Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 819362 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)28.04.2005. u 20:49 - pre 231 meseci
Citat:
tevs: civilni vojnik


znaci nije ni cudo sto ti nista nije jasno.

Citat:
ali ne i da sam skinut sa redovne!


ako si skinut onda si skinut. nema tu redovno i neredovno. da si procitao temu, lepo bi pohvatao sve termine i sve bi ti bilo jasno.

da skratim. to sto ti mislis da oni mogu da urade je krivicno delo, zaboravio sam, mislim sa minimalnom kaznom od 3 godine. mislim da je to poslednje sto moze da ti se desi, i da nemas puno razloga za brigu.

ako neko nesto i mora da dokazuje onda to nisi ti. jer nisi ti pisao njihove propise. ko im je kriv kada se nisu setili da daju potvrdu koje sta predao. zaboravi sve i cekaj... osecam da se potrajati...
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)28.04.2005. u 20:51 - pre 231 meseci
Citat:
zack1: Policija uhapsila, a zatim pustila Milana Vrsajkova, sa dvojnim državljanstvom SCG i Slovenije, jer nije odslužio vojni rok.


da li se secas onog lika koji je ovde cini mi se, napisao, da kada bi se pojavili on (zivi u usa) i mladic na granici koga bi uhapsili? njega zbog vojske ili ovoga zbog haga
 
Odgovor na temu

tevs

Član broj: 50278
Poruke: 6
*.131.EUnet.yu.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)28.04.2005. u 21:16 - pre 231 meseci
Jel oni uopste daju neki papir tipa Taj i taj vodi se kao civilni vojni obveznik itd.
ili sve dok ne dobijem ustanovu ja nemam nikakav papir da mi je odobreno civilno?

Inace ako je to protivzakonito da mi urade, e sad mi je lakse jer mi smo poznati kao pravna drzava gde krivci odgovaraju za svoje postupke!

Pozdrav
Vozdra
 
Odgovor na temu

igors
Igor Srdanovic
Srbija

Član broj: 1894
Poruke: 159
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)28.04.2005. u 21:25 - pre 231 meseci
Citat:
tevs: Jel oni uopste daju neki papir tipa Taj i taj vodi se kao civilni vojni obveznik itd.
ili sve dok ne dobijem ustanovu ja nemam nikakav papir da mi je odobreno civilno?

Inace ako je to protivzakonito da mi urade, e sad mi je lakse jer mi smo poznati kao pravna drzava gde krivci odgovaraju za svoje postupke!

Pozdrav


Kad dobijes ustanovu potpisaces nekoliko papira na kojima ce ti pisati da sluzis civilno u toj ustanovi, i u nastavku ces dobiti knjizicu za civilno sluzenje, zdravstvenu knjizicu vojnog obveznika i sva prava i obaveze koje idu uz to. Srecno...
Failing to plan is a plan to fail.
 
Odgovor na temu

diff

Član broj: 45094
Poruke: 21
*.ford.eu.uu.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.05.2005. u 07:04 - pre 231 meseci
Jutros sam u jutarnjem programu RTS-a procitao vest (skrolujuce vesti na dnu ekrana :)) da je u izradi novi zakon o vojsci, koji ce navodno biti gotov do kraja godine, i koji omogucava otkup vojnog roka.
Nisam bas procitao svaki tekst u threadu, jer ste se prilicno raspisali na ovu temu, ali da li je ovo novi moment ili je ovo vec poznato?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)07.05.2005. u 13:13 - pre 231 meseci
Otkup vojnog roka?
7. maj 2005. | 12:27 | Izvor: B92, Beta

Beograd -- Mladići koji se nisu odazvali pozivu za vojsku i nalaze se u inostranstvu najverovatnije će moći da otkupe vojni rok.

Kako je najavio načelnik Uprave za obaveze odbrane pri Ministarstvu odbrane, pukovnik Petar Radojčić, reč je o više od 14.000 ljudi, među kojima je i preko 2.500 onih protiv kojih su podnete krivične prijave. Radojčić kaže da će se ta mogućnost odnositi, pre svih, na one kojima su vojni organi odobrili boravak i na regrute s dvojnim državljanstvom u inostranstvu.

Koliko će oni plaćati još se ne zna, ali se procenjuje da bi to trebalo da bude na nivou troškova profesionalnog vojnika za osam meseci služenja, rekao je Radojčić za "Večernje novosti".

http://www.b92.net/info/vesti/..._id=167945&nav_category=12
 
Odgovor na temu

Alt-F4
.scg

Član broj: 17232
Poruke: 219
85.222.131.*



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 11:24 - pre 231 meseci
Citat:
a1200: Otkup vojnog roka?
7. maj 2005. | 12:27 | Izvor: B92, Beta

Beograd -- Mladići koji se nisu odazvali pozivu za vojsku i nalaze se u inostranstvu najverovatnije će moći da otkupe vojni rok.

Kako je najavio načelnik Uprave za obaveze odbrane pri Ministarstvu odbrane, pukovnik Petar Radojčić, reč je o više od 14.000 ljudi, među kojima je i preko 2.500 onih protiv kojih su podnete krivične prijave. Radojčić kaže da će se ta mogućnost odnositi, pre svih, na one kojima su vojni organi odobrili boravak i na regrute s dvojnim državljanstvom u inostranstvu.

Koliko će oni plaćati još se ne zna, ali se procenjuje da bi to trebalo da bude na nivou troškova profesionalnog vojnika za osam meseci služenja, rekao je Radojčić za "Večernje novosti".

http://www.b92.net/info/vesti/..._id=167945&nav_category=12


Pa onda će to biti vražije skupo!!!
Negde sam pročitao da je cena koštanja jednog vojnika za vreme služenja vojnog roka oko 25000$ tako da mi je to pomalo apsurdno.Promili će moći da otkupe vojsku
Realnije bi bilo da to bude svima dostupno, neki prosek, prihvatljiv za sve, ovako je to čista diskriminacija!!!
Verba volant, scripta manent.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.spitfireuk.net.



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 11:55 - pre 231 meseci
Ja mislim da plata vojnika moze biti najvise 50,000 din, sto ce reci 5k EUR za otkup.

Ja se nadam da ce biti manje od ovoga, npr. 2k-4k.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 12:33 - pre 231 meseci
Kakva glupost, necu da im dam ni dinar. Koja je poenta dati stroziji zakon? Do sada je bilo da ljudi sa dvojnim drzavljanstvom ne moraju u vojsku.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.spitfireuk.net.



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 12:56 - pre 231 meseci
Drzava kaze da imas dug prema drustvu, jer si dobio besplatno skolovanje/zdravstvo/zastitu i da ga moras platiti ovako ili onako (vojska, civilno sluzenje, lova).

S druge strane, meni se cini da je nama dosao racun za dugove koje su pravili nasi roditelji i njihovi roditelji :).

Obzirom da trenutno stanje u nasem drustvu, ja pozdravljam svaku alternativu 8 mesecnom ispiranju mozga, makar bila i u evrima.
 
Odgovor na temu

zack1
Beograd

Član broj: 50080
Poruke: 52
*.yubc.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 13:35 - pre 231 meseci
Troškovi ili izdaci za jednog profesionalnog vojnika su nekoliko hiljada dolara mesečno - po nekim procenama i do 5 hiljada dolara mesečno. Njihova mesečna plata je samo manji deo ukupnih troškova. Verujem da razmišljaju o ceni otkupa od najmanje pet hiljada eura - ispod toga se sigurno ne bi zadovoljili.
@srki
Po Zakonu o vojsci Jugoslavije vojni obveznik sa dvojnim državljanstvom se oslobađa (nema obavezu) služenja ukoliko je vojni rok odslužio u drugoj državi. Ukoliko lice ima stalno mesto prebivališta u Srbiji, vojni rok služi ovde.
Da ste slučajno odslužili vojni rok na Novom Zelandu, ne bi vas ovde gnjavili. Mada, pretpostavljam da tamo nema tih gluposti. Zakon se inače još nije promenio (i pitanje kad će), sve što je pre važilo važi i dalje.


Pre nekoliko godina je otpočela priča o otkupu vojnog roka, ali je ubrzo prestala. U to vreme je Tadić izjavljivao da bi otkup bio ,,socijalno nepravedan jer bi onda samo siromašni građani išli u vojsku".

Zbog toga bi Ministarstvo odbrane trebalo da napravi kompleksan sistem određivanja cene otkupa prema imovinskom statusu (vrednost pokretne i nepokretne imovine, zarada obveznika itd.). Oni nemaju ni vremena ni dovoljno znanja za tako nešto.

Smatram da to neće zaživeti u praksi iz nekoliko razloga:

1) U svom površnom razmišljanju kako da reše problem obveznika iz dijaspore (pošto je ministar lažno obećavao da mogu slobodno da se vrate) i da im drpe pare, oni su pošli od jednostavne računice: ,,Aha, njih ima nekoliko desetina hiljada. Oni ionako neće u vojsku, ajde da ih oderemo." Međutim, nema šanse da odobre otkup samo licima sa dvojnim državljanstvom. To postoji samo u Turskoj, a cena otkupa je dosta velika (mislim oko 10.000$). OTKUP MORA DA VAŽI ZA SVE.
2) Sa sadašnjim trendom smanjenja lica koja odlaze na vojni rok (odziv: septembar 2004. 90%, decembar 72%, mart 2005. 60%) do kraja godine će doći do kolapsa vojske - pre nego što se oni sete da donesu izmene Zakona o Vojsci i regulisanje otkupa. Upravo ovih dana kasarne napušta septembarska klasa kada je odziv bio izuzetno visok. Veliko je pitanje kako će napuniti ionako poluprazne kasarne - da li će odziv u junu biti iznad 50%, ili će se pribiližiti crnogorskom proseku od 15% (mart 2005). Već dolazi do toga da u Beogradu i većim gradovima vlada skoro potpuni bojkot služenja vojske.

[Ovu poruku je menjao zack1 dana 12.05.2005. u 23:58 GMT+1]
He who dares...
 
Odgovor na temu

igors
Igor Srdanovic
Srbija

Član broj: 1894
Poruke: 159
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 14:26 - pre 231 meseci
Citat:
hecky: Drzava kaze da imas dug prema drustvu, jer si dobio besplatno skolovanje/zdravstvo/zastitu i da ga moras platiti ovako ili onako (vojska, civilno sluzenje, lova).

S druge strane, meni se cini da je nama dosao racun za dugove koje su pravili nasi roditelji i njihovi roditelji :).

Obzirom da trenutno stanje u nasem drustvu, ja pozdravljam svaku alternativu 8 mesecnom ispiranju mozga, makar bila i u evrima.


To "besplatno" skolovanje/zdravstvo je jedna od najgorih komunistickih floskula koje su bile servirane narodu. Nista tu nije besplatno - zdravstvena zastita se uredno odbija od plate, a zdravstvo kao i skolstvo se finansira iz budzeta koji pune poreski obveznici. Tako da se sve to lepo placa, i nista tu nema besplatno. Stoga, argument da u vojsku mora da se ide da bi se vratio "dug" drzavi nikako ne drzi vodu.
Failing to plan is a plan to fail.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 17:09 - pre 231 meseci
Citat:
zack1
@srki
Po Zakonu o vojsci Jugoslavije vojni obveznik sa dvojnim državljanstvom se oslobađa (nema obavezu) služenja ukoliko je vojni rok odslužio u drugoj državi.

Ne, pise da dvojni drzavljanin sluzi vojsku na izricit zahtev i uopste se ne pominje to da li je sluzio vojsku u drugoj drzavi. Skoro je bila vest kada su uhapsili nekog naseg sto ima i slovenacko drzavljanstvo pa su morali da ga puste bas zbog toga.

Citat:
Da ste slučajno odslužili vojni rok na Novom Zelandu, ne bi vas ovde gnjavili.

Pa odsluzio sam vojni rok ovde koji traje 0 dana. Mada nisam ja jos drzavljanin pa sada mogu zakonski da me gnjave.
 
Odgovor na temu

zack1
Beograd

Član broj: 50080
Poruke: 52
*.yubc.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 19:16 - pre 231 meseci
@srki
www.ccmr-bg.org/zakoni/zakon_o_vojsci_2005.pdf - 10 maj 2005

Član 305
Regrut kome je odobren stalni boravak u inostranstvu i regrut koji pored jugoslovenskog ima i strano državljanstvo, a koji stalno živi u SRJ upućuje se na služenje vojnog roka u skladu sa odredbama ovog zakona.
Regrut koji, osim jugoslovenskog državljanstva ima i strano državljanstvo, a služio je vojni rok u inostranstvu, kao i regrut koji, osim jugoslovenskog državljanstva ima i strano državljanstvo, a nije služio vojni rok i stalno živi u inostranstvu, upućuje se na služenje vojnog roka ako lično zahteva, o čemu odluku donosi načelnik Generalštaba.




He who dares...
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.spitfireuk.net.



+5 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 19:29 - pre 231 meseci
@zack1

Tvrdnje su ti prepune rupa...

Troškovi ili izdaci za jednog profesionalnog vojnika su nekoliko hiljada dolara mesečno - po nekim procenama i do 5 hiljada dolara mesečno. Njihova mesečna plata je samo manji deo ukupnih troškova. Verujem da razmišljaju o ceni otkupa od najmanje pet hiljada eura - ispod toga se sigurno ne bi zadovoljili.

Pobogu, ne treba da placamo troskove obuke profi vojnika, nego samo njegovu platu. Prakticno umesto da sluzi vojsku, gradjanin plati nekoga ko ce to da radu umesto njega, sto je po meni fer (gradjanin ne mora da traci svoje vreme, a Srbija dobije profi vojnika).

Pre nekoliko godina je otpočela priča o otkupu vojnog roka, ali je ubrzo prestala. U to vreme je Tadić izjavljivao da bi otkup bio ,,socijalno nepravedan" jer bi onda samo siromašni građani išli u vojsku.
Zbog toga bi Ministarstvo odbrane trebalo da napravi kompleksan sistem određivanja cene otkupa prema imovinskom statusu (vrednost pokretne i nepokretne imovine, zarada obveznika itd.). Oni nemaju ni vremena ni dovoljno znanja za tako nešto.


Ako je Tadic to izvalio onda stvarno ne znam sta da kazem. Otkup treba da je isti za sve. Pa ljudi nismo vise u komunizmu. Zar trebamo lupiti extra-profit svima koji su unovcili svoje znanje? To nije socijalna pravda, to je reket.

@igors

Sluzenje vojnog roka jeste "vracanje duga" drustvu (ili drustveni doprinos, nazovi kako hoces), isto koliko i porez. Nazalost nasa drzava nema para da plati pofi vojsku, pa onda moramo mi da poturimo ledja.

Nazalost, sistem (moralno, ekonomski, ...) je u stanju raspada, pa gradjani vise nemaju osecaj duznosti prema drustvu, kao prema necem u sta treba ulagati i od cega se ocekuje korist zauzvrat, vec kao prema necemu sto ih sputava i pljacka.
 
Odgovor na temu

zus
marketing

Član broj: 41900
Poruke: 354
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.sr.wikipedia.org


+20 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 19:39 - pre 231 meseci
Citat:
hecky:Zar trebamo lupiti extra-profit svima koji su unovcili svoje znanje? To nije socijalna pravda, to je reket.

Ne znam sta ima lose u tome.
Juce je proslost.....
Sadasnjica je tajna.....
Sutrasnjica je poklon
 
Odgovor na temu

zack1
Beograd

Član broj: 50080
Poruke: 52
*.yubc.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 22:56 - pre 231 meseci
Podaci iz medija (već citirano na forumu):

Beograd -- Mladići koji se nisu odazvali pozivu za vojsku i nalaze se u inostranstvu najverovatnije će moći da otkupe vojni rok.

Kako je najavio načelnik Uprave za obaveze odbrane pri Ministarstvu odbrane, pukovnik Petar Radojčić, reč je o više od 14.000 ljudi, među kojima je i preko 2.500 onih protiv kojih su podnete krivične prijave. Radojčić kaže da će se ta mogućnost odnositi, pre svih, na one kojima su vojni organi odobrili boravak i na regrute s dvojnim državljanstvom u inostranstvu.

Koliko će oni plaćati još se ne zna, ali se procenjuje da bi to trebalo da bude na nivou troškova profesionalnog vojnika za osam meseci služenja, rekao je Radojčić za "Večernje novosti".

@hecky
Ovo je zvanična izjava pukovnika Radojčića. Malo pogledajte knjige iz računovodstva (financial accounting) ili poslovnih finansija (corporate finance) pa utvrdite šta sve spada u troškove. Troškovi zarada su samo jedan manji deo ukupnih troškova koje spominje pomenuti pukovnik.



He who dares...
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)12.05.2005. u 22:58 - pre 231 meseci
Nemoj da pocinjemo te fore , vratiti dug drzavi :)))) daj molim te , kada je neko napravio taj dug da bi ga trebao vracati , ako je u pitanju drustveni doprinos kao sto sama rec kaze treba da doprinosi drustvu ,kako sluzenje vojske doprinosi drustvu ?osim mozda sto pravi privid da vojska postoji i sluzi prvobitnoj svrsi - sto je naravno prica za babe i penzionere i nema nikakve veze sa realnoscu. da nezaboravimo da i ovako vojska kosta i to dosta kada bi se te pare prelile u profi vojsku bila bi apsolutno efikasna kao i ovako ( dakle ovako je efikasna 2% a sa profi vojskom bi bila efikasna 3 %:))

Ali i ako recimo uvedu otkup zasto bi ga samo muskarci placali zar to nije diskriminacija :))) zar nebi trebalo i zene da ga placaju ( ista prava za sve , zar ne ?:) ovo mi je isto palo na pamet i za "alternativno sluzenje " koje isto tako i devojke mogu da sluze . Ja sam licno da svi treba da sluze i normalnu vojsku bilo bi mnogo zanimljivije i sluzilo bi celokupnoj motivaciji mladje populacije ali... fu#$#g komunizam .

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)13.05.2005. u 10:08 - pre 231 meseci
Citat:
zack1: kao i regrut koji, osim jugoslovenskog državljanstva ima i strano državljanstvo, a nije služio vojni rok i stalno živi u inostranstvu, upućuje se na služenje vojnog roka ako lično zahteva, o čemu odluku donosi načelnik Generalštaba.


Znaci sada tim ljudima otezavaju i teraju ih da otplacuju vojni rok koji pre nije ni trebalo da sluze osim ako licno zahtevaju.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+744 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)13.05.2005. u 14:43 - pre 231 meseci
Ma sta se uzbudjujete, bice onako kako neki tamo ****** odluci... bez obzira na zakon, prava ili bilo sta. Ovo je Srbija, a institucija o kojoj pricamo je "vojska" u Srbiji...

i za kraj: "Ispod slema mozga nema"
Jedino je zalosno sto ti likovi odlucuju o mojoj i vasim sudbinama.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 819362 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.