Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 109711 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jesha012

Član broj: 307323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.09.2012. u 09:54 - pre 139 meseci
Ovako...ja sam se 04.01.2012. uselila u svoj novi stan od 34 kvadrata grejne povrsine. Racuni za grejanje su mi bili izmedju 11.000 i 12.000 dinara mesecno. Milijardu puta sam zvala Brunatu, firmu koja nam je ugradila te "delitelje" koji su me ubedjivali da je to ok, da ja nisam dobro podesila radijatore jer, kao, stedi se tako sto se zavrnu na pola itd itd
Temperatura u stanu mi je bila jedva 21 stepen. Dogrevala sam se na struju. Evo..ide grejna sezona i vec me hvata panika kako cu da placam te enormne racune. Razmisljala sam cak da skroz zavrnem radijatore i da se samo grejem na struju.
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.09.2012. u 19:58 - pre 139 meseci
Jedan moj dobar prijatelj me je pre 5-6 godina pitao (kada je gradio kuću) - koliko izolacije da stavi.
Pravio je kuću sa horizontalnom podelom, a on je bio dole.
Moja preporuka mu je bila da stavi (20 cm i slovima: dvadesetsantimetara) onog crnog grafitnog stiropora za temelje.

On je zaključio da sam: ‚‚preterao‚‚ , da to nisam ‚‚računao‚‚ (istina ),da zidovi treba da ‚‚dišu‚‚, da su svi okolo ‚‚stavili 5 cm jer je
to dosta ?!‚‚ kao i da mu je i ovih 5 cm fasader ‚‚potvrdio‚‚‚.

Pošto mi je baš dobar drugar - pokušao sam da mu objasnim da je on na nižem spratu i da mu ne treba skela, te da možemo ja i on u toku vikenda da nabacamo stiropor, a nek malterisanje fasade radi sledeće sezone (zbog finansijskog efekta).

Naravno - uradio je sa 5cm
(Sada raspravljamo o tome kako se najelegantnije uklanja buđ.)

Za dobro grejanje nije bitno gorivo nego izolacija. Izolacija je dugoročna investicija, ali ljudi su slepi kod očiju i kad rade sami za sebe, a kamo li kad je u pitanju zajednička zgrada.

Poenta ove tužne priče je: zašto bi ja ulagao u prozore i izolaciju fasade u našoj zgradi, a toplane naplaćivale i dalje istu sumu za grejanje ?
Iz tog rezona i ne vidim razlog da ‚‚zajednički popravimo‚‚ fasadu, jer nam je ‚‚grejanje slabo‚‚ u zgradi.

Sa druge strane, zašto bi toplane uopšte optimizovale broj ljudi/kW isporučene energije i potrošen m3 gasa/kW isporučene energije,
kada uvek može da poveća cenu ?

Cena grejanja je = const bez obzira na temperaturu i doba godine i sl. trivijalne sitnice.

Kada je neko ultra monopolista - recite zbogom bilo kakvom napretku.
Činjenica da neko ne može da se odjavi je relikt komunizma - a kojem smo odaaavno rekli zbogom

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.09.2012. u 20:12 - pre 139 meseci
Sto je najgore nije relikt komunizma, jer ranije nije postojao problem odjave. To pravilo je promenjeno negde umedjuvremenu.

Inace, to za izolaciju je apsolutno tacno i mislim da nismo ni svesni koliko moze da utice. Takodje bih dodao da pored izolacije, treba obezbediti i termicku inernost kuce upotrebom velike mase u zidovima, koja je iza izolacije. Suplja cigla je jako los izbor za zidove, nema nikakvu masu maltene, a to sto ima vazduha u kanalima joj nista ne pomaze, jer ce svejedno da provodi toplotu kroz ostatak strukture.
Realno...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.09.2012. u 22:17 - pre 139 meseci
Citat:
jesha012: Ovako...ja sam se 04.01.2012. uselila u svoj novi stan od 34 kvadrata grejne povrsine. Racuni za grejanje su mi bili izmedju 11.000 i 12.000 dinara mesecno. Milijardu puta sam zvala Brunatu, firmu koja nam je ugradila te "delitelje" koji su me ubedjivali da je to ok, da ja nisam dobro podesila radijatore jer, kao, stedi se tako sto se zavrnu na pola itd itd
Temperatura u stanu mi je bila jedva 21 stepen. Dogrevala sam se na struju. Evo..ide grejna sezona i vec me hvata panika kako cu da placam te enormne racune. Razmisljala sam cak da skroz zavrnem radijatore i da se samo grejem na struju.


To i jeste problem. I nam anuce kalorimetre da kupimo (50 evra po radijatoru) i tvrde da ćemo tako da štedimo. Meni nikako nije jasno kao ćemo da štedimo kada mi moramo da držimo sve radijator maksimalno otvorene da bi se iole ugrejali. Bilo bi sjano da moramo da zavrćemo ventile na radijatorima da se ne pregrevamo, ali problem je što grejanje nije dovoljno.


Citat:
BokasaTzar:Za dobro grejanje nije bitno gorivo nego izolacija. Izolacija je dugoročna investicija, ali ljudi su slepi kod očiju i kad rade sami za sebe, a kamo li kad je u pitanju zajednička zgrada.


Naravno, ali tu se nešto može uraditi kad praviš kuću. Ako si u zgradi od 20 - 30 spratova, popravljanje izolacije je skoro pa neizvodiva operacija. Jedino što može da se uradi to je da svako za sebe stavi kvalitetniju stolariju i, eventualno, da iznutra radi izolaciju.

Ja sam zamenio stolariju na stanu, jer originalna čak ni po projektu nije bila odgovarajuća. Razlika se itekako oseti, ali ni to niej dovoljno da grejanje bude na zadovoljavajućem nivou.

Povrh svega, i pored velikog ulaganja, ja nemam nikakvo smanjenje troškova grejanja. Toplani sam napravio uštedu, jer sam unapredio izolaciju stana pa su im gubici manji, ali ja uštedu nemam. Meni je grejanje isto skupo i dalje a i dalje nije dobro.

Kad bih mogao da se otkačim od toplane i grejem se samostalno, bilo bi mi mnogo jeftinije grejanje - ali je otkačivanje neizvodljivo.

 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.09.2012. u 23:22 - pre 139 meseci

Sistem je krajnje naopako postavljen, jer umesto da te ohrabruje da ulažeš - dobijaš od podsticaja motku po glavi i džepu.
Možda ima neke veze i sistem upravljanja toplanama sa našim velikim troškovima.
Javne nabavke, polutajne nabavke, hitne, pa sa kriterijomom ‚‚kvaliteta‚‚ koji nosi 30% pondera na konkursu i sl...
Sve po zakonu i azijatski.
Izgleda da kod svakog zagovornika tople braće iz toplana, nema nikakve dileme - mi živimo u najboljem od svih svetova što se tiče isporuke toplotne energije na daljinu. Mesta ima samo da se marva natera da plaća još više.

Tolike su pare do sada bačene za eksperimentisanje i razne igrarije tople braće u toplanama,
možda bi neko hteo da im kaže ‚‚Istorijsko Ne‚‚‚

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?01.10.2012. u 10:28 - pre 139 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: To i jeste problem. I nam anuce kalorimetre da kupimo (50 evra po radijatoru) i tvrde da ćemo tako da štedimo. Meni nikako nije jasno kao ćemo da štedimo kada mi moramo da držimo sve radijator maksimalno otvorene da bi se iole ugrejali. Bilo bi sjano da moramo da zavrćemo ventile na radijatorima da se ne pregrevamo, ali problem je što grejanje nije dovoljno.

Kalorimetar sluzi da izmeri koliko je radijator isijao toplote, i ne vidim kako smanjiti potrosnju grejanja ako uz njega ne idu i termo glave na svaki radijator?

Kako je zamisljeno ocitavanje kalorimetra, ulaze u stanove ili sta?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?01.10.2012. u 10:38 - pre 139 meseci
Citat:
bakara

Kako je zamisljeno ocitavanje kalorimetra, ulaze u stanove ili sta?


Prosle godine sam bio u Nemackoj kod strica i oni u stanu imaju kalorimetre na svakom radijatoru.Da bi ocitali kalorimetre ulaze u stan ali to kod njih rade jednom godisnje.I taj kad dodje da ocita kalorimetre on ocita i brojila tople i hladne vode(kod njih i u svakom stanu postoji brojilo za hladnu i toplu vodu).
Tokom godine mesecno se placa neki prosek potrosnje a onda na kraju godine ocitaju brojila i dobijes godisnji racun,ako si ulplatio vise razliku ti vrate,ako si uplatio manje razliku doplatis.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?01.10.2012. u 10:38 - pre 139 meseci
^^
Bežično očitavanje bez ulaska u stan.
To i nisu pravi kalorimetri već delitelji toplote, mislim da ne možeš da očitaš koliko si KWh potrošio.
Toplana očita sve delitelje u jednoj zgradi i svaki od njih daje udeo ukupne potrošnje zgrade i
onda se to podeli proporcionalno za svaki stan.
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?01.10.2012. u 16:26 - pre 139 meseci

Meni izgleda jedino normalno pojedinačno očitavanje (po svakom stanu), jer sve drugo kolektivizuje i štednju i potrošnju.

Drugo je pitanje što kod vertikalnog razvoda (većina stanova), nije tehnički izvodljivo meriti potrošnju po stanu.
Zapravo izvodljivo je tehnički, ali praktično - kardinalno preskupo.

Ostaje jedino ideja da se odjaviš - akko možeš naravno
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

jesha012

Član broj: 307323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?01.10.2012. u 21:35 - pre 139 meseci
Naravno da ne moze :))))
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?02.10.2012. u 18:55 - pre 139 meseci
Citat:
jesha012: Naravno da ne moze )))



U Srbistanu svašta ne može,
pa kad se posle ispostavi da to zahteva LGBT populacija ili neki drugi značajan faktor tog kalibra,
dolazi do brze izmene dosadašnje prakse.
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.10.2012. u 11:02 - pre 139 meseci
Možda ipak postoji način

http://potrosac.info/novosti/toplane-krse-zakon
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.10.2012. u 16:12 - pre 139 meseci
E sad znaci treba da jurimo da otkazemo taman kad se najave poskupljenja :)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.01.2013. u 09:23 - pre 136 meseci
@ventura, da li ces najzad imati nesto korisno da kazes na ovoj temi, nakon vec treceg poskupljenja daljinskog grejanja uz samo jedno poskupljenje struje u tome periodu?:) (u stvari meni vec pojeftinjenja struje, posto sada dobijam i onih 15% za <350kW ili sta vec, pa su mi racuni manji nego pre godinu+ :))
 
Odgovor na temu

adrenalinac

Član broj: 74782
195.178.33.*



+1 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.06.2013. u 14:15 - pre 130 meseci
Centralno (daljinsko) grejanje u Srbiji dostiglo je alarmantan nivo cena, gde je svaka ekonomska racunica potpuno besmislena.
Novije zgrade (mlađe od 6-7 godina) imaju dobro grejanje, i 1000 din gore dole ne pravi bitnu razliku.
Nažalost stanari u zgradama koje su nešto starije, kao i instalacije i oprema, već imaju problem i moraju dogrevati stanove tokom zime, bila zima blaga ili oštra.
Ukoliko je napolju debeo minus, radijatori su topliji, ako je napolju +1, +2, radijatori su mlaki, a cena grejanja ista....OK to je tako nasleđeno.
Nasleđeno je i to da u svim starijim zgradama, koje su građene sa instalacijom za daljinsko grejanje niko nije pretpostavio odjavljivanje istog, pa ugovor između vlasnika stanova (promenjeni masovno do 2000-e) i Elektrana (i sličnih) ne postoje.
Uslovi se promenili, i jedini dokument koji je nadležan za ovu oblast je odluka o snabdevanju toplotnom energijom, donosi se na nivou svakog grada, kao i cene grejanja.
U svakom slučaju, odluke su maje-više usaglašene među gradovima, i sve imaju član o raskidu ugovora član xx(72 za Beograd), gde je definisano da se isključenje kućnih grejnih instalacija vrši na zahtev tarifnog kupca... ali komisija mora doneti rešenje!?
Žalba se šalje u roku od 15 dana od uručenja rešenja OJ gradske uprave za Energetiku, i posle njihove odluke moguće je pokrenuti upravni spor.
Upravi spor po kom osnovu!?
Kao što znate stupio je na snagu novi zakon o Zaštiti potrošača, Član dva, stav 4 definiše osnovno pravo kupca, pravo na izbor.
Ukoliko niste u stanju plaćati ili iz bilo kog drugog razloga koristiti uslugu, niko vas ni po kom zakonu ili uredbi na to ne može naterati, ali se državna preduzeća prave blesava.
Praksa je da se u ugovore o pružanju usluga, koje zahtevaju ozbiljnije radove na infrastrukturi definiše vremenski rok obaveze korišćenja usluge, da zaštiti investitora od gubitaka (čest slučaj kod kablovskih operatera, ali često ima klauzula i u slučaju promene cene usluge). Vodovod sa druge strane nema tu opciju, ali ima merače na svakom potrošaču/korisniku.
U slučaju objekata starijih od 2000-e ne postoje nikakvi ugovori, pa se pokreću mnoga druga pitanja, od prolaska cevi kroz stanove i....
Sa druge strane "grejanje kroz zidove" ne priznaje ni jedan sud, i besmisleno je pričati o tome, mada je verovatno da će stan koji se greje na struju u ovim uslovima biti topliji od stana sa daljinskim grejanjem. Sa druge strane ko dođe do kvara instalacija i nemate grejanje 2-3 sata ništa vam se ne refundira, cena ista!?
Cena daljinskog grejanja poskupela je još jednom od februara, jer je "poskupeo gas ka Elektranama", a prema svima ostalim ostala ista cena?!
Pravno gledano stvar je vrlo jasna.
U praksi, znamo da država štiti posrnula preduzeća koliko god može, znamo svi koliko i kako se sprovode zakoni pa se spremite na poduže prepucavanje.
Druga varijanta je neplaćanje računa sve dok ne dođu da vas isključe sami, a to neće raditi pre Oktobra :-(
trenutna cena grejanja u Beogradu je 108 din/m2 koja je podeljena na 12 meseci, inače ako se uzme u obzir druga racunica (108*12)/5=259.2 din/m2
Računica se zasniva na pretpostavci da je grejna sezona 5 meseci, što ne mora uvek biti, delite i sa 6.
Obrni okreni, usluga daljinskog grejanja ubedljivo je najskuplji način grejanja u Srbiji, što je još jedan argument za promenu načina grejanja.
Ako dođem do konkretnih rezultata... javljam


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.06.2013. u 04:49 - pre 130 meseci
Reklo bi se da nisi procitao pocetak teme.
Iskljucenje je moguce cak i ukoliko postoje prolazne cevi kroz stan, ali pod uslovom da zgrada vec nije presla na merenje grejanja. Znaci stare zgrade mogu da odjave (svaki stan tj. moze zasebno - zgrada cela moze uvek, ali znamo da to nema sanse).

Postoji problem u nekim zgradama (starijim) gde je cela instalacija toliko zacementirana da ne postoji pristup ventilima bez busenja, i u tim slucajevima se ne dozvoljava iskljucenje.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.07.2013. u 00:14 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Daljinsko grejanje koje pružaju Beogradske Elektrane po ovim trenutnim, žestoko subvencionisanim-socijalnim cenama je apsolutno najjeftinija opcija za zagravanje prostorija.

Cisto jedna cinjenica, iako ne kaze konkretno nesto puno:
Code:

Moji racuni:
2005: EPS      <350kWh 1500-2000
2013: EPS      >650kWh 2500-3300 (3300 je racun za 40 dana od maja)
2005: Infostan ~3000
2013: Infostan 4800 - za ISTU povrsinu

Dodatna ironija je da je 2005 evro bio <75, pa je racun bio >20EUR
Danas je evro 114, pa je racun 22EUR za mnogo vecu potrosnju :)

Aj u zdravlje extra subvencionisanom pausalno-placenom grejanju koje je trenutno najsiplativiji nacin grejanja iako proracuni zavoda za statistiku kazu drugacije vec 3 godine za redom :D


Ovo se zove razlika izmedju papira i realnosti.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.07.2013. u 13:54 - pre 130 meseci
Grejanje je jako poskupelo, mislim na usluge raspojasanih Beogradskih elektrana, pa je grejanje na struju poprilicno isplatljivije.
Istina, ne greju se bas sve prostorije kao sa centralnim, npr toplo kupatilo je veliki konfor, ali ostaje cinjenica, da centralno grejanje zahteva vise od tri puta novca nego sezonsko grejanje na struju...

Primer je, iz mog okruzenja, gde placam od 6800 do 7500(izborili se za precutna poskupljenja) mesecno cele godine, a stan identicne kvadrature, u komsiluku, trosi 5-6500 din za struju u sezoni..pa i manje, kada se ispostave topliji dani, koji znacajno smanjuju trosak, dok kod centralnog eventualno odlazu pocetak ili izazivaju iskljucenje grejanja, bez uticaja na mesecni trosak.

Godisnje me centralno grejanje kosta oko 800 evra, dok se za struju, u stanu identicne kvadrature, potrosi oko 220-250€...

Poz
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?11.11.2013. u 19:22 - pre 126 meseci
Ventura, baci pogled kako se NORVEZANI greju KLIMAMA:
http://www.forbrukerradet.no/a...chment/1144523?_ts=13d8ce7f4ba

Da ne bi ja vise gubio vreme da ti objasnim koliko nisi bio u pravu da je daljinsko CG najisplativiji nacin grejanja, kad je u Norveskoj struja mnogo skuplja od one kod nas, a temperature nize.

Takodje:
http://www.bbc.co.uk/programmes/p01fjkf9
Kuce, Engleska, Skotska preciznije. Racuni prilicno nesavesnih potrosaca oko 1500GBP = 1800EUR. New housing, u sredini price, 500-600GBP potrosnja na energente godisnje uz komfornih >20*C zimi.
Znaci, hladnija zemlja od nas, duze zime, skuplja struja - i opet kuca ima potrosnju koju stan ne bi mogao da ima i da se ne greje :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?11.11.2013. u 19:44 - pre 126 meseci
Citat:
Dexic: Ventura, baci pogled kako se NORVEZANI greju KLIMAMA:
http://www.forbrukerradet.no/annet/tester-og-kjøpetips/produkter/_attachment/1144523?_ts=13d8ce7f4ba

Da ne bi ja vise gubio vreme da ti objasnim koliko nisi bio u pravu da je daljinsko CG najisplativiji nacin grejanja, kad je u Norveskoj struja mnogo skuplja od one kod nas, a temperature nize.

Možda zbog mog nerazumevanja Norveškog ne mogu da protimačim tabelu i shvatim kako si ti došao do zaključka da se Norvežani greju klimama, pa možda možeš da mi pojasniš par pitanja.

- Šta tačno ova tabela predstavlja?
- Koliku prostoriju ove klime greju?
- Koliko kWh električne energije potroše na zagrevanje prostorije na 20 stepeni, sa spoljnom temperaturom od 5.5 stepeni (prosečna zimska u Beogradu)?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 109711 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.