Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči

elitemadzone.org :: MadZone :: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24304 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 11:48 - pre 138 meseci
Citat:
Braksi: Heh, ne pridajite sebi veci znacaj nego sto imate. Srbija je danas jedna beznacajna i ruinirana zemlja bez ikakve ekonomije, saveznika i ugleda u svetu.


Da, a čim počnemo da pišemo i govorimo SrBski, vratiće nam se ekonomija, saveznici i ugled. How yes no
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 11:56 - pre 138 meseci
Citat:
bachi
Ja kad čujem kada neko priča o INPUTIMA (u smislu sirovine od koje se dalje nešto proizvodi), ježi mi se ovo malo kose na glavi.


Ja cu da ti kazem sta se desava - posto znam iz licnog iskustva: postajes mator :-)

Znas ono kada si ti bio klinac, pa kada su ti se roditelji cudili kakve reci koristis, konstatovali "kakav je to recnik" - budi siguran da su i oni imali isto misljenje o novim recima koje je tvoja generacija ubacivala u jezik.

E, tako, sad je doslo i nase vreme da budemo matori... konzervativa je sada nasa stvar jbg :-)

A 'pravilan jezik' je iz iste grupe fenomena kao cuveni "good old days" fenomen - pretpostavljam da je to normalno stanje stvari kada jedinka predje neke godine, pa joj se cini da je ono sto je ONA naucila dok je bila mlada jedino ispravno i dobro.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 11:57 - pre 138 meseci
Žao mi je Odine ali meni je sasvim jasno da kada neko kaže reč događaj to ima isto značenje kao i hepening jer kao i u engleskom svi ostali hepeninzi imaju (''Giving a birth'', ne ''Giving a happening'') posebno značenje. Tako da reč događaj kada se iskoristi kao imenica u svakodnevnom i informativnom govoru znači to što si napisao za hepening, s tim što nekada može da se upotrebi i na druge načine što je tad iz konteksa sasvim jasno.

Citat:
Vasastajić: Lično jesam protiv preterane, često apsolutno neodgovarajuće primene stranih reči, a u zadnje vreme prave poplave reči iz engleskog govornog područja.
Slažem se da treba braniti "svoje", ALI, pritom treba razviti i svest o tome šta je to "svoje/naše".

Dakle šta i od koje vremenske granice branimo?


Dobro je pitanje, a odgovor je: branimo ono što imamo sada.

Veliki broj turcizmama i germanizama i anglicizama su sada već nerazdvojiv deo nas ali to ne znači da bi bilo loše da smo umesto njih zadržali neke naše stare reči ako smo ih imali, ili da su prirodno stvorene nove. Tako je kako je, idemo dalje ali ne treba da prihvatamo nešto ako imamo odgovarajuće svoje.

Citat:
mmix: imho, ova tema je totalno debilna. Sad mozes i totalno da dodas na spisak.

Javite mi kad ubedite medije da se prebace na staroslovenski, mada verovatno cu primetiti i sam...


Loš ti je argument. Niko ovde ne govori o staroslovenskom i to je jasno. Niko ovde ne govori o silovanju nečeg neprirodnog. Ovde govorimo o očuvanju onoga što imamo, u granicama razuma i održivosti.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 11:58 - pre 138 meseci
kamo srece da je to tako lako !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 11:59 - pre 138 meseci
Vidi, samo mrtvi i odumiruci jezici se "cuvaju" - obicno od strane nekog istorijskog/kulturnog udruzenja.

Srpski jezik nije mrtav jezik niti odumire. To sto se desava srpskom je sasvim normalna evolucija jezika.

Anglicizmi nece uciniti srpski jezik engleskim - bas kao sto ga turcizmi nisu ucinili turskim, ili germanizmi nemackim. To je besmislica.

To sto mi postajemo old-farts pa nam smeta nesto novo (a to nismo primecivali kad smo mi bili klinci i kada se jezik isto tako menjao - samo sto smo mi bili ti koji su unosili nove reci), to nije problem jezika vec sasvim prirodna stvar starenja :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 12:18 - pre 138 meseci
u osnovi svega krije se nas skorojevicki mentalitet i da se ispadne vazan koriscenjem stranih reci i kad se ne mora. Ja tu ne vidim nista drugo...
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 12:20 - pre 138 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, samo mrtvi i odumiruci jezici se "cuvaju" - obicno od strane nekog istorijskog/kulturnog udruzenja.

Srpski jezik nije mrtav jezik niti odumire. To sto se desava srpskom je sasvim normalna evolucija jezika.

Anglicizmi nece uciniti srpski jezik engleskim - bas kao sto ga turcizmi nisu ucinili turskim, ili germanizmi nemackim. To je besmislica.

To sto mi postajemo old-farts pa nam smeta nesto novo (a to nismo primecivali kad smo mi bili klinci i kada se jezik isto tako menjao - samo sto smo mi bili ti koji su unosili nove reci), to nije problem jezika vec sasvim prirodna stvar starenja :)


Moraš pogledati malo umerenije. Kao što vodiš računa o svojim stvarima bez obzira što ih koristiš namenski a ne kao muzejski eksponat tako treba da se odnosiš i sa jezikom. Razlikuj hermetično-paranoično zatvaranje od očuvanja. Nije sve jedno da li koristimo naše ili tuđe reči jer kroz proces razgovora učimo druge i sebe a time učimo naraštaje da budu najpomodari na svetu i da se zaleću glavom bez obzira u sve što im se učini na trenutak dobrim (komunizam, fašizam, nacionalizam, kapitalizam, vakcinizam)

Ovaj deo sa matorim prdežima je malo tačan. Kažem malo jer si ti svoju rečenicu obojio tako da sve što je staro je automatski i loše a sve što je novo je automatski i dobro. Nismo ni svi ovde toliko matori, a nisi ni ti baš pa da si zaribao i nisi više stručan za život pa ako ti je nešto jadno onda je to zato što si mator. Možda ti je nešto jadno jer je to nešto jadno.

 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 12:32 - pre 138 meseci
Citat:
Braksi:
u osnovi svega krije se nas skorojevicki mentalitet i da se ispadne vazan koriscenjem stranih reci i kad se ne mora. Ja tu ne vidim nista drugo...


Ovo je ono o čemu pričam, niko od nas nema problem sa frekfencijom i interfejsom, ali sa hepeningom ja imam.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 12:46 - pre 138 meseci
Čini se, ipak, da nije samo hepening u pitanju kao i da je problem sa hepeningom beningan u odnosu na neke druge probleme:

Citat:
Shomi Li Jones:da se zaleću glavom bez obzira u sve što im se učini na trenutak dobrim (komunizam, fašizam, nacionalizam, kapitalizam, vakcinizam)

Sad mnogo bolje razumijem tvoju poziciju.
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 12:53 - pre 138 meseci
Citat:
Odin D.: Čini se, ipak, da nije samo hepening u pitanju kao i da je problem sa hepeningom beningan u odnosu na neke druge probleme:


Sad mnogo bolje razumijem tvoju poziciju.


Mislim da me pogrešno razumeš. Primeri koje sam naveo se odnose na neke pogubne stvari koje su na brzinu urađene na ovim prostorima a ne na kritiku suština samih ideja. Svakako imati vakcinu da se vakcinišeš protiv nečega nije loše.
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 13:19 - pre 138 meseci
Evo vam još jednog primera iz istorije da jezik treba ostaviti na miru

opet 19. vek i imamo sledeće - Među mladim gospođicama tog vrema bilo je jako popularno reći "Komifo". To je iskrivljeni izgovor francuskog "Comme il faut" što znači otprilike "Kako i treba". Francuski je tada bio jako popularan, kao sada engleski, i ako kažeš da je nešto "dobro" ispadneš seljak. Ako si učen onda kažeš "komifo".

Jovan Sterija Popović je tu pojavu opisao u "Pokondirenoj Tikvi" i ko se seća Fema (neslavna junakinja) stalno govori "Komifo komifo" na opšte oduševljenje publike :)

Kako ljudi (a pogotovo mlađi) danas kažu "Komifo"? Kažu "Kul" ili "Super" ili "Ekstra". Znači, francuske reči smo zamenili engleskim :D

Kao što nismo postali francuzi (a svi su se plašili) niti Rusi (a svi su se plašili) niti Turci (a svi su se plašili) nećemo ni sada postati englezi (iako se svi plaše).
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 13:32 - pre 138 meseci
Citat:
ZaMpA: Kao što nismo postali francuzi (a svi su se plašili) niti Rusi (a svi su se plašili) niti Turci (a svi su se plašili) nećemo ni sada postati englezi (iako se svi plaše).


Dobro je, pošto su svi oni žive loše :)))))

Postoji razlog zašto je ta junakinja neslavna a ta njena osobina je deo toga.
Poenta je u tome da je jezik osnovno telo jednog naroda i nacionalnog identiteta i kada se jezik menja kako duva vetar menja se i narod a to nije dobro. Treba da budemo dosledni a ne usijane glave.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 13:54 - pre 138 meseci
ja sam citao davno da se za vreme kralja Milana odnekud u narodu pojavi stos kako je nepristojno reci sedam (7) i onda su zbijali sale: pazi gde sedas, nemoj na moj, svak na svoj ti na moj itd...

To dodje do kralja Milana i jednom kad mu dodjose neki generali on videvsi da ih je bas 7 upita, pa koliko vas je to, a oni mu rekose:

"zibene velicanstvo" od sieben (7) na nemackom.

I onda su jedno vreme govorili po BG zibene umesto sedam...
 
Odgovor na temu

Corona

Član broj: 307792
Poruke: 4



+84 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 14:06 - pre 138 meseci
Citat:
mmix:
imho, ova tema je totalno debilna. Sad mozes i totalno da dodas na spisak.

Javite mi kad ubedite medije da se prebace na staroslovenski, mada verovatno cu primetiti i sam...


Ako ti je tema debilna slobodno je preskoci ili obrisi, a nas postedi ovakvih komentara.



Citat:
Braksi: ja sam nedavno cuo FISKALNA EVAZIJA !
Evo, je l ima neko bolji primer?

[Ovu poruku je menjao Corona dana 03.11.2012. u 15:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 14:17 - pre 138 meseci
Citat:
Shomi Li Jones: menja se i narod a to nije dobro

Evolucija je ipak drugačije postavila stvari. Ti koji se ne mijenjaju - izumiru.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 14:42 - pre 138 meseci
Citat:
ZaMpA:
Kao što nismo postali francuzi (a svi su se plašili) niti Rusi (a svi su se plašili) niti Turci (a svi su se plašili) nećemo ni sada postati englezi (iako se svi plaše).

Ovo poslednje je danas vrlo diskutabilno, jer nemamo vise ni pismene novinare na nivou osnovne skole, a kamoli Sterije Popovice. Ono malo pismenog jada sto je ostalo su neke imena koja se vuku od pre vise decenija.

I samo da dodam nesto konto teme. Jedno je prilagodjavanje jezika, a drugo je mesanje sada popularnog engleskog paralelno sa srpskim. Inace, nismo mi jedini kojima su iventi i hepeninzi mnogo kul i prave nam problem u svakodnevnom govoru. Zavuklo se to i drugim mnogo vecim jezicima.

Citat:
Braksi:
ja sam citao davno da se za vreme kralja Milana odnekud u narodu pojavi stos kako je nepristojno reci sedam (7) i onda su zbijali sale: pazi gde sedas, nemoj na moj, svak na svoj ti na moj itd...

To dodje do kralja Milana i jednom kad mu dodjose neki generali on videvsi da ih je bas 7 upita, pa koliko vas je to, a oni mu rekose:

"zibene velicanstvo" od sieben (7) na nemackom.

I onda su jedno vreme govorili po BG zibene umesto sedam...

Mi smo se unapredili za +1, pa sada zivimo u veku osmice. :)
Dok prodje 100 godina, imace nasa deca fore da smisle vec nesto za devetku. ;P

I da... sam naslov teme je u direktnoj koliziji sa temom!
Realno...
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.cust.vodafone.cz.



+199 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 15:28 - pre 138 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
Shomi Li Jones: menja se i narod a to nije dobro

Evolucija je ipak drugačije postavila stvari. Ti koji se ne mijenjaju - izumiru.


Izumrli su oni koji su se menjali na loše.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 16:02 - pre 138 meseci
Meni neke od tih stranih rijeci uopste ne smetaju i ne primjecujem ih kao npr germanizam "flaša" a imamo našu riječ "boca" itd.
A ima i onih koje mi zaparaju uši... čini mi se da je najviše tih bespotrebnih riječi koje se na silu guraju u recnik u bankama... oni su šampioni u tome, da ne nabrajam sad...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 16:07 - pre 138 meseci
Vas koji toliko trubite o ocuvanju jezika, kad budem video da ste cerki dali ime Petrunka, Bisenija, Čedomirka... ili sinu Milašin, e tad ću vas shvatiti ozbiljno!!!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči03.11.2012. u 16:33 - pre 138 meseci
Citat:
Shomi Li Jones: Izumrli su oni koji su se menjali na loše.

To ne mijenja stvar. Oni koji se nisu nikako mijenjali, ni na bolje ni na gore - izumrli su svakako.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zbornik nepotrebnih (štetnih) stranih reči

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24304 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.