju 60X u odnosu na dosadasnju, tako da pozari izazvani povecanjem potrosnje u mom slucaju nisu opasnost.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?07.09.2016. u 11:06 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljkovićsa cim toplana nema nikakav problem, izuzev sto ovima koji nece planira da naplacuje 30% cene grejanja. Sto se tice tog grejanja kroz zidove o kom ventura prica, ja naprimer pojma nemam da li komsije oko mene hoce ili nece grejanje, a ako sam dobro razumeo ako nece onda bih ja trosio vise struje/peleta grejuci njih, ili bih imao slabije grejanje ako ostanem prikljucen na toplanu (i do sada grejanje nije bilo neko, nikakvi kratki rukavi koje pojedinci pominju, vec dugi rukavi/dzemper zimi. Zgrada je starog tipa grejanja, kroz stan prolazi 5 vertikala. Racun za grejanje je 72.000 dinara godisnje, znaci tih 30% bi 21.600 dinara. Mene zanima da li te cevi zaista mogu da isijaju toliko hiljada kWh za sezonu, ili je to cist reket?

na to pitanje nije lako dati odgovor! kao sto si i sam rekao, sve zavisi od toga koliko tvoj stan ima zidova koji bi bili u dodiru sa prostorom koji bi i dalje grejala toplana i koliko bi uopste komsija oko tebe (ispod/iznad/pored) ostalo prikljuceno na toplanu. tih 30% su strucnjaci iz JKPBE pausalno odredili i njima se *ebe da li je neko ostecen ili mozda dobija i vise od onoga sto placa, jer definitivno nije ista situacija kod nekoga ko npr. ima stan u potkrovlju ciji se zidovi granice samo sa negrejanim tavanskim prostorom gde bi jedini eventualni kontakt sa grejanom povrsinom bio pod sa komsijom ispod i neko kome je stan sa svih strana ususkan drugim stanovima koje bi i dalje grejale toplane... a i jedan i drugi bi placali 30%!

Citat:
Darko NedeljkovićSto se moje finansijske situacije tice, imam neku ustedjevinu, mogu da biram hocu li TA, pelet, kvalitetnu klimu sa inverterom, toplotnu pumpu, solarne panele ili sta god je najekonomicnije u periodu od sledecih 10 godina. Inace se ranije nisam javljao na ovoj temi, niti se bavio razmisljanjima o iskljucenju, ali sam sad malo revoltiran tim reketom za uvodjenje grejanja koje sam oduvek imao, pa bih rado pokazao toplani da ima i alternativnih resenja, pa makar bilo i skuplje.
Da, neko pomenu instalacije i struju, sad sam pogledao racun, imam odobrenu snagu 17,25kW na sat, a ja za ceo mesec potrosim 200kWh, sto znaci da imam prostora da povecam potrosnju 60X u odnosu na dosadasnju, tako da pozari izazvani povecanjem potrosnje u mom slucaju nisu opasnost.

sto se tvoje situacije tice, ja bi se svakako sada iskoristio situaciju i otkacio sa toplane jer ce se pre ili kasnije kada ceo sistem daljinskog grejanja bude privatizovan (a bice) i kada grad bude prestao da dotira i subvencionise toplane, grejanje placati 100% prema potrosnji i onda su svi u starim neizolovanim zgradama sa starom stolarijom (kapiram da je tvoja takva, posto o kazes da decenijama tu zivis) jednostavno receno na*ebali! ili ce morati da poboljsaju energetske karakteristike svojih zgrada (izolacija + nova stolarija) sto je u Srbiji cim je potrebno vise od dva vlasnika stana da se usaglase prakticno nemoguce ili da traze alternativne nacine grejanja, a opet je pitanje kako ce tada ici proces iskljucivanja sa daljinskog grejanja, jer sam siguran da ce se pre privatizacije regulativa prilagoditi tako da bude na strani novih vlasnika toplana, a ne korisnika.

inace, mislim da bi ti trenutno bilo ubedljivo najisplativije grejanje na struju, pa bih i ja u tom pravcu razmisljao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?07.09.2016. u 15:16 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Inace se ranije nisam javljao na ovoj temi, niti se bavio razmisljanjima o iskljucenju, ali sam sad malo revoltiran tim reketom za uvodjenje grejanja koje sam oduvek imao, pa bih rado pokazao toplani da ima i alternativnih resenja, pa makar bilo i skuplje.

"A onda su dosli po mene" :)
Iako sam prosao ovo licno, zbog ovoga necu pomoci.... neka pomogne ventura po svom divnom obicaju :)


Ali ako odlucis da se boris protiv toplane, imas moju moralnu podrsku!

(za onih 30% - ne, to nije nista osim neke nasumicne procene nekog baje iz toplane ili grada, i nema veze sa konkretnom kolicinom energije koja ode u druge stanove)
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?07.09.2016. u 16:08 - pre 92 meseci
Bez ikakve zelje da uvredim nekoga, ali danas da zeli da se prikaci na bilo koji "sistem" drzave gde se mora placati ne mala (a sve veca i veca) svota novca samo za taj "luksuz" prikacenosti bez da uopste koristi uslugu, moze samo blesav covek.
Ja gledam gde god i kako mogu da se otkacim sa pipaka sistema.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?07.09.2016. u 21:38 - pre 92 meseci
To nije uvreda, to je samo konstatovanje cinjenica.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 01:12 - pre 92 meseci
Citat:
Dexic:
(za onih 30% - ne, to nije nista osim neke nasumicne procene nekog baje iz toplane ili grada, i nema veze sa konkretnom kolicinom energije koja ode u druge stanove)

Aha. Znaci necu ja stvarno preuzeti kWh energije u toj vrednosti, nego se neko dosetio da reketira? Generalno ne zelim nista od drzave ni da ukradem ni da koristim besplatno, ali sam radoznao - pretpostavljam da tehnicki nije narocit problem da se oko njihovih cevi namotaju bakarne, pa tako preko nekog izmenjivaca toplote da ljudi uzmu sta su platili. Cekamo venturu ili nekog drugog da nadje na osnovu cega bi to bilo ilegalno?


[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 08.09.2016. u 12:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 06:15 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Aha. Znaci necu ja stvarno preuzeti kWh energije u toj vrednosti, nego se neko dosetio da reketira?

mozda neces, a mozda ces i dobiti vise nego sto platis! kao sto sam vec napisao, sve zavisi od pozicije tvog stana u zgradi i koliko grejanih povrsina imas sa druge strane zidova...

[Ovu poruku je menjao član dana 08.09.2016. u 08:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 08:33 - pre 92 meseci
Budimo realni - to sa grejnim povrsinama sa druge strane vazi jedino ako se ja odselim, pa stan bude prazan i kad je napolju 0 te cevi zagreju do naprimer 5C, a temperaturna razlika sa druge strane greje stan do naprimer 10C. Ovako, kad je kod mene 20C i sa druge strane takodje 20C onda ne mozeme govoriti o tome da se ja grejem na komsijino grejanje, a ni on na moje. Tih 30% je mozda dobro izracunato za prazne stanove, jer je taj koji je racunao podrazumevao da se sa toplane iskljucuju samo stanovi u kojima se uopste ne zivi i koji se nece grejati na drugi nacin.
Malo sam merio i racunao - jedna vertikala fi 20mm je ekvivalent jednog radijatorskog rebra, a ona debela fi 40mm ekvivalent 2 radijatorska rebra. Ovaj stan ima 2 debele, 3 tanke i 47 rebara, sto je ekvivalent 54 rebra. Kada se iskljuce radijatori, ostaju cevi koje greju 7/54=13% i to je to, posto cu stan da grejem nema preuzimanja toplote od komsija, treba da organizujem preostalih 87% na struju ili pelet.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 09:17 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:... potpisemo ugovor i platimo 40.000 dinara po stanu! Ja smatra da je to cist reket, oni nista novo u zgradi ne ugradjuju, sta mene ima da interesuje sa koje toplane ce oni da greju?!
... Situacija u zgradi je takva da otprilike 50% vlasnika stanova hoce da se "ukljuci", a drugih 50% nece, sa cim toplana nema nikakav problem, izuzev sto ovima koji nece planira da naplacuje 30% cene grejanja.


Makar je situacija skroz naopaka od one kako je tema postavljenja, sva bahatost lokalnih komunalnih preduzeća odmah izbija na videlo !!! Čitam i ne verujem !

Nekome ko ima grejanje godinama, lokalni komunalci (čitaj kriminalci) traže novih 40.000 da bi nastavio da ima grejanje ! Za ne poverovati. 'Ladno su mogli, po istom principu da ti pošalju fakturu da i dalje imaš vodu, jer eto planiraju da cevi koje vode do tebe prebace neke druge magistralne vodovode.
Gde su one pare koje godinama plaćaš, a ukalkulisane su u svakomesčni račun za grejanje, a tiču se održavanja sistema, proširenja, remonta i slično ?

Al' ajde sve to, nego posebno je veliki kriminal tražiti pare od korisnika, da bi se napravila infrastruktura koja postaje vlasništvo onog ko nije dinara uložio. Ovo me podseća na hoštaplere koji su uvodili gas, tražili po 5.000 € od domaćinstva, da bi sagradili cevovod koji postaje njihov, i još kasnije, naplaćuju korisnicima korišćenje infrastrukture. Ili nešto nalik uvođenja prvih kablovskih TV mreža: korisnik plati od svojih para izgradnju kablovske mreže koja ostaje vlasništvo provajdera.

Bilo kako bilo tih 40.000 je otimačina.

Što se onih 30% tiče, to je druga otimačina, kriminal još gori.

A tek cena grejanja ! Više puta sam na raznim temama foruma pisao da grejem svojih 100 m2 dobro izolovane prizemne kuće za 300€ po sezoni. TA peći. Precizno pratim svaki račun, precizna evidencija, nema ni trunke paušalnosti u ovoj cifri.
Polovna, reparirana (novi grejači, nova instalacija, nova izolacija) TA peć od 3 KW se može kupiti za 50 € u Bgd.

Dakle, realno me čudi kojih je to 50% stanara koji će da plate novo uvođenje grejanja da bi onda plaćali nove enormne cene grejanja ?!
I još jedno pitanje ? Šta ako se prijavi manje do 50% stanara ? Šta ako se prijavi 20% ili 10%, ili šta ako hoće samo jedan ili dvojica ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 09:30 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Ovako, kad je kod mene 20C i sa druge strane takodje 20C onda ne mozeme govoriti o tome da se ja grejem na komsijino grejanje, a ni on na moje.

pa ne grejes se na komsijino grejanje ali slozices se da nikako neces istu kolicinu energije utrositi za zagrevanje svog prostora na 20 °C ako je sa druge strane zida sa komsijom isto 20 °C i ako je, kao sto si rekao, stan prazan i ne greje se uopste! tu razliku u kolicini utrosene energije koju stedis jer se i komsija greje bez obzira sto prakticno nista ne "uzimas" od njega jer je sa obe strane zida ista temp. treba takodje da uracunas u tih 30%, ne samo kolicinu toplote koju ces dobiti kroz vertikale koje prolaze kroz tvoj stan. problem u celoj prici je sto ce ti oni naplatiti tih 30% i ako imas komsiju i ako nemas i ako se komsija greje preko njii i ako se greje npr. na struju/gas ili ako se ne greje uopste itd.
inace, sto se vertikala tice, to ne bi morao da im placas jer ti ne trazis da one i dalje prolaze kroz tvoj stan, trazi da ih uklone ili izoluju a teoretski gledano ako bi cevi ostale (a ostale bi) i naknadu za koriscenje tvoje privatne svojine mozes da im trazis.

Citat:
Darko Nedeljković: Tih 30% je mozda dobro izracunato za prazne stanove, jer je taj koji je racunao podrazumevao da se sa toplane iskljucuju samo stanovi u kojima se uopste ne zivi i koji se nece grejati na drugi nacin.

niko tu nista nije racunao, ko da bi kolege iz JKPBE i znali to da izracunaju!
svako ko je silom prilika saradjivao sa njima zna vrlo dobro o kakvoj se tu druzini radi!

ti ako bas hoces da isterujes svoju pravdu (sto mislim da bi bilo = borbi sa vetrenjacama), predlazem ti da kada bude poznato ko od komsija sa kojima se tvoj stan granici ostaje prikljucen a ko ne, da angazujes neki projektni biro koji se time bavi da uradi prvo merenja termokamerom i napravi analizu koliko zapravo energije dobijas tako indirektno bas od toplana. ako bi bilo nize od 30% mogao bi da trazis smanjenje, eventualo ako iams dovoljno vremena, zivaca i para da se tuzis sa njima, posto ti verovatno ne bi smanjili racun!
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 09:56 - pre 92 meseci
U NL - u zgradi gde ja zivim, imam daljinsko grejanje gde se meri potrosnja - ali 30% je fiksno - od cele zgrade, and 70% je deo koji mozes da regulises. Ne moras da se otkacis sa grejanja, samo zavrnes sve radijatore i placaces 30%.

Ali ako imas grejanje na gas - koje je koliko se meni cini mnooogo cesce nego daljinsko grejanje, ne placas nikom nista, placas gas koliko potrosis, bez obzira na komsiju itd. I rekao bih da je dosta jeftinije nego daljinsko grejanje.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 10:21 - pre 92 meseci
Tih 30% je pausalna procena koliko ima gubitaka u zgradi (grejanje podruma, kotlarnice, prolaz cevi kroz zidove u prizemlju itd.). Taj deo neko mora da plati, ali nije fer da plati neko ko ne zeli daljinsko grejanje.
U praksi ima zgrada gde su ti gubici oko 30-40% cak, ali to su GUBICI, to nije 30-40% koje su drugi stanovi iskoristili, vec je to baceno grejanje kroz prozor (kao sto rekoh, transport ne moze da izoluje cevi u podrumima, prizemlju itd. dovoljno dobro da nema bacanja grejanja tu)

Plus ima bacanje grejanja OD toplane DO zgrade. To su oni uracunali u tih 30%, i zato je 30% - nema veze ni sa kakvom realnom procenom koliko ce stanovi koji se ne greju "uzeti".


I ja sam isto rekao - neka mene zatvore skroz, sklone te cevi, sta god. Ali necu da placam.
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 10:42 - pre 92 meseci
A recimo postoje i drugaciji primeri. Kod mene je nova zgrada i centralno je grejanje. Vertikale idu kroz hodnik, svako ima svoj kalorimetar.
Podstanica nam je unutar zgrade. Organizovali smo se i izolovali cevi u hodnicima i garazama da se ne greju bez razloga.
Zajednicka potrosnja nam je nesto smesno mala tipa nekoliko KW. Ni 50din po stanu. Takodje imamo fiksni deo koji se placa cele godine a kada je grejanje se placa po utrosenom toplotnom KW
Za stan od ~50kvm me grejanje za 2015god ukupno kostalo 20.141,27din od 1.1.2015 do 31.12.2015 sa zajednickom potrosnjom. Tako da je do izolacije sve.
Kod nas ne prave problem za iskljucenje samo se placa taksa od 900din
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 10:58 - pre 92 meseci
Citat:
Java Beograd:
Nekome ko ima grejanje godinama, lokalni komunalci (čitaj kriminalci) traže novih 40.000 da bi nastavio da ima grejanje ! Za ne poverovati. 'Ladno su mogli, po istom principu da ti pošalju fakturu da i dalje imaš vodu, jer eto planiraju da cevi koje vode do tebe prebace neke druge magistralne vodovode.

Da i interesantno je da su ugovori sa ugovornom obavezom od godinu dana, sto znaci da kada prodje godina oni imaju pravnu mogucnost da nas prebace na neku trecu toplanu i opet naplate prikljucenje. Pretpostavljam da im nije u interesu da nerviraju ljude svake godine, ali povremeno na svakih x godina ako hoce mogu. I uopste cela situacija je cudna - ako necu da potpisem novi ugovor onda mi ne vazi stari u smislu da i dalje imam grejanje, ali mi vazi u smislu da moram da placam 30%.

Citat:
Al' ajde sve to, nego posebno je veliki kriminal tražiti pare od korisnika, da bi se napravila infrastruktura koja postaje vlasništvo onog ko nije dinara uložio. Ovo me podseća na hoštaplere koji su uvodili gas, tražili po 5.000 € od domaćinstva, da bi sagradili cevovod koji postaje njihov, i još kasnije, naplaćuju korisnicima korišćenje infrastrukture.

Jos gore je sa EPS - ako neko trazi novi prikljucak radi obavljanja neke delatnosti, EPS obavezno odgovori da postojeca infrstruktura ne moze da izdrzi nove korisnike, vec da buduci korisnik mora da izgradi nekoliko kilometara dalekovoda i trafostanicu barem 10X veceg kapaciteta nego sto mu je potrebno sto kosta neke milione dinara, pa da onda sve to pokloni EPS-u, pa onda EPS na tu poklonjenu infrastrukturu zakaci jos 100 novoizgradjenih kuca i vikendica i verovatno ako oni preteraju sa potrosnjom jadnik koji je sve to isfinansirao ponovo nema zahtevanu snagu i kvalitet elektricne energije. Ili pristajes tako, ili nista od struje, a ako nemas struju ne mozes dobiti upotrebnudozvolu taman da imas megavat solarnih panela na krovu. Ima cak slucajeva da EPS uceni buduceg korisnika da mora da izgradi deo dalekovoda na lokaciji koja nikakve veze sa njim nema i da to pokloni EPS-u, jer, eto, sticajem okolnosti neko je bas nedavno na lokaciji gde je korisnik postavio sve novo i tu nista ne treba dirati.

Citat:
Dakle, realno me čudi kojih je to 50% stanara koji će da plate novo uvođenje grejanja da bi onda plaćali nove enormne cene grejanja ?!
I još jedno pitanje ? Šta ako se prijavi manje do 50% stanara ? Šta ako se prijavi 20% ili 10%, ili šta ako hoće samo jedan ili dvojica ?

Postavili su limit od 50% ispod kog nece da "prikljuce" grejanje, pa su oni koji zele da ostanu na toplani isli od vrata do vrata, lobirali, ubedjivali, pravili neke racunice kako struja/pelet/drva kosat neke hiljade evra a klime ne mogu da greju i slicno. I tako, nekako se napabircilo 50%, a malo je falilo da 49% onih koji su oduvek imali grejanje i raspolozeni su da plate da ga i dalje imaju, ostanu bez istog zato sto 51% nece da plati reket
Bilo kako bilo, nisam cuo da je igde toplana ovako nesto pokusala, pa ce sad prvi put da se sumiraju rezultati - da li im se isplati sto su im 50% stanara jednokratno platili po 40.000 din a drugih 50% ce ubuduce placati samo 30% onoga sto su ranije placali, ili im je bolje bilo da nista nisu cackali i niko od vlasnika stanova ne bi razmatrao iskljucivanje sa toplane. Ako se ispostavi da su ovakve igrarije isplative za toplanu, eto takvih akcija uskoro i po drugim gradovima, a ako se ispostavi da je to bio potpun promasaj onda to verovatno niko vise nece da proba.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 11:11 - pre 92 meseci
Evo epet u trenucima pauze se bavim matematikom, ako bih kupio najjeftiniji kotur od 50m bakarnih cevi i njima samo obnomatao vertikale bez da sa tim cevima ista vise radim, povecao bih dodirnu povrsinu 2x, pa bih umesto 13% koristio 26% grejanja, cime nista ne kradem jer sam i dalje ispod 30% koje placam. Niko nije pomenuo, ima li neceg nelegalnog u tome?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 11:59 - pre 92 meseci
Ma mogu oni samo da ti pljunu pod prozor.

Pravno i tehničko pitanje je šta će oni da rade ako ti ignorišeš sva njihova pitanja i fakture.

Da li već imaš radijatore ? Imaš. (ok, ne znam za tebe lično, više ovako hipotetički) Imaš ih godinama.
Da li moraš da ih ukloniš ? Ne znaš. Otkud ti da znaš ? Zašto da ih ukloniš ? Gde da ih ukloniš ? Kako ? Nisi ti stručnjak. Da platiš nekog ? Nećeš. Nema tog zakona koji će na to da te natera.
Da ih uklone oni ? Može. Onda kad tebi odgovara, kad budeš bio kući. Otprilike oko Božića. Pre toga, nažalost, nećeš imati vremena da odvojiš za majstore. Nema tog zakona koji može da te obaveže da pustiš neke majstore da rade nešto u tvom stanu.

Ajde, neka ih uklone. Oko Božića. Ti ih opet spojiš. Niko ne sme da uđe na gajbu bez naloga.

I na kraju krajeva, ovaj tvoja ideja.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 12:14 - pre 92 meseci
Ha cuj - mozes da majmunises sta hoces, realno kradu institucije gradjane pa onda gradjani kradu institucije... Samo nemoj zbog inata da platis u zivcima vise nego sto ce da te kosta tih 40.000din...

Iskreno ako je stara zgrada, mozda je i bolje da ima CG, video sam dosta starih zgrada koje su poprilicno memicne i vlazne, kad svako greje ili ne greje svoj stan a zajednicke prostorije su na 5 stepeni zimi. Kad je tu CG, rasipa se dosta energije, ali cela zgrada je nekako prijatnija za zivot...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 110274 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.