Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 109706 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Keez-a

Član broj: 245920
Poruke: 61
c56E75BC1.dhcp.ventelo.no.



+107 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 20:17 - pre 143 meseci
13-tu ili 14-tu ili 15-tu platu? El ti zivis u grcku, sinko?
Kakvo crno nagradjivanje na svakih 5 godina. El ti svoju zenu nagradis na svakih 5 godina?
Mišljenje je kao dupe - svako ga ima. I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 20:23 - pre 143 meseci
Citat:
hobbista: Beogradske elektrane greju oko 15 miliona kvadrata (oko 300.000 objekata). U februaru mesecu, kada su dobar deo meseca grejali 24h, ukupni rashodi su bili oko 30 miliona eura.

Po toj tvojoj računici to mu dođe da kvadrat prostora možeš celu zimu da greješ sa 2 evra... Mislim da ipak moraš priznati da je to malo sumanuta računica..

To što pričaš oko unutrašnje organizacije Beogradskih Elektrana, to možda stoji, i ja se nikada nisam udubljivao u taj deo pa ne mogu da tvrdim ništa sa sigurnošću... Ako i postoji takvo ponašanje ono je vrlo verovatno rezultat toga da je u pitanju državna firma, i kao i svaka druga državna firma, njih zabole uvo kako će im izgledati godišnji izveštaj, i da li će završiti u minusu i u kolikom minusu... I to nije samo boljka Beogradskih Elektrana već i svake druge državne firme u Srbiji.
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 20:48 - pre 143 meseci
@ Keez-a:

Prvo, hvala za ono "sinko". Drugo, ne vidim kakve veze ima moja ili tvoja familija sa temom?
I, taj komentar (na koji si odgovorio) je bio sarkastican odgovor na komentar da je grejanje "subvencionisana socijalna kategorija"

@ventura:
Cini mi se da si u nekoj temi spomenuo da imas kontakt sa nekim iz Beo-elektrana, pa bi bilo interesantno proveriti. Naravno, ukoliko postavis direktno pitanje, dobices odgovor da je "tesko, jedva sastavljaju kraj sa krajem, grejanje je mnoooogo jeftino..."
Racunica nije moja, vec je racunica iz Beo-elektrana. Imaj u vidu da skoro pola kvadradure ide na grejanje stanova u zgradama, kao i da vecina stanova ima jedan spoljni zid.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 20:59 - pre 143 meseci
Imam kontakt sa ljudima iz BeoElektrana, i ne samo sa njima već i sa toplanama iz Smedereva i Novog Sada, jer već sam napomenuo da se radi na tome da će uskoro krenuti privatizacija i tih objekata, ali je pre toga potrebno da se cena dovede na tržišnu jer niko nije lud da ulaže svoj novac da bi poslovao sa gubitkom, a i gradski budžeti više nemaju novca za grejanje ljudi koji se bahanališu celu zimu sa otvorenim prozorima... Trenutna godišnja cena grejanja od oko €9.80/m2 treba da poskupi na nekih €14.5 do €15/m2 da bi pričali o nekoj komercijalnoj ceni.

Uglavnom, plan je da se postojeće toplane konvertuju u kogeneraciona postrojenja, kako bi se na taj način offsetovala niska cena toplotne energije.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 20:59 - pre 143 meseci
Da li postoji zakonska osnova da nedozvoljavaju korisniku da isključi daljinsko grejanje ? Za njihove razloge me baš nije mnogo briga, kao ni njih za moje razloge ako ne platim grejanje.
Bolje rešenje im je da neplaćam grejanje, isključe me, onda platim dug i naravno niko nemože da me natera da platim priključak, tako da ostajem isključen.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:03 - pre 143 meseci
Citat:
Joker: Da li postoji zakonska osnova da nedozvoljavaju korisniku da isključi daljinsko grejanje ? Za njihove razloge me baš nije mnogo briga, kao ni njih za moje razloge ako ne platim grejanje.
Bolje rešenje im je da neplaćam grejanje, isključe me, onda platim dug i naravno niko nemože da me natera da platim priključak, tako da ostajem isključen.

Ako imaš odvojen objekat i ne želiš grejanje, nema nikakvih problema, isključiće te sa mreže bez ikakvih problema.

Međutim ako živiš u zgradi, pa toplana greje onog ispod tebe, onog iznad tebe, greje one sa tvojih strana, pa si okružen toplim komšijama koji uredno plaćaju grejanje, e u tom slučaju ne možeš tek tako da se isključiš, a i ne bi bilo fer prema ostalima da možeš.

Jel možeš ti sam da odlučiš da ne želiš da plaćaš odnošenje smeća (vozićeš sam svoje smeće i plaćati odlaganje na deponiju), ili da ne plaćaš deo za čišćenje zgrade jer želiš sam da pometeš ispred svog stana?

 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:08 - pre 143 meseci
@ventura

Ako grejanje poskupi 50% onda je to povecanje infostana za ~1500 din/mesecno za stan od 40m2. S obzirom na negativan rast plata bice zanimljivo kako ce se nova cena "primiti" kod gradjana.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:10 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Po toj tvojoj računici to mu dođe da kvadrat prostora možeš celu zimu da greješ sa 2 evra... Mislim da ipak moraš priznati da je to malo sumanuta računica..

To je covek rekao za februar samo :)
Ali evo, iz Rusije je uvezeno Jan-Mar 2012 godine ukupno 682 mln$ proizvoda - verovatno sve nafta/gas. Sto je oko 250mil$ mesecno. Da kazemo da uz preradu i ostalo dodje na 750mil$, sto ne dodje (mada kod nas me ne bi cudilo...).
Samo Beograd da se greje sa tih 750mil$, 15mil m2, to bi bilo 50e/stanu. Medjutim, time se greje CELA Srbija, kao sto se i koristi za prevoz, preradu drugih stvari, industrijsku proizvodju itd.

Da, ja mislim da sa 20e mozes grejati stan i biti u plusu. Sve preko su plate i odrzavanje sistema.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:12 - pre 143 meseci
Ja to razumem, ali građani se greju pa greju, i neko to na kraju plati... Sigurno nam ne dođu marsovci i dotiraju koliko novca treba u budžet već sve to na kraju plate građani Srbije..

Ono što ja smatram da je fer je da takva stavka poput grejanja ne treba da opterećuje budžet grada (a samim tim i budžet države), jer zašto da se pare iu budžeta koje je uplaćivao i stanovnih Svilajnca koriste da bi se meni dotiralo daljinsko grejanje u stanu? Ako se već grejem na daljinsko grejanje iz toplane, onda to moram i da platim. Ajde u redu je da grad kaže da su toplane neprofitne institucije pa da ne moraju da zarađuju ništa, ali bio bi red da oni koji to i koriste barem pokriju troškove sirovine i održavanja...

 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:13 - pre 143 meseci
Offtopic:
Ventura, a kako se resava problem neplatisa? Realno da toplana tuzi nekog pa da ceka naplatu ne ide, jedino opet grad da plati.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:18 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Međutim ako živiš u zgradi, pa toplana greje onog ispod tebe, onog iznad tebe, greje one sa tvojih strana, pa si okružen toplim komšijama koji uredno plaćaju grejanje, e u tom slučaju ne možeš tek tako da se isključiš, a i ne bi bilo fer prema ostalima da možeš.

MOZES. Tebe mrzi da citas ili prihvatas cinjenice ;)
Ako zivis u zgradu gde nema merenja potrosnje, mozes da se odjavis. Dodju, iskljuce ti radijatore, i to je to. Uglavnom placas nista za grejanje, ili mozda deo, ako cevi idu kroz stan (a ne kroz zid).
Nije ni fer da me oni prisiljavaju da placam grejanje koje me pregreva pa time drugima da placam grejanje efektivno.

Citat:
Jel možeš ti sam da odlučiš da ne želiš da plaćaš odnošenje smeća (vozićeš sam svoje smeće i plaćati odlaganje na deponiju), ili da ne plaćaš deo za čišćenje zgrade jer želiš sam da pometeš ispred svog stana?

Mozes to da odlucis. Ako zelis sam da cistis ispred svog stana, taj deo ne moras da placas. Tako rade u Nemackoj uglavnom. Svakog dana je neko drugi zaduzen da cisti zgradu. Moze sam da ocisti ili moze nekome da plati da ocisti. Dakle ima izbora.
I kod nas imas taj izbor. Obicno se predsenici skupstine stanara ugradjuju u cenu za cistace pa zato forsiraju da svi plate, ali ne moras ako hoces ti da cistis za svoj deo (ne svoj deo zgrade, vec jednom u x dana celu zgradu, gde je x broj stanova)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:20 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic: To je covek rekao za februar samo :)
Ali evo, iz Rusije je uvezeno Jan-Mar 2012 godine ukupno 682 mln$ proizvoda - verovatno sve nafta/gas. Sto je oko 250mil$ mesecno. Da kazemo da uz preradu i ostalo dodje na 750mil$, sto ne dodje (mada kod nas me ne bi cudilo...).
Samo Beograd da se greje sa tih 750mil$, 15mil m2, to bi bilo 50e/stanu. Medjutim, time se greje CELA Srbija, kao sto se i koristi za prevoz, preradu drugih stvari, industrijsku proizvodju itd.

Čemu ta komplikovana računica? Sad kao gledamo uvoz iz Rusije pa pretpostavljaš koliko od toga je nafta, pa gde se koristi itd...

Cena gasa nije nikakva tajna.. Nije takođe tajna da plaćamo ubedljivo najnižu cenu gasa u evropi.

Trenutne spot cene gasa su oko €23.8/MWh (cca €0.238/m3) (EEX). Gas na veliko kada se kupuje od Srbija Gasa košta tipa €0.28/m3 što je cena na berzi + nešto sitno za korišćenje transportne mreže, dok mali potrošači plaćaju €0.30 do €0.35/m3 što je ubedljivo najniže u Evropi.

Ovde možeš da vidiš kako se kreću cene gasa po evropi, i samo kao napomena pošto su tu cene izražene u kWh, otprilike 10kWh = 1m3 gasa.

Citat:
Dexic
Da, ja mislim da sa 20e mozes grejati stan i biti u plusu. Sve preko su plate i odrzavanje sistema.

Ajde molim te ako te ne mrzi obrazloži ovo malo sa nekim ciframa...

Citat:
the_tosic: Offtopic:
Ventura, a kako se resava problem neplatisa? Realno da toplana tuzi nekog pa da ceka naplatu ne ide, jedino opet grad da plati.

Sada kako su uvedeni privatni izvršioci, pretpostavljam da će se povećati učestalost prinudne naplate, odnosno zaplene imovine na osnovu dugovanja.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:21 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Ja to razumem, ali građani se greju pa greju, i neko to na kraju plati... Sigurno nam ne dođu marsovci i dotiraju koliko novca treba u budžet već sve to na kraju plate građani Srbije..

Ono što ja smatram da je fer je da takva stavka poput grejanja ne treba da opterećuje budžet grada (a samim tim i budžet države), jer zašto da se pare iu budžeta koje je uplaćivao i stanovnih Svilajnca koriste da bi se meni dotiralo daljinsko grejanje u stanu? Ako se već grejem na daljinsko grejanje iz toplane, onda to moram i da platim. Ajde u redu je da grad kaže da su toplane neprofitne institucije pa da ne moraju da zarađuju ništa, ali bio bi red da oni koji to i koriste barem pokriju troškove sirovine i održavanja...


Nemam ja nista protiv da grad ne dotira. Ako stvarno i oni placaju i akcize i PDV, onda vec treba da se to ukine i eto 50% olaksanja.

Ono sto se ne slazem je tvoja procena cene. Lepo smo ti dali konkretne primere vani gde ljudi ne plate ni 400e godisnje za grejanje sa svim mogucnim stavkama (potrosnja, odrzavanja, kurta, murta, VAT/services tax...). Znaci ITEKAKO nije ovo subvencionisana cena.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:22 - pre 143 meseci
Mislim na stan u zgradi, pitao sam da li ima zakonske osnove, a ne što to ne bi bilo fer, nije u redu, njima se ne isplati itd. Da li može po zakonu da me primora toplana da koristnim njihove usluge ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:24 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic: Nemam ja nista protiv da grad ne dotira. Ako stvarno i oni placaju i akcize i PDV, onda vec treba da se to ukine i eto 50% olaksanja.

Opet se vraćamo na to zašto bi stanovnici većih gradova koji se greju na gradske toplane bili povlašćeni u odnosu na druge. Ako ukidaš PDV na gas onome ko se greje na toplanu, zašto taj isti PDV ne ukineš stanovniku Svilajnca koji se greje na isti gas? Ili mu ukineš PDV i akcize na mazut, drva, pelet, briket, struju ili na šta već se greje...

Citat:
Dexic
Ono sto se ne slazem je tvoja procena cene. Lepo smo ti dali konkretne primere vani gde ljudi ne plate ni 400e godisnje za grejanje sa svim mogucnim stavkama (potrosnja, odrzavanja, kurta, murta, VAT/services tax...). Znaci ITEKAKO nije ovo subvencionisana cena.

Gde si to dao primer?

Eno ti sajt Evropskog Energetskog Portala (http://www.energy.eu/), pa pogledaj kako se kreću cene grejanja u druim državama. Cena grejanja je u apsolutnoj korelaciji sa cenom gasa, a iz priloženog sam možeš da vidiš koliko njih košta jedan kilovat čas toplote.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:28 - pre 143 meseci
Inače izneću jedan podatak koji nije javno dostupan, ali isto tako ne verujem da je neka posebno čuvana tajna.

Beogradske Toplane u toku sezone potroše ukupno 291.84 kWh za zagrevanje 1m2 prostora.

To je prosek na nivou celog sistema, uključujući i stambeni, poslovni i sve ostale prostore koje zagrevaju. Za isključivo stambeni prostor potrošnja bi bila nešto veća, ali aj podatak nije dostupan iz konkretnih finansijskih podataka.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:30 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Ajde molim te ako te ne mrzi obrazloži ovo malo sa nekim ciframa...


Dali smo ti x puta j***ne brojke grejanje van Srbije! U Nemackoj se placa oko e/m2 kada se koristi grejanje, znam nekolicinu ljudi tamo koji se tako greju i ne predju 400e godisnje za grejanje za 70-80m2.
U SAD si dobio jos nizi primer.
Ja sam ziveo vani prosle zime, bilo je <-15*C cele zime (znaci 3 meseca), moj ceo racun za gas je bio 70-80e mesecno! A u taj racun ulazi i gas za grejanje vode (protocni bojleri). Ukupno godisnje nisam potrosio 400e za sve racune za gas, 70m2 stan.

Da kazemo i ovu cifru koju sam ja trosio (a nije to cifra za grejanje samo ali ajde..), 400/12=33e/mesecno. To je SA profitom "toplane".
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:34 - pre 143 meseci
U NS toplane ne znaju stanje sopstvene mreze(!), dakle ne znaju kvalitet, starost i stanje cevi koje su polozene u zemlju, vec se ide po sistemu:

1. Ljudi se zale da je hladno
2. Povecaj temperaturu za taj deo grada(ulicu)
3. Ponavljaj korake 1 i 2. dok ne pukne cev, posto drugacije ne znaju da rese situaciju
4. Zameni cev

Stanje je ocajno, najblaze receno. Koliko bi se ustedelo da je stanje infrastrukture na boljem nivou?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:35 - pre 143 meseci
To što ti spominješ nisu argumenti već priče po sistemu rekla kazala. Daj mi konkretno neki link ka zvaničnim cenovnicima, ili mi barem navedi državu a ja ću ga pronaći za tebe pošto mi je cela ta priča oko energije već dve godine full time profesija.

Citat:
Dexic: Ukupno godisnje nisam potrosio 400e za sve racune za gas, 70m2 stan.

Dakle u Nemačkoj si potrošio 400 evra na račune za gas za grejanje stana od 70m2.

Kada se to preračuna po Nemačkim cenama gasa (koji je BTW tačno duplo skuplji nego u Srbiji), ispada da si ti za grejanje stana potrošio oko 6600kWh toplote, odnosno cca 95kWh po m2 zagrevane površine.. Ili je ta Nemačka u kojoj si ti živeo u nekom tropskom pojasu, ili tebi računica ne štima...
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?17.06.2012. u 21:35 - pre 143 meseci
Ja uopšte ne želim da ulazim u matematiku, da li je toplani cena mala ili velika. Meni je skupo i kojim pravom me toplana primorava da korisitm njihove usluge. Može neko da odgovori na to pitanje ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 109706 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.