Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem ventilacije krova -Tegola

elitemadzone.org :: TechZone :: Problem ventilacije krova -Tegola

[ Pregleda: 5385 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SaNy11
gradim kucu

Član broj: 317209
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Problem ventilacije krova -Tegola28.08.2013. u 21:21 - pre 129 meseci
Pre nedelju dana smo na kuci zavrsili krov. Interesujuci se po netu oko izolacije za potkrovlje u kom ce biti dve sobe, naisla sam na termin 'ventilacija krova'. Pitam majstore koji su nam radili krov, oni kao nemaju pojma o tome?! Krov je nama uradjen tako sto su na grede ukucali OSB ploce, pa na nju direkt paropropusna folija i na nju direktno tegola, odnosno bitumenska shindra(biber crep izgled). Kad pogledam uputsvo od proizvodjaca te tegole ( http://www.iko.be/documents/ac...your-shingles-roof.xml?lang=en ) naravno prica se o ventilaciji krova. Kad sam gledala uputstva za postavljanje, na grede idu osb ploce pa letve pa na njih opet osb ploce, bitumenska folija pa tegola, i tako se dobija taj vazdusni prostor za visinu tih letvi. I postavljaju se neke kao kutijice za ventlaciju na vrhu krova, a odole isto nekuda ulazi u taj prostor i tako je omoguceno to neophodno strujanje vazduha.
Sta raditi u ovom mom slucaju dok ne bude previse kasno. Kako, gde i cime da napravim taj vazdusni prostor. Moramo se snaci, pa kako god, jer dzabe mi sva izolacija ako ne bi imali tu ventilaciju. A kazu da oce ta vlaga koja bi se kondenzovala da probije plafon, stvara budj, a i slabi izolaciona svojstva vune, pa unistava te grede,...
Da spomenem da ce sredisnji deo potkrovlja imati horizontalni plafon, znaci iznad njga ce se pojaviti tavanski prostor. Inace izolaciju planiram da ide od osb ploce prema podu ovim redom: paropropusna folija, kamena vuna, staklena vuna-koja ce ici i ispod greda, parna brana pa gips ploce (ovo uputstvo sam nasla na sajtu za Knauf http://www.knaufinsulation.rs/ ). Znaci nekako izmedju krova i izolacije treba da stvorim taj prostor za strujanje vazduha i negde otvore gde moze da ulazi i gore da izlazi.
Pomagajte!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola29.08.2013. u 07:09 - pre 129 meseci
Mislim da je sada kasno za ugradnju ventilacije krova. Ipak, nemoj da očajavaš. Sistemi sa ventilacijom krova su relativno novijeg datuma, a najveći procenat krovova je svakako urađen na klasičan način, onako kako je urađeno u tvom slučaju. Svakako da je bolje sa ventilacionim slojem, ali ni ovo kako je urađeno nije loše. (Naravno, pod uslovom da je zanatski urađeno dobro, tj. da majstoji nisu fušerisali). Imaj u vidu da je krov sa venitlacijom otrpilike i duplo skuplji.
Nije ti "džabe sva izolacija". Paropropusna folija i služi da se para propusti, i da se ne stvara kondenzacija, i da nema buđi i truljenja.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola29.08.2013. u 14:23 - pre 129 meseci
Kakvi li su ti majstori koji ne znaju za ventilaciju na krovu?
Pre bi rekao da su se malo pravili blesavi...majstorska posla.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola29.08.2013. u 14:29 - pre 129 meseci
Jedno je sigurno: posle jednodnevnog guglanja i proučavanje neke problematike (dal' krovovi, dal' izolacija ili farbanje zidova ili nešto drugo) svako zainteresovan će znati više nego prosečan srpski majstor - "crnotravac". (Čast izuzecma) Zato, svakako se ne treba osloniti samo na majstorsko umeće i informisanost, posebno kad se radi o sopstvenom stambenom prostoru.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola29.08.2013. u 20:46 - pre 129 meseci
A majstori su inace veoma zainteresovani da se obrazuju :) Obicno oni sve znaju, a nemaju pojma :) Recimo, ne znaju da lepak za stiropor moze da se smirgla. Nisam ni ja znao, ali volim da procitam sta pise na pakovanju, i izmedju ostalog procitam da moze da se smirgla :) Pricam to jednom majstoru, a on sav iznenadjen. Da ne pricamo o lepljenju stiropora, a opet pise na dzaku lepka kako ga treba lepiti.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola29.08.2013. u 21:02 - pre 129 meseci
Ih bre...pa ko jos cita sta pise na dzaku lepka
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

SaNy11
gradim kucu

Član broj: 317209
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola30.08.2013. u 02:32 - pre 129 meseci
Nesto kontamo da sada odozdo stavimo osb ploce na razmaku od koji cm od ovih vec postavljenih ploca i to samo na delu gde je kos krov koji ce biti u sobi. Ostavili bi odozdo prostor za ulaz vazduha a strujao bi gore do tavanskog dela koji dolazi iznad horizontalnog plafona. Probusili bi na tavanu pri vrhu zidova naspramno rupe (onih ravnih sto su jedan naspram drugog) da bi bila promajica. Ono sto me i dalje buni je: logicno mi je da odmah posle paropropusne folije koja ide preko vune dodje taj ventilacioni prostor, a u ovom slucaju bi isla vuna, paropropusna folija, osb ploca pa ventilacioni prostor. Da li osb ploca propusta paru? Ima li onda smisla i obrnuto postavljati, znaci vuna, obs, pa folija ako para ne moze proci kroz osb plocu. Ili uopste ne stavljati ploce nego nekako sa razmakom postaviti kamenu vunu sa folijom. Cini mi se da svi nesto pametuju i pricaju bezveze od tako nekih informacija koje nacuju, a malo ko razmislja logicki. Nisam uspela na netu da pronadjem koja je paropropusnost osb ploca, ali sam tako naisla na neke Simprolit ploce koje su tako nesto slicno (tvrdo i moze se fiksrati) i paropropusne su, a ujedno i izolacija. Ima li neko iaskustva sa tim? Mislim da bi to bilo zanimljivo resenje. A naisla sam i na nesto sto se zove Skytech i zamenjuje 24cm kamene vune za izolaciju.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Problem ventilacije krova -Tegola30.08.2013. u 09:03 - pre 129 meseci
Znam kako bi trebalo da se izvede od pocetka, a sad ne znam sta da ti kazem. Obicno se ostavljaju otvori ispod strehe, koji sluze da ulazi hladan vazduh, i otvori pri vrhu krova ventilacioni srepovi, koji sluze da kroz njih izlazi topao vazduh:



Ja to ne bih nista dirao, kako je tako je.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Problem ventilacije krova -Tegola

[ Pregleda: 5385 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.