Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110345 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 01:19 - pre 144 meseci
Jel' ima potrebe da ponavljam _opet_ da se moji greju na <100e mesecno strujom, kucu?

Da li i ti zelis da se grejes drugacije pa ovo pitas iz konkretnog razloga, ili mi gubis vreme? Ako te zanima, ne vredi da ti pricam moj primer, jer ako i ti nisi isao u letnjoj jakni zimus, sigurno ti je hladnije nego meni. A ako te ne zanima, niti mi se ponavlja nesto opet niti mi se gubi vreme :)

Ko ima predloge ili iskustva neka javi, ostali prekinite da povecavate message counter u ovoj temi, please :)
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 02:13 - pre 144 meseci
Citat:
Dexicda se moji greju na <100e mesecno strujom, kucu?

Izvini na smaranju ali mene zanima kako se greju,koju kvadraturu? Imaju TA peci pa samo po jeftinoj? Ako je tako verovatno imaju 2 peci. Jel im izolacija bas u full-u? Hvala
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 02:25 - pre 144 meseci
Izolaciju su uradili pre koju zimu... bash u fulu kako bi rekao. Do tada su stvarno vise trosili, lepo si primetio...
Imaju kotao za "centralno" (kotao na struju, radijatori u svakoj sobi).
Prizemlje, oko 80m2. (ima i drugi sprat, ali ga ne greju, niko ne zivi zimi tamo)

Greju po principu ukljuce grejanje da zagreje ujutru, pa je ugaseno, i danju to izdrzi koji sat pa opet ukljuce, uvece oko 20-21h se iksljucuje. Mislim da ne koriste preko 5h dnevno u proseku (celu noc ne radi grejanje).
Kotao radi po principu snage, ne koriste termometar (obican sobni pokazuje 22-25*C tokom dana, cak i februara). Snaga je 6/12/18. 12/18 su koristili ranije samo, eventualno ujutru da zagreje brze.

Ja onih dana kad sam bio, posto je "kljuc" kod mene, ja upalim grejanje kad ustanem, ali nisam oblacio carape niti duge rukave zadnje dve zime kad sam bio kod njih )bez obzira sto je ujutru poprilicno hladnije, meni nije bilo).
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 11:09 - pre 144 meseci
Citat:
Ventura: Ja ne znam koliko si ti potrošio. Ja samo tvrdim da u Nemačkoj nisi mogao da na gas zagreješ stan od 70m2 za 400 evra.

Da li ti nisi dobro video račune, ili nisi živeo u stanu od 70m2 ili je tu bilo nešto što mi ne znamo, ne mogu i ne želim da pretpostavljam. Možemo da zamolimo Dimkovića koji duže vremena živi u Nemačkoj (ili nekoga drugog ko je tamo) da napiše ovde koliko njega izađe godišnje grejanje po kvadratu stana...


Koliko sam ja upoznat vecina ovde grejanje placa fiksnu sumu pa se na kraju godine svede potrosnja i dobiju se pare nazad ako je preplaceno ili obrnuto. Svaki radijator ima svoj merac. Kod mene u stanu od oko 50 kvadrata grejne povrsine postoje po jedan veliki radijator u dnevnoj i spavacoj sobi i po jedan minijaturni u kupatilu i kuhinji. Ova druga dva nikad ne rade jer su te prostorije u unutrasnjosti bez spoljnih zidova, ali to nije svuda tako pa na moju potrosnju treba dodati jos 10-20%. Takodje, stan mi je ususkan pa je potrebno minimalno grejanje da bi se postiglo 22 stepena, u mnogim stanovima u kojima sam bio nije tako toplo ni kad radijatori rade non stop. Kad preracunam koliko sam placao mesecno i koliko su mi vratili na kraju godine podeljeno sa kvadraturom ispada oko 1.5 Eur po kvadratu mesecno.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 11:14 - pre 144 meseci
@tduško:

Plaćaš grejanje tačno duplo više nego što bi platio u Srbiji za stan od 50m2, što na kraju krajeva i potvrđuje moju izjavu da je u Nemačkoj grejanje skuplje jer je i cena gasa tamo duplo veća nego u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 11:32 - pre 144 meseci
Fali samo podatak da li racuna: mesecno dok placa ili mesecno cele godine...
U BGD se placa ~80€ za stan od 50kvm 6 meseci dok traje sezona
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 12:28 - pre 144 meseci
Placa se cele godine ista suma, recimo 130 Eur mesecno. E sad, ko to odredjuje nemam pojma, nisam zalazio u detalje jer sam tako nasledio od prethodnih stanara, ali to nije ni bitno za ovu pricu. Bitno je da ipak na kraju platis samo ono sto potrosis. U mom slucaju je oko 1.5 Eur po kvadratu, ali mislim da je to minimum minumuma. Kao sto rekoh, nece imati svi srecu da ne moraju da greju kuhinju i kupatilo kao i to da im stan tako dobro "drzi" toplotu.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 12:52 - pre 144 meseci
Citat:
Dexic: Izolaciju su uradili pre koju zimu... bash u fulu kako bi rekao. Do tada su stvarno vise trosili, lepo si primetio...
Imaju kotao za "centralno" (kotao na struju, radijatori u svakoj sobi).
Prizemlje, oko 80m2. (ima i drugi sprat, ali ga ne greju, niko ne zivi zimi tamo)

Greju po principu ukljuce grejanje da zagreje ujutru, pa je ugaseno, i danju to izdrzi koji sat pa opet ukljuce, uvece oko 20-21h se iksljucuje. Mislim da ne koriste preko 5h dnevno u proseku (celu noc ne radi grejanje).
Kotao radi po principu snage, ne koriste termometar (obican sobni pokazuje 22-25*C tokom dana, cak i februara). Snaga je 6/12/18. 12/18 su koristili ranije samo, eventualno ujutru da zagreje brze.

Ja onih dana kad sam bio, posto je "kljuc" kod mene, ja upalim grejanje kad ustanem, ali nisam oblacio carape niti duge rukave zadnje dve zime kad sam bio kod njih )bez obzira sto je ujutru poprilicno hladnije, meni nije bilo).

Malo mi to mala potrosnja
Hoces da kazes da sa 5 sati rada elektro-kotla dnevno oni imaju 22-25 C? Nesto tu ne stima. Pre par dana cuo od poznanika da je racun za struju u februaru, za grejanje kotolm na struju u stanu od 70kvm sa dobrom izolacijom,negdo oko 25000,a kotao je jacine 16KW. Bez uvrede,ali danas se kotlovi na struju smatraju enormnim potrosacima,i ljudi koji su ih imali ih izbacuju...
Samo struja bez grejanja mora da im stigne bar 1500 din,znaci ostaje recimo 8000 na grejanje??????????????????????
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 14:02 - pre 144 meseci
Citat:
KrkaCiC: Malo mi to mala potrosnja :)
Hoces da kazes da sa 5 sati rada elektro-kotla dnevno oni imaju 22-25 C?

Da, imaju. Znam i ja suprotne slucajeve, gde ljudi greju samo poneku sobu pa imaju vece racune, ali ovo je ipak izolacija uradjena kao u najboljim novijim zgradama.

Citat:
Nesto tu ne stima. Pre par dana cuo od poznanika da je racun za struju u februaru, za grejanje kotolm na struju u stanu od 70kvm sa dobrom izolacijom,negdo oko 25000,a kotao je jacine 16KW.

To je 16KW. Sto otprilike i dodje JEFTINIJE po KW. Kod mojih je racun 100e (10-12.000) za 6KW. 10.000*16/6=26.600, znaci taman se uklapa.


@ventura, jao bravo... jedan slucaj potvrdjuje tvoju teoriju... znaci mojih pet ubija tvoju i potvrdjuje 4 nove :)
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 14:31 - pre 144 meseci
Citat:
Dexic: To je 16KW. Sto otprilike i dodje JEFTINIJE po KW. Kod mojih je racun 100e (10-12.000) za 6KW. 10.000*16/6=26.600, znaci taman se uklapa.



Da kotao jeste 16KW,ali radi na upola snage i stize im toliko
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 14:31 - pre 144 meseci
Kako god, nemam nameru da se ubeđujem sa tobom.

Odjavi se sa toplane, pa nam prenesi utiske nakon prve zime kako si dobro prošao...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 15:06 - pre 144 meseci
BTW koga zanima, evo jedne kalkulacije za grejanje kuće od 100m2, po trenutnim cenama struje i sa prosečnim mesečnom temperaturama u Beogradu.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 15:40 - pre 144 meseci
Ovu kalkulaciju je sigurno pravio glavni ekonomista toplane.
Mislim, da je tako ljudi bi pre lozili parket nego se grejali na struju.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 15:50 - pre 144 meseci
Citat:
KrkaCiC: Da kotao jeste 16KW,ali radi na upola snage i stize im toliko :)

I grejali duplo vise (10h naspram 5h).
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 15:53 - pre 144 meseci
Citat:
ventura: Kako god, nemam nameru da se ubeđujem sa tobom.
Odjavi se sa toplane, pa nam prenesi utiske nakon prve zime kako si dobro prošao...


Niti ja zelim da gubim vreme. Dao sam ti predlog, ako ne verujes, daj lepo ugovor o opkladi da imam barem korist od smaranja da nadjem racune.

Rado bih se odjavio, ne znam kako!

I pazi ti ovu tvoju racunicu... matora zgrada, 3.3m plaforn, SVE racunato u CRVENOJ zoni grejanje, pa OPET ispadne oko cene na toplani za stan od 100m2? (1100-1200e zavisi od konkretne GREJNE povrsine)
I ti bi to da poredis sa zgradom gde je 2.6m plafon, sigurno bolja izolacija (potvrdjeno prosle godine, kada je puklo grejanje u centru, pa ni zadnji ni prvi sprat nisu primetili da je hladnije)?

How yes no...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 16:18 - pre 144 meseci
Citat:
mrkii: Ovu kalkulaciju je sigurno pravio glavni ekonomista toplane.
Mislim, da je tako ljudi bi pre lozili parket nego se grejali na struju.

Pa recimo da i jeste tako.

Oni koji se greju na struju, obično imaju i neki gadget nakačen na strujomer, jer bez toga ne ide...
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.35.*



+83 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 17:00 - pre 144 meseci
Au čoveče, potrošenih 2767 kw-a a neko ih obračunao kompletno u crvenoj višoj tarifi, ma bravo! Da ne pričam o majstoru koji uglavi kotao od 18 kilovata u dobro izolovanu kuću od 100 kvadrata! Po ovom računu, mojim matorcima u 130 kvadrata nikako izolovane kuće stare trideset pet godina sa punom ciglom treba kotao od bar 50 kilovata, i jedno 5k evra po sezoni! A oni u stvari imaju najobičniji kotao na čvrsto gorivo od 24kw i potroše manje od 15 metara drva.
:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 17:21 - pre 144 meseci
Citat:
Zeka_SD: Au čoveče, potrošenih 2767 kw-a a neko ih obračunao kompletno u crvenoj višoj tarifi, ma bravo! Da ne pričam o majstoru koji uglavi kotao od 18 kilovata u dobro izolovanu kuću od 100 kvadrata! Po ovom računu, mojim matorcima u 130 kvadrata nikako izolovane kuće stare trideset pet godina sa punom ciglom treba kotao od bar 50 kilovata, i jedno 5k evra po sezoni! A oni u stvari imaju najobičniji kotao na čvrsto gorivo od 24kw i potroše manje od 15 metara drva.

Čisto radi tvoje informacije, 1kWh toplote iz struje je jednak 1kWh toplote iz drveta. To je valjda dovoljno elementarno. Takođe ako greješ kuću na drva sa kotlom od 24kW, isto toliki kotao će ti trebati ako se greješ i na struju.

A apropo tvoje opaske, 15 metara drva mu dođe oko 37.000 kWh toplote, što mu dođe 286kWh/m2 za grejanje. A ako se vratiš na ovu moju poruku, videćeš da je to otprilike jednako količini kWh koju gradske toplane utroše na grejanje jednog kvadrata prostora.

Brojke koje ja iznosim su činjenice, potkrepljene čistim zakonima fizike. A to što ovde pojedinci iznose su maštarije koje mogu da funkcionišu jedino uz neki magnet na strujomeru...
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 18:36 - pre 144 meseci
Ubacivanjem jos jednog strujomera i bez ikakve kradje sa magnetima?!?! moguce je i ovaj apsolutno nerealan racun
(onaj iznos od 331€ kad ubacim u kalkulator potrosnje ja dobijam 220€ - 2:1 je odnos skupe i jeftine struje) smanjiti bar za 50%
(ulaskom u crvenu zonu ne racunaju se SVI kilovati po ceni crvene zone!!!)
Razdvajanjem na 2 brojila racuni bi iznosili(za januar kao mesec sa najvecom potrosnjom 2x75€)

Ko zeli da se igra sa iznosima racuna moze da proba na: Kalkulator
Stoga onu tabelu nije pravio glavni nego priuceni ekonomista toplane.




Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.35.*



+83 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?18.06.2012. u 18:42 - pre 144 meseci
1 kWh toplote iz struje jeste jednako 1 kWh toploti iz drveta, ali je stepen iskoristivosti električnog kotla blizu 100%, a kotla na čvrsto gorivo nekih 60-70% Dakle, od tih 37000kWh koje si izračunao, nekih 30-40% ispari kroz dimnjak, a ostatak je potreba za grejanjem i to tačno ispada oko 200kWh/m2 koliko se i računa da je potrebno neizolovanim objektima. To što toplane utroše više odraz je loših instalacija zbog kojih greju zemlju.

U tabeli tj. računici koju si izneo za 100m2 dobro izolovane kuće, kotao je predimenzionisan, a i sama računica ne valja iz razloga što računa isključivo višu tarifu u crvenoj zoni, ne uvažavajući činjenicu da crvena zona kreće tek nakon potrošenih 1600kWh, i da u svakoj od zona postoje viša i niža tarifa, kao i da je cena u višoj tarifi četiri puta veća od cene u nižoj u istoj zoni. Uz sve ovo, računica polazi od pretpostavke da je potrebno 150 kWh/m2 toplotne energije godišnje za dobro izolovani objekat što je previše, jer se obično oko ove vrednosti za dobro izolovani objekat kreće ukupna godišnja potrošnja energije!
:)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110345 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.