Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110518 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:06 - pre 140 meseci
Windowse, poenta je da ce pri realnim trzisnim uslovima CG ostati najisplativija varijanta sigurno. Problem kod nas je sto ces sutra ti i jos neki preci na struju i kad taj trend postane masovan, onda cemo istu ovu pricu slusati samo u vezi EPS-a. Ako pocnemo da trosimo drva, naci ce se neko treci da se o to okoristi. Evo ti ga akutelan primer sa cenom TNG-a za vozila, naostrili su se da na njemu zaradjuju, jer masa ljudi vec fura kola na TNG, dok se u nekim normalnim zemljama TNG podrzava povoljnijom cenom kao cistije gorivo. To je cela filozofija kod nas, ako imas priliku da drpas, drpaj ne pitaj!
Realno...
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:07 - pre 140 meseci
@ventura Hvala na opservaciji, i na bezraloznom minusu koji si mi lupio. Evo i tebi jedan od mene. :P
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:27 - pre 140 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Windows2
Nesto oko cene grejanja. Koliko sam shvatio sadasnja cena nije realna jer su poskupeli energenti right? E sad ja moram da se zapitam, a gde je granica stalnog poskupljivanja energenata?

Granica ne postoji.

U budućnosti će energija samo da bude skuplja, osim ako se ne desi neki preokret u nauci, više nikada neće biti jeftine energije.


A plate stagniraju, i ne samo da stagniraju nego koliko vidim dosao je trenutak da nemaju vise odakle da se isplacuju, pa su i tu pocela zaduzivanja. Sto znaci da ce za nekoliko godina vecina ljudi doci u situaciju da mora da da svoja cela mesecna primanja samo na osnovne racune. Divno, stvarno divno. Ali to je vec neka druga tema...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:34 - pre 140 meseci
Realna cena rada je ona za koju je neko spreman da radi. To je bar jednostavno.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.09.2012. u 00:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:50 - pre 140 meseci
Citat:
boyan3001:
Windowse, poenta je da ce pri realnim trzisnim uslovima CG ostati najisplativija varijanta sigurno. Problem kod nas je sto ces sutra ti i jos neki preci na struju i kad taj trend postane masovan, onda cemo istu ovu pricu slusati samo u vezi EPS-a. Ako pocnemo da trosimo drva, naci ce se neko treci da se o to okoristi. Evo ti ga akutelan primer sa cenom TNG-a za vozila, naostrili su se da na njemu zaradjuju, jer masa ljudi vec fura kola na TNG, dok se u nekim normalnim zemljama TNG podrzava povoljnijom cenom kao cistije gorivo. To je cela filozofija kod nas, ako imas priliku da drpas, drpaj ne pitaj!


Jedino je malo drugacija situacija sa ogrevnim drvetom. Njega ce biti jos dosta,ljudi bez posla sa sela ce ga uvek pripremati/seci,i krasti ako treba samo da se zaradi-znaci bice jeftino . Dok gas,mazut i slicno su industrijski proizvodi i ne moze covek individualno da ih proizvede/preradi i to ce uvek imati cenu.

Inace sto se tice poskupljenja energenata,logicno je da ako neki energent poskupi da sve poskupljuje-on ucestvuje u jednacini i sve sto koristi taj energent mora da poskupi. Ovo je valjda svima jasno. E sad,da li ce drzava nesto subvencionisati,odreci se akciza,smanjiti pdv ili slicno da odrzi cenu to je druga prica.
I jos ovo,opet se vracam na isto. Neka je grejanje na struju slicne cene kao cg,komfor koji pruza daljinsko grejanje je nemerljiv
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.09.2012. u 19:57 - pre 140 meseci
Ma ok, jasna stvar, ja sam drva naveo ovako kao karikiran primer kako se kod nas radi i gde je glavni problem.
Realno...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 07:43 - pre 140 meseci
Citat:
boyan3001:Windowse, poenta je da ce pri realnim trzisnim uslovima CG ostati najisplativija varijanta sigurno. Problem kod nas je sto ces sutra ti i jos neki preci na struju i kad taj trend postane masovan, onda cemo istu ovu pricu slusati samo u vezi EPS-a.
Već vidim temu: zašto ne mogu da se priključim na daljinsko grejanje ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 07:50 - pre 140 meseci
Citat:
Windows2:@ventura i ostali spokesman-i toplana, shvatili smo: toplana rulz!!!
Ej, Srbine ! Polako BRE !

Ne mogu da verujem koliko se ljudi ostraste, i na ]ebenoj forumaškoj diskusiji se već dele na "naše" i "njihove".

@ Windows2:
Ako ti je neko ukazao na "drugu stranu medalje" ne znači da ima finansijsku korist od daljinskog grejanja !
Ili 'oćeš da zakažemo "tuču kod stare ciglane bejzbol palicama" pa da tako rešimo problem "nemogućnosti isključenja sa daljinskog grejanja" :)
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 08:08 - pre 140 meseci
U mesovitim ekonomijama kakve su danas vecinom, ekonomisti su vec pokazali da se u drzavnim sluzbama novac trosi mnogo neracionalnije. To je vec jasno samo po sebi jer drzava kupi lovu od poreza, a posle imajuci dovoljno para zaposljava i koga treba i koga ne treba i ne moze nikad biti profitabilna kao privatni kapital jer privatni kapital ne trpi rasipanje jer ga u tome sprecava cenovni pritisak.

Sad znajuci sve to mozemo li verovati da je JKP Toplana X posluje racionalno ?

Sigurno da ne, jer nema razloga da ona bude neki izuzetak od svetskog pravila. Medjutim stvar se komplikuje jer je u ovako slabim ekonomijama kao sto je srpska grejanje je ponajpre socijalna kategorija. Tako se dolazi do paradoksa da JKP posluje neracionalno, a u stanju je da obezbedi cene ispod trzisnih ! Sve to ipak neko mora da plati. Povecanje poreza sa druge strane, izostanak investicija u energetici, izostanak cak i odrzavanja, rast dugova i dr.

Boyan 3000 je upravu za TNG i tako je i sa gasom za domacinstva bilo...

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 08:25 - pre 140 meseci
Citat:
ventura:
Realna cena rada je ona za koju je neko spreman da radi. To je bar jednostavno.


Jelda? A realna cena grejanja je isto ona koju ej neko spreman da plati? Ili nije?

A šta kad se tu umeša ucenjivanje? Ili ćeš da radiš ili ćeš da crkneš na primer? Ili ćeš da plaćaš grejanje ili ćemo da te tužimo ali da seotkačiš ne možeš?

To je realnost sveta u kome ti živiš i u kome se bahatiš.



 
Odgovor na temu

In a viviD mock

Član broj: 306538
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 08:53 - pre 140 meseci
Rad je roba, kao i svaka druga, čija je cena stoga određena potpuno istim zakonima koji važe za druge robe. U sistemu krupne indutrije ili slobodne konkurencije - kao što ćemo videti, ovo se svodi na isto - cena robe je, u proseku, uvek jednaka njenoj ceni proizvodnje. Stoga, cena rada je takođe jednaka ceni proizvodnje rada.

Ali, cena proizvodnje rada sastoji se tačno od količine sredstava za život koja su nužna da bi radnik nastavio da radi, i tako se sprečilo odumiranje radničke klase. Radnik, stoga, neće dobiti više za svoj rad nego što je nužno; cena rada, ili nadnica, će, drugim rečima, biti najniža, minimalna, koja je potrebna za održanje života.

Kako bilo, pošto biznis nekada ide bolje a nekada lošije, sledi da radnici nekada dobijaju više a nekada manje za svoje robe. Ali, opet, kao što industrijalista, u proseku dobrih i loših vremena, ne dobija više ili manje za svoje robe nego onoliko koliko one koštaju, slično prosečan radnik ne dobija više ili manje od svog minimuma.

Ekonomski zakon nadnica snažnije deluje ako je krupna industrija zaposela sve grane proizvodnje.


---

Fridrih Engels, 1847.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 13:36 - pre 140 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ej, Srbine ! Polako BRE !

Ne mogu da verujem koliko se ljudi ostraste, i na ]ebenoj forumaškoj diskusiji se već dele na "naše" i "njihove".

@ Windows2:
Ako ti je neko ukazao na "drugu stranu medalje" ne znači da ima finansijsku korist od daljinskog grejanja !
Ili 'oćeš da zakažemo "tuču kod stare ciglane bejzbol palicama" pa da tako rešimo problem "nemogućnosti isključenja sa daljinskog grejanja" :)

Ej, admine! Polako bre! Zasto se deres?
Na osnovu nekoliko procitanih venturinih postova zakljucio sam da njegovo bivse ili sadasnje zanimanje ima veze sa pomenutim toplanama i zbog toga kazem spokesman, jer se na osnovu njegovih postova stice utisak da ih brani po sluzbenoj duznosti.
A sto se tice druge strane medalje nema nikakve potrebe da mi bilo ko ukazuje na nju, jer i ja znam da saberem dva i dva. Drugu stranu medalje sam detaljno proucio i na osnovu svojih potreba i mogucnosti kao i kvadrature u kojoj zivim sam napravio svoju racunicu i zdravorazumski zakljucio da mi centralno grejanje ne treba. Tako da je nepotreban svaki pokusaj da mi neko ukaze na to da je dva i dva pet i da moja racunica nije dobra. I nema vise nikakvog smisla da se ovde prepirem jer je jasan odgovor na moje pitanje iz prvog posta, a on glasi da zbog retardiranog sistema grejanja u retardiranoj zemlji nije moguce odjaviti centralno grejanje. Eto toliko od mene na ovoj temi, a vi sad na lupanje minusa.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 13:48 - pre 140 meseci
Ventura je možda strani plaćenik, ali sigurno nije plaćenik toplane zadužen za trolovanje po forumima i odgovaranje ljudi od ideje isključivanja daljinskog.
Mene si provalio. Priznajem. Radim u BGD toplanama. Svaki otkazani korisnik - meni 10% od plate.

I dalje ne kapiram da ne možeš da prihvatiš diskusiju gde nemamo svi isto mišljenje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 14:06 - pre 140 meseci
Prihvatam ja diskusiju i drugacije misljenje, ali tom misljenu da je toplana zakon sto se tice grejanja nije mesto u ovoj temi, jer kao sto rekoh znam da racunam i izracunao sam sta i koliko. A i diskusija na ovu temu vise nema smisla jer je jasno da ne postoji mogucnost iskljucenja, barem ne potpunog. Dakle imam dve mogucnosti. Prva je da se nadam da ce se nesto u skorije vreme promeniti pa ce poceti da se naplacuje samo utroseno grejanje, a druga je da prodajem stan i da se selim.

pozdrav
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 14:11 - pre 140 meseci
Citat:
KrkaCiC:Neka je grejanje na struju slicne cene kao cg,komfor koji pruza daljinsko grejanje je nemerljiv :)

Nisam ovo razumeo...
U cemu je tacno razlika, ako zanemaris cenu?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 15:26 - pre 140 meseci
Citat:
bakara: Nisam ovo razumeo...
U cemu je tacno razlika, ako zanemaris cenu?


Ovako:
Npr grejanje TA pecima-> Ukljucivanje peci da akumulira po nizoj (jeftinijoj) tarifi,onda ujutru (ili uvece,zavisi od rasporeda tarifa ) iskljucivanje,zatim konkretno TA pec zuji kad izduvava + u kupatilu ne drzi niko Ta pa mora neki uljani radijator,grejalica...... Dok kod "toplana varijante" toplo u svim sobama, bez opterecivanja kad je koja tarifa...ide se na zimovanje i kad se vrati sa zimovanja u stanu toplo
Iz price grejanja na struju iskljucujem EL kotao jer "guta" struju
O grejanju nekim cvrstim gorivom ne treba ni pisati
Nadam se da sam na brzaka razjasnio svoje piskaranje
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 20:12 - pre 140 meseci
Citat:
KrkaCiC: Ovako:
Npr grejanje TA pecima-> Ukljucivanje peci da akumulira po nizoj (jeftinijoj) tarifi,onda ujutru (ili uvece,zavisi od rasporeda tarifa ) iskljucivanje,zatim konkretno TA pec zuji kad izduvava + u kupatilu ne drzi niko Ta pa mora neki uljani radijator,grejalica...... Dok kod "toplana varijante" toplo u svim sobama, bez opterecivanja kad je koja tarifa...ide se na zimovanje i kad se vrati sa zimovanja u stanu toplo
Iz price grejanja na struju iskljucujem EL kotao jer "guta" struju
O grejanju nekim cvrstim gorivom ne treba ni pisati
Nadam se da sam na brzaka razjasnio svoje piskaranje


Malo ti znas o grejanju jer se previse oslanjas na toplanu

Ne mora grejanje na struju da vodi samo ka TA pecima, mogu to piti i toplotne pumpe, a za kvadrature kakvi su prosecni stanovi (50m2) i integrisani el. kotao od 6Kw ne bi potrosio mnogo. U ostalom rekao si da cena nije bitna.

A recimo postoje i kotlovi na pelet koji su takodje potpuno automatizovani i bukvalno ti sam odredjujes kad i koliko se grejes.

Na kraju imamo ovde na ES forum koji se bavi grejanjem i ogromne teme gde je ovo vec sve raspravljano i odavno zakljuceno sta je bolje od cega.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 20:31 - pre 140 meseci
Slazem se sa svim,upucen sam manje vise u oblast grejanja
ALI,pec na pelet kosta nesto novca,a toplana grejanje kosta samo mesecno odrzavanje
Inace,nekad u doglednoj buducnosti i sam planiram grejanje toplotnom pumpom,no nije to tema ovde.
Namerno sam uporedio TA i CG,jer su to dva najcesca izvora toplote u stanovima.
Pozz
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 20:32 - pre 140 meseci
Toplana je u ekonomsko rpavnom smislu ne samo monopolista vec je i monopolista ciju uslugu moras da platis hteo ne hteo. Oni su u rangu policije npr. Naravno sve je to u scoijalizmu imalo smisla...

Sada vise ne...

Kad pricate vec sta je ekonomicnije to ipak nema veze sa time da li mozemo da biramo toplanu ili ne.

Jer kaogod sto ventura bira toplanu jer je po njemu to cistije i komfornije (i to i jeste njegov osnovni motiv, a ne cena koju on predstavlja) tako isto i ja biram mozda i skuplje, ali da mogu da ga iskljucim kad mi ne treba.

Sto bi rekao Gordon Gekko: I'll die my way, you'll die yours !
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.09.2012. u 20:37 - pre 140 meseci
Citat:
KrkaCiC:
ALI,pec na pelet kosta nesto novca,a toplana grejanje kosta samo mesecno odrzavanje :)

Sve kosta, a kosta i grejna instalacija u zgradi koja je svakako uracunata u cenu kvadrata, ali to ce ventura bolje da ti objasni.

Citat:
KrkaCiC:
Namerno sam uporedio TA i CG,jer su to dva najcesca izvora toplote u stanovima.

Ja sam poslom dosta cestu u novogradnji, i najcesci izvor toplote je mali el. kotao sa tajmerom od 6Kw, naravo pricam o stanovima koji nisu na toplani.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 110518 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.