Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !

elitemadzone.org :: MadZone :: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 136948 | Odgovora: 275 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 09:00 - pre 130 meseci
Na žalost ne sejem GMO, ali da imam prilike i da postoje zakonske mogućnosti za isti, ja bi prvi hteo da eksperimentišem sa time, pogotovo što većina mog kukuruza ide u struju a ne u prehranu.
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 09:38 - pre 130 meseci
Dobro, sad kada smo konačno svi svesni da ne postoje dokazi da je GMO štetinija od ostale hrane, ja bih skrenuo pažnju na pravi problem koji se javlja sa GMO organizmima: copyright.

Pogledajte ovde: http://www.cbsnews.com/8301-50...es-with-monsanto-on-seed-suit/

Ukratko: Čovek je kupio GMO seme od Monsanta, a zatim od tog roda sačuvao određenu količinu koju je zasejao sledeće godine. Monsanto ga je tužio za kršenje autorskih prava odnosno koliko sam ja shvatio pirateriju semena! I dobio tužbu.

Meni ovo zvuči nebulozno do daske, ali opet ja nisam u toj industriji pa ne znam. @ventura, jesi li čuo za ovo i šta misliš?
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 09:49 - pre 130 meseci
Nije li tu sama biljka kopirala seme i kršila copyright?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 09:55 - pre 130 meseci
Citat:
ZaMpA
Ukratko: Čovek je kupio GMO seme od Monsanta, a zatim od tog roda sačuvao određenu količinu koju je zasejao sledeće godine. Monsanto ga je tužio za kršenje autorskih prava odnosno koliko sam ja shvatio pirateriju semena! I dobio tužbu.

Meni ovo zvuči nebulozno do daske, ali opet ja nisam u toj industriji pa ne znam. @ventura, jesi li čuo za ovo i šta misliš?

To nema veze sa GMO semenom, to će da uradi svaki selekcionar.

Doduše koliko je meni poznato ti hibridi ni ne mogu da se razmnožavaju prirodno pa si prinuđen da svake godine kupuješ od semenske kuće (tj. mogu ali ta biljka neće imati iste karakteristike kao original), tako da ne znam zbog čega bi neko zadržavao seme i rasejavao... Ali i da može tužio bi te i NS Seme a ne samo Monsanto, jer je semenska kuća uložila gomilu rada, iskustva i znanja u kreiranje tih hibrida, bilo da su GMO ili obično ukrštanje, i sasvim sigurno neće da puste tebe da se vajdiš na njihov račun.
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 11:40 - pre 130 meseci
Ipak postoji problem i zato se sve vise govori o "open source farming-u" Monsanto je upadao na imanja, tuzio, unistavao useve ako bi na vasoj njivi zasejanoj obicnim semenom pronasao njihov "patent", a koji je tamo dospeo polinacijom (vetar, insekti, itd) sto u principu niko ne moze da spreci, ali ste morali ili da platite ili da unistite! Imate dosta farmera online pa popricajte sa njima.

http://www.cbsnews.com/8301-18563_162-4048288.html

Sta je sa nadoknadom generacijama farmera/poljoprivrednika koji su svojim radom, selekcionisanjem stvorili sorte kakve danas znamo. Ko ce da plati prava meksickim indijancima sto su od trave Balsas Teosinte stvorili kukuruz kakav ga danas znamo. Ovo sto danas imamo su varijacije na temu dok je originalni patent "opste dobro" koje je komercijalizovano. Hibridi su dovoljna naknada, jer ako zelite isto sledece godine morate kupiti isto seme od istog proizvodjaca. Sve preko toga lici na "Uterivanje boga!"

Citat:
About 10,000 years ago, ancient farmers in what is now Mexico took the first steps in domesticating maize when they simply chose which kernels (seeds) to plant. These farmers noticed that not all plants were the same. Some plants may have grown larger than others, or maybe some kernels tasted better or were easier to grind. The farmers saved kernels from plants with desirable characteristics and planted them for the next season's harvest. This process is known as selective breeding or artificial selection. Maize cobs became larger over time, with more rows of kernels, eventually taking on the form of modern maize.


http://learn.genetics.utah.edu/content/variation/corn/



Dakle, autorska prava da - ali svim ucesnicima u procesu, pre svega potomcima kreatora originalnog proizvoda!

 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 12:57 - pre 130 meseci
Citat:
ventura: To nema veze sa GMO semenom, to će da uradi svaki selekcionar.


U pravu si, nema direktne veze sa tim što je seme GMO pošto se verovatno isto radi i sa hibridima. Nije problem toliko u samom genetskom modifikovanju koliko u tome što su zahvaljujući tome poizvođači semena skontali da mogu da primene zakone o kopirajtu na žive organizme.

Čak mogu i da razumem klauzulu koja bi se bavila nultom generacijom semena tj. onime što ti kupiš od Monsanta, ali oni ovde tvrde da imaju autorska prava na potomstvo njihovog proizvoda. Kao kad bi mi Microsoft prodao Visual Studio i onda tvrdio da ima autorska prava na sve što ja napravim u tom Visual Studiju.

U najboljem slučaju zvuči suludo :) a u najgorem je uvod u poslovnu praksu gde će ti prodavac diktirati kako smeš da koristiš ono što od njega kupiš. A i smrducka na monopol malo.
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 13:01 - pre 130 meseci
Citat:
ZaMpA
Čak mogu i da razumem klauzulu koja bi se bavila nultom generacijom semena tj. onime što ti kupiš od Monsanta npr, ali oni ovde tvrde da imaju autorska prava na potomstvo njihovog proizvoda. Kao kad bi mi Microsoft procao Visual Studio i onda tvrdio da ima autorska prava na sve što ja napravim u Visual Studiju.

Pogrešio si analogiju. Ti sa Visual Studiom imaš pravo da napraviš šta god hoćeš i da to prodaš, ali nemaš pravo da sebi ili drugima kopiraš taj isti visual studio. Isto je i sa kukuruzom. Ti si kupio hibrid od semenske kuće, i šta god ti rodi na to njivi to je potpuno tvoje. Međutim nemaš pravo da ti taj rod koristiš kao seme za sebe ili da prodaješ drugima (ekvivalent kopiranju visual studija), jer to krši autorska prava.


Citat:
FoghornLeghorn:
Sta je sa nadoknadom generacijama farmera/poljoprivrednika koji su svojim radom, selekcionisanjem stvorili sorte kakve danas znamo. Ko ce da plati prava meksickim indijancima sto su od trave Balsas Teosinte stvorili kukuruz kakav ga danas znamo. Ovo sto danas imamo su varijacije na temu dok je originalni patent "opste dobro" koje je komercijalizovano.

Svaki patent i autorsko pravo ima neki svoj rok trajanja nakon čega to što je bilo zaštićeno prelazi u javno dobro. Neki hibrid koji je možda danas zaštićen patentom će za 10 godina postati otvoren i slobodan za celo čovečanstvo.
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 13:49 - pre 130 meseci
Okej, zapravo najbolja analogija bi bila da mi Microsoft zabrani da u Visual Studiu napravim Visual Studio, pošto se seme ne može kopirati kao što softver može.
Koliko sam upoznat, ako ja uzmem Visual Studio i pomoću njega napravim alat za proizvodnju softvera sličan Visual Studiju, ja mogu da ga prodajem i da ga poklanjam i da radim šta 'oću s njim.

Zar nije upravo to uradio dotični farmer?
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 13:59 - pre 130 meseci
Ja mislim da je poenta u ugovoru. Nema razloga tražiti analogiju sadnje semena sa Visual Sludiom 10.

Ako ti ja prodam čekić, i u ugovoru eksplicitno napišem da smeš da ukucavaš eksere samo u šperploču, a nikako u čamovinu, i kasnije se desi da nekako saznam da si ipak ukucavao eksere u čamovinu, ja te lepo tužim.

Tebe niko ne tera da kupiš čekić baš od mene.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 14:27 - pre 130 meseci
E upravo u tome ja vidim problem.
Ubrzo će (ako nisu već) svi shvatiti da im je super profitabilno da stavljaju takve ugovore, a pošto već postoji presuda u korist takve prakse, postoji i zakonski presedan.

Ja ovo vidim kao toksičnu praksu, pogubnu po produktivnost i inovativnost i na kraju štetnu za krajnjeg korisnika.

"E ali tržište će reagovati" kažete vi, i ja ću vam odmah reći da ste upravu. Kao što je reagovalo u slučaju utičnica za slušalice ;)

Na šta mislim: sećate se svi kako je ranije svaki proizvođač telefona forsirao poseban utičnice punjača i poseban oblik utičnice slušalica čak i kada se radi o različitim modelima iste firme. Pa smo svi deset godina muku mučili kad treba da nađemo sony ericsson p910 walkman mk II. Kada je Apple napravio iPhone, svi su se skenjali i krenuli da stavljaju standardne 3.5mm utičnice za slušalice i sada nam je svima bolje. Ali smo se mučili 10 godina :)

Mislim tako će i sa semenma da bude. Ima da nas sve vozaju okolo sa posebnim ugovorima i sličnim zanimacijama, i moraćemo da čekamo godinama dok nekom ne dođe iz guzice u glavu da ponudi seme bez šašavog ugovora.

A naravno moguće je da to nikom nikad i ne padne na pamet, i onda ću morati da kupim različit čekić za svaku kombinaciju eksera i šperploče :)

Okej, da se okanemo metafora:
Takvi ugovori su loši jer nas uvode u doba gde je svaki aspekt poslovanja toliko pre-regulisan da će ljudi bez timova advokata moći da se pozdrave sa biznisom.



'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 19:17 - pre 130 meseci
Gmo zeka
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 20:18 - pre 130 meseci
:)
http://www.b92.net/info/vesti/...category=206&nav_id=727788
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 20:43 - pre 130 meseci
CoyoteKG@ braca se ne stavljaju na listi prijatelja! :-)
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !01.07.2013. u 21:20 - pre 130 meseci
Tema je GMO... braca u grimovim bajkama... braca? Smjesno! i zalosno...
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !02.07.2013. u 20:27 - pre 130 meseci
Evo ko je protiv GMO, moze da podrzi izradu dokumentarca za podizanje awareness-a ljudi sirom sveta. Put your money where your mouth is...? :)

http://www.indiegogo.com/projects/bought-the-movie



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !03.07.2013. u 04:29 - pre 130 meseci
Ruski koment sa prevodom :

http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=O3B71OaCYa8
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !03.07.2013. u 11:50 - pre 130 meseci
Nije neophodno da se sporeckavamo i raspamecujemo, potrebno je da imamo dovoljno kvalitetnih informacija i da posmatramo situaciju.

I da konstatujemo trenutke slabosti(i mozda predupredimo u nekom krticnom trenutku u buducnosti..), kada se sazna da je bivsa ministarka stipendista Monsanta, i kada veliki poljoprivredni bizmismen potpise ugovor o saradnji sa Monsantom(podseti me ova Ukrajinska kuknjava na poslove doticnog, koji se hvali sa svojim velikim bizmisom u Ukrajini), i da reagujemo kada to treba, narocito preventivno i na vreme...

Da ocenjujemo GMO hranu sa nase pozicije(velikog moguceg izbora, za razliku od, npr, Somalije..), da se borimo za opstanak "domace" hrane, za smanjenje trovanja pesticidima i povecanje pismenosti, narocito proizvodjaca hrane, narocito bitno je udaljavanje birokratije od izvora hrane, upozoravati na opasnu grabez i profit upleten u proizvodnju hrane..pa koliko izdrzimo...:)


Poz
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !03.07.2013. u 16:41 - pre 130 meseci
nema od toga nista!
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !03.07.2013. u 16:53 - pre 130 meseci
Tek malo neki citat iz Mailova:
Citat:
Nigde nema takvog paradajza koji ti se lepo cedi niz bradu, a ne kao oni lažnjaci zelembaći po inostranstvu, i nigde po svetu nisam videla da se zelene paprike nose sa pijaca kući u veš-korpi! Bogami! A u kiseloj vodi šijemo sve ostale zemlje! Pila sam ja i taj "Viši", i "Boržomi" sa blagim ukusom lizola, i Akva-mineralne, i trista čuda, ali nigde kisela voda ne rezi tako toplo".

Citat:
I gde će ti, iko na svetu dozvoliti da lebom poližeš šerpu u kojoj se pekla jagnjetina i viljuškom odvaljuješ zapečeni krompir koji se pohvatao po plehu, ko će ti budalo jedna blesava, dati da umočiš prst u fil od oraha za tortu, ko, budalo jedna, kazati da si zaboravio lovu za novine?
- Nema veze, komšija, donećete sutra!:


Balkan nije Geografska lokacija,

Balkan je Stanje Duha !
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !03.07.2013. u 19:06 - pre 130 meseci
^
Ipak je to bliže psihijatrijskoj dijagnozi...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Spisak hrane, slatkiša i pića sa GMO !

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 136948 | Odgovora: 275 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.