Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110638 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:36 - pre 141 meseci
e pa ventura, nije Srbija bas takva kaubojstina.

Koliko znam na racunu infostana dolazi 15-16 stavki i ne mozes ih zbeci. Znaci ili platis racun ili ne platis... Ne znam ko aministrira tu zgradu sa bazenom. Mozda i zakon smatra bazen necim ekstra sto nisu obavezni da placaju stanari. Sad to sto su potpisali ugovor ne znaci da ce i placati, ako ih niko ne obavezuje.
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:44 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic:Grejanje strujom stana od 60 kvadrata tokom šest meseci

Uređaj Količina (kilovat-sati) Novac
TA peć (punjenje samo noću) 10.920 41.300
klima uređaj* (i danju i noću) 7.200 41.400
TA peć (dopunjavanje danju) 10.920 59.400
kotao za CG 10.920 122.700
grejalice 10.920 122.700

Sta je ovde tek zanimljivo? 7200kWh, koliko kazu da se potrosi na klime, ja nisam trosio na grejanje kuce od 80m2 zimus na kotao za CG!
A stan od 60m2 cu mnogo lakse zagrejati sa toliko kWh. I nemam potrebe 6 meseci da grejem, kao sto ipak ima za kucu.
CG (toplana) za 60m2 godisnje iznosi >72000RSD inace od oktobra :) A iznosila je >60.000RSD prosle zime. Pa mi izgleda da su mnoge verijante isplativije.
Nadam se da nece vise biti lazi kako je CG isplativije.


Ova racunica ima gresaka(agencija gresi a ne @Dexic):
Klima nikada nema manji COP od 2 a on je obicno blizi 3 nego sto je 2, sto samim tim znaci da ako je za 60kvm potrebno 10920KWh za 6 meseci(da ne ulazim u racunicu ovoga)
Klima nikako ne moze da potrosi vise od 6000KWh da bi generisala 11000KWh toplote!



 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 08:56 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd:

- I na kraju, sasvim je u redu da se unapred znaju "pravila igre": "Iznajmljujem stan sa bazenom, održavanje uključeno u cenu kirije". Tako da u zgradu dođu samo oni koji žele da koriste i plaćaju bazen.


Ista stvar mora da vazi i za vrstu grejanja.

I sam se grejem preko toplane (NS) i odlicno znam da bih se samostalno mogao grejati jeftinije. Starija je zgrada, vertikalni razvod, nemam mogucnost da se otkacim.
Imam li izbora?
Pa imam naravno - hiljade stanova u zgradama sa sopstvenim kotlarnicama. Kad sam kupovao stan znao sam da uz sva prava i obaveze imam i obavezu grejanja preko toplane. To su pravila igre koje Java spominje.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 09:04 - pre 141 meseci
Inace velika vecina zgrada u novogradnji u NS ima sopstvene gasne kotlarnice i razvod tople vode za svaki stan posebno. Svako ko nece/ne moze da plati racun se lako iskljuci zavrtanjem jednog ventila. Sklapaju ugovor sa distributerom gasa kao skupstina stanara i dogovaraju cenu. Cena po m3 je sigurno veca od one koju ima toplana, ali je racun za grejanje stana u rangu sa mojim, cak i poprilicno nizi ako se malo potrude da ustede u prelaznim ili toplijim periodima zime.
Problem je sa zgradam iz '70tih i '80tih.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 09:14 - pre 141 meseci
Citat:
adzo_:

Ova racunica ima gresaka(agencija gresi a ne @Dexic):
Klima nikada nema manji COP od 2 a on je obicno blizi 3 nego sto je 2, sto samim tim znaci da ako je za 60kvm potrebno 10920KWh za 6 meseci(da ne ulazim u racunicu ovoga)
Klima nikako ne moze da potrosi vise od 6000KWh da bi generisala 11000KWh toplote!



U pravu si donekle, međutim COP nije konstantna vrednost i opada sa padom spoljne temperature.
Ona brojka od 7200 KWh što su dali ima smisla ako gledamo obične, jeftine i neefikasne klima uređaje.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 10:00 - pre 141 meseci
Citat:
dlalic:
Inace velika vecina zgrada u novogradnji u NS ima sopstvene gasne kotlarnice i razvod tople vode za svaki stan posebno. Svako ko nece/ne moze da plati racun se lako iskljuci zavrtanjem jednog ventila. Sklapaju ugovor sa distributerom gasa kao skupstina stanara i dogovaraju cenu. Cena po m3 je sigurno veca od one koju ima toplana, ali je racun za grejanje stana u rangu sa mojim, cak i poprilicno nizi ako se malo potrude da ustede u prelaznim ili toplijim periodima zime.
Problem je sa zgradam iz '70tih i '80tih.


ovo treba Sceka da procita pa da vidi da je trend pravljenje autonomnih kotlarnica umesto velikih toplana.

Da li neko zna ko je odgovoran za odrzavanje kotlarnice i kako se vrsi amortizacija ? Kako je to regulisano, posto kad cujem rec skupstina stanara nekako mi se okrene zeludac za jedno 45o.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 10:10 - pre 141 meseci
Citat:
adzo_
Citat:
Dexic:
klima uređaj* (i danju i noću) 7.200 41.400

Ova racunica ima gresaka(agencija gresi a ne @Dexic):
Klima nikada nema manji COP od 2 a on je obicno blizi 3 nego sto je 2, sto samim tim znaci da ako je za 60kvm potrebno 10920KWh za 6 meseci(da ne ulazim u racunicu ovoga)
Klima nikako ne moze da potrosi vise od 6000KWh da bi generisala 11000KWh toplote!

A šta će da radi taj mučenik sa klimom kad temperatura padne ispod nule a klima zaledi?

Lepo je to što su klime sa inverterom deklarisanje da rade do -15°C, ali ljudi zaboravljaju da je to u laboratorijskim uslovima... U praksi kada temperatura padne u niže od minus par stepeni, samo je pitanje vremena kada će se vlaga oko klime zalediti u santu leda.. Čak i ako klima poseduje grejače (automatsko odleđivanje) to će samo malo prolongirati zaleđivanje, ali čim se klima isključi ili samo da protekne par dana, spoljna jedinica će se zalediti.

Bilo bi lepo da neko napiše iskustva kako se i koliko ogrejao klimom tokom cele zime...
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 10:16 - pre 141 meseci
Citat:
dusans:
U pravu si donekle, međutim COP nije konstantna vrednost i opada sa padom spoljne temperature.
Ona brojka od 7200 KWh što su dali ima smisla ako gledamo obične, jeftine i neefikasne klima uređaje.

Naravno da je tako i da COP pada sa padom spoljne temperature
Tesko da se obicne, jeftine i neefikasne klime mogu koristiti za grejanje - za prelazne periode mozda...
A posto gledamo period od 6 meseci COP ce nekad biti 3,5 nekad 1,5 ali verujem da je u proseku iznad 2
(posto se gleda grejanje 24h a veoma je malo ledenih dana u posmatranih 6 meseci)
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:03 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:A šta će da radi taj mučenik sa klimom kad temperatura padne ispod nule a klima zaledi?

Lepo je to što su klime sa inverterom deklarisanje da rade do -15°C, ali ljudi zaboravljaju da je to u laboratorijskim uslovima... U praksi kada temperatura padne u niže od minus par stepeni, samo je pitanje vremena kada će se vlaga oko klime zalediti u santu leda.. Čak i ako klima poseduje grejače (automatsko odleđivanje) to će samo malo prolongirati zaleđivanje, ali čim se klima isključi ili samo da protekne par dana, spoljna jedinica će se zalediti.

Bilo bi lepo da neko napiše iskustva kako se i koliko ogrejao klimom tokom cele zime...


Evo mogu ja da prenesem iskustva mojih roditelja(probacu da budem sto detaljniji):
Oni se godinama greju na struju, kuca nema spolju izolaciju ali je stolarija relativno ok
Kuca ima 65kvm i grejali su se na 2 TA peci, jedna od 6KW i jedna od 4,5KW
Grejna povrsina sa TA-6KW je 19kvm+8kvm a sa TA-4,5KW je 16kvm(posredno se greje jos 5kvm hodnika)
Postrosnja struje je godinama bila skoro identicna od 1500-2000KWh mesecno(slaba izolacija prouzrokuje vecu potrosnju)
Prosle zime su zamenili ovu TA pec od 6KW sa invertor klimom(najobicnija Midea 38000din placena u novembru 2011)
Klima je vecinu vremena bila namestena na 23-24 stepena(i dalje imaju TA pec zbog sigurnosti ali je nisu ukljucivali cele zime - bukvalno)
Santa leda? Stvarno nemam pojma kako to izgleda oni su se cele zime grejali iskljucivo na klimu i nisu imali poteskoca(prethodna zima nije bas bila blaga)
Ako ima ikakve veze klima je u prizemlju na zapadnoj strani
Potrosnja struje je bila manja mesecno za priblizno 500KWh
Po njihovim recima kvalitet grejanja se popravio jer su imali konstantnu temperaturu
(za razliku od TA-peci koja kad akumulira bude prevruce a u toku dana kad se ohladi bude hladno pa mora da se dodatno ukljucuje)

P.S. Sad teh videh da sam bio bas opsiran
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:10 - pre 141 meseci
Prošla zima je cela bila veoma blaga, osim 20 dana u februaru kada je baš baš zahladnelo.
Obične klime (kakvu imam i ja) ne smeju da se uključuju ispod -5. Jer ulje u kompresoru bude previše gusto, i ne može da radi.

Možda nisi najbolje razumeo roditelje, koji ti možda nisu najbolje objasnili kako su se grejali tokom onih dana arktičke zime.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:15 - pre 141 meseci
U kancelariji imam neku Samsung klimu (znam da ima invertor za nisku temperaturu jer su to serviseri izričito spomenuli), i zimus sam je uključivao povremeno jer mi bude hladno kad sedim samo u košulji i ona radi par sati normalno greje, i kako se napolju ledi onda krene sve slabije i nešto kao samo pirka neodređeno, a pogledaš napolju a ono cela klima zaleđena...

Onda bude malo toplije pa se spolja led odledi, pa je uključim ona zaledi i tako cele zime... A ono kad je baš zavaljao sneg, tada je zaledila i nije se odleđivala dok nisu prošle te niske temperature.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:20 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd: Prošla zima je cela bila veoma blaga, osim 20 dana u februaru kada je baš baš zahladnelo.
Obične klime (kakvu imam i ja) ne smeju da se uključuju ispod -5. Jer ulje u kompresoru bude previše gusto, i ne može da radi.

Možda nisi najbolje razumeo roditelje, koji ti možda nisu najbolje objasnili kako su se grejali tokom onih dana arktičke zime.

U mojem neposrednom komsiluku znam bar 10 ljudi koji osim klime ne koriste nista drugo za grejanje.

Kazu da je glavni fazon da je ne gasis jer posle nece da startuje, uglavnom su to jeftine midee, galanz, i tek po jedan fujitsu i panasonic (ali ti se ne greju na klimu, ali ispred fujitsu klime ne moze da se stoji kad greje, jer pece )

Inace desi se da im se zaledi pa polivaju vrelom vodom, ali manje vise ljudi se ovako greju godinama, koliko struje trose ne znam.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:28 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd:
Prošla zima je cela bila veoma blaga, osim 20 dana u februaru kada je baš baš zahladnelo.
Obične klime (kakvu imam i ja) ne smeju da se uključuju ispod -5. Jer ulje u kompresoru bude previše gusto, i ne može da radi.

Možda nisi najbolje razumeo roditelje, koji ti možda nisu najbolje objasnili kako su se grejali tokom onih dana arktičke zime.


Uvek postoji ta mogucnost
Moji roditelji nemaju obicaj da me lazu a i ja pazljivo slusam sta mi se prica
Uglavnom serviser koji im je ugradjivao klimu je stavio neke gumice na nosace i rekao im da kad padne temperatura uopste ne gase klimu
(klimu su nocu smanjivali na 17 stepeni ali ostavljali da radi)
Ako ista znaci klima je od 10-17 na suncu posto je na zapadnoj strani

A i ja nemam obicaj da lazem a i predstavio sam se sa imenom i prezimenom....

edit: evo @bakara me je pretekao....
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:58 - pre 141 meseci
Pošto ste počeli da pričate o grejanju klima uređajima, preporučujem da se pogleda ova tema (jeste velika, ali bar poslednjih 30-40 strana). Elem, pisao sam pre par godina u temi koja se bavi isplativošću grejanja na razne načine (edit: ovoj) - ako se radi o srpskim klimatskim uslovima najisplativije grejanje na struju je upravo pomoću klima uređaja (a po današnjim cenama verovatno se može izostaviti i ovo "na struju"). Ovde samo par napomena:

@adzo_
Citat:
Klima nikada nema manji COP od 2 a on je obicno blizi 3 nego sto je 2

Kod modernih inverter klima COP na -15 nije manji od 2, na temperaturama iznad nule kreće se između 3 i 4 (čak i do 5 kod nekih klima).

@dusans
Citat:
COP nije konstantna vrednost i opada sa padom spoljne temperature.

Opada, ali (kao što piše gore) na jako niskim temperaturama i dalje bude bar 2.

@ventura
Citat:
Lepo je to što su klime sa inverterom deklarisanje da rade do -15°C, ali ljudi zaboravljaju da je to u laboratorijskim uslovima...

Ne u laboratoriji, u praksi i na nižim temperaturama od navedenih dobri inverteri jako lepo rade.
Citat:
Bilo bi lepo da neko napiše iskustva kako se i koliko ogrejao klimom tokom cele zime...

Napisao sam negde ovde - jedini razlog što ja imam backup grejno telo je ružna osobina klima uređaja da bez struje ne rade.

@Java Beograd
Citat:
Obične klime (kakvu imam i ja) ne smeju da se uključuju ispod -5.

Nije baš da ne smeju, ali nikako nije preporučljivo, preporuka je da ako treba da greju ispod -5°C da se uopšte ne gase (a ima i običnih klima koje jako lepo rade i na niskim temperaturama).
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 11:59 - pre 141 meseci
Meni i dalje nije jasno zašto stanar mora da ispašta zbog lošeg projekta zgrade ? Nigde prilikom kupovine stana ja nisam potpisao niti mi je bilo prezentovano da ću morati da se grejem preko toplane. To što prolaze cevi kroz moj stan, to je posledica lošeg projekta, grejaću se od toplote iz susednih stanova ??? Pa opet, zašto izolacija nije urađena kako treba ? Mogu da se isključim sa električne mreže, niko neće postaviti pitanje odakle mi struja, a nemogu da se otkačim od toplane, no polako mislim da će i to pod pritiskom građana biti omogućeno, kao što je bilo moguće kada je daljinsko grejanje bilo jeftino, nikakav problem nije bilo da se odjaviš sa grejanja.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 15:25 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd:
- Sasvim je logično da neću da plaćam ni 1 EUR za uslugu koju ne koristim, a kamoli 100.

AHA! A zasto mi da placamo CG onda? :D
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 15:28 - pre 141 meseci
Citat:
adzo_:
Ova racunica ima gresaka(agencija gresi a ne @Dexic):

More vi imate gresku kad mislite da je svima potrebna ista kolicina energije za grejanje! :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 16:03 - pre 141 meseci
zamislite kakav bi to bio udarac za jagnjece divizije da pola grad otkaze toplanu ! Zato ne verujem da ce se tu ikad ista resiti. Stranke zive od JKP, a one sve odlucuju. Narod je neorganizovan, a limes kolektivnog IQ je 75.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 18:44 - pre 141 meseci
@ventura i ostali spokesman-i toplana, shvatili smo: toplana rulz!!!
I to ne samo po pitanju odnosa kvalitet-cena nego bukvalno!

Nesto oko cene grejanja. Koliko sam shvatio sadasnja cena nije realna jer su poskupeli energenti right? E sad ja moram da se zapitam, a gde je granica stalnog poskupljivanja energenata? Znaci sistem je sledeci: poskupe energenti-automatski mora da poskupi grejanje. E pa posto smo svedoci da je zivot danas jedno 2000% skuplji nego recimo pre 30 godina sa ociglednim trendom rasta tog procenta iz meseca u mesec, mislim da onda slobodno mozemo da prestanemo da govorimo o nekakvoj "realnoj ceni" grejanja jer je realno samo to da sto se tice cena svega i svacega vazi pravilo skuplje nego juce, jeftinije nego sutra. Dakle sto se tice realne cene grejanja "sky is the limit!"
E sad, posto vidim da se vrlo cesto vrti jedan te isti argument za dizanje cena daljinskog grejanja, a to je da cena nije "realna" to jest"trzisna", ja bi tu imao neka pitanjca. A kolika je "realno trzisna" brojka zaposlenih u tom sistemu grejanja, ili malo uprosceno, koliko je ljudi potrebno da se zavrne sijalica?
U svetu taj broj je 1, a u Srbiji otprilike 21! I ajde da to malo prosirimo pa da se isto zapitam i za gsp, eps, telekom, itd.
Neko rece da su te zgrade sa cevima gradjene u drugacijim vremenima kada nisu vladala takozvana trzisna pravila. E sad zivimo u vremenu kad takva pravila vladaju, pa kako to onda da se ti zakoni trzista primenjuju samo tamo gde pojedinima odgovara, to jest samo kad treba da se dopumpa cena dok ne dostigne "realnu"?
Koliko ja shvatam koncept trzista to funkcionise na sledeci nacin: napravis nesto, ponudis, onaj kome to treba pogleda kakve su mu sve opcije i izbori, i ako mu tvoja ponuda najvise odgovara on ce to platiti to jest kupiti. Tako na primer, ako se radi o vrsti usluge koja se svakodnevno koristi kao sto je recimo telefoniranje, internet ili slicne stvari, pruza se mogucnost potpisivannja ugovora na odredjeno vreme i to je to. Nisi vise zadovoljan uslugom ili iz nekog razloga ti se ne isplati da je placas, raskines ugovor i resena stvar. Odes kod drugog ponudjaca i sa njim potpises novi.

I kako sad to da sam ja prinudjen da dajem bezobrazno visoku sumu svakog meseca nekoj firmi samo zbog toga sto ima pustene pipke kroz moj stan, a ne zelim ono sto oni nude? Kakvo je to trziste? Jesu li to "realna trzisna" pravila, kao sto vam je i "realna trzisna" cena? Hocete "realnu trzisnu" cenu, vazi, ratosiljajte se gomile trutova parazita, uvedite takav sistem da se tacno zna gde svaki dinar odlazi i u sta se ulaze, smanjite nepotrebne rashode i rasipanje para, postanite bre ljudi malo "trzisno realni", pa onda rokajte realne cene.
U nasem divnom srpskom jeziku postoji nekoliko izraza koji opisuju situaciju da nekome moras da dajes novac za nesto sto ti ne treba, evo nekoliko njih koji mi se najvise svidaju: otimacina, pljacka, reket, iznuda, ucena.

Dakle u danasnje vreme kljucna je sloboda izbora! Ako meni neka usluga ne treba, ili ako nisam u stanju da je placam, normalno je da imam mogucnost da to vise ne placam i da ta usluga prestane da mi se pruza. A pruzalac usluge nema apsolutno nikakvo pravo da me pita a zasto ne zelim vise njegovu uslugu, i da mi soli pamet kako je njegova usluga najbolja i naj isplativija. Ja ako hocu celu zimu da provedem u dva dzempera i termo pantalonama i carapama to je moja stvar, i nikoga se ne tice zasto ja to tako hocu.

Neces da koristis internet, odes i raskines ugovor i vise ga nemas.
Ne treba ti vise telefon, odjavis ga i vise ga nemas
Neces da placas struju, trazis da ti iseku i vise je nemas i ne placas je.
Ne zelis vise da koristis centralno grejanje, odes i odjavis...Ups, trt Milojca! Ne moze, moras bre da placas, i to celu godinu. A da, ne moras, mozes da se preselis iz stana u kome zivis od rodenja, i resen problem.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:03 - pre 141 meseci
Citat:
Windows2
Nesto oko cene grejanja. Koliko sam shvatio sadasnja cena nije realna jer su poskupeli energenti right? E sad ja moram da se zapitam, a gde je granica stalnog poskupljivanja energenata?

Granica ne postoji.

U budućnosti će energija samo da bude skuplja, osim ako se ne desi neki preokret u nauci, više nikada neće biti jeftine energije.

Koja je realna cena?

Jednostavno: To je tržišna cena.

Peak struja na izvoru ti je leti oko 50-60 evra, zimi oko 80-90 evra po MWh (ovu van špica neću ni da računam jer elektrane u nekim slučajevima čak i plaćaju samo da neko preuzme tu struju).

Na tu cenu treba dodati troškove visokonaponske distribucije koja je nekih 10-15 evra po MWh, i plus troškove lokalne distribucije koja uključuje dovod energije do domaćinstva, i održavanje svih usputnih sistema da bi ta energija stigla na svoje odredište. Koliki su ti troškovi ja tačno ne znam, ali moja neka pretpostavka je da nisu ispod 30 evra po megavatu.

Dakle da bi EPS samo bio na nuli, on mora da naplati 11.5 centi po kilowat času, a trenutno naplaćuje samo 4.8 evrocenti.


Postoji tu i činjenica da EPS uspe da proizvede nekih 60-70% sopstvene potrošnje, pa ne mora da uvozi kompletnu struju po tržišnim cenama, ali to isto tako znači da kad struja nebi bila deljena po socijalnoj ceni, da bi EPS odnosno država imali nekoliko milijardi evra veći prihod svake godine.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110638 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.