Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prirodna hrana za kokoske i patke

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prirodna hrana za kokoske i patke

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 94101 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 17:08 - pre 111 meseci
Zanima me razume li se neko u sadrzaj proteina u biljkama, svarljive i nesvarljive proteine, biolosku vrednost i slicne termine koji se pominju po internetu i da li negde postoji tabela gde se sve to moze pregledno videti? Sta bi najbolje bilo zasejati za organsku proizvodnju kokosijih jaja? Ja sam mislio da je najprirodnija hrana integralno zrnevlje, bez ikakvog mlevenja i praskaste hrane, ali sam na internetu procitao da takva hrana nema dovoljo belancevina, pa sada sam se zapitao da li bi mozda bolje bilo hraniti ih mladom detelinom a zimi mlevenim senom od deteline pomesanim sa mlevenim zrnevljem? Takva hrana bi trebalo da ima visok sadrzaj belancevina, ali sa druge strane, nikada nisam cuo da to neko radi, pa ne verujem da sam ja najpametniji... Da li neko na forumu zna ista o ishrani zivotinja?
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.stcable.net.



+2509 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 17:57 - pre 111 meseci
Zadnje dvorište sa pristupom travi i djubru, dobitna kombinacija za zdrava jaja :)

Komšija, stari alas, svakodnevni pecaroš, male ribice i iznutrice od velikih riba malo prokuva i pomeša sa prekrupom, to mu dodje kao "pojačana hrana". Nose jaja i leti i zimi, na domaćem nivou ne postoji ništa bolje :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 18:31 - pre 111 meseci
Pa kod mojih u familiji ako ujutro ne bacis psenicu nema ni jaja.Neki dodatak u vodu za imunitet,dok piladima dok su mala daju koncentrat.

Organsko ces naci gde je sirotinja i gde su tvrdoglavi da odrade agrotehnicke mere po PS-u.Foghornloghorn je za koke imao ideje bas za orgaansko,ali njega nema nesto da se javi.

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 20:01 - pre 111 meseci
http://www.svastabasta.rs/dnev...3---ii-deo/dnevnik---juni-2014

Imas malo o pilicima..
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 21:45 - pre 111 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Zanima me razume li se neko u sadrzaj proteina u biljkama, svarljive i nesvarljive proteine, biolosku vrednost i slicne termine koji se pominju po internetu i da li negde postoji tabela gde se sve to moze pregledno videti? Sta bi najbolje bilo zasejati za organsku proizvodnju kokosijih jaja? Ja sam mislio da je najprirodnija hrana integralno zrnevlje, bez ikakvog mlevenja i praskaste hrane, ali sam na internetu procitao da takva hrana nema dovoljo belancevina, pa sada sam se zapitao da li bi mozda bolje bilo hraniti ih mladom detelinom a zimi mlevenim senom od deteline pomesanim sa mlevenim zrnevljem? Takva hrana bi trebalo da ima visok sadrzaj belancevina, ali sa druge strane, nikada nisam cuo da to neko radi, pa ne verujem da sam ja najpametniji... Da li neko na forumu zna ista o ishrani zivotinja?



da bi napravio preciznu smesu, treba da imas znanja o potrebama odredjene kategorije zivotinja, i te podatke koje trazis... ne znam za net, ali tih podataka ima recimo u praktikumu za predmet Ishrana domacih zivotinja sa veterinarskog fakulteta... imaju ga sigurno i na poljoprivrednom... cak i da nadjes to, veruj mi, to je za tebe nemoguca misija... ja sad to ne bih znao da sastavim jer sam zaboravio vecinu stvari, a secam se da sam na prakticnom delu ispita imao zadatak da sastavim smesu za tovne curice starosti 4 nedelja, i da sam ga radio puna 3 sata... uz to, mogao sam da biram od svih ponudjenih hraniva u praktikumu, a kad imas ogranicenja u vidu vrste i kolicine hraniva kao ti, to ti je onda.... sta da ti kazem :)

ne vidim razloga zasto bezis od potpunih smesa (koncentrata), kad je kod nasih proizvodjaca to sve organsko, tj. oni samelju sve sto bi i ti samleo i upakuju u dzak... nekada su ti bili riblje i mesno-kostano brasno pa smo mogli da pricamo o necemu 'neorganskom', a sada to vise ne stavljaju vec se sve svodi na uobicajena hraniva dobijena sa nasih oranica... ima tu nekih dodataka, ali to bih morao da procitam sa etikete pa da diskutujem o tome... sve sto bi ti da dodas da bude 'prirodnije', poput koprive, deteline i sl, mozes da dodas i na koncentrat...

sto se tice zrnevlja i sena.... kokoske ne vare celulozu, pa se zato zrnevlje melje radi bolje iskoriscenosti jer je spoljni omotac vecinom od celuloze, pa je sasvim normalno da cela zrna samo prodju kroz digestivni trakt nesvarena... zato ameri hrane svinje izmetom od zivine... u prirodi kokoske jedu i kamencice, koji se nakupljaju u misicnom delu zeludca, i tamo potpomazu mlevenje zrna, ali svejedno, i tako je iskoristivost hrane daleko manja nego kod mlevene... seno se ne upotrebljava za kokoske zbog celuloze... travke u manjoj meri mogu da koriste curke, i u nesto vecoj meri guske, zbog specificnosti njihovog digestivnog trakta...

moras i da pazis i na odnos kalcijuma i fosfora kod nosilja koji je, cini mi se, 4:1, a to je prilicno nezgodno za nadomestiti i uklopiti sa onim sto imas u prodaji, ili na nacin kako si ti zamislio da hranis nosilje...

u sustini, spravljanje smesa za ishranu zivine je najkomplikovanija stvar u toj grani industrije, i sitna greska moze skupo da kosta... e sad, ako ti imas resursa za bacanje, i nije ti bitna cena troskova proizvodnje zarad dobijanja organskog prozivoda, to je tvoja stvar... onda im stavi u hranilice sta imas, pa nek biraju sta im se jede... ili im daj po dvesta dinara pa nek kupe same :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke22.02.2015. u 22:45 - pre 111 meseci
Darko,vec treci sat citam ovog Venturinog druga.Njegovo misljenje ce ti biti od koristi zato sto pilice hrani nekim receptom koji je bolji a

jeftiniji od koncetrata.Dajem ti link stranice ( steta da ne procitas od pocetka ) kao i slike sastojka cime ih hrani + trava,peteljkama paprike itd..

http://www.svastabasta.rs/home/dnevnik---avgust-2014


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2283 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 10:06 - pre 111 meseci
Citat:
superbaka:
da bi napravio preciznu smesu, treba da imas znanja o potrebama odredjene kategorije zivotinja, i te podatke koje trazis... ne znam za net, ali tih podataka ima recimo u praktikumu za predmet Ishrana domacih zivotinja sa veterinarskog fakulteta...

da li taj praktikum sadrzi oboje - i podatke o sastavu biljaka i bioloskoj vrednosti, kao i potrebama zivotinja? Jer jedno bez drugog meni ne znaci nista.

Citat:
ne vidim razloga zasto bezis od potpunih smesa (koncentrata), kad je kod nasih proizvodjaca to sve organsko, tj. oni samelju sve sto bi i ti samleo i upakuju u dzak...

Pa pretpostavljam da onda identicna jaja imam da kupim u C marketu za sitne pare, pa se gubi smisao drzanja kokoski u zadnjem delu dvorista. Tezim tome dadobijem zdrava jaja a nije toliko bitno da li ce da izadju 10, 20 ili 30 dinara po komadu... kad moja devojka moze da kupuje neki tonus hleb za 300 dinara po kilogramu, gde je logika da se skrtari na jajima... Ne mora da ih bude mnogo, sasvim je ok da imam 3 jajeta dnevno, razmisli sam, malo je porodica koje potrose vise od 100 jaja mesecno...

Sklon sam misljenju da je za prirodna jaja neophodno ispostovati 3 uslova:
- prirodno poreklo kokoski, znaci ne GMO nego stare rase domacih kokoski u idealnom slucaju izlezene na prirodni nacin, ispod kvocke
- zivot u prirodnim uslovima, znaci ne kao na farmi da kokoska u zivotu ne vidi nebo i ima par decimetara kvadratnih zivotnog prostora, vec da zivi na otvorenom, u travi i medju drvecem
- ishrana onakvom hranom kakvu divlja ptica moze da nadje u prirodi, a to je po mom misljenju zrnevlje i hrana. Nekako mi pije vodu prica da ptica ne moze da svari zrnevlje kojem je kao preteznoj hrani prilagodjena tokom milion godina evolucije... gde ptice u prirodi mogu da nadju mlevenu hranu?

Citat:
sto se tice zrnevlja i sena.... kokoske ne vare celulozu, pa se zato zrnevlje melje radi bolje iskoriscenosti jer je spoljni omotac vecinom od celuloze, pa je sasvim normalno da cela zrna samo prodju kroz digestivni trakt nesvarena...

Ovo se jednostavno ne dogadja u prirodi. Ja kokoskama dajem iskljucivo integralno zrnevlje vec godinu dana i one su zive i zdrave. Visok sadrzaj energetskih materija omogucava im da provedu zimu na otvorenom, uz minimalan zaklon od vetra i kise nocu, nista topliji od onog koji bi mogle naci u prirodi. Zive bez ikakvih lekova i hemikalija a smrtnost ne postoji.

Ipak, i ja sam zabrinut zbog celuloze. Razmisljam da im narednih dana kupim lucerkino brasno i samo time ih hranim mesec-dva, da vidim kako ce se pokazati, na prvi pogled po sastavu deluje bolje od kukuruza. Znam da u prirodi ptice ne mogu naci lucerkino brasno, ali ako zasejem lucerku ona treba da ostane tu sledece 3 godine, bez veze je da zasejem pa ako nisam zadovoljan preorem posle par meseci... Osim toga lucerka bi trebalo da je odlicna za popravljanje kvaliteta zemljista - taj deo placa se koristi za bastu poslednjih 30 godina, pa je kvalitet zemlje opao a pojavili su se za baste karakteristicni korovi u ogromnim kolicinama, pa sam sklon misljenju da ce lucerka prirodnim putem da ih iskoreni zbog cestog kosenja koje ti korovi ne trpe. Nadam se da su posle ovoga jasnije moje potrebe, nekakav kompromis izmedju useva za popravljanje zemljista i dobre hrane za ptice, pa ako neko ima bolju ideju slobodno neka kaze.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 10:18 - pre 111 meseci
Ne vidim čemu toliko mozganja, ako ti je ok da imaš 3 jajeta dnevno možeš hraniti kokoške čime god hoćeš, od hleba i kukuruza do ostataka od ručka, plus će još same nešto naći dok se šetaju na otvorenom prostoru.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 10:32 - pre 111 meseci
Hrana koju divlja ptica može da nađe u prirodi?
Kokoška nije divlja ptica.
I ona što misliš da je čiste rase i prirodna i ta je ukrštana pod nadzorom ljudskog oka.
Šta je sad ovo zadnjih godinu-dve dana sa tim idejama o životu na selu i zašto baš uvek svi napadaju na živinarstvo?
Baš svi hoće koke nosilje, "zdravo" meso i da te ptice hrane "zdravom" hranom.
Medicina će doživeti krah!
Nije više ni toliko zanimljivo smejati se takvim pokušajima.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 14:09 - pre 111 meseci
nisam ja napisao da zivina uopste ne vari zrnevlje, vec da ga iskoriscava u mnogo manjoj meri nego sto je to slucaj sa samlevenim zrnevljem... evolucijski poredak je napravio kratak digestivni trakt kod ptica bas iz tog razloga da zasejavaju nova stanista nesvarenim biloskim materijalom, stvarajuci svojoj vrsti nova stanista gde mogu da zive i da se hrane... ako zelis, ti mozes da potpomognes taj biloski poredak evolucije, a mozes i da organizujes svoju proizvodnju po ekonomskim principima, to je tvoja stvar... ljudi su jos pre nekoliko decenija utvrdili kako treba hraniti zivotinje u intenzivnom stocarstvu, i tu je svaka inovacija samo finesa i prilagodjavanje novim hibridima... ono sto bi ti izgleda da radis se zove ekstenzivna poljoprivreda, i nauka ju je odavno napustila... mozes ti da probas da nadjes info o takvoj vrsti proizvodnje, ali nece biti nista na naucnoj bazi vec na pojedinacnim iskustvima proizvodjaca od slucaja do slucaja... bilo da je vezano za potpuno ekstenzivno stocarstvo, ili za neki hibrid sa intenzivnim...

praktikumi obicno ne sadrze podatke o potrebama, to treba potraziti u udzbeniku... i nije to tako jednostavno kako ti mislis... primera radi: nas trojica kolega radimo obroke na vezbama iz ishrane... sva trojica po tablicama potreba zadovoljavamo sve kako treba, ali...
- prvi kolega je ubacio seme uljane repice za obrok za zivinu, ne znajuci da bi ih to odmah potrovalo... (jos uvek ne znamo da se to ne koristi za zivinu, a stoji u tablicama)
- drugi kolega pravi obrok od hraniva koji je 2-3 puta skuplji nego uobicajeni...
- ja sam napravio tacan obrok za kravu sa nekoliko kilograma melase, ne znajuci da ce da dobije alkalnu inigestiju i poremecaj varenja...
a po tablicama je sve tacno...

zato ti kazem da ne pokusavas sam da sastavis smesu gledajuci potrebe i tablice... ljudi zavrsavaju fakultete za to, ne bez razloga... bolje pitaj nekog inzenjera da ti sastavi obrok na osnovu vrste i kolicine hraniva koje imas...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7173 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 14:18 - pre 111 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
prirodno poreklo kokoski, znaci ne GMO nego stare rase domacih kokoski


Wtf su GMO kokoske?

Citat:

a kokoskama dajem iskljucivo integralno zrnevlje vec godinu dana i one su zive i zdrave.


Za tvoje licne potrebe mozes da ih hranis cime god hoces. Kao sto superbaka rece, to je daleko ispod stepena iskoriscenja koje je postignuto u industrijskoj eksploataciji ali ako ti je cilj samo da ti i tvoja devojka imate "sveza jaja" na trpezi onda to uopste nije nikakav problem.

Ali u tom slucaju, kao sto Miroslav rece, nemas razloga da mozgas uopste, te kokoske ce ti zadovoljavati potrebe bez obzira da li im dajes zrnevlje ili ono sto ti ostane od klope + nesto ce kljucnuti i same "sa strane". Plus ces se i ti osecati zadovoljno zato "jedes ono sto si sam uzgajio" - cena takve hrane nece biti uporediva sa masovno industrijski proizvedenom ali to nije ni cilj, tako da realno nema potrebe da menjas bilo sta.

Ako cena ili efikasnost postane pitanje (tipa ako hoces to da prodajes), nema ti druge nego da predjes na koncentrate, a to je valjda ono sto hoces i da izbegnes inace bi kupovao jaja u supermarketu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.vipmobile.rs.



+2283 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 15:04 - pre 111 meseci
Sto se GMO kokoske tice, mozda to nije korektan izraz. U svakom slucaju sa jedne strane imas kokosku cijih 50 generacija predaka su odrasle u kavezu, nikad nisu videle nebo i drvo, hranjene su praskastom hranom i dobijene nekim genetskim eksperimentima ciji je rezultat visoka produktivnost a sa druge kokosku ciji nijedan predak tokom milion godina evolucije nije ziveo u takvim uslovima i nije bilo nikakvih genetskih eksperimenata vec vise prirodno odabiranje gde se dva petla snagom, izgledom, glasom i slicno bore za harem kokoski... u svakom slucaju jasno je sta hocu da kazem, postoje zivotinje koje su prilicno prirodne i neke koje su znatno manje prirodne, valjda je to korektnije objasnjenje, ako ne ti slobodno predlozi bolje.

Ok, onda da preformulisem pitanje - u odnosu na dosadasnju ishranu integralnim zrnevljem (kukuruz i redje psenica), u slucaju potpunog prelaska na ishranu lucerkom (leti svezom, a zimi lucerkinim brasnom) kakav efekat mogu da ocekujem?
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 15:36 - pre 111 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Darko,vec treci sat citam ovog Venturinog druga.Njegovo misljenje ce ti biti od koristi zato sto pilice hrani nekim receptom koji je bolji a

jeftiniji od koncetrata.Dajem ti link stranice ( steta da ne procitas od pocetka ) kao i slike sastojka cime ih hrani + trava,peteljkama paprike itd..

http://www.svastabasta.rs/home/dnevnik---avgust-2014




Otprilike tako i izgleda koncentrat za nosilje,i naravno najveca fora je u onom "premix"
E tu se ubacuju skupe "hemikalije". U sustini,ko vec ima svoj kukuruz,psenicu,kupi VZPT od 10 kg i napravi koncentrat

Nije isti kao ovaj koji se kupuje,ali zavrsava posao

Samo,gde ce neko nabaviti neke od ovih stvari je diskutabilno,recimo sojina sacma je jedna od skupljih komponenti.

Inace,10 kg gotovog koncentrata u maloprodaju kosta 380 dinara,nosilja treba dnevno da pojede oko 125 grama koncentrata,dalje racunajte

PS nikako ne ubacujte sojino zrno bez termicke obrade,makar ga dobili gratis
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke23.02.2015. u 17:41 - pre 111 meseci
ovo sa lucerkom je deja vu... cini mi se da je ventura jednom uskocio sa komentarom...
elem, nisu to ovce pa da pasu travu Darko... brasno dehidrovane lucerke mozes da dodas svega nekoliko % u smesu, ne mozes njime da zamenis kukuruz koji cini oko 60% smese... mozes samo da ocekujes da ti polipcu kokoske od gladi...
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 11:21 - pre 111 meseci
Ne treba se slepo držati tako nekih receptura kao da je to sveto pismo.
Kvalitet komponenti nije svuda isti a i ne proizvodi baš svaki proizvođač 1% premikse. Kod premiksa većeg procenta su već ubačene određene aminokiseline i one diktiraju recepturu a ne baja koji je nekome naplatio porez na glupost.
Može se naći dosta receptura u zavisnosti od proizvođača premiksa. Čak i sami proizvođači izlaze u susret i voljni su da daju preporuku recepture u odnosu na to šta kupac ima na raspolaganju od komponenti.

Batali to lucerkino brašno. Već je neko napisao da je prepuno celuloze. Perad nisu preživari. Ne mogu to da svare.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 13:45 - pre 111 meseci
ovu stvar oko premiksa bih najbolje opisao recima mog kolege...

JA: cime hranis tvoje tovljenike?
ON: iskljucivo koncetratom, od prvog do poslednjeg dana
JA: jel' imas nesto tvoje zitarice pa da probas da kombinujes sa premiksima?
ON: ljudi su lepo napavili tehnologiju ishrane, a nas srpski gedza bi kao i uvek da pokusa da zajebe sistem tako sto ce da ubaci svoju hranu, da razblazi, da ubaci premiks itd... toliko godina istrazivanja oko toga, i Srbin ce da zezne sistem... ajd batali te price...

ti premiksi su napravljeni za sirotinju koja sa nabijenih 60 godina u pedu jos uvek veruje u bajke...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 14:43 - pre 111 meseci
Citat:
gigamg1:
Batali to lucerkino brašno. Već je neko napisao da je prepuno celuloze. Perad nisu preživari. Ne mogu to da svare.

Ok, jasno mi je da ne mogu da vare celulozu, ali mogu valjda proteine, minerale i vitamine? Ja se zaista ne razumem, ali svuda pise da lucerkino brasno ima znatno veci sadrzaj proteina od kukuruza i psenice. Ima i vitamina E u ogromnim kolicinama i jos nekih vaznih stvari (nemam tacne pregledne tabele da uporedim, vec onako po internetu gde sta nasao i procitao). Ima svakako i celuloze koja ce da prodje kroz digestivni trakt i pretvori se u djubre koje je veoma potrebno. Zemljiste koje je 30 godina neprekidno bilo basta vapi za "odmaranjem" nekoliko godina i obogacivanjem azotom od strane lucerke ili kakve druge deteline. U tom smislu, ako je lucerka OPASNA za kokoske i patke recite mi i ja cu direktno da je kompostiram u djubre, a ako je upotrebljiva kao hrana za kokoske i patke, onda je posmatrajte kao BESPLATNU. Superbaka kaze da je to deja vu, ali ne objasnjava detaljno ko je to probao, kada i sta se desilo. Da li suvisna celuloza moze da ubije ptice ili je samo nutritivno neupotrebljiva pa zato ljudi ne nalaze interesa da takvom hranom hrane ptice? Mislim da su pitanja prilicno koncizno formulisana i jednostavna za odgovaranje onom ko se razume, a meni bi bio dovoljan odgovor u 2 recenice tipa - lucerka ima previse toga i toga, sto ce izazvati takve efekte, a nema toga i toga, ciji ce se nedostatak izazvati takve efekte. Negde sam procitao da kokoske kada jedu travu one povecaju kolicinski unos hrane 4x u odnosu na koncentrovanu, pa onda u 500 grama trave ima otprilike isto hranljivih sastojaka kao u 125 grama koncentrata. Da li to tako moze da se gleda, ili smatrate da je nemoguce da kokoska u toku dana pojede 500 grama sveze trave?

Shvatam da bi isplativije bilo da nabavim kakvog prezivara, svinju ili slicno, ali ja to NECU da radim, a takodje necu ni da idem po stocnim pijacama i nudim lucerku poljoprivrednicima. Znaci algoritam odlucivanja ide:
- da li posejati lucerku ili ima boljih predloga za popravku zemljista
- da li time sto posejem hraniti ptice ili kompostirati direktno u djubre
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 14:59 - pre 111 meseci
Nisam strucan ali mislim da ce mnogo vise proteina pokupiti od crva i buba koje iskopa po dvoristu nego od lucerke.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 16:30 - pre 111 meseci
Pa jeste kad bih imao kilo crva i buba dnevno :D

Ima i drugacijih misljenja, ako je nekom problem engleski nek javi da prevedem:
Alfalfa grows in a field and on stems like hay, but the plant is a legume. It’s high in protein, and its fiber is highly digestible. Alfalfa contains calcium, nitrogen and other vitamins and nutrients. According to my sources, alfalfa is supposed to boost the hen’s off-season diet and encourage laying. Although feeding greens, like cabbage, is a good addition to the winter diet, it doesn’t have the protein that hens need. Feeding meal worms and sunflower seeds is not the answer, as they can be too concentrated and do more harm than good. However, alfalfa supplies protein without the danger of overconsumption, and delivers nutrients in a form and amount that is perfectly suited to a hen’s metabolism
Izvor: http://hencam.com/henblog/2013/01/alfalfa-for-hens/
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Prirodna hrana za kokoske i patke24.02.2015. u 17:05 - pre 111 meseci
sad smo dosli do onog dela - ali ja sam na internetu procitao da(...) kad dizem ruke od diskusije, jer svo tvoje znanje i trud da nekom pomognes pada u vodu zbog necijeg

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Prirodna hrana za kokoske i patke

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 94101 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.