Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1327641 | Odgovora: 2865 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Waldemar Sandoz
D.O.O. "Stalni radnik"
D.O.O. "Stalni radnik"
Kovin,Banat,Vojvodina

Član broj: 330043
Poruke: 111
46.235.99.*



+3 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji05.08.2015. u 14:24 - pre 105 meseci
Imam jedno pitanje (možda je glupo,ali zaboravih da pitam servisera):na koliko ću podesiti temperaturu vode u kotlu kada krene sezona grejanja ako se zna da je maximalna temperatura na pećki 80 stepeni?Kada smo je isprobavali zadali smo joj temp od 61 stepen koju je ona vrlo brzo postigla.Ovo će mi biti prva sezona na ovaj vid grejanja stoga ne zamerite ako bude još ovakvih pitanja.
 
Odgovor na temu

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji05.08.2015. u 15:04 - pre 105 meseci
Oko štelovanja malo pročitaj temu http://www.elitemadzone.org/t4...eci-na-pelet-za-dnevni-boravak

Tu ima svašta a najviše se piše upravo o tom kaminu.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji10.08.2015. u 11:02 - pre 105 meseci
Pozdrav svim forumasima,
skromno cu Vam priznati da sam sef proizvodnje u fabrici peleta kapaciteta 3,2t/h i da sam vec dugo u tom poslu tako da mogu prodiskutovati sa zainteresovanima o kvalitetu i proizvodnji peleta ali bez uplitanja i pominjanja u kojoj fabrici radim kako ne bi doslo do samoreklamiranja i ljutnje medju korisnicima foruma.
Ne skodi nikome ali mozda moze da pomogne i da resi neke nedoumice.
 
Odgovor na temu

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji10.08.2015. u 14:13 - pre 105 meseci
Takav nam treba! Dobro došli.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
Odgovor na temu

Urke123
Beograd, Srbija

Član broj: 330170
Poruke: 11
82.117.199.*



+1 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji11.08.2015. u 15:43 - pre 105 meseci
Prvo pozdrav za sve od novog clana.
Iscitao sve na ovu temu pa mi i dalje nista nije jasno :)

Ukratko, evo sta me buni:
1. kada su mi pustali kotao u rad, podesili su ga na Bio energy point pelet kojeg sam kupio 2 dzaka za svrhu pustanja kotla rad. E sad, da li je kotao setovan da radi na taj pelet ili mogu i druge da koristim?
2. Takodje bih vas zamolio za neki kontakt gde mogu da kupim Bio energy point jer po cenama do kojih sam ja dosao ovaj pelet je dosta skuplji nego sto vidim ovde da su neki pisali.
3. Zanima me jos sta mislite o Sparrow peletu? Vidim ovde da je pisano ali nisam nasao da ga je neko koristio duze vreme pa da moze da potvrdi.

Po onome sto sam ja do sada zakljucio, mislim da je najbolji Bio energu point. Medjutim, vidim i da je Sparrow pelet dosta dobar i da poseduje sve sertifikate koje proizvodjaci kotlova traze. Shodno tome se pitam da li vredi davati 30-40eura vise po toni?

E da, jel postoji neki pelet koji ima A1 standard?

Hvala unapred,
Urke
 
Odgovor na temu

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji11.08.2015. u 18:49 - pre 105 meseci
Koji kotao?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 09:05 - pre 105 meseci
Postovani,

Da razjanimo neke stvari.

Kod nas u Srbiji izgleda stvari stoje ovako po pitanju saznanja oko peleta.
Oko peleta najbolje se razumeju
Prvo korisnici, zatim trgovci, onda montazeri gorionika, pa proizvodjaci peleta i na kraju strucni deo na fakultetima koji se bave peletiranjem.
Kao i uvek kod nas je sve obrnuto.
U 90% slucajeva nekorektnog sagorevanja u gorioncima se pripisuje peletu.
Tacno je da proizvodjaci ubacuju u pelet nekorektnu sirovinu, ali isto tako mora da se slozite na nasem trzistu ima dosta nekvalitetnih gorionika i kotlova, a jos vise nekompetentnih montazera.
Po pitanju navodnih sertifikata o kvalitetu peleta to je potpuno nereseno u Srbiji. Svi proizvodjaci urade analizu i na svakom sertifikatu pise da se odnosi samo na uzorak koji je ispitan.
Znaci zakljucak je da nazalost morate da se oslonite na preporuke i neko poverenje.
Na kvalitet peleta definitivno utice sirovina i delom tehnologija.
Proizvodjaci ako ubacaju otpad iz pilana sa puno kore, topolu, joju, vrbu, brezu, okorke sa puno kore, stabla koja su suplja i puna humusa, drvo sa necistocama ( pesak, kamen i zemlju) to se sve reflektuje na pojavu sljake, zgure, peska i loseg gorenja u gorionicima.

U slucaju da proizvodjaci proizvode pelet od ogrevnog drveta i otpada iz proizvodnje sa malim sadrzajem kore ( podrazumeva se da je drvo cisto bez peska, zemlje i humusa) i da je drvo bukva ili jela i smrca, onda pelet tesko moze da bude los. Moze samo da je nedovoljno sabijem ili sa povecanim sadrzajem vlage.

A sto se tice montazera i podesavanja gorionika to mora da se radi sa odgovarajucom opremom koja meri emisiju CO i CO2 u dimljacima i temperaturu u dimljacima. To znaci da se mora podesiti idealan odnos goriva i vazduha, a to se radi kontrolom CO i CO2.

E sada kako imamo mnogo "strucnjaka" medju montazerima onda je problem "samo" u peletu.

Po pitanju peletiranja u svakom slucaju moze i 100% bukva ( opet prica losih proizvodjaca da mora malo camovine kao vezivno sredstvo). Formiranje peleta je iskljucivo pomocu visoke temperature ( 120 stepeni), visokog pritiska ( do 2500 bara) i lignina koji se nalazi u drvetu ( daje glatku povrsinu peletu i bolju klizavost u matrici kao i vezivno sredstvo).

Lignin se nalazi u drvetu do 25%, ali kada se drvo posece onda krene lignin da isparava ( e zato tesko se pepetira drvo koje dugo stoji, a malog je precnika).

Po pitanju camovine, proizvodjaci je ubacaju zbog cene i zato sto povecavaju kapacitet masina i manje je habanje masina. U nekim delovima Srbije ima puno prerade camovine i onda otpad naravno u pelet i onada opravdavaju to kao "bolje se pali pelet", "veca kaloricna moc", "vezivno sredstvo",......

I onda mozete da vidite da proizvodjaci na cijem terenu ima puno camovine forsiraju tu pricu.

Izvinite ja sam ovde nabacao neke informacije, ali ima puno nepoznanica i losih informacija oko proizvodnje peleta i samog peleta, sve je manje vise rekla kazala.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Urke123
Beograd, Srbija

Član broj: 330170
Poruke: 11
82.117.199.*



+1 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 11:09 - pre 105 meseci
Citat:
zmajdin: Koji kotao?


Kotao sam uzeo Alfa Grande.

Citat:
dragoradostruga: Postovani,

Da razjanimo neke stvari.

Kod nas u Srbiji izgleda stvari stoje ovako po pitanju saznanja oko peleta.
Oko peleta najbolje se razumeju
Prvo korisnici, zatim trgovci, onda montazeri gorionika, pa proizvodjaci peleta i na kraju strucni deo na fakultetima koji se bave peletiranjem.
Kao i uvek kod nas je sve obrnuto.
U 90% slucajeva nekorektnog sagorevanja u gorioncima se pripisuje peletu.
Tacno je da proizvodjaci ubacuju u pelet nekorektnu sirovinu, ali isto tako mora da se slozite na nasem trzistu ima dosta nekvalitetnih gorionika i kotlova, a jos vise nekompetentnih montazera.
Po pitanju navodnih sertifikata o kvalitetu peleta to je potpuno nereseno u Srbiji. Svi proizvodjaci urade analizu i na svakom sertifikatu pise da se odnosi samo na uzorak koji je ispitan.
Znaci zakljucak je da nazalost morate da se oslonite na preporuke i neko poverenje.
Na kvalitet peleta definitivno utice sirovina i delom tehnologija.
Proizvodjaci ako ubacaju otpad iz pilana sa puno kore, topolu, joju, vrbu, brezu, okorke sa puno kore, stabla koja su suplja i puna humusa, drvo sa necistocama ( pesak, kamen i zemlju) to se sve reflektuje na pojavu sljake, zgure, peska i loseg gorenja u gorionicima.

U slucaju da proizvodjaci proizvode pelet od ogrevnog drveta i otpada iz proizvodnje sa malim sadrzajem kore ( podrazumeva se da je drvo cisto bez peska, zemlje i humusa) i da je drvo bukva ili jela i smrca, onda pelet tesko moze da bude los. Moze samo da je nedovoljno sabijem ili sa povecanim sadrzajem vlage.

A sto se tice montazera i podesavanja gorionika to mora da se radi sa odgovarajucom opremom koja meri emisiju CO i CO2 u dimljacima i temperaturu u dimljacima. To znaci da se mora podesiti idealan odnos goriva i vazduha, a to se radi kontrolom CO i CO2.

E sada kako imamo mnogo "strucnjaka" medju montazerima onda je problem "samo" u peletu.

Po pitanju peletiranja u svakom slucaju moze i 100% bukva ( opet prica losih proizvodjaca da mora malo camovine kao vezivno sredstvo). Formiranje peleta je iskljucivo pomocu visoke temperature ( 120 stepeni), visokog pritiska ( do 2500 bara) i lignina koji se nalazi u drvetu ( daje glatku povrsinu peletu i bolju klizavost u matrici kao i vezivno sredstvo).

Lignin se nalazi u drvetu do 25%, ali kada se drvo posece onda krene lignin da isparava ( e zato tesko se pepetira drvo koje dugo stoji, a malog je precnika).

Po pitanju camovine, proizvodjaci je ubacaju zbog cene i zato sto povecavaju kapacitet masina i manje je habanje masina. U nekim delovima Srbije ima puno prerade camovine i onda otpad naravno u pelet i onada opravdavaju to kao "bolje se pali pelet", "veca kaloricna moc", "vezivno sredstvo",......

I onda mozete da vidite da proizvodjaci na cijem terenu ima puno camovine forsiraju tu pricu.

Izvinite ja sam ovde nabacao neke informacije, ali ima puno nepoznanica i losih informacija oko proizvodnje peleta i samog peleta, sve je manje vise rekla kazala.

Pozdrav


Ok ovo sve. Hvala za detaljne informacije. Jedino samo sta mi nije jasno, kako onda Nanix wood ima sertifikat A1 a pelet mu je camovina u osnovi?

 
Odgovor na temu

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
212.200.247.*



+56 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 11:37 - pre 105 meseci
Kolko je meni poznato niko nema A1 sertifikat u Srbiji, e sad dal ne mogu ili neće to je već pitanje...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
Odgovor na temu

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 11:39 - pre 105 meseci
Mislim da nije Bog-zna-koliko teško da se ustanovi koji je prelet "u redu", a koji nije. Prosto, spali se vreća - dve, pa se posle gvirne na rešetku: ako ima zgure onda ne valja, ako nema onda valja. Naravno da je preduslov za to dobro podešeni parametri, u suštini vazduh. Ni to nije Sveto pismo: ako je plamen svetlo-narandžast do jarko žut, ne i blještavo žut, mera je pogođena. Još bolje je ako je u celu priču umešan i analizator dima. Dobro podešena vatra za rezultat ima sipkav svetlo sivi pepeo i ložište iste boje. Međutim, količina vazduha malog uticaja ima na količiniu zgure, jer zguru generušu nečistoće - recimo pesak/prašina/zemlja, objedinjenog imana toplivi silikati, koji ne gore, nego se tope/omekšavaju, pa malo zatim otvrdnjavaju. Pa sad, ako ne gori, količina vazduha je tu od slabog uticaja. Ako je vazduha mnogo, u pepelu ima poviše crnih gromuljica - nesagorelog ugljenika, ako je vazduha malo, onda je lošište čađavo. Uzgred, analizator dima meri O2 i CO, oni bolji i NO(x), a CO2 izračunava spram referentne vrednosti koja se razlikuje od goriva do goriva.

Ovog leta sam na taj način isprobao desetak vrsta peleta raznih proizvođača, kako "no name", tako i "brand name" i svakojakog đubreta je tu bilo: svi su oni lepšo goreli, jer ako nešto znam to je podešavanje vatre, ali glede zgure svega tri su "prošli", odnosno ocenjeni sa "vrlo dobar, odličan čak" i to jedan "no name" i dva "brend name". Među njima je bio i pelet koji izlazi iz postrojenja koje vi nadgledate.

Naime, nije teško bilo pronaći gde radite, mada sa ovom pričom to i nema mnogo veze: dobro je da imamo nekog iz te branše, koji nije "ja-pa-janac", nego je voljan da podeli sa nama svoje znanje, ono što mi ovde moguće/verovatno ne znamo, ili mislimo da znamo. Eto, ja sam bio ubeđen da 100 odsto bukva ne biva, odnosno biva ali u znatno više utošene energije u proizvodnji, a da desetak odsto čamovine, lepo bi bilo otkorene čamovine, "podmazuje" matricu pa sve lakše ide, pa i nije zgoreg da se doturi. To mi je zvučalo logično, pa sam i prihvatio ali, eto, vi kažete da 100 odsto bukva biva.

Još jedno "uzgred": lignin ne isparava, nego ga bakterije razlažu do nivoa prostih ugljo-vodonika, ako nisam (opet) u zabludi, to jest.




Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 12:20 - pre 105 meseci
Ok.

Oko lignina ja nisam iz branse drvne, pa verovatno se razlaze.

Po pitanju A1 ( znate i sami da A1, A2 i B kvalitet se samo razlikuju u sadrzaju pepela-sto utice na konfornost grejanja sa peletom). A ENplus ne definise tvrde ostatke ( pesak, zemlju, zguru, sljaku ).

Kvalitet A1 imaju verovatno proizvodjaci koji rade iskljucivo pelet od ciste piljevine bez sadrzaja kore i od drveta koje nije puno oksidiralo. Znaci iz sume otkoriti i odmah drobiti i u proizvodnju.

Evo link kako izgleda proizvodnja A1: https://youtu.be/mfIgBPzAM9U

A mi smo dalekooooo od toga. kada bi cena peleta bila evropska onda bi i pelet bio bolji ( zbog ovoga se mozda neko naljuti, ali tako je)

Kod nas moze da neko pravi A1 samo ako ima kvalitetno otkoravanje i to samo camovine. Ima pokusaja da prikazuju kako otkoravaju bukvu ali to su samo prevare. Bukva je drvo koje ima svakakvih oblika i debljina i nema tog jeftinog otkorivaca koji bi skinuo koru sa bukve. Ali reklama je cudo.

Nisam ja rekao da pelet od camovine nije dobar, vec da moze pelet da bude od ciste bukve. I ja bih u proizvodnju stavljao camovinu da je imam ( vec sam naveo veci kapacitet i cuva masine). Ali nije korektno da neko od proizvodjaca forsira da camovine mora da ima u peletu zbog gorenja.

Jos jednom navodim da su sertifikati vecinom ne validni.



 
Odgovor na temu

Urke123
Beograd, Srbija

Član broj: 330170
Poruke: 11
82.117.199.*



+1 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 12:55 - pre 105 meseci
Eto, znao sam.....sto vise citam.....to manje znam :)

Salim se, naravno.

Nego, ajd sada budi pametan:

Nanix wood ima A1 sertifikat, pretezno se izvozi i kosta 170E
Bioenergy ima A2 sertifikat i kosta skoro 200 EUR
Sparrow ima A2 sertifikat i kosta 160EUR.

Velike su razlike u cifri na nekih 7-8 tona koliko treba da uzmem za grejanje dva objekta.

I dalje nisam pametan sta da kupim?!? nije problem dati 150EUR vise za Bio energy ali kako znati da li postoji razlika u odnosu na ove druge???

 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 13:12 - pre 105 meseci
Malocas sam naveo sta je generalno problem.

Dosta peleta u Srbiji se prodaje ispod zita.

Bio energy je veliki sistem i on iskljucivo prodaje legalno sa cenom koja je isplativa.

Dosta proizvodjaca kalkulise sa losijom sirovinom ili sa proizvodnjom koja dozvoljava prodaju ispod tezge.

Nazalost cena nije jednako kvalitet.

Realna cena peleta u Srbiji bi trebalo da je 200 evra, u maloprodaji, za tonu u klasi A2.

Ima dosta proizvodjaca koji su optereceni sa kreditima ili kasne u proizvodnji ili im je sirovina kriticna da propadne pa spustaju cene.

Sa druge strane na srecu potrosaca ( i ja cu ove sezone preci na pelet) generalno je sufucut peleta u Srbiji i u dobrom delu Evrope.

Pre tri - cetri godine niko nije pominjao sertifikate vec samo da li ima ili nema peleta.

Ovo znam zato sto sam tada radio u jednoj fabrici gde se super prodavao pelet od topole sa malo hrasta i bukve.





 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 13:17 - pre 105 meseci
Nanix ima A1 sertifikat na dzaku, ali ga nema medju registrovanim firmama (skoro je neko postavio link svih peletara u srbiji sa sertifikatima)
Na dzakovima mogu da pisu sta god hoce...
Kao neki proizvodjaci:
-Pelet evropskog kvaliteta:
-Malo pepela
-Jako kalorican
-Cisto drvo
-Nema aditiva, itd

Samo nisu definisali sta je malo a sta mnogo Kad predjes sa sirovog uglja gde od 10t uglja bude 1-2 tone pepela, na pelet gde bude 100 kg pepela to je super!
A kad pogledate dobar pelet, za sezonu ostane 15-20 kg
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Urke123
Beograd, Srbija

Član broj: 330170
Poruke: 11
82.117.199.*



+1 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 13:57 - pre 105 meseci
http://www.enplus-pellets.eu/production/certified-producers/

Ovde NANIXa nema, u pravu si.
 
Odgovor na temu

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 14:00 - pre 105 meseci
Naniks bi morao da ima sertifikat, jer dobar deo svoje proizvodnje izvozi. Tako bar kažu. Šta više, a po tvrdnji direktora tamnošnjeg, imaju i svoju laboratoriju u kojoj svamo malo na slučajnom uzorku proveravaju kvalitet. Tako čovek kaže, a ja samo prenosim šta je rekao, mada tek kad to budem video svojim očima, na laboratoriju mislim, moći ću to i da potvrdim ili opovrgnem.

Bio-enegy pelet košta 115 evra franko Jesenice u džambo vrećama, a na vagone. Bilo na televiziji pre neku godin. Sad je možda drugačije, mada sumnjam. Tih 115 evra je, razume se bez PDV-a. Ako je tako, na lapiji pogona pelet ne bi smeo da košta više od 140 evra, koliko u stvari i košta kad se u krugu tovari na šleper a na kapiji plaća. Sve ostalo je, cenim, prevoz, marža, ugrađivanje... Kojim povodom je pelet (do sad bio) skuplji kaz zagudi? Skuplja proizvodnja ili samo zato što je frka?

Ako je sadržaj pepela od 0,7 do 1,0 odsto, koliko pepela ostane posle 10 tona?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 18:16 - pre 105 meseci
Po pitanju ENplus kvaliteta

E kako to funkcionise ukratko:

Po pravilu bi trebalo firme koje proizvode pelet prvo da se sertifikuju za ISO 9001:2008 pa onda da se sertifikuju za ENplus

Kod nas kao i uvek to ide nekako neprirodno pa dosta firmi imaju ENplus bez ISO 9001:2008

O cemu se radi: glavni cilj uvodjenja ISO 9001:2008 i ENplus je obezbedjenje slednjivosti peleta po pitanju kvaliteta

Sta to znaci: prosto bi trebalo da se zna od kog drveta i po kojoj fakturi je kupljeno drvo od koga je taj dzak peleta napravljen.
Naravno i da se odrzi kvalitet peleta u kontinuitetu, zato ptoizvodjaci imaju mini laboratoriju gde ispituju sledece:

Dimenzije peleta ( subler)
Ukupnu vlagu ( infra vlagomer sa vlagicom)
Mehanicka cvrstoca peleta ( centrifuga )
Sitnez u peletu ( prohromsko sito sa otvorima 3 mm)
Nasipna tezina ( prohromska posuda od 5 litara)


To je to:

Proizvodjac je u obavezi da cuva uzorke koje ispituje cca 12 meseci ( oko 700 uzoraka ako ispituje jednom u smeni od 12 h sa kombinovanim uzorkom peleta koji se uzima na svakih 3 sata u proizvodnji pre pakovanja)


A po pitanju procenta pepela, energetske vrednosti i ostalog u obavezi je da pribavi analizu neke sertifikovane kuce za pelet ( citaj Jugoinspekt)

I po nasoj staroj sto kaze Mujo " a onda me karta krenula ko ludog" ( kad nama daju da na poverenje radimo samokontrolu)

 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 18:27 - pre 105 meseci
I da zaboravi da napisem

Na svakoj vreci mora da postoji natpis sa brojem radnog naloga, vremenom i datumom pakovanja.

A za ENplus Brisel uzima po 0,15 evra po toni peleta i onda nasi prijave samo kolicinu proizvodnje koju izvoze a za domace trziste nista

I jednom godisnje dolaze da vrse kontrolu i uzimaju po nekoliko hiljada evra za komtrolu i super analizu.

E neki od proizvodjaca nece ponovo da se izlazu troski i ne obnove sertifikat i njih odmah skinu sa liste
 
Odgovor na temu

dragoradostruga
Vukoicic Dragan

Član broj: 330160
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 18:28 - pre 105 meseci
Zakljucak: Certifikat je potreban ali ne i dovoljan uslov da je pelet u Srbiji kvalitetan
 
Odgovor na temu

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji12.08.2015. u 20:23 - pre 105 meseci
Citat:
zmajdin:

Ako je sadržaj pepela od 0,7 do 1,0 odsto, koliko pepela ostane posle 10 tona?




Oko 100kg ako nisam skroz odlepio od godina i vrućine. Pa to je jedan od glavnih motiva da posle čvrstog goriva pređem na pelet. Još kad se to podeli sa 7 meseci plus drugačija metoda čišćenja kotla i pepela (ne razvlači mi se po kući, tj minimalno), super. Voleo bih da je pelet jeftiniji ili ja skuplji, ali šta je tu je.

I da, ja ne trošim 10t, pa je sve još lepše.

Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Cena kvalitet i nabavka peleta u srbiji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1327641 | Odgovora: 2865 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.