Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110653 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 12:13 - pre 141 meseci
Predrag je u pravu
Doduse u pravu je za manje kvadrature do 60-70kvm jer sve preko toga ili moraju da se uzimaju dodatni strujomeri ili da se bas stedi pri potrosnji(zbog crvene tarife)
Moj primer teoretski samo:
Stan 47kvm, novogradnja, prema projektu ukupno instalisana snaga 4,1KW, ukoliko bi se od 16h kada je skupa struja neprekidno grejalo 8h to bi donelo mesecnu potrosnju oko 1000kwh
Da bi grejanje na struju bilo isplativo potrebno je ili koristiti TA peci koje akumuliraju toplotu kad je struja 4 puta jeftinija ili koristiti klime koje "daju" 2-3 puta vise toplote nego sto trose struje
Slucaj TA pec: 300KWh po skupoj tarifi i 700KWh po jeftinoj tarifi daje racun od 4000din
Slucaj klime: 400KWh po skupoj tarifi daje racun od 3000din
Trenutno(jos nije poskupelo) centralno grejanje placam 7500din(3700 posto se placa cele godine)
(posto sam u manjem mestu centralno nam je jeftinije nego recimo u BGD - centralno za ovu kvadraturu od 1.10 u BGD iznosi 10.000din)




[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.09.2012. u 17:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 16:18 - pre 141 meseci
Ja sam isprobao grejanje kuce od 150m2, grejanje kuce od 80m2, grejanje dobro izolovanog stana od 60m2 na struju - cak je i kuca 150m2 ispala isplativija (jer ima 2 strujomera).
Sta bre ima da placa odrzavanje necega ako nisam zimi tu uopste? Sta ima da placa isto potrosnju ako se nesto koristi za firmu pa je samo 6-8h koriscen prostor?
Sta ima da placam isto kao i neki baba i deda koji se ne pomere mesec dana iz fotelje...

Odrzavanje.... jeste ima ga - ali ne 40e/100m2!


Da se vratimo na temu.... zasto ne bi mogle zgrade u kojima postoji sve odvojeno za svaki stan da se odjave, samo zato sto imaju kalorimetre??

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.09.2012. u 17:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 16:45 - pre 141 meseci
Citat:
adzo_:
Moj primer teoretski samo:
Stan 47kvm, novogradnja, prema projektu ukupno instalisana snaga 4,1KW, ukoliko bi se od 16h kada je skupa struja neprekidno grejalo 8h to bi donelo mesecnu potrosnju oko 1000kwh


Moj primer iz prakse: stan od 45 m2, stara propala drvena stolarija sa običnim prozorima, etažno grejanje (bojler sa grejačima na struju) sa radijatorima u svakoj prostoriji, radi 24h, podešeno na 21 stepen i košta duplo manje nego što bi koštalo da se taj stan greje iz toplane.


Citat:
Braksi:
koliko ja znam covek je otisao nam mesec, napravio podmornicu, iskopao tunel lamans, ne znam sta je problem da se svaki radijator odspoji od vertikala i uvede autonoman sistem... Tehnicki, a administrativno to je vec drugo pitanje.


Kada vodovi parnog grejanje idu vertikalno, onda u svakoj sobi imaš cevi koje dovode toplu vodi i nanih su zakačeni radijatori. Radijatore možeš da otkašiš ali cevi ostaju i to je problem jer toplane naplaćuju 30% cene grejanja samo zbog tih cevi. Ne postoji teoretska mogućnost da ti priznaju čak i ako cevi tako izoluješ da one uopšte ne greju prostoriju kroz koju prolaze. O njihom izmeštanju ne mani govora jer nemaju gde da se izmeste.

Lakše je otići na Mesec nego se otarasiti tih cevi.


Citat:
Dexic:
Da se vratimo na temu.... zasto ne bi mogle zgrade u kojima postoji sve odvojeno za svaki stan da se odjave, samo zato sto imaju kalorimetre??


Zgrade mogu da se odjave jer one imaju priključak na toplovod pa ih je lako isključiti. Samo treba saglasnost stanara.

Problem je što je ceo sistem gradskog grejanja izmišljen urpavo zato da se grejanje pojeftini jer se tako smanjuju režijski troškovi. Međutim, kod nas u rpaksi je obrnuto - to ispada veoam skupo, ne zato što je samo grejanej skupo, nego zato što je toliko javašluka i odliva para na budalaštine ili u tuđe džepove da je to postalo besramno.

Zato i jeste jefitnije grejati se u svojoj režiji, to niejjeftino, ali je jeftinije nego kada te greju lopuže.




 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 17:27 - pre 141 meseci
ja ti verujem da je to tako za te vertikalne cevi. Mislim zasto bi se toplana odrekla profita ??

Medjutim, to se ipak kosi sa nekim fundamentalnim pravima, recimo nepovredivosti privatnog prostora jer toplana nek izvoli pa nek tera svoje cevi van mog stana. Naravno ovo je sve pravljeno u dobra-stara vremena kad se nije puno marilo za moje-tvoje. Tehnicki propisi su bili takvi...

Daj Boze i kad bi se vratila vremena veceg standarda, redovnih plata i vece platezne moci pa da se na grejanje ni ne obazire, tesko medjutim, vrlo tesko...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 17:37 - pre 141 meseci
+

sklon sam da verujem da masovna proizvodnja moze da pojeftini sve, medjutim koliko gradske toplane rasipaju u odnosu na pojedinacne bojlere ? Jeste postoji izolacija, ali ja se secam kad pocne da pada U NS sneg odma' vidis kud idu cevi toplane jer se topi ! Sad oni kazu izolacija je, a topi sneg sa asfalta iznad sebe i zemlje ! ! !

Mislim ja tu uopste nemam iluzija, govorim o tehnickom rasipanju,a o administrativnom u to sam potpuno ubedjen jer jasno je da su JKP poslednje oaze socijalizma u Srbiji. Inace, zanimljivo je koliko je stednja strana nasem narodu. Mi se smejemo kad cujemo da neki bogat narod stedi, a zapravo se smejemo njihovoj vrlini ! Zato kod nas i ne moze da se stane u kraj lopovluku i svi kazu, m' daaaaj, ko ce to sad isterati.


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 17:57 - pre 141 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Radijatore možeš da otkašiš ali cevi ostaju i to je problem jer toplane naplaćuju 30% cene grejanja samo zbog tih cevi. Ne postoji teoretska mogućnost da ti priznaju čak i ako cevi tako izoluješ da one uopšte ne greju prostoriju kroz koju prolaze. O njihom izmeštanju ne mani govora jer nemaju gde da se izmeste.

Nemam ja protiv da mi se grejanje sa tim cevima naplacuje 30% - sta vise, to mi i najvise odgovara. Jer mi je i sa njima previse vruce. Ali lakse cu otvoriti prozor tada ili dogrevati malo kada prestanu da ovoliko greju, nego da ubacujem ceo kotao.
Problem je sto negde i ovo ne moze ;)

Citat:
Zgrade mogu da se odjave jer one imaju priključak na toplovod pa ih je lako isključiti. Samo treba saglasnost stanara.

Pardon, mislio sam na svaki stan ZASEBNO u takvim zgradama.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 17:58 - pre 141 meseci
Citat:
Braksi:
Medjutim, to se ipak kosi sa nekim fundamentalnim pravima, recimo nepovredivosti privatnog prostora jer toplana nek izvoli pa nek tera svoje cevi van mog stana.

Jesu li ovo uopste njihove cevi? Ako se ne varam toplana se ne pita kako ce ici grejanje kroz zgradu, tj. izvodjaci/graditelji odlucuju kako ce ici cevi... verovatno je njima lakse da prolaze kroz stan!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 18:59 - pre 141 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja sam u praksi proverio da bi mene grejanje na struju koštalo bar dva puta manje nego što plaćam toplani. Međutim, imam upravo onaj problem sa početka priče: instalacije toplovoda u zgradi su po vertikalama i ja ne mogu da se otkačim sa njih mi cevi prolaze kroz svaku sobu.

Da li je tvoj stan na nekom posebnom mestu u zgradi, ili ista ova tvoja računica važi i za ostale stanare? Ako važi i za ostale stanare, kako to da niko od njih to dosad nije primetio, pa da izglasate da se kao zgrada isključite?

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 19:07 - pre 141 meseci
LOL,

voleo bih videti sloznu skupstinu stanara bilo gde pa i u Srbiji. Pogotovo bih voleo videti da se dogovore oko neke tako vazne stvari kao sto je iskljucenje sa Toplane. Ovo se nece desiti i iz razloga - sta posle ? Problem grejanja mora se resiti sa ili bez toplane !
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 19:22 - pre 141 meseci
Citat:
Dexic:
Nemam ja protiv da mi se grejanje sa tim cevima naplacuje 30% - sta vise, to mi i najvise odgovara. Jer mi je i sa njima previse vruce. Ali lakse cu otvoriti prozor tada ili dogrevati malo kada prestanu da ovoliko greju, nego da ubacujem ceo kotao.
Problem je sto negde i ovo ne moze ;)

Problem je, sto ce kroz nekoliko godina tih 30 posto postati kao sadasnjih 100 posto. Vidim ja da je jedino resenje selidba u neki stancic koji nije umrezen na matriks gospodara tiranina(drzavu i njena "preduzeca"), i lepo brate jednu pecku na pelet i divota. Grejes se kad ti treba i koliko ti treba, i uz to imas i romantiku.
Ali mogu se kladiti u bilo sta da ce i cena tog peleta kroz nekoliko godina otici sky high, pa ce biti potpuno isti q grejao se ti na cg, struju, pelet ili govedje fekalije.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 19:24 - pre 141 meseci
Citat:
Braksi:
LOL,

voleo bih videti sloznu skupstinu stanara bilo gde pa i u Srbiji. Pogotovo bih voleo videti da se dogovore oko neke tako vazne stvari kao sto je iskljucenje sa Toplane.

Pa sad, kakav god da je neko namćor i da se večito buni iz čiste obesti a ne zato što ima realan razlog — ako mu se ponudi da nešto plaća 50 din. umesto 100 din., i da pritom za tih 50 din. dobije još i bolju uslugu nego što je imao za 100 din. (a tako je Predrag opisao svoju situaciju), cenim da bi taj faktor nadjačao njegovo namćorstvo.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.mbb.telenor.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 19:32 - pre 141 meseci
Citat:
Bojan Basic: Pa sad, kakav god da je neko namćor i da se večito buni iz čiste obesti a ne zato što ima realan razlog — ako mu se ponudi da nešto plaća 50 din. umesto 100 din., i da pritom za tih 50 din. dobije još i bolju uslugu nego što je imao za 100 din. (a tako je Predrag opisao svoju situaciju), cenim da bi taj faktor nadjačao njegovo namćorstvo.

To je zbog toga što većina ljudi ne želi da ima smederevac u dnevnoj sobi, ili ogromnu TA peć koja greje jednu ili dve prostorije a u ostalima je ledara. Za takav vid nižeg životnog kvaliteta cena grejanja mozda moze da bude jeftinija u sopstvenoj režiji, ali ako zelimo da odrzimo isti standard - prijatnu i jednaku temperaturu u svim prostorijama, nema teoretske šanse da je sopstvena režija jeftinija od subvencinisane toplane.

A ako nekga nije briga za zivotni sandard već isključivo za cenu, onda je najbolje da se preseli u pećinu jer tako može da uštedi i na gomili drugih troškova, a ne samo na grejanju.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 20:16 - pre 141 meseci
Bojan Basic,

daj Boze da tako moze. Jedino sto da bi se to desilo moraju svi da imaju lovu da izfinansiraju taj projekat. Ne znam da li bi banke bile voljne da finansiraju citave zgrade,a da kao garanciju zaloze hipoteku. Tek tada eventualno bi mozda i najveci namcori pristali.

A u vezi cije su cevi. Hehe, to je jako dobro pitanje jer znate npr kad je veci dao NS naselja izgradjen (Limani, NN, Detelinara) postojao je pojam drustvenog stana. Ej ! DRUSTVENI STAN ! A mi sad pricamo cije su cevi !
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 21:06 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Bojan Basic: Pa sad, kakav god da je neko namćor i da se večito buni iz čiste obesti a ne zato što ima realan razlog — ako mu se ponudi da nešto plaća 50 din. umesto 100 din., i da pritom za tih 50 din. dobije još i bolju uslugu nego što je imao za 100 din. (a tako je Predrag opisao svoju situaciju), cenim da bi taj faktor nadjačao njegovo namćorstvo.

To je zbog toga što većina ljudi ne želi da ima smederevac u dnevnoj sobi, ili ogromnu TA peć koja greje jednu ili dve prostorije a u ostalima je ledara. Za takav vid nižeg životnog kvaliteta cena grejanja mozda moze da bude jeftinija u sopstvenoj režiji, ali ako zelimo da odrzimo isti standard - prijatnu i jednaku temperaturu u svim prostorijama, nema teoretske šanse da je sopstvena režija jeftinija od subvencinisane toplane.

A ako nekga nije briga za zivotni sandard već isključivo za cenu, onda je najbolje da se preseli u pećinu jer tako može da uštedi i na gomili drugih troškova, a ne samo na grejanju.


Cristo Re !

tek sam sad video ovu sintagmu "subvencionisana toplana" !

Mamma mia, sta bi tek bilo da nije subvencionisana !
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 21:15 - pre 141 meseci
Citat:
Bojan Basic: Da li je tvoj stan na nekom posebnom mestu u zgradi, ili ista ova tvoja računica važi i za ostale stanare? Ako važi i za ostale stanare, kako to da niko od njih to dosad nije primetio, pa da izglasate da se kao zgrada isključite?


Zato što ne može parcijalno po stanovima ili spratovima već bi morala da se isključi cela zgrada, a da bi se dotle došlo mora prvo da se obezbedi alternativa. Baš bih voleo da vidim i neku manju zgradu u Srbiji gde bi se stanari oko toga mogli dogovoriti da to izvedu, a kamoli zgradu od sto - dvesta stanova. Toplane upravo zato i ovako rade jer znaju da je praktično nemoguće da se to dogodi.


Citat:
Bojan Basic: Pa sad, kakav god da je neko namćor i da se večito buni iz čiste obesti a ne zato što ima realan razlog — ako mu se ponudi da nešto plaća 50 din. umesto 100 din., i da pritom za tih 50 din. dobije još i bolju uslugu nego što je imao za 100 din. (a tako je Predrag opisao svoju situaciju), cenim da bi taj faktor nadjačao njegovo namćorstvo.


Da postoji mogućnost da stan otkačim od toplane, ja bih to davno uradio. Ali ne postoji. Ne mogu ja ubediti celu zgradu od 150 stanova da se otkači od toplane - a da bih se ja otkačio, moraju da se otkače svi. Da bi se otkačio moraš da uložiš u sopstveni nezavisni izvor grejanja. Ja sam na to spreman ali mnoge komšije i da hoće, nemaju odakle tako nešto da finansiraju.

To nema nikakve veze sa mojim namćorstvom nego sa tim da se plaćam veoma skupo grejanje a pored toga moramo da držimo uključene TA peći da se ne bi porazboljevali. Lepe pare sam dao na zamenu stolarije kvalitetnijom da bih koliko-toliko popravio stvar, i nije mi žao jer bih to svakako uradio i da se grejem u svojoj režiji. Ali žao mi je da lopovima dajem pare i da tu ništa ne mogu da promenim.

Sve što kao korsinici možemo da radimo to je da im svakodnevno reklamiramo kvalitet grejanja a znaš šta oni rade? Sačekaju neki veoma topao dan pa obilaze stanove na junoj strani zgrade i mere temperaturu u najtoplijim prostorijama da bi dokazali kako je grejanje dobro. PA i data se recimo dešava da dođu da mere kod mene, u najtoplijoj sobi tri termometra (od kojih jedan baždaren) pokazuju 18 stepeni, a oni mere sa svojim termometrom 24 stepena... Dok razgopvaramo iz usta nam izlazi magla a oni tvrde da je 24 stepena...

Prosto radi se o institucionalizovanoj pljački koja može da se reši samo krvavim putem, jer ona ne potiče iz toplana nego iz viših političkih krugova.

Nas su ubeđivali kako nam je instalacija začepljen jer je korodirala (a korodirala je zato što oni van grejne sezone ispuste vodu) pa da nema dovolno ptoroka, pa da je neophodno da svi platimo po 50 evra po radijatoru da ih poskidaju i očiste. Na to se digla kuka i motika, umalo direktora toplane nisu linčovali, i da vidiš, sutradan, u zgradi osetno bolej grejanje a nijedan radijator nije skidan...

A u susednoj zgradi, po ceo dan svima otvoreni prozori jer tamo greju tako blesavo da ljudi ne mogu da žive od vrućine. Pa kad pitaju toplanu kako to, kažu, njima se pokvario neki uređaj u zgradi pa nema regulacije protoka toplote. A to što toplota odlazi u vetar plaćamo i mi koji se smrzavamo i oni koji se kuvaju...

U drugoj susednoj zgadi, stanari pristali da im očiste radijatore. Platili uredno, ovi sve poskidali o očistili i šta je bilo? Ništa! Grejanje im isto loše kao što je i bilo.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.09.2012. u 23:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 21:29 - pre 141 meseci
Citat:
ventura:
A ako nekga nije briga za zivotni sandard već isključivo za cenu, onda je najbolje da se preseli u pećinu jer tako može da uštedi i na gomili drugih troškova, a ne samo na grejanju.


Ako "životni standard" podrazumeva da plaćaš celodnevno grejanje prostorija koje ne koristiš 2/3 dana (npr spavaće sobe), i to na uštrb drugih dobara koja takođe spadaju u životni standard (npr hrana, struja, odeća, obuća), onda si opet utrčao u temu sa besmislicom koju ne bi pojeo ni pas sa maslom.
Ali ne, oterajmo u pećine te koji neće da bacaju pare na zagrevanje nusprostorija i hodnika stana.

Stvarno nemam ništa protiv tebe, ali toliko bullshita prosipaš da je to za ozbiljnu analizu. To što ti možeš da platiš "životni standard" ne znači da i večina ostalih može. Tvoji saveti su prst u oko - "jedite kolače kad nema 'leba". E, sad, da li ti stvarno nemaš dodira sa realnošću ili mnogo voliš da troluješ, odgovori sam.
Ali ne zaboravi, ničija nije do zore gorela, možda će i tebi "životni standard" biti skup. Hoćeš li onda i ti u pećinu?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 21:47 - pre 141 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
Braksi:
LOL,

voleo bih videti sloznu skupstinu stanara bilo gde pa i u Srbiji. Pogotovo bih voleo videti da se dogovore oko neke tako vazne stvari kao sto je iskljucenje sa Toplane.

Pa sad, kakav god da je neko namćor i da se večito buni iz čiste obesti a ne zato što ima realan razlog — ako mu se ponudi da nešto plaća 50 din. umesto 100 din., i da pritom za tih 50 din. dobije još i bolju uslugu nego što je imao za 100 din. (a tako je Predrag opisao svoju situaciju), cenim da bi taj faktor nadjačao njegovo namćorstvo.

Dobar deo problema je sto dosta njih ima raznorazne popuste, itd. I onda placa manje, tipa 50%. Prijave stan na dedu/babu i niko drugi tu ne zivi zvanicno, popust na "primanja" ovo/ono, subvencije... i takvima se ne isplati vec jer i ne placaju punu cenu.

A verovatno oni na prvom/zadnjem spratu nisu podjednako slozni za tako nesto jer bi sigurno vise placali.

Po stranu sto bi neka zajednicka pec MORALA biti na gas. (mada ima nekih kretenusa koji koriste ugalj u sred grada), posto bi struja bila PAPRENA, jer bi se onda vodila na jedno brojilo. A gas je vrlo malo ljudi voljno da ima.

Bolja je opcija svako za sebe. Pa se grej klimom/TA/sta vec, ali struja svoja.

A ventura samo tropa li tropa... niti gleda sto u normalnom svetu, kako ga on zove, MOZE da se skroz iskljuci svaki stan zasebno, niti je isprobao kako moze da se zagreje lepo u dobro izolovanom stanu jeftinije... ma jok! On voli status quo....
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 22:16 - pre 141 meseci
ventura se drzi teze da je zivot u gradu gde je pokriveno toplanom takav i da se tu nista ne moze i ne treba menjati i da ko to nece da prihvati moze da ode u npr pecinu.

To se bas ne uklapa u strogi individualizam koji on propoveda, jer on ne dopusta da neko na svojoj imovini provede zimu i u ledari ako on to tako hoce ili da se ne greje zimi vec da ako je penzos za te pare bude u Grckoj cele zime i seta pored mora.

Mi smo sada u najgoroj varijanti. Zamislite vi sad koliko se samo raspe enegije od toplane do zgrade i koliko tu ima prostpora za muckanje kad recimo u Italiji vec sam naveo imate zgradu od 16 stanova koja ima svoj bojler i opet neko dodje i kaze pa kako ste vi sad to tako i tako izracunali, a sve se zna i kolicina gasa i struje i broj kvadrata. E sad zamislite koliko je nasa cifra grejanja po kvadratu realna ? Nema teorijske sanse ! Garant.

A i takav italijanski sistem nije do kraja posten ako svaki stan nema svoje autonomno grejanje tj autonomni brojac, a grejanje zajednicko.

Ali eto, fala Bogu i u Srbiji se nesto menja pa je neko bas spomenuo ovu trecu varijantu, najbolju, najpravedniju na zgradam najnovije konstrukcije.

I toplana greje sve (kontrola troskova nemoguca, mogucnost mahinacija ogromna)
II svaka zgrada ima svoj bojler (kontrola troskova delimicno moguca, mogucnost mahinacija iskljucena)
III svaka zgrada ima svoj bojler + svaki stan ima svoj regulator i kalorimetar (potpuna kontrola troskova, nema mahinacija)


 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 22:16 - pre 141 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ako zgrada ima svoju toplanu (a ljudi su več navodili primere da je u Evropi tendencija da se tako greju jer im se pokazalo ekonomičnije) onda nema gubitaka u vodovima preko celog grada i ne greju se ulice i pločnici odozdo, nego ono to se stvori toplote to odmah ide u zgradu. plus nema režijskih troškova za kojekakve političke nameštenike kojima džepovi nikada ne mogu da se napune.

A znaš li zašto je to tako?

Zato što u uređenim državama cena toplotne i električne energije nije žestoko subvencionisana. Zato što u tim zemljama na koje misliš grad ne pokriva 50% tekućih troškova toplane samo da bi građani mogli da se greju jeftino, i električna energija ne košta 5 centi kao kod nas već krajnji kupac plaća 20-25 centi po kWh.

Šta će da bude za godinu dana kada cena struje skoči za 50%?

Šta će da bude za dve godine kada cena struje skoči za više od 100%?

Ova država je zagazila u crveno, para za socijalu nema, i struja će morati da se plaća onoliko koliko realno košta. Ne može EPS da plaća struju po 8 centi, da je prodaje plebsu po 5, i da još posle kukaju kako je EPS stalno u minusu... Nema više toga, stvar je samo meseca kada će se prekunuti sa tom praksom.

Citat:
SlobaBgd
To što ti možeš da platiš "životni standard" ne znači da i večina ostalih može.

Ja samo ne bi želeo da se komšija ispod mene genijalno doseti da bi uštedeo ako bi ubacio u dnevnu sobu smederevac, a odžak pustio kroz terasu... Ipak živimo u gradu, i neke civilizovane norme se moraju poštovati. Meni je potpuno jasno da je ekonomska situacija teška i da gomila ljudi grca sa plaćanjem računa za grejanje pa čak i ovako niskih kakvi su sada, ali to ne znači da treba da se prepustimo anarhiji i da dozvoliko da svak radi šta mu padne na pamet.

Ok, finansijska situacija je takva da ne možeš da priuštiš da živiš u stanu, bože moj, preseli se u kuću u predgrađu. Ako je i to skupo, onolike kuće i imanja po selima zvrlje prazna, tamo su životni troškovi još manji. Ali ne, ovde u Srbiji bi čovek pre pristao da ga streljaju, nego da pristane da se iz grada vrati na selo, iako bi na selu verovanto mogao da živi sasvim pristojan život, a u gradu 'živi' kao pacov umotavajući se u pet slojeva ćebadi dok sedi uz sveću jer nema novca da plati osnovne komunalije.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.09.2012. u 23:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?25.09.2012. u 22:41 - pre 141 meseci
Citat:
Zato što u uređenim državama cena toplotne i električne energije nije žestoko subvencionisana. Zato što u tim zemljama na koje misliš grad ne pokriva 50% tekućih troškova toplane samo da bi građani mogli da se greju jeftino, i električna energija ne košta 5 centi kao kod nas već krajnji kupac plaća 20-25 centi po kWh.


pa zar nisi procitao da sam napisao da stan grejan toplanom u NS kosta vise nego stan sa autonomnim grejanjem u Italiji iste kvadrature !!! O kakvim ti subvenciama govoris ?

Znaci u Srbiji sa sve subvencijama je skuplje nego u Italiji gde sve sam placas bez ikakve subvencije grada.

Mozda sto ti kazes i postoje te subvencije u Srbiji, ali zamisli onda koliko je tek rasipanje toplotne enregije po sistemu toplana kad oni dakle subvencionisano grejanje ne mogu izvuci povoljniju cenu nego u Italiji zemlji koja ima 3-4 puta veca prosecna primanja. Ventura man, hello ?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110653 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.