Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Solarni koncentrator

elitemadzone.org :: MadZone :: Solarni koncentrator

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85428 | Odgovora: 286 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:28 - pre 113 meseci
Citat:
branko tod: Moram da priznam da si stručnak za eskiviranje realnog razgovora i davanje odgovora. Ni na jedan od predhodnih
postova nisi dao konkretan odgovor ili rekao ne ja to ne znam. Postavio sam primer ovog solarnog panela kod koga
je sve vrlo jasno. Košta toliko , daje toliko rokovi su toliki. Da opet postavim pitanje : trošim 150kw/h dnevno. Koliko
košta da mi napravite sistem koji će mi to moći da obezbedi u kontinuitetu 20 godina. Ne tražim tačnu kalkulaciju već
mi rec kilovat bi te koštao od x do y dinara , evra , krvnih zrnaca.
Isto eskiviranje realnih odgovora koristiš i u komunikaciji sa drugim forumašima.

Posto ne mogu momentalno da ti izracunam cenu jednog koncentratora, A cena je bitna da bi dobio cenu Po kw kako ocekujes da ti to racunam?
Cim iskalkulisemo ekonomsku cenu celog sistema znace se i cena kw. Mogu sada da te slazem na tvoju ili moju stetu.
Cinjenica je da sistem sam sebe otplati od7-10 godina .ta razlika zavisi od suncanih dana. ali posle tog perioda ti imas gotovo pesplatnu elektricnu energiju.
normalno imaces trosak odrzavanja sistema . Zato navodim konstrukcione prednosti ,one su jako bitne.
Kada zavrsimo merenja a za merenja nam treba sunce oko pola februara ,znacemo efikasnost sistema.
Moraces da se strpis za tvoj odgovor.

 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:32 - pre 113 meseci
Citat:
Sceka: Ja se apsolutno ne razumem u ove ove strucne stvari koje te pitaju a ti ne odgovaras (moja pretpostavka je to da nemas pojma sta te pitaju pa zato nema ni odgovora) ali je ovo sto si napisao opet potpuno besmisleno.

Znaci - vi (ne persiram nego pretpostavljam da vas ima vise pa zato tako, grupno) cekate da neko na neku foru da kintu pa da onda racunate...

Ovako laicki, projekat koji je baziran na tome sto pricas ako u svakom trenutku nema cistu racunici o ceni kostanja svega kao i ceni koja bi se formirala za "uslugu" - garantujem da je prevara u pitanju. Samo si se grdno pres'o sto si poceo bilo kakvu vrstu price na ovom forumu. Previse je ovde strucnjaka (pravih, osvedocenih, dokazanih...) da bi ti prosle ove nebuloze.

Zato opet pitam - sto se ovo ne premesti na UMZ da mozemo svi da se razonodimo?! Hvala.


Pozdrav!



Ako neki odgovor nisam dao ,to sam obrazlozio ,moraces malo procitati ranije postove.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:34 - pre 113 meseci
LOL
Citat:
Cinjenica je da sistem sam sebe otplati od7-10 godina.

Pa kako je to cinjenica kad nisi racunao, odnosno kad ne mozes da izracunas ono sto si pitan? Po cemu je to cinjenica? Gde je racunica koja pokazuje/dokazuje tu cinjenicu?

Ovo postaje zanimljivo...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:36 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK:
Ako neki odgovor nisam dao ,to sam obrazlozio ,moraces malo procitati ranije postove.

Ako neki odgovor nisi dao? Pa nisi ni jedan odgovor dao. A procitao sam ne samo tvoje postove nego celu temu od pocetka, svako slovo.




Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:42 - pre 113 meseci
[quote]Sceka: LOL

Pa kako je to cinjenica kad nisi racunao, odnosno kad ne mozes da izracunas ono sto si pitan? Po cemu je to cinjenica? Gde je racunica koja pokazuje/dokazuje tu cinjenicu? :)

Ovo postaje zanimljivo...


Posto smo prototip od jednog metra napravili ujesen ,A u zimskom periodu ne mozemo vrsiti ispitivanja,normalno da ne mogu da nagađam.
Mozda je zasad dobro da diskutujemo ,ako nekoga zanima o konctrukciji sistema a doci ce na red i kalkulacije. do tog vremena moramo sacekati.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:48 - pre 113 meseci
Koliko ocekujete od tog prototipa?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:49 - pre 113 meseci
Citat:
...do tog vremena moramo sacekati.

Ne moramo. Ti si postavio temu i izrazio zelju za diskusijom. Diskusija se vodi ali jedino ti ne radis nista osim sto izbegavas odgovore ali te ne sprecava da i dalje postvljas tvrdnje.

Znaci, koliko je kostao prototip od jednog metra i na osnovu koje racunice si dosao do tvrdnje da bi se takav "pravi" otplatio za 7 do 10 godina, sam sebe isplati za taj period? Odgovori konkretno i prosto. Bez uvijanja i nebuloza.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:58 - pre 113 meseci
Mravik, ja tvrdim da je taj vaš sistem minimum PET puta skuplji i oko 30 % manje
efikasan od stacionarnih sistema. Tako kažu moji proračuni.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 21:58 - pre 113 meseci
Citat:
Sceka: Ne moramo. Ti si postavio temu i izrazio zelju za diskusijom. Diskusija se vodi ali jedino ti ne radis nista osim sto izbegavas odgovore ali te ne sprecava da i dalje postvljas tvrdnje.

Znaci, koliko je kostao prototip od jednog metra i na osnovu koje racunice si dosao do tvrdnje da bi se takav "pravi" otplatio za 7 do 10 godina, sam sebe isplati za taj period? Odgovori konkretno i prosto. Bez uvijanja i nebuloza.


Pozdrav!



Prototip od jednog metra je kostao na "kilo" oko 700 eur , nepravljen je za meranja . Nisam uracunao vreme projektovanja Rok otplate takvih sistema drugih proizvodjaca je u tom rasponu.
Ako nas sistem bude jeftiniji ,razumljivo je da ce taj rok da bude manji.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:06 - pre 113 meseci
Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:13 - pre 113 meseci
Koliko sam ja shvatio glavni fazon sa ovim patentom koji se razlikuje od ostalih već komercijalnih proizvoda je što on usmerava zrake u obe strane kolektora ili kako se već zove ta lopta u sredini :D
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:14 - pre 113 meseci
Ali bez testiranja i podataka dobijenih iz istih..ovo je i dalje samo ideja :D
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:16 - pre 113 meseci
Citat:
vladd: Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..

prednost je u tome sto je dvostrana refleksija resila veliki broj problema u konstrukciji u poredjenju sa slicnim sistemima .
Prdnost je velike ustede materijala i sigurnost sistema dovedena na maksimum. Ne dobija se vise fluxa vec veca povrsina prijema toplote. posto drugi sitemi zrace na prijemnik sa jedne strane a nas sa dve ,tu je ta prednost. Laicki receno u rerni se brze nesto ispece ako rerna greje i gore i dole.
Nije dobro ni da se previse greje prijemnik onda dolazi do gubitaka usled reemisije.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:20 - pre 113 meseci
A jel on isto zrači na obe strane? ili sa jedne slabije a sa druge jače?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:22 - pre 113 meseci
LOL Pa meni licno, kao laiku, to laicko objasnjenje objasnjava. Ali je poenta sto ovde ima onih koji nisu laici i bas ti koji nisu laici ti postavljaju pitanja na koja ne odgovaras. Nekom logikom - pa i ti si laik koji hoce neke pare za "rernu". Pa moze i tako ali je i laicima koji imaju pare to nedovoljno da bi dali kiintu. I laici pre davanja kinte konsultuju strucnjake...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:23 - pre 113 meseci
Citat:
Lacika.1991: A jel on isto zrači na obe strane? ili sa jedne slabije a sa druge jače?




Posto su reflektori jednake povrsine ,priblizno je isto osuncavanje sa svih strana

https://www.youtube.com/watch?v=2eNk435UOIU&feature=youtu.be



Ovde sam postavio taj prototip od metra ,bili smo nestrpljivi da ga probamo ,jpa nam je kao prijemnik posluzila pivska flasa :)

[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 04.01.2015. u 23:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:26 - pre 113 meseci
Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D
Bilo bi lepo kad bi sledeći put snimao..po lepom danu..pa uzmeš neki laserski termometar da vidimo koliko greje to čudo :D
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:29 - pre 113 meseci
Citat:
Lacika.1991: Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D


Ako si primetio odlicno radi i pored toga sto jos nije ni reflektujuci sloj zalepljen, a i ored toga da je flasa crna efekat bi bio potpun.
reflektor ovakav kakav je ima refleksiju od samo 50 posto. ima na njemu mnogo difuznog rasipanja.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:32 - pre 113 meseci
Dobro vidi se da je refleksni deo prljav i mastan od prstiju i svega živoga :D ali prži on to fino..bar meni kao laiku to tako izgleda :D lepo je videti praktičnu primenu ideje..da ne ostane samo tema :D ja bi baš voleo da vidim to u punoj dimenziji sa svom pratećom opremom :D
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator04.01.2015. u 22:33 - pre 113 meseci
Citat:
Lacika.1991:
Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D
Bilo bi lepo kad bi sledeći put snimao..po lepom danu..pa uzmeš neki laserski termometar da vidimo koliko greje to čudo :D



Prijemnik ima ravno litar zaprenine, kad izmerimo pocetnu temperaturu vode i vreme potrbno da ona prokljuca ,imacemo neke parametre naravno merenja se moraju vrsiti u sva doba dana.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Solarni koncentrator

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85428 | Odgovora: 286 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.